PROVINCIAAL NIEUWS Jl&zezs dit 4995.- simca moo De moord op Roger Ackroyd Jaaroverzicht 1962 van de dienst voor Maatschappelijke Zorg te Terneuzen Pagina 2 DE VR1]E ZEEUW Zaterdag 26 januari 1963 TERNEUZEN Aan de jn ons vorig nummer voorkomende agenda van de ge meenteraad moet worden toege voegd: AXEL SLUIS ZAAMST.AO Gemeente Terneuzen ZIERIKZEE AMERIKAANSE RUIMTE VLUCHT OP 2 APRIL Speciale postzegels voor anti-hongeractie WERKPLAATS VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Openbare versrad erin sj Beheerschap Recreatiegebied Braakman BEJAARDEN BETREKKEN BIJ BEJAARDENZORG Ernstige waarschuwing 3e inspekteur-korpschef van neentepolitie te Terneuzen stigt de aandacht van de .nders op het feit, dat de laatste lagen herhaaldelijk jeugdige per sonen zich op de ijsschotsen in de Schelde en in de Terneuzense havens begeven. Aangezien die ijsschotsen abso. luut onbetrouwbaar zijn in ver band met de afbrokkeling daar van en eventuele afdrijving, doet hij een dringend beroep op be doelde ouders, om hun kinderen op het gevaar van die handelin gen te wijzen. Een ijskoude beweging. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks kwart over één wilde een negental opvarenden van het in de westelijke buiten haven liggend Duits zeeschip „Klaus Oldendorff", die in de stad aan het passagieren waren geweest, in een klein roeibootje, nabij het wachtgebouw van het Nederlands Loodswezen gelegen, naar hun schip terugkeren. Nauwelijks enige metei's van de wal zijnde, kapseisde het roei bootje en spartelden allen in het ijskoude water. Gelukkig werd dit bemerkt door de bemanning van de in de buitenhaven liggende sleepboot „J. C. Gerlingh", die er in slaag de alle drenkelingen op te pik ken en behouden aan boord te brengen. Voor één van de drenkelingen moest geneeskundige hulp wor den ingeroepen, welke verleend werd door dokter Van Breda Vriesman, die hem per ambulan ce-auto naar het Juliana-zieken- hüis liet overbrengen. Een prettige verrassing. Een verrassing werd gisteren Mia Jonkman, Zuidlandstraat 64 alhjer, bereid. Met vele collectan- ten was zij in de maand novem ber 1962 on stap geweest voor het Oorlogsgravencomité en werd, by loting, een gratie reis naar Engeland aangeboden. Zoals allen bekend is, wordt dem jaarlijkse collecte gehouden voor de ouders van geallieerde militairen, die in Nederland voor onze vrijheid zijn gevallen en cjie uit de onbrengst van deze collecte een bezoek uit Engeland of Amerika aan de graven van hun kinderen kunnen brengen. Hiertegenover beeft de grote Britse Oudstrüdersoveanisatio „The British Lpgion" tmt be=luit genomen om p'k jaar bij loting een 20-tal collectanten uit bet gehele land een gratis vakantie reis naar Engeland aan te bie den. Dit jaar is de reis bepsMd van 16 t/m 20 anril a.s. Als men weet dat in Terneuzen een 50 collectanten on stap gaan, en men becijfert dan hot aantal col lectanten in geheel Nederland, dan mag het voor het nog school, gaand collectantje wel een bijzon der buitenkansje genoemd wor den. Vermeld kan worden, ,dat in 1958 ook een collectantje uit Ter neuzen, n.l. Ria Visser, tot de ge lukkigen behoorde, die een pret tige vakantie in Engeland heb ben doorgebracht. Aanvullende agenda gemeen teraad. Voorstel van B. en W. tot her benoeming van een drietal leden van het bestuur