Vrijhandelsvoorstellen van Frankrijk Franse pers over Engeland en de E.E.G.' Het weer in Europa Heeft comm.-China reeds atoombommen Adenauer en Schroder voor Duitse T.V. en Radio Het voorstel Colombo De opvolging van Gaitskell V De verjaardag van Prinses Margriet WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en M" TONDEN HET WEER MAANDAG 21 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5816 KONINGIN GAAT EERSTE GRENSSTEEN LEGGEN VOOR „HET DORP" op GROTE BRAND IN BRUSSEL Twee Belgen omgekomen bij botsing met Nederlandse vrachtauto Chroesjtsjov over de Cubaanse raketten Sowjet-premier Chroesjtsjov heeft zaterdag, toen hij een be zoek aan Eisenhüttenstadt (vroe ger Stalinstadt geheten) bracht, dat de Sowjet-Unie weliswaar haar veertig raketten uit Cuba heeft teruggetrokken, doch er 80, en mischien ook wel 120, op an dere plaatsen heeft opgesteld. BRANDSTOF- SCHAARSTE DE WONINGBOUW IN 1962 VERMISTE BELGISCHE NONNEN WAREN OP WEG NAAR ANDERE MISSIEPOST India en China over verbod van kernproeven Fwnkering bi] abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van fle Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— oer kwartaal: per maand f 2,pier week 48 et Losse nrs 0 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentienrtie oer mm 16 et; minimum per advertentie f2.40. Rubriek: Kleine Advprteotfp^ (irfifin handels, s tvertenMes) 5 reeels fl.10 Tedere reeel meer 22 et. Kleine Advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdreS Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen zal Frankrijk misschien spoedig een voorstel doen voor instelling van een uit gebreide Europa-- industriële vrijhandelzöne, omvattend de ge meenschappelijke markt van de zes, Groot-Brittannië en de lan den van de Europese vrijhandel zöne (E.V.A.). Er is ten aanzien hiervan geen besluit door het kabinet genomen, maar een der gelijk plan is in studie. Vier jaar geleden is van Brit se zijde een dergelijk voorstel gedaan, dat door Frankrijk van de hand werd gewezen. H. M. de Koningin is voorne mens op maandag 28 januari de eerste grenssteen te leggen voor ht „Het Dorp", dat in Arnhem zal verrijzen voor gehandicapten. Het bouwterrein is gelegen aan de Heyenoordseweg tegenover het nieuwbouwcomplex van de Johannastichting. Werklieden zijn reeds bezig met het maken van een toegang tot het bouwterrein, dat ook nog van de bebossing zal moeten worden ontdaan, voorzover dat nodig is. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen de volgende dag de feestelijke viering van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem bijwonen. De landbouw zou van de voor te stellen regelingen worden uit gesloten om moeilijkheden als In verband met de onderhandelin gen over Engelands toetreden tot de E. E. G. te vermijden. De regelingen zouden alleen op in dustriële produkten betrekking hebben, waarbij elk produkt af zonderlijk behandeld zou worden. Het plan heeft de steun gekre gen van georganiseerde Fran se werkgevers en industriëlen, aldus genoemde kringen. De Franse industriëlen stonden gereserveerd tegenover toetre ding van Engeland tot de E. E. G. Voornamelijk omdat zij vrees den dat dit de deur zou openen voor concurrentie van Amerika, Japan, Pakistan en ander landen overzee. Intussen zouden de meeste voor aanstaande takken van de Fran se industrie tot de conclusie zijn gekomen dat 'e door gemeen schappelijke markt geboden uit breidingsmogelijkheden vrijwel uitgeput zijn zodat zij nu uitzien naar andere afzetgebieden. De populaire „Paris-Jour" be schuldigde Groot-Brittannië er zaterdag van dat het poogt ,een wig te drijven tussen Frankrijk en de vijf andere leden der Euro pese gemeenschappelijke markt. Omtrent het schorsen van de besprekingen voor tien dagen schrijft dit blad: „De Britten pro beren nog meer tijd te winnen". De