Pagina 5 Vrijdag 18 januari 1963 PK VR1} R ZR RU W neel voor de dienst openbare werken geen gelijke tred houdt met de steeds groter wordende ge meentelijks behoeite, geven wij U eens in over weging te bezien of een intensievere mechanisatie hier unkomst kan bieden. Verantwoorde voorstel len hiervoor kunnen op onze Steun rekenen. ilet genele personeel in dienst der gemeente, op weiKe piaats 01 in welke rang dan ook, betui gen wtj onze oank voor het in net verreden ver- riciite werk en s„eilen rn nen een gepast vertrou wen voor de toekomst. tjp het geored der volksgezondheid wordt vooral door net met genoeg te prijzen werk der ook van genieemewege gesuos'iditeide kruisverenigingen, tot heil van de piaameujKe gemeenscnap, goed zij net nog met opumaai rewuiiaal gvt-oeitc. Uit werk vei ment ook in de toekomst onze voire aan- dacnt en vru zunen dan ook niet mogen nalaten ome sniiiuieienue mvioed onjvend oaar naar te laten ungaan. ine scnuorafisenuieust en scnoor- taudverzorging Behoien ook tot dat belangrijke geoied der vo,.;sgczondneid, temeer daar net mer onze nieuwe generatie aangaat. Het terug.Opeuüe Dezoen aan de gemeentelijke baainricinmgeii verontrust ons niet het minst, eigennjk is uit een geiukitig verschijnsel nat iancienjK aigemeen is tiaar dit voortvloeit uit een tiener woruenue aceomouaue. van net woning areaal. 'ren aanzien van de zwemgelegenheid gaan wij het nieuwe jaar vanzeirspieKeuu met o^uiuisine tegernoev, daar wij aan het aan de eisen van ae tijd aangepaste rueuwe zwembad mgeoruik zuutii kunnen nemen. Vvu hopen ecnier dat deze zwem- geiegemieid, binnen met al te lange tpd, uitge bouwd wordt met recreatieve mogenjkheaen, weike tot een jonge van energie bruisende ge meente behoren, in het recreatieve genre is dit zwernoad een van de ais het ware Dinnensiads- ge.egen mogeiukneaen, maar het zou zeer wel mogenjk kuiitien zpn aat uw conege van B. en W., aat soms op verrassende wuze met nieuwe plannen voor de dag komt, reeus ieis meer in petto heert. In de sector Volkshuisvesting hebben wij de indruk, niynneer de Voorzitter, dat er iets mis aan het lopen is. Om dit voor onze gemeente wei zeer kneuende prooieem aan de orde te stellen, zouden wij eigemyk wel het gehele bestaande arsenaal aan masse wooiden moeten aanspreken, teneinde onze geaachten maar enigszins te kun nen formuleren. Allereerst krijgen wij, indien op korte termijn geen Dijzondere maatregelen genomen worden, te manen met een reiatier acme nood aan bouwrijpe gronden. Het is daarom dat onze fractie aandringt op radicale let wel, mijnneer de Voorzitter radicaie en desnoods ngoreuze maatregelen in deze en op het in een versneld tempo aannaiigig maken van de in voorbereiding zijnde nieuwe uit breidingsplannen, weike de overoruggingsperiode moeten opvangen tot het gereedkomen van de op te spuiten bernppenspolder. Vvij zouden gaarne van vernemen welke nieuwe uitoreidingsplan- nen U in het nieuwe jaar aan onze raad uenkt voor te leggen en ook of de werkzaamheden van onze brillaiue stedeoouwkundige aan de nieuwe uitbreidingsplannen nu al wat vlotter beginnen te lopen dan in het veneden met bepaaiae uit breidingsplannen is geschied. Waar blijft o.a. hec roomjnenplan voor de oude kom, als eerste aanzet op de sanering van de oude stad? Wij weten wel dat wij er met het vaststellen van een nieuw uitbreidings- of ontwikkelingsplan nog niet zijn, daar ook de huidige procedure tot het verwerven van de nodige grond een grote handicap is voor de totstandkoming van nieuwe werken. De aankoop- of onteigeningsprocedures kosten veel tijd en het ware daarom onzes in ziens wenselijk er de hogere overheid eens op te wijzen dat toch eigenlijk de mogelijkheid moest bestaan van een kortere procedure. Wij adviseren daarom uw college van B. en W. iets dergelijks eens in overweging te nemen. Verder achten wij het vanzelfsprekend dat zo vroeg; mogelijk met de aankooponderhandelingen wordt begonnen en dat, indien de minnelijke on derhandelingen tegen een redelijke prijs dreigen vast te lopen de tweede phase van de voorge schreven procedure aanhangig wordt gemaakt. Dit figuurlijk uitgedrukt bedoelen wij dus hier mede dat de gemeeme niet al te lang vóór de ge stoten bomen van een denkbeeldige brug moet blijven staan, zeker niet als er geen kans is dat die brug van minnelijke overeenkomst