KUNT U ZICH KLEDEN Pleeg geen chantage! Bij koud weer veel warm eten GEWOON MAZELEN LATEN KRIJGEN Waar geven „Tieners hun geld aan uit \)<wt dt \Jtouw Een exclusief model Zaterdag £6 januari 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 HUISHOUDBEURS 1963 IN TEKEN VAN DE E. E. G. (NOG) GEEN INENTING - SOMS GAMMA-GLOBULINE De slangebeet Iedereen heeft wel iets Een huwelijk gaat aan chantage kapot Is er verschil in stand? 100 g bitterkoekjes, Vs liter koffieroom, 75 g suiker, 6 blaad jes gelatine, 1 vanillestokje. TIPS U KUNT NIET ALLES WETEN! Kleding; slijt minder van een een extra wasbeurt dan van te vuil dragen. 0 Wist u, dat in vele gevallen een rond theeblad gemakke lijker is dan een vierkant? Bij een rond blad heeft men na melijk minder kans op stoten als men door een geopende deur gaat. 0 Voor „teener"zoons en „tee- ner"dochters zijn dassen van soepel nappaleer zeer modern. 0 Donkere badhanddoeken dro gen niet zo goed als lichtge kleurde. Door de verfstoffen is het absorberende vermogen namelijk achteruitgegaan. 0 In het komende voorjaar zal zachtblauw een zeer belang rijke kleur zijn inde dames mode. 0 Geven gekleurde leren hand schoenen af? Wrijf ze eens goed met witte was, u zult er zeker baat bij hebben. 0 Up to date is lingerie van een wat donkere kleur blauw met veel witte kantgamering. 0 Hebt u moeilijkheden bij het uitpersen van fignurnaadjes in dikke stof? Steek een naald in het uiteinde van het figuurnaadje in de richting van het stiksel. Bij het per sen wordt de naald heet en fungeert dan meteen als een heei klein strijkboutje. 0 ..Verschiet" uw hondemand? Maak hem dan weer fris en nieuw door hem in een bij uw interieur aangepaste kleur te schilderen. (Nadruk verboden) - CHARME EN PERSOONLIJKHEID MAKEN DAT U UW KLEREN DRAAGT Zou het waar zijn, dat de vrouw pas na haar veertigste goed weet hoe zij zich moet kleden? Misschien zit er een grond van waarheid in. Als het alleen gaat om het model en de Iflt» van de kleding, dan zijn er veel volgens de laatste mode geklede vrouwen. De televisie, bioscopen en kranten houden «mis allemaal nauwgezet op de hoogte van het aller, allernieuwste. Maar er is nog iets anders. Wat o beeldig staat in Amsterdam, misstaat n vaak op uw vakantie in Parijs. Een badpak, dat het goed doet aan onze Zeeuwse stranden, past niet in het zonnige zuiden en omgekeerd doen de zeer felle Italiaanse kleuren het vaak niet bij ops. Veel vrouwen en meisjes hebben echter een natuurlijke aanleg zich te kleden. Zij voelen intuïtief aan wat hen het meest geschikt is, hebben gevoel v«M>r kiemen en snit en kunnen goed combineren. U KUNT HET LEREN Begrijpt u, dat daar bij u wel eens wat aan ontbreekt? Vraag royaal advies aan uw vriendin die er beter kijk op heeft. Het is inderdaad zo, dat goed gekleed gaan een kunst is. Maar u kunt het heus wel leren, als u dat wilt. Een goe de manier hiervoor is, om niet alleen kritisch tegenover uw eigen spiegelbeeld te staan, maai- steeds uw ogen goed de kost te geven, waar u ook bent. Let vooral op die vrouwen, die a opvallen doordat ze ele gant en op de juiste manier gekleed zijn. Probeer er iets van te Ieren, zonder in slaafse navolging te vervallen, want vergeet vooral niet, dat elke vrouw haar eigen charme heeft. Charme en persoonlijk- reid maken dat u uw kleren „draagt". En dat is al een stap in de goede richting. HIJ EN ZIJ WE HEBBEN ALLEMAAL ZO ONZE KLEINE GEMEIMPJES IN HET HUWELIJK We bemerkten al bij onze komst, dat er iets niet goed was in de stemming tussen onze gastvrouw en gast heer. Het zijn soms van die kleine dingen, waaraan je dat constateert; een blik, een woord en de gast weet al hoe de situatie is. Wij waren echter niet van plan om de avond te laten bederven, dus deden we gewoon, vrolijk en opgewekt. Het hielp. De stemming werd er beter op en midden op de avond was er ogenschijnlijk geen vuiltje meer aan de lucht. Na verloop van tijd kwam het gesprek op de H. B. S- tijd van de heren en ieder van hen