in een gespecialiseerd bedrijf Binnenlands nieuws De moord op Roger Ackroyd Chroesjtsjov uit s Oost-Berlijn vertrokken Donderdag 24 januari 1963 DE V R IJ E ZEEUW Pagina 5 Mr"-" PERSONENBUS GEKANTELD IN SLOOT Gistermorgen omstreeks 9 uur is een bus van de Citosa op de Nieuweweg in Bleiswijk na een botsing met een stationcar ge kanteld en in een langs de weg lopende sloot terechtgekomen. Van de 35 passagiers, die allen de bus via het noodluik konden verlaten, werden er enkele licht gewond. De buschauffeur, de 30-jarige E. J. Guddens uit Wad- ci.nxve._-ji, hep een hersenschud ding en een lichte shock op. Hij is opgenomen in het St. Jozef- pavnjoen m Gouda. Het ongeluk gebeurde op de kruising Nieuwe Hoefweg-Nieu- weweg in Bleiswijk. Een van links Komende stationwagen, ge laden met 24 kisten witlof, ver- leenae geen voorrang aan de bus. Vergeefs trachtie de bus chauffeur na de botsing zijn wagen op de weg te houden. iu-., ae ous ap zijn rechterkant in de sloot lag, heeft de conduc teur het noouiuik geopend, zo dat alle passagiers en de twee personeelsleden de bus konden verlaten. Via de moouoioon in dus werd het Citosa-kantoor in Waamnxvci-ii gcdianneerd, dat snel een lege bus en een kraanwagen naar de plaats van het ongeluk dirigeerde. De bus werd iicnt, de personenauto zeer ernstig beschadigd. De chauffeur van de personenauto liep geen verwondingen op. TWEE TANKWAGENS EN EEN PERSONENAUTO UITGEBRAND Twee tankwagens en een per sonenauto zijn g.scernacht door brand vernield, toen een met petroleum geladen tankauto op de Spaarndammerdijk in Am- sieiua.ni ui een Docnt slipte en tegen een uit tegenovergestelde richting komende lege tankwa gen botste. Vrijwel onmiddellijk schoten de vlammen int de voile tankwagen omhoog. Het vuur, aai urn-et oversloeg naar de an dere wagen en naar een gepar keerd staande personenauto, werd door de brandweer met schuimblussers bestreden. Orn aat er gevaar bestond voor ont ploffingen, is een aantal wonin gen tijdelijk door de politie ont- ruima. Behalve een kieme ben- zme-ontpioifing is alles verder goed verlopen. ij de botsing was echter één der chauffeurs gcwuiiu geraakt. Hij is naar het Wilhelmina- gaschtus overgeoracht. BRAND IN WOERDEN In een goed half uur is dins dagnacht in Woerden een prak tisch nieuwe houten school af gebrand. Het semi-permanente gebouw werd voor de helft voor openbaar en voor de andere helft voor christelijk onderwijs georuikt. De school telde zes lokalen en m totaal ongeveer 200 leerlingen. Vermoedelijk is de brand ont staan door oververhitting van een oliekachel. OPBRENGST LUCIFERSDOOSJESACTIE Volgens de P.T.T. heeft de luci fersdoosjesactie ten bate van „Het Dorp" tijdens de marathon uitzending op 26 november j.l. 5.773.740,67 opgebracht. Van alle 12 postddstricten, waar in ons land door de P.T.T. is ver deeld, werden door de districten Den Haag Amsterdam en Rot terdam de grootste bedragen bijeengebracht en wel respectie velijk 950.670,30, 909.339,16 en ƒ796.637,43, hetgeen een gemid delde per inwoner betekent van 73, 73 en 60 cent. Over het gehele land genomen heeft de Nederlandse bevolking gemiddeld 49 cent per inwoner via deze lucifersdoosjesactie tot de bouw van het dorp voor licha melijk gehandicapten bijgedra gen. automatisering Sinds een tiental jaren streeft het Nederlandse bedrijfsleven naar automatisatie, omdat dit de enige manier is om te ontkomen aan het nijpende personeelstekort en aan de invloed van de stijgende loon kosten. Automatisering roept evenwel talloze technische problemen op. De meeste bedrijven hebben een zo uitgesproken eigen karakter