PROVINCIAAL NIEUWS Haven- en industrialisatieplannen van het Kanaalschap Zeeuwsch-Vlaanderen EUWSCH .VLAANDEREN De moord op Roger Ackroyd DE VRIIE ZEEUW WOENSDAG 23 JANUART 1963" De Antirevolutionaire Partii TERNEUZEN HOEK SLUIS STOPPELDIJK PERSCOMMENTAAR i«>Ï!'=. 2 lil de gistermiddag op het gemeentehuis te Axei gehouden pers conferentie, onder leiding van burgemeester M. K. van Dijke, waar bü tevens aanwezig waren het college van Burgemeester en Wet houders der gemeenten Axel, Sas van Gent en wlstdorpe, be nevens de heren Ir. F. Posthuma, directeur van het havenbedrijf van Rotterdam, en Dr. C. de Galan, directeur van het E. T. I. te Middelburg', werd de pers een uiteenzetting gegeven van het te vormen Kanaalsehap Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de haven- en industriepiannen van deze gemeenten, waarvan neven staand kaartje. „De drie samenwerkende gemeenten Axel, Sas van Gent en West- dorpe (met op I januari 1963 tezamen 14.686 inwoners) hebben een „Kanaalschap Zeeuwsch-Vlaanderen"' gevormd met als doei de aanleg en exploitatie van haven- en industrieterreinen. Tegelijker tijd is een pian ontworpen dat het ruimtelijk kader aangeeft voor deze terreinen. Het plan is globaal en bezit daardoor een ruime keuzemogelijkheid; het is ingedeeld in drie fasen, met oppervlakten van resp. 320, 330 en 500 iia, waarin begrepen vijf grote insteek- havens. Tevens zijn de benodigde ontsluiiingswegen en spoorlijnen getraceerd. Uitgangspunt van de planning is, dat bij de geleidelijke ingebruikstelling steeds het grotere verband in het oog gehouden dient te worden. Dit plan moet als een ontwikkelingsproject worden beschouwd, dat als zodanig geheel past in de fase waarin Zealand en in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen zich bevindt: de overgangsfase van stagnatie naar economische groei. Voor deze groei zal het initiatief der drie gemeenten op infrastructureel gebied één der noodzake lijke peilers vormen. De economische basis van het plan van het Kanaalschap wordt gevormd door de positie van de streek, die beknopt als volgt kan worden omschreven. 1. De terreinen lisgen langs het kanaal van Terncuzen naar Gent, dat na de verbreding en verdieping in 1968 geschikt zal zijn voor schepen tot 50.000 ton dw, dus de grootte zal hebben van het huidige Noordzeekanaal. In noordwest Europa bestaat grote behoef te aan dit soort terreinen, die uit de aard der zaak schaars zijn en gewoonlijk uiterst kostbaar, 2. De aanleg van het grote ka naal met daarbij behorende infrastructurele voorzieningen vormt een gegeven, waarover kan worden beschikt, maar dat dan ook nationaal econo misch gezien, terwille van de rentabiliteit van de kanaal- werken dietff te worden benut. Er is op het grondgebied van de drie gemeenten een over vloedige ruimte, die naar ver houding goedkoop is. 3. voedingsmiddelen, metaal, spie gelglas en textiel (tezamen werk biedend aan rond 4500 mensen), hetgeen een gezond industrieel klimaat garandeert. Het bestaan de bedrijfsleven, organisatorisch onder andere verbonden in de kring van werkgevers, streeft uitbreiding na van de bedrijvig heid in de Kanaalzone. Dit wijst op een goede samen werking in de streek, waarvan ook op bestuurlijk niveau het Kanaalschap getuigt. Het plan van de drie gemeenten past ook in de algemene tendentie tot schaalvergroting, die internatio naal, landelijk en regionaal merkbaar is. De Kanaalzone dient als een eenheid te worden beschouwd, waarbij noch voor de gemeentegrenzen, noch zelfs voor de landsgrens kan worden stilgehouden; de Nederlandse en Belgische kanaalstreken lopen onmerkbaar in elkaar over. Deze zóne is dan ook een voorbeeld van de noodzaak van regionale Benelux-integratie, voortbou wend op de in elkaar sluitende kanaalwerken. De Benelux-auto- riteiten hebben