er nog eens komt, en dat het in dat geval beter is zo spoedig mogelijk te trachten op een andere manier aan de overkant te geraken. Ook een spoedige vaststelling van de definitieve grondprijzen bevelen wij gaarne in uw aandacht aan, teneinde Zo kort en zo weinig mogelijk van richtprijzen wn waar U soms zeer zeker niet van buiten kunt georuik te moe .en maken. Een evenwichtige economische ontwikkeling van onze gemeen.e vereist een toewijzing aan bouwvolume, die in overeenstemming blijft met de groter wordende behoefte. Wij zijn de Provinciale Verdelingscommissie dankbaar dat zij hiermede bij de voorlopige vast stelling van ons volume woningwetwoningen voor 1963 ad 60 stuks rekening heeft gehouden, hetgeen echter niet wegneemt dat wij voor de toekomst moeten blijven aandringen op een volume-verde ling waarbij de factor economische ontwikkeling nog zwaarder gaat wegen, teneinde te voorkomen dat grote behoefte aan woningen een rem op ver dere ontplooiing gaat worden. Het voor 1963 ter sanering beschikbaar gestelde contingent, ad 10 stuks, is nu wel niet zo bijster hog, doch 't moet ongetwijfeld voor uw college van B. en W. mogelijk zijn om in 1963 nieuwe exacte gegevens met be.rekking tot de slechte woningen in onze gemeente beschikbaar te krijgen, waar door voor 1964 ook een verhoging van dit bijzon dere contingent kan worden geclaimd. Bepaalde gedeel.en in onze gemeente zijn zeer dringend aan een sanering toe. Voortgaande op het zeer belangrijke probleem van de volkshuisvesting zij het onze mening, dat door de gemeente geen middel onbeproefd mag worden gelaten, ter bevordering van de wo ningbouwactiviteiten en is het daarom in ver band met de huidige fnuikend werkende aanbe- stedings-mogelijkheden zeer gewenst in het komende jaar ook eens grote aandacht te be sleden aan modernere woningproductie. Geïndustrialiseerde en gesystematiseerde wo ningbouw, alsmede rationalisatie van de traditio nele bouw, blijken in de praktijk elders goede middelen te zijn bij een snellere oplossing van het woningprobleem. Vlot bouwen van woningen, voorzien van de gestelde minimum eisen aan comfort, zonder be snoeiingen op het laatste moment en binnen het raam der curveprijjzen, is elders mogelijk en moet ook hier in Terneuzen mogelijk zijn. Onze fractie zou het derhalve op prijs stellen als uw college van B. en W. een zeer bevoegd deskundige incidenteel aangetrokken of in vaste dienst der gemeente weloverwogen zoudt wil len laten bestuderen en in een aan de raad uit te brengen rapport zoudt willen laten vastleggen of en in welke mate een en ander in onze ge meente zou kunen worden toegepast. Woningbouw is voor onze gemeente zeer belangrijk en is de kosten voor een dergelijke studie zeer zeker ten volle waard. Het huidige bouwprobleem zou kunnen resul teren in een bottleneck voor onze toekomst, >vant geen huizen geen mensen; geen mensen geen verdere ontwikkeling. Uw college van B. en W. heeft competentie en voortvarendheid inzake industrie-vestigingen bewezen. Wij verwachten dan ook van U, dat U inzake de woningbouw straffe maatregelen zult weten tc nemen. Wij werden bijna oneerbiedig door fe zeggen andersnu ja voor één keertje zullen'wij het dan ook maar eens zeggen: anders over de knie. Een spoedige realisatie van bejaardenwoningen te Sluiskil is een aangelegenheid, die onze fractie '■eer ter harte gaat. Immers de voortgaande werf' zaamheden der kanaalverbreding laten voor het treffen van maatregelen in dit vlak niet zo heel veel tijd meer over. Wij hopen dan ook, dat de bijzondere aandacht hiervoor, die U in uw inlei ding op de begroting hebt toegezegd, spoedig tot een gunstig resultaat mogen leiden. Wij hopen eveneens dat ons reeds genomen be sluit om over te gaan tot de instelling van een eigen dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in het komende jaar gestalte gaat krijgen en ook dat de realisatie der streek-afvalwaterleiding van de voorbereidende in de uitvoeringsphase gaat komen. De sector Onderwijs is in het gemeentelijke be stel nog steeds een belangrijke zaak, waarbij de gemeentelijke overheid zich voor de laak gesteld ziet mogelijkheden te scheppen lot het volgen van allerlei soorten onderwijs, waaraan behoefte be staat. Dat de streekbehoefte aan hoger technisch onderwijs door uw college van B. en W. aange voeld is, is