BINNENLANDS NIEUWS Gemeenteraad van Axel Bjfonchile.fjm Beur so verzicht De grote brand in Amsterdam WOENSDAG 23 JANUARI 1963 DE VRIJE ZEEUW MARKTBERICHTEN OLYMPISCHE SPELEN Gemeenschappelijke regeling Kanaalschap Zeeuwsch- Vlaanderen - hengelo verwacht overstromingen bij dooi De weigering van een boer om de gemeente Hengelo tegen vergoeding een tijdelijk dijkje op zijn land te laten bouwen, opdat de gemeente overtollig beekwater buiten de stad kan houden, kan tot gevolg hebben dat flinke delen van de stad bij plotseling invallende dooi blank komen te ,^éan. De getne^nje, die nu reeds duizenden zandzakken heeft op geslagen, heeft bewoners van bedreigde stadsdelen gewaar schuwd voor overstromingen. Tot dusver heeft Hengelo overtollig water in de beken buiten de stad tegengehouden door landerijen buiten de spoor lijn Hengelo-Oldenzaal onder water te zetten. De N. S. hebben dit echter verboden, omdat ge bleken is, dat de spoordijk ge vaar ging lopen. De gemeente besloot daarop, in afwachting van de uitvoering van een groot bekenplan, door de aanleg van dijken een groot opvangbassin te maken. Hiervoor had men landerijen nodig van drie boe ren. Eén van hen weigerde toe stemming te verlepen. De on derhandelingen duurden zolang, dat van dijkbouw geen sprake meer kon zijn vanwege de vorst. Hengelo wacht nu in spanning af hoe erg het zal zijn met de overstromingen. Vooral de bin nenstad zal worden getroffen, zo heeft men berekend. vrijwillige sneeuw ruimers aan het Werk Hoewel het in de vroege mOT- genuren in Rotterdam flink vroor zijn, onder leidmg van de gemeente-reinigingsdienst, to.ch nog rond 100 vrijwillige sneeuw ruimers aan het werk gegaan. De resultaten waren zó goed, dat de reinigingsdienst heeft beslo ten vandaag een grootscheepse aanval op de sneeuw- en ijsmas sa's, die het verkeer in de Maas stad nog steeds gedeeltelijk ont wrichten, te beginnen. In ver band met de verwachte tempe ratuurstijging hoopt men als de belangstelling van de sneeuwruimers tenminste groot genoeg is een flink gedeelte van Rotterdam sneeuw- en ijs vrij te maken. AKU OPNIEUW IN DE BELANGSTELLING De stemming voor de inter nationale waarden is gistermid dag bij de opening goed prijs houdend geweest ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Dit geldt echter niet voor Hoog ovens, die op 549 een paar pun ten lager noteerden. De handel verliep in de meeste hoeken van de hoofdfondsen zeer rustig. In de AKU-hoek ontbrandde zo nu en dan het hausse-vuur. Ge durende het eerste beurshalfuur gaf deze hoek van een grote ac tiviteit blijk. Nu stond er weer een andere grote koper in deze markt die steun kreeg van wat „meelopers". Onder grote hila riteit liep de koers voor de rayon-aandelen in genoemd half uur op van 436V2 tot 439V2. De vorige slotkoers was 435. Toen werd er gewacht op een koers daling, doch deze wilde niet snel genoeg komen. Men ging toen over tot het opstuwen van de koers en wel tot 442'/2. Het valt de beurs op dat de AKU-aan- delen de laatste tijd op grote schaal steeds afwisselend door één „grböt huis" uit de markt worden genomen. De beurs weet echter niet in welke rich ting dit duidt. De prijzen van de overige internationale waar den gaven een goed prijshou dende stemming te zien. Phi lips, Unilevers alsmede Kon. Olies noteerden een paar dub beltjes hoger. Hoogovens kon den zich optrekken tot 551. De vraag voor de olie-aandelen werd gestimuleerd doorhet re cord-resultaat over 1962 van de Shell-Oil" (dochteronder neming van de Kon./Shell- groep). Wall Street startte maandag zeer weifelend. Aan deze hou ding kwam later op de dag een einde als gevolg van koopor ders. Hierdoor ontstond nog een vast slot. De aanhoudende havenstaking, alsmede de aan staande onderhandelingen tus sen de staalindustrie en de vak bonden, manen de beleggers in Wall Street tot enige voorzich tigheid. Van de Nederlandse hoofdfondcen