BLUE BAND GEEFT EXTRA VITAMINE ZEKERHEID „Om de kwaliteit van het Papoeapolitie op West Nieuw-Guinea ontwaï ipend BEURSOVERZICHT Eric de Noorman - Het raadsel Egil bestaan BLUE BAND-SMULLEN OM EBTECENTE KUNNEN Worsteling met de sneew DINSDAG 22 JANUARI 1963 DE VRÏFE ZEEUW Pagina 8 Blue I Band juist nu! KUSTVAARDER „HADA 2" IN VEILIGE HAVEN Scheepvaartverkeer Oostende—Dover normaal DE AMERIKAANSE HAVENSTAKING LEEFTIJD VOOR LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER WORDT VERLAAGD 44 naar Oost Nieuw-Guinea uitgeweken Papoea's teruggeleid DE CHINESE ATOOMBOM MARKTBERICHTEN 95 De woningbouw zal in de ko mende zes jaar tot 100.000 huizen per jaar moeten worden opge voerd, hetgeen een extra investe ring van 900 miljoen gulden zal vergen. Bovendien zal nog eens 125 miljoen extra nodig zijn voor de sloop van 15.000 krotten per jaar. Dit is een van de punten in een nieuwe studie van de Dr. Wiardi Beekman stichting; „Om de kwaliteit van het bestaan", waarin de stichting aangeeft hoe naar haar inzicht van 1964—1970 ^cle groeiende welvaart zou moe ten worden besteed. De stichting bepleit blijvende subsidiëring van de huren van een deel der woningwetwoningen, bijdragen uit de schatkist voor de financiering van kinderbijslag en A.O.W., een stelsel van winst deling, waarbij ongeveer een der de van de thans uitgekeerde win sten ten goede komt aan de werknemers, democratisering van het onderwijs en maatregelen om te voorkomen dat onevenredig grote inkomens worden verwor, ven uit particuliere exploitatie van de grond, dit alles om gro tere gelijkheid in de inkomens verhoudingen te verkrijgen. Op belastinggebied wil de stich. ting: ingrijpende verhoging van de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in de loon. ei inkomstenbelasting, een progres. siesehaal van de inkomstenbelas ting, waarvan het eindpunt zeker bij 75 procent mag liggen, ver mindering van de inkomstenbe lasting voor de middengroepen, handhaving van de vermogensbe lasting, bij voorkeur naar een progressief tarief, aanmerkelijke verzwaring van de successierech ten op de grote erflatingen bui ten de rechte lijn, invoering van een vermogenswinstbelasting en afschaffing van belasting op eer ste levensbehoeften. Een daling van het aandeel van de overheidsuitgaven in het nationale inkomen wordt afge wezen. De kosten van een eventuele verlenging van de leerplicht tot "net 16e jaar en invoering van aansluitend gedeeltelijk dagon- derwijs voor 16- en 17-jarigen worden, tezamen met het achter wege blijven van de produktie van deze scholieren geschat op L,5 a 2 miljoen gulden per jaar. Met een verdere stijging van de onderwijsuitgaven, o.a. door ver laging van het klassegemiddelte, -.versnelling van scholenbouw en ruimere bijdrage in de studiekos ten zouden enkele tientallen mil joenen guldens per jaar zijn ge moeid. Het beschikbaar stellen van 15.000 bedden voor verpleegtehui zen voor bejaarden, 10.000 bedden voor tehuizen voor geestelijk ge stoorden, 15.000 bedden voor ver zorgingstehuizen en 5000 bedden voor de geestelijke gezondheids zorg zou, over tien jaar gerekend, 100 miljoen per jaar gaan kos ten, zo heeft de stichting bere kend. Wil men de lasten van de gezondheidszorg op het huidige peil van Zweden brengen, dan zou daarvoor in 1970 een 300 mil joen gulden méér moeten worden uitgegeven dan thans geschiedt. Voor verkeersvoorzieningen wordt in totaal een bedrag van 1200 miljoen gulden nodig ge acht, voor de sport een extra-in vestering van 100 miljoen gulden per jaar en voor recreatie (o.a. de aanleg van bossen) 750 mil joen gulden. De investeringskos ten voor de stedelijke recreatie worden op 500 miljoen gulden