PROVINCIAAL NIEUWS Gemeenteraad van Hulst CHefarme,,^ De koude in Europa De moord op Roger Ackroyd DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 15 JANUARI 1963 HET IJS OP DE ZEEUWSE WATEREN TERNEUZEN BRESKENS WESTDORPE ZIERIKZEE ZUIDZANUE Vier betrouwbare In de vrijdagavond gehouden iniaaeien in l taolet' raad sPrf*k burgemeester A. L. SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP 39° C ONDER NUL IN ZWITSERLAND HEVIGE KOUDE IN AMERIKA KOST 31 MENSEN HET LEVEN Krill!.: 2 Volgens cle IJsberichtendienst „van de Rijkswaterstaat in Den 'Haag is het kanaal Gent-Ter- fneuzen nog goed bevaarbaar. f De vaarweg vanaf Willemstad tot Hansweert via Bruinisse is nog gestremd. Tienjarig bestaan Fed. Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. De tweemaandelijkse be stuursvergadering van de Fe deratie voor Vrouwelijke Vrij- willige Hulpverlening, die maandagmiddag in de raadszaal ,van 't gemeentehuis werd ge houden, droeg ditmaal 'n onge woon karakter. Tot verrassing van de meeste aanwezige dames, deelde de presidente, mevr. E. Rijpstra Knook mede, dat het op 11 december j.l. tien jaar geleden was, dat cle afdeling Terneuzen van de Federatie werd opge richt. Zij vond het beslist de moeite waard hier enige aandacht aan te schenken en leverde uiteraard zéér in het kort, want de Federatie heeft in deze tien jaar héél wat werk verricht enige feiten. Uit een brief, die aan de op richting vooraf ging en die zich thans in het archief bevindt, bleek, dat de Federatie als overkoepelend orgaan van de vrouwenorganisaties bedoeld was om gezamenlijk vrijwillige hulp te verlenen op sociaal ter rein. Dc eerste presidente, mevr. TeilegenBoersma, moest he laas spoedig haar werk beëin digen en de zeer waarderende wijze, waarop men nu nog over de eerste presidente spreekt, stemt tot nadenken. Haar vroege heengaan werd algemeen betreurd. Enkele maanden na de oprich ting vond de watersnoodramp plaats en kon cle Federatie be wijzen wat zij waard was. Na dien kwam derepatriantenzorg, de postzegel-actie, de bejaar- sociëteit en laatstelijk het ver- Strekken van warme maaltijden aan bejaarden die hiervoor zelf niet meer of moeilijk kunnen zorgen. Het allermoeilijkste werk noemde mevr. Rijpstra echter de talloze collecten, waarvoor de Federatie zich in die tien jaar heeft moeten beijveren. Doch al het verrichtte werk, wist zich gedragen door een gezamen lijke aanpak en had hierdoor steeds een prettig verloop. Deze tien jaar zijn eigenlijk nog maar een begin, moge God ons de kracht en de liefde ge ven, op deze voet voort te gaan en nog veel voor de Federatie te doen, aldus besloot mevr. Riinstra haar korte toespraak. Twee dames zijn vanaf de op richting nog lid. Zij hebben zodoende het wel en wee van zeer dichtbij kunnen volgen en een groot aandeel gehad in de werkzaamheden. Mevr. P. de Zeeuwde Doelder als penning- meesteresse en mevr. M. de VosScheele, die reeds gerui me tijd leidster is van de be jaardensociëteit. Mevr. Rijpstra overhandigde beide dames een aardige atten tie als dank en waardering voor hun werk. Nadat nog even gepauzeerd was, ging de vergadering over tot het afwerken van de ge wone agenda. Man over boord. Maandagmorgen werd de red dingboot „President Wierdsma'" gealarmeerd, dat een opvarende van het Zweedse schip „Solm", op weg naar Antwerpen, over boord was geslagen ter hoogte van de „Hont V". Het juist passerende Neder landse schip „Oostkerk", even eens op weg naar Antwerpen, slaagde erin de drenkeling aan boord te nemen, zodat de red dingboot geen assistentie meer behoefde te verlenen. Landbouwschuur afgebrand. Zondagavond is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de landbouwschuur van de heer W. Verhagen. De