lag alleen Philips p de Newyorkse beurs gunstig in de markt. De Westduitse beurzen waren gisteren nauwe lijks prijshoudend met weinig zaken. In de cultuursector was de stemming goed prijshoudend tot vast. Hiervan profiteerde Am sterdam Rubber. De scheep vaartwaarden konden zich op het slotniveau van maandag zeer goed handhaven. De vaste stemming van maandag in de ^taatsfondsenhoek werd gister middag verder voortgezet, ech ter met weinig zaken. In de lokale afdelingen was .het rustig. Aandelen Van dei- Grinten werden op 1410 (1375) geadviseerd als nawerking op het verhoogde dividend, plus de aandelenbonus. Schuppens Sajet werd op 433 geadviseerd tegen maandag 415 bieden en laatst gedane notering op 410. De lagere winst over het afge lopen boekjaar van „Gazelle" was niet van invloed op de koers van de aandelen die prak tisch onveranderd werden ge adviseerd. Over de gang van zaken in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar is de direc tie van „Gazelle" tevreden. Op verzoek van het beursbe- stuur werd gistermiddag geen notering opgemaakt in aandelen „Bürhmann Papier" en die van Lettergieterij „Amsterdam" v/h Tetterode, dit in verband met een te verwachten bericht. De beurs spreekt over een fusie door middel van aandelenruil. De 4Vs pet obligaties Bank voor Ned. Gemeenten 1963 kwa men voor het eerste in de no tering op 100%. De koers van Uitgifte was 100. Nabeurskoersen AKU: 441%—444 slot 443 (440Va) Kon. Olie: 161.50—162.50 gl slot 162.20 (160.80) Philips: 151.20—152.00 slot 152.00 (149.30) Unilever: 147.00—149.30 slot 148.80 (146.30) Hoogovens: 556—557 slot 557 (550) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0710.17, Ca nadese dollar 3.313.36, Ameri kaanse dollar 3.58—3.62, Franse frank (100 73.25—73.75, Belgi sche frank (100) 7.20'V—7.251/2, Duitse mark (100 89.70—90.20, Zweedse kroon (100) 68.80-69.80, Zwitserse frank (100) 83.10 83.60, Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00, Deense kroon (100) 51.50—52.50, Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92Vb14.02'/2, Por tugese escudo (100) 12.45—12.60, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.90—6.05. veemarkt rotterdam Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2235 stuks vee, zijnde 200 vette koeien en ossen; 595 gebruiksvee; 175 vette kalveren; 118 graskalveren; 927 nuchtere kalveren; 12 var kens; 6 lopers; 30 biggen; 32 paarden; 2 veulens; 126 schapen of hmmeren, 12 bokken of geiten De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,10ƒ2,85; Vette kalveren ƒ2,603,50; Nuchtere kalveren 1ƒ1,30; Slaehtpaarden 2,102,60, alles per kg. Graskalveren ƒ190—ƒ290; Lo pers 75ƒ300; Biggen ƒ42— ƒ55; Schanen ƒ90—ƒ130; Lam meren ƒ90—ƒ140; Kalf- en melkkoeien 500—700; Vaarzen 525—825; Pinken 325—500, allps per stuk. Overzicht: Vette koeien; iets ruimer aanvoer, kalme handel en ongewijzigde grijzen; Vette kalveren: even meer aanvoer, vlugge handel en goed prijshou dend, prima's boven notering; Graskaiveren: aanvoer als vorige week, trage handel, priizen iets lager; Nuchtere kalveren: iets minder aanvoer, handel stroef, iets lager in prijs, prima's hoven notering; Lopers en biggen: iets minder aanvoer, rustige handel en prijshoudend: Slaehtpaarden: aanvoer als vorige week, kalme handel en iets hoger in prijs; Schanen en lammeren: gewone aanvoer, tamelijke handel en stabiele prijzen; Kalf- en melk- een 'koeien: iets meer aanvoer, stille handel en iets lager in priis; Vare koeien: aanvoer ais vorige week, handel stroef en prüshoudend; Vaarzen en pinken: gewone aan voer, kalme handel, vaarzen iets hoger in prijs. Int. conc. Industrie S""".s"~\'aart .1 Hf adel, enz. Algemeen 18/1 482.3 329.4 138.1 258.3 153.3 357.4 21/1 483.4 331.0 138.5 258.5 152.9 358.3 Erw'n Kramer, een Duitser uit Mannheim, heeft nog een lange weg voor de boeg. In oktober 1964 wil hii in Tokio zijn, waar dan de Olympische