AFRIKA IN BEWEGING Gemeenteraad van Axel WIE IS NKROEMAH, DE MEEST BESPROKEN POLITICUS VAN AFRIKA De grote illusie Vrouwtjesputters Vrees voor het verleden Verder dan Afrika Dorp in Israël moet verdwijnen KENNEDY GAAT MET CONGRESCOMMISSIE VOOR KERNENERGIE BERAADSLAGEN TOGO EN GHANA, BITTERE VIJANDEN Nadat het aanvankelijk enige tijd rustig was geweest rond Nkroe- mah, Afrika's meest besproken politicus, is deze al bij zijn leven bijna legendarische president van Ghana weer volop in het nieuws gekomen. Velen vragen zich af of hij de hand heeft gehad in de dood van Sylvanus Olympio, de president van het nabuurland Togo. Het was bekend dat de ver houdingen tussen Ghana en Togo niet al te best waren. Dat had verschillende redenen. Ten eerste was Olympio, president van Togo, sterk Westers ge oriënteerd, hetgeen Nkroemah niet genoemd mag worden en daarnaast voelde de laatste er veel voor om geheel Togo, waar van hij bij overeenkomst inder tijd reeds een deel bij zijn land had kunnen voegen, ook in te lijven, waartegen Olympio uiter aard bezwaren had. Deze op zijn beurt wenste het deel van Togo dat bij Ghana is terug. De vele aanslagen die reeds op president Nkroemah werden gepleegd, weet hij aan het werk van de pre sident van Togo en omgekeerd menen nu velen dat Nkroemah nu de hand heeft gehad in de dood van Olympio en de omwen teling in Togo. •Hiermede is Nkroemah, de 54-jarige goudsmidszoon weer volop in het wereldnieuws ge komen, iets waarvan hij houdt, inweerwil van het feit, dat men zowel in het Westen als Oosten zijn politieke aspira ties met een korrel zout pleegt te nemen speelt de president van Ghana zijn diplomatiek spel wel dermate handig, dat men wel op hem moet letten. Nkroemah is een merkwaar dig man, die door zijn landge noten als een „heilige" wordt vereerd, maar op wie de laat ste jaren meer aanslagen zijn gepleegd, dan op welk Afri kaans staatsman ook. En het Ghanese volk is al even merk waardig als zijn president, dat hebben we althans gedurende een korte reis door dit land kunnen constateren. Daarom willen we hier even president Nkroemah en zijn volk onder de loupe nemen. NKROEMAH - MEER PRATER DAN SPREKER Dr. Kwame Nkroemah is een man van uitbundige vitaliteit. Hij beschikt over een enorme werklust en een sterk doorzet tingsvermogen, gelijk hij trou wens al bewees tijdens zijn stu dententijd in Pennsylvania, toen hij zijn collegegeld bekostigde door als los-arbeider op een scheepswerf te gaan werken. Hij beschikt over onmiskenbare lei derskwaliteiten, waardoor hij reeds lang vóór de onafhanke lijkheid van Ghana (1957) grote invloed op het opkomend Afri kaanse nationalisme verkreeg. Toch is de Ghanese president geen groot redenaar. Hij is meer een prater dan een spreker. Hij praat alsof praten een natuur lijke funktie van het menselijk wezen zou zijn, werktuigelijk, zoals de mens ademt en zijn voedsel kauwt. Nkroemah praat niet omdat hij iets te zeggen heeft, maar omdat hij iets zeg gen wil, hoog en nasaal, zonder stembuigingen, op een volmaakt vlakke toon. Hij kan uren over een onbelangrijk gegeven pra ten waarbij hij zijn woorden laat vloeien met een rustige en con stante kracht, die doet denken aan een stroom lava, die de hel ling van een vulkaan af stroomt. De grote invloed van deze doc tor in de rechtsgeleerdheid moet dan ook hoofdzakelijk gezien worden als een gevolg van het feit, dat hij op het psychologisch moment epkele indeeën lanceerde die bij miljoenen Afrikanen (ook buiten China) aanspraken. Nkroe mah vertegenwoordigt een be langrijk