brand breidde zich zó snel uit, dat, toen de gealarmeerde brandweer ter plaatse was, de schuur in volle laaie stond en de brandweer tegen deze vuur zee machteloos stond. Twee in de schuur gestalde paarden konden nog tijdig in veiligheid worden gebracht, doch verder is alles wat in de schuur geborgen was een prooi der vlammen geworden. Veerpont op dijk gedrukt. De veerpont „Zijpe", die de dienst onderhoud tussen Schou- wen-Duiveland en Anna Jaco- bapolder is zondagavond door het kruidende ijs in het Zijpe op de dijk te Anna Jacobanolder ge drukt. Dit gebeurde bij het uit varen uit de haven. Daar de vloed juist afnam, begon het schip zó sterk te hellen, dat de- schroef boven water kwam. De te hulp geroepen sleepboot „Etna" kon de veerboot niet los krijgen. Dit gelukte eerst gister morgen om half acht. De dienst kon hierdoor gistermorgen niet worden uitgevoerd. De „Etna" nam de ongeveer 15 passagiers van de veerboot zon dagavond mee naar de vaste wal. Er zijn de laatste dagen weinig passagiers op de veerboten; wie niet per se van het eiland af moet, blijft thuis, want het is helemaal niet zeker, dat men weer terug kan keren. De ijs gang kan ieder ogenblik iedere vaart onmogelijk maken. Ds. J. Eijgendaal neemt afscheid. In een bijzondere kerkdienst welke zondagmiddag te Zuid- zande werd gehouden, heeft ds. J. Eijgendaal afscheid genomen van de Nederlands Hervormde gemeente aldaar. Dit afscheid stond in verband met het verlenen van emeritaat aan ds. Eijgendaal en zijn be noeming tot bijstand in het pas toraat te Angeren in de classis Nijmegen. In tegenwoordigheid van vele predikanten uit de streek, ver tegenwoordigers van oommis sies en instellingen en vele be langstellenden uit de gemeente hield ds. Eijgendaal zijn af- scheidspredikatie naar aanlei ding van de gelijkenis van het zaad. Na het gebed en de slotzang werd de scheidende predikant «Mi'JJnSi,. 4 1 LI Al vergadering van de gemeente- Krachtige bestrijding van pijn en griep S\ Locke*eer zijn nieuwjaarsrede Tonder de maag van streelt ie maken t Ult' Waaraa" W» ontlenen: rTv-xvi «v. 'vowiu n Ik wil in deze eerste vergade- ds. P. Becht uit Zaamslag; ds. ye vier geneesmiddelen Yan Che- ring van de raad in 1963 U vra- Blom uit Aardenburg sprak na- ferine „4" hebben hun betrouw- gen U van uw zetels te verhef- door tal van sprekers dank ge bracht voor zijn velerlei werk op verschillend terrein. Namens de classis IJzendijke werd het woord gevoerd door mens de ring Sluis; namens de baarheid duidelijk bewezen, en ?en' omdat ik een woord van na- kerkeraad en de kerkvoogdij millioenen mensen in de gehele gedachtenis wil wijden aan onze voerden de heren Bekooij en were|j i,aa<. opk--,u. overleden, geëerbiedigde Konin- Van de Reepe het woord, terwijl baa' 8ebracht, vaak ook gin wilhelmina. Zij is in een ge- burgemeester Everwijn de schei- *anne®r andere middelen faalden, zegende ouderdom van ons heen- dende predikant toesprak Bovendien zorgt één der bestand- gegaan. Zij is, na een lichtgeven- namens de burgerlijke gemeen- delen dat een gevoelige maag niet de begrafenis toevertrouwd aan to van Streek raakt. v de vaderlandse grond, waarop Zij te. Namens de Classicale Zen- dingscommissie werd het woord gevoerd door mej. C. Aalbregt- se uit Oostburg. Voorts spraken nog ds. Van der Molen uit Cadzand, predi kant van de Vrij-Evangelische Gemeente aldaar, en rector Ver- durmen uit Oostburg, die in het bijzonder beklemtoonde het werk van ds. Eijgendaal voor de pa tiënten in het ziekenhuis te Oostburg. Na wika De Haan, die namens Hedenesse sprak, en de heer De Kraker, die dit deed namens de Provinciale Kerkvergadering, werd tenslotte nog het woord gevoerd door de consulent ds. Van Dalen uit Oostburg, ji