ge. steld. Bij het vaststellen van het voor de sport benodigde bedrag is uitgegaan van de tekorten in 1959; 2000 gymastieklokalen, 250 speelhallen zonder toeschouwers accommodatie, 40 sporthallen, 'en kele honderden zwembaden, 1200 hectaren sportvelden (samen 1400 miljoen gulden). De stichting bepleit tegen 1970 2 procent van het nationale inko men beschikbaar te stellen voer hulp aan ontwikkelingslanden (extra kosten 900 miljoen gulden per jaar). Verdere verkorting van de ar beidstijd tot 42,5 uur per week en verlenging van de vakantie van twee tot drie weken zou, zo heeft de stichting becijferd, drie mil jard gulden produktieverlies per jaar opleveren. Voorts wordt ge rekend met een belangrijke struc turele verhoging van de A.O.W. in de komende jaren. Aan de mid- delenkant wordt de produktiestij- ging gesteld op 4,2 pet. per jaar- of 33 pet. (15,6 miljard gulden) tussen 1963 en 1970. Bij inwilli ging van de genoemde verlan gens zou aan de woningbouw prioriteit moeten worden ver leend, waarbij ook de kwaliteit der huizen sterk zou moeten wor den opgevoerd. De verhoging van de hulp aan ontwikkelingslanden acht de stichting eveneens van groot belang. Bij inwilliging van alle verlangens zou echter slechts zeer weinig overblijven voor ver- zouden naar het oordeel van de hoging van het particuliere ver bruik in de gezinnen en daarom stichting de zeer kostbare ver lenging van de leerplicht en de verdere arbeidsverkorting moe ten worden uitgesteld. Na deze beperkingen blijft ruimte over voor een stijging van het partU culiere verbruik met 15 a 18 pet. in de komende acht jaar, hetgeen minder is dan in de voorbije periode, aldus de studie van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Ja, de R is in de maand. September, oktober... tot april toe. Buiten klinken de stemmen van wind en regen Maar moeder heeft erop gerekend. Zoals altijd. Met een warme kachel en warme kleren. En...extra boterhammen. Lekkere boterhammen. Beste boterhammen. Met lek kere Blue Band. Met beste Blue Band. Ook Blue Band rekent op de winter. Met een rijk dom aan vitamine. Vita mine A en D, maar ook provitamine A. Blue Band geeft extra vitamine zekerheid. Blue Band - om lekker te eten en goed te eten. Juist nu! S a6.IW.tK.IBU Nu slechts 35 ct Vorige week heeft zich niet alleen in Merauke, maar ook in Kaimana een incident voorge daan, aldus heeft het A.N.P. van bevoegde zijde vernomen. In Kaimana werd de Indonesische vlag naar beneden gehaald en beschadigd, daarna ontstond een vechtpartij, waarop de Papoea politie in de lucht begon te schieten. Zoals gemeld schoot de Papoea-politie ook bij het inci dent in Merauke in de lucht, toen demonstranten het politie bureau naderden en men vrees-' de, dat zij het bureau zouden aanvallen. Naar aanleiding van deze in cidenten is de Papoea-politie op heel West-Nieuw-Guinea thans ontwapend. Eerder was plaatse lijk ai een gedeeltelijke ont wapening ingesteld, alleen in de wacht mochten nog vuurwapens aanwezig zijn. In Hollandia b.v. Papoea's, die naar Oost Nieuw- Guinea waren uitgeweken terug geleid. Het Australische bestuur weigerde hun toelating. De be trokkenen zijn allen scholieren afkomstig van scholen in Hol landia Binnen, namelijk 10 van de 11 leerlingen van de oplei dingsschool voor inheemse be stuursambtenaren, 8 van de 67 leerlingen van de kweekschool en de overigen van de Mulo. Zij zijn weer opgenomen in hun interna ten in Hollandia-Binnen. De Nederlandse sleepboot ..Utrecht" heeft de Nederlandse kustvaarder „Hada 2" (500 brt.) van J. Smit's Scheepvaartbe drijf te Rotterdam, de haven van Brest binnengesleept. De kapitein en de Spaanse beman ning zijn gezond