PROVINCIAAL NIEUWS R.K. landarbeiders hielden jaarvergadering in Terneuzen De moord op Roger Ackroyd DF. VRlfF ZEEUW MAANDAG 21 JANUARI 1963 AXEL BRESKENS SLUIS AGFNDA GEHEIME STUKKEN IN OUDE KAST Bevolking van Zeeuws-Vlaanderen nam over 1962toe met 112 personen GROOTSTE GROEI: TERNEUZEN MET 245 EN SAS VAN GENT MET 112 - 5? a i HET BUSVERKEER IN WEST ZEEUWS VLAANDEREN Zaterdag is het busverkeer in West Zeeuws-Vlaanderen door de gladheid van het wegdek en door de ophopingen van stuifsneeuw totaal ontwricht geweest. De lijndienst TemeuzenBres- kens der Z.V.T.M. kwam door de weersgesteldheid voor grote moeilijkheden te staan. De bus verbinding BreskensHoofdplaat Biervliet moest worden stop gezet, daar dit dienstvak niet te berijden was. Hoofdplaat werd hierdoor geïsoleerd. Het ligt in de bedoeling maan dag (heden) des voormiddags één rit HoofdplaatBiervliet te maken en des avonds terug. De Z.V.T.M. was zaterdagavond te 6 uur genoodzaakt haar lijn dienst AxelZuiddorpe te staken. Zondagmiddag te ongeveer 1 uur kon deze dienst weer gaan rijden, nadat met een bulldozer de weg sneeuwvrij was gemaakt. De Stoomtram BreskensMal- degem (S.B.M.) kon zaterdag alleen haar hoofdlijn Breskens OostburgAardenburg en Sluis uitvoeren, daar de "gemeenten Groede, Nieuwvliet, Caazand, Re- tranchement en Zuidzande niet te bereiken waren. Zondagmorgen, toen de hoofd wegen sneeuwvrij waren ge maakt, kon de busdienst in West Zeeuws-Vlaanderen normaal wor. den uitgevoerd. De verbinding Maldegem Breskens was zaterdag geheel stopgezet. DE VAART OP DE WESTERSCHELDE wordt als het ware met het uur' moeilijker door het vele drijfijs dat zich dreigt vast te zetten. Slechts de grote zeevaart kan Antwerpen, zij het met moeite, bij daglicht nog bereiken. De ijsmassa in de middenha vens van Terneuzen is oorzaak dat thans de veerdienst Terneu zenHoedekenskerke, die vrij dag nog tweemaal kon worden onderhouden, vanaf zaterdag ge heel moest worden stilgelegd. De veerdienst Vlissingen— Breskens kan nog normaal wor den uitgevoerd. Het vervoeraan bod is door het beperkt wegver keer gering". Np de hoofdwegen sneeuwvrh" znn gemaakt, wordt verwacht dat het wegverkeer spoedig zal toe nemen. INPTTSTFTRSCHAP BRESKENS- GROERNSrr,wHWnt<!KE HOOFDPLAAT Het industrieschao Breskens GroedeSchoondijkeHoofd plaat begint op toeren te komen. Men hoopt met een oppervlakte van 10 ha ,ten oosten van Bres ken c te kunnen beginnen. De gemeente Breskens zal hier voor haar uitbreidingsplan die nen te wijzigen. Door de vier ge meentebesturen was aan de vier stedebouwkundigen gevraagd waar volgens hun mening deze terreinen ontworpen dienen te worden. Het rapport stelde dat deze ter reinen in de nabijheid van de ha ven dienden te worden aangelegd en vonden het z.g. duivelshoekje langs de zeediik de beste plaats. Hier zal te zijner tijd de provin ciale weg BreskensTerneuzen worden aangelegd. Het definitieve bestuur van het industriesehan is als volgt samen gesteld: Burgemeester J. Eek- hout van Breskens, voorzitter: wnd.