De kloof wordt smaller Lichte dooi in Europa Minister Luns over de ontwikkeling in de Euromarkt Het Chinees-Indisch grensconflict De Amerikaanse bases in Spanje Beneluxraad dringt aan op voortzetting van de onderhandelingen met Engeland HOOGWATER ZON- en MAANSTAND® ZATERDAG 26 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5821 Geen geheimzinnige stralenkastjes Bang voor politiek Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber OM EEN ONAFHANKELIJK QUEBEC Radio De Koek Moeder met vier kinderen omgekomen bij ontploffing in België INDONESISCHE LUCHTMACHT IN STAAT VAN PARAATHEID RELLETJES IN CARACAS ONDERZOEK NAAR PREPARAAT HET WEER Frankerlns bfl abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et Loocp nrs 9 et. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentfenrna per mm 16 et: minimum per advertentie f2.40. Rubriek: Klein? Advertenties (pfifin handels.* advertenties!5 revels f 1,10 Tedere reeel meer 22 et. Kleine Advertenties Mj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nnr.' Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dat premier Chroesjtsjov zich bereid heeft verklaard buiten landers toe te staan zich op het Russisch gebied te komen over tuigen of ergens een kernexplosie heeft plaats gehad of niet, is niet het enige teken dat de kansen aanzienlijk gunstiger zjjn komen te staan voor een beëindiging van nucleaire experimenten. Het was ook op Russisch verzoek dat in New York Amerikanen en Sowjets zich vorige week aan de tafel schaarden om de hei*- vatting van het al ruim vier jaar slepende gesprek hierover in Genève voor te bereiden. En de vorderingen schijnen van dien aard te zijn dat nu ook een Britse gedelegeerde aan die voorbe reidingen deelneemt zodat het Geneefse gesprek op een andere plaats in feite al schijnt begonnen. Nu is het aantal van drie inspecties aanzienlijk minder dan de Amerikanen hadden geëist als een minimum. Maar het belangrijke is dat de Russische premier in principe zijn verzet tegen dat soort controle op de naleving heeft opgegeven. Dat verzet baseerde zich op de overweging dat de buitenlandse inspecteurs onder de hand ook spionage zouden kunnen bedrijven. Het struikelblok in Genève is steeds geweest hoe men zeker kon zijn dat de andere partij toch niet stiekem proeven zou nemen en het Westen heeft daarvoor de „zwarte dozen" automatische (dus onbemande) waarnemings posten op welgekozen punten onvoldoende geacht, wat door de Russen wel bestreden maar nooit met bewijzen weerlegd is. Door het toegeven van Chroesjt sjov in zijn correspondentie met Kennedy is de kloof die de op vattingen scheidde, nu versmald tot alleen de kwestie van het aantal. Mede omdat van Russische zijde al eens eerder min of meer instemming met internationale controle is betuigd, zonder dat daardoor het verdrag voor een kernstop naderbij kwam, is al te groot optimisme nog niet gewet tigd voor het komend Geneefs gesprek. Maar de tegenstelling tussen de standpunten is nu klei ner dan oOit en dat is wel hoop gevend. Terloops verdient het argu ment van Chroesjtsjov aan dacht. Dat luidt: als een derge lijk verdrag door het Ameri kaanse parlement niet kan wor den aanvaard zonder deze vei ligheidsklep, dan moet daar maar rekening mee worden ge houden. Het gebeurt niet vaak, dat de leider van de U.S.S.R. zo'n grote waarde hecht aan het te vredenstellen van de openbare mening. Men zou er uit op kun nen maken dat de tegemoetko mendheid van de rode premier mede ingegeven is door een ze ker respect voor de publieke opinie mij hem thuis. De propaganda tegen de kern proeven van de Amerikanen heeft ook bij de Russen onbe hagen gewekt over het voortdu ren ervan ook in eigen land. Dat werd wel aangetoond door de grote omzichtigheid waarmee het Russische publiek op de hoogte werd gesteld van de eigen ver richtingen op dat gebied, voor zover het al werd ingelicht Kennelijk vergaat het de Rus sen niet anders dan de bevolking van andere landen: ze zijn de kernproeven meer dan zat. Zo zeer dat zelfs Chroesjtsjov daar mee rekening