van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen", t.w. mej. M. van Wijck en de heren R. R. Visser en A. J. de Zeeuw, allen wonende te Ter neuzen; Idem tot toetreding tot de ge meenschappelijke regeling re creatie-gebied Braakman; Idem tot het nodig verklaren van de oprichting en instandhou ding van een huishoudschool; Idem tot wijziging van de be groting 1963 van het Grondbe drijf, Schaatswedstrijden gemeen- tepersoneel. Gistermorgen werd van 10—12 uur op de Hsbaan in de bouwput aan de Westsluis door het gemeentepersonee] een drietal schaatswedstrijden gehouden, welke georganiseerd waren door de heren H. Blok en J. Johannis- se, ambtenaar sportzaken. De uitslag hiervan' was als volgt: Hardrijden 350 m.: 1. J. Scheele; 2. D. van Ooijen; 3. Van Wouwe; 4. J. Johannisse; 5 Notebaart. Hardrijden 800 m.: 1. D. van Ooijen; 2. J. Scheele; 3. J. Johan nisse; 4. Notebaart; 5. H. Blok. Algemeen klassement1. Van Ooijen; 2. Scheele; 3. Johannisse; 4. Notebaart en 5. H. Blok. Konpelwedstrijden; 1. Scheele Van Wouwe; 2, J, BlokVan Ooijen; 3. F. de BlaaijJohannis- se; 4. A. van Alten—v. d. Vrede; 5. H. BlokNotebaart. Aan deze wedstrijden namen ook twee damens deel, die afzon derlijk werden geklasseerd. Hier van was de uitslag: 1. mej. J. de Ridder en 2, mej. R. v. d. Linde. De prijsuitreiking had des mid dags "plaats ten kantore van de gemeente-ontvanger door de heer H. Blok. Een produktieve koe. Woensdag werd door „Het Nederlandsche Rundvee-Stam boek". Stadhoudersplantsoen 24, Den Haag, het predikaat prefe rente stammoeder toegekend aanKuyk Dirkje 126 401737 KS met drie zoons en twee doch ters. Kuyk Dirkje is momenteel de 40.000 kg melk gepasseerd met een totaal van meer dan 1700 kg botervet en een eiwit-gemiddel de van 3,70 Hiermede is voor de tweede maal in ongeveer één jaar tijds dit predikaat toegekend op het fokbedrijf „Duboishoeve" van W. L. den Hamer te Axel. WAS EB GEEN ANDERE OPLOSSING MOGELIJK? De gemeenten Axel, Sas van Gent en Westdorpe hebben dus een „Kanaalschap" gesticht. Zij hebben het aardig op poten gezet en ook de brede voorlich ting getuigt van een voooruitzien- de en een commerciële geest. Dat zelfs de grote landelijke pers, radio en televisie er aandacht aan hebben geschonken, was on getwijfeld een succes. De grote vraag is echter of de plannen, zoals ze deze week zijn gepubliceerd, ooit voor verwe zenlijking vatbaar zijn. Hebben de gemeentebesturen van Axel, Sas van Gent en Westdorpe met die grootse opzet hun doel niet voorbijgeschoten? Was er geen andere oplossing mogelijk? Wie zijn oor te luisteren legt in handels- en scheepvaartkringen, komt tot de voor de hand liggen de conclusie, dat men in brede lagen van de Zeeuws-Vlaamse bevolking als eerste étappe een andere doelstelling had verwacht, n.l. het tot kerngebied verklaren van de gehele kanaalzone, al dan niet in samenwerking met Ter neuzen. Zonder de voordelen van zo'n kerngebied lijken de bestaande plannen wat voorbarig en mis- schien wat fantastisch. Voorbarig ook al omdat men in elk geval de op handen zijnde grenswijziging in de kanaalzone had kunnen af wachten. ZEEUWS-VLAMING. TERNEUZEN DORPS?? Mijnheer de redacteux-, Oud-burgemeester Tellegen heeft het onlangs gehad over het vroeger meer „dorpse" Terneu zen. Daar zullen een heleboel „stadsgenoten het niet mee eens zijn geweest. Vooral de oudere Terneuzenaars