-voorzitter burgemeester J. C C. Hoftijzer van Schoondijke; se cretaris M. Wijffels, gemeente secretaris van Hoofdplaat. Familie-avond Chr. Boeren- organisatie Oost Zeeuws- Vlaanderen. Vrijdagavond hield in „Het Centrum" de Chr. Boerenorgani- satie in Oost Zeeuws-Vlaanderen een familie-avond. Bij het openingswoord was het mevr. Scheel-Dekker, presidente van de Chr. Plattelandsvrouwen, die allen hartelijk verwelkomde en 'n bijzonder woord van wel kom richtte tot prof.dr. P. Hen drik uit Dordrecht, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Ook verwelkomde zij speciaal de toneelgroep „De Bevelanden" en mevr. Van Dijke. Prof. dr. Hevdrix hield hierna een lezing welke de titel droeg: „Een wonder in het nieuwe Rus land; de herboren kerk." In deze lezing bracM spreker naar voren hop de kerk in Rus land moet werken, waar de staat een viiand van de kerk is. Het is in Rusland in de kerk verboden een nreek te houden waar ook maar iels van sociale- economie in voorkomt. Er zijn maar drie mogelijkhe den om een nreek samen te stel len. n.l. Ie vermanende; ?e tekst- ven'-lavnnde en 3e inleidend. In elke kerkdienst wordt het Avondmaal gehouden; en hot is zó. dat alle hezoekers van deze dienst ware gelovigen zün, daar men als religieus mens geen rechten heeft, wél als staatsbur- ger. Na de causerie van prof. dr. Hendrix gaf hij gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvaan een tamelijk gebruikt werd ge maakt. Na de pauze weren het Riet en Jas Vernlanke. die enkele stuk jes declameerden. Hierna was het de toneelgroep „De Bevelanden", die het blijspel „Het hing in de lucht" ten tonele bracht. De voorzitter van de Chr. Jon gere Boeren Organisatie, de heer J. Dieleman, sloot deze geslaag de avond. Kaartavond v.v. „Axel". De uitslag van de door de voetbalvereniging „Axel" in het clublokaal „Lands Welvaren" ge houden kaarting, was als volgt: 1. Jos v. Eek, 0 pnt; 2 en 3. Jos Schelleman en A. Deij, beiden I pnt; 4. Pers, 9 pnt; 5. P. Pee- ters, 11 pnt; 6. M. Kaijser, 12 pnt; 7. Ch. Sijs, 13 pnt; 8. W. Oudenaerde, 13 pnt; 9. K. Ver- bunt, 15 pnt; 10. M. de Koeijer, 16 pnt; 11. J. Jansen, 19 pnt; 12. W. de Jager, 21 pnt; 13. C. Schee- Ie, 23 pnt; 14. W. Strijdonk, 24 pnt; 15. R. Lindthout, 25 pnt; ifi. A. Cortvriendt, 28 pnt; 17. A. Lippens, 29 pnt; 18 en 19. J. Scheele en A. Dieleman. beiden 34 pnt en 20. A. v. d. Velde, 44 pnt. Open bate vergadering. De agenda van de op a.s. dins dag des voormiddags te 10 uur te houden vergadering van de gemeenteraad luidt: 1. Opening; 2. Voorstel tot het vaststellen van een „Gemeen schappelijke Regeling Kanaal- sch armelijke regeling Kanaal- Rondvraag en 4. Sluiting. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Donderdagavond waren de Plattelandsvrouwen in „De Stads herberg" bijeen. In haar openingswoord heette mevr. C. DekkerBecu allen van harte welkom; in het bijzender mevr. E. C. van LeeuwenHane- does, die kou en sneeuw had ge trotseerd om hier een lezing te komen houden. Mevr. Van Leeuwen hieid een lezing over het werk. dat in de vluchtelingenkampen in het Mid den-Oosten door de Unesco wordt verricht, waar spreekster als so ciaal medewerkster voor de Unesco had gewerkt. Mevr. Van Leeuwen, die gekleed was in een echt bedouïnen costuum, had een aandachtig gehoor. Ondanks de kou en slechte we gen was de opkomst bevredigend. Mevr. DekkerBecu dankte de spreekster voor haar mooie cau serie en de verdere aanwezigen voor hun komst. Zij kon medede len dat de verloting, in de pauze gehouden voor de kas, een be drag van 24 had opgebracht. Visserij-ontspanningsavond. In de zaal Casino heeft weder om de jaarlijkse Visserij-ontspan ningsavond plaats gehad, waar voorzitter A. van Haneghem een bijzonder woord van welkom richtte tot burgemeester J. Eek