wel gebleken uit uw vorige maand aan ons voorgelegde en met algemene stem men aanvaarde voorstel tot het stichten van gemeentelijke HTS. De bouwplannen die er be staan voor een nieuw lyceum verheugen ons ten zeerste; evenals voor een nieuw gebouw ten be hoeve van het openbaar kleuterondèrwijs te Sluis kil. Economische aangelegenheden zijn in onze ge meente vanzelfsprekend een onderwerp om eens zeer speciaal onder de loupe te nemen. Wij hebben thans te maken met een ontwikke ling die onze huidige gemeentegrenzen gaat ont groeien. Begrijpe ons niet verkeerd, mijnheer de Voorzitter, wij bedoelen hier in de eerste plaats mee dat van deze ontwikkeling de gehele streek mede de vruchten plukt; hetgeen dus impliceert dat wij ons in onze verdere ontwikkelingspogingen gedrpgen zouden moeten weten door de gehele streek. Het is daarom onvoorstelbaar jammer dat er in de streek de laatste tijd een stemming waar neembaar is die vindt dat het nu wel genoeg is in Terneuzen. Nu Terneuzen een stadium heeft be reikt waarin het op tal van punten boven het mid delmatige uitsteekt mag dat ineens niet meer. Indien de gehele streek af wilt van de indruk dat zij overwegend agrarisch zou zijn en algemeen erkend wil worden als industriestreek, dan doen wij met het scheppen van nieuwe mogelijkheden niets bijzonders, maar slechts iets dat in het be lang van de gehele streek gedaan moet worden. Ons bewust zijnde van onze centrale taak en functie in de streek, waartoe wij behoren, komen wij op voor de streekbelangen, hetgeen echter niet uitsluit dat onze fractie opkomt tegen een niet dringend noodzakelijke centralisatie. Zo voelen wij ook de destijds verleende gasconcessie als een blok aan ons been en wij van onze kant zullen er der halve als K. V. P.-fractie zorgvuldig voor waken dat onze toekomende generatie ook niet met iets dergelijks te maken zal krijgen. Onze gemeentelijke havenplannen openen per spectieven om in de nabije verdere toekomst de economische ontwikkeling van onze plaats en onze streek nog verder op te voeren en te doen culmi neren in een project van internationale allure, n.l. een goed geoutilleerde zeehaven in de driehoek Rotterdam/Antwerpen en de Kanaalzone van Ter neuzen. Over havenoutillage gesproken huldigt onze fractie het principe dat in iedere behoorlijke zee haven gehuldigd wordt, te weten dat de schepen niet op de kaden, maar de kaden op de schepen dienen te wachten. Het plan van ir. Snijders staat gelukkig met beide benen op de grond en kan dus niet beschouwd worden als een avontuur of een wissel op de toe komst. maar doodeenvoudig iets wat gedaan moet worden. Als dit project niet ter hand genomen zou worden zou dat een tekortschieten zijn. Nu door de E. E. G. steeds meer kunstmatige regelingen wegvallen, zal het havenproject de na tuurlijke voordelen van Terneuzen nog beter tot hun recht laten komen. Nu de randstad Holland begint te kampen met een ruimtelijke congestie is het een zaak van na tionaal belang dat men de met dezelfde natuur lijke mogelijkheden toegeruste zuidzijde van de Westerschelde volledig ingeschakeld weet in de voortgaande ontwikkeling van de voor ons land zo noodzakelijke industrialisatie. De verdere economische ontwikkeling van onze gemeente brengt ook eisen met zich mede van verdere sociale, maatschappelijke, culturele en re creatieve aanpassing. Onze fractie acht het daarom gewenst dat een commissie ad hoe uit onze raad in het komende jaar zal rapporteren wat er in de begeleidings sferen nog dient te worden gedaan, rekening hou dend b.v. met een voorlopige bevolkingsaanwas tot 25 a 30.000 inwoners. Het onderwerp economische aangelegenheden zou niet volledig zijn als ook een vaste oever verbinding over de Westerschelde niet ter sprake zou komen. Als gemeente hebben wij hierover weinig in de pap te brokkelen, hetgeen echter niet wegneemt dat het onze dure plicht is op deze zo noodzakelijke verbinding bij herhaling te atten deren. Onze moeder de natuur doet dat ook bij her haling en heeft dat bjj de laatste zware mistperiode weer eens zeer indringend gedaan. Nu de Deltawerken hun contouren krijgen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland hun brug, blijkt klaar en duidelijk dat de maatregelen ge nomen of nog te nemen voor een ruimtelijke or dening in zuid-west Nederland niet compleet zul len