moet houden. (Nadruk verboden.) Uit verscheidene Europese landen is vrijdag lichte dooi ge meld. De temperaturen in Zwit serland, Noord-Frankrijk, Dene marken, het oosten van Oosten rijk en in Hongarije waren even boven het vriespunt. Ook in Zweden rees het kwik, maar het bleef er enige graden vriezen. Verwacht wordt echter dat de vorst zal terugkeren. De schoolkinderen in Oost- Berlijn zijn naar huis gestuurd met sommen over kolenvervoer. Zeventig scholen zijn in dit stadsdeel gesloten. Behalve in Noord-Frankrijk, waar het licht dooide, ligt Frankrijk nog in de greep van de vorst. Sommige delen van het gebied rond Pa rijs hebben te kampen met ko- lentekort. Ook in Noord-Duitsland dooi de het licht, maar in het Zwarte HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN ZATERDAG 26 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.15 2.38 Terneuzen 2.50 3.13 Hansweert 3.30 3.53 Walsoorden 3.40 4.03 ZONDAG 27 JAANUARI v.m. n.m. Breskens 2.56 3.21 Terneuzen 3.31 3.56 Hansweert 4.11 4.36 Walsoorden 4.21 4.46 MAANDAG 28 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.38 4.04 Terneuzen 4.13 4.39 Hansweert 4.53 5.19 Walsoorden 5.03 5.29 Woud en andere Zuidduitse ge bieden vriest het nog 24 graden. De Duitse weerkundigen ver wachten dat de dooi slechts een korte „adempauze" is en door strenge vorst zal worden ge volgd. Zwitserland maakt de streng ste winter sinds ÏS29~door. Het was er vrijdag iets minder koud, met temperaturen van 10 tot 25 graden onder het vriespunt Duizenden militairen en burgers nebben samengewerkt om de tien dorpen die sinds hét begin van de week in het Jura-ge- bergte van de buitenwereld wa ren afgesneden, te bereiken. Zij zijn daar vrijdag jn geslaagd. De iets warmere lucht boven Engeland heeft zich van Schot land zuidwaarts uitgebreid. Ver wacht wordt dat deze hedenoch tend Londen en het zuiden van het land zal bereiken. Over het hele land hangt een ijzige mist, die de vliegdiensten in de war brengt. Er is in veel gebieden ernstig gebrek aan brandstof. Op Cyprus zijn vrijdag drie lijntoestellen geland, die door hevige regenval en harde wind niet op het vliegveld van Bei roet konden landen. Wegens de strenge vorst heeft de Bulgaar se regering vrijdag alle scholen gesloten tot het eind van deze maand. Drie bataljons Griekse soldaten hebben vrijdag 600 bussen en auto's uitgegraven, die ten noorden en oosten van Saloniki twee dagen in de sneeuw hebben vastgezeten. Niet alleen Europa heeft het te kwaad: in de Verenigde Sta ten zijn minstens 112 mensen gestorven aan uitputting, gas- verstikking of te grote inspan ning in de sneeuw, bij branden of ongelukken op gladde wegen. In Japan hébben 400 treinrei zigers naar Tokio een schuil plaats gezocht in het Noord- Japanse plaatsje Nagoaka, na dat zij twee dagen in een onder gesneeuwde trein hadden door gebracht. In Tojama in het noorden van Japan zijn veel dorpen en stadjes geïsoleerd. ZON MAAN op onder op ondei Jan. 27 8.29 17.17 9.44 19.46 2S 8.28 17.19 10.12 21.07 29 8.26 17.21 10.37 22.28 30 8.25 17.22 11.01 23.48 31 3.23 17.24 11.24 De beweging „Vrij Quebec" heeft zich donderdag tot de „anti-kolonialistische" afvaar digingen bij de V. N. gewend om steun voor de vorming van een onafhankelijk Frans sprekend Quebec. In een brief aan de delegaties zegt de beweging, dat Quebec in feite een kolonie is van het En gels sprekende Canada. Hpewel de Frans sprekende bevolking uitmaakt, werden de kwart van de totale Canadese bevolking uimaakt, werden de Franstaligen vrijwel niet toege laten tot overheidsfuncties van enige betekenis. De Angelsaksi sche „oligarchie", aldus de brief, streeft er met gebruikmaking van- alle traditionele „kolonialis tische" methoden naar om haar voorrechten te behouden. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen In de Belgische plaats Eigen- brakel zijn donderdagavond een moeder en vier kinderen om het leven gekomen bij een ontplof fing van een gastank. De ont ploffing veroorzaakte een brand, die de woning in de as legde. Da vader van het gezin kon met het vijfde kind uit de brandende wo ning ontsnappen. Beiden werden met brandwonden in een zieken huis opgenomen. Na een verklaring van de In donesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, dat Indonesië een „confronta- tie"-politiek zal gaan voeren tegenover de Maleise federatie, is "de Indonesische luchtmacht in staat van paraatheid ge bracht. Dr. Soebandrio zei na een be spreking met de stafchef van de luchtmacht, vice-maarschalk Oemar Dhani, dat de lucht macht paraat moet zijn omdat de leider van een nabuurland vijandige verklaringen heeft af gelegd. „Ik zeg niet, dat Indo nesië oorlog zal voeren tegen de Maleise federatie. De te voeren politiek betekent, dat Indonesië zich teweer zal stellen tegen elke vijandige dated.van de kant van de federatie; we zullen niet passief blijven, zoals in het ver leden". Dr. Soebandrio hield ook een bespreking met de Philippijnse ambassadeur, N. G. Reyes. Na het onderhoud, dat een uur duurde, zei dr. Soebandrio, dat hij de kwestie Noord-Borneo had besproken. De minister van Buitenlandse Zaken mr J. M. A. H. Luns heeft in Den Haag in een interview, toegestaan aan het hoofd nieuws- dienst Nederland Wereldomroep drs M. L. Snijders zijn mening gegeven over de ontwikkeling in de Euromarkt. „Na de persconferentie van president De Gaulle en na de bij eenkomst in Brussel die daarop is gevolgd en na het gesprek tus sen president De Gaulle en na de bijeenkomst in Brussel die daar op is gevolgd en na het gesprek tussen president De Gaulle en bondskanselier Adenauer, vraagt wel iedereen in de wereld zich af: Wat gaat er nu gebeuren bin nen de Euromarkt, wat is op het ogenblik de situatie?", zo werd het gesprek ingeleid. Minister Luns antwoordde: „Daar kan ik u pas een, zoals dat heet, zinvol antwoord op geven na 28 januari, dus na de volgen de week maandag wanneer de 7 delegaties met hun ministers zich weer in Brussel vinden en wanneer dat uitstel, dat met moeite verleden week bedongen is, afloopt. Ik kan wel zeggen dat er ge ruchten zijn als zou de Europese commissie onder prof. Hallstein een voorstel hebben ingediend in Parijs, dat door de Fransen niet zou zijn verworpen en waarbij de commissie de opdracht zou wor den gegeven een overzicht samen jte stellen van de tot dusver be reikte resultaten, van de overge bleven moeilijkheden, en van da mogeljjke oplossing. Maar ik moet er wel op wijzen dat niet alleen naar mijn mening doch ook naar die van de vier an- In Peking is de tekst gepubli ceerd van een brief, die premier Tsjoe En-Lai op 19 januari heeft gericht tot mevr. Banda- ranaike, premier van Ceylon, en waarin hij heeft verklaard, dat China de voorstellen van de z.g. Coiombo-conferentie in begin sel als voorlopige basis voor be sprekingen met India tot rege ling van het grensconflict aan vaardt. Tsjoe verklaarde voorts, dat de Chinese grenswachten zich langs de hele grens tussen China en India 20 km zullen terugtrek ken. De Indische troepen zul len'echter in hun huidige stel lingen moeten blijven, niet al leen in de westelijke sector doch in het gehele grénsgebied. In zijn brief zegde Tsjoe En- Lai nog toe, dat China geen burgerlijk contrölepersoneei zal détacheren in de plaatsen die het sinds 8 september j.l. bezet houdt of in de sinds november 1959 onder Chinese controle staande gebieden, hoewel het daartoe wel gerechtigd zou zijn. De Chinese premier meende tegemoet gekomen te zijn aan een door de Coiombo-conferen tie uitgesproken verlangen en daarmede tevens het openen •van rechtstreekse besprekingen met India te hebben gediend. Tsjoe En-Lai verwacht echter, dat deze maatregel wederkerig za] zijn. Ter gelegenheid van de der tiende verjaardag van de repu bliek India heeft Tsjoe En-Lai in een telegram aan premier Nehroe de hoop uitgesproken, dat „de traditionele vriendschap tussen de Chinese en Indiase volkeren zal worden bestendigd en versterkt". President Lioe Sjao Tsji wen ste president Radjakrisjnan van India „voorspoedig voor uw land en welvaart voor uw volk". President Radjakrisjnan