Meer mogelijkheden voor meisjes noodzakelijk BINNENLANDS NIEUWS Dooi dreigt met waterleiding wee Incident in Hollandia RADIO EN TELEVISIE We moeten van de confectie - opleiding "af "DONDERDAG 24 JANUARI 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Snuif en wrijf SPORTNIEUWS Meer TV-, mincler radio-, en draadomroeptoestellen (van een onzer redactrices) „Op het ogenblik kunnen wij nog zeggen, dat het meisje bij ons onderwijs te kort wordt gedaan", zei ons de heer R. v. Zinderen Bakker, burgemeester van de gemeente Koog a.d. Zaan. Het onder wijs ligt de burgemeester na aan het hart en omdat wij iets wisten van zijn speciale studie over de belangen van meisjes bij het on derwijs, was het voor ons interessant, 'toor een gesprek met hem een beter inzicht te krijgen in dit voor ons v.~«"wen zo belangrijke onderwerp. Praktische ervaring onmisbaar ..Mogen wij u vragen hoe u tot deze uit-or ak bent gekomen vragen wij. „Uit de bevolkingscijfers blijkt dat, binnen de Nederlar.be volkingsgroep, ongeveer 15 pet. van het aan'. 1 vrouw - in de leeftijd van 30-50 jaar ongehuwd blijft", leidt de burgemeester ons gesprek in. „Dat houdt dus in dat rond 85 pet. van onze meis jes rekening moet houten met de gehuwde staat. Wanneer wij nu de gezinstaak van de vrouw analyseren, consta teren wij dat kennis en prakti sche ervaring op het gebied van huishoudkunde, kok.1, knippen, naaien, verstellen, br-'en, was- behandelnig, gezondsheidsleer, voedinsleer, warenhuiskenr.k, kin derverzorging, ziekenverzorging en een dosis algemene ontwikkeling onmisbaar zijn voor de goede huisvrouw. Als de vrouw in haar gezin de taak niet aan kan, is er natuurlijk in vele gevallen ook schuld bij de man, maar het is nu eenmaal een feit, dat voor de vrouw een bijzc aandeel in de verzorging van het gezins geluk ligt. Een aandc 1 dat uit- sliutend en alleen voor haar is. Bedenkt u alleen maar eens hoe belangrijk datgene is, wat de moe der in dat eerste levensjaar met het kind doet of nalaat. Het eer ste levensbar kan op onderdelen beslas ene' zijn voor het gehele le ven. We dienen er dus op toe te zien, dat niet meer en meer meis jes algeheel of ;n onnodige mate ondergeschikt worden voor het besturen van een huishouding. Het is schande te moeten constateren, dat wij het ris je van heden over de gehele linie niet voorbereiden op deze taak. Miskenning van de gezinstaak Natuurlijk willen wij wel weten hoe de heer Van Zinderen zich die voorbereidmg had ged rht. „We dienen de meisjes, alle meisjes, da~r te zoeken w"aar wij ze kunnen vinden en dat in de leerplichtige leeftijd en bij het onderwijs daarna," vervolgt hij. „Het is duidelijk dat er voor meisjes een verplicht patrieel onderwijs dient te komen, b.v. tot en met het 17e levensjaar, waarbij het doel moet zijn het meisje op haar levenstaak voor te bereiden. De school dient voor te bereiden on de taken in maat schappij en gezin. Wij willen de gezinstaak niet ondergeschikt aan de maatschappelijke taak stellen, in die zin dat zij minderwaardig aan dat laatste zou zijn. Maat schappelijke er gezinstaken zijn echter wederkerig aan elkaar on dergeschikt. Verwaarlozing op het ene gebied leidt tot moeilijk heden op het andere terrein. Ik kan r .ij niet aan de indruk onttrekken, dei er bij het reis je zelf een schijnbare miskenning bestaat van de arbeid ten be hoeve van de gezinstaak verricht. Het vrije beroep, zelfs dat een Het vrije beroep, zelfs dat van winkeljuffrouw, typist of lokettis- te wordt vaak van hogere orde geoordeeld als de gezinstaak van ons onderwijssystes; het meisje een zodanige opleiding te ver schaffen dat zij in de peri ode tussen school en huwelijk een redelijk inkomen kan verwer ven door voor haai- geschikte ar beid en voor de grootste perio de van haar leven op haar hoog te waarderen trak van huisvrouw en moeder, g'ed is voorbereid. 