zijn vooraleer bestoten is tot een vaste oever verbinding over de Westerschelde, direct daarbij met een rechtstreekse aansluiting op het Neder landse spoorwegnet. Het spijt ons te moeten stellen dat wij het met het standpunt van de huidige minister van Ver keer en Waterstaat omtrent het niet noodzakelijk achten van een vaste oeververbinding beslist niet eens zijn. Wij hopen dat het laatste woord hier over nog niet is gezegd. Wjj vertrouwen dat een instelling als de Rijks Planologische Dienst ook met deze facetten der ruimtelijke ordening rekening houdt. Een dergelijke oeververbinding met spoorweg aansluiting ziende in het licht van de West-Euro- pese éénwording, mogen wij als Zeeuws-Vlamingen zonder enig chauvinisme toch wel gerust stellen dat de aanpak van dit werk de grootste Nederlandse bijdrage zou betekenen aan de uit bouw van het verkeer tussen de streken gelegen langs de oostkust van de Noordzee. Moge het succesvolle beleid van uw college van B. en W. hieraan ten gepaste tijde nog eens een extra duwtje geven. Over de vestiging van industrieën zelf menen wij niets speciaals te moeten zeggen, aangezien wjj weten dat uw college van B. en W. ook in deze zeer diligent is en dat het voeren van onderhan delingen bij U in goede handen is. Cultuur- is een onderwerp dat in een gemeente als de £nze nog veel te weinig aan de orde wordt gesteld.' De stichting van het culturele centrum zal hierin mogelijkerwijze wel een kentering ten goede betekenen. Hopelijk zal de toekomst- ons leren dat dit culturele centrum niet alleen een financiële last voor ons gemeentelijk budget of een architectonische aanwinst in onze urbanisatie is, maar bovenal een geestelijke verrijking van onze gemeente. Een verantwoorde finantiële last hebben wij voor dit laatste gaarne over. Wij hopen dat de bevolking de stichting van dit culturele centrum zal weten te waarderen door er een goed en veelvuldig gebruik van te maken. De op cultureel gebied tot op heden geïsoleerde bewoners van de streek ten zuiden van de Wester schelde zullen zich middels dit culturele centrum kunnen optrekken tot het culturele niveau van grotere agglomeraties. Wat de sport betreft beschikt onze gemeente in de kom zelf gelukkig ove- een veldaccomodatie om trots op te zijn, de tribune nog even buiten beschouwing gelaten. Hopelijk kunnen wjj de in gebruikname daarvan bij onze volgende algemene beschouwingen in het historisch overzicht memo reren. Wij zien echter ook met verlangen tegemoet dat Sluiskil zeer spoedig binnen de eigen gemeente grenzen zal kunnen gaan sporten. Gaat het jaar 1963 voor dit laatste al iets meer uitzicht bieden, mijnheer de Voorzitter? De indoor-accomodatie in onze gemeente voor gymnastiek en sport laat echter nog heel wat, om bijna te zeggen alles, te wensen over. Keulen en Aken zijn echter ook niet op één dag gebouwd en zo zal het met gymnasüekgelegenheid, sporthal en overdekt instructiebad wel niet het geval zijn in één jaar. Maar als wij, te beginnen in 1963, ieder jaar iets van deze wensen kunnen realiseren, dan hebben wjj mettertijd onze 20.000ste inwoner ook hierin iets meer te bieden dan nu het geval is. De jeugd, mijnheer de Voorzitter, mogen wij niet nalaten ook in onze algemene beschouwingen te betrekken. Zij de jeugdzorg ten principale de taak van het particuliere initiatief, dan is er toch voor ons als gemeentebestuur vanwege de voor name plaats die de jeugd in onze samenleving in neemt nog de taak van stimuleren en steunen. Onze gemeente geeft gelukkig in beide haar daadwerkelijk aandeel en wij vertrouwen dat de jeugd dit in de toekomst nog meer gaat appre ciëren zij het dan niet nodig als tegenprestatie door b.v. meer interesse te tonen voor de be stuurlijke werkzaamheden der gemeente ten voor beeld van de ouderen, die in deze interesse nu .ook wel niet zo bar geweldig zijn- De goeden niet te na gesproken, want wij hebben on onze publieke tribune naast de door ons hogelijk gewaardeer de pers toch steeds een kern aanwezig waarop wij weer of geen weer steeds kunnen reke nen en als er dan eens een hunner zonder bericht van verhindering afwezig is verontrust ons dat ten zeerste. Tot slot, mijnheer de Voorzitter, last but not least, nog een opmerking ov,er onze dienst maat- sehaopelijke zorg. Moge ons compliment dat mo menteel het bestaan van deze