Europa en de bom Beursoverzicht BINNENLANDS NIEUWS Pro-Indonesische demonstratie in Hoilandia RADIO EN TELEVISIE De moord op Roger Ackroyd Woensdag 16 januari 1963 DË VRIJE ZEEUW Pagina 5 NA DE OPSTAND IN BROENEI Landbouwprijsindexcijfer november Verkorting van de Untea- periode gevraagd Marktberichten Door hetgeen Kennedy's onder minister van Defensie Ball de NAVO-raad heeft verteld, is iets duidelijker geworden wat de pre sident op kernwapengebied voor ogen staat. En het belangrijkste daarbij is wel, dat de Amerikanen nu duidelijk stellen dat die Noordatlantische kernmacht niet bepaald een militaire noodzaak is, maar dient als geruststelling voor die Europeanen die vrezen ooit de dupe te kunnen worden van een Amerikaanse aarzeling het uiterste strijdmiddel toe te passen. De Amerikaanse regering schijnt hiermee terdege het ad vies op te volgen dat dr. Henry Kissinger in het laatste num mer van Foreign Affairs heeft gegeven. De fout der Verenigde Staten, zegt hij, is dat ze de kwestie alsmaar behandeld heb ben als een technische zaak en niet als het psychologisch en po litiek probleem dat het eigen lijk is. Het begon eigenlijk in 1961 toen Washington het belang van conventionele wapens aanzien lijk hoger begon aan te slaan dan tevoren, toen men die min der noodzakelijk achtte omdat de kerridreiging het gebruik ervan toch zou beletten. VOETVOLK EN RUITERIJ De verandering van dit stand punt hield in dat de Verenigde Staten hun raketten zoveel mo gelijk in eigen land of op zee concentreerden en aan de met moeite verworven bases in Engeland en Turkije bijv. minder gingen hechten. Voor de Europeanen leek de rol van het conventionele voetvolk wegge legd, terwijl de Amerikanen de atomaire ruiterij op stal hadden. In dat verband, zegt Kissinger, is het een beetje dwaas dat de Amerikanen zo boos zijn over Europese verwijten dat ze wel eens van mening veranderen. I Daar ligt ook de kern van de zaak. De inzichten in Washing ton zijn uiteraard niet gegaran deerd onveranderlijk. Zouden ze ooit zodanig veranderen dat bij voorbeeld een eventuele oorlog op het Europese continent niet I waard geacht wordt er kern- wapens aan te besteden omdat die een even vernietigende re- j pressaile op het eigen land uit lokken, dan zou Europa in de kou staan. En de redenering kan dan ver der gaan: Washington moet wel zijn lot verbinden met West- Europa omdat het daarzonder niet kan, maar dat soort gedach ten van Europese verbondenheid kan ook wel eens veranderen. Dit soort mijmeringen over mo gelijke ontwikkelingen van de toekomst zal ongetwijfeld ook ten grondslag liggen aan De Gaulles verbeten streven naar een force de frappe, helemaal van hemzelf. RUITEN EUROPA OM De Londense Times tekent hierbij aan, dat de gebeurtenis sen om Cuba niet al te geloof waardig hebben gemaakt dat kernactiviteiten altijd een zaak zijn voor het hele Westen. Toen was het een zuiver Amerikaanse aangelegenheid. Aan de andere kant, zegt het blad: als de Euro peanen wat in de Cubaanse kwestie te zeggen hadden willen hebben, dan hadden ze ook een politiek beleid daarover moeten uitstippelen. Het Amerikaanse voorstel, voorzien van royale toezeggin gen aan materiaal, heeft dan ook een dubbele niet-militaire, maar politieke betekenis: als een NAVO-kernmacht tot stand komt ten dele door eventueel voor eigen gebruik terug te trekken eenheden der Amerikanen, Brit ten en Fransen, voor de rest door een gemeenschappelijke vloot van de anderen dan komen de Verenigde Staten in de positie dat ze automatisch verwikkeld raken in een conflict waarbij die macht een kernschot lost. Het of en wanneer van het toe passen van het laatste vergel- dingswapen is dan niet meer een zuiver Amerikaanse aangelegen heid waarvan Europa maar moet afwachten of zijn belangen er mee gediend zijn. AFSTAND VAN SOEVEREINITEIT Bovendien dwingt een derge- INTERNATIONALS NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND Door maandag aan de voor zichtige kant te blijven, heeft het Damrak het bij het rechte eind gehad. Dit bleek gistermiddag toen de openingskoersen voor de internationale waarden werden geregistreerd. De koersen van al deze waarden bleven beneden het slotniveau van maandag zij het, dat de verliezen binnen zeer nauwe grenzen bleven. AKO had wat middenkoersaanbod te ver werken waardoor laag op 428 lh werd geopend, tegen 433 als slot- koers van maandag. Later bleek dat de openingskoers nog te hoog was geweest. Er werd na melijk 425 in de rayon-aandelen gedaan. De stukken verlieten de markt op ca 427. Philips en Hoogovens praktisch onveran derd op resp. ƒ146,30 en 549. Later op de middag daalde Philips tot ƒ145,60. Unilevers en Kon. Olie lagen bij de opening 30 cent lager op resp. ƒ142,80 en 160. Gedurende de verdere beursduur kwam in de koers van Unilever en Kon. Olie weinig verandering meer. De handel was op alle fronten lusteloos. De overige Europese beurzen waren gisteren in „mineur "- stemming als gevolg van het „neen" van president De Gaulle tot Amerika inzake de Polaris- raketten en tot Engeland ten aanzien van de vraag over het toetreden van dit land tot de E. E. G. Voor West-Duitsland kwam hierbij nog de vrees dat premier Chroesjtsjcrv in Oost- Duitsland tegen West-Duitsland van leer zou kunnen trekken in zake de kwestie Berlijn. De West-Duitse beurzen gaven koersdalingen van tien tot vijf tien punten te zien. De mededelingen van presi dent Kennedy maandag in zijn „State of the Union" over de plannen ten aanzien van de be lastingverlagingen, zijn maan dag niet van grote invloed ge weest op het koersverloop in Wall Street. Dat neemt niet weg dat de Newyorkse beurs hoger sloot. Hierbij moot rekening worden gehouden, dat Wall Street de vorige week aanhou dend vast gestemd is geweest, waardoor toen reeds, werd voor uitgelopen op bovengenoemde mededelingen (vooral de inkom stenbelasting) bekend zijn kan dit, aldus de beurs, tot enige ont spanning in Wall Street leiden. Er was gisteren voor Amster dam geen enkele stimulans van-- uit het buitenland aanwezig om hogere koersen te doen regi streren. Het tegendeel was eer der waar. Het viel dan ook niet te verwonderen dat de stemming „lusteloos" was. Zeer geringe verkopen waren reeds voldoen de voor lielite koersdalingen. De ondertoon van de markt bleef voor alle hoofdfondsen zeer goed. De leidende cultures en de staatsfondsen bleven praktisch onveranderd. Voor de scheep vaartaandelen viel enig optimis me te bespeuren. De stemming was hier goed prijshoudend. In de lokale afdelingen was de stemming ongeanimeerd. Aande len „Union Rijwielen" kregen een lagere advieskoers op de dividendverlaging tot zeven pro cent (negen procent), waarvan twee procent van De Wit's Tex tiel bracht geen verandering in de koers van de aandelen die op 195 werden geadviseerd. Beursindices u/1 14/1 15/1 Int. concern 482.4 478.7 477.2 Industrie 326.3 325.8 325.8 Scheepvaart 138.3 138.5 139.2 Banken 260.8 261.1 259.2 Handel enz. 153.6 152.2 152.3 Algemeen 356.9 354.9 354.1 Nabeursköersen AKU- 422—430 (427%) Koei. Olie: 158.50—160.30 (159.90) Philips: 144.50—147.00 (145.90) Unilever: 141.70—143.20 (142.70) Hoogovens: (550y2) Stemming: Flauw. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend in Amsterdam luiden Engels pond 10.0610.16 Amer. dollar 3.57—3.61 Canadese dollar 3.293.34 Franse frank (100 73.2073.70 Belg. frank (100) 7.18—7.23 Duitse mark (100) 89.6090.10 Zweedse kroon (100) 68.8069.80 Zwits. frank (100) 83.0583.55 Ital. lire (10.000 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.50—52.50 Noorse kroon (100) 49.9050.90 Oostenrijkse schilling (100) 13.92 1/2—14.02 Va Port. escudo (100) 12.4512.60 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.90—6.05 lijke structuur ook tot een aan zienlijke verbetering van de samenwerking tussen de Ver enigde Staten en