ver klaarde vrijdagavond in een radiorede, dat India zijn best heeft gedaan om hartelijke be trekkingen met China tot stand te brengen, doch thans zijn defeflStë-insp-inning niet langer kan laten verslappen. De mili taire nederlagen, die het land tegen China heeft geleden, heb ben onze ogen geopend voor de werkelijkheid en er worden thans maatregelen genomen om onze defensie te versterken, al dus de Indiase president. Volgens niet-officiële ramin gen zijn in de afgelopen 48 uur bij ongeregeldheden in arbei derswijken van Caracas 3 men sen om het leven gekomen en 56 gewond. Extremisten hadden woens dag vergeefs gepoogd betogin gen tegen de regering te ont ketenen. Het was woensdag vijf jaar geleden, dat de dictatuur van generaal Perez Jimenez omvergeworpen werd. Drie auto tankstations werden in brand gestoken. dcre regeringen die zich verzet ten tegen de Franse verlangens, de moeilijkheden veel meer poli tiek zijn dan economisch-tech» misch". Op de vraag hoe de situatie is voor het geval dit voorstel van de Europese commissie niet zou leiden tot een verandering van de Franse houding, of met andere woorden „Wat zijn de vooruit, zichten als Frankrijk blijft vol harden in zijn afwijzing van En- gelands toetreding tot de Euro markt?" antwoordde minister Luns: ,Ook hierop kan ik u niet een duidelijk antwoord geven. Maar er zijn wel een paar gegevens, die ik hier kan mededelen. Ten eer ste: voorzie ik dan een zware cri sis in de boezem van de Europe-, se gemeenschap, waarin de zes, zoals u weet, samenwerken, om dat het vertrouwen dat dan ge schokt is, zich ongetwijfeld zal vertalen in een verlangzaamde medewerking van verschillend^ landen in de ontplooiing van de E.E.G. en misschien nog erger. Sommige van mijn collega's zijn nog pessimistischer gestemd en voorts, voor wat betreft de even tuele vooruitgang met Engeland, wordt onderzocht of wellicht de vijf met Engeland een ontwerp verdrag zouden, gereed maken. Maar daaraan zijn allerlei juridi sche puzzels verbonden, waar over ik me op het ogenblik nog niet uitlaat. Tenslotte moet ik wijzen op da m.i. ernstige repercussies in Europa, dus met Engeland en met andere landen in de Atlanti sche wereld, en niet uitgesloten de NATO. Kortom, het is geen opgewekt beeld dat zich dan voor ons zal voorden, maar om nu al te zeg gen wat precies gebeurt, daar acht ik me nog niet toe in staat". Een groep deskundigen zal komende maand vergaderen naar aanleiding van berichten dat een dertigtal vrouwen ge storven zouden zijn na gebi-uik van het anti-conceptiemiddel „Enovid", aldus heeft de f ede- ra1» commissaris voor voedings middelen en medicamenten in Washington meegedeeld. Volgens de commissaris, Lar- rick, beschikt het bureau over gegevens omtrent een 275-tal gevallen van bloedverdikking en aderontsteking (tromboflebit.is) 'Dij vrouwen die genoemd mid del hadden gebruikt. In meer dan dertig gevallen waren de patiënten gestorven. Het bureau is reeds vorige zomer met het onderzoek naar het middel be gonnen. In de afgelopen herfst riepen de fabrikanten van het middet (G. G. Searle and Company) een internationale conferentie van medische deskundigen bijeen welke een resolutie goedkeurde waarin werd gezegd dat er geen medisch of statistisch bewijs was voor enig oorzakelijk ver band tussen Énovid en trombo- flebitis. I De raadgevende interparle mentaire Beneluxraad- heeft in Brussel een motie aangenomen, waarin de wens wordt uitge sproken, dat de onderhandelin gen met Engeland zonder on derbreking worden voortgezet om „onder handhaving van de bepalingen van het verdrag van Rome, de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E. E. G. te bewerkstelligen". De motie was ingediend door afgevaardigden van alle drie Benelux-landen, onder wie de Nederlandse parlementsleden mevr. Stoffels—van Haaften en de heer Samkalden. In de motie, die met algemene stemmen werd goedgekeurd en waarbij de Belgische vice-mi nister van Buitenlandse Zaken, H. Fayat, zich aansloot, wordt de overtuiging uitgesproken, dat de toetreding van