hout, wethouder Zegers en de gemeentesecretaris O. Weittiez. De heer Van Haneghem zei dat reeds 18 jaar de haringvisserij vanuit Breskens wordt beoefend. Bij het 10e jaar vatte burge meester J. Eekhout het plan op om de vissers te gaan eren. Voor de 8ste maal vindt de wimpeluit reiking plaats en is dit seizoen weder bestemd voor de heren L. en J. v. d. Berg van de UK 60 en UK 61. De naam v.d. Berg is inmiddels een begrip geworden. Voor de 6e maal kan hij de wimpel in top hijsen. Dit getuigt toch wel van vakmanschap. Burgemeester J. Eekhout, die hierna sprak, zei dat het uit reiken van de wimpels meer is dan een ceremonie. Het is de dank van het gemeentebestuur aan de schippers en bemannings leden van dé Noordzee-kotter- vloot. Het seizoen 1962'63 is laat begonnen vanwege de lonende tongvisserij. Hoewel de totaal- aanvoer in vergelriking met vo rig jaar 400 ton minder was, is in 1962 toch 4.914.800 kg aange voerd met een bedrag van f2.830.515. Gezien deze cfifers is er dus straf gevist. Ook de kilo opbrengst van 6'0 cent is hoog. Rond het bedrag van ƒ3 miljoen speelt zich de Brekense econo mie af. Hiervan profiteren groot handelaren, middenstanders, ho recabedrijven, losploegen en net- tenmakerijen. En zeker niet in' de laatste plaai s Breskens zelf, daar van de mijnrechten, zijnde 3 het vismijnbedrijf goed kan functioneren. De haringvisserij heeft ook op de eigen visserij een gunstige invloed gehad. De visserijvereni ging „Ons Belang" heeft, in sa menwerking met de groothande laren, naar uitbreiding gezocht. De E. T. I. maakte hiervan een studie, dat resulteerde in een rapport, waaruit een financie ringsregeling werd geboren, waardoor de garnalenvloot voor een groot deel kon worden ver nieuwd. Het resultaat voor de sehip- pers-eigenaars was grotere be sommingen en vangsten en klei nere explotatiekosten. In 1962 is er een rustpauze gekomen in de nieuwbouw, toch werden er 230 ton garnalen meer aange voerd dan in 1961. Een grote onmisbare schakel in de visserij is de groothandel. Het lichaam dat onze produkten internationale bekendheid geeft. Steeds wordt er naar nieuwe af zetgebieden gezocht. Op de Nederlandse visafslagen is nog een grote ernaam ver kregen en in het buitenland met name te Parijs zijn wij kind in huis. Is Breskens nu aan het eind van zijn kunnen? Het antwoord is; neen! Reeds nu ziet men" meer dan vroeger de concentratie der aanvoerha- vens. Ook zal aan de orde moe ten komen welke maatregelen in het kader van het Deltaplan moeten worden gemaakt. Welke ta"k zal onze haven kunnen ver vullen aan blijvend ooen water en welke mogelijkheden de E. E. G. aan de Brekense visserij kan bieden? De UK 60 en UK 61 met schip pers L. en J. v. d. Berg konden hierna de wimpels in ontvangst nemen en wel de blauwe wimpel voor de eerst aangevoerde en de rood-groene voor de meeste aan gevoerde haring, zijnde 248.098 kg. Het ontsnanningsgedeelte werd verzorgd door de hepr Stuvel uit Den Haag niet een film over de Deltawerken. Voorts was er een aardige goochelvoorstelling, wel ke muzikaal omlijst werd door '-Qt ensemble Tonnie Krijger uit Terneuzen. Vergadering Nutsdepartement Het Nutsdepartement „Sluis Aardenburg" hield zijn eerste bij eenkomst in 1963 in hotel „San dersde Paauw". Door het slechte weer moest de spreker, de heer E. Buijsse uit St Andries, verstek laten gaan, zodat het programma nu ver zorgd moest worden met behulp van eigen krachten. Vóór de pauze vertoonde de heer O. de Milliano kleurendia's uit de eigen onmiddellijke omge ving en daarna las de heer G. J. van Oorschot enige fragmenten voor uit het boek „De Witte" door Ernest Claes. MAANDAG 21 JANUARI. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Scotland Yard neemt de uit daging aan." DINDAG 22 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: '"s Nachts kan alles ge beuren". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. AUTOSLOPERIJ IN UTRECHT DOOR BRAND VERNIELD Een felle brand heeft vrijdag avond in korte tijd een autoslo perij van de firma „Uittenbo- ger" in de Johannapolder in Utrecht in de as gelegd. Het vuur werd aangewakkerd door een straffe oostenwind, die de vlammen hoog deed oplaaien. De brandweer moest meer dan halve kilometer slang uitleggen vóórdat zij de vlammenzee kon bereiken. Een uur na het uit breken van de brand kon eerst met blussen worden begonnen. Van de sloperij was toen niet veel meer over. Het vuur had gretig voedsel gevonden in de enorme opslag van autobezittingen, houten carrosseriemateriaal, brandpom- pen e.d. De brand werd om streeks 20.15 uur vrijdagavond ontdekt door twee Zeister jon gens, die in de nabijheiat van de sloperij schaatsten. Zij alar meerden omwonenden. Bij de brand deden zich enkele ontploffingen voor, doordat ace- thyleencylinders door het vuur werden aangetast. Naast een voorraad sloopmateriaal, ge reedschap en auto-onderdelen werd ook een vrachtauto door het vuur vernield. De Utrechtse recherche stelt een uitvoerig onderzoek in naar de oorzaak van deze brand. Het autosloopbedrijf heeft reeds vaker brand gehad. De laatste brand woedde in augustus van het vorige jaar en duurde toen twee dagen. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. MEISJE DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN In de Amsterdamse tuinstad Buitenveldert is vrü'dagmiddag de 11-jarige Emma Charlotte van Wageningen nabij haar wo ning in de Arent Jansz Ernst straat door het ijs gezakt en verdronken. Het meisje dat naar school ging, wilde voordien nog vogels voeren bij een open stuk water. Zij heeft zich daarbij vermoedelijk te ver op het ijs ge waagd. De 26-jarige politie-agent J. Helmes, die zich op het ijs be gaf omdat hij meende iets onder het ijs te zien bewegen, zakte er ook door. In de namiddag heeft de rijkspolitie te water het stoffelijk overschot van het meisje opgehaald. SCHOTSJEVAREN. Vrijdagmiddag zijn drie ulo- scholieren uit Den Helder, de meisjes M. C. (13 jaar), D. v. d. K. en D. 't H., beiden 14 jaar, dank zij een wandelaar, de hulp van de poltie en van het loods wezen aan een dodelijk gevaar ontsnapt. Zij waren op de zeedijk achter de kweekschool in Den Helder op een kleine ijssschots gaan staan, stapten over op een grotere en dachten als deze langs de pier zou drijven, er weer vanaf te stappen. De ijsschots dreef echter niet langs de pier, maar de zee op. Hun angstig geroep om hulp alarmeerde een wandelaar, die de politie waarschuwde. Deze belde het loodswezen en hel ma rinevliegkamp „De Kooi", die beide hulp zonden, resp. met de onder stoom liggende loodsboot „Hercules" en met een helikop ter. De laatste was 10 minuten later reeds boven de schots met de meijes. Ook de loodsboot was er spoedig en met voorzichtig manoeuvreren om de broze ijs schots niet te breken, wist deze de meisjes aan