en wel. In tegenstelling tot eerdere berichten uit Oostende is maan- 'ig medegedeeld, dat de dienst OostendeDover normaal wordt gevaren. De „Rondehoeperpolder" in <le gemeente Ouderamstel is door de .verden alle patrouilles al uitge- stuifsneeuw geïsoleerd. Een bull dozer, die probeerde de toegangs wegen vrij te maken heeft zo.n- De vakverenigingsafgevaardig den hebben besloten de voorstel len van de speciale bemiddelings commissie in de Amerikaanse havenstaking te aanvaarden. De afgevaardigden van de reders hebben echter laten weten dat zijn vóór vandaag nog geen be slissing kunnen nemen, daar eerst alle leden van de reders vereniging geraadpleegd moeten .worden. Volgens de voorstellen van dp door president Kennedy benoem de commissie zouden de uur lonen over een periode van twee jaar met 24 dollarcent worden verhoogd. Deze verhoging zou in feite, met inbegrip van voorge stelde verbeteringen ten aanzien van sociale regelingen, een totaal van 39 cent per uur gaan bedra gen. De voor he lidmaatschap van de Tweede Kamer vereiste leef tijd zaJ worden verlaagd van 30 tot 25 jaar. De leeftijd van 30, die vereist is voor het lidmaat schap van de Eerste Kamer, blijft ongewijzigd. Dit zijn de hoofd zaken van een wetsontwerp dat de minister-president en de minis ter van Binnenlandse Zaken bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Het wetsontwerp voorziet in een wijziging van de Grond wet, waarin genoemde leeftijd is vastgelegd. In de bij het wetsontwerp be horende memorie van toelichting wordt gezegd, dat gebleken is .dat in de Tweede Kamer ee:i ■grote mate van eenstemmigheid bestaat voor wat betreft het ver-; langen om de vereiste leeftijd van 30 jaar voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer te veria-, gen. voerd door met de pontiescok gewapende leden van de politie. Thans zijn alle vuurwapens op heel Nieuw-Guinea in de wa penkamer opgesloten. In ver band met deze maatregel is van V. N.-zijde opgemerkt, dat de Papoea-politie geen vuurwapens nodig heeft omdat Nieuw-Gui nea geheel veilig is. Zondag zijn vier en veertig dagavond de strijd moeten sta ken. De melk kan voor een groot gedeelte niet meer worden weg gehaald. In deze polder van 1225 ha wonen ongeveer 80 veehou ders. De provinciale weg van Ap- pingedam naar Hoogezand is thans weer geheel vrij, evenals de weg van Appingedam via Roodeschool naar Zijldijk. De gemeente Bierum kan men op het ogenblik vanuit Appinge dam weer bereiken via de hoofd weg, dank zij een spontane sneeuwruimactie van de inwo ners van Bierum. In het dorp zelf hoopte men in de loop van de dag de wegen weer begaan baar te maken. Van vrijdag tot en met zondag (ook des nachts) heeft het per soneel van de Provinciale Water staat van Noord-Holland ge werkt om de provinciale wegen sneeuwvrij te maken. Op som mige punten lag de sneeuw door de sterke wind bijzonder hoog. Het resultaat van de arbeid is, dat de' provinciale wegen van Noord-Holland gistermorgen goed berijdbaar waren. Men dient echter rekening te houden met gladde gedeelten. Als een der eerste van de ge- isoleerde dorpen in Groningen is Krewerd erin geslaagd zich uit zijn isolement te verlossen. Der tig vrijwilligers uit het dorp hebben met een tractor een zij het voorlopige - verbinding met de buitenwereld tot stand gebracht. Ook Woldendorp in Groningen is sinds maandagmorgen weer vanuit één richting bereikbaar. Dank zij het feit dat vrijwilli gers zondagnacht de hele nacht hebben doorgewerkt zijn ook de wegen AppingedamHolwierde en HolwierdeBierum weer re delijk berijdbaar. Tussen Hol wierde en Losdorp zijn de sneeuwmassa's zó groot, dat van bulldozers gebruik wordt ge- UNILEVERS