stuk Afrikaans zelfbe wustzijn. In hem spreekt de idee van het pan-Afrikaanse, de vor ming van een Afrikaans een heidsfront tegenover de buiten wereld. Doch wie gelooft er nu nog in een Verenigde Staten va*- Afrika? Vermoedelijk gelooft Nkroemah er zelf ook niet meer in, al zou hij dit tegenover de bui tenwereld natuurlijk nooit toe geven. Want als alle staatslieden die belust zijn op macht, is hij er de man niet naar de onjuist heid van een vroeger gezichts punt te erkennen. Nu zijn werkelijke invloed ta nende is, tracht Nkroemah zich een illusie van macht te schep pen. Hij koketteert graag met Peking en Moskou en verkneu- telt zich er dan over dat de Wes telijke landen hierover hun be zorgdheid tonen. En in eigen land neeft de president de touwtjes strakker aangehaald. Nog worden er in de hoofdstad Accra bijna dagelijks mensen gearresteerd, die verdacht worden iets tegen het huidige regiem te hebben. En met welgevallen laat Nkroemah zich een „heilige", een „Messias", een „onsterfelijke" noemen. Overigens is zijn onsterfelijk heid het laatste jaar herhaalde lijk op de prooef gesteld. We za gen hem een keer minzaam glim lachen tegen een juichende me nigte, maar tezelfdertijd zijn ad judant een wenk geven om te kij ken of er onder de auto misschien een bom lag. Er wonen in Ghana nog geen 5000 blanken, maar wie door de jtraten van Accra loopt, beseft hoezeer ook hier de Westerse invloed is doorgedrongen. Het motorisch verkeer beheerst de binnenstad, een groot deel van de bevolking gaat Europees ge kleed. Overal vindt men biosco pen, want het v/itte scherm is ook hier een macht op zichzelf geworden. De intellectuelen in Accra geven in Ghana de toon aan, de stamhoofden in het bin- ïenland hebben vooral de laat ste jaren steeds meer aan presti- je ingeboet. De negerstammen in het bin nenland leven heel wat primitie ver dan de bevolking in de hoofd stad. Zij wonen in kleine dorpen, die verspreid ver uiteen over 't ge hele land liggen. Hun benodigd heden betrekken zij van de dorps- vinkels, die vanuit de grotere centra bevoorraad worden of hun waren ontvangen via de z.g. „travelling mammies", een soort marskramers. In de regel zijn dit vrouwelijke mannetjesputters, die bij de han delshuizen in de steden kopen en met haar „waggons" over de slecht-begaanbare wegen het diepe achterland intrekken. Op de politieke gang van zaxen heb ben deze inheemsen echter wei nig of geen invloed. Economisch zijn zij er de laatste jaren' niet op achteruit gegaan en daarom heb ben zij geen enkele reden om Nkroemah een kwaad hart toe te dragen. Het is dus ontegenzeggelijk de bevolking van de hoofdstad, die de gang van zaken in Ghana be paalt. En natuurlijk zijn 't voor al de intellectuelen, die het hier voor het zeggen hebben. Zij heb ben hun scholing merendeels ver kregen aan de scholen van het Westen en hebben aldus hun ken nis verruimd en hun blik ge scherpt. Zij hebben de technieken van de blanken bestudeerd en begrepen. Niettemin houden zij er vreemde ideeën op na. Zij wil len het land moderniseren, maar hebben weinig oog voor de oude waarden, die de vroegere neger cultuur toch ongetwijfeld ook bezat. Zij verwerpen alles wat in het verleden voor de bevolking waarde had. Zij hebben hun hoofd volgestopt met toekomst visioenen (b.v. Ghana's leider schap in Afrika's politieke leven) en bekommeren zich niet om oude waarden en tradities, waar aan toch nog een groot deel van de bevolking gehecht is. Wij hebben met verschillende vooraanstaande figuren van Ghana gesproken. Wat ons daarbij opviel