Gesprek in Parijs begonnen V.N.-troepen in Kolwezi De kwestie van het van de kernproeven stopzetten Beneluxbeeprekingen in Brussel Het weer in Europa DINSDAG 22 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5817 HET WEER ZONNIG WEERBERICHT HOOGWATER DE FRANS-DUITSE SAMENWERKING 12 DODEN DOOR KOUDE IN BELGIë Grotewohl zou spoedig zijn functie neerleggen. Heden hervatting der besprekingen een belangrijke vermindering. INDISCHE VERLIEZEN Economische boodschap van Kennedy VAKCENTRALEN VRAGEN KOUDETOESLAG ZON- en MA' MSTA! im WITTE KRUIS J H WITTE KRUIS Frankering bij abonnement: Terneuzen Oired 'ir-Hoofdredacteur f. van Be SanB# Redactie adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f6,— per kwartaal? per maand f 2.per week 48 et. Losse nrs 9 et VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. Wh Firma P. J. van de Sande te Terneuzen A dveotentteprtte ner mm 16 et: minimum per advertentie f2.40. Ruhriek: Tfleinp AdvprtenHes *rj handpfs. adverfenHps)5 rpfp's f 1.10 Tpdprp rp<*pl mper 22 et. Kleine Advertenties bil vooruftheta'ing. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandaonummer: zaterdags 10 uur. In de Franse hoofdstad zijn maandag de besprekingen be gonnen tussen West-Duitsland en Frankrijk over een grotere samenwerking op politiek, mili tair en cultureel gebied, bespre kingen die niet geheel los kun nen worden gezien van de crisis in Brussel bij de onderhandelin gen over de Britse toetreding tot de E. E. G. President De Gaulle en bondskanselier Adenauer kwamen maandagmorgen voor een eerste gesprek onder vier ogen bijeen. Volgens waarnemers zou daarbij de crisis in Brussel ter sprake zijn gekomen. Voor zijn onderhoud met De Gaulle in het Elysee-paleis had Adenauer met de i voorzitter van de E. E. G.-commissie, Walter Hallstein, en met de leider van het actiecomité voor de Verenig de Staten van Europa, Jean Monnet, gesproken. Het wordt als vaststaand aangenomen dat ook deze besprekingen de drei gende mislukking van de onder handelingen tussen Engeland en de E. E. G. golden. Het Duits-Franse overleg werd maandag op verschillende „fronten" gevoerd. Adenauer en De Gaulle spraken 's morgens twee en een half uur met elkaar en ontmoetten elkaar daarna weer aan een lunch in besloten kring. Gelijktüdig hadden ook de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Schroder, en ziin Franse ambtgenoot Couve de Murville, de bondsminister van Militairen der V. N. zijn gis termorgen Kolwezi, het laatste bolwerk van president Tsjombe van Katanga, binnengetrokken. De mijninstallaties in dit be langrijke centrum zijn intact gebleven. Indische troepen namen de stad over ingevolge een akkoord tussen Tsjombe en de V. N. Volgens radioberichten in Leo- poldstad waren „huurlingen" en Katangaanse gendarmes zondag naar Dilolo, aan de grens met Angola, weggetrokken. Zweedse troepen uit Kamina hebben intussen de stad San- Bij de zuidwestpunt van Noor wegen bevindt zich het centrum van een krachtig hogedrukge- .bied met een luchtdruk-waarde van 1044 mb. Dit hogedrukge- bied breidt zich langzaam uit in de richting van ons land, zodat de windkrachten nog wat verder zullen afnemen. Een storing in de luchtdruk verdeling die vergezeld gaat van wat zachtere lucht, beweegt zich over Zweden naar het zuiden. Zij zal ons land vandaag even wel nog niet bereiken. Het zon nig weer met overdag matige vorst blijft dan ook voortduren. medgedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig weer Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Strenge tot ma tige vorst. DINSDAG 22 JANUARI v.m. n.m Breskens 11.25 11.33 Terneuzen .