vertelde zo het een en ander aan anecdotes uit die tijd. Ook de gastheer wist hier het een en ander over te vertellen en begon aan een verhaal over zijn eindexamen, waaruit bleek, dat hij vooral in de Engelse taal een goed leerling was geweest. EN DE „TIENERS"? Dat heel veel teenagers nog niet weten hoe zich te kleden, is maar al te duidelijk. Er schijnen er wel te zijn, die denken dat ze er beter uitzien door allerlei zotte kombina- ties en lelijke, felle kleuren. Anderen denken dat artistiek hetzelfde is als slordig en on verzorgd. Dat veel jonge meisjes graag vaak iets nieuws hebben en dat ze zoeken naar iets aparts, is zeker. Het is een wens, die hoort bij hun jeugd. Maar dat het éne meisje er veel en veel aardiger uitziet dan het andere, daar zijn we het allemaal wel over eens. Met zorg gekozen kleren mo gen heus wel eens een ge waagd kleurtje hebben, mits alles goed op elkaar is afge stemd. En dan, als de draag ster maar weet waar en wan néér ze haar spullen draagt en niet alleen het zwaarte punt legt op wat ze draagt. Naar aanleiding van dit al les zou het misschien verstan dig zijn als moeders hun kleintjes al jong meenemen als er iets voor hun moet worden aangeschaft. Zonder er al te veel de nadruk op te leggen, leren ze onder moe ders leiding, iets voor zich zelf te kiezen. Jong geleerd, oud gedaan ZIJN ER GEEN REGELS Vaste „kleedregels" zijn moeilijk te geven. Geen vrouw kleedt zich hetzelfde, geen huisvrouw doet haar huishou den als een ander. Een ieder krijgt in de loop der tijd haar eigen manier. Het kopje koffie, dat we bij mevrouw Pietersen krijgen, smaakt zeker anders dan bij mevrouw Jansen, al is het met dezelfde middelen bereid. Dezelfde meubelen geven een heel ander effekt in het huis van Bep, dan in het huis van Rie. Bij Anneke, die „totaal geen smaak heeft" is het veel gezelliger dan bij Miep, waar alles in huis harmonisch op elkaar is afgestemd. En de japon die Wiesje zo énig staat, kan Wil absoluut niet dragen. Heet dat sfeer, heet dat smaak? We weten het niet. Wel weten we, dat bij veel vrouwen hun lieve persoon lijkheid al het andere onbe langrijk doet zjjn. BETTY TEELING. (Nadruk verboden.) Het hart van de 18e Internatio nale huishoudbeurs 2S fe bruari tot en met 10 maart in het R. A. I.-gebouw te Am sterdam zal een midden in de Europahal gelegen Euro pees centrum zijn. Dit is sa mengesteld uit; een presen tatie van de E. E. G„ inzendin gen van toeristische organisa ties uit de zes Euromarktlan- den en een expositie „Uw buurvrouw van morgen", in gericht door de leidinggeven de vrouwenorganisaties in de Benelux, Frankrijk, Duitsland en Italië. Op deze expositie kunnen de bezoeksters zien hoe de huisvrouw in de ver schillende landen leeft, woont, werkt en haar vrije tijd be steedt. In het bijzonder zal door elk land iets worden getoond dat in de andere landen niet of nagenoeg niet bekend is. Bij koud weer lieeft de mens meer trek in warm dan in koud voedsel. De Hollandse boterham gaat er dan vaak minder goed in. Maak dus ook van uw broodmaaltijd een warme maaltijd door warm- vlees met jus op het brood als beleg te geven. Reken er bij het braden van uw vlees op, wat ruim jus te maken. Op wit brood zowel als op bruin brood smaken bjjzonder goed: warm kalfsvlees, warm rundvlees (rosbief en rollade), warm varkensvlees (frleandau en rollade). Ook warm gehakt is op koude dagen een ware traetatie op brood. Goulash is tegenwoordig ook een geliefd brood- beleg in onze broodjeswinkels. Daarnaast kimt u natuurlijk wanne worst en gebakken spek op het brood geven. Het grote voordeel nog, van liet serveren van warm vlees op brood is, dat men hiervoor geen vers brood be- hoeft te gebruiken. U kunt dus de oude boter ham, waarvoor de huisge noten met koud beleg hun neus optrekken, uitstekend gebruiken by het opdienen van warm vlees als brood beleg. Bij gezonde kinderen mag men het in het algemeen wel op het krijgen van mazelen aan laten komen. Meestal is het trouwens ook