was, dat zij schijnbaar besloten hadden al les wat het verleden hen aan oude waarden had overgeleverd, verkeerd te begrijpen en liefst te vergeten. Wel waren zij ge neigd te praten over wat er in de toekomst zou moeten gebeu ren, wat ogenschijnlijk veel ge makkelijker is. Deze leidende figuren werden voortgestuwd naar de komende tijd. En de prikkel die hem zo naarstig voortdrijft is geen lief de voor de toekomst. De toe komst bestaat niet, omdat ze nog toekomstig is. Het is eer der een vrees voor het verleden, die hen zo naar de toekomst toe drijlt. Onze gastheren geneer- i den zich er b.v. kennelijk voor, dat hun ouders nog half naakt 'door het oerwoud liepen, luid roffelend op de tam-tam, het traditionele muziekinstrument in Ghana. Zij zien enthousiast vooruit, omdat... zij niet meer achterom durven kijken. Zij wil len niet meer aan het verleden herinnerd worden en bouwen liever aan hun toekomstkaste len. De Ghanezen durven hun grootouders niet meer aan te kijken, zij spelen liever met kin deren, vooral met nog niet ge boren kinderen. Deze cultus van de toekomst, welke overigens een vast kenmerk is van de meeste dictoriaal geregeerde landen, is de grote zwakheid van Ghana's leidende élite. Zij vinden nieuwe idealen uit, 'om dat zij de idealen uit de eeuwen oude stamcultuur niet aandur ven. Zo staat b.v. het gezinsle ven in Ghana thans aan grote bedreiging bloot, omdat er een handjevol intellectuelen zijn, die het collectivisme propageren. Zo holt men in Ghana naar een toestand, waaronder de ne gerbevolking zich een weerloos loeschouwer zal voelen in de tussenzone tussen een prijsge geven stamcultuur en de nog met bereikte Westerse cultuur patronen. President Nkroemah heeft voor deze ontwikkeling weinig oog. Ook hij loopt met grootse toekomstvisioenen in zijn hoold. Hij wil van Ghana een knoop punt in de grote politiek maken, zijn ogen reiken verder dan Ghana, soms zelfs verder dan Afrika. Hij schept meer voldoe ning in het feit, dat men in Lon den en Washington met veront rusting over hem spreekt dan in de omstandigheid dat zijn be volking de vruchten zou pluk ken van een konsekwent, krach tig beleid. Hiermee heeft de Midden- Afrikaanse Nasser getoond een slim diplomaat doch een slecht regeerder te zijn. Ondertussen laat het geen twijfel, dat Nkroe mah zijn beleid in de naaste toekomst zal continueren, zo dat we hem nog meermalen in de wandelgangen van de inter nationale politiek zullen ont moeten. Waar men hem overi gens met argusogen zal gade slaan. (Nadruk verboden.) Ness Harim twee jaar geleden door Nederlanders en Zwitsers gesticht Het dorp Ness Harim (Wonder der volken) in Opper-Galilea, dat twee jaar geleden door Neder landers en Zwitsers werd ge sticht, moet verdwijnen. Dit is den wens van een uiterst rechtzinnig afgevaardigde in het Israëlische parlement, rabbijn Yitzhak Levin. Hij zei in het Knesseth dat de bewoners Joden tot het christendom trachten over te halen hoewel zij de Israëlische regering hadden doen geloven lat zij christelijke Zionisten wa ren. De minister van Financiën, Levi Esjkol, verklaarde namens de regering dat de bewoners de grond van het dorp voor een miljoen gulden hadden gekocht van een Bedoeien, een sjeik die geweigerd had aan Joden te ver hopen. Deze mensen, aldus de minister, willen de wereld slechts ie mogelijkheid aantonen dat mensen van verschillende gods diensten in vrede en vriendschap hunnen samenleven. Hij zei dat ie regering door de stichters van het dorp wel „enigszins bedro gen" was omdat zij geen uitvoe- i ring hadden