conservatieve „Le Figaro" meent dat Frankrijk de tien dagen uitstel, die verkregen zijn voordat de bespreking van de Franse eis, dat het overleg met Engeland moeten worden afge broken, zal worden voortgezet, moet besteden aan een „nieuwe bestudering van de ernstige ge volgen voor de Westerse saam horigheid, die een beëindiging der onderhandelingen onafwend baar zou hebben". En de uiterst-rechtse „L'Auro- re" schrijft: „Frankrijk is zeker in staat op wettige wijze een Britse toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt te verhinderen. Doch hoe zou onze In vele delen van Europa heeft de voortdurende koude, gepaard met sneeuwval en krachtige wind, het verkeer nieuwe belem meringen in de weg gelegd. Uit Zweden werden zondag sneeuwstormen en zwaarder wordend pakijs gemeld. Een autoveerboot liep bij Mariehamn op de Aaland-eilanden aan de grond. De 44 passagiers konden echter veilig aan land worden gezet. In Denemarken kwamen twee broers van vier en acht jaar om het leven, doordat de auto van hun vader in de baai van Flens burg door het ijs zakte. De va der en nog twee kinderen konden zich redden. Het ijs in de Deense wateren wordt snel dikker, waar door het scheepvaartverkeer zelfs met de steun van ijsbre- kers sterk worden bemoeilijkt. De meeste veerdiensten zijn ge staakt. Oost-Noorwegen heeft nu al drie maanden achtereen van de koude te lijden. Verandering van het weer is nog niet in zicht. In Noord-Noorwegen geraakten vis sersdorpen door een zware sneeuwstorm van de buitenwe reld afgesloten. In Engeland zijn in 80 van de 86 graafschappen door opge waaide sneeuw wegen onbegaan baar. In delen van Schotland en Oost-Engeland heeft men de strijd tegen de sneeuw opgege- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig Droog en over het algemeen zonnig weer. Matige oostelijke wind. Overwegend matige vorst MAANDAG 21 JANUARI v.m. n.m Breskens 10.34 11.16 Terneuzen 11.09 11.51 Hansweert 11.49 12.31 Walsoorden 11.59 12.41 DINSDAG 22 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.33 Terneuzen 12.08 Hansweert 0.40 12.48 Walsoorden 0.50 12.58 ZON ondei op Jan. 4.40 21 8.37 17.06 22 8.36 17.08 5.45 23 8.34 17.10 6.47 24 8.33 17.12 7.43 MAAN 13.41 14.19 15.06 16.04 ven. Tot dusver is slechts één weg tussen Engeland en Schot land berijdbaar gemaakt. In Italië is het verkeer ook op vele plaatsen stilgelegd door zware sneeuwval. In de Noord- Italiaanse provincie Ferrara is alle jachtactiviteit opgeschort om het wild, dat het toch al zwaar te verduren heeft, zoveel moge lijk te sparen. In Parijs en zijn voorsteden werd het wegverkeer in grote mate bemoeilijkt door sneeuw val en gladheid. In Noord-Griekenland viel weer veel sneeuw. In Saloniki zelfs anderhalve meter, waar door de verbindingen met andere plaatsen werden verbroken. Athene had te lijden van zwa re regen- en hagelbuien, waar door vele huizen in het water kwamen te liggen. Van persoon lijke ongelukken werd echter geen melding gemaakt In Zuid-Slavië is gedurende het weekeinde vrijwel overal aanhoudend sneeuw gevallen, waardoor bepaalde gebieden ge heel zijn geïsoleerd. De hoofd weg van Belgrado naar het zui den is geblokkeerd. De burgemeester van Mostar, een plaats in Herzegowina, heeft gemeld dat de toestand daar „zeer kritiek" is. Door sneeuw stormen waren elektriciteitspalen vernield, waardoor de stroomtoe voer werd afgesneden. Tussen Mostar en Jabanica Is zaterdag een trein door een lawine van de buitenwereld afgesneden. Een hulplocomotief liep uit de rails. In Oost-Du itsland vroor het zondag te Angermünde 33 graden Celcius. In Noord-Italië in de Dolomieten stond het kwik 25 graden onder nul, terwijl het in Moskou, Stockholm, Genève, Londen en Parijs resp. min 24 graden, min 7, min 4, min 1 en omstreeks het vriespunt was. In Zwitserland en Oostenrijk