Twee presidenten - twee gedachten Fransen wijken voor druk van E. E. G.-partners Fabriekscomplex van de N.V. Luyck's te Diemen geheel in de as gelegd Weerover zicht ZATERDAG 19 JANUARI 1965 19e Jaargang Nr 5815 Een paard van Troje Afhankelijk van elkaar GAITSKELL OVERLEDEN VEERBOOT MET 100 MENSEN VERGAAN Vorst handhaaft zich in meeste delen van Europa OPNIEUW ENGELSE GEHEIME STUKKEN GEVONDEN BIDAULT ZOU IN LONDEN ZIJN Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber HOOGWATER WEERBERICHT (ON- en MAANSTANDEN Fntnkeiing bil abonnement: Terneuzen Directeur HoofflredaefetiT I. van de San de ^Redactie. adres; Noordstraaf 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maanfl f 2,per wepk 48 ut. Losse nrs 9 ct ZEEUW Verschijnt dadelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P, J. van de Sande te Terneuzen AdvertentlenrW* per mm 16 et; minimum pet advertentie f 2.40. Rubriek: Kleine Advertenties (fréén handels, advertenties)5 regels fl,10. Tedere regel meel 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, Wie de twee machtigste presidenten van het Westen op dezelfde dag in hun uitlatingen beluisterde, kan daar moeilijk uit begrepen hebben dat hier partners spraken. Terwijl president Kennedy het acht en tachtigste congres der Verenigde Staten op het hart bond dat in de internationale politiek het alles, maar dan ook alles overheersende thema is de strijd tegen het communisme, had het er meer van, dat voor zijn Franse collega de strijd tegen de Verenigde Staten van grotere importantie was. Terwijl Kennedy er de nadruk op legde in verband met de mogelijkheid voor een NAVO-kernmaeht dat samenwerking binnen het grote bondgenootschap van het grootste belang was, sprak De Gaulle onverhuld van het Franse voornemen in datzelfde opzicht zjjn gang alleen te gaan. In Brussel werd als eerste commentaar op de uitspraken van De Gaulle al gezegd dat het er veel op leek of hij de Britten dermate wilde ergeren, dat za uit boosheid de onderhandelingen over toetreding tot de E. E. G. zouden afbreken. Een soort tac tische zet om zijn eigen doel te bereiken maar de blaam op de Engelsen te kunnen leggen. Oude koeien uit de sloot Het opvallendste was, dat hij uitgebreid de Engelse pogingen releveerde om de totstandkoming van de E. E. G. te voorkomen en te doorkruisen met een vrijhan delszone, weliswaar feiten maar dan toch uit het verleden daarna de situatie wel sterk veranderd is. Sindsdien hebben de Britten zich bereid verklaard de ver plichtingen van het verdrag van Rome op zich te nemen en het geeft dus weinig pas om zoals De Gaulle deed twijfel uit te spreken of de Britten door de structuur van hun economie en door hun zo van de continentale afwijkende zeden en gewoonten wel ooit in de door dat verdrag geschapen E. E. G. zouden kun nen passen. Trouwens: daarover gaat het al lang niet meer in Brussel. Het principe is geregeld an slechts de duur van de over gangstijd is overgebleven als vóórnaamste onderwerp van dis puten. De diepere grond voor De Gaulles nu wel zeer openlijk be leden afkeer van Brits deelge nootschap aan de E. E. G. kwam waarschijnlijk duidelijker tot uiting toen hij filosofeerde over de kans dat het ledental der E. E. G. als maar zou toenemen tot een soort Atlantische ge meenschap was ontstaan, die in feite door de Verenigde Staten zou worden overheerst. Men kan dit ook zo zien dat hij vreest bij groei van de E. E. G. de Franse kansen op hegemonie te zien dalen. Hij sprak voornamelijk over de economische kanten van de zaak, hoewel de Britse onderhan delaar in Brussel, Heath, nog zondag zeer duidelijk stelde dat Londens wens toe te treden voor een groot deel ook op politieke overwegingen gebaseerd is. En dat hccchouwt De Gaulle als het binnenhalen van het Trojaanse paard, want tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië be staat in politieke zaken nu een maal een historische en nog steeds krachtige band. - Het liikt er zo wel wat op, of De Gaulle pas gelukkig zou zijn als hij de Ver. Staten helemaal kon uitsluiten van Europese za ken. Of hii daarmee zijn vriend Adenauer ook een plezier zou doen, is een andere zaak. Deze weet te goed dat iuist de aanwe zigheid van de