40% verstoken van vorming „Zou men na kunnen gaan hoe het op het ogenblik met de school- en beroepsopleiding van onze meisjes is gesteld?" „Indertijd is op mijn voorstel in Alkmaar,waar ik wethouder van onderwijs was, een begin gemaakt met een enqueta van alle 13- tot en met 19-jarige meisjes. Hieruit bleek dat het geestelijk zwakste en/of het eco nomisch zwri'ste deel afvloeien naar hst huishouder. Van theore tische scholing n dikwijls even min van 'n goe M praktische scho ling'van deze meisjes voor rwciaal vrouwelijl j taker omt weinig terecht. Bedenken we dan nog dat de studie en/of de arbeid door de rest van de meisjes verricht, niet is ingesteld op de gezins taak, dan zien we dat 40 pet ver stoken blijft van iedere vorming in deze richting bui'.en datgene wat moeder haa- dochter bijbrengt en dat bijna CCpct verstoken blijft van onderwijs d*>t op de gezins taak voorbereid. Onze scholen spreiden meisjes naar het intellect en het is duidc - lijk dat voor iedere groepering een passend leerprogram en les rooster ontworpen dien1 te wor den. Bij het overwege-i van de uit voering van deze wens dreigt ech ter ogenblikkelijk't meisje slacht offer te worden van het preva leren van de manlijke belangen bij het onderwijs, in het bijzon der op de '..lo-scholen en de H.B.S Zou men een aantal uren onder wijs in speciaal vrouwelijke vak ken aan de meisjes gaan geven, dan moet men ook iets voor de jongens bedenken, anders komt er van de uitvoering van die plan nen niets terecht. Ten aanzien van het lesrooster van de school en de gezinstaak wil ik evenwel graag direct stellen dat de les sen in gezondheidsleer, kinderop voeding, waren- of materialenken- nis, handvaardigheid in het han teren van een stuk gereedschap, aan jongens en meisje- ten dele gezamenlijk gege en kunnen wor den." Wat zegt de 'leraar „Hoe zijn over het algemeen de reacties van het onderwijzend per soneel?" „We ontmoetten veel tegenstand bij de leerkrachten van het v :r- volgonderwijs. Het eerste argument is, dat het programma al zo over laden is dat er niets meer bij kan. Het tweede argument is, dat er ten behoeve van het examen geen enkel vak kan worden ge mist of in lesuren verminderd. Zo lijkt de toestand bij ons ver volgonderwijs voor de eeuwig heid bevroren. Het examen en het aktebezit domineren veelal inplaats van de bel .ngen van het ki: „Hoe ziet uzelf de oplossirj van dit onderwijsprobleem?" „Speciaal na de oorlog kunnen wij bij grotere groepen van de bevolking het verlar gen naar meer onderwijs constateren. Heel wat ouders veroorloven zich hun kinderen na de leerplichtige leef tijd nog enige jaren een school te bezoeken. De resultaten van het p schoolsucces voor jongens cn miesjes bij het vervoifeu„uerwijo mien zien «at grote aam-uen leer lingen niet m staut zijn ..et emu- uijimma van de seiiool te ha- Jd. Zou van vaitxen, die met di rect op -e muuiscnapp., zijn ge- nent een vermint. J. leeip-an mogelijK zijn "i zou wat meer onuerwijs aat op de praxujK is genent nier voor in ae piaais komen, dan zou dat leerpjan aai op de praktijk ii gericht neel at kunnen verieve.icigt Veel kin deren zouden dan na 3 of a jaar deze schoien kunnen verlaten .e. een diploma dat een getui_ mis is van net ontvangen hebben van waardevol onderwijs dat op '3 praktijk van de maatschappij is ingesteld. Naar samenbinding Een symbiose samenleving voor het praktische onderwijs aar. de meisjes tussen h.b.s. en nijver heidsschool; voor jongens en ïeis- jes tussen de ulo-school en het resp. nijverheidsonderwijs lijkt mij hier de aangewezen weg. In het belang van he' kind llen wij moeten afzien van de opvatting, dat