boord te nemen. COLLECTIE' T5 PASPOORTEN. D" belangstelling voor het rei zen op collectieve paspoorten is de laatste jaren enigszins afge nomen, naar mag worden aange nomen door de erkenning van bijvoorbeeld de ident.iteitskaert- tceristenkaart als geldig reis document. Aldus minister-presi dent De Qua/ als minister van Buitenlandse Zaken a.i., die bij de Tweede Kamer ter goedkeu ring heeft ingediend de in 1961 in Parijs gesloten overeenkomst I altijd ongeveer 16 c/o lager dan in nadat hij er om heeft gevratagd, Onder voorzitterschap van de de industrie. Ook op het sociale dan ligt de verhouding boox heer P. M. Kenter, bestuurder in vlak liggen er duidelijke verschil- j landarbeider niet goed, zo meriste Zeeland van de Nederlandse Ka- len met de industriële bedrijven, de heer Vercautereti daarbij op. tholieke Landarbeidersbond „St.Er is een verschil in arbeidsvoor- Na zijn inleiding werd vanuit Deusdedit" werd zaterdag een waarden, de woningen rond de de vergadering opgemerkt dat de studiedag gehouden in hotel boerderijen en in de nabijgelegenverhouding boerlandarbeider meestal een kwestie van loon is. Er zijn inderdaad boeren die ook nog wel eens iets betalen waartoe zij niet strikt verplicht zijn. Pres tatietoeslag b.v. is geen verplich ting, maar een boer die dit -doet zal een goede verstandhouding met zijn arbeider bevorderen. Er zijn nog een groot aantal voorzieningen waaraan de boer meer aandacht zou moeten beste den, zo ging de heer Vercauteren verder. De tijd dat de landarbei der met een zak over zijn rug aan de slootkant zijn boterham at. is definitief voorbij. Op vele velden ontbreekt nog altijd een behoor lijke schuilhut voor het schaften en tegen slecht weer. Wat er nu bij velen nog staat heeft niet veel te betekenen. Samenspel Rotterdam" te Temeuzen. Door het barre winterweer was slechts de helft der leden opgeko men en de weersomstandigheden waren ook oorzaak dat de mor- dorpen zijn in vele gevallen oude of zelfs uitgeleefde woningen, terwijl jonge mensen, die op een fabriek gaan werken, vaak een nieuwe en dus moderne woning geninleiding door rector B. J. H. krijgen toegewezen, terwijl ook Bless, de landelijk geestelijk ad-, de- nutsvoorzieningen achteraan viseur uit Amersfoort, werd ver- komen, ondanks de 100 plan- vangen door de inleiding die in tien. de namiddag zou worden gehouDe werkomstandigheden zijn in den door de heer C. Vercauteren/ de landbouw vaak ongunstiger onderdirecteur van de Landbouw- dan op de fabriek, omdat bijna winterschool te Hulst, over het alle werk buiten ligt en tenslotte onderwerp „De verhouding boer- landarbeider is er nog de psychologische kwes tie. Velen zien de landarbeid nog altijd a]s minderwaardig. Arbeid uange stilstand .g noojt; minderwaardig en de Om te weten op welk niveau de landarbeid zeker niet, nu ook gezagsverhoudingen boerland- daar de mechanisatie een zeer arbeider thans liggen, meende de grote rol gaat spelen. Dat net heer Vercauteren dat een histo-j werk in de landbouw steeds meer risen overzicht gewenst was. In| voor specialisten aan het worden feite zijn deze gezagsverhoudin- is, is tót de meesten nog niet gen zeer oud omdat er in de land bouw een eeuwenlange stilstand is geweest; aan de werkmethodes veranderde bijna niets. De men sen die bij een boer werkten woonden ook rond de boerderij, ver van de grote woonconcentra- ties. Het platteland was een ge