Gemeenteraad van Terneuzen OR VRIJE ZE F, UW Vrijdag 18 januari 1963 LEGERING VAN DUITSE MILITAIREN IN NEDERLAND Overeenkomst getekend tussen Nederland en de Bondsrepubliek Op het ministerie van Buiten landse Zaken is donderdagoch tend een overeenkomst gete kend tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland over do stationering van Duitse mili taire eenheden in Nederland, aldus werd door het ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. „MANNEKEN-PIS" ONTVOERD TOESTAND OP DE RIVIEREN WORDT MOEILIJKER TERDOOD VEROORDELINGEN IN TUNIS In het kader van de gemeen schappelijke verdedigingsplan nen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie werd in het najaar van 1961 een Nederland se brigade in de Bondsrepubliek Duitsland gelegerd. Aangezien de hiervoor beschikbare luge- ringsfaciliteiten slechts zijn be rekend op tijdelijke statione ring, werd met de Duitse Bonds regering overleg gepleegd over de mogelijkheden voor een bete re oplossing van het legerings- vraagstuk. Dit overleg heeft tot de conclusie geleid, dat bevredi gende faciliteiten voor de Ne derlandse onderdelen in de Bondsrepubliek gemakkelijker ter beschikking konden worden gesteld indien ongeveer gelijke ruimte in Nederland beschik baar zal komen voor Duitse op- leidings- of verzorgingseenhe den. Voor de legering van Neder landse militaire eenheden in de Bondsrepubliek behoefde in 1961 geen volkenrechtelijke overeenkomst te worden geslo ten. Daarvoor was de op 23 ok tober 1954 te Parijs tussen de drie Westelijke mogendheden en de Bondsrepubliek gesloten overeenkomst over de aanwe zigheid van buitenlandse strijd krachten in de Bondsrepubliek, tot welke overeenkomst Neder land in 1955 was toegetreden, voldoende. De overeenkomst, die thans door de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten en dr. A. M. Obermayer, raad aan de Duitse ambassade, getekend is, volstaat derhalve met de regeling voor het ter beschikking stellen van legeringsruimte in Nederland, aldus het ministerie van Bui tenlandse Zaken. „Manneken-Pis", Brussels „eer ste burger", is woensdagnacht van zijn voetstuk in de Bel gische hoofdstad verdwenen. De ontvoerders hebben het bronzen beeldje vervangen door een gipsen reproduktie zonder hoofd. Donderdagmorgen vroeg kreeg het Belgische persbureau „Bei- ga" een anoniem telefoontje. Het kreeg te horen, dat het beeldje dat één van de toeris tische attracties van Brussel is, „ontvoerd" was. De man die opbelde, sprak Vlaams. De politie denkt nu, dat „man neken-Pis" bij wijze van grap door Vlaamse studenten uit Leuven of Gent gestolen js, De toestand op de rivieren rond Dordrecht wordt moeilij ker. Op de Oude Maas voor de stad bevindt zich licht vast ijs dat men waarschijnlijk niet zal gaan breken, doordat het ijs verder naar beneden, ter hoogte van de Barendrechtse brug muurvast zit, zodat het toch niet kan afvloeien. De Dordtse pon ten voeren gistermorgen nog, maar of dit zo zal blijven kon men niet met zekerheid zeggen. Middelzwaar, verspreid dnjiijs, bevindt zich op de Bovenmerwe- de tussen Gorinchem en Wer kendam, de Amer, het Hollands Diep, de Dordtse Kil en de Bergse Maas beneden. Middel zwaar opeengepakt drijfijs is op de Beneden en Nieuwe Merwede. Vast ijs ligt op de Bergse Maas boven. Op de noord komt vrij licht drijfijs voor. Op de meeste rivieren is scheepvaartverkeer alleen mogelijk met krachtige schepen. Een militaire rechtbank in Tunis heeft donderdagochtend 13 man, van wie één bij verstek, ter dood veroordeeld wegens een samenzwering om president Bourguiba te vermoorden en de macht over te nemen, oordelingen in Tunis In totaal stonden 26 man te recht wegens de mislukte sa menzwering. Deze was georga niseerd door aanhangers van de voormalige secretaris-generaal van de (regerende) Neo-Destour partij, Salan Ben Youssef, die In West-Duitsland werd ver moord en die zelf verscheidene malen had geprobeert Bourgui ba uit de weg te ruimen. Tot de beklaagden behoren zeven officieren van het Tunesi sche leger. Zij zijn alle zeven ter dood veroordeeld, evenals een voormalige verzetsleider, Laz- har Chraiti. Een der militairen was kapitein van de presiden tiële lijfwacht en een ander be velhebber van een tankeenheid. De rechtbank kwam na be raadslagingen die 23 uur duur den tot de uitspraak. (Over het lot der andere beklaagden is nog niets bekend.) Tegen twee beklaagden werd levenslange gevangenisstraf uit gesproken. Voorts werden ge vangenisstraffen opgelegd van 20, 10, 5 en 1 jaar. President Bourguiba heeft het recht Om de tgr dood veroor deelden gratie te verlenen. gehouden op vrijdag 31 december 1962 te 19 uur. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra, burgemeester. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Lange vel de, A. Ramondt, R. Hol, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, J. C. Bleijenberg, C. J. Complet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kenisgeving: Mevr. E. Doorns Ortelee en de heer P. Fijn van Draat. De Voorzitter: Mijne Heren, ik open deze ver gadering van de raad en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van mevrouw Doorns wegens ziekte en van de heer P. Fijn van Draat wegens uitstedigheid. Ik ben verheugd dat de heer Waverijn weer hersteld in ons midden is. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van de gemeente-begroting en de begroting van de takken van dienst (t.w. het Woningbedrijf, het Grondbedrijf en de dienst voor Maatschappelijke Zorg) voor het dienstjaar 1963. De Voorzitter geeft gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, van de gelegenheid die U ons geeft tot het houden van algemene beschouwingen, wil onze fractie gaarne gebruik maken. Het houden daarvan, voorafgaan de aan de begrotingsbehandeling, achten wij een goede gewoonte. Immers, de fracties krijgen hier door in ruimere mate dan doorgaans het geval is, de gelegenheid hun visie te geven over de taak van het gemeentebestuur, alsmede te doen blijken van hun inzichten ten aanzien van de gemeente politieke zaken. Lettende op het lijvige vóór ons liggende boek werk, getiteld „Begroting der inkomsten en uit gaven met memorie van toelichting van de ge-, meente Terneuzen voor de dienst van 1963", han delende over zó'n veelheid van zaken en behel zende zó'n massa cijfermateriaal, is het opleggen van beperkingen bfj het houden van algemene beschouwingen vanzelfsprekend geboden en zal men zich uiteraard dienen te bepalen tot de hoofdlijnen en de maatregelen in groter bestek. Financiën. Ons in eerste instantie bepalende tot de finan ciële toestand der gemeente, blijkt uit het ont werp der begroting, dat de „Financiële Verhou. dingswet 1960" een, naar het zich laat aanzien, wat zekerder basis biedt voor de samenstelling der gemeentebegroting als voorheen, al dient hier bij enige reserve in acht te worden genomen, nu het complex van maatregelen daarmede verband houdende, nog niet geheel rond is. Begrotings technisch dus een winstpunt. Van een eigen on afhankelijk financieel beleid is echter, ook onder de huidige regeling, nog geen sprake, nu, zoals Burgemeester en Wethouders in de inleiding te recht opmerken, steeds rekening moet worden gehouden met een zekere bevoogding van hoger hand, voornamelijk op heet gebied der investerin gen. Ondanks de huidige regeling, welke de gemeen- te-financiën wel enig soulaas gaf, is het, blijkens de ontwerp-begroting 1963, desondanks toch niet mogen gelukken deze sluitend te krijgen. Het te kort, dat weliswaar lager is dan het nadelig saldo van het lopende jaar, wordt geraamd op 102.833. Hoewel een voorzichtig financieel beleid dus geboden blijft, is dit tekort voor een groeiende gemeente ons inziens geenszins verontrustend. Hierbij willen wij tevens aantekenen, dat de be studering van de begroting ons aanleiding geeft op te merken, dat ook naar ons gevoelen de ramingen van de diverse posten zo objectief moge lijk zijn gesteld en dat, tenzij ernstig nadeel voor de gemeente tengevolge hebbende, schrapping van posten dan wei verlaging daarvan niet mogelijk is. Wat het financiële aspect van onze gemeente in haar totaliteit betreft, delen wij het gematigd optimisme van het college van Burgemeester en Wethouders, vervat in de inleiding op de begro ting. Blikkend in de toekomst van onze