iedere school als ."n eenheid moet worden beschouwd die zich ongestraft van de andere scholen zou kunnen isoleren. Wc zullen moeten leren het on derwijs in zijn geheel als een eenheid te beschouwen en dou blures van leerplannen zp veel mogelijk moeten voorkomen. Speciaal voor het meisje zijn er grote mogelijkheden voor een meer zonnig leven gedurende de jaren dat zij onderwijs ontvangt. Veel meisjes spreken Ich uit voor een speciaal vrouwelijk be roep en vrijwel geen meisje ver loochent haar vrouwelijke roeping als haar de kans wordt geboden. Meer soorten diploma's zullen mogelijk moeten zijn en het meis je zal hierin de erke ing moe ten vinden van haar speciale op leiding mede gericht geschikt is taak. Het diploma van tegenwoor dig is het getuigenis van het feit dat de izitter gachikt is ge- geding, zoals die in leerplannen bleken voor de confectie-oplei- en lesroosters is vastgeroest." fcn de werkende /gehuwde vrouw y „Ziet u mogelijkheden voor de werkende vrouw?" „In de toekor.st z-'len meer leerkrachten bij het nijverheids onderwijs voor mei-.' ;s vereist zijn. Juist dit onderwijs lijkt mij bij uitstek geschikt om ook aan de gehuwde vrouw een arbeids- kring te bieden. In onze maat- Burgemeester K. v. Zinderen Bak ker, die een speciale studie i. lakte over de belangen van meisjes bij bet onderwijs. schappij zijn functies waar de ge huwde vrouw een belangrijke taak zoü kunnen ve- '/an, zoals inspectrice van de kinderpolitie, maatschappelijk wrkster en wo- ninginsp actrice. Het moet voor de maatschappij vaak als een ver lies worden beschouwd dat aller lei meisjes tenkoste van veel geld worden opgeleid vcor func ties, die zij moeten beë'.rdigen zodra, zij in het huwelijk treden. De moderne techniek, die ook meer en meer zijn intrede in de huishouding de', maakt het ue vrouw gemakkei ker het contact met de maatschappij op te nemen. De maatschappij dient zich in te stellen op de mogelijkheid, dat speciaal daarvoor in aanmer king komende beroepen, worden vervuld door de gehuwde vrouw. Het is belangrijk mee te wer ken aan een meer zonnige op leiding van het jonge meisje, aan, het geluk van onze gezinnen en aan een harmonische samenleving waarin de vrouw parel aan de kroon is. H t „Mater Amabilis" en „Zonnebloemwark" betekent voor vele meisjes reeds een be langrijke bijdrage hiertoe. Som mige v.g.l.o. en u.l.o.scholen werken ook r- ids in deze rich ting. Gelukkig is het aantal nij verheidsscholen voor meis;es groeiende en tonen ook dc middel bare scholen voor meisjes interes sante leerplannen.?' GASONTPLOFFING IN BOLSWARD Dinsdag heeft zich in Bols- ward, aan de Pater Brugman straat, een gasexplosie voorge daan. Employé's van het -ge meentelijk gasoedrijf hadden al naar een vermoedelijke lekkage in de aardgasleiding gezocht. Zij vonden eenter niets en de be woner, de heer J. Adema, blij dat niets hem kon deren, wilde een sigaret opsteken, toen op datzelfde moment Bolsward werd opgeschrikt door een hevige knal. Van de schrik be komen, zag de heer Adema de tafel in zijn huiskamer omge keerd met de poten in de hoogte staan. Dc ruiten waren gespron gen, de kozijnen uit hun spon ningen gerukt, een stuk uit de voorgevel zelfs weggeslagen. De radio- en T.V.