mrpemde geneesmiddelen in één tablet Glazen buisje 20 isbietlen f 0,80 Handige stripverpakking 40 (abletlen f 1.50 Voordelige flacon 100 lablollen f 3.50 alle sprekers dank voor hun waarderende woorden, waarna hem tenslotte werd toegezongen de verzen 1 en 2 van Gezang 300a. Na afloop van de kerkdienst namen velen met een handdruk persoonlijk afscheid van ds. en Ds. Eijgendaal bracht hierna mevr. Eijgendaal. Dank zij Togal. Helpt snel-afdoonde bij griep, verkoudheid, hoofd pijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis kunt u geluk kiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Lij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Kouderecords gebroken In Zwitserland zijn alle koude records van de laatste jaren ge slagen, doordat het in de nacht van zondag op maandag in het dorp La Brevine, dat op 1.046 m hoogte in het gebied van Neu- chatel ligt, 39 gr. Celsius vroor. Trouwens, ook elders in Zwit serland warer. de temperaturen uitzonderlijk laag: Zurich min 24 graden, Bern min 22 graden, Luzern min 20 graden en Genève min 14 graden. IN OOSTENRIJK. Bijzonder koud was het in Oostenrijk. In Innsbrück vroor het 29 graden, terwijl het kwik te Zell-am-See en Salzburg tot resp. 27 en 24 graden onder nul daalde. In het oostelijke deel van het land was het minder koud, met een tem peratuur van min twaalf graden in Wenen. Het spoorwegverkeer onder vindt veel vertraging doordat de wissels vastvriezen. IN ZUID-SLAVIË. Tenge volge van zware regenval doen zich in dit land grote overstro mingen voor. In het gebied van de Macedonische hoofdplaats Skolpjje en het zuidwestelijker gelegen Ochrid staan vele tien tallen huizen in het water. Ook het Meer van Skoetari, op de grens met Albanië, is buiten zijn oevers getreden. In het noorden is veel sneeuw gevallen, waardoor het spoor- en wegverkeer zeer wordt ge hinderd. Het vliegveld van Bel grado kan niet worden gebruikt. IN ITALIË. In het afgelopen etmaal heeft Italië weer te lij den gekregen van een hevige koude. In het hele land is over vloedig sneeuw gevallen. Zelfs de hellingen van' de Vesuvius zijn bedekt met een sneeuwlaag van wel twintig cm. Voor het eerst sinds twintig jaar heeft het in San Remo aan de Italiaanse Rivièra gesneeuwd. In de pro vincies Bolzano en Trento heerst een Poolkoude. Venetië is zon dagnacht overvallen door een ijskoude noordenwind, die met een snelheid van rond 100 km per uur door de stad raasde. Op het San-Marcoplein heeft men zelfs skiërs gesignaleerd. In PARIJS werden maandag dertig passagiers gewond, toen een autobus op een der door sneeuw en ijs glad geworden boulevards slipte en met een per sonenauto in botsing kwam. Ook in BELGIË heeft het maandag hard gesneeuwd, ge volgd door een lichte stijging van de temperatuur, waardoor echter gevaar voor ijzel is ont staan. In NOORWEGEN veroorzaak te plotseling invallende dooi la wines, waardoor energiekabels braken en wegen geblokkeerd werden. In de OOSTZEE zitten onge veer veertig schepen in het ijs vast. In Hirtshals, in het noorden van .JUTLAND, is zondagavond een Deense vissersboot door het ijs lek geslagen en gezonken. De <feie opvarenden konden zicli over het ijs in veiligheid stellen. Bij het eiland Saltholm, onge veer vijftien kilometer ten oos ten van Kopenhagen, werd de 499 ton metende West-Duitse kustvaarder „Orion", die in het ijs vast zit, door de bemanning verlaten. De zeven opvarenden werden met hefschroefvliegtui- gen van boord gehaald. Een onderzeese telefoonkabel tussen Kopenhagen en het zui den van Zweden werd door het ijs doormidden gesneden. Hevige koude in de Verenigde Staten heeft tot dusver aan 31 mensen het leven gekost. Één van de slachtoffers was een automobilist, die doodvroor