dit erkend en het gebied verklaard tot case-study- De ligging van de streek in Seb\ed U dit °P regio noordwest Europa is zeer "aal J»veau zuIlen> geïnitieerd gunstig, namelllk in het hart dooru hTet Economisch Technolo- van een cirkel van een uiterst welvarend, actief en dichtbe volkt gebied (randstad Hol land. Ruhrgebied. Belgische agglomeratie en noordwest Frankrijk) 4. De verbindingen met dit ach terland zijn voor binnenvaart, rail- en 'wegvervoer gunstig en worden door de aanleg van de E-3 weg RijsselAntwer penRuhr en door de verbe tering van het Belgische we gen- en kanalenstelsel nog ingrijpend verbeterd. De be langrijkste ontbrekende scha kel vormt een vaste verbin ding over de Westerschelde. 5. Het Kanaalschap is gelegen in het probleemgebied Zee land, waar de rijks- (en pro vinciale) overheid cle indus trialisatie sterk stimuleren. De aanleg van infrastructuur werken voor de zoetwater voorziening en de afvalwater leiding, met belangrijke steun van de overheid, vormt hier voor in de kanaalstreek het bewijs. Tegen deze achtergrond en mede in aanmerking genomen de daadwerkelijke belangstelling van het bedrijfsleven voor vesti ging in de streek, wordt de be hoefte aan de ontworpen terrei nen duidelijk. Zij zullen voorna melijk vestigingen aantrekken, die willen beschikken over dieD vaarwater. Wat de nijverheid betreft kan dus vooral worden gedacht aan chemische en me taalindustrie met de daarbij be horende toeleveringsbedrijven en afgeleide bedrijvigheid. Voor de beide laatste categorieën is de directe nabijheid van de in 1966 in produktie komende hoogoven van Sidmar te Zelzate mede van grote betekenis. Daarnaast valt te denken aan havenactiviteiten, vooral overslag, waarbij in eer ste aanleg meer in het bijzonder massagoederen (zoals agrarische produkten en brandstoffen) in aanmerking komen. Voor de bij deze bedrijvigheid behorende zeescheepvaartverbindingen is ongetwijfeld de nabijheid van 'grote havens als Antwerpen en Gent van grote betekenis. In 1962 passeerde al 12.000.000 ton goederen de sluizen van Terneu- zen in beide richtingen tezamen, vervoerd met 6.000 zee- en 50.000 binnenschepen. Eveneens is voor de te ver wachten bedrijven van veel be lang, dat in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone reeds een aantal grote industrieën is gevestigd, vooral in de sectoren chemie, gisch Instituut voor Zeeland en de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen, de al lang be staande contacten verstevigd en geïnstitutionaliseerd worden. Vooral met het oog op infra structuurkwesties en grensbe- lemmeringen bij goederen- en openbaar vervoer is nauwere Benelux-integratie voor deze streek noodzakelijk. Door de ligging van het Kanaalschap is ook verdere voortschrijding van de E. E. G. bijzonder belangrijk. De oprichting van het Kanaal schap Zeeuwsch-Vlaanderen en het bijbehorende plan krijgen in dat licht bezien een internatio nale, Europese achtergrond. De nationale betekenis van het plan is eveneens duidelijk; voor de welvaartsgroei en de uitbreiding van de Nederlandse zeehaven activiteit kan het Kanaalschap een belangrijke groeipool gaan vormen. Deze ruimere achtergrond mag de regionale betekenis van het plan echter niet doen ver geten. Zeeuwsch-Vlaanderen is al enkele decennia een stagnerend gebied. Sedert 1947 is de werk gelegenheid er in totaal achter uitgelopen (onder invloed van de sterk verminderende arbeids- bezetting in de landbouw) en het vertrekoverschot heeft sinds 1955 ruim 70 van het geboor teoverschot uit dit gebied doen afvloeien. Het is voor Zeeuwsch- Vlaanderen van het grootste be lang, dat het zijn economisch potentieel metterdaad gaat be nutten. Het grote vertrekoverschot, nog versluierd door de omvang rijke pendel over lange afstanden vanuit Zeeuws-Vlaapderen, wijst