-toestellen waren vernield. Wonder boven wonder bleven echter zijn echtgenote, twee kinderen en de bewoner zelf, die zich allen in de kamer bevonden, ongedeerd. EEN DODE EN EEN ERNSTIG GEWONDE BIJ VERKEERSONGEVAL Gisternacht omstreeks twaalf uur is onder de gemeente Rijs- bergen op de rijksweg tenge volge van een auto-ongeluk één persoon gedood en een ander ernstig gewond. De heer A. Ma gielsen uit Rijsbergen reed te middernacht in zijn auto van Rijsbergen naar Breda. Even buiten de gemeente geraakte hij door tot nu toe onverklaarbare oorzaak van de weg en kwam tegen een boom terecht. Na de botsing, waar de heer Magiel- sen zonder kleerscheuren af kwam, wilde hij zijn auto van de weg afzetten. Op dat moment naderde uit de richting Breda een auto waarin het Belgische echtpaar De Bruin uit Antwer pen. Met een enorme klap vloog de Belgische auto op de wagen van de heer Magielsen. Mevr. De Bruin werd hierbij op slag gedood en de heer Magielsen moest met ernstige verwondin gen naar hef St. Ignatiuszieken- huis in Breda worden vervoerd. ALLEEN WONENDE BEJAARDE DOOD .AANGETROFFEN 1 In een bovenhuis in de Czaai Peterstraat te Amsterdam heeft de politie maandagochtend de daar alleen wonende 84-jarige heer H. C. Bauer dood aange troffen. De man bleek aan een hartverlamming te zijn over laden. De buren, die twee dagen i'ets van hem gehoord hadden, waarschuwden de politie. WAARHEEN MET GEBROKEN BEEN? Gedurende de laatste dagen hebben te Delft ten gevolge van de gladheid zóveel mensen hun been gebroken, dat er voor hen in de ziekenhuizen geen plaats meer is. In Rotterdam schijnt de situatie al precies eender te zijn, want Delft kreeg uit de Maasstad het verzoek aceomo- datie in de ziekenhuizen be schikbaar te stellen voor men sen met gebroken benen. Uiter aard kon aan dit verzoek niet worden voldaan. KLEUTER KREEG COGNACFLES TE PAKKEN Het driejarig zoontje van het echtpaar D. uit Gasselternije- veen is in een ziekenhuis in Gron'ngen overleden aan de ge volgen van het drinken van al coholhoudende drank. Hij had een cognacfles weten te be machtigen en er zóveel uit ge dronken dat hij ernstig ziek werd. VEERDIENST MIDDELHARNIS NAAR HELLEV OETSLUIS WORDT HERVAT De veerdienst van Middelhar- nis haven naar Hellevoetsluis zal hedenochtend om zeven uur wor den hervat. VRACHTWAGEN. COMBINATIE OMGESLAGEN Omstreeks half zeven woens dagmorgen is in Driebergen op rijksweg 12 (UtrechtArnhem) een uit de richting Utrecht ko mende vrachtwagencombinatie, geladen met 20 ton cellulose, ge slipt en in zijn geheel dwars door de opgehoopte sneeuw massa in de middenberm omge slagen. Bij deze manoeuvre raakte de aanhanger van de combinatie een uit de richting Arnhem komende lege Duitse tankauto, die eveneens door de middenberm vloog en aan de overzijde van het talud terecht kwam. De chauffeur van de Duitse auto werd gewond. Hij is overgebracht naar een zie kenhuis te Zeist. Beide rijbanen van deze vier- baansweg waren grotendeels versperd door de omgeslagen vrachtwagencombinatie en door talloze halen cellulose. Dankzij snel ingrijpen van de politie kon het verkeer echter spoedig in beide richtingen langs het ob stakel worden geleid. ALKMAAR EN HENGELO „PROEF"STEDEN. Van 21 januari tot 9 maart zul len Alkmaar en Hengelo (O.) „proefsteden" zijn. In die zes weken zullen de consumenten in beide steden in de gelegenheid worden gesteld bij hun aankoop een keuze te maken tussen mellt met een vetgehalte van 3 en van 3% voor dezelfde prijs. Deze steden heeft het Produkt- schap voor Zuivel gekozen, om dat het meent dat de ervaringen daar een representatief beeld kunnen geven van de mening van de gehele Nederlandse bevolking. Voorts bieden deze steden be paalde technische voordelen voor deze proef. In het verleden is aan de con sument nimmer gevraagd hoe hij of zij zelf over het vetgehalte in de consümptiemelk oordeelt. Het oroduktschap voor zuivel wil thans trachten deze leemte op te vullen. Dit is trouwens ook van belang in verband met de ver wachting die ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap, in zijn nieuwjaarsrede heeft uit gesproken, dat in E. E. G.