PROVINCIAAL NIEUWS Jl&z&ts die stUtifveH Herziening Industrieterrein De moord op Roger Ackroyd A G F N 0 A Pagina 2 VRIJDAG 25 JANUARI 1963 'iff;iffïi)(£>t> TERNEUZEN NOG GEEN OPHEFFING VAN DE RIJKS LUCHTVAARTSCHOOL BIERVLIET STOPPET U IK VLISSINGEN 45-URIGE WERKWEEK IN BELGIë WETTELIJK GEREGELD 1 DE VKTTE ZEE'ÜW ,y -■-vf-.AVS :;NNM mwuini'ïïimxi Aanrijding door te smalle rijweg. Gistermiddag te kwart vóór drie reed in de Nieuwediepstraat, rich ting Dijkstraat, een door de al hier wonende heer L. de B. be stuurde vrachtauto. Halverwege deze straat naderde in een van de bochten uit tegenovergestelde richting een personenauto, be stuurd door de heer W. B., even eens wonende te Terneuzen. Voor het passeren weken bei de bestuurders zoveer mogelijk naar rechts uit. Het rechterach- terwiel van de vrachtauto kwam hierbij tegen de trottoirband te recht waardoor het achterste ge- deelt van de laadbak naar links uitweek. Door de geringe breedte van de rijweg kwam de linker lichtbak van de vrachtauto in aanraking met de linkerzijde van de personenauto, welke hierdoor aanzienlijke materiële schade op liep. Jubileumconcert Kunst- maandorkest uitgesteld. Het jubileumconcert, dat het Kunstmaandorkest hedenavond in het Concertgebouw zou ge ven, is in verband met de slech te weersomstandigheden uitge steld tot vrijdag 15 maart. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Terneu zen komt op donderdag a.s. ten gemeentehuize bijeen ter behan deling van de volgende punten: vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 13 en 21 december 1962; ingekomen stukken; voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming in tijdelijke dienst respectievelijk met ingang van 1 mei en 1 fe bruari 1963 van een tweetal lera ren aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum. De door het college van curato ren voor elke vakature opge maakte aanbeveling luidt als volgt: le vakature: de heer Th. J. H. Hederpelt Lazarom te 's-Gravenhage; 2e vakature; de De minister van Verkeer en Waterstaat acht het onder de huidige omstandigheden nog niet verantwoord om opheffing van de Rijksluchtvaartschool te overwegen. Halverwege 1963 zal worden beslist wat er met de school gaat gebeuren. De minis ter vindt het idee van een lucht- vaartschool voor geheel West- Europa aantrekkelijk. Hij is van mening dat bij een bespreking op regeringsniveau over de Air- Union kan worden overwogen dit punt ter sprake te brengen. Dit standpunt van de minister valt te lezen in het eindverslag van de vaste Tweede-Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat dat deze commissie heeft uitgebracht op de begro ting van Verkeer en Waterstaat. heer F. C. de Waal te 's-Graven hage; idem tot benoeming van de heren G. M. J. Nagelkerke te Goes en F. A. Lauret te Hoek tot onderwijzer in vaste dienst aan respectievelijk de Zuidlandschool en de openbare lagere school „De Vrije Vlucht" te Sluiskil, zulks met ingang van door burgemees ter en wethouders te bepalen data; idem tot het verlenen vati eer vol ontslag aan: a. mej. B. G. A. Meijerman, als onderwijzeres aan de Zuid landschool en de heer J. W. Schouten, als onderwijzer aan de openbare lagere school „De Vrije Vlucht" te Sluiskil, zulks met ingang van door burgemeester en wethouders te bepalen data; b. de heer A. A. Benders, als leraar aan de gymnasiale af deling van het Petrus Hondius Lyceum, alhier, met ingang van 1 februari 1963; idem tot aankoop