in het wrak van zijn over de kop geslagen auto. In Texas wordt de citrusoogst door de vorst bedreigd, terwijl zelfs in het gewoonlijk warme Californië op sommige plaatsen het kwik onder het nulpunt daalde. Het weerkundige station te Lubbock in Texas registreerde een record met bijna 18 graden Celsius onder nul. Te Craig in Colorado vroor het zelfs 36 gra den Celsius. Door AGATHA CHRISTIE >52) In plaats daarvan stelde ik een opwekkend middel voor en dat accepteerde mrs. Ackroyd. De eerste zet in het spel scheen nu gedaan. Ik geloofde natuurlijk geen ogenblik dat ik geroepen was omdat Ackroyds dood haar zo'n schok had gegeven. Mrs. Ackroyd g-aat echter nooit recht op haar doel af, maar benadert het altijd langs een omweg. Ik was benieuwd, waarom ze me had laten komen. „En dan die scène gisteren," ging mijn patiënte voort. Ze zweeg even alsof ze ver wachtte dat ik er onmiddellijk op in zou gaan. „Welke scène?" „Maar dokter, hoe is het mo gelijk? Bent u dat nu al verge ten? Die vreselijke kleine Frans man of Belg of was is het. Om ons zo af te snauwen. Het heeft me helemaal overstuur ge maakt. En dat zo vlak na Rogers dood!" „Het spijt me zeer voor u, mrs. Ackroyd." „Ik weet niet waarom hij zo tegen ons te keer ging. Ik geloof toch wel dat ik te goed weet wat mijn plicht is om er ook maar over te denken iets te verbergen. Ik heb de politie alle mogelijke hulp gegeven." Mrs. Ackroyd zweeg en ik- zei: „Zeker, zeker." Ik begon te ver moeden waar het om ging. „Niemand kan zeggen dat ik in mijn plicht tekort ben geschoten, ging ze voort. „Ik weet zeker dat inspecteur Raglan er net zo over denkt. Waarom moest die parve- nu-achtige buitenlander zo'n drukte maken? En hij ziet er nog zo mal uit ook net een Franse revuekomiek. Ik begrijp niet waarom. Flora er op stond hem erbij te halen. Ze heeft er nooit een woord over gezegd. Op haar eigen houtje is ze naar hem toe gegaan. Flora is te zelfstandig. Ik ben haar moeder en weet wat er in de wereld te koop is. Ze had mij eerst om raad moeten vra gen." Ik hoorde haar zwijgend aan. „Wat denkt hij wel? Dat zou ik wel eens willen weten. Ver- beedt hij zich werkelijk dat ik iets verzwijg? Hijhijhij beeldt hij zich werkelijk dat ik schuldigd!" Ik haalde mijn schouders op. „Wat doet dat er toe, mrs. Ackroyd?" zei ik. „Als u niets geheim houdt behoeft u zich van zijn opmerkingen toch niets aan te trekken." Mrs. Ackroyd veranderde op haar gebruikelijke manier van koers. „Bedienden zijn zó lastig," zei ze. „Dat geroddel en geklets on der elkaarEn die praatjes gaan dan als een lopend vuurtje rond. En er is waarschijnlijk niets aan de hand." „Heeft het personeel gekletst?" vroeg ik. „Waarover?" Mrs. Ackroyd wierp me een snelle, sluwe blik toe die me even van mijn stuk bracht. „Ik dacht, dokter, dat als iemand dat wist u dat toch wel zijn moest! U bent voortdurend in gezelschap van M. Poirot!" „Inderdaad, maar „Dan weet u het natuurlijk, 't Was dat mens, die Ursula Bour ne is 't niet? Natuurlijk omdat ze weggaat. Kwaadaardig wicht! Ach, ze zijn allemaal eender. Dokter, u bent er bij geweest, dus u moet precies weten wat ze ge zegd heeft. Ik ben er erg op ge steld dat er geen verkeerde in druk wordt gewekt. U hoeft toch niet alle finesses aan de politie te vertellen, wel? Er zijn zo van die dingen zuiver interne fa milieaangelegenheden die niets met de moord te maken hebben die je liever niet aan de grote klok wilt hangen. Maar als dat meisje kwaad wil kan ze van al les verzonnen hebben." Ik voelde wel, dat er werkelijk angst achter die ontboezeming verscholen lag. Poirots vermoe den was juist geweest: van de zes mensen die gisteren om de tafel zaten had althans mrs. Ac kroyd iets te verbergen. Het was aan mij te ontdekken, wat dat „iets" zijn kon. „Waarom vertel u niet, wat er precies aan de hand is, mrs. Ac kroyd," vroeg ik kortaf. Ze slaak te een kreet. „O dokter, hoe kunt u zoiets zeggen! 