gegeven aan hun I aangekondigde voornemen om een industrie op te bouwen. Minister Esjkol vond de kwes tie te delicaat voor een algemeen debat .en stelde voor de zaak in handen te geven van een com missie. Het Knesseth ging hier mee akkoord. President Kennedy heeft alle leden van de Amerikaanse-con- grescommissie voor de kern energie verzocht vrijdag op het Witte Huis met hem overleg te plegen over de vraasgtukken, die zouden voortvloeien uit een be sluit der Verenigde Staten om hun gegevens op het gebied der kernbewapening ook ter be schikking van andere Europese bondgenoten dan Groot-Brittan- nië te stellen. Indien dit name lijk zou geschieden, zou hier voor een wetswijziging nodig zijn. De aanleiding tot het overleg wordt gevormd door de plannen om de Navo de beschikking te geven over een gezamenlijke kernwapenmacht. Vergadering van dinsdag 15 januari 1963 Aanwezig: Voorzitter; M. K. van Dijke. Wethouders: M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden: J. den Doelder, A. H. van der Lee, E. A. Maas, D. J. Oggel, P. Scheele, A. de Waard en J. Vink. Afwezig door ziekte: P. J. van Bendegem, W. de Feijter en J. C. van Luijk. Door werk verhinderd: K. Hamelink. Secretaris: P. G. van den Bosse, gemeentesecretaris. Opening. De Voorzitter opende de ver gadering met het uitspreken van net ambtsgebed. Hierna sprak de Voorzitter zijn nieuwjaarsrede uit, welke reeds in ons nummer van woensdag j.l. werd opgeno men. De heer Oggel, als oudste lid van de raad, dankte de Voorzit ter voor zijn nieuwjaarsrede en wenste hem en zijn echtgenote Gods zegen en een goed 1963 toe De woorden door u gesproken zijn naar 't hart van de raad als ook de vele punten door u aan gehaald, aldus spreker. Door de ca ad zal de volle medewerking worden gegeven en we vertrou wen er op dat het college in de geest van de raad zal handelen. Notulen. Deze werden ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken en mede delingen. De heer Vink wees er op, dat de in de vorige vergadering door hem gestelde vraag in punt D van de mededelingen niet ten volle is beantwoord, daar er niet werd geantwoord of het voor de oewoners van de Nieuwendijk mogelijk zal zijn hun woning aan te sluiten op de riolering van het nieuwe plan. De heer Scheele merkte op over het antwoord op zijn vraag onder B. van de mededelingen niet erg voldaan te zijn over de tijdelijke oijs.andsregeling voor de minder- validen. De minister van Maat schappelijk Werk laat de moge lijkheid deze extra uitkeringen croeger te doen ingaan. Spreker had dan ook graag ge zien dat dit voor c'ie minst draag- krachtigen was gebeurd, daar in geheel andere gevallen wel eens op een rijksregeling vooruit ge- ïopen wordt. Wethouder Van Bendegem ant woordde de heer Vink, dat het voor de bewoners van de Nieu wendijk zeker mogelijk zal zijn op de riolering van het nieuwe pian aan te sluiten. Voorstel tot benoeming van twee leden van de gemeentelijke instellingen voor sociale zaken. Hierin werden gekozen de neren I. de Feijter Wz. en J. C. Overdulve. Zonder bespreking of hoofdelij. ke stemming werden de volgende voorstellen van B. en W. aange nomen: voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling ziekte kostenvoorziening ten behoeve van ambtenaren in dienst der ge meenten in Zeeland; voorstel tot het aankopen van de garage Oosterstraat 3 te Axel van de heer H. Verstraten; voorstel tot vaststelling van de •exploitatievergoeding der bijzon dere lagere scholen over de jaren 1960 en 1961 met verrekening ont vangen voorschotten en vaststel