Amerikanen in Europa en dan vooral Duits land en Berlijn zijn beste ga rantie is tegen het communis tisch blok. De Amerikaanse macht kan op de fronten van de koude oor log bij de Russen ontzag af dwingen, niet die van Parijs, al dan niet voorzien van eigen force de frappe. Vandaar waarschijn lijk dat Adenauer prompt tezelf- der tijd zijn steun toezegde aan het Amerikaanse voorstel een kernmacht te vormen in de NAVO als De Gaulle iets derge lijks hooghartig van de hand wees als een „zaak van geen actueel belang". Het juist in De Gaulles woor den zo opvallend ontbreken van een besef dat het Westen in de wereldstrijd om de hegemonie niet tussen communisme en ka pitalisme, maar tussen „dwang en vrije keus", aldus Kennedy één moet zijn, was de grondtoon van het presidentiële betoog in Washington: daar lag de nadruk op de „interdependence", een door de Amerikaanse president geschapen term om aan te geven dat de grote zowel als de kleine staten van het Westen over en weer van elkaar afhankelijk zijn als partners omdat de dreiging vsft Mi CQmBUBtoBW BB etp- maal hun lot aaneen heeft ge smeed. En men kan niet zeggen dat dit van de Ver. Staten slechts woorden zijn: de enorme bedra gen voor hulpverlening en laat stelijk bijvoorbeeld de overeen komst van Nassau beklinken die idee met daden. Het nationa lisme dat De Gaulle propageert draagt misschien bij tot de glo rie van Frankrijk, maar weinig tot de kracht van het Westen. De vergelijking (van Ameri kaanse herkomst) is zo krom als een hoepel, maar toch niet geheel en al van een vleugje waarheid verstoken, als men be weert dat De Gaulle zo lang zamerhand voor Kennedy en zijn medestanders dreigt te worden wat Mao is voor Chroesitsiov: een in de leer feitelijk gelijkge zinde van wie men in de praktijk meer last dan gemak heeft. (Nadruk verboden). Hugh Gaitskell, de leider van de Britse labourpartij, is gister avond in een ziekenhuis in Lon den overleden. Vrijdagavond werd bekendge maakt, dat de toestand van de Britse labourleider Gaitskell zorg wekkend werd. Het gebruik van een kunstnier had de nieraandoe ning wel verbeterd, maar de ont steking van het hartvlies ongun stifr beïnvloed. Een 20-tal mensen had telefo nisch één van hun nieren beschik baar gesteld, doch niertransplan tatie werd niet overwogen. Gaitskell's vrouw was bij hem toen hij stierf. Zij had even voor het overlijden nog een hartspecia list ontboden, doch toen was het reeds te laat. Gaitskell, die 56 jaar werd, leed aan een virusinfectie, gevolgd door complicaties. Een uiterst felle brand heeft gisterochtend het gehele bedrijf van de firma Luycks in Diemen verwoest. Binnen enkele uren legden de vlammen het kantoorgebouw, de fabricagehal, de opslagruimten, het grondstoffenmagazijn en het laboratorium in de as. De schade wordt voorlopig geschat op meer dan tien miljoen gulden. De brand ging gepaard met zware rookontwikkeling. De brand ontstond gisteroch tend omstreeks vijf uur door nog onbekende oorzaak. Toen de Diemense brandweer arriveerde stond het kantoorge bouw reeds in lichterlaaie, ter wijl de vlammen reeds naar het dak van de fabricagehal lekten. Spoedig werd de hulp ingeroepen van de brandweren van Amster dam, Diemen, Weesp, Muiden, Nederhorst den Berg en Nigte- vecht, maar het vuur greep dus danig snel om zich heen dat er niets meer te redden viel. Een attente omwonende had reeds vóór de brandweer arriveerde enige bijten in het ijs gehakt, zo dat men onmiddellijk met de blussingswerkzaamheden kon be ginnen. Een ernstige moeilijkheid daarbij vormde uiteraard het feit dat een aantal slangen tij dens het spuiten bevroor. Omstreeks acht uur gisteroch tend was het gehele, 60.000 vier kante meter grote, terrein her schapen in een woestenij van verkoolde resten, bedekt door een dikke laag ijs. Van de zijde van de N. V. Luycks vernamen wij dat het be drijf volledig verzekerd is, zowel tegen brandschade als tegen be drijfsschade. Het pand van een dochteronderneming van de N. V. Luycks, de Hollandse dranken industrie, die eveneens op het terrein gevestigd was, ging eveneens in vlammen op. Toen de brandweer om negen uur begon met het nablussen, verzamelde de directie van de N. V. Luycks zich met haar voor