de andere lan den van de NAVO zowel ten aan zien van de bevelvoering als bij het bepalen van een houding in een eventuele moeilijke toestand Iets waarmee het Westelijk ver bond alleen maar gebaat kan zijn. De Verenigde Staten geven hiermee een ongekend feit een deel van hun souvereiniteit op uit het besef dat ze die niet onverminderd kunnen laten be staan, terwijl ze aan anderen de voordelen van het partners zijn prediken. De zaak is hiermee nog niet van zijn problematiek ontdaan, wat De Gaull'e straks zal doen en een eventuele Duitse mede zeggenschap zijn bijvoorbeeld twee zeer penibele punten maar zeker is dat Kennedy's voorstellen voor het eerst een redelijke weg wijzen om uit het probleem van de kernwapens te geraken dat nu al geruime tijd onaangenaam knaagt aan het NAVO-verbond. AVRO WIJZIGT TELEVISIE PROGRAMMA VOOR ZATERDAGAVOND De moeilijkheden inzake de re geling betreffende het honora rium en de voorwaarden, van toepassing op losse medewerking van musici aan televisie-uitzen dingen, hebben de A.V.R.O.-tele- visieleiding genoodzaakt tot het aanbrengen van wijzigingen in het aangekondigde televisie-pro gramma voor zaterdagavond 19 januari. Het programma „Sterren en Streken", dat vanuit de Stads schouwburg te Nijmegen zou ge houden worden, komt geheel te vervallen. Het programma ver meldt nu o.m. heroptreden van de hammond-organist Douglas Du ke, de vertoning van een film uit de serie „De verdedigers" en waarschijnlijk een uitzending van het literair-programma „Hou je aan je woord". Dit programma werd reeds vooraf opgenomen. De medewerking van de konink lijke luchtmachtkapel aan deze televisie-avond staat nog niet ge heel vast. Hierover wordt thans overleg gepleegd, zo heeft het A.N.P. vernomen. De kapel zou gedurende ongeveer 25 minuten in het televisie-programma con certeren. In de voornaamste plaatsen van het Britse protectoraat Broenei zullen verzegelde brie venbussen worden geplaatst, waarin de bewoners mededelin gen kunnen doen over opstande lingen, die zich nog op vrije voe ten bevinden. Tot deze maatre gel is besloten, omdat de bevol king uit vrees voor represailles de autoriteiten niet mondeling wil inlichten over de activiteit van de opstandelingen. Voor der gelijke inlichtingen heeft de overheid een beloning uitgeloofd. Volgens een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer in november 104 tegen 100 in oktober en 107 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. (1949/1950 1952/1953 100). Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten liep, als ge volg van de hogere prijzen voor granen, erwten en stambonen, op van 111 op 114. Vergeleken met november 1961 (113) steeg het met 1 punt. Het groepsindexcijfer voor vee houderij produkten liep met 4 punten op tot 101. Tegenover la gere prijzen voor rundvlees en paarden stonden hogere voor de overige produkten in deze sec tor. Ten opzichte van de over eenkomstige maand van '61 (105) daalde het groepsindexcijfer met 4 punten. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren bleef onveranderd (158) of 9 punten hoger dan in november 1961. DODE EN 9 GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Bij een autobotsing op de Delftlaan te Haarlem ter hoogte van de jeugdherberg „Jan Gij zen", is gistermorgen één per soon gedood en zijn negen men sen gewond. Een volkswagen met vier inztittenden, die op weg wa ren naar Den Helder, slipte door de gladheid en kwam frontaal in botsing met een volkswagenbus je, waarin negen mensen zaten. Daarbij werd de bestuurder van de volkswagen op slag gedood. Alle gewonden, van wie enkelen er ernstig aan toe zijn, werden naar ziekenhuizen in Haarlem vervoerd. Aangezien in de volks wagen leden van de Koninklijke Marine zaten, is ook de Konink lijke Marechaussee bij het on derzoek betrokken. De Delftlaan vormt de verbin ding tussen Haarlem en de Vel- ser tunnel. De 42-jarige Th. Hofland, schipper