lopen de temperaturen geleide lijk op. Daar werden 'temperatu ren van vijf tot tien graden vorst gemeten, terwijl het in Oosten- 'ïk nog tien tot twintig graden vroor. In Spanje en Portugal was het daarentegen bijzonder zacht weer. Ten zuiden van Alicante zwommen toeristen in zee. VEESCHUUR MET DUIZEND KIPPEN VERBRAND Bij een brand in een vee schuur achter een boerderijtje in het dorp Siddeburen, zijn zondag avond ongeveer 1000 kippen om gekomen. Dertig mestvarkens die ook in deze schuur waren, zijn met moeite gered. De vee schuur is geheel uitgebrand. De oorzaak is vermoedelijk overhitting (door verwarmings elementen in de veeschuur). positie dan worden tegenover de vijf andere deelgenoten in deze markt, die in deze zaak tegen over ons staan en die klaarblij kelijk de blik meer op Londen en Washington dan op Parijs ge richt houden? En welke zou dan onze plaats in de Europese ge meenschappelijke markt zelf worden?" aldus vraagt dit blad zich af. Het Zuid-Franse dagblad „Midi- Libre" schreef zaterdagochtend onder meer: „President De Gaul le speelt een politiek pokerspel. Hij is echter niet zulk een groot speler, dat hij niet het risico loo" I op zekere dag alles te ver spelen. Dit is vooral zo omdat hij nu bezig is landen voor het hoofd te stoten, die thans nog onze deelgenoten zijn, doch mor gen wellicht onder onze tegen standers gerekend moeten wor den." Een pand aan de Brandhout- kaai te Brussel is vrijdagavond uitgebrand. Het was een kan toorgebouw met opslagplaats van Tungsram, een fabriek van elek trische lampen en apparaten. De brand is omstreeks 18 uur ontstaan in een magazijn waar veel kartonnen verpakkingsma teriaal lag opgeslagen. De brandweer stond voor een moeilijke taak. Het vroor, sneeuwde en er stond een harde wind. Drie brandweerlieden wer den door de koude bevangen. Een van hen kwam als een blok ijs van een ladder. Twee spuitgas ten liepen lichte verwondingen op. De schade bedraagt verschei dene miljoenen franken. Op de weg van Brugge naar Torhout is zaterdagavond een Nederlandse vrachtwagen in bot sing gekomen met een Belgische personenauto. Twee inzittenden van de personenauto kwamen daarbij om het leven. Een derde werd met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De vrachtauto is van een firma uit Oostburg. Cuba is nu eenmaal niet de ge schiktste plaats voor raketbasis sen, aldus de Sowjet-premier. Wat dat betreft, hebben wij be tere plaatsen dan Cuba voor het stationeren van raketten. De he dendaagse techniek waarborgt, dat men met raketten elke af stand kan overbruggen". moderne coiffures dt betere toiletartikelen clerivische ontharing boutique robert In vele landen waar het maar blijft vriezen, worden de brand stoffen schaars, fn West-Duits- land heeft het leger 800 spoor wagons en de helft van het vrachtautopark beschikbaar ge steld voor het vervoer van brand stoffen en voedingsmiddelen. In Polen heeft men 500 reizi gerstreinen laten uitvallen om brandstof te sparen. Men geeft de hoogste voorrang aan het vervoer van brandstof. Donder dag kwamen 230 treinen met steenkool in de Poolse hoofdstad aan. In Hongarije worden de scho len m.i.v. maandag tot 3 februa ri gesloten om brandstof te be sparen. Ook hier heeft men rei zigerstreinen laten uitvallen. De mijnwerkers doen extra diensten. Admiraal Harry Felt, Ameri kaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft zondag verklaard dat het Westen moet verwachten dat China binnen eeu jaar of twee een kernbom tot ontploffing kan brengen. Dit zou echter geen on middellijke invloed op de mili taire situatie hebben, zo ver klaarde hij. De Russen zouden over deze ontwikkeling onge ruster moeten zijn dan het Wes ten. In het jaar 1962 kwamen, vol gens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, 78.300 nieuwe wonnigen ge reed, in het 1961 