niet goed mogelijk het kontakt met mazelenpatiëntjes te verhin deren, daar deze juist in de eerste dagen, als ze zo „ver kouden" zijn maar nog niet als ziek worden be schouwd de smetstof om zich heen verspreiden. Ook de leeftijd speelt ech ter wel een rol in het vraag stuk van de toelaatbaarheid om mazelen te krijgen. Zeer jonge kinderen verdragen de ze ziekte minder goed dan de ouderen. Vandaar dat men bij zuigelingen en peuters toch wel heel oplettend moet zijn bij hun omgang met an dere kinderen; ieder jongetje of meisje dat er maar enigs zins van wordt verdacht ma zelen onder de leden te heb ben, moet uit hun buurt ge houden worden. In enkele gevallen' wordt JONGENS ROKEN VEEL, MEISJES EENS PER VEERTIEN DAGEN NAAR KAPPER In Groot-Brittannië zijn de manlijke „teenagers" zuiniger op hun geld dan hun vrouweiyke leeftijdsgenoten. Deze conclusie kan men trekken uit een onder zoek, dat door de „Market In vestigations" te Louden- werd ingesteld naar de inkomstenbe steding van 3500 ongehuwde jon- De gastvrouw die koffie inschonk, keek uit haar ooghoeken naar haar echtvriend en mees muilde. Blijkbaar was haar stemming nog niet 100 en kon zij het niet goed hebben dat haar man er weer helemaal „in" was. „Ja, in Engels was hij prima", prees ze met een vals lachje. „Maar je moet er ook bij ver tellen, dat bijna alle andere vakken slecht waren en je hopeloos gestraald bent!" beet ze hem toe. De gastheer die zich over het alge meen een in het leven geslaagd man mocht noemen, schrok alsof een slang hem had ge beten. Alsof zij niets bijzonders had gezegd, begon onze gastvrouw opgelucht een geani meerd gesprek met onze dames. In de heren- hoek was een doodse stilte ingetreden en onze gastheer zag rood. Hij wist niet hoe hij moest kijken. Niet dat het feit, dat hij voor zijn H.B S.-eind- examen was gezakt, zo verschrikkelijk was. maar het was duidelijk dat hy als geslaagd man dit liever niet had willen weten. En nu zat hij daar figuurlijk gesproken in zijn hemd en nog wel door een opmerking van zijn eigen vrouw. Het duurde even voordat we ons had den hersteld en zo snel mogelijk gingen we op een ander onderwerp over. Iedereen heeft wel iets, dat hij zijn vrouw of zij haar man in de loop van het huwelijk toevertrouwt, iets dat men om de een of andere reden niet voor de buitenwereld wil weten. Soms is het misplaatst en is het echt niet zo belangrijk. Soms wel. Maar dat doet weinig ter zake. Man en vrouw kennen elkaar na enige jaren huwelijk wel zó goed, dat men van elkaar weet hoe de ander is. Een vrouw die een man heeft, die graag een beetje „dik" doet, weet dit. Het kan zijn dat ze zich hieraan ergert, omdat zij zelf niet zo is. In dat geval kan ze hem haar mening zeggen, maar onder vier ogen. Het zelfde geldt omge keerd, wanneer er dingen zijn die een man van zqn vrouw weet of waar HU zich aan er gert, maar nooit zegt men dergelijke dingen' in een gezelschap. Er zullen er weinigen onder ons zijn die wer kelijk alles van hun leven en doen en laten aan iedere buitenstaander willen vertellen. De één is zoals onze gastheer geen uitblinker op school geweest, de ander heeft een klein jeugd- vergrijp achter zich of wat dan ook. Wie van de partners, man of vrouw, op dit gebied geen discretie betracht, speelt een bij zonder gevaarlijk spel met het huweiyk ais inzet. Wat ook de reden mogen zijn die tot een dergeiyke indiscretie aanleiding kunnen 'rijn, zoals een minderwaardigheidscomplex ten op zichte van de ander, jaloezie, doodgewoon boosheid of wat dan ook, ieder weet dat hij met dergeiyke uitlatingen de ander veelal bij zonder diep treft. Dat treffen is nog niet het allerergste, maar het ondermünt het vertrouwen dat ieder in zijn partner stelt. Dat vertrouwen gaat plaats ma ken Voor angst, angst dat u dergelijke dingen weer zult doen. Het werkt precies eender als chantage. De gedupeerde gaat, als het een sterke persoonlijkheid is, strafmaatregelen nemen en indien het de zwakste party is, van alles doen