gemeente, zijn wij van mening dat realisering van nog vele zogenaamde infrastructurele werken odig is. Wij spreken de hoop uit, dat ook in de toekomst de financiering van deze objecten mogelijk zal zijn. Woningbouw. Om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds toenemende bevolkingsaanwas, blijft de woning bouw ter plaatse een voortdurende bron van zorg. Het feit, dat in het afgelopen jaar rela tief weinig woningen konden worden gebouwd, werkt zéér remmend op de natuurlijke ontwikke ling van onze gemeente. Dat er enige honderden bouwaanvragen op afdoening liggen te wachten wijst hierop. Het is vrijwel overbodig het college van Burgemeester en Wethouders te verzoeken ter zake blijvend diligent te zijn. Hoewel de woningbouw ons inziens in de eerste plaats met kracht bevorderd dient te worden, dient daarnaast tevens aandacht te worden ge schonken aan de bouw van grotere typen wonin gen, waaraan in onze gemeente, gelet op haar ont wikkeling, een stijgende behoefte zal ontstaan. Ons inziens dient ook, meer dan voorheen, aan dacht te worden geschonken aan de bouw van kieinere eenheden voor bejaarden en alleen staanden. Wat de woningwetbouw betreft, signaleren wij helaas als het ware een strijd op twee fronten, n.l. enerzijds om het zo begeerde bouwvolume, anderzijds en dat verontrust ons zeer in de bouwsector zelf, n.l. om voor aanvaardbare prij zen woningen te kunnen bouwen. Ook hier zal het nodig zyn, al is dit geen eenvoudige zaak, met de nodige urgentie en met medewerking van hogerhand een goodwill-brug te slaan. Het zou in een land waar de woningnood nog zulke afmetin gen heeft toch al te ongerijmd zyn, dat daardoor de bouw zou s.agneren. Dat de bouw van woning wetwoningen jn het afgelopen jaar alhier niet in voldoende mate gerealiseerd is kunnen worden, is naar onze mening tevens te wijten aan het feit, dat aan Terneuzen relatief te kleine hoeveelheden woningen werden toegewezen in een te kort tijds bestel: (1 jaar). Men moet continu-bouwprogram- ma's op langere termijn en jn grotere contingen ten kunnen realiseren en waarschijnlijk zal moe ten worden overgegaan tot gehele of gedeeltelijke systeemoouw of verdergaande normalisatie. Eerst dan is de mogelijkheid niet uitgesloten van een toenemende interesse bij de bouwondernemers, desnoods ook van buiten Zeeuws-Vlaanderen. Wij zouden het op prijs Stellen, dat Burgemeester en Wethouders hieraan de nodige aandacht willen wijden, al ziin wij er ons van bewust, dat dit een zaak is, weike in breder verband aan de orde ge steld dient te worden. Inzake het verjoop van de grondprijzen in de gemeente, gedurende de laatste 10 jaar, vex-zoeken wij het college van Burgemeester en Wethouders een overzicht te doen samenstellen. Teyeny vragen wij ons af of het geen aanbeve ling verdient in ruimere mate tot grondaankopen over te gaan, eventueel renteverlies en verdere onkosten daarmedë verband houdende ten spijt. Een wat groter grond-are_aai heeft .tevens het voordeel van tijdwinst voor onderhandeling en eventueel onteigening. De raad moet thans soms nog te veel in een dwangpositie handelen, hoewel de overtuiging bestaat dat de prijs te hoog ligt. Wellicht kan deze zaak tevens eens worden op genomen met de stedebouwkundige. Gelet op het toenemend aantal woningzoeken den (mede in verband met het probleem Sluiskil, vanwege de kanaalwerkenen de daarmede ver band houdende druk op de huisvestingscommissie, is de taak daarvan, welke enige jaren geleden wat gemakkelijker was, thans weer aanmerkelijk verzwaard. Voor het vele, veelal ondankbare werk, door de leden van de huisvestingeommissie, zowel die voor de kom, als die voor Sluiskil, ver richt, willen wjj hierbij gaarne van onze waarde ring doen blijken. Maatschappelijk werk. Gezien de personeelsbezetting van deze dienst en de toenemende werkzaamheden daarvan, in verband met de groei van de gemeente, is ons in ziens waakzaamheid geboden, teneinde te voorko men dat in het bijzonder de begeleiding van de inwoners op maatschappelijk gebied, vooral hen die niet onder de zorg van het kerkelijk maat schappelijk werk vallen, in het gedrang zou komen. Mede met