-ver- band de hoogte van het vetge halte van de consümptiemelk aan d orde zal komen. Nederland wil hierbij over zoveel mogelijk ge gevens beschikken, in dit geval dan speciaal omtrent de wensen van de consument. De bij deze proef betrokken zuivelfabrieken en melkdistri- buanten hebben hun medewer king toegezegd. Bezorgers en dettaiilisten zullen zich van iedere beïnvloeding van de con sument onthouden om de objecti viteit van het onderzoek te waar borgen. De consumenten in Alk maar en Hengelo worden huis- aan-huis over het onderzoek in gelicht. De proef met de melk 3 en 3ü procent heeft uitsluitend betrek king op hele en halve flessen melk. O.m. de in literflessen verpakte schoolmelk valt dus buiten deze proef. HET IJS OF HET IJSSELMEER ÏS GEVAARLIJK De burgemeester van Urk en dc rijkspolitie wijzen er op dat het ijs öp het IJsselmeer niet meer veilig L. Het is zeker niet verantwoord dat automobilisten met auto's op het ijs naar Urk rijden, zoals in de afgelopen da gen vaalt/ is gebeurd. Er zijispp verscheidene plaat sen grote gaten in het ijs ont staan, soms van 5 of 10 meter breed. EXPEDITIEDIEFSTALLEN OP GROTE SCHAAL De Rotterdamse politie heeft drie expeditiechauffeurs ge arresteerd in verband met een grote serie diefstallen van goe- 'eren ter waarde van enkele duizenden guldens. De diefstal len werden gepleegd in Duits- 'd en Nederland tijdens de ritten en in verschillende op slagplaatsen. De politie heeft een groot gedeelte van de ge- Uw verkoudheid van neus. borst stolen goederen, waaronder autoradio's, schoenen, rollen stof, schroevendraaiers, auto rugsteunen, naaigarnituren en zelfs 32 militaire veldmutsen, kunnen achterhalen. De zaak kwam aan het rollen toen de politie de 28-jarige elek- tromonteur A. H. F. L. arres teerde, die in de buurt van zijn woning een motortje aan de -i trachtte te brengen. L. ver telde de politie dat zijn half broer, de 22-jarige chauffeur H. V. D. Z., het motortje bij een expeditiebedrijf aan de Adriana- laan in Rotterdam had gestolen. Z. werd aangehouden en mc vond bij hem thuis blikken zuidvruchten, een aantal spij kerbroeken en een suède jas. De vellen waarvan hij de jas had laten maken, waren ontvreemd uit een expeditiebedrijf aan de Prins Hendrikkade. De daders, de 30-jarige chauffeur A. de W. en de 27-jarige chauffeur C. H., beiden uit Rotterdam, arres teerde de politie kort daarop. Bij dit tweetal thuis werd een groot gedeelte van de gestolen goederen aangetroffen. L. en de 31-jarige chauffeur J. S. K. kregen een proces-verbaal wegens heling. De drie chauf feurs rijn voor de officier van Justitie geleid. „De dooi dreigt met waterlei dingwee". zo verzuchten niet slechts de loodgieters, maar ook de waterleidingbedrijven. Vele waterleidingen zijn binnenshuis en ook wel buitenshuis bevro ren. Reeds nu regent het klach ten. Velen echter schijnen de dooi te willen afwachten vóór dat ze melding van bevroren, dan wel van wellicht reeds ge sprongen leidingen willen ma ken. Indien echter een snelle dooi inzet, is het leed niet te over zien. Daarom is het beter ter stond de waterleidingbedrijven of loodgieters te waarschuwen, zo vinden de directies van de waterleidingbedrijven. Ofschoon deze bedrijven de handen reeds vol hebben, is het voor een doelmatige werkwijze van het grootste belang om te weten, waar zich moeilijkheden en knelpunten kunnen en meestal ook zullen voordoen. Bewoners van huizen met be vroren binnenleidingen kunnen .nmiddels maatregelen nemen om eventuele schade en narig heid zoveel mogelijk te voor komen. Het is van doorslag gevend belang om te weten of de hoofdkraan goed functio neert. Voor controle dienen alle tappunten in het huis geopend te worden. Daarna wordt de hoofdkraan gesloten en het af- Maandagavond heeft zich in Hollandia een incident voorge daan, waarbij twee Papoea-scho lieren werden gewond, van wie een ernstig. Het internaat, waai de zondag uit Oost-Nieuw-Gui- nea teruggezonden Papoea-scho lieren wonen, werd overvallen door ongeveer veertig met stok ken en fietskettingen bewapende lieden. De aanallers trokken zich terug, nadat een Indonesische leraar enige schoten in de lucht had gelost. De scholieren waren reeds her haaldelijk lastig gevallen sedert zij op 1 december hadden gede monstreerd met de Papoeavlag. Dit was ook de reden voor hun uitwijking naar oostelijk Nieuw- Guinea, dat hen echter heeft teruggezonden. Na het incident van maandag zijn Pakistaanse V.N.