om het de chanteur of chanteuse naar de zin te maken, zodat deze zal zwijgen. Maar dit naar de zin maken, stroopsmeren en wat al niet meer, komt niet spontaan, maai' gedwongen en de angst gaat op den duur ver stikken, met als gevolg dat het huwelijk er aan kapot gaat. Ieder die nog iets om zyn of haar huweiyk geeft, mag nooit de fout begaan om indiscreet te zijn en de partner in gezelschap voor schut te zetten. J ELLY MARTINS gens eir meisjes van 15 tot 35 jaar. Het inkomen bestond uit het loon voor volledig of „parttime" werk en uit geld, ontvangen van ouders of uit andere bronnen onder aftrek van directe belas tingen. Leeftyd, maatschappelijke sta tus en geslacht doen in dit in komen grote verschillen ont staan. Zo bedraagt het voor een jongeman in doorsnee byna 45 meer dan dat van een jonge vrouw. Een jongeman van 15 tot 20 jaar heeft een inkomen, dat circa een derde bedraagt van dat van een 20- tot 25-jarige. Bfj jonge vrouwen is dit verschil niet zo groot. De inkomsten van de jongste tieners zijn uiteraard laag, allereerst wegens hun nog lage lonen en bovendien wegens het feit, dat een groot deel van hen nog de school bezoekt. By het onderzoek waren de volgen de belangrijke categorieën, be trokken: rookwaren, voertuigen, camera's, radiotoestellen, band opnemers, grammofoons, sport artikelen, horloges, schrijfgerei, grammofoonplaten, vakantiebe steding en spaargelden. Jongemannen bleken 't meest uit te geven voor voertuigen, si garetten, kleding en vakantie, maar zij spaarden ook 't meest. Leeftijd en milieu blijken het uitgavenpatroon ook in Groot- Brittannië in belangrijke mate te bepalen. De 20- tot 25-jarigen besteden driemaal zoveel aan voertuigen, vakantie en bespa ringen en tweemaal zoveel aan sigaretten als de jongere tieners. En wat de milieu-verschillen betreft: een jongeman uit de werkende stand koopt meer si garetten en radiotoestellen dan een uit de middenstand, maar de laatste geeft weer meer uit aan voertuigen, camera's, vakantie, boeken en besparingen. Volgens het onderzoek bezoekt byna 25 van alle meisjes ten minste eens per veertien dagen de kapper! De verschillen in deze uitgaven tussen de midden- en de werkende stand zijn betrekkelijk gering. de mazeleninfectie gekompli- ceerd door ontsteking van het middenoor. Ook het op treden van bronchitis is een gevreesde verwikkeling. Daar enboven komen er soms epi demieën van mazelen voor waarbij de ziekte een bijzon- de kwaadaardig karakter heeft. Gezien deze niet gerin ge gevaren en bezwaren zou het wel pretig zijn, als kinde ren een voorbehoedende vac cinatie tegen mazelen konden ondergaan. TIJDELIJKE BESCHERMING Deze mogelijkheid ont breekt echter vooralsnog. On- vatbaarmaken tegen deze ziekte door middel van inen ting komt althans niet ter sprake voor algemene toepas sing. Er bestaat echter wel een middel om tijdelijke be scherming tegen mazelen te verschaffen, namelijk inspui ting van een serum, dat im- muunstoffen bevat. Aangezien de meeste vol wassenen immuunstoffen be zitten, als gevolg van in de jeugd doorgemaakte mazelen, kan gewoon mensenserum worden gebezigd en wel een bepaald bestanddeel daarvan, het zogenaamde gamma-glo- buline. Inbrengen van dit se rumbestanddeel geeft een slechts kortdurende onvat baarheid; die toestand blijft niet langer dan twee tot drie weken bestaan. Hiermee kan echter wel worden volstaan in die be trekkelijk zeldzame gevallen, dat er grote gevaren verbon den zijn aan een mazelenbe- smetting. Hierbij moet aller eerst worden gedacht aan ziekelijke en zwakke kinde i t i Altijd weer zoeken de couturiers evenals wij naar iets aparts. Natte ië(S dat eens andsrs is dan anders. Uiteraard is dat niet zo eenvoudig, want och, er zijn al zoveel variaties gecreëerd op de clichévorm. Daarom staan we dikwijls weer verrast, wanneer een couturier kans ziet om met ietg origineels te komen. Helaas komt het maar al te vaak voor, dat dergelijke creaties zo zijn, dat de meeste dames er weinig voor