VAST Het Damrak heeft gisteren de forse koerswinsten van vrijdag voor de internationale waarden niet alleen geheel kunnen be houden, er werd zelfs nog een schepje bovenop gegooid. Dit was het gevolg van het feit, dat de Nederlandse hoofdfondsen in Wall Street gevraagd in de markt lagen en hoger sloten. Hierdoor konden de koersen van genoemde fondsen vrijdag avond in Amsterdam aantrek ken. Als hoogste prijs werd toen voor Philips betaald 149,40, Kon. Olie 161,50, Unilever ƒ146 20 en voor AKU 436. Gis termiddag' opende Philips op 149,30. De vorige slotprijs was ƒ148.40. Kon. Olies 40 cent beter op ƒ160,70. Voor Unilever be stond goede belangstelling. Dit fonds lag vast in de markt hij een notering op 146, circa 160 boven de slotkoers van vrijdag. Er bestond voor dit fonds vraag voor Amerikaanse '•ekening. AKU plus een punt op 436, terwijl ook Hoogovens een nunt verbeterden tot 5561/.'. De handel in alle hoeken van de hoofdfondsen was zeer kalm. Wall Street sloot vrijdag ver deeld. De mogelijkheid tot re cord-uitgaven van de federale regering in het komende begro tingsjaar, waardoor een zeer groot tekort ontstaat, werkt de inflatie-gedachte op de New- yorkse beurs in de hand. Deze hifiatie-vrees bracht begin beurs kopers in de markt. Later ver flauwde de activiteit waardoor de stemming verdeeld werd. De Westduitse beurzen gaven giste ren kleine koersdalingen te zien. Ook Londen was lager. Veel maakt om deze hoeveelheid weg te werken. Omstreeks het mid daguur was een deel van de rij baan begaanbaar gemaakt. In de wegen van de polders achter Spijk en Bierum is de sneeuw tot zeer grote hoogte opgewaaid. De hoofdweg door Bierum is maandagmorgen met hulp van zestig vrijwilligers en een grote kraan schoon gemaakt. steun ondervond het Damrak gisteren dus niet. Gedurende, de verdere beursduur bleef de han del een zeer rustig karakter ver tonen waarbij de koersen niet veel veranderden. In de scheepvaartsector was de stemming goed prijshoudend zonder meer. De cultures wer den verwaarloosd. De activiteit in de staatsfondsenhoek was groter dan men de laatste tijd in deze afdeling gewend is geweest. De stemming was er vast. In de lokale afdelingen wer den aandelen „Arnhemsche Scheepsbouw" op 120 ex 5 pro cent dividend geadviseerd. De vorige koers was 117 cum divi dend. In de jaarvergadering van deze maatschappij werd op aan dringen van een aandeelhouder besloten toch nog 5 procent (vo rig jaar 8 procent) uit te keren. Aanvankelijk was besloten het dividend geheel te passeren. .Meelfabrieken Ned. Bakkerijen' lagen goed prijshoudend in de markt op het onveranderde di vidend van 15 procent over het verhooge kapitaal. Van der Grinten werd op 1375 (1305) ge- De Verenigde Staten geloven, dat communistisch China „tegen het eind van dit jaar of volgend jaar" zover is dat het een kern explosie tot stand kan brengen. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. Hij legde er de nadruk op, dat er een lange weg ligt tussen een dergelijke proef en een kernmacht van betekenis. De bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in het ge bied van de Stille Oceaan, admi raal Feit, zei zondag op een pers conferentie in Tokio reeds dat communistisch China in de naas te toekomst een kernbom tot ontploffing zou brengen. Hij voegde daaraan toe, dat de Rus sen over een dergeh'ike ontwik keling meer in zorg zouden moe ten zitten dan de vrije wereld. adviseerd op de dividendver hoging tot 25 procent vorig jaar 24 procent) plus de 10 procent- in agio-aandelen. „Schuppen Sajet" werd niet onbelangrijk hoger gewaardeerd op de gun stige gang van zaken over de eerste acht maanden van het lopende boekjaar. Beursindices 