't Lijkt wel of.of En ik kan het allemaal zo ge makkelijk verklaren." „Waarom doet u dat dan niet?" vroeg ik. Ze haalde een kanten zakdoekje te voorschijn en begon te huilen. „Ik had gehoopt, dokter, dat u dat u het M. Poirot zou willen uitleggen omdat het voor een vreemdeling zo moeilijk is het van ons standpunt te bezien. En u weet niet niemand kan het weten wat ik heb moeten doormaken. Een marteling één lange marteling! Dat is mijn leven geweest. Van de doden niets dan goeds maar zo is het. De kleinste rekening moest worden toegelicht, alsof Roger- van 'n paar miserabele honderd jes per jaar moest leven, in plaats (zoals mr. Hammond gis teren heeft verteld) één van de rijkste mensen uit de omgeving te zijn." Mrs. Ackroyd zweeg even en bette haar ogen met het mooie zakdoekje. „Gaat u verder," moedigde ik haar aan, „U sprak over rekenin gen." „O, die afschuwelijke rekenin gen! Sommige durfde ik helemaal niet aan Roger te laten zien. Die betroffen dingen waar een man geen verstand van heeft. Hij zou gezegd hebben dat ze niet-nodig waren. En ze liepen steeds meer op, en ze bléven maar binnenko men (Wordt vervolgd.) gezorgd en gearbeid heeft en waaraan Zij zo bijzonder ver knocht was. Zij zal blijven voortleven als een grote Konin gin, als een voorbeeldig Chris ten, als een vrouw, die in al haar daden „Le Christ avant tout" gesteld heeft. Wij bidden God. dat Hii hare ziel de eeuwige rust zal willen verlenen. In een telegram van rouwbe klag aan H. M. Koningin Juliana en het Koninklijk gezin heeft de gemeente Hulst reeds uitdruk king gegeven aan hare gevoe lens van oprechte deelneming. Aan verschillende besluiten is in de loop van 1962 uitvoering gegeven. Ik moge U als de vooi- naamste in herinnering bren gen: de eerste uitvoering van het exploitatieplan Noord II, de riolering in het plan Oost, de totstandkoming van de riolering in de Koolstraat en de aanvang van de nieuwe tertiaire weg in de Koolstraat, de speelweide achter de Trumanlaan, de aanleg van twee nieuwe sportvelden, het gereed komen van nieuwe open bare verlichting in enkele stra ten, de bestemming voor een woonwagenkamp. Daaraan moge ik uw belangrijk besluit toevoe gen tot aanleg en exploitatie van een terrein (plan Zuid), voor industrie bestemd. DE ONTWIKKELING VAN HULST Stemmen noch de ontwikkeling in de bouw van woningen, noch het verloop van het bevolkings aantal tot tevredenheid, ook onze financiële positie is er niet naar, dat wij in de handen kunnen klappen. Het tegendeel is, jam mer genoeg, het geval. De be groting voor 1963, welke U in deze vergadering, wordt aange boden, spreekt een duidelijke taal. Slechts met grote moeite is een sluitende begroting verkre gen, waarvoor zowel het middel van verhoging der gemeentelijke belastingen als dat van.bezuini ging op zeer vele uitgaven, w.o. de subsidies gebruikt moesten worden. Hulst heeft niet alleen uiter lijk, maar ook in zijn sociaal economische structuur 't karak ter van een stedelijke gemeente, het percentage mannen, werk zaam in nijverheid, verkeer, han del en overige beroepen vertoont het karakter van een beroeps structuur. inhearent aan stede lijke kernen. Het wordt onmoge lijk deze stedelijke kern verder te ontplooien, als hiervoor geen bijzondere uitkeringen van het Rijk kunnen worden aangetrok ken. Er zijn dringende zaken, die diep in de geldkist zullen boren, bijv. de verwachte reorganisatie van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen en de acute bouw van een zuiverings installatie. Het perspectief is somber: er is