van de wo ningen Dekkerstraat 14, 16, 24 en 30. De Doelderstraat 18 en Steonkamplaan 23, alhier; idem tot aankoop c.a. van gronden, gelegen in het uitbrei dingsplan in hoofdzaak „Indu strieterrein Oostelijke Kanaal oever"; idem tot intrekking van het raadsbesluit van 19 juli 1962 tot onteigening van gronden, gele gen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oos telijke Kanaaloever"; idem tot ontbinding van pacht overeenkomsten ten aanzien van gronden gelegen in het uitbrei dingsplan in hoofdzaak „Indu strieterrein Oostelijke Kanaal oever"; idem tot verkoop van een per ceel grond, gelegen in het exploi tatieplan „Sluiskil" aan mevr. D. A. M. KoolCoone; idem tot verkoop van percelen grond, gelegen in het exploitatie, plan „Noord" aan: a. N. V. Handelmij „Terneuzen" (Frans Halslaan) b. N. V. Handelmij „Terneuzen" (Breitnerstraat) c. A. J. Jansen te Terneuzen; d. H. L. J. Polvliet te Terneuzen; e. J. Viersen te Rotterdam; f. A. C. M. Heemskerk te Rot terdam; g. N.V. Aannemersbedrijf Gebrs. v. d. Poel, Terneuzen; idem tot verkoop van: a. erfpachtgrond aan de Nieuw- straat aan de heer H. F. J. M. van Dullemen te Tilburg; b. het perceel Veldstraat 5 te Sluiskil aan de heer C. G. Heerkens; idem tot intrekking van het raadsbesluit van 1 december 1960 tot verkoop van grond, gelegen in het uitbreidingsplan in onder- Door AGATHA CHRISTIE 61.) „Cranchester, m'-s Caroline?" zei kolonel Carter. „In geen geval in Cranchester. Dat is zo dichtbij." „Dat is het juist," riep Caroline triomfantelijk. „Het schijnt wel zeker te zijn dat hji niet de trein genomen heeft. Hij is gewoon naar Cranchester gelopen. En ik geloof zeker dat hij daar nog is. Niemand zou op het idee komen dat hij zo dicht in de buurt is." Ik wees op verscheidene pun ten die met haar theorie in strijd waren, maar als Caroline zich eenmaal iets in het hoofd heeft gezet kan niemand het er weer uit krijgen. „En denk je dat M. Poirot dat ook geloofd?" vroeg miss Ganett. jt Is wel toevallig dat M. Poirot me vanmiddag toen ik in de rich ting van Cranchester wandelde, in een auto die daar daarvan kwam, passeerde. We keken elkaar allemaal aan. „Nee maar," zei mies Ganett plotseling, „ik ben aldoor al Mah Jong en ik heb het niet eens ge merkt." Dit leidde Carolines aandacht af. Ze wees er miss Ganett op dat een spel met te veel Chows niet C moeite waard was om Mah Jong te gaan. Miss Ganett luisterde on 'stoorbaar en ver zamelde haar fiches. „Ieder heeft zo zijn eigen ma nier van spelen, is 't niet?" zei ze. Caroli die lelijk verloren had gaf geen antwoord. Annie bracht de theeboel bin nen. aroline en miss Ganett waren allebei lichtelijk uit haar humeur, zoals op zulke avondjes meer voorkwam.. ..Kun je niet wat vlugger spe len," zei Caroline wat bits, toen miss Ganett treuzelde met weg leggen. „De Chinezen doen het zó vlug, dat het net klink als het getikkel van vogelpootjes." We spéélden enige minuten op z'n Chinees, „Jij hebt nog weinig tot de dis cussie bijgedragen, Sheppard," zei de 1 ,loncl schertsend. „Je bent me een stiekemerd! Koek en ei met de grote detective en je laat niets los." „James is een rare vent," zei Caroline. „Hij kan er nooit toe komen iets te vertellen van wat delen „Oostelijk Bolwerk"; idem tot vaststelling van een partiële herziening van het par tiële uitbreidingsplan in hoofd zaak „Industrieterrein Oostelijke Kanaaloever"; idem tot onderhandse aanbe steding van; a. het aanleggen van