bij de Koninklijke Ma rine in Den Helder, is bij de bot sing om het leven gekomen. De heer Hofland was gehuwd en vader van drie kinderen. Hij bestuurde de auto. De 43-jarige majoor-geschutmaker H. Bar- telds en de 44-jarige majoor-ge- schutkonsabel G. Appel werden zeer ernstig gewond. Licht gewond werd de 41-jarige ser geant-vuurleidingkonstabel J. H. Schreurs. Hij is overgebracht naar het Marinehospitaal te Overveen. De zwaar gewonden zijn in een ziekenhuis te Haar lem opgenomen. Allen waren af komstig uit Den Helder en op weg naar H. M. kruiser „De Zeven Provinciën" die bij de Rotterdamse Droogdok Maat- Maandagochtend is in Hoilan dia een pro-Indonesische demon stratie gehouden waaraan onge veer 1000 Papoea's hebben deel genomen. Zij marcheerden met een groot aantal Indonesische vlaggen en spandoeken door de stad en boden de V. N.-bestuur- der, dr. Djalal Abdoh, een peti tie aan. Op verscheidene punten VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2330 stuks vee, zijnde: 175 vette koeien en ossen; 540 gebruiksvee; 160 vette kalveren; 130 graskalveren; 1003 nuchtere kalveren; 14 var kens; 8 lopers; 70 biggen; 37 paarden; 3 veulens; 168 schapen of lammeren; 22 bokken of gei ten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien 2,102,85; Vette kalveren 2,603,50; alles per kg. Graskalveren 200300 Nuchtere kalveren 110140; Lopers 75100; Biggen 42 ƒ55; Slachtpaarden ƒ200—ƒ240; Schapen 90130; Lammeren 90140; Kalf- en melkkoeien 7751075; Vare koeien 500 —ƒ700; Vaarzen ƒ500—ƒ800; Pinken ƒ325—ƒ500. Overzicht: Vette koeien: aan voer korter, handel kalm, prijzen ongewijzigd; Vette kalveren: aanvoer even minder, handel vlug, goed prijshoudend. Prima's boven notering; Graskalveren: aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen onveranderd; Nuch tere kalveren: aanvoer iets min der, handel stroef, prijzen lager; Lopers en biggen: aanvoer iets meer, handel rustig, prijzen als vorige week; Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel kalm, ruim prijshoudend; Scha pen en lammeren: aanvoer ge woon, handel tamelijk, prijzen stabiel; Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen constant; Vare koeien: aanvoer iets meer, han del stroef, prijshoudend; Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, han del flauw, prijzen als vorige week. in Hoilandia waren spandoeken aangebracht en overal was met Indonesische vlaggetjes gestrooid. Op de vlaggetjes stond de tekst gedrukt waarin president Soe- karno en de Indonesische rege ring de bevolking een gelukkig nieuwjaar wensten. De spandoe ken hadden opschriften als „De Untaea-periode moet worden ver kort", „Wij hebben geen plebis ciet nodig", „Het plebisciet is een middel van Nederland om ons onderling te verdelen", „Ons land is de republiek Indonesia van Sabang tot Merauke" en „Wij hóuden vast aan de proclamatie van 17 augustus 1945". In de petitie wordt gevraagd om verkorting van de Untea- periode, annulering van het ple bisciet en onnmiddellijke aan sluiting bij de republiek Indone sia. De petitie, dis was onderte kend door 18 politieke leiders, werd overhandigd door Wajoi, Tokoro en Lucas Jouwe. Dr. Abdoh zei tegen de delega tie dat hij de petitie zou doorzen den aan de secretaris-generaal van de V. N. Hij merkte tevens op dat demonstraties zijn toege staan mits de orde niet wordt ge stoord en geen geweld wordt ge pleegd. De demonstranten moe ten verdraagzaam zijn jegens an dere groepen met mogelijk ande re opvattingen, aldus de> V. N.- bestuurder. Van de zijde van het V. N.