ook op een onvoldoende benut ting van de plaatselijke arbeids markt. Daarop kan bij de indus trialisatie een beroep worden gedaan. Dit neemt niet weg, dat in geval van snelle industriali satie in ruime mate arbeids krachten van elders" aangetrok ken zullen moeten worden, zo wel uit Nederland als uit België. Met het oog hierop is het de be doeling der drie gemeenten het vestigingsklimaat te verbeteren, in de overtuiging dat een ont wikkelingsproject als dat van het Kanaalschap ook op dit vlak de nodige activiteiten vraagt. Ge zien de voor ontspanning gunsti ge ligging van de drie gemeen ten (Antwerpen 50 km, Gent 20 km, kust 35 km, recreatiegebied Braakman 10 km) komt het vooral aan op voldoend omvang rijke en kwalitatief aantrekkelij ke woningbouw. Onder deze voorwaarde kan het gehele Beneluxgebied als po tentiële arbeidsmarkt voor het Kanaalschap Zeeuwsch-Vlaande ren worden beschouwd. Naast alle genoemde gunsti ge economische en sociale vesti- gingsfakroren is tenslotte publi citeit voor het welslagen van het plan essentieel. De drie ge meenten zullen dan ook activi teiten ontwikkelen op het vlak van public relations, zo mogelijk in samenwerking met het be staande bedrijfsleven, dat even eens plannen hiertoe ontwerpt. De drie gemeenten die in het Kanaalschap Zeeuwsch-Vlaande ren samenwerken zijn er van over tuigd met hun zeehaven- en in dustrialisatieplannen hun eigen ontwikkeling, maar ook wijdere regionale en nationale belangen naar beste, vermogen te dienen." Het verslag van deze persconfe rentie zal in ons volgend nummer worden opgenomen. Uit de lijst van Anti-Revolu tionaire kandidaten voor het lid maatschap van de Tweede Ka mer blijkt dat de heren dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, A. W. Bie- winga, mr. B. Roosjen, dr. A. Veerman en dr. E. P. Verkerk niet in de Kamer zullen terug- In Almelo is gisternacht een keren. Hun namen komen niet woonhuis aan Ootmarsumse- voor op de lijst van de eerste 24 straat door brand geheel ver- *-t t**Mï WOONHUIS UITGEBRAND kandidaten van het centrale co mité van de partij. Als het aantal antirevolutio naire Kamerleden na de verkie zingen gelijk blijft aan het hui dige aantal 14 zullen de heren B. Roolvink (de huidige staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid), P. C. Elfferich en Tj. Walburg, mej. mr. J. C. Rutgers en mr. dr. N. G. Geelkerken hun plaats in nemen. Als mej. Rutgers wordt gekozen zal zij het eerste vrou welijke Kamerlid van de Anti- Revolutionaire Partij zijn. woest. De brand, die vermoede lijk is ontstaan door vuur uit een in de woonkamer branden de haard, werd door de bewoner, de heer J. H. Korte, pas ontdekt toen de vlammen al bijna door het dak sloegen. Het werd voor het gezin man, vrouw en vier kinderen een ontsnapping op het nippertje. Alle bezittingen gingen verloren. Het gezin is tegen brandschade verzekerd. Een naastgelegen pand, dat door de brandweer kon worden behouden, liep ernstige water schade op. Jaarvergadering' Politie Sportvereniging:. In de maandagavond in hotel „Centraal" gehouden jaarverga dering van de Politie Sportver eniging werd bij de. periodieke bestuursverkiezing 'tot voorzitter benoemd de heer W. de Beste; tot secretaris de heer A. van Alten en tot algemeen bestuurslid de heer M. v. d. Kolk. Bij de geanimeerde besprekin gen werd in grote lijnen de in Door AGATHA CHRISTIE 59) Nadruk verboden. „Dit weer doet me aan de Af ghaanse passen denken". „Zo?", zei. ik beleefd. „Een verdraaid geheimzin nige geschiedenis met die arme Ackroyd", ging de kolonel voort, een kop koffie aannemend. „Daar steekt een heleboel ach ter. Onder ons gezegd en ge zwegen, Sheppard, ik heb het woord chantage horen noemen". De kolonel wierp me een blik toe die betekende: twee mannen van de wereld onder elkaar, en