gemeentelijke dienst aan de uitoefening van het maatschappelijk werk door organen van kerkelijk initiatief geen belet sel vormt en dat de samenwerking tussen deze dienst en de kerkelijke organen groeiende is, kort cloch voldoende zijn. En na nu zo wat al onze gemeentelijke besognes de revue te hebben laten passeren, willen wij ein digen met allereerst uw excuses te vragen voor de lengte die deze algemene beschouwingen gekregen heeft. Wij konden er echt niet van buiten. Immers de problemen waarmede onze gemeente en haar inwoners geconfronteerd worden breiden zich steeds uit, zoals ook trouwens met de omvang van de door U aan ons voorgelegde begroting het ge val is. Verder willen wij besluiten met de overweging dat wij al onze werkzaamheden dienen te plaat sen in het licht van het gezegde: „De mens wikt, God beschikt". Onder erkenning van Hem als Opperste Be stuurder willen wjj s'eeds onze werkzaamheden verrichten en besluiten nemen, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van geheel onze plaatselijke gemeenschap. Zijn hij voortduring onmisbare steun wensen wij mijnheer de Voorzitter, al onze col lega's en onszelf van harte toe. De heer De Feiiter: Mijnheer de Voorzkler. De fractie van de C. H. U. in deze raad wil ook deze maal, zoals wij dat gewoon zijn, deelnemen aan de algemene beschouwingen. Deze jaarlijks terugkerende bespreking van de momentele toestand van de gemeente kan zeker haar nut hebben, als wij ons houden tot de pro blemen van onze eigen gemeente en al wat hieruit voortvloeit. Wij hebben alweer bijna het einde van het j'aar 1962 bereikt en als wij dan over dit jaar jaar terugzien, blijkt dat er ook weer veel is ge- geschied wat voor de gemeente van groot belang is. Niet alleen-wat van betekenis is voor dit jaar, maar ook voor de toekomst. Het heeft onze instemming dat clp begroting voor 1963 nog in 1962 behandeld wordt. Daar door weet men immers reeds bij de intrede van het nieuwe jaar waai- men aan toe is en welke mogelijkheden er zijn. De gemeentewet schrijft nog altijd voor, dat de ontwerp-begroting 4 maan den vóór de aanvang van het jaar, waarvoor zij moet gelden, de raad moet worden aangeboden. Dat is dus vóór 1 september. Het is begrijpe lijk, dat door de vele werkzaamheden, welke ver bonden zijn aan het opmaken van een begroting en soms het ontbreken van gegevens, die hiervoor nodig zijn, aan deze termijn moeilijk de hand kan worden gehouden. Dit jaar is de tijd, die er ligt tussen het ontvangen van de begroting door de raadsleden en. de behandeling in de raad wel erg kort geweest. Gaarne zouden wij deze tijd ruimer zien gesteld. De begroting voor 1963 verschilt niet veel van die van het lopende jaar. De finaneiële positie van de gemeente is wel iets gunstiger geworden. Het geraamde tekort van deze begroting is kleiner dan vorig jaar. Toch is het nu nog niet mogelijk geweest een sluitende begroting aan te bieden. Dat is jammer. Er zal in de toekomst moeten woroden gestreefd naar een sluitende begroting. Het is voor een gemeentelijke huishouding zeer gewenst dat men'zonder een geraamd tekort het nieuwe jaar kan ingaan. Een begroting is immers een leidraad voor de gemeenteraad in het financiële beheer der gemeen te en geeft ook waarborgen dat de gemeente-gel den zo doelmatig mogelijk worden aangewend. Zo zien wij ook in deze gemeentebegroting alle dra den der gemeentelijke huishouding samen komen. Een woord van dank aan allen die aan het samenstellen van deze begroting hebben meege werkt, is hier zeker op zijn plaats. Bij het afdelingsonderzoek van deze begroting zijn een groot aantal vragen gesteld en opmer kingen gemaakt De memorie van antwoord hier op van Burgemeester en Wethouders is wel erg kort geweest. Gaarne zagen wij in de toekomst een meer uitvoerige beantwoording. Er zijn in het nu bijna afgelopen jaar door de gemeenteraad belangrijke besluiten genomen, die in het komende jaar verder zullen moeten wor den uitgewerkt. Een der belangrijkste is wel het ontwikkelingsplan, opgesteld door Ir. Snijders, voor de haven en de daarbijbehorende industrieterrei nen. In de inleiding voor deze begroting zeggen Burgemeester en, Wethouders reeds toe 't komen de jaar met nadere concrete voorstellen te zullen komen met betrekking tot de uitvoering daarvan. Wij zien deze met belangstelling tegemoet en hopen