sloten eenheid, waaraan door de Tweede Wereldoorlog een eind is gekomen. Ongeveer twintig jaar geleden veranderde dit allemaal zeer plot seling en in een duizelingwek kend tempo. De landbouw werd en wordt steeds verder gemecha niseerd; radio, t.v., auto's, scoo ters en bromfietsen trokken als het ware de eeuwenlange geslo tenheid van het platteland open. Mede door de industriële ontwik keling en haar nevenverschijnse len moest er ook bij de boeren op slag een enorme verandering plaats hebben. Sommigen konden dit tempo volgen en pasten zich aan; voor anderen ging deze ontwikkeling te snel en zij proberen nog altijd het oude regime te volgen. Verminderde belangstelling' De hedendaagse jeugd blijkt weinig interesse te hebben voor het werken in de landbouw, zo ging de heer Vercauteren verder. In zijn verder boeiend betoog ging spreker na wat daarvan de oorzaken kunnen zijn en hij kwam daarbij tot de volgende conclusies: in de eerste plaats is er de economische kwestie. De Ionen liggen in de landbouw nog Het schijnt, dat de Britse marine met een oude kast ook geheime documenten heeft op geruimd. De handelaar die een hoeveelheid overtollige kantoor meubilair van een marinebureau had overgenomen, vond in een oude kast een stapel documen ten die het stempel „geheim" droegen. Hij leverde ze bij de politie in. De Britse admirali teit onderzoekt thans wie zo nonchalant is geweest. betreffende het reizen van jeug dige personen op collectieve pas poorten tussen de landen die lid zijn van de Raad van Yuropa. Hoewel ook voor de komende jaren geen veelvuldig gebrui'- van het collectieve paspoort in?' worden verwacht, komt de be krachtiging van deze overeen komst, die als een stap op de weg naar liberalisatie van het reizigersverkeer, wenselijk voor, aldus de toelichtende nota op deze overeenkomst. doöreedroneen De heer Vercauteren wees er b daarnaast met even grote nadruk Verhoudingen 0p ^at fje werknemer ook niet De heer Vercauteren moest er,alleen maar moet eisen. In een tot zijn leedwezen van gewagen zo kleine gemeenschap, waar de dat er (naast de gunstige geval-werknemer in zo'n nauw contact len) toch altijd nog te veel boe- staat met „de hoogste leidmg" ren zijn die al deze veranderde (in tegenstelling tot de industrie- situaties niet verstaan of dit niet willen. Een boer leidt een econo mische instelling en het is zijn plicht het resultaat van zijn wer ken zo groot mogelijk te doen zijn. De arbeidskosten maken een groot gedeelte van de „onkosten"- rekening uit en dus wordt ge tracht deze zoveel mogelijk te drukken. Daarnaast moet een boer wel bedenken dat hij zich toch aan de C.A.O. dient te hou den, dat hij beslist verplicht is overuren uit te betalen, vakantie bonnen te verstrekken enz. Wan neer er boeren zijn die doen alsof zij nergens van weten en de ar beider deze eerst krijgt uitbetaald le bedrijven) moet een goed samenspel zijn. Hij was sterk voorstander van gesprekken tus sen werkgevers en werknemers. Enige tijd geleden heeft dit in Zuiddorpe plaat» gehad en waar om kan dat elders ook niet?, zo vroeg de heer Vercauteren zich af. Hij wees er op dat in de tegen woordige tijd een veel nauwere samenwerking noodzaak is. Hij wees ook op de noodzaak van een verdere ontwikkeling van de landarbeiders. Nadat er gelegenheid was ge geven tot het stellen van vragen en de koffiemaaltijd was ge bruikt, werden nog enkele zake lijke