Spelen worden gehouden. Nu is Kramer niet de enige, die dit verlangen heeft, maar het gaat wel zó ver, dat hij, om de beste atleten ter wereld in actie te zien, de tocht naar Tokio te voet wil maken. Via Frankrijk en Italië heeft hij momenteel al de 6500 km Beursindices "aar Messina op Sicilië afge legd. In de Sicihaanse haven- 22/1 stad wil hij zich over laten 484.8 varen naar Griekenland en 333.3 vandaar uit de tocht voortzet- 138.3 ten. 259.0 Haast hoeft hij niet te maken 153.6 want hij heeft nog- ruim 22 359.6 maanden de tijd. - amsterdamse politie moest „kolenoproer" sussen Op de bekende Amsterdamse markt aan de Albert Cuypstraat is maandagmiddag een kleine oproer uitgebroken onder enkele honderden mensen die bij de ko lenhandel van de fa. Goes in een tientallen meters lange rij ston den te wachten. De politie moest eraan te pas komen om de ver hitte gemoederen van de ver kleumde menigte tot bedhren te brengen. De vaste klanten van de ge noemde firma konden vanaf gis teren bestellingen opgeven voor de maand februari. Reeds om half acht maandagochtend had zich bij de kolenhandel een vijf tigtal mensen verzameld die niet te laat wilden tornen. Toen dé rij gistermiddag evenwel een lengte van bijna honderd meter bereikte en klanten die reeds be stelde kolen wilden afhalen aan spraak op voorrang wilden ma ken, kwamen de wachtenden in actie. Er ontstonden woorden wisselingen en kleine vechtpar tijen. Het gedrang in de drukke Marktstraat nam toe en de politie had enige tijd nodig om iedereen weer in een uitgestrekte rij te plaatsen. Teneinde een tweede „kolen- oproer" te voorkomen heeft men de verdere middag een oogje in het zeil gehouden. Omstreeks drie uur stonden meer dan 300 mensen bij de fa. Goes, die toen a] bezig was met het opnemen van bestellingen voor eind februari, te wachten. Ook bij andere hoofdstedeh'ike brandstof- fenhandelaren hadden zich giste ren weer lange rijen gevormd. Vele bedrijven hebben hun klan ten op rantsoen gesteld. dodelijk ongeval Voor de vijfde maal dit jaar is maandag in Hengelo als gevolg van de sneeuw een dodelijk onge val gebeurd. In de Enschedestraat kwam de 45 jarige wielrijder PI. Zweers uit Hengelo (gehuwd en één kind) in aanraking met een vóór hem fietsende man. De heer Zweers viel vlak voor een passerende vrachtauto en werd overreden. Hij was op slag dood. een ton verduisterd De Rotterdamse recherche heeft de 28-jarige beleggingsad viseur F. G. W. W. T. uit Rot terdam gearresteerd, verdacht van verduistering van effecten en geld ten bedrage van ruim een ton, ten nadele van ziin cliënten. Bij de politie zijn reeds zeven aangiften van gedupeer den binnengekomen. De beleg gingsadviseur heeft de ƒ100.000 waarschijnlijk door speculaties verloren. De politie zet het on derzoek voort. dozijn van diefstal verdachte schepelingen gearresteerd De recherche van de rijkspoli tie te water in Amsterdam heeft het afgelopen weekend onder verdenking van diefstal van la- dinggoederen 12 opvarenden van het vrachtschip s.s. Roepat van de Mij Nederland gearresteerd. De arrestanten wier leeftijd va rieert van 20 tot 40 jaar behoren tot het dek- en civiele personeel van dit schip. Reeds eerder wer den twaalf havenarbeiders we gens diefstal van goederen uit de lading aangehouden. De Roe pat, die op 17 december in Am sterdam arriveerde, had een la ding in, die bestemd was ge weest voor de marine en land macht op Nieuw-Guinea. Het schip kwam daar destijds aan toen dit gebied reeds onder het beheer der Ver. Naties was ge plaatst. De goederen, militaire kleding, drank, voedsel, platen spelers, bandrecorders e.d„ wer den teruggeladen in het schip. gasexplosie in tiel Gisteren heeft zich omstreeks half elf een gasontploffing voor gedaan achter een slagerij in Tiel. Twee personen liepen brandwon - den op, de materiële schade is nog niet te schatten. De 18-jarige mej. De Bie, was achterin