De Gaulle minder gesteld op Britse toetreding tot E.E.G. Het weer Kennedy's „State of the Union" Hoger prijsniveau voor de akkerbouwprodukten W.-Duitsland verbreekt diplomatieke betrekking met Cuba HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 15 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5811 Frankrijk wil zijn eigen nationale defensie WITTE KRUIS WITTE KRUIS AARDVERSCHUIVING TREFT GRIEKS DORP VOLLE AUTOBUS IN AFGROND GEREDEN IN MEXICO ZEVEN BELGISCHE NONNEN VERMIST IN ZUID-KAS AI Toenemende spanningen in communistisch blok Mr Vinkesteijn benoemd tot secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat Boten kunnen Terschelling en Vlieland niet bereiken ETHIOPISCHE V. N.-MILITAIREN VAN GRUWELEN IN ELISABETHSTAD BESCHULDIGD Fzankesiag bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— _per irwartaal: per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Ysêén handels, advertenties)5 regels 1,10. Tedere reeel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President De Gaulle van Frank rijk heeft maandag op zijn met spanning tegemoetgeziene pers conferentie in het Elysee met nadruk verklaard, dat Frankrijk zijn eigen nationale defensie wil hebben. Frankrijk wil niet het recht verliezen om -een eigen de fensie op te bouwen. De Franse president zei, "niet te geloven „dat ook maar iemand denkt dat wij de Bahama-over- eenkomst zullen onderschrijven". Volgens deze bijeenkomst zullen, zoals bekend, de Ver. Staten aan Groot-Britannië Polaris-raketten leveren om een eigen kernmacht te vormen die eventueel later in een multilaterale NAVO-strijd- macht zal worden opgenomen. President Kennedy heeft ook Frankrijk een dergelijk aanbod gedaan. Alleen Engeland zelf kan zeg gen of het bereid is, een ge meenschappelijk buitentarief te aanvaarden, de voorkeurregelin gen voor de landen van het Ge menebest los te laten, en de eisen van privileges voor zijn boeren te laten varen. De Britse toetre ding, en die van andere landen, zou het beeld van de gemeen schap, zoals Frankrijk zich dat heeft gevormd, volledig wijzigen, zo zei De Gaulle. Een Europa van zeven, of elf, of zelfs achttien landen zou leiden tot „een reus achtige Atlantische gemeen schap, afhankelijk en onder toe zicht van de Ver. Staten." De persconferentie werd gehou den in de stampvolle feestzaal van het Elysee—paleis en duurde bijna anderhalf uur. Er waren ongeveer 850 Franse en buiten landse journalisten aanwezig. Ook premier Pompidou, de minis ter van Buitenlandse Zaken Cou- ve de Murville en andere le^en van héf kabinet woonden de persconferentie bij. De Gaulle behandelde niet alle vragen af zonderlijk, maar gaf er de voor keur aan, ze tegelijkertijd te be antwoorden. De Franse president kwam eerst te spreken over de Franse binnenlandse politiek. De grond wetswijziging die kortgeleden is aangebracht en waardoor het volk nu voortaan de president in een referendum kan kiezen, noemde hij een „absolute nood zaak". „In de politieke en stra tegische situatie waarin zich de wereld bevindt, zijn er landen, met name het onze die zich in onmiddellijk levensgevaar bevin den. Vandaar de noodzaak om aan de top een permanente auto riteit te hebben die, als dat ge wenst is, onverwijld beslissingen van geweldige draagwijdte neemt", zo zei hij. Het volk zal verhinderen dat de vroegere toe stand van kuiperij terugkeert, al dus De Gaulle. Over de kwestie van de Britse toetreding tot de E.E.G. zei de Franse president, dat alleen En geland zelf Ijet antwoord kan geven op de vraag, of deze al dan niet een feit wordt.' Volgens De Gaulle zijn de land- bouwregelingen zoals die in En geland gelden Onverenigbaar met het stelsel dat de zes voor zich zelf hebben geschapen. Waar het om gaat is, of Groot-Brittannië nu met het continent een ge meenschappelijk tarief kan gaan voeren, af kan zien van elke voorkeurregeling met betrekking tot het Gemenebest, alle regelin gen waar zijn landbouw van pro fiteert los kan laten. Daar draait alles om. Men kan onmogelijk weten, of deze kwestie nu ineens kan worden opgelost. Of dat ooit zal gebeuren Het antwoord hangt voornamelijk van Enge land af, aldus de Franse presi dent. De mogelijkheid bestaat, dat Groot-Brittannië de eigen structuur verandert om deel te kunnen