voelen om ze te dragen. Dat is echter ihef- de waterdichte mantel die Naka ontwierp niet het geval. Deze Italiaanse; wmraal<T ze inn eer dan mode-ontwerper heeft een „trenchcoat" geschapen van een apart uiterlijk, me jaar zijnf indfeTfn hun echter bes1^ acc<*tabel is' gezin bij een der broertjes Of Het geheel werd vervaardigd uit „orlon" en wel in twee kleuren ert in ees zusjes mazelen uitbreken en zeer afwijkend model. Zoals we zien bestaat het bovendeel uit één stuk. ten tweede bij alle kinderen T>at wil zeggen de driekwart mouwen en het schoudergedeelte zijn uit één die nog vatbaar zijn voor de stuit gesneden. Het is gescheiden door een rand van fijne ribbeltjes, gezet ziekte ten tijde van een epi- aan 4e rest van de jas, die vanuit de oksels wijd valt. Er zit een hoogslui- demie' waarbij de mazelen tende brede kraag op, die eveneens van verticale ribbels is voorzien, het- grote kwaadaardigheid ver- ®een een aardi®e onderbreking is van de anders zo grote vlakken. Fraaie tonen grote knopen sluiten de jas en geven het geheel nog even een extra cachet. Een dergelijke exclusieve mantel uit de Italiaanse haute couture is zeken DR. ALFREDA BRIEDÉ. ecn aanwlnst voor uw garderobe 1 (Nadruk verboden) (Nadruk verboden.) Elly flfartftv; <*ïYlenu van de week Behalve slagroom met z'n ho ge vetgehalte van 40 waar door de room stijfgeslagen kan worden) levert de zuivelfabriek ook nog de veel minder bekende koffieroom of kookroom met een vetgehalte van 20 °/o. Deze koffieroom heel smakelijk in een kopje koffie wordt ook kookroom genoemd, omdat men er allerlei gerechten mee kan bereiden (roompuddingen, room- vla's enz.). Koffieroom is vers (gepasteuriseerd), practisch BESCHERM UW HOND TEGEN DE KOUDE In de. winter is het aan te raden uw hond niet in bad te stoppen. Droge shampoo, die het gevaar van verkoudheid uitsluit, doet het ook goed. De poedel heeft vanzelfspre kend nog zyn eigen speciale haarverzorging nodig. Langharigen hebben ook in deze koude tyd geeir „mantel" nodig en zelfs voor kortharigen is de eigen huid voldoende, wan neer de dieren maar in beweging worden gehouden. Laat u des ZATERDAG winters uw hond vooral niet te lang voor winkels wachten. overal verkrijgbaar, mits van te voren bij de zuivelhandel be steld, maar wordt ook gesteri liseerd (in tubes verpakt) in de handel gebracht. Een eenvoudi ge „huishoudelijke" manier voor het verkrijgen van koffieroom is echter, door b.v. liter slag room te verdunnen met een ge lijke hoeveelheid melk, waardoor het vetgehalte van 40 op 20 wordt teruggebracht. ZONDAG; Garnalencroquet, gebakken lever, stoofperen, aardappelen, blanc manger. MAANDAGStoofschotel van kool, kaas en aardappelen, tutti-frutti met vanillevla. DINSDAG: Goulash met rijst, karnemelkvla met rozijnen. WOENSDAG: Prei met hardge kookte eieren en kerrysaus, wentelteefjes. DONDERDAGPreisoep met kaas, witte bonen, gehakt in tomatensaus. VRIJDAG: Gebakken poon, öf roerei met kaas, sla van rauwe andijvie met biet en aardappelen, drie in de pan. Dikke knolselde- rijsoep met kaas, rijstebrij BLANC MANGER Trek het vanillestokje en de verkruimelde bitterkoekjes ge durende een half uur in de kof fieroom. Daarna door een dun lapje zeven. Los hierin de sui ker en de geweekte gelatine op. Zodra de massa gaat opstijven wordt ze in een ingevette pud dingvorm gedaan. Koud wegzet ten, keren en garneren met en kele abrikozen uit blik. KNOLSELDERIJ SOEP MET KAAS met gember. Vb kg knolselderij, 1 ui, 40 g boter, 40 g bloem, 2 dl melk, 8 dl bouillon (van bouillontablet), 100 g geraspte kaas. Snijd de knolselderij in kleine stukjes en kook deze in onge veer 10 minuten gaar in de bouillon. Fruit de gesnipperde ui goudgeel in de boter en maak daarna met de bloem en de bouillon (zonder de stukjes knolselderij) een smakelijke ge bonden soep. Afmaken met de melk, goed doorwarmen en van het vuur af de geraspte kaas, tfe knolselderljblokjes er door roe ren.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5