ling van de vergoeding vakender, wijs over 1960 en 1961; voorstel tot vaststelling van de werkelijke kosten van het open baar gewoon lager onderwijs over het jaar 1961; voorstel tot vaststelling van verschillende besluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920; Voorstel tot het onderhands aanbesteden van de reconstructie van de traverse met bijkomende werken. De heer Oggel zeide het plan te hebben gezien en vroeg of het niet mogelijk is voorzieningen te treffen dat tijdens de kerkdien sten zo min mogelijk last van het verkeer wordt ondervonden. Misschien is het bij de Her vormde kerk, waar het trottoir breed is, mogelijk een gedeelte voor parkeergelegenheid te ge bruiken. Verder vroeg de heer Oggel of de Zeestraat nu éénriehtings- straat zal worden. Wethouder Van Bendegem ant woordde dat bij de kerken reke ning zal worden gehouden met het verkeer: de parkeermogelijk- heid aan de Hervormde kerk is niet in het plan opgenomen, maar kan nog bekeken worden. Een definitieve toezegging hier van kan echter nog niet worden gegeven. Zonder verdere bespreking of hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Voorstel tot reconstructie van de openbare verlichting in Plan „Oost" en „West". De openbare verlichting in de woonwijken „Oost" en „West" is in vergelijking met die in de kom van de gemeente van dien aard, dat reconstructie daarvan aanbe- beveling verdient. De N.V. 'F. Z. E.M. heeft op ver flat, inplaats van ééngezins woningen, en of deze bouw mis schien goedkoper is. Ook zou hij gaarne vernemen hoe het staat met de huur van deze woningen. Zijn tweede vraag was of er voldoende maatregelen zijn geno men om geluidshinder te voor komen. De heer Scheele zeide hetzelfde te willen vragen wat betreft de zoek van B. en W. daarvoor een isolatie ter bestrijding van de ge- plan opgesteld, dat bij de stukken luicphinder en of door de bouw is overgelegd. Het college van B. van een flat minder grond nodig en W. kan zich met dit plan ver-is. enigen. De kosten van deze recon structie worden geraamd op 27330. Het advies van de open bare werken is gunstig. De heer Oggel vroeg op welke afstand de lichtmasten van el kaar komen staan en of de ver lichting dan voldoende zal zijn. Wethouder Van Bendegem ant woordde dat de onderlinge af stand van de lichtmasten veel kleiner wordt en dat de aard van verlichting beter wordt. De gloei lampen worden vervangen door neonverlichting. Volgens deskun digen van de P. Z. E. M. zal de verlichting dan zeker voldoende zijn. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden de vol gende voorstellen van B. en W aangenomen voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke subsidie aan de Stichting Cultuurspreiding Zee land in de kosten van de volgen de in Axel te organiseren evene menten: De Voorzitter antwoordde, dat in net exploitatieplan reeds was aangenomen over te gaan tot de bouw van flatwoningen. Naast deze woningwetflat met 22 wo ningen zal nog een premieflat worden gebouwd met 25 wonin gen en het is voor de aannemer aantrekkelijker deze twee flats bij elkaar te kunnen bouwen. De bouw van deze flat is zeker niet' duurder dan andere woningen en c"te huur zal 16,— per week be dragen, terwijl voor de laatst klaar gekomen vrije woningen de huurprijs 15,75 per week be draagt. Wat de geluidshinder betreft wees de Voorzitter er opi, dat in het bestek hiervoor isolatie is voorgeschreven, terwijl verder de zogenaamde zwevende vloer zal worden toegepast. Dit alles is door de directie Zeeland Huisvesting goed bespro ken en bekeken