kwesties afgehandeld. HET OOSTELIJK DEEL GEEFT EEN TOENAME TE ZIEN VAN 266 ZIELEN HET WESTELIJK DEEL ECHTER EEN TERUGGANG MET 154 ZIELEN Vergeleken bij 1961 is de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen in 1962, zoals uit het hierna opgenomen overzicht blijkt, toegenomen met 112 personen. Dit is, gelet op het feit dat het hier gaat om 30 gemeenten, geen spectaculaire groei. Het ontbreken van werk gelegenheid annex woningbouw in het hoofdzakelijk agrarische deel van Zeeuws-Vlaanderen speelt hier ongetwijfeld parten. Bedroeg de aanwas sinds 1959 voor het Oostelijk deel resp. 475 (1959), 338 (1960>, 317 (1961) en 266 (1962), in het Westelijk deel ging het zielental over die jaren steeds achteruit n.l. niet 405 (1959), 154 (1960), 291 (1961) en 154 (1962). Ook de in hoofdzaak agrarische gemeenten in het Oostelijk deel zien hun inwonertal steeds slinken, in tegenstelling tot die gemeen ten welke vooral een meer gevarieerde werkgelegenheid bieden. Van de 16 gemeenten gingen ook hier er 11 in zielental achteruit. Slechts 5 gemeenten boekten „winst" nJ. Temeuzen (245), Sas van Gent (112), Axel (59), Hontenisse (47) en Philippine (2). In het Westelijk deel moesten van de 14 gemeenten er 10 „een veer laten" en gingen slechts 4 gemeenten in inwonertal vooruit n.l. IJzendijke (55), Cadzand (19), Schoondijke (16) en Zuidzande (2)r OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Door AGATHA CHRISTIE 57) Nadruk verboden. „U weet hoe het gaat. Je wilt zo'n achterdochtig kijkende poli tieman niet bekennen dat je aan de grond zit het zou een slech te indruk kunnen maken. Maar het was dom van me, want Blunt en ik zijn vanaf kwart vóór tien in de biljartkamer ge weest, dus ik heb een alibi dat sluit als een bus en behoef me niet ongerust te maken. Maar toen u met donderende stem riep dat we dingen geheim hielden b-gon mijn geweten te knagen en vond ik het beter het u te vertellen." Hij stond weer op en keek ons glimlachend aan. „U bent een zeer verstandige jongeman," zei Poirot, goedkeu rend knikkend. „Ziet u, wanneer ik v et, dat iemand dingen voor me verzwijgt, ben ik geneigd te denken dat het wri eens iets heel ernstigs kan zijn, TT heeft er goed aan gedaan, mij dit te ver tellen." „Ik ben blij dat ik van alle verdenking gezuiverd ben," lach te Raymond. „En nu ga ik er weer vandoor." „Dus dat is dat," zei ik, toen de deur achter de jonge secreta ris was dichtgevallen. „Ja," gaf Poirot toe. „Een klei nigheid maar als hij niet in de biljartkamer was geweest wie weet? Tenslotte zijn er heel wat misdaden gepleegd voor minder dan vijfhonderd pond. Het hangt er maar van af welke som nodig is om iemand tot het uiterste te brengen. Een kwestie van rela tiviteit. Heeft u er wel eens over nagedacht, m'n waarde, hoeveel mensen in dat huis zouden profi teren van de dood van mr. Ack royd? Mrs. Ackroyd, miss Flora, de jonge Raymond, miss Russell, de huishoudster. De enige die buiten alles staat is majoor Blunt. Hij sprak die naam met zo'n n-druk uit dat ik hem verbaasd aankeek. „Ik begrijp u niet goed, zei ik. „Twee van de mensen, die sk heb beschuldigd hebben me de waarheid verteld." „Denkt u dat majoor Blunt ook iets te verbergen heeft?" „Wat dat betreft," zei Poirot nonchalant, bestaat er niet een gezegde, dat een Engelsman maar één ding verbergt zijn liefde? En ik zou zo zeggen, dat majoor Blunt niet erg knap is in