een grens voor be zuinigingen en belastingver hogingen en als die grens bereikt is en de middelen blijken dan on toereikend, dan vraag ik mij af, waar dit heen moet. En dan stemt het onprettig dat er ge meenten zijn, die bijv. alleen al door het feit, dat ze tot ontwik kelingskern gepromoveerd zijn zoveel middelen hebben tot ont plooiing. Wat hebben wij al geen grote voorzieningen getroffen! Ik noem de aanleg onzer plantsoe nen, de verbetering der verlich ting, onze reinigingsdienst, de sportaccomodatie, de uitrusting onzer brandweer, 't open zwem bad, de aanleg van straten en rioleringen: een complex van voorzieningen, die de gehele be volking ten dienste zijn. Ik vind het evenmin zo ernstig, dat er bijv. ook enigszins getornd wordt aan subsidies, ook al omdat ik van mening ben, dat er dikwijls al te snel bij de overheid wordt aangeklopt, zonder dat daaraan is voorafgegaan een uiterste po ging om particuliere bronnen aan te boren of om zelf de nodige zuinigheid te betrachten. Over heidssubsidies blijven werkelijk complementair, d.i. aanvullend. Een sprekend voorbeeld is de subsidie aan de Zeeuwse Muziek school, waarover al zo veel ge sproken is en waarbij dan nu eindelijk door G. S. wordt inge zien dat de grootte van de in komens de grondslag zal moeten vormen voor de lesgelden. Ik knoop hieraan dan vast; dus ook voor de gemeentelijke bij dragen. Ook in onze subsidie politiek zullen wij steeds moeten afwegen, welke belangen preva leren en de gedachte moeten doen rijpen, dat zij die subsidie vragen, niet de weg van de min ste weerstand hebben te kiezen. DE UITBREIDINGS PLANNEN Al baart de toekomst ons vele zorgen, wij moeten ze onder ogen durven zien. De ploeg is gezet in ons nieuw verworven gemeen telijk territoir, fors en snel: grote uitbreidingsplannen staan op stapel, nieuwe straten en stads gedeelten zijn in aanbouw, be langrijke bedragen z'jn geïn vesteerd: wij bouwen nu voor de toekomst en leggen de grond slagen voor het nieuwe beeld, dat Hulst straks zal vertonen, naast het oude vertrouwde. En daarna komt de föllow-up: de aantrekking van nieuwe indus trie, de benutting van recreatie mogelijkheden en de verdere ver betering van het woonklimaat. Ik heb, na uw besluit tot aan leg en exploitatie van een in dustrieterrein in het zuiden van Hulst, gesproken van een mijl paal in de ontwikkeling dezer ge meente. Er is een goed terrein nodig om industrie te vestigen: dit goede terrein komt er en zal gunstig gelegen zijn. Er zijn reeds onderhandelingen gaande voor een eerste vestiging. Hulst heeft al een goede aanzet op in dustrieel gebied en biedt gun stige mogelijkheden voor vesti ging van nieuwe industrieën. Hierop zullen wij de aandacht moeten vestigen. TOERISME EN RECREATIE Een ander zeer belangrijk as pect voor de welvaart van Hulst is het recreatieve: het bevorde ren van het bezoek en het ver blijf in Hulst van vreemdelin gen en toeristen. Ik zie hier nog steeds een breed arbeidsveld lig gen, waarop echter de gemeente niet alleen werkzaam kan gijn. In studie is de aanleg van een groots opgezet uitgestrekt re creatieterrein, waarvoor wij in de loop van dit jaar het eerste ontwerp aan U hopen voor te leggen en hetgeen wij met Rijks subsidie hopen te realiseren. U moogl er zich op voorbereiden dat het een plan van allure zal zijn. Ik vind het jammer, dat de Reinaertviering er niet meer in gaat en ik zou vooral een beroep op jonge, bruisende initiatief nemers willen doen, om zich eens te bezinnen op ideeën, om Hulst weer in het middelpunt te plaatsen van aantrekkelijke eve nementen, om met het Reinaert- comité weer nieuw leven te bla zen in onze, zo echt bij de sfeer van Hulst passende Reinaert- optocht en alles, wat daarbij tot de