gaan uitmaken van de Euromarkt. Dan zal de deur ge opend worden, en Frankrijk zal geen bezwaren maken. Het Fran se staatshoofd vervolgde: Het is echter ook mogelijk dat Enge land nog niet gereed is voor een dergelijke wijziging. Als dat het geval is, dan behoeft men dat niet te dramatiseren. De goede betrekkingen en samenwerking tussen onze landen behoeven daar geenszins door te worden beïnvloed. President De Gaulle zei te vre zen dat de samenhang tussen de leden van de Euromarkt niet zo sterk zou blijven, als er teveel landen lid van worden. „De ge meenschappelijke markt die uit elf, dertien, of, misschien wel achttien landen zal worden opge bouwd, lijkt nauwelijks meer op de gemeenschap die door de zes is gevormd". Hij bracht hulde aan premier MacMillan „die de eerste stappen heeft gezet op de weg die moet leiden naar de aansluiting van Engeland bij het continent". Sprekende over de plannen van president Kennedy voor een mul tilaterale kernstrijdmacht zei het Franse staatshoofd, dat Frank rijk zijn eigen defensie wil heb ben. Voor een groot volk is de vrije beschikking over zijn eigen verdedigingsmiddelen van essen tieel belang, zo zei hij. „Ik geloof niet, dat ook maar iemand denkt, dat wij de Bahama-overeen- komstcn kunnen onderschrijven." Geruime tijd hadden de Ver; Sta- ten een grote overmacht op het gebied van kernbewapening, maar nu bezit de Sowjet-Unie ook kernwapens, zelfs zoveel en zó krachtig dat het bestaan van de Ver. Staten op het spel staat. Vandaar dat de Amerikanen zich in de eerste plaats op hun eigen verdediging zullen richten. De verdediging van Europa met kernwapens is nu bij de Ameri kanen op het tweede plan geko men, aldus generaal De Gaulle. De Gaulle stemde echter toe, dat de Amerikaanse kernwapens ,een duidelijke garantie voor de wereldvrede blijven". Dg Franse kernmacht zal even tueel wel in samenwerking met die van de bondgenoten optreden „maar integratie is ondenkbaar". Op de vraag, of niet het gevaar bestaat dat de Franse afschrik wekkende kernmacht in het niet zal verzinken bij die van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie zei De Gaulle: „De Franse atoomkracht zal het afschuwelijke vermogen hebben om in enkele ogenblikken miljoenen en miljoenen mensen te vernietigen. Dit feit moet van enige invloed zijn op de plannen van een eventuele agressor". Frankrijk wil vrijheid van han delen en kan niet geheel en al op zijn bondgenoten vertrouwen. „Wij leven in het atoomtijdperk en wij zijn een natie die op elk tijdstip vernietigd kan worden". De Gaulle memoreerde, dat Groot-Brittannië Amerikaanse steun geniet bij de opbouw van zijn kernmacht en voegde eraan toe: „Wij hebben nooit dergelijke steun aangeboden gekregen, en wij hebben daar ook nooit om ge vraagd". „Kort gezegd, wij blij ven bij ons al eerder genomen besluit, om onze eigen atoom macht op te bouwen en er als dat noodzakelijk is gebruik van te maken. Dat, zonder technische en strategische samenwerking te weigeren als onze bondgenoten ons dat voorstellen", zo zei De Gaulle. Teleurstelling in Brussel _over verklaringen van De Gaulle „Een zeker gevoel van teleur stelling kan ik niet verhelen", zei de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, maandag in Brussel in ant woord op vragen naar zijn reac tie op de verklaringen, die pre sident De Gaulle heeft afgelegd. Op de suggestie van een Brits OPNIEUW VORST Het K.N.M.I. deelt mede: Een passerende storing bracht ons maandag tijdelijk tempera turen om het vriespunt. Aan het einde van de middag begon de koude echter snel terug te ke- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. ZWAKKE WIND Zwakke wind met verspreid voorkomende opklaringen en slechts hier en daar een sneeuw bui. Matige tot strenge vorst. DINSDAG 15 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 16 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN v.m. n.m. 5.11 5.39 5.46 6.14 6.26 6.54 6.36 7.04 ren. Vandaag wordt bij zwakke wind matige" tot strenge vorst verwacht. E:- zullen opklaringen voorkomen en slechts enkele verspreid voorkomende sneeuw buien. PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermeel Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrlj en daardoor geen maagklachten. toetreden als geassocieerd lid wilde de minister in het geheel geen commentaar geven. „Wij onderhandelen met Engeland over het volledige lidmaatschap", zei hij slechts. Van Britse zijde was de reactie niet zo voorzichtig. „Ik heb in Parijs gezegd, dat toetreding als geassocieerd lid tot de E.E.G. voor Engeland onaanvaardbaar is", verklaarde de Britse onder handelaar minister Heath. Hij wenste hier niets san toe te voe gen. De eerste berichten over de mededelingen van president De Gaulle werden in Brussel ont vangen kort nadat de ministers van de zes EJS.G.