en zijn zo weinig talrijk, dat de voor automatisering benodigde ap paratuur niet kan worden besteld. Er bestaan geen winkels, waar men zich van een produkfie-unit zou kunnen voorzien. Elke machine moet in een speciale fabriek of in het eigen bedrijf worden ontwor pen en gebouwd. Het duidelijkst spreekt het verkregen resultaat bij een tubenfabriek, die geheel en al is ingesteld op de behoefte van het eigen bedrijf. Alleen die modellen, aantallen, sterkten, enz. moe ten worden geproduceerd, die voor de verpakking van de bestaande produkten nodig zijn. Bij het Erdal-concern te Amersfoort, waarvan o.m. Tana-, Valma- en Prodentafabrieken deel uitmaken, hebben wij de unieke installaties bezocht, die daar door de eigen technische staf van het concern zijn ontwikkeld. Andere mensen nodig HET AUTOMATISERINGSPRO CES voltrok zich te Amersfoort na jar on van intensieve voorberei ding. Hulp van buitenaf kon in de ontwikkelingsfase slechts zelden worden verwacht, doordat men vóór alios op de hoogte moet zijn van het specifieke eigen bedrijfs- Eebeuren. „Maar" zo zegt ons één der le den van de directie, „to n wij een maal da technische zijde van do automatisering onder de knie had den, werden wij geconfronteerd met een volgend probleem: dat van de mens in het bedrijf. De geauto matiseerde fabriek heeft n.l. be hoefte aan een ander soort mede werkers dan men gebruiken kan in de traditionele industrie, waar mens en machine elkander aanvullen. In dit laatste geval komt zeer vee] „lopendebandwerk" voor, dat in hoofdzaak door vrouwelijk, althans jeugdig, personeel kan worden ge daan. Automatisering maakt de mens los van de machine en plaatst hem in zekere zin daarboven. Zijn taak is nu de machine te con troleren en niet meer om zélf me chanische bewegingen uit te voe ren. I Deze nieuwe arbeidsmethode vraagt geselecteerd personeel, ho ger geschoold en in staat meer ver antwoordelijkheid te dragen. Ge zien het eigen karakter van de pro- duktie moeten wij deze mensen in het bedrijf zelf opleiden. Een en ander veroorzaakt dat de verhou ding tussen de aantallen geschoold en ongeschoold personeel ten gunste van de eerste groep verandert: de fabriek waarin zich het automatise ringsproces voltrekt, gaat een an dere taal spreken." Constante kwaliteit „HET IS DUS niet zo, dat u slechts één man nodig hebt die om 8 uur 's morgens en om 5 uur 's middags op een knop drukt en verder niets behoeft te weten.... „Neen, waarachtig niet. Het aan tal menselijke handelingen wordt wel tot een minimum beperkt. Dil bereikt men door zoveel mogelijk handelingen door machines te laten verrichten en deze machines weer achter elkander te schakelen, maar als u even rondkijkt, ziet u toch een aantal mensen ln actie, die de produktie op gang houden. De in stallatie is zeer kostbaar en moet dus met de grootste regelmaat de uiterste produktie leveren. Het be grip „machine-minuut" doet zijn in trede, de planning moet zeer nauw keurig geschieden, inkoop en fa briek moeten in ongekende mate op elkaar worden afgestemd." „En hoe is het nu met de kwa liteit. Merkt u verschil met vroe ger?" „Het resultaat is de moeite waard. Om te beginnen kunnen door automaten vervaardigde pro- In vaten met voerwerken die op variabele snelheden automa tisch hun plicht doen, worden per dag 4000 kg cosmetische crè mes bereid. dukten veel constanter van kwali teit zijn dan artikelen, die dooi menselijke arbeid zijn vervaar digd. Ten tweede kan door de ver hoogde produktiviteit de gepres teerde arbeid hoger worden be loond, wat niet behoeft te beletter dat de produktiekosten per eenheid