mogelijkheden behoort. Ik hoop, dat ik niet tevergeefs dit appèl doe. In de tweede plaats ben ik van mening, dat de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer veel te weinig aandacht besteed aan Oost Zeeuws-Vlaanderen. Ik vraag mij wel eens af, of deze vereniging uitsluitend een aan gelegenheid is voor West Zws- Vlaanderen en voor Zeeland boven de Schelde. Tenslotte, nog steeds spreken de over de ontwikkeling van Hulst in de toekomst, mag ik niet onvermeld laten, dat wij zo wel wat de sanering van de bin nenstad betreft, als de stichting- van nieuwe woonwijken een grote taak hebben. ONDERWIJSINRICHTING Op onderwijsgebied hebben wij een nog immer groeiende taak; wij verwachten de rijksgoedkeu ringen voor een 4-klassige kleu terschool, een school voor C. V. O., een lagere landbouwschool, een jongens U. L. O. school en een lagere technische school. Besprekingen zijn gaande voor de stichting van een cultureel ge bouw op streek-basis, terwijl wij de hoop uitspreken, dat voor de huisvesting van bejaarden met bekwame spoed betere en rui mere voorzieningen zullen ge troffen kunnen worden. STREEKCENTRUM Het is gebleken, dat Hulst niet achter blijft in het groeiproces naar grotere en moderne econo mische eenheden als warenhui zen, zelfbedieningszaken en su permarkets. Voor de winkelbe drijven zal in de binnenstad in de toekomst meer ruimte moeten komen hetgeen niet mag uitslui ten de vestiging in de nieuwe wijken van winkels .en winkel centra in de consumptiesector. De verbetering van de boot verbindingen over de Wester- schelde gaat moeizaam en geeft geen bevrediging, een vaste oeververbinding wordt van de hand gewezen. Is het dan niet beter dat wij via het aangren zende land van België streven naar een verbetering van de aan sluiting met overig Nederland? EEN VASTE OEVERVERBINDING Hier liggen ongetwijffeld zeer aanwijsbare mogelijkheden, wel ke overigens ook ten departe- mente in Den Haag bekend zijn en welke reeds in het overleg tussen België en ons land be trokken geweest zijn. Toen on der het bewind van minister Algera van Zeeland uit strijd werd geleverd voor verbetering onzer bootverbindingen en tegen opheffing der vrije veren, heeft de minister ons verwezen naar de op handen zijnde verbetering van een weg Antwerpen—Hulst via Vrasene. Minister Korthals heeft pas gesteld, dat voor inte gratie Zeeuws-Vlaanderen niet gediend is met. een vaste oever verbinding over de Westersehel- de. Er zit wel lijn in deze minis teriële uitlatingen en mogen wij daarom van de regering niet ver wachten, dat zij ons dan via Bel gië een weg naar Nederland be- gi ëeen weg naar Nederland be reidt, die zo kort en zo gemak kelijk mogelijk is? De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden moge bekommerd en ongerust zijn, dat het uitblijven van studies van de vaste oever verbinding tussen Zeeuws-Vlaan deren en overig Zeeland tot ge volg zal hebben, dat ons gebied maatschappelijk en economisc-h dan andere wegen zal zoeken en vinden en met hem mogen an deren in Zeeland deze bekom mernis delen, wij geloven, dat èn op historische grond èn op grond van ontwikkelingen in Benelux- en E. E. G.-verband, de weg tot ontsluiting van Zeeuws-Vlaan deren via België een aanvaard bare zou zijn, en niet alleen aan vaardbaar, maai- ook eerder rea liseerbaar. Er komt bij, dat in België en met name in Vlaande ren belangen spelen, welke tot op zekere hoogte met de onzo parallel lopen. In de eerste plaats is de aanleg van de weg Antwcr- pen-Zelzate-Knokke een belang van ons beiden, in de tweede plaats bestaat bij onze Zuider buren de overtuiging van de noodzaak van een vaste oever verbinding ten noorden van Ant - werpen, welke voor Zeeuws- Vlaanderen eveneens