-landen en En geland waren begonnen aan hun zestiende conferentie over het Britse ldimaatschap van de ge meenschap. Dc toch al moeilijke atmosfeer van het gesprek be reikte een nieuw dieptepunt, na dat de passages uit de verklarin gen van de Franse «resident over de toetreding van Engeland tot de gemeenschap bekend wer den. ,In een algemene matheid", zoals een delegatielid het be schreef, werden de discussies voortgezet. Tet centraal-Griekse dorp Mikro Chorio is zondag door een aardverschuiving bedolven. Er is één dode. Voor de twaalf vermis ten heeft men niet veel hoop. Vijf mensen liepen verwondingen op. De overige bewoners van de honderd huizen van het dorp konden zich tijdig in veiligheid brengen. De aarde kwam van een berg helling af, losgemaakt door zware regenval. President Kennedy heeft gis termiddag in een gemeenschap pelijke zitting van beide huizen van het Amerikaanse congres zijn jaarlijkse boodschap, de „State of the Union" uitge sproken. In zi,jn boodschap, waarin hij gewaagde van „gestage vooruit gang" in de opbouw van een wereldorde, liet de Amerikaanse president een hoopvolle toon horen, al liet hij daar op volgen: „Wij laten ons niet in slaap wie gen door de huidige kalmte van de zee of de wat helderder hemel boven ons. Wij kennen de be roering onder de oppervlakte, de stormen achter de horizon. „Maar thans scliijnen de win den van verandering krachtiger te waaien dan ooit, zowel in de wereld van het communisme als in onze eigen wereld". Sprekend over de tegenstan ders van de Verenigde Staten, zei president Kennedy dat dezen kunnen kiezen. „Als zij vreedzame wedijver kiezen, zullen zij die hebben". „Als zij tot het inzicht komen, dat hun ambities niet in vervul ling kunnen gaan, als zij be reid zijn hun krachten evenals wij te wijden aan de grote nog niet volbrachte taken van onze eigen volkeren, dan zouden de gebieden van overeenstem ming zeer breed kunnen zijn: een helder begrip over Berlijn, sta biliteit in Zuid-Oost-Azië, beëin diging van de kernproeven, nieu we remmen op verrassingsaan vallen of aanvallen per vergis sing en, uiteindelijk, algemene en algehele ontwapening". Wat Europa betreft, verklaar de president Kennedy, dat het vrije Europa een nieuwe fase van zijn lange en briljante ge schiedenis ingaat. Sprekend over de in decem ber in Nassau met premier Mac Millan gesloten overeenkomst, zei de president dat deze voor de kernmacht van de NAVO de deur heeft geopend om in plaats van een reden tot twist, een bron van vertrouwen te worden. De overeenkomst van Nassau erkent, dat de veiligheid van het v.m. n.m. 5.54 6.23 6.29 6.58 7.09 7.38 7.19 7.4j op onder op ondei •tan. 11.29 15 8.42 16.57 23.11 16 8.42 16.58 11.47 17 8.41 17.00 0.16 12.06 13 S.40 17.02 1.21 12.25 19 8.39 17.03 2.27 12.46 20 8.38 17.05 3.33 13.11 21 8.37 17.06 4.40 13.41 Chauffeur viel in slemp In Mexico is zondag in het ge bied van Acapulo een volle auto bus m een afgrond gereden, doordat de chauffeur in slaap was gevallen. Acht inzittenden kwamen om het leven en 26 werden gewond. Van veertien gewonden is de toestand ernstig. Zeven Belgische nonnen, die zich op een missiepost in het on rustige Zuid-Kasai bevonden, worden vermist. In diplomatieke kringen in Leopoldstad werd meegedeeld, dat er een Europeaan naar Zuid- Kasai is gegaan om de zaak te onderzoeken. Zoals bekend zijn er kortgeleden in Zuid-Kasai gevechten uitgebroken tussen verschillende stammen. Westen ondeelbaar is en dat een bondgenootschap van trotse en soevereine landen „het best func tioneert als wij het niet ver geten". Voorts erkent deze overeen komst, aldus de president verder, dat de kernverdediging van het Westen geen zaak van de tegen woordige kernmogendheden al