die (want in dat verband werd het gezegd) het vroegere gemeenteraadswerk van nabij hebben gevolgd, zullen met enige verwondering van de be- wuste uiting van de heer Telle gen kennis hebben genomen. Terloops opmerkend dat dit dorpse Terneuzen eenmaal de derde zeehaven van Nederland was. moet het ons toch van het hart, dat onze oud-bui*gemeester sprak over een tijd die hijzelf niet heeft meegemaakt. Velen zijn van mening dat het peil van de gemeenteraad jn die vervlogen dagen in geen enkel opzicht onderdeed voor dat van de huidige raad. Wij behoeven alleen maar te herinneren aan figuren als notaris Van der Moer, de rijksbetaalmeester Van Hasselt; de apotheker Waalkes; in latere jaren aan raadsleden met klinkende namen als mevr. Dien Duiker en de heren R. Nol- son, N. A. Hamelink, D. E. Schee le, J. J. de Jager en nog tal van anderen. Er werden in die tijd begro- tingsvergadringen gehouden die vaak duurden van 's middags twee tot 's nachts twaalf uur en zelfs nog langer. Wij leven nu sneller. Het amb tenarenkorps is misschien veel- zijdiger dan weleer. Maar het valt niet weg te cijferen dat in die „dorpse" tijd de gemeente raad onze „stad" bestuurde, ter wijl een mens tegenwoordig de indruk krijgt dat alles tevoren in gex-eedheid wordt gebracht (o, keurig en alleszins deskundig en verantwoord), zodat de raads leden in de meeste gevallen maar ja en amen hoeven te zeggen en een vergadering niet zeiden in minder dan een half uur ver loopt. Nee, die tirade van de oud-bur gemeester was bepaald geen vondst. Laat die raadsleden van vroe- ger maar schuiven. Zij wisten hun weetje! EEN TERNEUZENAAR. Bespreking ruilverkaveling. In de wijk Heille werd in het daar aanwezige dox-pshuis een in- formatieve bespreking gehouden over een mogelijke ruilverkave ling bij overeenkomst. Hierbij werden inleidingen gehouden door de heren A. de Regt, hoofd assistent bij de Rijksvoorlich tingsdienst, en H. Heuvink, tech nisch ambtenaar bij de Ned. Hei demaatschappij. Gewezen werd hierbij op het verschil tussen een wettelijke ruilverkaveling, zoals in het na burige Eede, en een ruilverkave ling bij overeenkomst. Om tot betere bedrijfsresultaten te ko men zal een ruilverkaveling ook in Heille, waar veel verspreide perceeltjes door één man be werkt woi'den, nodig zijn. Een niet te onderschatten moeilijk heid is ook hier het feit, dat er langs de grens nogal wat buiten lands grondbezit is. Uit de na de pauze gehouden discussie bleek dat dit vraagstuk in landbouwkringen grote aan dacht heeft, temeer omdat velen nauw betrokken geweest zijn bij de problematiek van de ruilver kaveling, die in het naburige Eede een x'ol heeft gespeeld. Deze vergadering, die een zui ver informatief karakter droeg, zal eind februari worden voort gezet in aanwezigheid van nog meer deskundigen. Filmvertoning Ned. Roode Kruis. Nadat des namiddags in het jeugdgebouw „De Poort" een kindervooi'stelling was gegeven, welke bezocht werd door ruim 150 kinderen, werd des avonds door het Ned. Roode Kruis een filmvertoning gegeven voor vol wassenen. Gezien de weersom standigheden was de opkomst redelijk te noemen. De avond werd geopend door de voorzitter van de afdeling Zaamslag, oud-burgemeester H. D. Trimoe, die de aanwezigen welkom heette en er oo wees, dat het Roode Kruis elk jaar een filmtoernee houdt met de bedoe ling