dat verbergen." ..Soms vraag ik me wel eens af," zei ik, „of we niet op één punt wat al te gauw onze con clusies hev ben getrokken." „En welk punt is dat?" „\7e hebben aangenomen dat de man die mrs. Ferrars heeft gechanteerd ook de moordenaar van mr. Ackroyd moet zijn. Kunnen we ons daarin niet ver gissen?" Poirot knikte energiek. „Heel goed, werkelijk heel goed. Ik had me al afgevraagd of u daar niet ■op zou komen. Natuurlijk is dat mogelijk. Alleen moeten we één ding niet vergeten: De brief is verdwenen. Maar zult u zeggen, dat behoeft nog niet te beteke nen dat de moordenaar hem heeft weggenomen. Toen u het lijk vond kan Parker, zonder dat u het merkte, de brief wel hebben verdonkeremaand." .Parker?" „Ja, Parker. Ik kom altijd weer tem" op Parker niet als moor denaar nee, hij heeft die moord niet begaan, maar hij zou best de mysterieuze schurk in het nauw die mrs. Ferras in het nauw dreef? Hij kan van een van de bedienden op King's Paddock de dood van mrs. Ferras vernomen hebben. In eik geval is het waar schijnlijker dat hij het te weten is gekomen dan een toevallige gast, zoals bijvoorbeeld Blunt." „Ja, Parker kan inderdaad de- brief hebber, weggenomen," gaf ik toe. „Ik ontdekte later pas dat hij verdwenen was." „Hoeveel later? Nadat Blunt en Raymond de kamer waren binnengekomen of daarvoor?" „Dat kan ik me niet meer her inneren," zei ik langzaam. ,Jk geloof daarvoor o nee, toch niet, daarna! Ja, ik ben er bijna zeker van dat het daarna is ge weest." „Dat brengt het aantal op drie," zei Poirot peinzend. „Maar Par ker komt toch het eerst als ver dachte in aanmerking. Ik ben van plan met Parker een klein experiment uit te halen. Heeft u zin met me mee te gaan naar Fernly, mijn vriend?" Ik stemde toe en we vertrok ken meteen. Poirot vroeg miss Ackroyd te spreken en even later kwam Flora binnen. „Mademoiselle Flora," zei Poi rot, „ik moet u iets toevertrou wen. Ik ben nog niet overtuigd van Parkers onschuld. Ik zou daarom, graag met uw hulp een klein experiment ondernemen. Enkele van zijn handelingen van die avond zou ik willen recon strueren. Maai- we moeten een voorwendsel bedenken aha, ik heb het al. Ik wil er ine van overtuigen of stemmen in het kleine gangetje buiten op het terras kunnen worden gehoord. Wilt u zo goed zijn om Parker te bellen?" Ik deed het en even later ver scheen de butler, minzaam als steeds. (Wordt vervolgd.) l-l-'82 1-1-63 Ver min dering Ver meer dering 7792 7851 59 3650 3643 17 1457 1406 51 Hoek 2409 2356 53 5215 5262 47 Hulst 5923 5913 10 St. Jansteen 3927 3926 1 301 289 12 2481 2480 1 1248 1250 2 4458 4570 112 16582 16827 245 3444 3422 22 2286 2265 21 3147 3138 9 785 783 2 65115 65381 199 465 266 WEST ZEEUWS-VLAANDEREN l-l-'62 l-l-'63 Ver min Ver meer -- dering dering 3855 3797 58 1916 1900 16 3627 3609 18 1005 1024 19 1994 1934 60 1237 1223 14 423 414 9 Oostburg 3936 3928 8 Retrenchement 510 498 12 Schoondijke 1973 1989 16 Sluis 2670 2630 40 Waterlandkerkje 503 492 11 IJzendijke 2626 2681 55 Zuidzande 856 858 2 27131 26977 246 92 154 Totaal-generaal (Oost en West) 92246 92358 112 LOOP DER BEVOLKING OVER 1962 VAN DE 7 GROOTSTE Ver- ZEEUWSE GEMEENTEN l-l-'62 l-l-'63 Ver mindering 2S.999 28.850 149 22.984 23.230 Temeuzen 16.582 16.827 Goes 15.464 15.864 OWSouburg S.162 8.425 Axel 7.792 7.851 Zierikzee 7.131 7.119 12 246 245 400 263 59

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2