leen is, dat Frankrijk in de toekomst zulk een mogendheid zal zijn, en dat middelen moeten worden gevonden om, zonder verhoging van de gevaren van een verdere verspreiding van kernwapens, een grotere rol toe te kennen aan onze andere deel genoten bij de plannen, het be mannen en het leiden van een waarlijk multilaterale kernmacht binnen een steeds inniger wor dend NAVO-bondgenootsehap. Tenslotte erkent de Nassau- overeenkomst, dat de door de NAVO vastgestelde sterkte der conventionele strijdkrachten moet worden bereikt en dat de NAVO zich niet kan veroorloven in een positie te verkeren waar in zij elke bedreiging moet be antwoorden met kernwapens of niets, aldus Kennedy. Sprekend over de economische groei van Europa, herhaalde de president de waarschuwing dat „als de gemeenschappelijke markt de weg van protectionis me en restrictionisme mocht uit gaan, hij zijn eigen grondbegin selen zal ondermijnen". Overal waar landen bereid zijn zichzelven te helpen, in Latijns- Amerika, het Midden-Oosten, in Afrika en Azië, staan de Ver enigde Staten klaar om hen te helpen bij het oprichten van nieuwe bolwerken der vrijheid. De president maakte vervol gens gewag van de toenemende spanningen in het communis tische blok. Wat dit betreft zei Iiij, dat de hoop door voorzich tigheid wordt getemperd, omdat het geschil tussen de Sowjet- Unie en China over methoden gaat, en niet over het doel. De president zei geen opzienbaren de ommekeer in de communis tische methoden of doelstellingen te verwachten. Uitweidend over het Chinees- Sowjet-geschil zei de president dat, hoewel spanning geen breuk betekent, „het duidelijk is dat in het communistische kamp de krachten van verandering aan het werk zijn". „Marx heeft opnieuw ongelijk gekregen", aldus Kennedy. „Het zijn de gesloten communistische gemeenschappen, en niet de vrije en open gemeenschappen die het zaad van ontbinding in zich dra gen". Verder is de wanorde in het communistische rijk nog ver -) groot door de historische kracht! van het nationalisme en de bij zonder grote ondoeltreffendheid van hun economie". „Een geslo ten gemeenschap staat niet open voor ideëen van vooruitgang en een politiestaat ervaart dat het de graankorrel niet kan bevelen te groeien". Voor het Amerikaanse volk bracht de president het grote nieuws dat hij plannen zal in dienen voor belastingverlaging tot een bedrag van tien miljard dollar over de komende drie jaren, te beginnen met een verlaging van zes miljard in dit jaar. De huidige tarieven der inkomstenbelasting, vari ërend van 20 tot 91 procent van het inkomen, zullen worden teruggebracht tot een tarief van 14 tot 65 procent. De president bepleitte voorts een herziening van de belas tingstructuur, te beginnen in 1964. West-Duitsland heeft maan dag de diplomatieke betrekkin gen met Cuba verbroken. De aanleiding tot deze maat regel is, volgens een mededeling van de Westduitse regering aan Havanna, de Cubaanse diploma tieke erkenning van „het regime in de Sowjet-zone (Oost-Duits- landl" die door Bonn wordt be schouwd als een „ernstige in breuk op de vitale belangen van het Duitse volk". West-Duitsland ziet zich ge noodzaakt ook de economische gevolgtrekkingen te maken uit de verbreking van zijn diploma tieke betrekkingen met Cuba. Frankrijk heeft zich bereid verklaard de Duitse belangen in Cuba te behartigen. De Cubaanse regering was tot de aankondiging van het aanknopen van volledige diplo matieke betrekkingen met Oost-Duitsland, zaterdag Jl, In Oost-Berlijn vertegenwoordigd door een missie. Volgens de „HaDsteïnJeer" sluit de officiële erkenning van Oost-Duitsland diplomatieke be trekkingen met West-Duits land uit. De enige uitzondering vormt de Sowjet-Unie op welk land de leer niet is toegepast. Het eerste geval van verbre king der betrekkingen deed zich in 1957 voor toen Bonn zijn am bassadeur in Belgrado terug riep. Cuba is het tweede land. SCHAATSEN LANGS BEROEMDE MOLENS Zaterdag is een toertocht op dc schaats gehouden langs de be faamde molens van Kinderdijk ln Zuid-Holland. De toto toont een Oud-Hollands tafereeltje dat hierbjj viel te ver eeuwigen. Bij K. B. van Ï1 Januari 1963 is met ingang van 1 februari '63 benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer -n Waterstaat de heer mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, als opvolger an mr. A. H. C. Gieben. Mr. Cornells Joannes Gerardus Jacobus Vinkesteijn werd op 29 saptember 1911 in Utrecht gebo ren. Daar doorliep hij de afde ling gymnasium van het „St. Bo- nifacis Lyceum". Vervolgens stu deerde hij rechten aan de rijks universiteit aldaar. Het garantiepeil voor de akkerbouw zal voor de oogst 1963 ten opzichte van het prijs peil 1962 met 3,7 procent wor den verhoogd. Deze verhoging is voor 2,7 procent het gevolg van een door het landbouw- economisch instituut berekende kostenstijging in de akker bouw, terwijl één procent is de minder gunstige rentabili teit der gespecialiseerde akker- bouwbedrijven De verhoging van het garan tiepeil zal volledig worden be werkstelligd via een verhoging van de tarwe- en suikerbieten- prijs; de garantieregeling voor de inheemse voedergranen gerst, haver en rogge onder gaat geen wijziging. De prijs verhogingen voor tarwe en suikerbieten zullen thans geen invloed hebben op de broodprijs en de suikerprijs. Op het mo ment dat de oogst 1963 voor consumptie beschikbaar komt, zal - afgezien van eventuele andere kostenfactoren de broodprijs met één cent per brood van 800 gram en de sui kerprijs met ruim één cent per kg worden beïnvloed. De minister van Landbouw en Visserij heeft deze beslissingen van de regering met betrekking tot het akkerbouwprijsbeleid voor de oogst 1963 thans be kendgemaakt. Twee boten van de Terschel- nger Stoombootmaatschappij 'bben gisteren zonder succes tweemaal geprobeerd vanuit Harlingen de eilanden Terschel ling en Vlieland te bereiken. Massa's ijs van de Waddenzee zijn door de westenwind van zondagnacht voor de haven van Harlingen opgestuwd. Vandaag om 8.00 uur zal opnieuw gepro beerd worden de reis te onder nemen. VERKEER OP DE GOUWZEE Zondag zijn bijna 2000 auto mobilisten met hun auto's over de Gouwzee naar Marken gere den. De rijkspolitie had uitvoeri ge verkeersmaatregelen geno men, waardoor moeilijkheden op de Gouwzee voorkomen werden. Zo was men verplicht van Moni- kendam naar Marken te rijden en van Marken uit naar Volen- dam. Er was bij Marken een parkeergelegenheid gemaakt, maar hiervan werd slechts wei nig gebruik gemaakt. De auto mobilisten gingen langs meters hoge sneeuwbergen via Edam weer naar de hoofdstad terug. Teneinde de in het vooruit- zicht gestelde verhoging van het garantieniveau te realiseren, zal zowel voor de tarwe als de suikerbieten een prijsverhoging van ƒ2,respectievelijk peT 100 en per 1000 kilogram wor den doorgevoerd. De nationale garantieprijs voor suikerbieten met een suikergehalte van 16%, zal daartoe van ƒ52, voor de oogst 1962 op 54,— per 1000 kg worden gebracht. Binnen het kader van het E. E. G.-graanheffingenstelsel zal Nederland de interventie- Trijs voor tarwe tegen welke prijs de regering gehouden is, tarwe bij aanbod door de telers over te nemen verhogen van ƒ31,voor de oogst 1962 tot ƒ33,— per 100 kg. De garantie voor de suiker bieten is ook ditmaal beperkt tot het deel van de produktie, dat in het binnenland voor con sumptiedoeleinden kan worden afgezet. Lord Russell of Liverpool, die tijdens de processen te Neuren berg tegen Duitse oorlogsmis dadigers als juridisch raadgever der bestuursautoriteiten van de Britse bezettingszone van Duits land optrad, schrijft in de (con servatieve) „Daily Telegraph" dat hij van een tot nu toe be trouwbaar gebleken bron gede tailleerde berichten heeft ont vangen over gruwelen, die dooi' Ethiopische V. N.-militairen tus sen 29 december en 1 januari j.l. in Elisabethstad werden be gaan. Genoemd worden moord, ver krachting, het op onwettige wijze verwonden van burgers en plun deringen op grote schaal. Lord Russell wijst erop dat hij in december 1961, zelf een onder zoek heeft ingesteld naar mis drijven, die door V. N.-militairen bij de eerste actie in Elisabeth stad werden begaan. Ook toen bleek, dat hierbij Ethiopiërs wa ren betrokken. Lord Russell of Liverpool vraagt zich met verbazing af hoe het mogelijk is dat deze Ethiopi sche militairen nog steeds deel uitmaken van de V. N.-macht in Katanga. Hij spreekt de hoop uit dat de Britse regering op een onmiddellijk onderzoek zal aan dringen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1