in het bestek. Maar spreker kan op dit moment niet verzekeren dat de isolatie in derdaad afdoende zal zijn. Het is zó, dat de een sneller last van geluid heeft dan de ander. De grond, benodigd voor de bouw van een flat, is ongeveer gelijk als die voor ééngezins woningen. Er wordt minder be bouwd maar er komt meer groen met oog op bezonning en het korter op elkaar wonen. a. een avondvoorstelling in het kader van het 750-jarig be staan van Axel, te geven door het ABC-cabaret Wim Kan; b. een avondconcert door het Delft's Madrigaalkoor; c. een jeugdtcneelvoorstelling SffijiSiSJE?5' Voorffito „Moordde d.t uitgebreid lager onderwijs enl toegeria^^en^ale^^arming het nijverheidsonderwijs. De tekorten, voortvloeiende uit grillig klimaat wel erg van pas deze uitvoeringen, worden ge komen. De heer Oggel vroeg of er ook centrale verwarming in deze flat komt, daar dit voor de bewoners goedkoper zou zijn. raamd op resp. ƒ1.085; ƒ295 en 750. Genoemde stichting verzoekt in deze tekorten een subsidie te ver lenen aan de organiserende in stelling, zijnde de Zeeuwse Volks universiteit. Wat de onder c. ge noemde evenementen betreft, her inneren B. en W. er aan dat daar voor in de gemeentebegroting reeds een bedrag van 150 uitge trokken is. Gelet op het culturele belang van deze voorstellingen en in In de premieflat komt wél cen trale verwarming, maar hier be draagt de huur 103,per maand. Voorstel tot ruiling van grond aan de Buitenweg met het automobielbedrijf garage Cito, Gebr. Esselbrugge N.V. te AxeL De heer Oggel vroeg of het op het kaartje voorkomende stuk grond in de Van MMdelhovenstr. ook nog met deze grondruil te overeenstemming met de Com- maken heeft, terwijl in het voor missie voor Onderwijs en Culture- stel hierover niet wordt gespro- Ie Zaken stellen B. en W. voor in ken. de eventueel daaruit voortvloei ende tekorten boven het reeds' De Voorzitter antwoordde dat toegezegde subsidie-bedrag van in het concept-raadsbesluit alles 150 een aanvullend subsidie te volledig is vermeld. Dit voorstel verlenen van maximaal 850, lag bij de stukken, zodat elk lid waarvan 500 zal drukken op de post voor de viering „Axel 750 jaar stad". Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden de volgen de voorstellen van B. en W. aan genomen Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Chr. zang. vereniging „ASAF" in het te kort op de uitvoering van de „Johannes Passion". De Chr. zangvereniging „Asaf" is voornemens dit jaar omstreeks van dé raad dit heeft kunnen zien. Het is niet mogelijk dit nu nog eens in zijn geheel in het pre advies te zetten. Maar het is zó, dat de bedoelde grond in erf pacht komt. I Zonder verdere bespreking of h.st. werd dit voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer Maas wees er op, dat nu de winter erg streng is er veel voor de vogels en de vissen wordt gedaan. Maar heeft het college al aandacht geschonken aan de minstdraagkrachtigen, zij de Paasdagen de Johannes-Pas- 'Jic werken in de G. S. W. en ce sion van J. S. Bach uit te voeren.S?" --trekkers Daartoe dienen vocale en instru-1 Yorlg 3aar kregen zij een mentale beroepssolisten te wor. kolenbon, maar nu de uitkenn- den aangetrokken. Onder verwij- §e,n ie,ts zVn, verhoogd hebben wijzing naar de stukken wordt 't ve deze kolenbon met meer tekort geraamd op 1.600. 