-12 08 Hansweert 0.40 12.48 Walsoorden 0.50 12.58 WOENSDAG 23 JANUARI doa, ongeveer 150 km ten noord westen van Dilolo, bezet. De V. N. hebben berichten ontvangen over onrust rondom Boekavoe, in de provincie Kivoe, „tengevolge van het feit dat er nog geen provinciaal bestuur is gekozen". Een uur nadat president Tsjombe een bijeenkomst van 2.500 volledig bewapende Katan gaanse militairen had toege sproken schudde hij glim lachend de hand van brigade generaal Noronha, die aan het hoofd van een Indische pantser colonne Kolwezi was binnenge trokken. Tsjombes eerste woor den waren: „Ze schoten niet op u, nietwaar? Alles was rustig. Niemand jouwde u uit toen u voorbijkwam". Generaal No ronha antwoordde: „Wij komen niet als veroveraars maar als vrienden van het Kongolese volk. Wij komen u danken voor het houden van uw belofte vreedzame binnenkomst in Kolwezi). Tsjombe wendde zich vervol gens tot de burgerlijke V. N.- vertegenwoordiger Jaime Val- des, die in uniform was, en zei: „Kijk,, een huurling", en barstte in luid gelach uit. Brigade-generaal Noronha schudde de leden van Tsjombes kabinet de hand. Onder de mi nisters bevond zich Moenongo van Binnenlandse Zaken, die de voorvechter was van de politiek van verschroeide aarde. Volgens waarnemers doen de V. N. klaarblijkelijk al het mo gelijke om Tsjombe in staat te stellen provinciaal leider van Katanga te blijven, althans voorlopig. Volgens welingelichte kringen zou het Katangaanse garnizoen van Kapona, tussen Albertstad en Boudewijnstad, een verwoed gevecht hebben geleverd met troepen van de centrale Kongo lese regering. Grote aantaUen vluchtelingen begeven zich thans naar de grens met Rhodesië met het plan deze grens over te trekken zodra Kongolese troe pen in de buurt komen. BONDSKANSELIER ADENAUER IN PARIJS Bondskanselier Konrad Adenauer is zondagavond voor besprekin gen in Parijs aangekomen. Het bezoek zal drie dagen duren. Foto: Bondskanselier Adenau er tijdens zijn rede na aankomst op het vliegveld. Links de Fran se premier Pompidou. Defensie, Kai-Uwe von Hassel en zijn Franse collega Pierre Messmer, benevens de West duitse minister voor Gezinsza ken, Heek, en de Franse com missaris voor Sport- en Jeugd zaken, Herzog, een onderhoud. Maandagmiddag werd een con ferentie in het Elysee-paleis ge houden waaraan behalve De Gaulle en Adenauer hun minis ters en adviseurs deelnamen. De Westduitse regerings woordvoerder, Karl-Günther von Hase, zei maandag in Parijs tegen verslaggevers, dat er geen causaal verband bestaat tussen de door de Franse houding ont stane moeilijkheden in Brussel en het te ondertekenen Frans- Duitse verdrag inzake nauwere samenwerking. Hase zei, dat de regering te Bonn onveranderd toetreding van Groot-Brittannië tot de Euromarkt voorstaat en gelooft, dat daardoor een formu le gevonden kan worden die in overeenstemming is met het ver drag van Rome. Een gemeenschappelijk proto col be'-effende nauwere samen werking tussen West-Duitsland en Frankriik zal vandaag of woensdag plechtig worden ge tekend, zo deelde Von Hase voorts mede. De overeenkomst bestaat uit verscheidene gedeel ten en zal ter goedkeuring aan het Westduitse parlement wor den voorgelegd, om de duur zaamheid en het verbindende ka rakter ervan te onderstrepen. Ook van Franse ziide wil men de rniedkeuring van het parlement verkriigen, hoewel ratificatie in Frankrijk niet vereist is. President De Gaulle en bonds kanselier Adenauer hebben hun goedkeuring gehecht aan de tekst van een verdrag voor de samenwerking van beide landen op