het oog op de voortschrijdende industrialisatie, verzoeken wij ook hier de vinger op de pols te houden. Industrialisatie. Het stemt tot grote voldoening dat de aanwij zing van Terneuzen, in april 1959, tot ontwikke lingskern op zo'n voortreffelijke wijze heeft aan geslagen. Als het college van Burgemeester en Wethouders in de inleiding op de ontwerpbegro ting opmerken, dat de industrialisatie van Ter neuzen in het afgelopen jaar een bevredigend verloop heeft gehad, dan siert hen deze beschei denheid. Want, als in een paar luttele jaren tijds voor industrie-vestiging een oppervlakte-areaal van niet minder dan circa 135 ha reeds een be stemming heeft gevonden, dan is er ons inziens sprake van een spectaculaire ontwikkeling. Vooral ook het feit, dat er zich industrieën en toeleve ringsbedrijven van verschillende aard vestigen of zullen vestigen, waardoor de werkgelegenheid in de kanaalzöne-Terneuzen meer gevarieerd en daardoor ook minder conjunctuurgevoelig wordt en er bij het zoeken van een betrekking een keuze mogelijk wordt, is van onschatbare betekenis. Wij hopen dat dit beleid, waaraan wij gaarne onze steun blijvend willen toezeggen en waarvoor wij bijzonder veel waardering kunnen opbrengen, doelbewust in eenzelfde opgaande lijn zal kunnen worden voortgezet. Maar meer nog dan onze waardering zal voldoening hebben geschonken het oordeel van de Minister van Economische Zaken, bjj diens bezoek aan ons gewest, waarbij deze be windsman opmerkte: „Er zit „Schwung" in de ont wikkelingskern Terneuzen. Wij allen zijn over de gang van zaken in Terneuzen zéér tevreden." Vanzelfsprekend is dit een ontwikkeling die annex vele samenhangende problemen met zich brengt, welke eveneens om een oplossing vragen en waarvan wij hopen dat deze tijdig zullen wor den onderkend. De beknopte nota inzake de in gewikkelde problematiek rond de voortschrijdende industrialisatie en de daartoe te treffen voorzie ningen voor de sociaal-culturele begeleiding 't vorig jaar door U toegezegd zien wij, zodra de tijd hiervoor gevonden kan worden alsnog gaarne tegemoet. Havens. In de i'aadsvorgadering van donderdag 30 augus tus 1962 werd in het bijzijn van de ontwerpei", Ir. N. Snijders, directeur van de havens en han delsinrichtingen te Amsterdam, adviseur Van de gemeente, aan de orde gesteld het „Ontwikke lingsplan haven- en industrieterreinen gemeente Terneuzen." Dit plan opent voor Terneuzen, van oudsher met de scheepvaart zo nauw verbonden, eertijds zelfs de derïle zeehavenplaats van ons land, wijdere perspectieven. Indien men bedenkt, dat, blijkens een destijds door Ir- L. H. Jacobsen, in opdracht van de ge meente, samengesteld rapport, circa 25 van de bevolking van Terneuzen rechtstreeks of zijde lings aan de scheepvaart een bron van bestaan ontleende, moge het duidelijk zijn, waarom in vorenbedoelde raadsvergadering van meerdere zijden druk werd uitgeoefend om tot een spoedige uitvoering van dit plan te komen. Zodra de finan ciering voor dit plan dan ook veilig zal zijn ge steld, zal ons inziens de uitvoering met bekwame spoed ter hand dienen te worden genomen. Het komt ons zelfs wenselijk voor, dat getracht wordt het daarheen te leiden, dat hiermede ge lijktijdig wordt gereedgekomen, ais de grote, thans in uitvoering zijnde kanaalwerken, haar be slag zullen hebben gekregen. De vraag rijst nog of dit plan, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, aan de behoef ten voor de eerste jaren zal kunnen voldoen. Is er nu al enig idee hoe de acquisitie gevoerd zal worden en wanneer deze zal aanvangen? Tevens willen wij reeds thans vragen, of, zodra het geëigende tijdstip hiervoor mocht zijn aange broken, het college zich tijdig wil beraden over de vraag of het niet wenselijk zou zijn, in verband met de aanleg en de ontwikkeling der havens, uit de raad een havenadviescommissie te formeren. Meneer de Voorzitter. Hoewel nog vele belang rijke zaken zich voor een beschouwing zouden lenen, menen wij ons te moeten beperken, door in kort bestek het volgende onder de aandacht van het college te brengen: Recreatie: Voor de bewoners van de kanaalzöne- Terneuzen zal zich binnen