1 ontvangen. Gelet op het culturele belang' Verschillende mensen mogen van een dergelijke uitvoering 3,1 w Seen armoede lijden, voor onze gemeente stellen B. en ™aar wel ^°H' nu seen toe W. voor een subsidie te verlenen, ^f:. m?er ^riJSen. groot 40 van het eventuele te-Jn tweecie vraag is hoe het kort van deze uitvoering met een staat met de vergoeding van maximum van 640 De Commis- de vervoerskosten voor de school- sie voor Onderwijs en Culturele gaame kinderen. Hem zijn ge- Zaken heeft hierover gunstig ge-, fnne,n ^kend, waar dit uit hun adviseerd. lage lonen niet is op te brengen. De heer Oggel zeide een on prettig woord te moeten laten horen. „Volgens een verslag in „De Vrije Zeeuw" van 3 januari heeft de heer C. van Bendegem op de jaarwisselingsbijeenkomst van de F.v.d.A. een aanval op mij ge lanceerd, in verband met mijn op merking inzake zijn houding bij de beantwoording van mijn vraag over het verlenen van optie of voorkeursrecht. Dat hij die plaats uitzocht om zijn aanval te lance ren, en niet de raadszaal, is zijn zaak, al zoek ik de verklaring in het feit dat hij in genoemde ver gadering niet kon worden tegen gesproken, omdat de aanwezigen net debat niet hebben meege maakt. Met andere woorden, hij tracht hier een goedkoop succes bij zijn kiezers te behalen. Daar door dwingt hij mij er bij deze omvraag nader op in te gaan. De reden dat ik over het antwoord niet meer heb gesproken ligt in het feit, dat ik meende te consta teren dat het college van B. en W. hun mede-wethouder trachtte te dekken. Als liet college een brief doet uitgaan waarin zwart-op-wit staat dat er opde is verleend en in een vergadering wordt gezegd, dat er geen optie wordt verleend, dan Voorstel tot het verlenen van een subsidie in een eventueel tekort, verbonden aan de uit voering van de Matthaus Pas sion te Hulst. Gelet op het cultureel belang van een dergelijke uitvoering' voor de streek achten B. en W. 't verlenen van 'n gemeentelijk sub. sidie van 100 verantwoord. De commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken heeft hierover gunstig geadviseerd; zij zou het echter op prijs stellen, wanneer deze uitvoering niet op zondag, al thans niet tijdens de uren, waarop godsdienstoefeningen worden ge houden, zal plaa-svinden. Voorstel tot akkoordverklaring mei een besluit tot toekenning van een uitkering-ineens over 1962 voor de gemeentesecreta rissen, -ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand. Voorstel tot het stichten van een woningflat in plan-Oost. De heer De Waard vroeg uit welke overwegingen besloten is tot het bouwen van een woning- meen ik dat het gesproken woord voor het geschreven woord moet wijken. Ook bestaat de mogelijk, heid, dat er voorheen wél optie werd verleend, doch dat dit nu niet meer geschiedt omdat de wethouder zich heeft vergalop peerd en er weerstand in de raad blijkt te zijn tegen het verlenen van optie. lik meen te mogen verlangen dat do neer Van Bendegem als wethouder nu niet meer in de eerste plaats goedkope succesjes zal trachten te behalen, doch zich meer toelegt op een gedegen be antwoording van gestelde vra gen." De Voorzitter merkte op, dat het hem leed doet, dat de heer Oggel wethouder- Van Bendegem een kwestie in de schoenen schuift, terwijl er geen kwestie is. De heer Oggel houdt steeds vast aan het geschréven woord, maar hecht geen geloof aan het gesproken woord van de wethou der. Spreker kan verklaren dat in het antwoord van de wethouder geen onwaarheid is geslopen. De betreffende brief gaat over voor keurrecht van koop en door een slip van de pen is hier het woord „optie" in gekomen. Maar als de heer Oggel deze brief, die aan derden is verzonden, goed. heeft gelezen, dan zal het hem duide lijk zijn geworden dat hier geen „optie" wordt bedoek). Niettemin