dalen. Deze twee falctoren samen maken het weer mogelijk een steeds grotere kring van verbruikers te gen de laagst mogelijke prijzen te voorzien met produkten van top kwaliteit. Meer welvaart, meer hygiëne „KOMEN ER door grotere pro duktie nu niet te veel goederen op de markt?" „Neen, de automa tisering maakt het juist mogelijk de stijgende vraag bij te houden. Dit danken wij aan de toenemende wel vaart en wat de tandpasta betreft, ook aan de noodzaak van mondhy- Een van de installaties voor het vullen en sluiten van dt zelf vervaardigde tuben. Hier worden per dag 75.000 tandpestatuben gemaakt, gevuld en verpakt.... giSne. De verhoging van de produk tiviteit is volgens mij het middel om de voortschrijdende waardeda ling van het geld geheel of groten deels op te vangen. Er kunnen dus betere produkten worden geleverd tegen relatief lagere prijzen, terwijl de medewerkers van het bedrijf 'n beter inkomen kunnen verwerven." „Zouden er dan nog mensen zijn die niet doordrongen zijn van de noodzaak van hygiëne?" „Maar meneer, weet u niet dat de toestand van de meeste tanden borstels meer dan verschrikkelijk is?" De heer Wolters jr bezorgt ons een boekje met cijfers over een onderzoek door enquêtrices van zijn concern. In 1955 werden in zorgvul dig uitgekozen delen van het land huis aan huis nieuwe tandenborstels uitgereikt tegen inlevering van de oude....als men die tenminste be zat. Het resultaat was ontstellend: 66 pet. van de ingeleverde borstels bleek totaal ongeschikt te zijn voor een goede mondverzorging. „Het is opvallend, dat velen met een ver sleten borstel blijven doorpoetsen, hoewel er hoegenaamd geen effekt meer van kan worden verwacht, ja zelfs schade kan worden aange richt. Uit het onderzoek bleek e- veneens dat er in ons land gezin nen zijn, waar 9 personen ezamen- lijk 1, zegge en> schrijve één, tan denborstel gebruiken. Het is verba zingwekkend, vast te moeten stel len hoe weinig begrip het publiek in het algemeen heeft van de nood zaak van een goede mondhygiëre en nauwelijks weet wat men daar onder moet verstaan." Varkenshaar of kunstvezel „OVER DE TANDEND ORST1 gesproken was de met do hand c-- maake varkensharen borstel var- vroeger niet hygiënischer cn beter dan de kunstvezel van de lopende band nu?" „Neen, integendeel. Gaat u maar na. Varkenshaar dat men bij ge brek aan iets anders vroeger al gemeen gebruikte, is aan de buiten kant ruw en aan de binnenkant hol. Kunsthaar daarentegen is massief en heeft een gladde buitenkant en kunstvezel neemt minder vocht cp dan natuurhaar. Daardoor blijven de haren steeds even hard, of zij vochtig zijn of droog. Tenslotte wor den kunstvezels, waarvan nylon k meest in de tandenborstelfabricage wordt gebruikt, niet door bade- i riën aangetast; zij vormen geen voe dingsbodem voor micro-organismen. Bij goed kunsthaar behoeft mer dus geen infecties te vrezen en blij ven geen splinters in het tandvlees achter. Bij kunstvezels is het ook mogelijk de 'ïaartoppen af te ron den, waardoor scherpe haken en mesvormige „baarden" zoal: bij var kenshaar en niet afger-- 1 nylon on der de microscoop duidelijk verto nen, kunnen worden vermeden. Onze Prodentafabriek beschikt jaren over speciale machines die door onze eigen staf werden ont worpen. Dank zij deze werkwijze kan het bedrijf bij elke borstel een garantiebewijs verstrekken. Op het zeer grote aantal borstels, dat maandelijks wordt afgeleverd, ko men praktisch geen garantie-aan spraken binnen, in die enkele gev»'- len blijkt steeds dat de borstel verkeerd was gebruikt." (Nadruk verboden) USES - Door - AGATHA CHRISTIE 60) Nadruk