afzienbare tijd de vraag opwerpen, hoe de recreatie op ruimer schaal en binnen aanvaardbare afstanden te bevorderen. Tijdig beraad hierover komt ons wenselijk voor. Stichting van een jeugdherberg, zomede aanleg van een vrije jachthaven, ter bevordering van het watertoerisme, komen ons aanbevelenswaardig voor. Ook menen wij dat aan een kampeerterrein dringend behoefte is. Kleuterschool: Wij zouden het appreciëren als bevorderd kon worden, dat de bouw van de open- baree kleuterschool te Sluiskil, spoedig haar be slag zou kunnen krijgen. Saneringsplan: Nu de plannen van de Rijkswa terstaat ter plaatse zijn uitgewerkt, ware het wen selijk, dat het saneringsplan voor de kom, begrensd door de nu nog bestaande midden- en oostelijke kanaalarm, wordt gewijzigd. Hierbij ware aandacht te schenken aan het wegenstelsel voor doorgaand verkeer, hetwelk dient aan te sluiten op het Rijks wegennet. Verkeer: Nu de verkeerssituatie via de invals weg, nu deze nog slechts gedeeltelijk is voltooid, onbevredigend is, verzoeken wij na te gaan of het mogelijk is de aanleg van het tweede gedeelte te bespoedigen, zodat meer spreiding van het gemo toriseerde verkeer mogelijk wordt. Nu we het toch oyer zaken hebben rakende het verkeer, wil len wij deze gelegenheid te baat nemen, onze waardering uit te spreken voor het mooie werk van de afdeling „Terneuzen en omstreken" van het Verbond voor Veilig Verkeer. De eerst onlangs opgerichte Stichting „Jeugdverkeerstuin* alhier, een prachtig initiatief, wensen wjj bij de verdere uitwerking van haar plannen, welke reeds in een ver gevorderd stadium verkeren, veel succes toe. Postkantoor; Ten opzichte van het nieuvve-Ter- neuzen wordt de ligging van het huidige postkan toor hoe langer hoe excentrischer. Kunt U ons mededelen of er plannen voor nieuwbouw bestaan en zo ja, ons daarover enige bijzonderheden ver tellen? Met name zijn wij geïnteresseerd over de vestigingsplaats. Politiebureau: Het materieel voor de politie kon op vlotte wijze op peil worden gebracht. Min der vlot schijnt het te gaan met de grondaankoop aan de Rosegracht van de domeinen, voor de bouw van het zo broodnodige nieuwe politiebureau. Op een vlotte afdoening van deze procedure mogen wij aandringen, opdat met de bouw zo spoedig mogelijk kan worden begonnen. ^Museum: In hoeverre wordt het mogelijk ge acht, met medewerking van ingezetenen over te gaan tot de bescheiden aanzet van een gemeente museum of permanente tentoonstelling? Gedacht woi'dt aan een maquette, scheepsmodellen, schil derijen, foto's, tekeningen enz. over de stad en streek. Verbindingen over de Westerscheldc. Wij zullen niet in herhaling treden over wat hierover, namens onze fractie, bij voorgaande algemene be schouwingen is opgemerkt. Wij willen dit slechts even memoreren en tevens constateren dat, hoe verder de industrialisatie voortgang vindt, het vervoer per as steeds meer zal toenemen. Hoe in tensiever het gemotoriseerde verkeer wordt, des te urgenter zal een snellere verbinding over de Westersehelde worden. Dit nijpende probleem vormt ook voor onze provinciale overheid een voortdurende bron van zorg. Juist tijdens de Slatenzitting van gisteren is deze problematiek tot onze grote voldoening nog eens onderstreept door een door drs. Th. J. Westerhout, voorzitter van de F.v.d.A.-staten- fractie, ingediende motie, waarin werd voorgesteld deze ter kennis te brengen van de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën en waar in geconcludeerd werd dat de regering op kdrie termijn maatregelen dient te treffen om het tempo van de verbetering van de outillage van het veer KruiningenPerkpolder op te voeren. Zolang wij nog van een vaste-oeververbinding, waarnaar blijvend gestreefd dient te worden, ver stoken blijven, dient een optimale verbetering- van de Wes.erschelde-veren, ook van Terneuzen naar Hcedekenskerke, nagestreefd te worden. In dit verband ware de centrale overheid te verzoe ken bij de Belgische regering op soepeler facili teiten aan te dringen, indien, b.v. bij mist, storm of andere stagnatie van de veerdiensten, gebruik wordt gemaakt van het zogenaamde hoefijzer- verkeer. Meneer de