vervolgde„Er zit een vrouw achter, wat ik je zeg.' er zit een vrouw achter!" Op dat ogenblik kwamen Ca roline en miss Ganett binnen. Miss Ganett dronk koffie terwijl Caroline de Mah Jong-doos tevoorschijn haalde en de steen tjes op tafel uitschudde. „De stenen goed wassen", zei de kolonel schertsend. „Ja, de stenen wassen, dat zeiden we altijd in de Shanghai Club". Caroline _en ik zijn er in Ons hart van overtuigd, dat kolonel Carter nooit in de Shanghai Club geweest is en wat meer zegt, dat hij nooit verder ooste lijk is gekomen dan India, waar heeft gegoocheld met blikjes vlees en appelstroop. Maar de kolonel is nu eenmaal vastbe sloten de krijgsman uit te han gen en in King's Abbott gunnen we iedereen zijn kleine eigen aardigheden. „Zullen we beginnen?", vroeg Caroline. We namen plaats om de tafel. Vijf minuten lang heerste er volmaakte stilte als gevolg van het feit, dat iedereen wedijverde o-m zijn muur zo vlug mogelijk op te bouwen. „Jij begint, James", zei Caro line eindelijk. „Jij bent de oos tenwind". Ik legde een steen weg. Ge durende een paar ronden werd de stilte alleen verbroken door het eentonige: „Drie Bamboes", „Twee Cirkels", „Pung" en her haaldelijk door miss Ganetts „Unpung", omdat zij er een ge woonte van maakte om al te haastig aanspraak te maken op stenen die haar niet toekwamen. „Ik heb Flora Ackroyd van morgen gezien", zei miss Ga nett. „Pung - nee - Unpung, ik vergiste me". „Vier Cirkels", zei Caroline» „Waar heb je haar gezien?" ,.Ze heeft mij niet gezien", zei hij gedurende de wereldoorlog miss Ganett met nadruk. „O neen?", vroeg Caroline be langstellend. „Chow!" „Ik geloof", zei miss Ganett, tijdelijk afgeleid, „dat je tegen woordig Chee moet zeggen in plaats van Chow". „Onzin", zei Caroline, „ik heb altijd Chow gezegd". „In de Shanghai Club zeggen ze Chow", zei de kolonel. Miss Ganett zweeg verslagen. „Wat zei je daarnet over FIo- ra Ackroyd?", vroeg Caroline na zich enige ogenblikken aan het spel té hebben gewijd. „Had ze iemand bij zich?" „En of", zei miss Ganett. De blikken der beide dames wisselden informaties uit. „Wer kelijk?", zei Caroline. „Nu, het verwondert me niets". „Uw beurt om weg te leggen, miss Caroline", zei de kolonel. Hij speelt graag de rondborstige man, scherpzinnig geconcen treerd op het spel en wars van kletspraatjes. Maar daar vliegt niemand in. „Als je 't mij vraagt", zei miss Ganett, „was dat een Bamboe die je weggooide, lieve? O nee, ik zie het aï het was een Cir kel. Zoals ik zeg, als je 't mij vraagt, heeft Flora enorm ge boft. Enorm". „Ik pung die Groene Draak, miss Ganett", zei de kolonel. „Waarom vindt u dat miss Flo ra boft? Een allercharmantst meisje!" „Ilc mag dan niet veel van misdaad afweten", zei miss Ga nett met het air van iemand die er integendeel alles vanaf weet, „maar één ding kan ik u wel ver tellen: het eerste wat ze altijd vragen is: Wie heeft de over ledene het laatst in leven ge zien? En die persoon is het meest verdacht. En Flora Ac kroyd hééft haar oom het laatst in leven gezien. Het had er lelijk voor haar kunnen uitzien, heel lelijk. Ik ben van mening dat Ralph Paton weg blijft om alle verdenking' van haar af te wen den". „Kom, kom", protesteerde ik zachtzinnig, „u wilt toch zeker niet suggereren dat een jong meisje als Flora Ackroyd in staat zou zijn haar oom in koe len bloede dood te steken?" „Ik weet het niet", zei miss Ganett. „Ik heb pas een boek uit de leesbibliotheek gelezen over de onderwereld in Parijs en daar staat in dat de gevaarlijk ste vrouwelijke misdadigers jonge meisjes zijn met engelen gezichtjes". „Dat. is in Frankrijk", zei Ca roline onmiddellijk. „Precies", zei de kolonel. „Ik zal u eens een merkwaardige geschiedenis vertellen die de ronde deed in de Bazaars in India..." Het verhaal van de kolonel was eindeloos lang en zeldzaam vervelend. Iets dat jaren ge leden in India gebeurde is niet te vergelijken met een gebeur tenis die eergisteren in King's Abbott heeft plaatsgevonden. Caroline maakte gelukkig een eind aan het verhaal van de ko lonel door Mah Jong te gaan. Nadat de lichte ontstemming, die altijd ontstond als ik Caro lines ietwat foutieve berekening corrigeerde, verdwenen was, be gonnen we een nieuw spel. (Wordt vervolgd.) 