de slagerij van de heer Manasse bezig een fles met gas in een teil warm water te ont dooien. Toen het gas tot ont ploffing kwam, kreeg het meisje zeer ernstige verwondingen. Zij is onmiddellijk naar het zieken huis „Bethesda" in Tiel overge bracht. De slager, die in de buurt stond, werd vrij ernstig aan het hoofd gewond, maar kon na in het ziekenhuis te zijn be handeld, naar zijn woning waar een grote ravage was ont staan terugkeren. Niet alleen zijn bij de ontploffing tientallen ruiten in een straal van dertig tot veertig meter verbrijzeld, maar ook muren werden ontzet. Op het ogenblik wordt met man en macht gewerkt om de gebro ken ramen weer zo snel mogelijk dicht te maken. WONING UITGEBRAND In St. Jansklooster (gem. Vol- lenhove) is maandagmorgen het huis van het bejaarde echtpaar Regeling uitgebrand. De brand begon in de keuken en w.erd veroorzaakt door het gascomfoor, aangesloten op een gasfles, waar de was op stond. De brandweer van Vollenhove slipte onderweg dicht bij de brand. Toen water gegeven kon worden hadden de vlammen het rieten dak reeds aangetast. De brand greep zó snel om zich heen, dat het hele huis is afge brand. boerderijbrand Aan ae Sloterweg nabij Hoofd dorp is gisternacht de boerderij van de familie Van Dijk door een felle brand geheel verloren ge gaan. De brandweren uit Hoofd dorp, Badhoevedorp en Rijsen- hout waren het. vuur omstreeks vijf uur gistermorgen meester. De brand moet maandagavond omstreeks kwart over 11 zijn ont staan. Twee brandweerlieden moesten wegens rookvergiftiging in een ziekenhuis worden opgeno men, doch zij zijn inmiddels ont slagen. Verdere persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. de zwaan en de mammoet (tanker) Een verkleumde witte koppel zwaan is gistermorgen, vastge vroren op een grote ijsschots, de Nieuwe Waterweg komen afdrij- van en Verolmes Wilhelminadok binnengelopen, waarin nog steeds de zaterdag j.l. te water gelaten „Essoo Den Haag" ligt. Schots en zwaan nestelden zich tegen het enorme roer van de Esso-reus. Urenlang zijn de mannen van Verolme bezig geweest met be hulp van kranen om de zwaan uit zijn bijzonder benarde positie te bevrijden. drie boerderijbranden in someren Maandagnacht zijn bij drie boerderijbranöen in Someren- Eind vijftien mensen dakloos ge worden. Eén boerderij ging ge heel in vlammen op, van de an dere twee verbrandden grote stukken van het rieten dak. Bij de brand kwamen 24 varkens om en werden 40 varkens en 35 biggen gered. De brand is ontstaan in de boerderij van mevr. de wed. Bol lenvan Eijk, waarschijnlijk door oververhitting veroorzaakt door verwarmingslampen in de varkensstallen. De brandweer was spoedig met een nevel- en een motorspuit tér plaatse, maar kon niets meer uitrichten om te voorkomen dat de boerderij en de inboedel totaal in vlammen opgingen. Getracht werd de aan weerszijden van de hoog op laaiende brand staande boerde rijen van J. van Eijk en van de gebroeders Snijders te redden, maar de vonkenregen was zó hevig, dat ook de rieten daken van deze gebouwen vlam vatten. Het dak van het woongedeelte van de boerderij van Van Eijk brandde af, evenals een stuk van het dak van het bedrijfspand van Snijders. Er ontstond grote wa terschade. Mevr. Bollen en haar drie kin deren, de familie Van Eijk, be staande uit acht personen, en de drie gezinsleden van de fami lie Snijders konden tijdelijk wor den ondergebracht bij familie leden in Someren en Heeze. wrak be* gtsche kotter gevonden Een vliegtuig van Hr Ms vlieg dekschep „Karei Doorman" heeft m' de Noordzee het wrak ontdekt van de ondersteboven drijvende Belgische kotter Nieuwpoort 232, de „Carina". In de nabijheid van het wrak, waarop vorige week de Katwijkse hektreiier KW 43 is Tek gestoten, bevindt zich thans het Britse betonningsvaartuig ..Mermaid". De gezagvoerder van dit schip heeft aan de „Karei Doorman" verzocht het wrak in de grond te schieten. Op dit ver- zoek is tot nu toe nog niét beslist. gehouden op dinsdag 22 januari des voormiddags te 10 uur. Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. WethoudersM. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden: J. den Doelder, K. Ha melink, A. H. van der Lee, E. A. Maas, D. J. Oggel, P. Scheele en A. de Waard. Afwezig wegens ziekte: P. J. van Bendegem, W. de Feijter en J. C. van Luijk; wegens werk zaamheden: J. Vink. De Voorzitter opent de verga dering met gebed en stelt vervol gens aan de orde het voorstel tot vaststellen van een gemeenschap pelijke regeling „Kanaalschap Zeeuwsch-Vlaanderen" De heer Van der Lee; Mijnheer de Voorzitter, Vóór ons ligt een zeer belangrijk voorstel, dat een basis kan vormen voor 'n gooot- se ontwikkeling van het gebied rondom het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Belangrijk van wege de samenwerking waartoe een drietal gemeenten gaan be sluiten met terzijdestelling van een deel van de eigen autonomie. De instelling van een bovenge- meentelijk orgaan is in Neder land geen nieuwigheid. Ook in an dere streken van ons land is men hiertoe overgegaan en, voorzover mijn kennis reikt, met groot suc ces. Belangrijk ook is dit voorstel voor de gemeenschappelijke rege ling „Kanaalschap Zeeuwsch- Vlaanderen", daar het tot doel heeft dit gebied tot industriële ontwikkeling te brengen. Wij zijn van mening, dat de gekozen weg, de enig juiste is en ook de moge lijkheid, die in het voor ons lig gende ontwerp is opengelaten om andere gemeenten langs het ka naal in deze samenwerking te be- trekken, achten wij zeer belang rijk, want alleen eendracht kan voor dit gebied gunstige perspec tieven openen. Het voorstel heeft dus onze vol ledige instemming. Het plan zelf is zoals in het praeadvies is gesteld globaal en daarom heeft het geen zin hier op details in te gaan. De verdere uitvoering is een taak van het in te stellen bestuursorgaan. Met de algemene opzet gaan. wij volledig akkoord. Om precies elf uur dinsdag ochtend heeft de Amsterdamse brandweer de voornaamste spuitwerkzaamheden bij de brand in de Amsterdamse bin nenstad beëindigd. Men bleef evenwei aan het nablussen. De uitgebrande panden en de aangrenzende huizen waren gis terochtend veranderd in spook achtige ijskastelen. Langs de huizen hingen meterslange kegels, terwijl zowel de Spui straat als het Singel ter plaatse over een lengte van enkele hon derden meters veranderd waren in spiegelgladde ijsbanen. Tegen de huizen had zich een massa ijs van enkele meters hoogte opgestapeld. Brandweerlieden, die meer weg hadden van ver schrikkelijke sneeuwlieden, be gonnen met het uithakken van de in het ijs vastgevroren slan gen. Ander gemeentepersoneel kwam met pneumatische boren opdagen om de ijsvlakte te doorbreken, waarna werklieden van het gas- en elektriciteitsbe drijf de toestand van de leidin gen onder de straat konden gaan controleren. Tussen de Spuistraat en het Singel, waar eens de bedrijven van de fir ma's Westor, Poen en Weco ge vestigd waren, zag men slechts een grillig gevormde hoop res ten, uiteraard eveneens bedekt door meters ijs. Hier en daar cirkelde door deze ijslaag nog rook naar boven. De miljoenen iiters water die de brandweer tijdens 16 uur spuiten in de ruïne gejaagd had, gebrande panden een ruig en tegelijk indrukwekkend mooi karakter gegeven. Honderden Amsterdammers bleven het schouwspel de gehele ochtend gadeslaan. Zij werden daarbij door de politie op een flinke af stand gehouden, aangezien op zichters van de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht het gevaar voor verdere instortin gen niet denkbeeldig achten zowel de Spuistraat als het Sin gel zullen daarom nog geruime tiid voor het verkeer afgesloten blijven. De totale schade die de brand heeft aangericht beloopt uiter aard vele miljoenen guldens, maar definitieve ramingen kon den de