de aandacht en belangstel ling van het rmbliek te behouden en zo mogeliik te vergroten. Dit is nodig omdat veel geld bijeen gebracht moet worden voor de uitvoering van de vele taken van het Roode Kruis. We moeten dankbaar ziin dat we zulk een instelling hebben, die zelfs internationaal is geor ganiseerd en direkt kan worden ingeschakeld voor hulnveriening, overal waax* nood is. Dit laatste celdt niet alleen in oorlogstijd, maar ook in tijden van vrede, want ook heden ten dage zijn er, zeis bekend, diverse activiteiten. Spreker wees on de bloedtrans fusiedienst. het welfare-werk, de moedermeikcentrale, de hoorn- vliestransolantatle, de lectuur voorziening en het Jeugd-Roode Kruis. De voorzitter wekte op om zich op te geven als lid van de afdaling. Het ledental is thans ongeveer 220, doch dat kon meer worden. In verband met het jubileum van het Roode Kruis is een actie voor leden- RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering var» de gemeenteraad zal worden gehouden op donderdag 31 januari te 19.80 uur. Terneuzen, 25 januari 1963. De Burgemeester voornoemd, H. RÏJPSTRA. werving gaande, waaraan ook Zeeland wil meedoen. Hierna werden de films ver toond door de sergeant Van der Hout. Allereerst een voorfilm „Ontmoetingen", betreffende de taken van het Roode Kruis en d-vtrna d„ hoofdfilm „Levens- Melodie". In de pauze is een kleine loterij gehouden, waarvan de netto-opbrengst x-uim 28 gul den bedroeg. Breuken in gasleiding. Het gemeentebestuur van Zie- rikzee heeft vrijdag de bevolking gewaarschuwd tegen het ge bruik van open vuur en het wer- pen van brandende peuken in riolen, aangezien gebleken is, dat tengevolge van de vorst op enkele plaatsen in de gasleiding breuk is ontstaan. In een woning heeft de gaslucht dusdanige vor men aangenomen dat de bewoner deze woning heeft moeten vei'la- ten. Door het personeel van het gas bedrijf worden riolen doorgesto ken en de lekken zo mogelijk op- gesnoord. Van een noodsituatie is volgens het gemeentebestuur voorshands nog geen sprake. De Verenigde Staten willen on 2 anril weer een bemande rm'm- tevlucht. irtvoeren, zo L vriidag van officiële ziirtg in Washing ton vernomen. De major.'' van de luchtmacht Gordon Conner zal dan waarschünlijk 22 om wentelingen om de aarde ma ken. De vlucht zal dan 34 uur duren. Zoals bekend, was men aanvan kelijk van pain geweest deze proef in de afgelopen herfst te nemen. Dan zouden 18 omwen telingen in 24 uur zijn gemaakt. De ruimtecabine „Mercury-9" waarin Cooper zijn vlucht zal maken, is zodanig ingericht dat er meer zuurstof voor de ruim tevaarder en meer brandstof voor de kle'ne stabiliteitsraket- ten kan worden meegenomen. De Atlas-raket die de cabine in een baan om de aarde moet brengen, is ook geperfectio neerd, zodat zij nu beschouwd wordt als volkomen betrouw baar. Als Cooper 22 om wentelineen maakt, zal hij in het midden van de Stille Oceaan landen. Bii een vlucht van 18 omwentelingen moet hij in de Carabische Zee terechtkomen. Voor slechts kunt u nu een echte auto kopen I TYPE 900 128 km/u 50 pk e4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doersmeren 20.000 km Maak oen proefrit bij een van de SIMCA-dealors Het ligt in het voornemen van P. T. T. om op 21 maart a.s., in het kader van de anti-nongerac- tie der Verenigde Naties, een serie van twee speciale post