dat heel het havenprobleem, met al wat daaraan vastzit, in een niet te verre toekomst tot een oplossing zal komen. Er is in deze raad al jarenlang over de haven gesproken, maar er is nog niet heel veel bereikt. Nu zijn echter verschillende omstandigheden gun stiger dan voorheen en nu zal zeker alles gedaan moeten worden wat mogelijk is om de haven een njeuwe kans te geven. Als de nieuw te bouwen sluis en de kanaalver breding over enige jaren zullen zijn voltooid, zal de haven hierbij aangepast moeten zijn en zullen ook de grotere schepen, die het kanaal dan kun nen bevaren, de haven moeten kunnen aandoen. Veel werk zal nog verzet moeten worden en veel moeilijkheden zullen moeten overwonnen worden eer het zover is. Een ander belangrijk besluit van de gemeente raad uit 1962 is geweest het uittreden of eventu eel opheffen van de centrale dienst voor het bouw en woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit houdt in, dat het komende jaar veel aandacht zal besteeed moeten worden aan het formeren van een eigen dienst voor gemeentewerken en het bouw- en woningtoezicht Denken Burgemeester en Wethouders dat het mogelijk zal zijn om op 1 januari 1964 met een eigen dienst te kunnen gaan werken? Wij hopen, dat het personeel, dat nu bij de centrale dienst in hoofdzaak voor .de gemeente Terneuzen werkt, door de toekomstige eigen dienst zal kunnen worden overgenomen. Dit is niet alleen van belang voor de betrokkenen, maar ook voor de eigen dienst, amdat dan zonder al tte grote wij ziging in de bezetting verder gewerkt zal kunnen worden. Want, ondanks al deze veranderingen, moet het tgewone werk toch 'blijven .doorgaan. Toen in april 1959 Terneuzen werd aangewezen als kerngemeente door de Minister van Economi sche Zaken, was liet aanvankelijk moeilijk indus trieën aan te trekken. Hierin is in 1961, maar vooral dit jaar, een belangrijke verandering gekomen. Verschillende industriën hebben gronden aangekocht op het in dustrieterrein en zullen binnen afzienbare tijd be ginnen te bouwen of zijn hiermee reeds bezig. Dit is ook de bedoeling van het aanwijzen van kerngemeenten: de spreiding van de 'industriële werkgelegenheid in ons land. Onze fractie verheugt zich .over deze gunstige ontwikkeling, waardoor voor het bevolkingsover schot van Zeeuwsch-Vlaanderen een blijvende werk gelegenheid kan worden .gevonden. Het vertrek-overschot is in Zeeuwsch-Vlaande ren jarenlang groot geweest; door industrialisatie zal dit moeten worden opgevangen -en 'kan er werkgelegenheid zijn in eigen omgeving. ■Dit brengt voor een gemeente als Terneuzen, die als enigste .in Zeeuwsch-Vlaanderen is aange wezen als kerngemeente, veel ^mogelijkheden mee, maar ook wel eens moeilijkheden. Zo is een van de moeilijkste problemen wel de woningbouw. 'Het aantal woningzoekenden stijgt onrustbarend en daarbjj wordt de houw van huizen afgeremd. Het aantal toegewezen woningwetwoningen is niet, alleen voor onze gemeente, maar voor heel Zeeland-veel te laag. ©aar .dit al jarenlang 't geval is, wordt ook -de achterstand groter. Voorgaande jaren werd veel opgevangen door particuliere hauw, met of zonder .premie, doch dit wordt inu afgeremd. De gevolgen .blijven .dan .ook niet .uit. Er is veel te weinig doorstroming en wil iemand een woning kopen voor zelfbewoning, dan moet een veel hogere prijs hetaald worden dan verant woord is- Als gemeentebestuur kan men hieraan -weinig doen, daar de te houwen woningen door de Minis ter over .de provincies verdeeld worden «n Gedepu teerde .Staten deze toewijzing weer over de ge meenten moeten verdelen. De ondankbaarste taak 'ligt vervolgens 'bij de gemeente, die de gereedgeko men huizen, op advies van de huisvestings-commis- sie, onder de vele gegadigden moet verdelen. Bijzondere zorg heeft het deel der gemeente, dat Sluiskil heet. Immers, tengevolge van de kanaal- werken moeten een groot .aantal huizen en -zaken panelen worden afgebroken. Het is noodzakelijk, dat de vervangende woningen ook te Sluiskil wor den gebouwd, omdat een teruglopen van het in woneraantal moet worden voorkomen. Er is nu een uitbreidingsplan. Toch tilflfet dit met de bestaande toestanden te weinig rekening te houden. Mogelijk kan een wijziging de -uitvoeringsmoge lijkheden vergroten. Het maken van een uitbreidingsplan schijnt moeilijk te zijn, gezien de lange