het gebied van Buitenlandse Zaken, Defensie en Culturele aangelegenheden. Dit heeft de •voordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken. Claude Lebel, verklaard na afloop van de middagbespreking van de twee staatslieden in het Elysee, de ambtswoning van het Franse staatshoofd. De Gaulle en Adenauer hecht ten ook hun goedkeuring aan de tekst van een gemeenschappe lijke verklaring over de belang rijkste artikelen van het verdrag. Deze verklaring zal vandaag of morgen worden gepubliceerd. Tijdens de koudegolf van de afgelopen vier weken zijn in België 12 personen om het leven gekomen, aldus is maandag in Brussel bekendgemaakt. Onge veer 100 mensen liepen kolen dampvergiftiging in lichte graad op en enkele honderden slacht offers van de koude worden in ziekenhuizen verpleegd, hetzij wegens bij valpartijen opgelo pen kneuzingen of wegens be vroren ledematen. De koude heeft ook economi sche gevolgen. De uitverkoop in grote en kleine magazijnen kent lang niet de toeloop van andere jaren. Bioscopen en schouw burgen zagen het aantal bezoe kers aanmerkelijk dalen en in enkele Belgische provinciesteden hebben bioscopen hun deuren zelfs moeten sluiten. In restau rants en café's is het opmerke lijk stil en de grote Brusselse boulevards liggen 's avonds vrij wel verlaten. De Siberische kou heeft dus ook de Belg honkvaster ge maakt en steekproeven hebben aangetoond, dat in België de T.V.-kijkdichtheid groter is dan ooit tevoren. Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, zou binnenkort zijn functie van regeringsleider om gezondheidsredenen neerleggen, aldus verluidt uit kringen die nauwe betrekkingen hebben met het centrale comité van de Oost duitse communistische partij. Als mogelijke opvolger van Grotewohl wordt genoemd Willi Stoph, vice-premier, die belast is met de coördinatie en controle t lid van het centrale comité. Chroesjtsjov heeft Kennedy in een brief meegedeeld, dat de Sovvjet-Unie akkoord zal gaan met twee of drie inspecties ter plaatse per jaar bij een even tuele overeenkomst over het stopzetten van de kernproeven, zo heeft het Stale Department zondagavond bekendgemaakt. Het ministerie, dat de brief wisseling tussen Chroesjtsjov en Kennedy over dit onderwerp pu bliceerde, gaf een verklaring uit. Hierin wordt gezegd, dat de Ver. Staten ermee ingenomen zijn, dat de Sowjet-Unie opnieuw akkoord gaat met het principe van de controle ter plaatse. Uit de briefwisseling blijkt, dat Kennedy niet akkoord gaat met de door Chroesjtsjov voorgestel de twee of drie inspecties ter plaatse. Hij acht dit aantal niet voldoende. Hij heeft te kennen gegeven, dat de Ver. Staten acht onderzoeken ter plaatse wel het minimum achten. Chroesjtsjov begon de corres pondentie op 19 december. In zijn eerste brief zegt hij dat de tijd nu is aangebroken om voor goed een einde te maken aan de kernproeven. Het was nu „een zeer geschikt ogenblik" daarvoor. Kennedy zegt in zijn ant woord van 28 december, dat hij hoopt dat de suggesties, die Chroesjtsjov in zijn brief heeft gedaan, een hulpmiddel zullen blijken te zijn om „ons op weg te helpen naar een overeen komst". Chroesjtsjov zegt in zijn eer ste brief, dat de Amerikaanse onderhandelaar Arthur Dean op 30 oktober in een gesprek met de Rusische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Wasily Koeznetsov, heeft verklaard dat het naar de mening van de Ame rikaanse regering voldoende is om elk jaar twee vier inspecties ter plaatse in de Sowjet-Unie te verrichten. Kennedy merkt in zijn ant woord echter op, dat er blijk baar een misverstand is geweest