de toegangsweg naar het in dustrieterrein Nieuw Neuzenpol- der; b. het aanleggen van een parkeerterrein tenbehoeve van het zwembad in de voormalige oesterputten en van wegen en rioleringswerken, behorende tot iiet exploitatieplan „Noord"; c. de verbouw van de openbare Ulo school aan de Walstraat; idem tot uitgifte in erfpacht van een perceel grond, gelegen in het Zuidersportpark, aan de „Stichting Jeugdverkeerstuin", alhier; idem tot het van toepassing verklaren voor het gemeenteper- soneel van de ten behoeve van het rijksspersoneel getroffen sa larismaatregelen per 1 januari 1963; idem tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling inzake het Instituut Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren in Zeeland idem tot wijziging van het raadsbesluit van 17 december 1959 tot het verlenen van garan tie voor een door de Afdeling Terneuzen van de Vereniging „Het Groene Kruis" afgesloten geldlening; idem tot het beschikbaar stel len van een lokaal van de „Zon- neschool" alhier; idem tot verlenging van de ge meentelijke garantie ten behoeve van het internaat voor schippers hui weet." Ze keek me misprijzend aan. „Ik verzeker je dat ik niets weet," zei ik. „Poirot houdt zijn plannen voor zich." „Verstandige kerel", zei de ko lonel grinnikend. „Hij geeft zich niet bloot. Prachtige lui, die bui tenlandse detectives. Ze hebben geloof ik, allerlei trucjes." „Pung!" riep miss Ganett triom fantelijk. „En Mah Jong!" De situatie werd gespannen. Omdat het haar ergerde dat miss Ganett voor de derde maal Mah Jong had, zei Caroline tegen me, toen we een nieuwe muur bouw den: „Je bent echt vervelend, Ja mes. Je zit er maar saai bij en zegt niets." „Maar beste kind," protesteer de ik, „ik hèb niets te zeggen, althans niet wat jij bedoelt." „Nonsens," zei Caroline. Je weet natuurlijk meer." Ik antwoordde niet dadelijk. Ik was geheel vervuld van m'n spel. Ik had eens gelezen dat it een hoogst enkele keer voorkwam dat men bij het begin van het spel al Mah Jong had, maar had nooit durven hopen dat dat mij nog eens zou overkomen. Met onderdrukte triomf legde ik mijn spel open. „Dat noemen ze in de Shang hai Club Tin-Ho, het Volmaakte Spel is het niet?" zei ik. De ogen van de kolonel puilden bijna uit hun kassen. „Wel verdraaid," riep hij, „dat heb ik nog nooit meegemaakt." En opeens werd ik, geprikkeld kinderen alhier; idem tot stichting van een openbare kleuterschool te Ter neuzen (kom); idem tot uitbreiding van het leerplan der lagere technische schooi, ex artikel 25 van de Nij verheidsonderwijswet; idem tot 't verlenen van mede werking ex artikel 72 van de La ger Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de R.K. Jongens school alhier; idem tot wijziging van de be groting, dienstjaar 1963; rondvraag. Ongeval. Op de brandput is door de ijs veren'"mg ven B'ervliet een heerlijke schaatsbaan vrijge maakt van de sneeuw. Iedere middag en avond kan men de m'-notsliefhebbers op deze baan vinden. Eén dezer dagen kwam de heer F., wonende aan de School- laan. tiidens het kunstrijden zó ongelukkig te vallen, d»t medi sch» huln moest woeden inge roepen. Dokter Kalkman, die zeer snoed'g op de iisbaan was, constateerde een hersenschud ding, en vervoerde het slacht offer langs het spiegelgladde pad met zijn auto naar zijn woning. Carnavalsbal. Het ziet er naar uit, dat car naval dit jaar in Stoopeldijk niet ongemerkt zal Voorbijgaan. Er is door Carolines hatelijkheden, roe