Voorzitter. Wij menen te mogen stellen, dat het teneinde spoedende jaar voor onze gemeente, dank zij een positief gericht beleid, in vele opzichten een goed jaar is geweest. Een jaar waarin zowel van U persoonlijk, als van het college van Burgemeester en Wethouders, bijzonder veel is gevergd. Gaarne brengen wij daarvoor onze welgemeende dank en verbinden daaraan tevens do toezegging, dat ook voor het komende jaar, waar mogelijk, het college zich van onze steun verzekerd mag weten. Tevens danken wij al het personeel, hetzij rechtstreeks of zijdelings staande in dienst der gemeente, voor hun toegewijde arbeid. Nog vol van indrukken opgedaan tijdens het werkbezoek van de raad op vrijdag 14 dee. j.l., naar tal van objecten, zowel binnen als buiten onze gemeentegrenzen welk bezoek vanwege het instructief karakter interessant en leerzaam was verheugen wij ons reeds bij voorbaat over de naderende voltooiing van diverse objecten in het komende jaar, welke ook voor onze gemeente van zo'n eminent belang zijn. Dat daaronder ook begrepen is het zwembad in de voormalige Oes terputten vervult ons met een zekere trots. Meneer de Voorzitter. We staan thans aan het einde van een jaar, waarin belangrijke gebeurte nisseen hebben plaats gevonden. Wij denken hier bij aan de verkiezingen, waarbij de kiezers ons in zo'n ruime mate hun vertrouwen hebben ge schonken. Wij hopen ons in de komende jaren dit vertrouwen waardig te tonen. Wij zullen het op prijs stellen als de prettige samenwerking in onze raad, ondanks verschillend de politiek inzicht, gecontinueerd zal mogen wor den. Wij willen besluiten, meneer de Voorzitter, staande aan de vooravond van de viering van het Kerstfeest en de Oudejaarsavond, met V allen veel goede dagen toe te wensen, daarbij de hoop politiek inzicht, gecontinueerd zal mogen wor- wereld, ons land en onze gemeente wel moge gaan. Mijnheer de Voorzitter, Het is in onze gemeente een goede gewoonte dat, alvorens tot behandeling van de begroting voor het nieuwe dienstjaar wordt overgegaan, de verschillende politieke geledingen in onze raad hun visje op het recente verleden en de nabije toekomst geven, middels het houden van alge mene beschouwingen. Onze fractie doet hier zeer gaarne aan mede, daar die algemene beschouwin gen onzes inziens een hoogtepunt vormen in het politieke leven van onze gemeente en wel ter gelegenheid van de behandeling van een zeer belangrijk en ook zeer iüvig document: de begro ting. Het feit dat ons gelegenheid wordt gegeven tot het houden van algemene beschouwingen is belangrijk omdat wij hieruit kunnen constateren dat onze democratische rechtstaat zich hechter heeft gevestigd dan ooit tevoren. Daartoe heeft in niet geringe mate bijgedragen het dieper besef van de rechten en vrijheden in mindere mate van de plichten van de mens, terwijl in korte tijd ook een enorme vooruitgang is geboekt ten aanzien van de onderlinge verdraagzaamheid. En terecht ziet men nu in de rechtsstaat-idee meer dan hetgeen het raam der Grondwet omvat. Wil len onze democratische instituten, zoals de ge meenteraad er een is, blijven leven en niet alleen hun waarde als zodanig behouden dan is het zaak er niet in zelfgenoegzaamheid bij te ver wijlen, maar in zelfcritiek naar zwakke plekken te speuren en waar nodig en mogelijk verbeterin gen in te voeren. Zoals gezegd, mijnheer de Voorzitter, is de ge meentelijke begroting een belangrijk document, als zijnde een mixtum compositum van grote en kleine problemen, van belangrijke en onbelang rijke aspecten der gemeentelijke huishouding. De begroting is voor ons allen, hier als raads leden aanwezig, een gezamenlijk program dat de hoofdlijnen van het beleid voor het komende jaar gaat vaststellen. Het behoeft geen betoog dat het opstellen van een program een aangelegenheid is van het grootste gewicht, aan de voorbereiding waarvan vele zorgen dienen te worden besteed. Daarom onze hulde aan allen die aan de samen stelling van de begroting 1983 hun belangrijke bijdragen hebben geleverd; in de eerste plaats uw college van B. en W. en verder het secretarie- personeel en anderen. Voordat wij nader ingaan op de nabije toe