-troepen jn Hollandia-Binnen gelegerd, ter wijl de scholieren onder bescher ming van de politie zijn gesteld. KUSTVAARDER OP DE WAAL UIT ISOLEMENT, 3 TANKERS BLIJVEN VASTZITTEN De kustvaarder, die op de Waal bij Dreumel in het. ijs was vast geraakt, is op eigen kracht los gekomen. Het vaartuig heeft ligplaats gekozen bij Rossum. De drie tankers, die op de Waal zijn ingevroren, zullen voorlopig niet kunnen worden bevrijd uit hun isolement. De ijsbrekers mogen op last van Rijkswaterstaat niet voortgaan daar ijs te breken, om dat het ijs niet kan worden afge- voSrd, waardoor dan grote geva ren kunnen ontstaan. tapkraantje daarachter geopend. Blijft dit kraantje water geven, dan deugt de hoofdkraan niet. Deze moet zo snel mogelijk ge repareerd worden en daarna gesloten blijven. Indien de waterleiding aan de straatzijde bevroren is, wordt door de waterleidingbedrijven dringend gevraagd onmiddellijk te waarschuwen. De bedrijven kunnen dan zo tijdig' mogelijk maatregelen nemen. VOETBAL OM DE EUROPESE BEKER VOOR LANDENTEAMS Bulgarije zegevierde woens dagmiddag in Rome met 10 over Portugal en plaatste zich daarmee onder de laatste zestien van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams. Bij de rust was de stand 00. De eerste wedstrijd won Bul garije met 31 in Sofia, maar in Lissabon zegevierde Portugal met 31, zodat een beslissings wedstrijd noodzakelijk was. De eerste wedstrijd, tellend voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, tussen«het Turkse Galatasaray en Milaan is woensdag in Istanboel geëindigd in een 13 zege voor de Italia nen. Bij de rust hadden de Az- zuri reeds een 1—2 voorsprong. HELP DE BEJAARDEN Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Wijk verpleegsters doet een beroep op jeugdige particulieren sneeuw te ruimen op trottoirs in buur ten en straten waar betrekke lijk veel bejaarden wonen. Vele bejaarden hebben de laatste weken bij ongevallen ernstig letsel opgelopen, niet zelden -.elfs met dodelijk gevolg. De Schiedamse Jeugdraad heeft succes gehad met een op- r-:p aan de Schiedamse jeugd vanaf twaalf jaar om tijdens de koudeperiode ouden van dagen, die niet buitenshuis durven te komen, te helpen met bood schappen en huishoudelijke kar weitjes. De jeugd kon zich op geven aan centrale adressen. Ook de huishoudscholen en een lagere technische school hebben medewerking' toegezegd. De plaatselijke Kruisverenigingen hebben opgegeven welke be jaarden geholpen wensen te 1 worden. VRIJDAG 25 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Socia listisch strijdlied; 7.23 Lichte gram.; 8.00 Nieuws en sodalis-, tisch strijdlied; 8.18 Lichte gr.