tijd van voorbe reiding, maar als dan eindelijk alles klaar fls OP papier, moet het ook nog te realiseren zijn. Dit geldt zeker wel voor Sluiskil- Wij hebben vorige week vrijdag de problemen van Sluiskil van nabij gezien. Eén -ding -staalt wél vast: Burgemeester en Wethouders en -de Raad zullen zeker de komende jaren veel aandacht aan Sluiskil moeten besteden. Verder willen wij vragen: hoe .staalt het -nu met het saneringsplan voor de binnenstad? Het i® bijna twee jaar geleden -flat de raad be sloot dit saneringsplan te herzien en is er aan de stedebouwkundige opdracht gegeven een gewijzigd plan uit te werken, dat minder ingrijpend zou zijn. Woningverbeteringen in de binnenstad kunnen soms niet uitgevoerd wonden omdat men niet weet wat toegestaan kan worden. De gemeenteraadsverkiezing van dit jaar heb ben voor Terneuzen geen grote verschuivingen gebracht. Het aantal stemmen op «de C. H.U.-iijst voor de gemeenteraad was belangrijk hoger dan hij de stemming voor de Provinciale Staten, die twee maanden vroeger gehouden werd. De zetel winst, die de V. V. D. in 1958 had 'be haald, ging dit jaar weer -verloren, terwijl ,de A. R.—G- V. P. de zetel won, -die zij 4 jaar geleden had moeten afstaan. Alle andere partijen bleven in zeteltal gelijk. Ondanks vele vestigingen uit andere gemeenten is de politieke samenstelling van de gemeenteraad in onze plaats aan weinig veranderingen onder hevig. Niet alleen in de politieke verhoudingen kwam weinig verandering. Ook de raadsleden., die de politieke partijen in de raad vertegenwoordigen, werden op 2 na allen herkozen. Onze fractie kwam in zijn geheel'in de nieuwe raad terug. Wij willen als fractie -de werkzaam heden, verbonden aan bet lidmaatschap var. de raad, zoals het zitting nemen in raadscommissies, het houden van algemene beschouwingen enz., zo veel mogelijk verdelen. In -de afgelopen periode hebben wij eveneens getocht .dit te doen. In de samenstelling van het college van Burge meester en Wethouders kwam geen verandering. Met bijna algemene stemmen werden de wethou ders herkozen. Bij de vóórbespreking over de te verkiezen wethouders is ook gesproken over een eventuele derde wethouder. Wij kunnen, als C. H. U.-fractie, hier in beginsel mee instemmen, doch dan zal er tussen de protestants christelijke frac ties in deze raad toch wel een zekere overeen stemming moeten zijn. Ons standpunt hierover is bekend. Is deze overeenstemming er niet, dan kan de zaak beter maar gelaten worden, zoals die nu is. Het zou jammer zijn, dat de goede verstandhou ding in deze raad zou verstoord worden. Voorstel len van het college van Burgemeester en Wet houders, gedaan om het welzijn der gemeente te bevorderen, zullen wij zeker steunen. Als wij kritiek hebben, zal dat zijn in opbou wende zin, steeds het belang van de gemeente vooropstellende.. Wij hopen, dat het het komende jaar veel voor de gemeente zal kunnen worden gedaan. De proble- men( waarvoor een groeiende plaats als Terneuzen zich geplaatst ziet, zullen door het gemeentebe stuur tot een bevredigende oplossing gebracht moeten worden, tot welzijn van allen, die hier wonen. Moge God ons allen kracht en wijsheid geven de belangen, die ons zijn toevertrouwd, op de juiste wijze te behartigen. (Wordt vervolgd.) KENNEDY EN FANFANI President Kennedy heeft een uitnodiging aanvaard tot een bezoek aan Italië in de loop van het jaar. Men vraagt zich in Washington af, of de president van dit bezoek gebruik zal ma ken om ook Parijs en andere Europese hoofdsteden aan te doen. Kennedy moet onlangs hebben gezegd, dat het mis schien nodig zou zijn eens met De Gaulle te gaan praten over de multinationale kernmacht in Navo-verband, waar de Franse leider zich tegen heeft uitge sproken. Premier Fanfani van Italië heeft woensdag besprekingen gevoerd met president Kenne dy en minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. CHROESJTS.J.OV BIJ 'BE'RLIJNSE MUUR Premier Chroesjtsjov heeft donderdag rond 'het middaguur een kijkje genomen bij de muur aan de zónegrens in Berlijn, zo heeft het Oostduitse persbu reau ADN gemeld. Bij de door laatpost aan de Friedrichstrasse werd hij begroet door de Oost- Duitse minister van Defensie, Hoffmann, en de garnizoens commandant van ©ost-Berlijn, generaal-majoor jPoppe. De Sowjet-premier was ver gezeld van de Oostduitse com