van emi nente betekenis zou zijn. Ik moge hier aanhalen de enquête, onder leiding van dr. A. de Waele ingesteld door het Seminarie voor toegepaste economie van de Rijksuniversiteit te Gent, voor wat betreft de zgn. E 3-weg Ant werpenKortrijk. In een artikel hierover van de hand van dr. De Waele, verschenen in het Mede delingen Blad van de Economi sche Raad van Vlaanderen lezen wij o.a. het volgende: „38% van het totaal der geregistreerde voertuigen naar Frankrijk was herkomstig uit de Nederlandse provincies Noord- en Zuid-Hol land. 4 camions op de 5, die naar Parijs reden, !:wamen uit Ne derland, waarvan 3 uit de pro vincies Noord- en Zuid-Hol land". „Meer akuut dan de vaste oeververbinding over de Wester- schelde is de kwestie van de oeververbinding' te Antwerpen; Op de vier vrachtwagens die de Schelde overschrijden, waren er drie die de Antwerpse agglome ratie zelf als bestemming had den en één die via Antwerpen transiteert naar. of vanuit een verder gelegen punt van bestem ming of herkomst. Voor de camions van of naar Antwerpen kan worden vastge steld, dat 76 een punt van be stemming of herkomst hebben gekregen ten noorden van de as Meir-Gemeentestraat, Turnhout- seljaan, m.a.w. dat ruim 2000 camions per dag een noordelijke Scheldeverbinding behoeven. Het ware onaanvaardbaar, om tal van vrachtwagens een dure omweg op te leggen via een ringbaan rond Antwerpen en bovendien op deze wijze een ring te belasten met verkeer, dat fei telijk niet over deze weg behoort te lopen. Van de camions, die via Antwerpen transiteren, lig gen de bestemmingen, resp. her komsten, voor32 op de as Kapellen - Roosendaal, 29 °/o op de as Brasschaat - Breda, 20 u op de as Oostmalle - Turnhout - Eindhoven en 17 op de as He rentals - Mol - Hasselt. Ook hier blijkt een overwe gend gedeelte beter gebaat te zijn bij een noordelijke oeverver binding. Opmerkelijk is voorts, dat de trafiek grotendeels af buigt in noordelijke richting. Als voortzetting van de weg Rijsel- Antwerpen blijken de wegen naar Roosendaal, Rotterdam en Breda van meer belang te zijn dan die naar Eindhoven en naar de Ruhr". Tot zover dr. De Waele. Ook voor ons is de conclusie duidelijk, dat een oeververbin ding ten noorden van Antwerpen een noodzaak is en wanneer die er komt, dat die ook een goede oplossing zou betekenen voor ons verkeer met overig Neder land. Daarom durven wij hopen, dat dit inzicht ook moge gaan heersen bij onze regering, opdat in samenwerking met België, een oplossing zou kunnen gevonden worden, waarnaar wij reikhal zend uitzien. Ik moge met. deze beschouwingen mijn rede beslui ten. Wat de toekomst brengen zal, is ons niet bekend: wij leg gen die toekomst in handen van Hem, die het Verleden, het He den en de Toekomst is. Moge God ons bijstaan in ons werk en in ons streven en moge Hij ons de kracht geven om intensief te blijven arbeiden op de plaats, waarop wij gesteld zijn, in het belang van onze gemeente en onze geboortegrond. GEEN WEDRENNEN MET MUIZEN Eën bookmaker uit Doncaster, die blijkbaar om geld verlegen zat nu koude en sneeuw de paar denrennen onmogelijk make® in Engeland, kwam de vorige week op het idee wedrennen met muizen te organiseren. Zo gezegd, zo gedaan. Hij kocht witte muizen, zette „jockeys" op hun ruggen en liet de dier tjes op een tafel draven naar een eindpaal, die bestond uit een stuk kaas. Maar hij had buiten de waard gerekend. Het geval was name lijk ter ore gekomen van de altijd waakzame R.S.P.C.A. de Britse dierenbescherming die onmiddellijk ingreep. De wedrennen moesten worden stopgezel op grond van de overweging dat de muizen hier door aan onnodig lijden bloot- enqtniri zouden kunnen.tv,orden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2