naamste medewerkers in een café in de nabijheid teneinde de situatie te bespreken. Alle grond stoffen, waaronder duizenden liters lichtontvlambare slaolie, zijn verloren gegaan. Ook is een enorme hoeveelheid blikjes, pot jes en kisten door het vuur ver nield. Nadat de heer J. Luycks Jr. een groot aantal besprekingen met de voornaamste medewer kers van het bedrijf had gevoerd, heeft hij het ANP medegedeeld dat de firma na het bekend wor den van de brand van zeer vele collega's uit het gehele land aan biedingen heeft gekregen tot het verlenen van hulp bij het weer op gang brengen van de produk- tie. De heer Luycks zei te hopen dat de aflevering aan de leveran ciers daardoor, zij het uiteraard met vertraging, binnen niet al te lange tijd weer ter hand genomen kan worden. „Wij hebben niets meer" zo zei da besr Luycks m ïün 223 per* soneelsleden, „maar met man en macht zullen wij trachten de ge volgen van deze zware slag zo snel mogelijk te boven te komen." Het kantoorpersoneel zal vanaf maandag een tijdelijk onderdak vinden in het studentenhotel „Casa Academica" in Amsterdam. De fabrieksarbeiders zullen wor den Ingeschakeld bij het oprui men van de enorme ravage. De directie van de firma Luycks heeft reeds besloten op dezelfde plek waar de vernielde fabriek stond een nieuw bedrijf te doen bouwen. Een definitieve schatting van de schade kon men gistermiddag nog niet maken. Het staat vol gens de heer Luycks Jr. evenwel vast dat de schade tegen de 15 miljoen gulden zal bedragen. De personeelsleden van de firma zul len hun salaris normaal uitbe taald krijgen. De brandwecrki-.flff, jfi van ver schillende omliggende gemeenten vochten een vertwijfelde strijd tegen de vlammen, doch konden weinig uitrichten. Op de foto: een beeld van de brand. Ongeveer honderd mensere zijn vrijdag verdronken bij het ver gaan van een veerboot bij Mok pi aan de zuidwestkust van Zuid- Korea. Er zou één overlevende zijn. Tot nu toe zjjn veertig lijken geborgen. Volgens ooggetuigen was de veerboot overbelast en mochten er niet meer dan SO mensen op worden vervoerd. In de meeste delen van Euro pa blijft de vorst zich handha ven. In noord-Zweden is welis waar regen gevallen maar de scheepvaart op de Oostzee wordt hoe langer hoe meer be moeilijkt door het ijs, In zuid- Zweden is de rivier de Alster donderdagavond tot op de bodem bevroren. De houtverwerkings bedrijven hebben in dit gebied met grote moeilijkheden te kam pen omdat er grote stagnatie in de aanvoer is opgetreden. In Denemarken vroor het in de nacht van donderdag op vrij dag op verscheidene plaatsen zeventien graden. De Deense spoorwegen hebben meegedeeld dat zij op Seeland, het grootste eiland van Denemarken, geen vracht meer zullen aannemen. Er wordt een beperkte dienst regeling in stand gehouden die uitsluitend voor personenver voer wordt gebruikt. Gisteren zou opnieuw een poging worden ondernomen om twee West- Duitse schepen, de Bremer Glocke en de Hella, die sinds dinsdag in het ijs voor de Deen se kust vastzitten, te bevrijden. In Zuid-Slavië is het weer er ook niet beter op geworden. Va kantiegangers die in het begin van deze week op het Adriati- sche „Eiland van de Zon", Hvar, nog rustig een duik in zee kon den wagen, konden donderdag hun ogen niet geloven toen er sneeuw begon te vallen. Deze sneeuw heeft echter voor deze mensen ook een prettige kant: de hotels op het eiland hebben namelijk al geruime tijd geleden de regel ingesteld, dat men voor zijn verblijf slechts de halve prijs behoeft te betalen als het regent, en zelfs geheel schade loos wordt gesteld bij sneeuwval. (Het risico is namelijk niet zo groot,..) Vrijdagmiddag was het in Mos kou „warmer" dan in het groot ste gedeelte van midden en zuid Europa. Het was in de Russische hoofdstad toen 18 graden onder nul, een stijging van 10 graden in vergelijking met donderdag, toen het er 28 graden vroor. Ook in Noorwegen en in het noorden van Zweden stegen de temperaturen na een periode van zes weken poolwinterweer. De temperatuur schommelde vrij dagmiddag om het vriespunt. Midden- en zuid-Europa bleven echter in de ijzige greep van de winter. Oostenrijk maakte vrij dag zijn koudste dag sinds jaren door, toen het kwik zakte