met betrekking tot het aantal inspecties ter plaatse. Ambassa deur Dean, aldus Kennedy, heeft mij meegedeeld, dat hij bii zijn gesprek met vice-minister Koez netsov slechts gesproken heeft over een aantal van acht a tien. Daar wij vroeger hebben vast gehouden aan een aantal van 12 Ik had gehoopt, zo vervolgt Kennedy ziin brief, dat de Sow jet-Unie dit gebaar van onze kant met een gelijk gebaar zou beantwoorden. Kennedy zegt dan dat Chroesjtsjovs suggestie inzake de drie plaatsen in de Sowjet- Unie voor de zgn. „zwarte do zen" nuttig is, maar niet ver ge noeg schijnt te gaan. Kennedy betwist ook de juist heid van Chroesjtsjovs verkla ring, dat het voorstel inzake de „zwarte dozen" in september door de Britten is gedaan op de Pugwash-conferentie in Londen en dat de Ver. Staten met dit voorstel akkoord zijn gegaan. Ik geloof niet dat de zaak zo lag, aldus Kennedy. Men heeft mij meegedeeld, dat dit voorstel door de Sowjet-Unie is gedaan en dat het met enkele Ameri kaanse geleerden besproken is. En van de Amerikaanse geleer den, die de betrokken verklaring betekend hebben, vertegenwoor digde er niet één de Ameri- i kaanse regering. Geen van hen heeft deze kwestie met verant woordelijke functionarissen be sproken. In een brief van 7 januari zegt Chroesjtsjov, dat de Rus sische regering, na haar deskun digen geraadpleegd te hebben, tot de conclusie is gekomen dat het voldoende is om drie auto matische seismische stations op het grondgebied van de Sowjet- Unie te vestigen. Wij geloven en blijven gelo ven, aldus Chroesjtsjov, dat In- spectie over het algemeen niet noodzakelijk is en als wij dan ook akkoord gaan met twee of drie inspecties jaarlijks, doen wij dit alleen om de resterende me ningsverschillen uit de weg te ruimen ter wille van een over eenkomst. Hoge Amerikaanse functio narissen hebben verklaard, dat de fundamentele meningsver schillen nog steeds bestaan. De Sowjet-Unie is immers van mening, dat inspecties ter plaatse uit technisch of weten schappelijk oogpunt niet nood- zakeliik 7)in. Niettemin, zo zei men in Washington, is het feit, dat Chroesjtsjov het principe van de controle ter plaatse aanvaardt, zeer belangrijk. Men hoopt dan ook, dat de verdere besprekingen iets po sitiefs zullen opleveren. Vandaag zullen de besprekin gen in Washington hervat wor den. Hieraan zal ook Engeland deelnemen. Waarnemers in de Britse hoofdstad menen, dat de grote moeilijkheid ligt in de Russischs weigering om het vraagstuk van de inspectie te zien als een echt wetenschappelijk probleem en niet als een politieke zaak. De Indische minister van De- fensie heeft maandag in het parlement meegedeeld, dat er nog steeds meer dan 2.009 Indi sche militairen worden vermist na de strijd met de Chinezen in Ladach en in het noordooste lijke grensgebied. Het totale aantal vermisten is 5.490, maar van 3 350 is gemeld dat zij zich in Chinese gevan genschap bevinden. 322 soldaten zijn in de striid gebleven en 676 werden gewond. President Kennedy heeft in zijn jaarlijkse economische bood schap, die hij maandag aan het congres voorlegde, verklaard dat alleen een grote belastingver laging voorspoed en voldoende economische groei van het land kan verzekeren. De Amerikaanse economie is tot 20, betekent dit nieuwe getal £°eó maar niet goed genoeg en zq „staat thans gebalanceerd op een beslissend moment". De president deed een krachtig beroep op het congres zijn voor stel gedaan in zijn boodschap over de stand van zaken in de unie voor een netto belasting verlaging van tien miljard dollar in de komende drie jaar te aan vaarden. Hij