Engeland voor de Benelux-landen van het grootste belang is. „Het misluk ken van deze onderhandelingen zou de politieke en economische éénwording van Europa ernstig in gevaar brengen en een be dreiging vormen voor de doel matigheid van de Atlantische samenwerking", aldus de Bene- lux-raad. In de motie wordt er tenslot: bij de regeringen van Nederland België en Luxemburg op aan gedrongen „al het mogelijke te ondernemen", om tot een voort zetting van het gesprek met Engeland te komen. De Belgische ondertekenaar van de motie, de Antwerpse schepen voor havenbelangen, Drlwa'de, betoogde bij de toe lichting daarvan ondermeer, dat het een Benelux-belang is „de poorten van de E. E. G. zo wijd mogelijk open te houden". „THUNTANK 7" NAAR EUROPOORT GESLEEPT Foto: Hef rampsehip, omringd door de „Gele Zee', en bergings vaartuigen „Brnimisch" en „Walruï Duikers hebben ontdekt dat de vijf van de zeven tankdeksels van het rampschip „Thuntank 7" openstaan. Dit feit vertraagt de lieh tingswerkzaamheden aanmer kelijk. Dacht men namelijk reeds vandaag tot de lichting van de tankcoaster, die nog steeds om gekeerd in de Ertshaven van Europoort ligt, over te kunnen gaan, thans staat wel vast dat deze werkzaamheden eerst zon dag op z'n vroegst zullen plaats vinden. Vandaag gpat men de vijf openingen met houten prop pen dichtmaken en de stroppen om het scheepje vastmaken. Eerst dan kan de bergingsmaat schappij met behulp van de reeds aangekomen drijvende bok „Sim- son" met het kantelen van de „Thuntank 7" beginnen. De Spaanse regering heeft om herziening gevraagd van de de fensieovereenkomsten op grond waarvan de Verenigde Staten bases op Spaans grondgebied mogen gebruiken, zo heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Madrid vrijdag meegedeeld. De desbe treffende verdragen tussen Spanje en de Ver. Staten zijn in september 1953 gesloten. Des tijds werd bepaald, dat zij tien jaar van kracht zouden blijven en automatisch zouden worden verlengd voor nog vijf jaar ten zij een van de ondertekenaars om herziening zou wagen. De Amerikaanse woordvoer der deelde mee, dat de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, Castiella, in een brief van 14 januari j.l. aan de Ameri kaanse ambassadeur had ver zocht om onderhandelingen over deze kwestie te beginnen. De Spaanse minister van Voorlich ting, Fraga Iribarne, zal na een kabinetsbijeenkomst onder lei ding van generaal Franco nade re mededelingen verstrekken. De eerste aanwijzing in de richting van de wens tot herzie ning van de overeenkomsten deed zich in oktober 1961 voor, toen Franea in Burgos zei dat deze verdragen „nodig moesten worden bestudeerd en ver nieuwd". De gemeenschappelijke bases in Spanje omvatten de drie ba ses van de strategische lucht macht van Moron de la Frontera (bij Sevilla), Torrejon (bij Ma drid) en Saragossa, de marine basis van Rota en twee reserve- marinebases te Ferrol en Carta gena, waar munitie en brand stof zijn opgeslagen. LICHTE DOOI. Terwijl zich boven Ierland een krachtig hogedrukgebied hand haaft, beweegt over Scandinavië een actieve storing in zuidooste lijke richtin. Tussen deze twee systemen is een krachtige noord westelijke stroming tot ontwik keling gekomen, die tamelijk zachte lucht aanvoert. Deze lucht zal vandaag vrijwel geheel Nederland hebben overstroomd, zodat in het algemeen lichte dooi zal voorkomen. De wind zal matig en aan de kust krachtig worden. Met de noordwestelijke winden wordt vrij veel bewol king meegevoerd waaruit ech ter geen neerslag van betekenis is te verwachten. Het genoemde hogedrukgebied krijgt inmiddels een belangrijke uitloper naar het noorden, in verband hiermee is het onzeker of de dooi zich ook zondag en maandag zal doorzetten. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lichte dooi Half tot zwaar bewolkt, maar geen neerslag van betekenis. Ma tige tot krachtige aan de Wad- denkust mogelijk harde noord westelijke wind. Temperaturen oplopend tot enkele graden bo ven het vriespunt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1