-be- wind werd meegedeeld dat de toestemming was gevraagd voor de demonstratie die zeer or delijk verliep. Het houden van deze demonstratie werd toege staan. schappij wordt bewapend, aldus de Marinevoorlichtingsdienst. In het busje zaten zes bank werkers uit Utrecht, die op weg waren naar een karwei. Drie van hen zijn naar een ziekenhuis overgebracht en wel de 37-jarige E. N., de 46-jarige W. A. P. en de 36-jarige J. C. T. Allen braken een been. De overige inzittenden van het busje liepen slechts lich te verwondingen op. De vier leden van de Konink lijke Marine kwamen uit Den Helder en naar de Haarlemse politie heeft meegedeeld, wilde de bestuurder een andere auto passeren. Hij kwam daarbij op de linkerweghelft, waar de wagen door de gladheid slipte. BEJAARDE ZWERVER IN WONING VAN GASTHEER OVERLEDEN In een woning in de Amster damse binnenstad heeft de poli tie zondagavond het lijk aange troffen van de 65-jarige heer Th. van Looyen uit de hoofdstad. De bejaarde bewoner, had, hoewel hij geen bed en dek voor de heer Van Looyen had, deze toch tij delijk onderdak verleend. De man, die de laatste weken zwer vende was, sliep met zijn kleren aan op de grond bij de kachel. Tegen een kennis vertelde de be woner dat zijn gast reeds enige dagen sliep zonder dat hij wak ker was te krijgen. De kennis ging naar de woning en vond daar de gast, die vermoedelijk de nacht tevoren overleden was. De politie heeft het stoffelijk over schot in beslag genomen. BRAND IN WINKELWONING In de woning met winkel van de rijwielhandelaar G. Hager te Drogeham is zondagmorgen om streeks vier uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken, die het gehele pand in korte tijd volledig in de as heeft gelegd. De heer Hager werd gewekt door lawaai. Toen hij de slaapkamer deur opentrok, kwam hem een verstikkende rook tegemoet. Via een raampje in de slaapkamer duwde hij zijn echtgenote in nachtgewaad naar buiten, waar na hij zelf volgde. Op blote voe ten ging het echtpaar naar buren, waar de brandweren uit Surhuisterveen, Buitenpost en Drogeham werden gealarmeerd. De spuitgasten konden evenwel niets uitrichten tegen het laaien de vuur. Alleen de werkplaats een garage en een kippenhok konden worden behouden. Uit de woning kon niets worden gered. In de winkel verbrandden acht bromfietsen en een tiental rij wielen. De heer Hager is verze kerd. 50-JARIGE MAN BEROOFD De 50-jarige ambtenaar P. A. C. O. is vrijdagnacht op de Den- neweg in Den Haag door drie of vier hem onbekende mannen neergeslagen en beroofd van zijn portemonnaie met 36, De mannen doemden ineens uit het donker op en trachtten O. die op weg naar huis was een por tiek in te sleuren. Dat gelukte niet helemaal door de tegenstand die het slachtoffer bood en daar om kreeg hij een klap op het hoofd met een loden pijp. Half versuft lieten de berovers het slachtoffer liggen. Na weer wat bijgekomen te zijn strompelde O. naar een vriend in de buurt die hem met zijn auto naar het ziekenhuis bracht. Daar werden enkele hoofdwonden, die O. van de beroving had overgehouden behandeld. DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSENG Gisteravond om half zes is op de Antwerpsestraatweg, op de grens van de gemeente Bergen op Zoom en Woensdrecht, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. De heer Staas uit Hoogerhei- de reed met zijn auto in de rich ting van zijn woonplaats. Tenge volge van de gladheid van de weg is de auto gaan slippen en kwam dwars over de weg te staan. Een uit de richting Hoo- gerheide komende personenauto, bestuurd door de 26-jarige C. Jongenelen uit Bergen op Zoom, reed met grote vaart op de auto van de heer Staas. Bij deze botsing kwamen de heer Jongenelen, de echtgenote van de heer Staas en hun negen jarig dochtertje om het leven. Zij waren vrijwel op slag dood. De heer Staas is zeer ernstig gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. DONDERDAG 17 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Lichte gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram. muz.