getroffenen niet maken. De vernielde panden en de aan grenzende huizen die door water en ijsschade ernstig zijn getrof fen, waren alle het eigendom van de Amsterdamse garagehou der H. Tabak. De heer Tabak zei dat de schade vele miljoenen zal bedragen. De garagehouder, die ook een klein gedeelte van zijn eigen bedrijf in de vlammen zag opgaan, is volledig verzekerd. De heer H. Pastor, directeur van de rijwielgroothandel „Wes tor" verklaarde dat in zijn be drijf voorraden lagen opgeslagen tot een waarde van enkele hon derdduizenden guldens. Ook zijn bedrijf is volledig verzekerd. De andere bedrijven zijn eveneens verzekerd. Een juiste schatting van de schade kon echter nog hadden het uiterlijk van de uh> niet worden gemaakt. Een belangrijke voorwaarde voor het welslagen van deze plan nen is uiteraard de steun van de Rijksoverheid. Deze steun is niet alleen onontbeerlijk in de vorm van financiën voor de uitvoering, maar wil deze opzet voor de in dustriële ontwikkeling van de kanaalzone en daarmede voor de welvaart van geheel Zeeuwsch- Vlaanderen slagen, dan zal ook op andere wijze gezorgd moeten worden, dat dit gebied, dat te lang een vergeten hoek van ons vaderland is geweest een goede aansluiting krijgt met de rest van Nederland. Er zal naar ons oordeel weder om en steeds sterker geDleit moe ten worden voor !n vaste oever verbinding over of onder de Wes- terschelde. Ik wil besluiten, mijnheer de Voorzitter, met de dagelijkse be sturen van onze drie gemeenten te complimenteren met het door hun genomen initiatief en zullen dus straks gaarne onze stem geven aan dit voorstel. Dank u. De heer Hamelink: Miinheer de Voorzitter. Ik heb er behoef te aan om namens de fractie van de Partij van de Arbeid te ver klaren, dat wij het toejuichen, dat nu een daadwerkelijke sa menwerking tot stand komt in de vorm van een Kanaalschan. Door ons is in het verleden meermalen gepleit voor een meer gezamenlijke aanDak van pro blemen, welke één gemeente alleen niet kan. Wij zijn dus warme voorstanders van een ge meenschappelijke regei'ng, zoals de onderhavige, en zullen daar om onze stem geven aan het statuut zoals ons dit in deze ver gadering is voorgelegd. Wij hopen en vertrouwen, dat deze samenwerking nog uitbrei ding met andere gemeenten zal mogeiiik maken opdat de rijks overheid het totstand komen van deze samenwerking zal aan grijpen om die gemeenten die het Kanaalsehap gaan vormen ook de nodige faciliteiten zal ge ven om het gebied waar het Ka naalschan betrekking op heeft tot ontwikkeling te brengen. De heer Ogsel: Miinheer de Voorzitter. We zijn overtuigd dat het nemen van het besluit, waar toe deze vergadering is bijeen geroepen een historisch ogenblik is voor onze en voor de andere deelnemende gemeenten. Enige tijd geleden, bij de op richting van het rechtsnersoon- lijkheidbezittend lichaam voor de Afvalwaterleiding en ook nu weer. is er sprake van de op richting van een supra-gemeen- telnk lichaam, waaraan we be paalde bevoegdheden gaan over dragen. Hierbij is,geen sprake van een tekort doen aan de auto nomie der gemeente, daar we het besluit geheel vrijwillig ne men, We dienen dit te zien in het kader van de stormachtige ont wikkeling. Op het gehele econo mische terrein, zowel bij de land bouw, als bij de handel en de in dustrie. in fd'e sectoren, zien we een zeer snelle groei naar grotere eenheden. We kunnen dit toe juichen of betreuren, het feit ligt er. Zo ontkomen we ook op be stuurlijk gebied hieraan niet. Als de nationale en provinciale gren zen vervagen, doordat er inter nationaal en interprovinciaal be paalde problemen moeten worden aangepakt om tot een oplossing te komen, kunnen we hieraan als gemeente zeker niet ontkomen. Als we de ontwikkeling vóór willen bliiven, ja ook als we daarmee slechts gelijke tred wil len houden, moeten bepaalde huisjes, die tot voor enkele jaren nog heilig waren, eraan