11/1 18/1 21/1 Int. conc. 472.8 482.3 483.4 Industrie 327.6 329.4 331.0 Scheepvaart 138.3 138.1 138.5 Banken 258.9 258.3 258.5 Handel, enz. 152.9 153.3 152.9 Algemeen 352.5 357.4 358.3 Nabeurskoersen AKU: 433—434% (434%) Kon. Olie: 160.00—161.00 (160.70) Philips: 148.00—148.70 (148.90) Unilever: 146.00—146.40 (145.901 Hoogovens: (552) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.07—10.17, Ca nadese dollar 3.31—3.36, Ameri kaanse dollar 3.58—3.62, Franse frank (100) 73.20—73.70, Belgi sche frank (100) 7.20—7.25, Ita liaanse lire (10.000) 57.0059.00, Duitse mark (100) 89.70—90.20, Zweedse kroon (100) 68.80— 69.80, Zwitserse frank (100) 83.10—83.60, Deense kroon (100) 51.5052.50, Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92V3-14.02V2, Por tugese escudo (100) 12.4512.60, Spaanse peseta (100, gr, coup,) 5.90—6.05, 1. Onder een loodgrijze lucht klieven de twee scheepjes van Eric de Noorman de golven van de Oostzee. In de open boten is de reis in deze tijd van het jaar geen pret je, maar ondanks hun kleumende handen, ondanks de grimmige oos tenwind. die door hun veel te dun ne kleding snijdt, zijn de mannen goed gestemd. Over een week zal het leed geleden zijn, oyer yen week zijn ze thuis, in de warmte van hun sterke, houten huizen, veilig voor de winter, die voor de deur staat. Met een tevreden glimlach slaat Eric de jonge Egil, de zoon van Leif Olavson, gade, die met kramp achtige onverschilligheid over het dansende dek scharrelt. Deze jon geling is van het goede hout gesne den, dat, hebben de gebeurtenissen van de laatste weken bewezen en als zijn ondernemingszin en lust voor heldhaftige avonturen in goe de banen geleid wordt, kon deze wakkere knaap wel eens tot grote dingen in staat blijken te zijn. „Een beetje winderig, vind je niet, koning?" zegt Egil met een poging om nonchalant op zijn benen te blijven staan, „maar we schieten >vêl gauw op, zo,"^ „Hou je maar vast, knaap," grin nikt Eric, „want zeebenen heb je nog niet." Met de neus in de lucht waggelt Egil weg langs de railing en Eric houdt zijn hart vast. Eén verkeer de beweging en hij slaat over boord. Kennelijk ziet de jongeling dit gevaar zelf ook in, want met een slinkse blik naar Eric, die sned de andere kant uitkijkt, schuifelt hij naar het midden van de boot. Een gierende rukwind doet het schip sidderen. Binnen een half uur is de lucht inktzwart en een geselende regen dreunt neer op de scheepjes. Nijdige schuimkopjes lijken opeens' de boten te omsingelen en het vol gend ogenblik barst het zo plotse ling opgekomen noodweer in alle hevigheid los. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veermarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1496 stuks vee, zijnde 1115 vette koei en en ossen en 381 varkens. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,15ƒ2,90 en varkens ƒ1,85—ƒ1,90 per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer korter, handel vlotter en even stijver in prijs, prima's bo ven notering; Varkens: aanvoer kleiner, kalme handel, prijzen hoger, prima vleesvarkens boven notering; Slachtzeugen 1,50 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Doorsneekwaliteit 17 pet vocht tot 34, franco per auto, zomer- gerst tot 28,50, haver tot 26,75, rogge tot 26, groene erwten 4753, schokkers 50—69, bruine bonen, boerenschoon tot ƒ125, franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 38 mm ,op- waarts voor het binnenland: Bintje ƒ17—ƒ18,20. Klei-aardapnelen 35 mm opw.: Bintje ƒ16,50—ƒ18. Voer-aardappelen f4ƒ5,50. Export geen notering, binnen land kalme stemming. Prijzen berekend per 100 kg- en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3