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klass. gram. muz.; 9.35 Water standen 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kook- praatje; 11.15 Omroeporkest; 12.00 Licht instr. ensemble; 12.30 Med. voor land- en tuinbouw; 12.33 Amusementsmuz.13.00 Nws.; 13.15 Med., eventueel ac tueel of gram. muz'.; 13.25 Beurs berichten; 13.30 Trompet-reci tal; 14.00 Viool en piano; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Zing met ons mee; 15.30 Voordracht; 15.45 Licht instr. ensemble; 16.00 Van vier tot vijf: radioprogr. in een Notedop; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Pianospel; 18.30 Sport- praatje; 18.35 De gesproken brief; 18.40 Licht instr. kwartet; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Actie: Open het dorp; 19.30 Re portage van het Tweejaarlijkse congres van de Partij van de Ar beid; 20.00 Nws.; 20.05 Het Noor delijk Filharmonisch orkest. (In de pauze: 21.05-21.40 De geschie- 53) Ze keek me smekend aan als of ze om medeleven vroeg in deze nare situatie. „Ja, dat gaat zo," gaf ik toe. Ze ging op boze toon verder. „Ik verzeker u dokter dat ik hard op weg was een nerveus wrak te worden. Ik kon 's nachts niet meer slapen. En steeds die af schuwelijke hartkloppingen! En toen kreeg ik een brief van iemand uit Schotland of lie ver ik kreeg er twee allebei van Schotten, mr. Bruce Mac- Pherson en Colin MacDonald. Erg toevallig. Ik kon geld lenen tegen schuldbekentenis. Ik heb naar één van de twee geschreven, maar er schenen moeilijkheden te zijn." Ze zweeg. Ik begreep dat we op delicaat terrein kwamen. Ik heb nooit iamand ontmoet die zo moeilijk tot het eigenlijke onderwerp kon komen. „Ziet u," ging mrs. Ackroyd voort, „het is alles een kwestie van afwachten., Ik bedoel in ver band met de erfenis. Natuurlijk verwachtte ik dat Roger voor me zou zorgen maar ik wist het niet. Door - AGATHA CHRISTIE - En ik dacht, dat als ik maar éven het afschrift van zijn testament zou kunnen inzien natuurlijk niet uit vulgaire nieuwsgierigheid dat ik dan zou weten, waar ik aan toe was. 'Ze keek me van terzijde aan. De situatie begon netelig te wor den. Gelukkig kunnen handig ge bruikte woorden de lelijkheid der naakte feiten camoufleren. „U bent de enige aan wie ik dit zou kunnen vertellen, beste dokter," zei mrs. Ackroyd snel. „Ik weet dat u me niet verkeerd begrijpen zult. Vrijdagmiddag.." Ze zweeg onzeker en slikte. „Ja?"- zei ik aanmoedigend, „wat gebeurde er vrijdagmid dag?" „Iedereen was weg, dat dacht ik tenminste. En ik ging naar Ro gers studeerkamer o, ik had een goede reden om erheen te gaan, ik bedoel, er stak niets ach ter toen ik al die papieren op zijn schrijftafel zag liggen dacht ik ineens: Zou Roger zijn testa ment in een van de laden van zijn bureau bewaren? Ik ben zo impulsief, weet u, altijd geweest, als kind al.... Ik handel steeds in een eerste opwelling. Hij had heel slordig zijn sleutelbos in de bovenste la laten zitten." „Eh toen doorzocht u zijn bu reau," hielp ik. „En.... hebt u het testament gevonden?" Mrs. Ackroyd slaakte 'n kreet en ik begreep dat ik niet diplo matiek genoeg geweest was. „Wat klink dat vreselijk! Zo was het helemaal niet! .Natuurlijk niet," viel ik haas tig bij. „Ik druk me alleen wat onhandig uit. Vergeef u het me maar." „Mannen zijn zulke eigenaar dige wezens. Als ik in Rogers plaats was geweest zou ik er helemaal geen bezwaar tegen hebben gehad te zeggen welke beschikkingen ik had getroffen. Maar mannen doen altijd zo ge heimzinnig. Je móét uit zelfver dediging je toevlucht wel nemen tot kleine trucjes." ,En het resultaat van dat klei ne trucje?" vroeg ik. „Dat wilde ik u juist vertellen. Ik was net aan de onderste la toe toen Bourne binnenkwam. Ver schrikkelijk ongelegen. Natuur lijk schoof ik gauw de la weer dicht, stond op .en wees haar op wat stof op het blad van het bo- reau. Maar de manier waarop ze keek beviel me niet o, ze was heel beleefd hoor, maar er was een echt vals licht in haar ogen. Bijna minachtend als u be grijpt wat ik bedoel. Ik heb het nooit een aardig meisje gevon den. Ze is een goede dienstbode, daar niet van, en ze zegt Ma'am en ze heeft er geen