bedroeg het aantal gereedgekomen woningen 82 687. In de maand december kwa men volgens de voorlopige cij fers 7300 woningen gereed; in december 19C1 was dit aantal 7885. Hij zei dit naar aanleiding van berichten in de Japanse pers dat de Japans-Amerikaanse raadge vende veiligheidscommissie was meegedeeld dat China al twee kern bommen heeft. Kendjiro Sjiga, directeur-ggno raal van het Japanse defensie bureau, die volgens de Japanse pers had verklaard dat dit be richt door de commissie was be sproken, zei later dat men hem verkeerd had begrepen het bericht was „slechts een van de berichten van de geheime dienst die het defensiebureau had ont vangen". In de berichten in de Japanse pers was verklaard dat thans voor het eerst definitieve inlich tingen waren ontvangen en be kend gemaakt. De Chinese bom men hebben naar men meent de kracht van de atoombommen die in 1945 boven Hirosjima en Na gasaki zijn uitgegooid, aldus de berichten. Het was bekend dat de Chine zen sedert 1958 in Peking een atoomreactor van 10.000 kilowatt hebben die in staat is jaarlijks vijf kilo plutonium te produce ren. Er zouden 25 kilr plutonium nodig zijn om 1 atoombom te maken zoals boven Hirosjima is gebruikt. Functionarissen van het defen- Aan de vooravond van zijn vertrek naar Parijs voor zijn be sprekingen met president De Gaulle, heeft bondskanselier Adenauer zondagavond In een televisie-uitzending verklaard, dat naar zijn overtuiging de vriendschappelijke betrekkingen tussen het Duitse en Franse volk nog Inniger zullen worden. Met het afsluiten van de voor bereidende werkzaamheden in Parijs voor een nauwer samen gaan tussen West-Duitsland en Frankrijk, is een nieuw blad der geschiedenis opgeslagen. Na een periode van strijd en spanningen zullen beide volkeren in gemeen schappelijk vertrouwen naast elkaar leven, aldus de Westduit- se bondskanselier. „De vrijheid en veiligheid van Europa en van de gehele Weste lijke wereld zijn afhankelijk van het erkennen «nu de gemeen schappelijkheid van onze belan gen en onze idealen, van het overwinnen van nog bestaande belemmeringen door aanpassing over en weer en door het afwe gen van onze geestelijke en ma teriële belangen." De minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, die de bonds kanselier op diens reis naar de Franse hoofdstad zal vergezellen, sprak zondagavond voor de West- duitse radio, waarbij hij het een gebiedende eis noemde, dat in de toekomst methoden voor het op lossen van grote meningsver schillen worden gevonden. In dit verband noemde minister Schroder het Franse „neen" tegen Engeland's toetreden tot de E. E. G. De Duitse bondsregering spant alle krachten in, dat er een aan sluiting van Engeland bij de ge- meenschapDelijke markt komt, aldus Schroder. Voorts zei hij, dat er van Franse zijde geen bedenkeingen ziin geopperd tegen deelname van West-Duitsland aan een multilaterale Navo-kernmacht. Wat de E. E. G. betreft, ver klaarde minister Sehröder nog, dat hij meende dat Frankrijk geen misvatting koestert over West-Duitsland's standpunt met betrekking tot het Britse lid maatschap van de gemeenschap pelijke markt „Wij hebben dit onverbloemd en duidelijk bij de onderhandelingen in Brussel ge zegd." siebureau hebben naar verluidt bevestigd dat China nog drie werkende reactors heeft. Men gelooft dat de voorraad pluto nium groot genoeg is om ten minste twee en mogelijk vier atoombommen te vervaardigen. TELEGRAM VAN VAKVERBONDEN AAN E. E. G.