Dat is dus het geur-geheim van Drum! MANNEN ROI K El SM DRUM Radio en Televisie Elfstedentocht waarschijnlijk op 17 januari Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke vierde haar 20-jarig bestaan nt-PyROL STEEDS MÉÉR DUIVENSPORT MAANDAG 14 JANUARI 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagjfia S~] CANADESE RUIMTEVAART PROJECTEN SL-ïden handen ruw? JA, DRUM GEURT U TEGEMOET, zo uit het pakje. Daar zijn dan ook 17 verschillende tabakken aan te pas gekomen! Elk gezocht in zijn soort en elk met z'n eigen karakter, van goudgeel tot rijpbruin. Geen wonder dat Drum vanaf het eerste trekje zo verrassend smaakt: zacht en toch pittig! Draai 'n Drum en geniet ervan: halfzwaar - héél lekker! SPORTNIEUWS VERSCHILLENDE PAPOEA'S VROEGEN VISUM VOOR NEDERLAND Onder enorme belangstelling- heeft de Rijks Middelbare Land bouwschool uit Schoondijke in het Oostburgse Ledeltheater haar 30-jarig- bestaan gevierd. De belangstelling kwam zowel van officiële zijde als van de zijde der oud-leerlingen, die in groten getale aanwezig waren, om dit feest mee te vieren. De voorzitter van de commissie van voorberei ding, de heer A. de Feijter uit Cadzand, begroette in zijn ope ningstoespraak o.m. de inspec teur op het Landbouwonderwijs, ir E. C. F. Bollen uit Den Haag; ir P. W. Bakker Arkema, rijks- landbouwconsulent voor Land bouwwerktuigen te Wageningen; ir J. A. H. Haenen, oud-rijksland- bouwconsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen; directeuren van zus terscholen; verschillende burge meesters uit West Zeeuws-Vlaan- deren; vertegenwoordigers van de Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B., en van de Bond van Plattelandsvrou wen, Ieraren en oud-leraren van de school, alsmede verschillende directrices van huishoudscholen. De heer De Feijter meende, dat het goed is om op een feestdag als deze om te zien naar wat er in het verleden was, doch de feestdag vooral te plaatsen in het teken van morgen. De eerste 20 jaar, aldus de voorzitter, zijn beslissend geweest voor de ont wikkeling van de school, die zich in de streek een zo geheel eigen plaats heeft verworven. Hij kantte zich fel tegen de denkbeelden van de minister van Landbouw, die hij beklemmende denkbeelden noemde betreffende de realisatie van de sanering van de boerderijen. Er wordt, aldus de heer De Feijter, in Den Haag te weinig gehoor gegeven aan de boeren die durf en ondernemer schap bezitten. De opleiding die de Rijks Landbouw Winterschool geeft is een onmisbare schakel geworden om de boeren een plaats in het maatschappelijk ge heel te verzekeren. Met de wens uit te spreken, dat de school nog een lange reeks van jaren zal mogen bestaan en velen hier de nodige vorming zul len ontvangen, beëindigde de heer De Feijter zijn openingstoe spraak. Ir P. W. Bakker Arkema sprak een feestrede uit, waarin hij aller eerst zijn gelukwensen aan de school aanbood. Zijn rede „De ontwikkeling in en de toekomst van de landbouw mechanisatie" werd door de aan wezigen, hoofdzakelijk boeren uit 'n sterk gemechaniseerd gewest, zeer aandachtig beluisterd. De heer Bakker Arkema las een advertentie voor, geplaatst in een krant in 1850, waarin een landbouwinspan te koon werd aangeboden. Er waren "o.a. te koop een arenploeg, een ijzeren ploeg, enkele eggen en wat dors vlegels, alsmede enkele schoppen en spa's. Dit was de gehele land bouwinspan. Hoe men er toen in slaagde de oogst binnen en gedorst te krij gen, is voor de huidige boer een groot vraagteken. De landbouw was in de 19e eeuw de belangrijkste bestaans- bron. Het volksvoedsel bestond hoofdzakelijk uit brood, pap en peulvruchten. De economische mogelijkheden voor de landbouw waren toen zeer beperkt. Een misoogst veroorzaakte prompt een hongersnood in Europa. Het contact tussen stad en platteland werd toen nimmer verbroken. De industriële ontwikkeling is andere eisen gaan stellen, ook aan de landbouw. In 1860 werden de eerste demonstraties gegeven in de Wilhelminapolder met graanmaaiers. Aanvankelijk kwamen deze graanmaaier en an dere landbouwwerktuigen niet van de grond, doch door de grote landbouwstaking in 1928 was men genoodzaakt meer op machines over te schakelen dan voorheen het geval was. Na de oogst kwam er ook be hoefte aan een dorsmachine, én zo schafte het bedrijf de Wilhel minapolder als eerste in Neder land zich een dorsmachine aan. Na de houten ploegen, die in de praktijk beslist niet voldeden, kwam uit Amerika de ijzeren ploeg, die beter voldeed. In 1857 werd in Groningen een ploegwedstrijd georganiseerd, die uit twee gedeelten bestond, n.l. het ploegen zelf en het vervaardi gen van een goede ploeg. Zo is langzaamaan de mechanisatie in de landbouw gegroeid. Na 1945 deed zich in Nederland hetzelfde probleem voor als 25 jaar daar voor in Amerika, n.l. stijgende lonen en schaarse arbeidskrach- etn. Ook de, investering is een pro bleem. Men zal in de toekomst grotere bedrijfseenheden moeten gaan vormep door samenvoeging van bedrijven of door het stich ten van onderlinge gemeenschap pen, coöperaties, die samen de grote landbouwmacljines aan schaffen en gebruiken. Hierdoor zal in de toekomst de bedrijfsvoe- DINSDAG 15 JANUARI HILVERSUM I; 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram. muz.