zegels, t.w. van 12 en 30 cent, zonder toeslag uit te geven. Voor zover thans bekend, zullen onge veer 10Q postadministraties over de gehele wereld door uitgifte van één of" meer postzegels aan deze actie deelnemen. Door AGATHA CHRISTIE 62) „Dat weet je nooit. Sommige meisjes noemen mannen bij hun achternaam. En je hebt gehoord wat mis- Ganett vanavond zei over dat geflirt van Flora." Ik had miss Ganett hier niets over horen zeggen, maar ik had i'espect voor Carolines begrijpen van toespelingen. „Wat denkt je van Hector Blunt?" suggereerde ik. „Als iemand „Onzin," zei Caroline. „Ik ge loof zeker dat hij haar aardig vindt dat hij misschien zelfs wel verliefd op haar is. Maar je kunt ervan op aan dat een meis je niet verliefd woi'dt op een man die oud genoeg is om haar vader te zijn, als er een jonge, knappe secretaris in de buurt is. Meisjes zijn zo geraffineerd, ze kan ma joor Blunt wel aanmoedigen om de aandacht van iets anders af te leideii. Maar één ding zeg ik je, James Sheppard: Flora Ackroyd geeft geen zier om Ralph Paton en ze heeft ook nooit om hem gegeven. Neem dat van mij aan." Ik deed het gedwee. HOOFDSTUK XVII. Parker. De volgende morgen drong het tot me door dat ik in de opwin ding, teweeg gebracht door Tin- Ho of het „Volmaakte Spel", wel wat indiscreet was geweest. Poi- rot had me wel niet verzocht het vinden van die ring geheim te houden, maar aan de andere kant had hij er op Fernly geen woord over gezegd en voor zover ik wist was ik de enige die van de vondst op de hoogte was. Ik voelde me bepaald schuldig. Het nieuwtje zou nu als een lopend vuurtje door King's Abbot gaan en ik kon elk ogenblik bittere verwijten van Poirot verwachten. De gelijktijdige begrafenis van mrs. Ferrars en Roger Ackroyd was vastgesteld op elf uur. Het was een droefgeestige en indruk wekkende ceremonie. De bewo ners van Fernly waren allen aan wezig. Na afloop nam Poirot me bij de arm en vroeg me met hem mee te gaan naar „De Lorken". Hij keer zeer ernstig en ik vrees de dat mijn indiscretie van de Vorige avond hem ai t,er ore was Blijkens het jaarverslag van de Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijke Zorg te Terneuzen worden besprekingen gevoerd om- te komen,tot een werkplaats voor geestelijk gehandicapten, waar bij een provinciale opzet is bepleit teneinde een juiste spreiding van de werkplaatsen te verkrijgen. Over een eventuele konpeling aan de bestaande werkplaatsen voor lichamelijk gehandicapten lonen de meningen uiteen. Vol gens de ï-aoporteur, de heer J. Stenvert, is dat niet mogelijk, aangezien in dat geval een te zware belasting zou worden ge legd op hen, die door hun licha melijke hondican toch al bijzon ders moeilijkheden te verwerken hebben. Deze laatste groen neemt bovendien steeds toe, met het ge volg dat de beschutterende werk- nlaats te Terneuzen overbezet is. fwpwn ST ANTVSfiI OPMEN WERDEN VERHOOGD Er is, zo lezen wij verder in ho'; verslag, een ontwern Alee- n.ene Biistandwet ingediend, die te zijner tijd de oud» Armenwet van 1912 zal vervangen. In dit ontwern is bet recht e» ond-rsfantl vastgelegd, h-tgeen een novum mag be'en in de ge schied-nis van de armenver- zorgi' g. De uitkeringen krachtens de A.O.W. hebben een niet onaan zienlijke verhoging onderen an, n.l. ƒ9,34 per week voor echtpa ren en ƒ6.46 - oor alleenstaanden, waardoor