bezwaar tegen om mutsjes en schortjes te dragen (en ik verzeker u dat massa's meisjes dat niet meer willen te genwoordig) en ze kan rustig zeggen „niet thuis" als ze in plaats van Parker moet opendoen en ze.Maar waar was ik ook weer?" „U zei dat u ondanks haar vele goede eigenschappen dat meisje Bourne toch nooit heeft mogen lijden." „Nee, en dat doe ik nog niet. Het is een vreemd meisje. Ze is anders dan de anderen. Een te goede opvoeding gehad als u het mij vraagt. Je kunt tegenwoordig het verschil tussen wie dames zijn en wie niet, niet meer zien." „En wat geebeurde er toen?" vroeg ik. „Niets. Dat wil zeggen, Roger kwam binnen. En ik dacht dat hij was gaan wandelen. En hij zei: „Wat betekent dit allemaal?" en ik zei: „Niets. Ik kwam alleen de „Punch" halen." En ik pakte de „Punch" en ging weg. Bourne bleef. Ik hoorde haar aan Roger vragen of ze hem even kon spre ken. Ik ging regelrecht naar mijn kamer en ging wat liggen. Ik was zó van streek." Het bleef een poosje stil. „U wilt het wel aan M. Poirot uitleggen nietwaar? U ziet zelf wel wat een onbeduidend voor valletje het was. Maar toen hij zo streng sprak over het ver zwijgen van dingen, moest ik hier opeens aan denken. Bourne kan er wel een heel mal verhaal van hebben gemaakt, maar u kunt 'het wel uitleggen, hè?" (Wordt vervolgd.) denis van een boek, literair pro gramma.); 22.30 Nws. en med.; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Sport- actualiteiten; 23.10 Nieuwe gram. platen; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Gram. muz. strip voor de jeugd en ac tualiteiten; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram. muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram. muz.; 10.03 Geest, muz.; 10.15 Morgendienst10.45 Gram. muz.;11.00 Voor de zieken; 11.45 Geest, liederen; 12.00 Middag- Mok - noodklok; 12.04 Paris et ses vedettes; 12.25 Voor de boe ren; 12.35 Med. voor land- en tuinbouw; 12.38 Draaien maar; 12.55 Katholiek nws.; 13.00 Nws.; 13.15 Draaien maar; 13.40 Wis- sewassen..., licht progr.; 14.00 Metropole orkest; 14.35 Ik wil mijn kinderen terug, hoorspel; 15.30 Theaterorkest en solisten; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Klass. pianokwartet; 16.50 Volks liedjes; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Nederland zingt; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Licht instr. kwartet; 18.50 Sociaal perspectief, lez.; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Geest, liede ren; 19.30 Radiokrant; 19.50 Po litieke lez.; 20.00 Wij poetsen de plaat; 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel; 20.50 Samen uit, samen thuis, gev. progr. 22.00 Kerkorgelconcert; 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Nieuwe boeken; 23.00 In terview en pianorecital; 23.30 Gram. muz.; 23.35 Nobelprijs winnaars in vertaling, lez.23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Fanfaremuz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Franse les; 16.24 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kinderen; 17.50 Gew. muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Gew. muz.; 18.18 Paardesportberich- ten; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte muz.; 19.50 Vrije po litieke tribune; 20.00 Gev. niuz.; 20.20 Symfonie-concert22.00 Nws.; 22.15 Chansons; 23.00 Nws.; 23.05 Operamuz.; 23.55- 24.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T. V.14.30 4 Gezinnen, documentair progr.; 15.15 Pau ze; 15.30-15.45 Voor de kinderen; 19.30 Verborgen schatten, serie films over archeologische vond sten; 20.00 Journaal; 20.20 Edith Piaf; 21.05 Inleiding op het vol gende toneelstuk; 21.10 Een idealist, toneelstuk; 22.50-22.55 Journaal. BELGIË (VI.); 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Voor de vrouw 20.00 Nws.; 20.25 Schatten op zolder; 20.55 Slagveld (Cockpit), T. V.-spel; 22.20 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5