kantte zich tegen het standpunt in sommige congres kringen dat een voortdurend werken met een begrotingstekort het land naar de ondergang zou Het overlegorgaan v.m. n.m Breskens 0.09 12.25 Terneuzen 0.44 1.00 Hansweert 1.24 1.40 Walsoorden 1.34 1.50 ZON MAAN op onder op onder Jan. 22 8.36 17.08 5.45 14.19 23 8.34 17.10 6.47 15.06 24 8.33 17.12 7.43 16.04 OE eChte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. „De absolute loonkosten in de drie landen van Benelux liggen thans op „vergelijkbaar" niveau". Tot deze vaststelling is de minis teriële werkgroep voor de coör dinatie van de eonjunctuurpoli- tiek van België, Nederland en Luxemburg gekomen bij een be spreking van het loonbeleid in de drie landen. Het rapport van de werkgroep is maandag in Brussel besproken door het Benelux-comité van ministers, dat onder voorzitter schap van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, een aantal tech nische onderwerpen afhandelde. De vaststelling van het „ver gelijkbare niveau" van de loon kosten in Benelux betekent, dat in de afgelopen drie jaar een verschil van ongeveer 20 pro eent tussen België en Nederland is overbrugd. Dit was mede het gevolg van de economische unie. Terwijl in België het niveau van de absolute loonkosten vrij con stant is gebleven, zijn er vooral het laatste jaar in Nederland belangrijke stijgingen geweest, die in sommige gevallen tot der tig procent bedroegen. De vergadering werd ook bij gewoond door onze minister van Economische Zaken, De Pous, en door de Belgische ministers Brasseur van Buitenlandse Han- produkten bij de invoer en vier del, Dequae van Financiën en de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Fayat. De minister van Economische Zaken, Elvinger, vertegenwoordigde Luxemburg. Men besprak goorts kwesties van handelspolitieke aard en de be vordering van de Benelux-export, De produkten werden vastge steld, waarvoor de gemeenschap pelijke handelspolitiek van Bene lux is verwezenlijkt. Voor de enkele industriële produkten waarvoor dit nog niet het geva! is, zal de handelspolitiek vóór 1 november 1965 gemeenschap pelijke worden, zodat het ver bij de uitvoer. Onder deze pro dukten zijn olieprodukten uit Oost-Europa, bruinkool en cokes wat de invoer betreft en schroot en slijpbare diamant (uitgezon derd industriediamant) wat de uitvoer betreft. Ook het aantal agrarische orodukten, dat thans aan een gemeenschappelijke invoer- of uitvoerpolitiek is onderworpen, werd vastgesteld. Voor een groot aantal landbouwnrodukten naast de zuivel werden voor de overgangsperiode van de econo mische unie de kwantitatieve en andere belemmeringen van eco- keer daarin tussen de Benelux- 1 nomische aard vastgelegd. Deze landen onderling zal zijn vrijge- i maatregelen zullen op 1 novem- geven. Het gaat daarbij om vier 1 ber 1965 zijn afgeschaft. egorgaan van de vakcentrales ïieeft de „Stichting van den Arbeid" verzocht In de komende bestuursvergadering op vrijdag 25 januari a.s. de kwestie van een koudetoeslag voor de lagere loontrekkenden aan de orde te stellen. De vakcentrales zijn van ge voelen, dat een aantal mensen door de langdurige koude in nood is komen te verkeren, met name zij die van een laag loon moeten rond komen en die geen reserve hebben. Zij willen in de stichting bespreken, of mensen met een inkomen tot een be paald bedrag een toeslag kun nen krijgen. Ook moet in de stichting worden overlegd, in welke vorm dat moet gebeuren: in die van een dwingend voor schrift of in de vorm van een vergunning. Ook over de hoogte moet van gedachten worden ge