de uitkeringen ziin ge komen oo resp. ƒ45,34 en ƒ29,19 per week. M'NDER VALIDEN Wat de hulpverlening aan minder-validen betreft, worth ge wezen op de totstandkoming van de tijdeliike „Bijstandregeling Ml"dervaliden" en de per 1 jan. 1963 in werking getreden Inte- Onder voorzitterschap van bur gemeester A. F. Hanssens van Hoek kwam het bestuur van het Beheerschap Recreatiegebied Braakman in het gemeentehuis te Philippine bijeen. Er waren verschillende plaats vervangende leden aanwezig, o.a. in verband met ziekte van de penningmeester-ontvanger de heer A. C, de Meiier en wethou der A. Dük van Biervliet. De voorzitter wenste de beide afwezigen beterschap toe, en C.O.C.O.: Het Centraal Orgaan van Sa menwerkende Organisaties van Bejaarden en Gepensioneerden (C.O.S.O,) heeft de provinciale besturen de wens kenbaar ge maakt, dat georganiseerde be iaarden ook worden betrokken bij een belangrijk stuk van de bejaardenzorg. Dit is mogelijk geworden, nu de wet op de be jaardenoorden is aangenomen. Uit deze wet vloeit voort dat commissies woi-den ingesteld waarin ook vertegenwoordigers van organisaties van bejaarden kunnen worden opgenomen. Daarop dringt C.O.S.O. aan. GEEN AUTO'S MEER OP HET IJS Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat sinds gisteren als gevolg van een stij ging van de watei-stand verkeer met auto's over bet ijs op de Lei- niet meer mogelijk is. Voorts vei'- nemen wij van de burgemeester van IJsselmuiden, dat het ijs op de IJssel van Kampen tot de Ka- tei'veerbrug bij Zwolle zeer on- betrouwbaar is. sprak de wens uit, dat zij spoe dig hersteld zullen zijn, om aan de belangrijke beslissingen, die nog wachten, te kunnen deelne men. De notulen van de vorige ver gadering werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken werd de mededeling gedaan, dat het beheerschap een lening op korte termijn heeft aangegaan van ƒ100.000 bii de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. Het bestuur verklaarde zich met de'e lening akkoord. Besloten werd een kasgeldr lening te sluiten eveneens bij de N. V. Bank van Nederlandse Ge meenten. De begroting 1961 werd door het beheerschap vastgesteld, evenals de begroting van 1962. Uit gestelde vragen bleek, dat voor de adhleg van de speel weide 4000 is uitgetrokken voor aanschaf van speelwerktuigen. Deze werktuigen zijn wel al be steld, doch nog niet volledig ge leverd. Zodra het beter weer wordt, zal aangevangen worden met de plaatsing van deze speel tuigen, waarvan men in de toe komst veel plezier hoopt te heb ben. vooral voor de kleinere kin deren. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Peiil uit Hoek de plaats vervangende leden in het ver volg alle notulen, begrotingen en jaarstukken toe te zenden, zodat zij zich regelmatig oo de hoogte kunnen blijven stellen van hetgeen in het beheerschap omgaat. Hu achtte dit, b'i ziekte van de leden, van het grootste bdang voor de goede gang van zaken. De voorzitter ging hiermede akkoord en zegde toe, dat aHe bescheiden ook toegezonden zul- 'en woeden aan de plaatsvervan gende leden. Na de sluiting van de open bare vergadering heeft het be stuur zeer U'tvoerig gesnroken over fte toelating van de peme°n. te Terneuzen tot de gemeen schappelijke regeling. gekomen. Maar al spoedig bleek dat zijn gedachten zich met iets geheel anders bezig