1963 te houden activiteiten be- I een begrip, dat in overeenstem sproken, w.o. het organiseren van kaartavonden, voetbalwed strijden, het jaarlijks uitstapje en het houden van een feest avond^, Agenda 'gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek komt vrijdag 25 januari 1963, des namiddags 7 uur, bijeen ter be handeling van o.-m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begroting voor de dienst 1962. Voorstel van B. en W. tot het aanvragen van een voorschot benodigd voor de bouw van wo ningwetwoningen. Verzoek van de Vereniging tot Bescherming van Dieren, afde ling Zeeuws-Vlaanderen: a)'om subsidie; b) om subsidie ten behoeve van het asyl te Terneuzen. Verzoek van de Nederlands- Belgische Vereniging Zeeland om toe te treden als lid. Voorstel tot vaststelling van: a) wijziging plan in hoofdzaak; b) wijziging uitbreidingsplan in de Oud Westenrijkpolder. Vergadering Gemeenteraad. Donderdagavond komt. de ge meenteraad van Sluis in. open bare zitting bijeen. De recente huurverhoging van 12 wil men, met ingang van 1 september 1962, van toepassing verklaren op de gemeentewonin gen Hoogstraat 18 en 20. De bewoners van deze huizen zijn het hiermée niet eens. Zij menen dat mét de tegenwoordige huurprijs van 90,de economi sche grens bereikt is en na eer bespreking met B. en W. hebben zij te kennen gegeven bij een neu trale instantie in beroep te zullei gaan. In het college bestaat geen eenstemmigheid over het begrip „wedde" bij de toepassing van de verordening' voor uitkeringen en pensioenen voor wethouders. De meerderheid van het college meent dat - hieronder verstaan moet worden de huidige wedde. ming is met een advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Op grond hiervan wil een meerderheid van B. en W. uitspraak van de gemeenteraad of de bestaande gemeentelijke verordening al dan niet gehand haafd moet worden. Tot een voorstel dienaangande meent men niet te moeten komen. Teerdag' duivensociëteit. De plaatselijke duivensociëteit .Eerlijk vreest, niemand" vrees de ook het barre winterweer niet op haar gehouden teerdag. Nu speelde deze gezellige dag zich gelukkig ook binnenska mers af, zodat de duivenliefheb- bers van de snerpende pooi- wind verschoond bleven. In café „Bisschop" werd de rijk voor ziene tafel alle eer aangedaan cn de avond doorgebracht met liverse spelen en een onderlinge loterij. Ook de leden-caféhou ders werden met een bezoek vereerd. De rechts-radicale „Aurore" hoopt dat het tussen Frankrijk en West-Duitsland gesloten ver drag „niet het begin van een gevaarlijk avontuur betekent". Generaal De Gaulle, aldus het blad, gelooft niet langer dat het lot van Europa vast verbonden is met Amerika. Hij houdt een kaart in reserve en wel de „Sow- jet-kaart". De Gaulle is ervan overtuigd, dat de breuk tussen Moskou en Peking veeL meer is dan een twist op "leerstellig ge bied. Volgens De Gaulle "gaat het "hier om een breuk tussen het gele ras en een land dat, hoewel het communistisch is, niettemin blank is en zich weel bij het kamp van de blanken in feite dus Europa moet aansluiten. Jammer genoeg, zo schrijft het blad, blijkt een dergelijke buitenlandse politiek maar wei nig aanknopingspunten te heb ben met de realiteit, want ze veronderstelt eenvoudig dat Rusland opgehouden zal "hebben communistisch te zijn. j

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2