tot waarden tussen 33 en twintig graden onder de streep. De nacht van donderdag op vrijdag bleek zeer koud te zijn geweest in west-Duitsland. Men mat daar een vorst van 30 gra den in Beieren en tot 20 graden in het anders zo milde Rijnland. Voor de noordduitse kust zijn 8 wentelwieken doorlopend in de weer om allerlei noodzakelijk heden naar geïsoleerde eilanden te vliegen. In de haven van Kiel trachten ijsbrekers van de ma rine een kleine vaarweg open te houden voor de allernoodza kelijkste scheepvaart. Op verscheidene plaatsen wordt voedsel voor wild en vogels uit geworpen. Frankrijk had te' lijden van zware sneeuwval in het noor den, waar een aantal dorpen voor de derde maal in deze winter van de buitenwereld werd afgesloten. Vele herten en ander wild blij ken in de wouden van oost- Frankrijk van honger te zijn bezweken. Groot-Brittannië, waar het eveneens bitter koud was, heeft daarnaast ook nog te lijden van elektriciteitsstoringen, die het gevolg waren van de zeer grote vraag raar elektriciteit en van een langzarmaan-actie door ar beiders in de krachtcentrales. De beslissing over het lot van de conferentie over het Britse lid maatschap van de Europese Eco nomische Gemeenschap is uitge steld tot 28 januari. De Franse wens om het gesprek met Enge land af te breken is voorlopig gestuit op eendrachtige tegen stand van de overige vjjf landen van de E.E.G., gesteund door de Europese commissie. De beslissing viel vrijdagmid dag op de laatste bijeenkomst van de ministers van de zes E. E. G.-landen, nadat de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murviile, lang durig overleg had gepleegd met „Parijs" en de ministers van Duitsland, Italië en de Benelux- landen hun zwaarste geschut in stelling hadden gebracht. Met het uitstel is aan de fei telijke situatie weinig veranderd. Voorkomen is echter, dat de conferentie met Engeland for meel is afgebroken en het on derhandelingsapparaat wordt ontmanteld. De feitelijke beslis sing over Engeland's toetreding tot de gemeenschappelijke markt zal in de komende tien dagen moeten vallen. Niemand twijfelt er aan, dat daarbij het bezoek van bondskanselier Ade nauer aan president De Gaulle van doorslaggevende betekenis zal zijn. Na afloop van de bijna twaalf uur durende besprekingen tus sen Frankrijk en de vijf E. E. G.- landen werd vrijdagavond een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Franse re gering het verzoek deed de be sprekingen met Engeland af te breken, dat de vijf andere lan den zich hiertegen verzetten en dat het gesprek over deze kwes tie tijdens de reeds eerder vast gestelde conferentie van 28 ja nuari zal worden voortgezet. Tot deze conferentie was in december besloten en zij was bedoeld als tweede „marathon zitting" met Engeland om de besprekingen te bespoedigen. Het gesprek tussen Frankrijk en zijn partnerlanden in de E. E. G. is donderdag en vrijdag niet altijd even rustig verlopen. Uitsluitend ministers namen aan dit waarschijnlijk geheimste gesprek in de geschiedenis van de gemeenschap deel en na de aanvankelijke kalmte werd er met steeds groter duidelijkheid, felheid en zelfs emotie argument na argument op tafel gelegd. De argumenten, die de „vijf" daarbij tegen de Franse minis ter Couve de Murviile aanvoer den, lieten niet na indruk te ma ken. Hem werd te verstaan ge geven, dat het afbreken van de conferentie met Engeland niet alleen een ernstige crisis in Europa en Engeland zon veroor zaken, maar ook in de E. E. G. zelf. Duidelijk werd gesteld, door alle vijf landen, dat Frank rijk bij het doorzetten van zijn wens rekening zou moeten hou den met een weigering, verder mede te werken, waarbij als één van de onderwerpen de door Frankrijk gewenste associatie van Algerije met de E. E. G. werd genoemd. Tot vrijdagmiddag bleef het Franse standpunt ongewijzigd en was er zelfs een verharding van de Franse houding waar te nemen. Daarna stemde minister Couve de Murviile, daartoe uit Parijs gemachtigd, toe de kwes tie over tien dagen verder te be spreken. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zei na afloop van de vergadering, dat hij „geen voorspellingen dorst te doen over hetgeen er op 28 januari gaat gebeuren". „Wij hebben in ieder geval be reikt, dat de E. E. G. niet uit el kaar is gevallen", zei hij. De minister betoogde, dat een „groot onheil is verhinderd", hoewel er „geen reden tot jui chen is". „Er was een reëel gevaar, dat de ontplooiing van de E. E. G. in gevaar komt, niet van hetgeen reeds is bereikt en getekend, maar wat op kortere of lange re termijn staat te gebeuren. De toestand is natuurlijk heel ern stig, maar de machinerie voor de conferentie met Engeland is in tact gebleven. In een meubelopslagplaats in Wolverhampton zijn donderdag opnieuw geheime documenten gevonden, namelijk vertrouwe lijke brieven tussen Britse en Belgische functionarissen. Bij het schoonmaken van een bureau werden deze brieven aangetroffen door dezelfde man, die twee dagen geleden geheime documenten van de Britse mari ne aantrof in een oude kast die op de veiling was verkocht. De brieven zijn aan de politie ter hand gesteld. Van Franse zijde liet men on middellijk na d« vergadering blijken, dat er in het Franse standpunt niets is veranderd. Franse woordvoerders noemden het „logisch", dat geen Frarse minister zal deelnemen aan het gesprek in Luxemburg over het Britse lidmaatschap vaa de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan het einde van decs maand. Het Britse dagblad „Daily Express" heeft vrijdag een forto van de voormalige Franse pre mier Georges Bidault gepubli ceerd welke donderdag, in het centrum van Londen zou Zij» genomen. De Gazet van Antwerpen schreef vrijdag naar aanleiding van een interview met de voort vluchtige leider van de illegale „nationale verzetsraad" dat de ze thans in Londen is. Zoals bekend, werd Bidaulti parlementaire onschendbaarheid in juli j.l. opgeheven en in augustus werd een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd wegens „samenzwering tegen da staat". Hij had in de lente van het vorig jaar Frankrijk verla ten vóór de ondertekening vp.it de overeenkomst van Evian waarvan hij een krachtig tegen stander was. IjoiHÜwill HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN REL BIJ DE BRITSE AMBASSADE IN LEOPOLDSTAD Na de weigering van de Britse consul in Elizabethstad om het land binnen 24 uur te verlaten, zijn bij de Britse ambassade in Leopoldstad relletjes uitgebroken. De bijgaande foto geeft een beeld weer van de situatie ter plaatse. De K. N. A. C. deelde mede ÓOK GROTE RIJKSWEGEN PLAATSELIJK ZEER GLAD De K. N. A. C. wegeninformr. tiedienst deelde gisteren mee dat zeer vele grote rijkswegen in ons land op het ogenblik glad tot zeer glad zijn. In Zuid-Limburg is het bovendi enmistig. Voor alle wegen geldt bovendien een waar schuwing voor stuifsneeuw. De wegen in Groningen zijn in het algemeen redelijk te berijden. Ook de rijkswegen in Zeeland en Zuid-Limburg zijn glad. De K. N. A. C. waarschuwt de weggebruikers om voorzichtig te rijden, in het bijzonder voldoende afstand te houden tot de voor ganger en niet in te talen. s OPKLARINGEN Een hogedrukgebied strekt zich uit van Schotland naar Po len. Aan de zuidflank hiervan bevindt zich een gebied met krachtige oostelijke wind, dat boven het Engelse Kanaal over gaat in een oosterstorm. Met de ZATERDAG 19 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.31 9.09 9.06 9.44 9.46 10.24 9.56 10.34 ZONDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 9.33 10.15 Terneuzen 10.08 10.50 Hansweert 10.48 11.30 Walsoorden 10.58 11.40 MAANDAG 21 JANUARI v.m. n.m Breskens 10.34 11.16 Terneuzen 11.09 11.51 Hansweert 11.49 12.31 Walsoord» 1L53 12.41 oostelijke winden wordt uit Duitsland drogere lucht aange voerd waarin opklaringen voor komen. Deze zullen zich over ons land uitbreiden. In de luchtdrukverdeling komt weinig verandering zodat de vorsttoestand gedurende het weekeinde blijft voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenoch tend tot hedenavond Opklaringen. Opklaringen en geen sneeuw van betekenis. Matige tot krach tige, langs de kust nu en dan harde oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. ZON MAAN op onder op onder Jan. 20 8.38 17.05 3.33 13.11 21 8.37 17.06 4.40 13.41 22 8.36 17.08 5.45 14.19 23 8.34 17.10 6.47 15.06 24 £-33 1702 7.43 1&04

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1