hielden. „Ziet u," zei hij, „we moeten aan het werk. Met uw hulp zou ik graag een getuige verhoren. We zullen hem ondervragen en hem het vuur zó na aan de schenen leggen dat de waarheid eruit móét komen." „Over welke getuige heeft u het?" vi-oeg ik vei-baasd. „Over Parker," zei Poirot. „Ik heb hem verzocht om vanmorgen om twaalf uur bij mij thuis te komen. Hij zal daar nu wel op ons .dtten te wachten." „Wat denkt u eigenlijk?" waag de ik te vragen, hem van ter zij de aanziende. „Ik weet alleen dat ik niet te vreden ben." „Denkt u dat hij mrs. Ferrars heeft gechanteerd?" „Dat, of...." „Nu?" drong ik aan, toen er geen antwoord kwam. „M'n waarde, ik zeg u alleen dit: ik hoop dat hij het is ge weest." Zijn grote ernst en een niet te beschrijven klank in zijn stem deden me zwijgen. Toen we bij „De Lorken" aan kwamen hoorden we dat Parker er al was. De butler stond eerbie dig op toen we de kamer binnen traden. „Goedemorgen, Parker," zei Poirot minzaam. „Een ogenblik je." Hij trok jas en handschoenen uit. ,Sta me toe, sir," zei Pai'ker, die vlug naderbij kwam om hem tc helpen. Hij legde de kleding stukken oo een sto°l bii de deur. Poirot knikte goedkeurend. „Dank jé, beste Parker," zei hii. „Ga zitten. Wat ik te zeggen heb zal enige tijd kosten." Parker ging zitten, terwiil hii even verontschuldigend 't hoofd boog. „Waax-om denk je dat ik je ver zocht heb vanmorgen hier te ko men?" Parker kuchte. „Ik vermoed, sir, dat u me enkele vragen wilt stellen over mijn ovei'leden meester." „Precies," zei Poirot stralend. „Heb je veel ervaring in chan tage?" „Sir!" De butler sprong van zijn stoel op. „Wind je niet op," zei Poirot kalmerend. „Sneel nu niet de rol van de eei'lijke, beledigde man. Je weet alles van chantage af, is het niet?" „Sir, ik ik ben nooit nooit zo „Beledigd," vulde Poirot aan. „Maar waax-om, voortreffelijke Parkei', was je er dan zo op ge steld dat gesprek in de studeer kamer van mr. Ackroyd af te luisteren, nadat je het woord chantage had opgevangen?" „Dat deed ik niet ik .Wie was je vorige meester?" vroeg Poirot plotseling. „Mijn vox'jge meester?" „Ja, bij wie je in dienst bent geweest vóór je bij mr. Ackroyd kwam." „Ehdat wasehma joor Ellei-by, sir Poirot haalde hem de woorden uit ziin mond. (Wordt vervolgd. I rimregeling Invaliditeitsrente- trekkers. In de financiële positie van deze groer m is daardoor een verbete ring gekomen. De in G.S.W.-verband tewerk gestelde rentetrekkers ontvangen aan rente toeslag ƒ780,per jaar, terwijl aan de korting op de lonen een eind is gekomen. ELDERS VERPLEEGDEN De elders voor rekening van de dienst in diverse inrichtingen verr'eegde personen werden ook in 1962 bezocht. Sommigen hopen bij het gereedkomen van het nieu we rusthuis de gelegenheid te krijgen naar Terneuzen terug te keren. Meer dan vijftig mannen, vrou wen en kinderen genieten ver pleging in Hulst, Koudekex'ke, Terneuzen, Oostkapelle, Groes- beek, Vaals, Hoek, Zaamslag, Groenendijk, Rijsbergen, Rotter dam, Goirle, Woudenberg, Beek bergen, Eindhoven, Nijmegen en Eefde. Met enige meerkostengaranties voor gevallen te Middelburg, Nij megen en Rotterdam bakenen de kosten van „uitbesteding" een bedrag' van 137.345,—. HUISVESTING De afdeling „huisvesting" wrdt in het verslag de meest behoeftige genoemd. Een steeds wassende stroom van aanvra gen maakt de moge'ii'-heden