doet hij nogmaals een aanval op de wethouder. Dit vindt spreker onsportief en moet dit met alle kracht afwijzen. De heer Oggel merkte op dat hem verweten wordt onsportief te zijn, maar hij vindt het onspor tief, dat hij in de pers leest dat dit buiten de raad wordt gedaan. De Voorzitter merkte de heer Oggel op, dat het geen kwestie in de raad is, maar U maakt er zelf een kwestie van. Van hetgeen buiten de gemeenteraad wordt gezegd, behoeft men in de raad geen aandacht te schenken. Maar het blijft een feit, dat u wethou der Van Bendegem ten onrechte heeft beschuldigd. De heer Scheele achtte het be kend, dat in de Tweede Kamer ge vraagd was om in verband met de strenge winter en het groot ko- lemverbruik tegemoet te komen aan de noden dergenen die voor een extra uitkering in aanmer king komen. De minister van Maatschappe lijk Werk en de staatssecretaris van Sociale Zaken hebben geant woord dat zij geen aanleiding vin den om van Rijkswegen bijzonde re algemene maatregelen te over wegen, maar zij wezen er op, dat de gemeentebesturen bevoegd zijn een extra uitkering op de sociale uitkeringen te doen. Nu is dit een vage omschrij ving, maar de noodzaak wordt wel gevoeld, al is het hier een af schuifsysteem. Gaarne zag spre ker dat er stapipen werden onder nomen dat aan deze mensen een extra toeslag werd uitgekeerd. Ook de bejaarden krijgen een kolentoeslag bij een normale win ter, maar daar komen ze mét deze winter niet aan uit. Gaarne zag hij dat ook hier een extra toeslag werd gegeven. Verder zou spreker onder de aandacht van het college Willen brengen, dat bij het bepalen van het steunbedrag voor de bejaar den, die beneden de minimum in komen blijven, wordt uitgegaan van de noodzakelijke kosten voor levensonderhoud. Het bedrag voor gehuwden is 2358 per jaar hetgeen bijzonder laag is, want het is onmogelijk om met zo'n bedrag de noodza kelijkste kosten voor levenson derhoud kunnen worden bestre den. In Amsterdam heeft men nu een regeling getroffen, dat 75 van de laagstbezoldigden wordt uitgekeerd- Dat brengt niet alleen mede dat 't steunbedrag iets wordt verhoogd, maar dat bovendien de uitkerings- norm met de lonen meegaat. Spreker zou het college van B. en W. willen vragen om te over wegen dit systeem ook in Axel te willen toepassen. Tenslotte stelde hij de vraag of het niet mogelijk is om bij het houden van commissievergaderin gen- rekening te houden met leden die in ploegendienst werkzaam zijn. De Voorzitter antwoordde dat er inderdaad meer nodig is dan dat ze nu krijgen. Het college' zal de zaak snel onderzoeken en zo nodig nog vóór de volgende ver gadering hiertoe stappen onder nemen. De heer Van der Lee vond dat gemeentewerken bij het sneeuwruimen goed werk heeft verricht, waarvoor een woord van lof op z'n plaats is. Misschien is het mogelijk om voor hen, die hele dagen in touw zijn geweest een gratificatie toe te kennen. De grootte van het bedrag laat spre ker aan het college over. De Voorzitter dankte voor de woorden van lof in deze en zal de- gedane suggestie overwegen. De heer Den Doelder vond., nu de reconstructie van de markt klaar is, er ook meer parkeer ruimte is, maar dit geldt niet op zaterdagen daar dan de Markt volledig is bezet met voertuigen voor de handel. Misschien is het mogelijk dat deze voortaan wor den geplaatst in de Weststraat. De Voorzitter zeide dat er reeds besloten is om des zaterdags de Markt vrij te houden voor par keerruimte en de handel te ver plaatsen naar de Weststraat. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9