verboden. „Oostenwind past", zei Caro line. „Ik heb zo m'n eigen mening over Ralph Paton. Drie ka rakters. Maar die houd ik voor lopig voor me." „Heus?" vroeg miss Ganett. „Chow ik bedoel Pung." „Ja", zei Caroline op ferme toon. „Klopte dat met die laarzen?" vroeg miss Ganett. „Ik bedoel, waren ze zwart?" „Ja," zei Caroline. „Waarom was die kleur zo be langrijk, denk je?" vroeg miss Ganett. Caroline spitste haar lippen en schudde het hoofd met een air of ze er alles van wist. „Pung", zei miss Ganett. „Nee Unpung. Nu de dokter altijd samen is met mijnheer Poirot zal hij wel op de hoogte zijn van alle geheimen." „Verre van dat", zei ik. „James is zo bescheiden," zei Caroline. „Ha een verborgen Kong." De kolonel floot even. Eén ogenblik waren de praatjes ver geten. „En u heeft twee Pungs van Draken. We moeten oppassen anders wint miss Caroline." We speelden een paar minuten zwijgend door, toen vroeg kolo nel Carter: „Is die mijnheer Poi rot werkelijk zo'n beroemde detective?" „De beroemdste die de wereld ooit gekend heeft," zei Caroline plechtig. „Hij kwam hier incog nito om publiciteit te vermijden." „Chow, zei miss GaneU. „Een grote eer voor ons kleine dorp. A propos mijn kleine Clara is dikke vriendinnen met Elsie, het dienstmeisje op Fernly en weet je wat Elsie haar heeft verteld? Dat er een massa geld is gesto len en zij denkt ik bedoel Elsie dat het kamermeisje daar meer van weet. Ze gaat over een maand weg en 's nachts ligt ze dikwijls te huilen. Als je 'i mij vraagt is ze lid van een bende, 't Is altijd een vreemd meisje ge weest ze is met niemand van de meisjes in de buurt bevriend. Ze gaat altijd alleen uit op haar vrije dagen erg ongewoon vind ik en hoogst verdacht. Ik heb haar eens gevraagd om op de avondjes van onze meisjes te komen, maar ze weigerde. Ik heb' toen een paar dingen gevraagd over haar tehuis en haar familie en al dat soort dingen en ik moet zeggen dat haar houding hoogst ongepast was. Uiterlijk heel beleefd maar de manier waarop ze me de mond snoer de....!" Miss Ganett hield even op om adem te scheppen en de kolonel die hoegenaamd geen belang stelde in de dienstbodenkwestie, merkte op dat in de Shanghai Club doorspelen regel was. We speelden snel een ronde. „Verbeeld je," zei Caroline, „die miss Russel kwam vrijdag morgen hier opder het voorwend sel dat ze James wilde consul teren. Maar ik geloof dat ze wil de zien waar hij de vergiften be waart. Vijf Karakters." „Chow,' zei miss Gaiietf „Hoe kom je op de gedachte! Zou ze daarvoor gekomen zijn?" „Van vergiften gesproken," be gon de kolonel. „Wat? Heb ik niet weggelegd? O! Acht Bam boes!" „Mah Jong!" zei miss Ganett. Caroline ergerde zich nogal. „Ik had nog wel een Rode Draak", zei ze spijtig. „Ik had twee Rode Draken", zei ik. „Net iets voor jou, James," zei Caroline verwijtend. „Je begrijpt niets van het spel." Ik zelf vond dat ik heel slim gespeeld had, want ik zou Caro line aardig wat hebben moeten betalen als ze Mah Jong was ge gaan. De Mah Jong van miss Ga nett waa een van de minst waar devolle, wat Caroline haar flink onder de neus wreef. Oostenwind paste en we begon nen zwijgend een nieuwe ronde. „Weet je waarover ik zo even iets had willen zeggen," begon Caroline. „Ja?" zei miss C-..nett aanmoe digend. „Over Ralph Paton." „Ja," zei miss G'anett opnieuw, „Chow!" „Het is een bewijs dat je zwak staat als je al zo gauw met Chow komt," zei Caroline berispend. „Ja, dat weet ik," zei miss Ga nett. „Maar je wou iets zeggen je weet wel, over Ralph Paton." „O ja. Nou, ik heb zo'n idee dat ik weet waar hij is." We hielden allen op met