- MINISTERRAAD De bij het I. V. V. V. (Inter nationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen) aangesloten vakverbonden van de zes landen van de E. E. G. hebben een tele gram gezonden aan de raad van ministers van de E. E. G. Daar in zeggen zij dat zij weigeren te aanvaarden dat de versterking van Europa gecompromitteerd wordt door een echec van de onderhandelingen tussen de zes en Groot-Britannië. Ze zeggen voorts ervan over tuigd te zijn dat het mogelijk is onder de huidige omstandighe den tot een politiek akkoord te komen. Zij doen een dringend, beroep op de onderhandelaars de pogingen om de thans nog hangende vraagstukken op te lossen, voor te zetten. Het tele gram is voor Nederland onder tekend door het N. V. V. De zes Belgische nonnen van wie enkele dagen terug gemeld is dat zij vermist werden zijn veilig. Uit een telegram van de moeder-overste der Zusters van Liefdadigheid uit Gent, tot wel ke orde de nonnen behoorden, bleek, dat zij niet vermist wer den doch op weg waren naar een andere missiepost. Het voorstel van Birma-, Cam-mentsfractie van de Congres-par- bodja, Ceylon, Ghana, Indonesië tij verklaard, dat er geen bezwa- en Egypte tot oplossing- van het ren bestaan tegen aanvaarding In politieke kringen zei men vrijdagavond, dat het overlijden van Hugh Gaitskell een vernie tigende slag voor de Labour- partij betekent op een ogenblik waarop deze al haar verwach tingen op een overwinning in de komende verkiezingen heeft ge bouwd. De partij heeft in Gaits kell een enorm verlies geleden en de verkiezing van een nieuwe leider stelt haar voor grote pro blemen. Eén fout in de keuze van een opvolger voor wijlen Gaitskell kan de gehele toekomst van de labourpartij in gevaar brengen, aldus het oordeel van vele politici. De leider van de labourpartij wordt bjj geheime stemming ge kozen door de labour-leden van het parlement. Als mogelijke opvolgers wor den genoemd de 46-jarige Geor ge Brown, een felle figuur uit labour's rechtervleugel en voort gekomen uit de vakbeweging; de 44-jarige Harold Wilson, mi nister van Buitenlandse Zaken in labour's „schaduw-kabinet", die door sommige socialisten als de meest geslepen politicus na Gaitskell in de partij wordt be schouwd; de 50-jarige James Callaghan, labour's woordvoer der op economisch gebied in het parlement; en sir Frank Soskice, 60 jaar, een vooraanstaand jurist en minister van Justitie toen de labourpartij aan het bewind was. Chinees-Indische grensgeschil is zaterdag in Colombo gepubli ceerd. Wat de westelijke frontsector betreft, achten de zes landen het gewenst dat China zijn troepen 20 km terugtrekt, zoals China zelf al heeft voorgesteld. De daardoor ontstane gedemilitariseerde zóne zou voorlopig een Chinees-Indisch burgerlijk bestuur moeten krij gen. In de oostelijke sector zon ''e toestand voorlopig kunnen blij ven zoals hij is. De problemen in de middensector van het front zouden met vreedzame middelen moeten worden opgelost. Dit voorstel zou moeten dienen om tot onderhandelen te komen en door aanvaarding ervan zou den de beide landen zich in geen enkel opzicht binden. De zes landen hebben het plan vorige maand in Colombo opge steld. India noch China heeft zich er tot nu toe over uitgesproken. Volgens betrouwbare kringen In Nieuw Delhi heeft premier Nehroe zondag tijdens een onder door India van de voorsteilen der landen van de Colonibo-conferen- tie tot oplossing van het Chinees- Indische grensgeschil. Hoe China er over denkt, is nog niet bekend, aldus Nehroe verder. Vandaag zal het voorstel wor den behandeld in een buitengewo-' ne zitting van vijf dagen van het Indische parlement. Nehroe heeft de voorstellen ook toegelicht voor de leiders der op positiepartijen. Kamath, de leider van de socialistische Praja-partjj, verklaarde dat zijn partij tegen aanvaarding der voorstellen is. Hij heeft de premier van dit standpunt echter tiog niet in ken nis gesteld. GEBIED VAN VVALONG ONTRUIMD Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat Chinese grenstroepen zich geheel teruggetrokken heb ben uit het gebied van Walong, aan het oostelijke einde van de Chinees-Indische grens, naar stel lingen ten noorden van de op 7 -» j -llllgcil teil iiuui ucn v rxi i vrv. houd met de leiding der parie-1 november 1959 feitelijk bestaande - grens. Vnnviiitaanff in oesnrek Vo]gpns het persbureau is de v ooi uitgang m gesprek ontruiminK op 15 januari vol- De 20e verjaardag van H. K. H. Prinses Margriet werd zaterdag in de huiselijke kring gevierd. Het gehele koninklijke gezin vertoefde in verband hiermee op paleis Soestdijk. Er waren geen speciale feestelijkheden. Prinsessen bij Weense Usrevue De Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke hebben za terdagavond samen met enige vriendinnen de voorstelling „Ka priolen" van de Weense ijsrevue in de Expohal in Hilversum bij gewoond. Dit bezoek was het slot van een intiem verjaarsfeestje ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Margriet op het paleis Soestdijk. De jarige Prin ses genoot kennelijk van de wer velende show en gaf vooral Joan Haanappel een hartelijk applaus. De overige bezoekers van de re vue hebben weinig of niets van de aanwezigheid van het hoge ge zelschap vernomen. De directie van de Expohal en de algemeen vertegenwoordiger van de Ween se ijsrevue in Nederland, de heer J. A. C. Kersten, hadden de Prin sessen ongemerkt de Expohal binnengeloodst Tijdens de pauze hebben de Prinsessen langdurig gesproken met de ster van deze Weense show, Joan Haanappel. Prinses Beatrix, die zich. bijzonder voor de ijssport interesseert, vertolkte de gevoelens van haar zusjes en vriendinnen, toen zij zei; „Het was fantastisch wat we te zien kregen". „Komt u nog naar Utrecht?", informeerde Prinses Irene be langstellend. Joan Haanappel vertelde het verdere verloop van de toernee: eerst Utrecht, dan Hamburg en vervolgens naar München. „Waar speelt u in Utrecht?", vroeg Prinses Margriet. „Uiteraard in de Margrietnal van de Jaarbeurs", zei Joan Haanappel en ontlokte daarmee een schaterend gelach van het jeugdige gezelschap. Het had maar nauwelijks ge scheeld of Joan Haanappel was te Iaat op de dansvloer gekomen. Het orkest zette al in en het corps de ballet zwierde alweer over de ijsvloer, toen Joan ner veus lachend afscheid van de Prinsessen moest nemen om op tijd haar plaats op het ijs in te nemen. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zondag be kend gemaakt, dat Engeland zal gaan deelnemen aan de bespre kingen over het verbieden van kernproeven, die in Washing ton tussen de vertegenwoordi gers der Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen worden her vat. Deze besprekingen, die een in formeel karakter dragen, zijn op 14 januari j.l. in het gebouw der Verenigde Naties in New Vork begonnen. Volgens welingelichte kringen in Londen is het feit, dat Enge land er nu aan zal gaan deelne men, bemoedigend, daar het erop wijst, dat enige vooruitgang is geboekt. Toen zij begonnen zou zijn afgesproken, dat Engeland aan de besprekingen zou deelne men zodra vorderingen mochten zijn gemaakt Engeland zal vertegenwoordigd worden door sir David Ormsby— Gore, de Britse ambassadeur in Washington. tooid. De Chinezen waren 100 km teruggetrokken in de Walong- streek sinds het begin van de te rugtrekking op 1 december 1962. 1 Oostelijke wind Een gebied van boge lucht druk dat afkomstig is van Groenland, verplaatst zich naar Noorwegen en breidt zich van daar verder uit naar het zuiden. Als gevolg hiervan neemt bij ons de wind geleidelijk verder af. Langs de oostflank van dit hoge- drukgebied stroomt over Finland polaire lucht naar het zuiden. Deze luchtstroom buigt zich ho ven Polen om naar West-Euro pa, zodat ook bij ons de aanvoer van koude lucht blijft voortdu ren. In Frankrijk drong zachte lucht van de Middellandse Zee tijdelijk naar het noorden op tot in de omgeving van Parijs, waa" in de middag de temperatuur l< om het vriespunt opliep.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1