komst, neergelegd in deze begroting lijkt het ons gepast zeer summier nog enkele punten te rele veren uit het recente verleden van. de aflopende dienst 1962. Van enige pretentie op volledigheid kan daarbij vanzelfsprekend geen sprake zijn. Op 10 mei namen wij afscheid van één der top figuren uit onze raad, n.l, de heer Henry en dit in verband met zijn eervolle benoeming tot bur gemeester van Numansdorp en Klaaswaal. De heer Hamelink werd zün opvolger. Op 28 juni namen wij wederom afscheid en nu van onze vorige gemeentesecretaris de heer Dees, welke ech.er nog enigszins bij de gemeente lijke werkzaamheden betrokken blijft. Op 4 september werd onze nieuwe gemeente secretaris de heer Van Pagee geïnstalleerd, na op 12 juni met algemene stemmen door onze raad tot die functie te zijn geroepen. Op dezelfde datum kwam ook de raad voor de eerste maal in nieuwe samenstelling bijeen, waar bij de zeer gewaardeerde heren Jansen en Vrie- ling opgevolgd waren door de heren Brakman en Ramondt. Hierdoor werd het Sluiskilse element," in onze raad vier man s.erk en het zou ons niel verwonderen als ook een andere meerhoofdige fractie bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkie zingen zich in deze niet onbetuigd gaat laten. Over Sluiskil gespróken kunnen wij bij dit his torisch overzicht ook niet nalaten de datum 26 september te memoreren, dag waarop onze Com missaris der Koningin het nieuwe Brandweer-, Bad- en Bajescomplex aldaar officieel in gebruik stelde' en het zoveelste afdankertje werd vervan gen door een eerste gloednieuwe brandweerauto. De rede bij die gelegenheid gehouden door de Voorzitter der Belangengemeenschap Sluiskil gat op een bepaald gebied een vingerwijzing voor de toekomst, mogelijk te zijner tijd nog eens resone rende op het Ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. De raadsjesluiten in het aflopende jaar op eco nomisch terrein lagen op een recordhoogte, o.a.: op 19/7 grondtransactie Rubberfabriek Hollandia plan en financieringsopzet afvalwater leiding op 14/8 grondtransactie Dow Chemicals bouw voor uitbreiding Meterfabriek op 30/8 plan Ir. Snijders ter ontwikkeling van haven- en industrieterreinen op 4/10 grondtransactie Maatschappij De Schelde waarbij wederom een toeleveringsindustrie zich candidaat stelde om met de ontwik keling van Terneuzen mee te groeien, terwijl ook van zeer belangrijke beslui.en in an dere vlakken van onze sterk expanderende ge meente sprake was. Om er enkele te citeren o.a.: motorisering politiecorps aantrekken landschapsarchitect en archi tecten voor nieuwe s.adhuis en nieuwe politiebureau bouw cul.ureel centrum oprichting HTS uittreding Cen.rale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht spuitpxan Seriippenspolder aanleg verbindingsweg Terneuzen/Sluis- kil- -wegen en bijkomende werken in Louisa- polder en Piersenspolder te Sluiskil opdracht besteksklaar maken nieuwe be graafplaats en sportvelden te Sluiskil. Wij zullen bij het verleden als zodanig niet lan ger sals-aan, doch op een en ander zo nodig terug komen bij onze visie op de naatje toekomst. Een nabije toekomst, mijnheer de Voorzitter, waarin de fascinerende omwikkeling van onze gemeente, zoals die in het laats.e decennium heeit plaats gevonden, zich in nog gro.ere atmetingen en in een nog veelvoudig versneld tempo kan voltrek ken. Deze ontwikkeling is de prooiemauek, waar voor wij als raaösïeaen in het heden geplaatst worden; het gaat om de gemeente Terneuzen van de toekomst, waarin het voor onze nieuwe gene ratie onze kinderen en hun kinderen, goed is te leven. Ais K. V. P. hebben wij de opdracht er aan mede te werken dat dit goed leven ook de dieps.e en waarachtig Chrisielijke betekenis van het leven omvat. Wij willen deze opdracht bewust aanvaarden en stellen tor uitgangspunt van onze poli.ieke werk zaamheid. En daar er een wisselwerking is tussen omwikkeling en samenwerking wensen wij weer zoals in net ver.eden met al onze collega's- raadsleden eendrachtig samen te werken om van onze gemeeme niet aileen een bloeiende, maar ook levendige gemeente te maken. Aan die laatste heeft het de laatste jaren wel iets ontbroken. Als