spelne en staarden haar aan. „Dat is heel interessant, miss Caroline," zei kolonel Carter. „Een idee van u zelf?" „Nou ja, dat niet precies. Ik zal het u vertellen. U kent toch wel die grote kaart van het graafschap die bij ons in de hal hangt?" We zeiden allemaal ja. „Nu, toen mijnheer Poirot laatst wegging keek hij naar die kaart en maakte een opmerking ik weet niet meer precies wel ke, het was iets over Cran- chester, dat het de enige grote stad in de omtrek was en dat is natuurlijk waar. Maar toon hij wc_ was begreep ik het opeens. „Wat begreep je?" „Zijn bedoeling. Natuurlijk zit Ralph in Cranchester." Op dat moment stootte ik het rekje om waar mijn stenen op lagen. Mijn zuster gaf me onmid dellijk een standje over mijn on handigheid, maar het ging niet van harte. Ze was vol van haar theorie. (Wordt vervolgd.) BRAND IN TEXTIELFABRIEK Bij de N. V. Brabantse Tex- tielmaatschappij Artex te Aarle- Rixtel is maandagavond om streeks elf uur in de spinnerij brand uitgebroken. De brand weer van Aarle-Rixtel werd door de bevroren brandputter ernstig in het blussingswerk be lemmerd. Daarom werd een be roep gedaan op de nevelspuiten T1"imond en Beek en Donk. Volgens de voorlopige schattin gen is de schaüe anuerhaif mil joen gulden. Van de spinnerij ginq het gehele machinepark I verloren. De brandweer was om streeks half vijf gistermorgen het vuur meester. De andere af delingen van de fabriek liepen i veel waterschade op. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie is dinsdagavond per trein uit Oost-Berlijn vertrokken, waar hij het congres van de Oostduitse communistische partij heeft bijgewoond. De Oostduitse partijleider Wal ter Ulbricht deed de Russische leider uitgeleide. De delegaties van China en Noord-Korea naar het S. E. D.- congres waren eerder per vlieg tuig vertrokken. Hun werd uit geleide gedaan door de Oostduit se minister van Justitie, Hilde Benjamin, en andere leden van het centrale comité van de S. E. D. In een korte afscheidstoe spraak zei Chroesjtsjov, dat hij telegrammen en brieven van West- en Oost-Duitsers had ont- vangen. „Ik dank hen allen voor 1 hun vriendschap en politiek be grip". Tot Ulbricht zei Chroesjtsjov, dat Oost-Duitsland op de goede weg was. „Samen zullen wij vast beraden voortmarcheren onder het vaandel van het Marxisme en Leninisme". Chroesjtsjov en Ulbricht heb ben dinsdag aan een lunch aan gezeten in de Russische ambas sade in Oost-Berlijn. Daarna be zocht de Russische leider Russi- »«he troepen in Wünsdorf, even buiten Berlijn. Volgens AFP was Chroesjtsjov van plan geweest dinsdagavond 6 uur een televisierede te houden tot de Westberlijners. Hij zag evenwel van dit voornemen af. RUIM 20 GEWONDEN BIJ BOTSING TUSSEN TWEE AUTOBUSSEN Bij een frontale botsing tus sen twee bussen van de Gado op de Kielster Achterweg onder de gemeente Hoogezand-Sappe- meer zijn dinsdagavond ruim 20 reizigers gewond geraakt. De botsing vond plaats op een door opgewaaide sneeuw ontstane wegversmalling en was mede een gevolg van de gladheid van het wegdek. Van de 22 25 ge wonden moesten zes naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen worden vervoerd. De weg is ongeveer vier uur versperd geweest. Kort na het ongeval stondën aan beide zij den honderden auto's te wach ten, maar het verkeer werd spoedig door de politie te Hoo- gezand omgeleid. Er moesten twee zware kraanwagens aan te pas komen om de autobussen uit elkaar te trekken. In ver band met de situatie ter plaatse was het vervoer van de gewon den naar het ziekenhuis moei lijk.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5