geloven. In 't bijzonder art. 10 van de statuten geeft de raad van be stuur grote zeggenschap, doch we dienen deze te aanvaarden. Daarom zullen we, in het ka der der ontwikkeling, onze steun aan dit voorstel geven. We spreken de hoop uit dat de samenwerking, in de geest zoals hier worden bedoeld, met de gemeenten Sas Van Gent en Westdorpe, mag leiden tot een gunstige ontwikkeling van deze DE TROTS VAN DE FAMILIE De famiiie-auto van de familie Edge in Chadiesden in Engeland staat buiten in de strenge vorst: Reden hiervoor is, dat de race wagen van de jongste telg, dc 8-.jarige Martyn, de ruimte in dc garage in beslag neemt. Het wa gentje, dat een echte motor heeft van 197 cc. werd door vader Ed ge in 700 vrije uren gebouwd naar foto's van de Lancia Grand Prix 1954. Het kan een snelheid van bijna 70 km/u bereiken. Het wachten is nu nog on het gereed komen van een aanhangwagen, waarmee de race-auto naar een nabijgelegen vliegveld kan wor den gebracht, waar Martin dan zijn kunnen kan tonen. drie gemeenten. In elk geval be reiken we nu dat de opzet in gro ter formaat kan geschieden, het geen voor eventuele belangheb benden ook aantrekkelijker zal zijn. Moge nu ook het Neder lands kapitaal belangstelling to nen voor een of meerdere objec ten in dit plan. Tenslotte wil ik een woord van waardering uitspreken over de voortvarendheid waarmee u, mijnheer de Voorzitter, deze plannen hebt gestimuleerd en in het huidige stadium hebt ge bracht. Moge u de voldoening smaken in de toekomst deze op zet met succes te zien bekroond. Deze waardering geldt tevens de burgemeesters van Sas van Gent en Westdorpe. De heer Maas; Nu wij, mijn heer de Voorzitter, tot de vast stelling van een gemeenschap pelijke regeling Kanaalschap Zeeuws-Vlaanderen zijn geko men, wil de fractie van de Ka tholieke Volkspartij een dank woord richten tot de colleges van Axel, Sas van Gent en West dorpe voor het genomen initia tief in dit groot stuk werk. De voorbereidende werkzaam heden zijn achter de rug. Dat wil zeggen, de goedkeuring van het reglement is door de 3 gemeen ten te Sas van Gent informeel, en nu door de raad van onze ge meente in openbare zitting bij een bekrachtigd. Wij zijn van mening dat er een brug is ge slagen, die kan leiden "tot wel vaart voor de gehele Zeeuws- Vlaamse bevolking. Mijnheer de Voorzitter, door or nu gezamenlijk aan mee te wer ken dat de juiste mensen op do juiste plaats zullen worden ge zet, en er zorg voor te dragen dat de samenwerking zo zal mo gen zijn, dat er door kleinigheden geen misverstanden kunnen ko men, zijn wij als leden van de K.V.P., afdeling Axel, er zeker van dat deze samenwerking on der Gods onmisbare zegen zal strekken tot groei en bloei in het bijzonder voor de gemeenten Axel, Sas van Gent en West dorpe en voor Zeeuws-Vlaande ren in het algemeen. De heer De Waard wil zich namens de A.R.-frac-tie gaarne aansluiten bij de vorige sprekers en wil nog eens extra benadruk ken de woorden van dank aan de colleges van B. en W„ die deze zaken hebben voorbereid. Hij spreekt de hoop uit, dat dit voorstel mag brengen wat men er van verwacht. De Voorzitter dankt de raad voor deze unieke eensgezindheid. Het is een uitermate belangrijke beslissing, die wij gaan nemen en men mag wel zeggen, dat dit een historisch moment is. De gemeen ten staan hierbij vrijwillig een stukje autonomie af aan een nieuw te creëren lichaam van samenwerkende gemeenten. De aansporing uit de raad tot uitbouw van de gemeenschappe lijke regeling zal voor het collego een stimulans zijn om op de in geslagen weg voort te gaan. Ook het college hoopt dat het te nemen besluit' mag strekken tot verhoging van de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen, Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter de vergadering sluit met dankgebed. Hocstdrank in tabletvorm.95cfr

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5