wij er aiien van blijven ui.gaan dat er slechts iets goed tot stand kan komen dank zij een eendrachtig evenwichtig menselijk en zake lijk doeltreffend beleid aan zal het waaracuïig wel gaan met onze toekoms.mogelijkheden, welke bovend,en een gunstige s.ruc.urele invloed hebuen op het ontwikkelingsproces van geheel Zeeuws- Vlaanderen, ook van de flankge'oieden ter linker-, en rech.erzijde van de Kanaalzone van Terneuzen. Onder deze Kanaalzone wordt volgens hoofds.uk B artikel 38 van het op 20 juni 196J te Brussel tussen het Koninkrijk België en het Koninkrijk der Nederlanden geslo.en Verdrag betreffende de verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de regeling van enige daarmede veroand houdende aangelegenheden welk Verdrag is goedgekeurd bij Wet van 23 november 1961 verstaan en nu citeren wij let terlijk: „In dit hoofdstuk wordt verstaan onder het havengebied van Terneuzen: de rede van Terneu zen, de voorhavens, het Nederlandsa, gedeelte van het kanaal van Terneuzen naar Gent niet de daar aan gelegen havens en het zijkanaal naar de Axelse Sasing." Terugkomende op de begroting kunnen wij mededelen dat het tekort voor ons frac,ie geens zins verontrustend is. Het feit van de bevoogding waarvan U in uw inleiding gewag maakt hebben wij nu eenmaal te aanvaarden. Wat de dagelijkse leiding van onze gemeeme be.reft, mijn heer de Voorzi.ter, weten wij die ook voor het komende jaar weer in goede handen. Immers uw eigen bruisende energie, gepaard gaande aan ken nis van zaken en geassisteerd door de beide wet houders, die alom groot vertrouwen en respect geniecen, hebben in net verieden reeds veel voor onze gemeen .e tot stand gebracht en geven ons nog g.Qje beloften voor de toekomst. Het doet ons een genoegen te hebben kunnen cons-ateren dat onze nieuwe secre.aris zo viot de draad van het zo genuanceerde leven van onze gemeente heeft te pakken gekregen en dat U zich door zijn raad en daad ges.eund weet. Ook aan ons secre.arie-personeel stelt de hui dige gang van zaken gto.e eisen en daar wij van hen met net onmenselijke mogen venangen, gaan wij geheel aecoord met de door U gedachte perso neelsuitbreiding op korte termijn, evenais met het in het leven roeden van een nieuwe gespeciali seerde secietarie-aideüng voor Onderwas, cul turele en Sportzaken, waa.aan wij eciuer ook gaarne zouden zien toever.rouwd me. mede-helpen op gang orengen van een in.ensiever vreemdtun- genveiKcer, met aues wat daartoe behoort. Het is immers algemeen benend dat Terneuzen de vreemtieiingen oetrekkehjk weinig in het at.rac- tieve te bieden heeft, beualve nee natuurschoon onzer Wes.erseheide-oevers. Een intensief vreem- dehugenoezoek vraagt ecn.er meer, zij het keus niet alleen een feèneke feestverlichting tijuens de deeemoermaand. Nog andere punten die daar voor ter hand zouden Kunnen worden genomen zijn b.v. meer norecayelegenneid in het Terneuzen „ouiien de bruggen" wy denken dan o.a. aan de nabijheid van net unieke sport- en wandelpark, het nieuwe zwemoad, de Otheense kreek. Het is echter niet onze taak dit hier uitputtend te be handelen, doch mogelijk is de V. V.V. en de be langnemende midueustand zelf rijker aan ideeën dan wij wel denken. De bemoeienissen van deze te creëren nieuwe secretarie-aldeling zouden zich b.v. ook lot de jeugdzorg kunnen uitstrekken. Naar net secretariepersoneel teruggaande zou den wij van U gaarne eens vernemen ot de laatst vastgestelde formatie-opzet nu helemaal is gereali seerd. Grote eisen worden heden ten dage ook gesteld aan het corps der gemeentepolitie. Het diene voor ons als raad nu nog meer dan vroeger een streven te zijn dit corps in de gelegenheid te stellen de haar toevertrouwde taak naar behoren te verrichten. Maatregelen die in deze een zekere prioriteit genie.cn zyn de bespoediging waar mogelijk van het stichten van het nieuwe pohtieoureau, verdere modernisering van het ver- voersapparaat en uitbreiding van de zorg voor de verkeersveiligheid o.a. door het steunen van initiatieven ter bevordering van de verkeersop- voeding, voorlichting ouden van dagen en kleuters.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4