munistische leider, Walter Ul- bricht, en leden van de Russi sche delegatie naar het -congres. Toen Chroesjtsjov bij de Oosl- Berlijnse zijde -van „Checkpoint Charlie" arriveerde lieten de Oostduitse grenswachten de .slagboom neer. Tot degenen die de grens wilden passeren werd gezegd„U kunt over een kwar tier doorrijden". Chroesjtsjov had voor zijn be zoek aan de muur de ochtend bijeenkomst van het Oostduitse partijcongres verlaten. Hij zwaaide vrolijk naar de menigte die onmiddellijk na zijn aan komst aan de Westtoerlijnse kant van de grens was samen gestroomd. Hij tod een dikke jas met een bontkraag aan en een bontmuts op. Toen Chroesjtejov en zijn ge zelschap 'bij de controlepost aankwamen, vormden 'Oostduit se en Russische rechercheurs in burger een cordon tussen de Sowjet-premier en de Ameri kaanse doorlaatpost waar in- m.ddels leden van de Ameri kaanse -militaire politie en West- Berlijnse politiemannen waren gearriveerd. Chroesjtsjov en UIbricht onderhielden zich en kele minuten met elkaar, waar na de rechercheurs een stapje opzij deden en de Russische premier kon wuiven naar de mensen in West-Berlijn. „Kom hierheen en geef ons een hand", zo riep een Amerikaanse "burger. Oaroesjtsjjov -die kennelijk in 'een uitstékend humeur was, Met heit «dhter bij een brede grijns. Daarna -verdween het ge zelschap weer achter de beton nen muur om in <de gereedstaan de .mtto'-s ase stappen. Op weg naar cie auto's kwa nten de -communisti s c h e leiders langs -drie autobussen Westerse toeristen -die voor een douane kantoor stonden. Dé bestuurder en passagiers van de eerste bus stroomden naar buiten en ver drongen zich rond de lachende Sowjet-premier. Het waren voor hel merendeel Italiaanse •verslaggevers en Amerikaanse militairen op vakantie. ■Chroesjtsjov had er veel ple zier ïn en hiep toen „welkom, •'weIte0IH," toe. De Italianen duw den de Oostduitse lijfwacht eenvoudig opzij en spraken in rad Italiaans door elkaar. Chroesjtsjov klopce enkele omstanders op de schouder en zei in het Russisch „Is er hier iemand die Engels, spreekt?". Toen dit vertaald was werd een Amerikaanse kolonel die in de bus was blijven zitten, door zijn medereizigers naar buiten ge haald. Chroesjtsjov schudde de kolo nel de hand en riep: „Ik wens u het allerbeste toewaarop de Amerikaanse luchtmachtoffi cier, die zich niet erg toeschie telijk toonde, antwoordde met een kort „Dank u, tot genoegen" en weer in de bus verdween. Het Oostduitse persbureau A. D. N. meldde nog, dat gene- raal-majoor Poppe bij de con- toolepast tegen de Russische premier tte de muur nog niet eerder had bezocht had ge zegd, -dat dit nu het punt was waar., ito oktober 1961, „tanks van het Amerikaanse bezettings leger itr-aehtiten, za©h een weg tc banen naar de hooidstad van de Duditse Democratische Repu bliek". China en de conferentie ia Oost-Berlijn De Chinese pc-rs en radio heb ben tot dusver niets gemeld over het partijcongres in Oost-Bellijn en de daar gehouden redevoerin gen. Als het net zo gaal als bij de andere kortgeleden gehouden partijcongressen ïn Cost-Europa, zal de rede van de Chinese afge vaardigde volledig gepubliceerd worden een dag nadat zij is uit gesproken. Maar van de andere redevoeringen zal geen gewag gemaakt word .n voordat de Chi nese delegatie is teruggekeerd Pas daarna zullen zij worden af gedrukt met commentaar. MEES TOXOPEUS KWAM PER HELICOPTER De bekende schinper van de reddingsboot „Insulinde" Mees Toxopeus, die na een bewogen leven thans van zijn rust geniet -op het eiland Schiermonnikoog, is door Prins Bernhard gevraagd zitting te nemen in het presidium van het Natuur Noodfonds Ne derland. Mees Toxopeus, die thans 76 jaar is, moest ook de in stallatievergadering donderdag morgen op het paleis Soestdijk van dit fonds bijwonen. Maar Schiermonnikoog was geïsoleerd. De luchtmacht wist echter raad. Er werd een helicopter naar Schienfconnikoog gezonden en Mees Toxopeus maakte de vlucht van zijn leven. Op het voetbal veld van het koninklijk paleis in Soestdijk maakte de helicopter een voor'reffelijke landing en Mees Toxopeus was precies om kwart vóór elf op de vergadering aanwezig. Prins Bernhard heeft -de bejaarde mensenredder een speciaal compliment gemaakt voor deze tocht uit het ijzige noor den naar Soestdijk.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5