keloos. „Interessant, hè?" zei ik. „Maar wat zeggen jullie dan van een gouden trouwring met een datum en „Van R." erin gegraveerd?" Ik zal het toneeltje dat volgde niet in details beschrijven. Ze kregen me zover dat ik zei waar die schat gevonden was. En ik moest da datum onthullen. „Dertien maart," zei Caroline, „precies zes maanden geleden. Ah!" Uit de massa opgewonden sug gesties en veronderstellingen kristalliseerden zich tenslotte drie theoriën: 1. Die van kolonel Carter: dat Ralph in 't geheim getrouwd was met Flora. De eenvoudigste con clusie. 2. Die van miss Ganett: dat Roger Ackroyd in het geheim ge trouwd was met mrs. Ferrars. 3. Die van mijn zuster: dat Roger Ackroyd getrouwd was met zijn huishoudster, miss Rus sell. Met een vierde, verbijsterende theorie kwam Caroline later, toen we naar boven gingen, voor den dag. „Let op mijn woorden," zei ze plotseling, „het zou me niets ver wonderen als Geoffrey en Flora getrouwd waren." „Dan zou er Van G. en niet Van R. in de ring staan," opperde ik. (Wordt vervolgd.) SNEEUWVRIJ STADJE. Als ik zo over het trottoir van de Mauritsstraat glibber en door de Willem de Zwijgerlaan naar het bijkantoor van de post in de Axelsestraat „twist" (het hoofd kantoor is te ver), moet ik even glimlachen om dat berichtje in de „Haagsche Courant", dat „dank zij een actie van de inwo ners van dit nijvere „stadje" Ter neuzen, van alle straten de sneeuw is verdwenen en dat dit de enige plaats in Nederland is eeit comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld het organi seren van een carnavalsbal. De dansavond zal worden belegd in de bovenzaal van café Compiet. Het comité zal verder zorgen voor een aantal kostuums, die door het publiek kunnen worden gehuurd. Hoewel de carnavalsviering voor Stoppeld'ik een nieuwigheid betekent, heeft het comité alle hoop, dat het bal goed zal sla gen* In dit geval zullen voor het volgend jaar nadere plannen worden gemaakt, waarbij de ge dachten in de eerste plaats uit gaan naa'* een carnavals-optocht voor kinderen. M.s. „Hera" zat in ijs vast. Het 4.000 tons metende m.s. „Hera" van de K. N. S. M. heeft gistermiddag gedurende een uur vastgezeten in het iis op de Wes- terschelde ter hoogte van Vlis- singen. Aanvankelijk werd ge dacht, dat het schip bij de Vlis- singse boulevard aan de grond was gelopen maar dit bleek een loos gerucht te zijn. De „Hera" is op eigen kracht weer losgeko men en heeft de reis van Ant werpen naar Rotterdam voortge zet. Volgens de K. N. S. M. is het schip niet beschadigd. KASTEEL VAN LANGENBURG DOOR BRAND ERNSTIG BESCHADIGD Een van de beroemdste Duitse kaste'en. dat van Langenburg in de deelstaat Baden-Württem- berg, is donderdagmorgen vroeg voor een gedeelte in vlammen opgegaan. De brand brak kort na middernacht door tot dusver onbekende oorzaak uit en ver spreidde zich zeer snel. Te<*en de ochtend waren de oosteliike en noordelijke vleugel benevens de klokkentoren uitgebrand. Pas na zeven uur was de brandweer, die zelfs vanuit Stuttgart ver sterking had gekregen, het vuur meester. De blussingswerkzaam- heden werden door de strenge vorst in ernstige mate bemoei lijkt. Volgens een e°rste ram'tig bedraagt de schade minstens drie miljoen mark. Het kasteel stamt uit de 13de eeuw. Het is in de zeventiende en achttien de eeuw gerestaureerd. waar alles sneeuwvrij is": Als je dan bijna onderuit glijdt, klop je je toch even op je borst en ben je er toch trots op, dat