om de talrijke huisves'ines- moeiliikheden op te lossen uiterst minimaal. Van de z.g. huisvestingseom- mi=sie wordt dan ook vaak een salomonsoordeel gevraagd. De toenemende druk op dit ge bied is voornameiiik een gevolg van de industrialisatie, welke omstandigheid het gehele maat- schannelijk bestel in Terneuzen zal blijven beïnvloeden. Er bestaan nauwe contacten met plaatselijke zowel als met provinciale en landelijke organi saties in de kerkelijke, particu liere en overheidssector, werk zaam op het terrein van het maatschappelijk werk. De woningvoorraad per 1 'jan. 1963 bedroeg 4733 panden, een netto-stijging van 85 in 1962. Mo menteel ziin in aanbouw 214 hui zen, waarvan 136 bestemd voor aan te trekken werkkrachten van elders. Het woningtekort beloopt nog 404 panden. Het aantal ingeschre venen bedroeg op 31 december 1062 ruim 440. terwül bovendien 100 aanstaande echtparen om woningtoewijzing hebben ge vraagd. Zeven panden werden gevor derd. Bii dit alles dient rekening te worden gehouden met het feit, dót een grote groep woningbe- hoevenden zich vooraf niet laat inschrijven. Hun omstandigheden ziin van dien aard dat ze alles zins voor een woning in aanmer king komen. Dit bliikt wel hier uit dat van de 385 uitgereikte vergunningen er 143 ofwel veer tig proeent aan niet-irxgeschreve- nen zijn verstrekt. ARMENWET De uitkeringsnormen krachtens de Armenwet werden tweemaal verhoogd. Voor gezinnen van twee personen geldt momeriteel een uitkering van 35 per week. Voor alleenstaanden ƒ23,40. Hier- bii komen toeslagen voor gezins leden en voor aankoop van kle ding, dekking, schoeisel en huis houdelijke goederen. Voorts wordt de huur vergoed, alsmede premie ziekenfonds, be- «rafenisfonds en contributie Kruisvereniging. Aan brandstoffentoeslag is ƒ145 60 per gezin uitgekeerd. De Kerstuitkering bedroeg ƒ25 per gezin van twee personen; alleen staanden ƒ17,50. Een adviecommissie inzake uit voering van de Armenwet be staat uit: mej. M. Juvry en de heren F. Dieleman, M. A. Duinft, F. Hagenaars, J. Me°usen, D M. OPebek en P. van Strien. De totale uitgaven bedroegen ƒ51.928,—. DIVERSE AFDELINGEN Het verslag, dat wij in vele handen zouden wensen, vermeldt zó'n groot aantal uiteenlopende bemoeiingen, dat wij het helaas niet op de voet kunnen volgen. Niet ten om-echte dringt de rap porteur er oo aan, de bezetting van de dienst aan te passen aan de zich uitbreidende werkzaam heden. Van de vele afdelingen welke onder deze dienst voor maat schappelijke zorg ressorteren, noemen wii er nog enkele: Voor ziekenhuis- en sanato- riumuerpleging werd ƒ21.010, betaald. De krankzinnigenverpleging in inrichtingen te Bergen op Zoom, Rosmalen, Vught. Delft en Beilen vroeg een bijdrage van ./98.9S'i.-. De uitkeringen aan gerepatri- eerden en oorlogsslachtoffers be liepen ij' totaal 62.191, Voor uitzending van 9 kmderen naar gezondheids- en vakantie kolonies werd j 607,50 subsidie uitgekeei'd aan het Centraal Ge-1 nootschap en aan het Wit-Gele Kruis. Het aantal bezoeken, dat dé buitendienstambtenaar en de maatschappelijk werkster afleg den en het aantal rapporten het welk zij samenstelden, loopt in de vele honderden. Al met al een nuttig verslag, dat een stuk maatschappelijk werk uitbeeldt, waarvan weini gen zich oen voorstelling kunnen maken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2