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Klass. gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Klass. muz.; 11.40 Orgelspel; 12.00 Lichte orkestmuziek12.20 Regerings- uitzending; 12.30 Meded. t.b.v.' land- en tuinbouw; 12.33 Sport en recreatie; 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursberichten 13.30 Lichte orkestmuziek en zangsolist; 14.00 Klass. en mo derne muziek; 14.25 Jeugdboe- kenschouw; 14.45 Geestelijke liederen; 15.00 Literaire quiz; 16.00 Ramblers Hit Parade;- 16.30 Voor de zieken; 17.00 Tijd voor teenagers; 17.50 Actuali teiten; 18.00 Nieuws; 18.15 Poli tieke uitzending'; 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsoliste; 18.50 Praatje; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Kinderkoor; 18.30 Toneelmuziek (gr.); 19.50 Lezing; 20.00 Nws; 20.05 Vraag gesprek; 20.20 Viool en piano; 20.40 Boekbespr.; 20.50 Praatje; 21.00 Tango-Kumba-orkest en zangsolisten; 21.35 1903, docu mentaire over de spoorwegsta king; 22.15 Buitenlands week overzicht; 22.30 Nws; 22.40 Ge sprek; 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.10 Muzikale discussie; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Dagopening; 7.25 Klassieke gram.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Bariton en piano; 11.15 Programma voor oudere luis teraars; 12.00 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Licht ensemble; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Per plaat door Griekenland; 13.45 Lichte gram.; 14.05 School radio; 15.25 Klass. gram.; 15.45 Licht instrumentaal trio; 16.15 Praatje; 16.30 Barok-koperen- ensemble; 16.50 Pianorecital; 17.00 Voordracht; 17.20 Lichte gram.17.40 Beursberichten 17.45 Lichte gram.; 18.00 Kon.. Militaire Kapel; 18.20 De hang mat, een programma dat schom melt; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Lichte muz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte gram.; 20.10 Gevar. programma; 21.15 Geestelijke liederen; 21.45 Reportage van een streekdag in Twello; 22.00 Operette-ouvertures (gr.); 22.30 Nws; 22.40 Lezingen; 23.00 Mo derne kamermuz.; 23.15 Lichte gram.; 23.35 Spirituals (gr.); 23.45 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Weer bericht; 12.35 Fanfaremuziek; 12.50 Beursberichten; 13.00 Nws, 13.15 Licht programma; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio; 15.45 Lichte muziek; 16.00 Nws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Klassieke muziek; 17.00 Nws; 17.15 Lichte muziek; 17.45 Duitse les; 18.00 Nws; 18.03 Amus. muz.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radio- kroniek; 19.00 Nieuws; 19.40 Vlaamse zang en dans; 20.00 Amus. muz.; 20.35 Theaterkro niek; 21.00 Amus. muz.; 21.45 Volkskunde; 22.00 Nws; 22.15, Lichte muziek; 22.35 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23.05—23.45 Klassieke muziek. Televisieprogramma's. NED. T.V.; 19.30 Rooster actualiteiten, wetenswaardig heden en muziek; 20.00 Jour naal en weero verzicht; 20.20 Televizier; 20.30 Onze vriend Higgins, T.V.-film; 21.00 Music Hall, gevar. progr.; 22.00 De vernietiging van de Indianen, documentaire (deel 1); 22.85— 22.40 Journaal. BELGIË (VI.): 14.05 School televisie; 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 De Zuidpool- fauna; 20.00 Nws; 20.30 Simon Turchi, T.V.-spei; 21.35 Pro gramma met filmnieuws en nieuwe films; 22.20 Nws. Op 1 januari 1963 waren er bij de dienst Luister- en Kijkgel den 1.275.159 televisietoestellen aangegeven tegen 1.258.241 op 1 december jj. (t/m 21 januari 1.301.585). Er waren op l januari 1963 2.605.082 (geregistreerde) radio toestellen tegen 2.605.172 op 1 december j.L Het. aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 januari 467.584 tegen 468.238 op 1 december j.l. ÉÉN EENDE-EI MAAKT NOG GEEN VOORJAAR. Te midden ven alle winter- narigheid ook een opgewekter bericht: Veehouder J. Heeres te Ilielsum, die in zijn stal wegens de strenge vorst (19 graden in de nacht van maandag op dinsdag) gastvrijheid had verleend aan enkele halfwilde dorpseenden, zag zijn geste beloond met het deponeren van een ei, waar schijnlijk het eerste wilde een den-ei in dit „voorjaar" gelegd. Als er meer eieren komen, wil de heer Heeres de eend laten broeden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3