de inwoners van Den Haag zo jaloers worden gemaakt op dat schone „stadje". Och, de gemeente heeft veel gedaan om de eerste sneeuw op te scheppen en er wordt nog steeds aan gewerkt, maar je be grijpt niet uit welke bron een dergelijk bericht in Den Haag komt Het is toch niet de bedoe ling om te spotten met onze voor uitstrevende stad? Krijgen we al straks niet onze nieuwe grote fabrieken, als voor loopsters van de industrieën, die het Kanaalsehap Zeeuwseh- Vlaanderen (Axel, Sas van Gent en Westdorpe) hoopt te krijgert Sneeuwvrij of niet: wij gaan door en hopen binnenkort tot de „industriesteden" van het zuiden te worden gerekend. OBSERVATOR. VRIJDAG 25 JANUARI. TFRNVttzEN: Gebouw ..De ^"hakel", 8 uur: Gezellige avond Tamboers- en Pijpers corps „Irene". Luxor-Thea'er, 8 uur: „Gor don, de zwarte., piraat". ZATERDAG 26 JANUARI rERI ;l UZENLuxor-Theater, 7 uur: „Doorbraak bij Corre- gidor"; 9 uur: „Gordon, de warte pir Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur; „Moord in trein 16.50". De Belgische minister van Arbeid, Servais, heeft donder dag bij het parlement een wets ontwerp inged'end, waarbij of ficieel de wekelijkse arbeids duur wordt teruggebracht van 48 tot 45 uur. Het wetsontwerp heeft zowel betrekking op de werkweek in de openbare als in de particu liere sector. In het wetsontwerp is het beginsel van de werkdag van acht uren gehandhaafd. In een toelichting verklaart minister Servais, dat ongeveer 90 procent van de Belgische ar beiders al een 45-urenweek heh- ben. In de Verenigde Staten be staat de werkweek van 40 uren, in Frankrijk van 45 uren, in Zwitserland van 46 uren en in Jaoan van 50 uren. Het wetsontwerp vervangt de wet van 1922. Geregeld wordt ook ondermeer de vergoeding voor overuren, die 50 procent moet gaan bedragen voor die uren, die de dagelijkse of weke lijkse arbeidsduur met meer dar, twee uur overschrijden. Tengevolge van de snelle in dustriële ontwikkeling* van Ter neuzen bleek korte tjjd na de vaststelling van het partieel uit breidingsplan in hoofdzaak „In dustrieterrein oostelijke kanaal oever" op 11 januari 1962, dat ge. noemde ontwikkeling alleen in goede banen zou kunnen worden geleid door een nadere indeling van haven en industrieterreinen langs genoemde oever. In dit verband werd door B. en W. aan ir Snijders opgedragen hiervoor een ontwikkelingsplan te ontwerpen. Dit ontwerp kwam na verschillende besprekingen met hef college, met de Rijkswa terstaat en de stedebouwkundige in augustus 1962 gereed. De gemeenteraad ging op 30 augustus 1962 in principe ak koord met het plan Snijders. Het is nu bedoeling, dat het vo. ïengenoemde uitbreidingsplan wordt aangepast aan het „ont wikkelingsplan". Het moet daar voor gedeeltelijk wórden herzien en gedeeltelijk uitgebreid. Ten einde in de behoefte aan z.g. dro ge industrieterreinen te voorzien is nog een terrein ten zuiden van Driewegen toegevoegd. Voor de omgrenzing van de on derhavige herziening is door de gemeenteraad op 10 mei j.l. een besluit genomen tot voorberei ding van een herziening va nhet uitbreidingsplan overeenkomstig artikel 36, 4e lid, van de Woning wet. Het nieuwe partiële uitbrei- dingsplan in hoofdzaak sluit ver. der nauwkeurig aan bij het ha ven- en industrieplan ontworpen door ir Snijders. Het is er om zo te zeggen de „stedebouwkundige vertaling" van. Op nevenstaand kaartje is een een en ander aangegeven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2