wisseld. De aanhoudende felle koude, gepaard met zware sneeuwval, heeft de moeilijkheden in vele landen in Europa nog vergroot. In Westelijk Oostenrijk zijn sinds het weekeinde vele dor pen door sneeuw van de buiten wereld afgesneden. Honderden politiemannen, militairen en burgerlijke vrijwilligers pro beren deze plaatsen uit hun isolement te verlossen. In het weekeinde zijn minstens vier mensen in dit gebied door de koude om het leven, gekomen. In Engeland zijn maandag de lijken van drie mensen onder de sneeuw gevonden. Twee van hen waren van plan geweest een berg te beklimmen in York shire. In Lancashire werd een 20-jarige student slachtoffer van de kou. Volgens de weers verwachtingen zal het koude weer in Engeland nog minstens een week aanhouden. Een licht punt vormt het besluit van het personeel van enige elektrische centrales om zijn stiptheidsactie te beëindigen. In West-Duitsland, waar de Rijnvaart tot stilstand is ge komen, zijn militairen dag en nacht in de weer om de onge makken van de koude voor de bevolking zoveel mogelijk te verminderen. In Zuid-Slavië zijn op de lijn van Zagreb naar Splital drie dagen drie treinen ingesneeuwd. De stoomverwarming functio neert echter nog, zodat de pas sagiers het niet al te koud heb ben. Voor hun voedselvoorzie ning wordt ook gezorgd. leiden. Hij verklaarde dat ver mindering van de belastingen de beste manier is om de inkomsten te vergroten. (Tn de donderdag ingediende nieuwe begroting werd het federale tekort op on geveer twaalf miljard dollar ge schat) „Wij benaderen de kwestie van de belastingherziening niet in een sfeer van haast en paniek, teweeggebracht door economi sche teruggang of depressie, maar in een periode van betrek kelijke kalmte", aldus de presi dent, die eraan toevoegde dat er geen tijd te verliezen is indien „wij de gezonde gloed van dvna- mische voorspoed van de Ame rikaanse economie willen her stellen". In de economische boodschap wordt gesproken over opmerke lijke winsten in 1962 maar ook over verloren kansen. Geen en kel land. het minst het onze, kan nrstig blijven tegenover ontwik kelingen als de volgende, aldus de president, die noemt: 1) Een aanzienliike daling van de werkloosheid maar vier miljoen Amerikanen hebben nog geen werk; 2) Het bruto nationale produkt heeft een nieuw jaarre'rnrd van 562 miljard dollar in 1962 bereikt maar tussen de dertig en veertig miliard dol lar aan bruikbare produktle- canaoiteit ligt braak wegens gemis aan voldoende markten en stimulansen; 3) De economische groei bedroeg in de Ver. Staten sedert 1955 gemiddeld slechts 2.7 pet per jaar, tegen percentages tot zes pet van West-Europa; 4) Lonen en salarissen waren sinds het dieptepunt van de recessie in 1961 gestegen met 28 miliard dollar, vriiwol zon der uitholling door hogere priizen de inkomsten zou den echter gemakkelijk met nog twintig miljard dohar omhoog kunnen gaan, met behoud van een redel'ik vol ledige werkgelegenheid. In Zwitserland za] het Meer van Zurich b-'nnenkort geheel zijn d:chtgevroren, iets wat in de winter van 1928/1929 het laatst is gebeurd. In vele delen van Frankrijk is het wegverkeer geheel onmoge lijk. Met name is dit het geval met de weg van Parijs naar Turijn en met die van Parijs naar de Rivièra. In Noord-' Frankrijk ligt de binnenscheep vaart stil. Het gebruik van stookolie is 40 procent hoger dan in dezelfde periode van het vorige jaar. In de kustwateren van Noord- Duitsland, Zweden en Denemar ken neemt het ijs zó zeer toe, dat de scheepvaart ernst'" wordt belemmerd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1