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klass. gram. muz.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding'; 10.00 Ar beidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radio-Volksuni versiteit; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Licht instr. ensemble; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Med. voor land- en tuinbouw; 12.33 Dans- orkest en zangsolisten; 13.00 Nws.13.15 Med., eventueel actu eel of gram. muz.; 13.25 Beurs berichten; 13.30 Weens Filhar monisch orkest; 14.00 Brabant Blaastrio; 14.25 Harpkwintet; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar; 15.30 Zangreci tal; 16.00 Levenskunst - Geluk, lez.; 16.15 Lichte gram. muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Ama- teursprogr.; 17.55 New York calling; 18.00 Nws.; 18.15 Actu aliteiten; 18.20 Orgelspel; 18.30 Radio-Volksuniversiteit; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Paris vous parle; gesproken brief uit Parijs; 19.35 Gitaarspel; 19.50 Carillonbespeling; 20.00 Nws.; 20.05 Gastenavond, gev. progr.; 21.45 Lichte gram. muz.; 22.00 Zangrecital; 22.30 Nws. en med.; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Con certgebouworkest; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Gram. muz., strip voor de jeugd en ac tualiteiten; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram. muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lez.; 10.25 Kamermuz.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram. muz.; 11.50 Volaan vooruit, lez.; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Populaire gram. muz. 12.55 Katholiek nws.; 13.00 Nws.; 13.15 Platennieuws; 13.30 Metropole orkest en solist; 14.10 Moderne orkestmuz.; 14.35 Voor öe plattelandsvrouwen; 14.45 Tierelantijnen, gev. progr.; 15.45 Lichte gram. muz.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Beursbe richten; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Licht instr. kwartet met zangsolisten; 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over aktuele problemen; 18.30 Lichte gram. muz.; 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording; 19.00 Nws.; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Lichte gram. muz.; 20.00 Grego riaanse muz.; 20.20 Pianotrio; 20.50 Klein taaigeding; 21.05 Kamerorkest, omroepkoor en solisten; 22.15 22.25 Boek bespreking; 22.30 Nws.; 22.40 Vreemd, een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders; 23.10 Lichte gram. muz,; 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Beursberichten; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.16.09 Duitse les; 16.24 Pianomuz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kinde ren; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Radiokroniek; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte muz; 19.50 Syndicale kro niek 20.00 Hoorspel; 21.15 Jazz- muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Muz. van Belgische componisten22.45 Liederen; 23.00 Nws.; 23.05 Lich te muz.; 23.55-24.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 19.30 Spiegel dei- kunsten; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Voor het laatst...: liedjesprogr.; 21.05 Uit, een spiegel der lichte kun sten; 21.35 John J. Diggs, T. V.- film; 22.25-22.30 Journaal. BELGIË (VI.): 14.05-14.10 Schooltelevisie19.00 Gastpro- gramma; 19.30 Franse les; 20.00 Nws.; 20.25 Documentair progr.; 21.10 De zilveren sleutel, politic film; 22.10 Pianospel; 22.30 Nieuws. ring belangrijk vereenvoudigd kunnen worden. Voorts zullen er aan de verschillende landbouw machines nog belangrijke techni sche verbeteringen moeten wor den aangebracht, waarnaar de fabrikanten naarstig zoeken. Het nadeel van de mechanisatie voor de landbouw is o.m. het structuurbederf van de grond. Voorkomen zal moeten worden, dat men onnodig veel op de grond heen en weer rijdt. Er zullen in de toekomst veel hogere eisen aan de ondernemer worden gesteld, wil deze zijn be drijf goed kunnen leiden, aldus de inleider, die overigens de toe komst van de landbouw in Zee land niet somber in zag. Felicitaties Na de rede van ir Bakker Ar kema was er gelegenheid tot het aanbieden van felicitaties, waar van als eerste gebruik maakte ir Bollen, inspecteur op het land bouwonderwijs. Hij bracht boven al de directeur en de leraren van de school dank voor het vele dat men steeds in het belang van het onderwijs doet. De heer M. J. Verbrugge, bur gemeester van Waterlandkerkje, voerde het woord als voorzitter van de commissie van toezicht, de studieclubs, de gezamenlijke land bouworganisaties etc. Deze twin tig jaar, aldus spreker, hebben ons geleerd, dat we heel wat dank verschuldigd zijn aan hen, die het indertijd mogelijk gemaakt heb ben dat deze school in dit gewest werd gesticht. Burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke sprak namens de 14. gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen, terwijl de heer A. Cammaert sprak namens de oud- leerlingenorganisatie en de jeugdorganisaties. Hij meende, dat het vooral voor de jongeren van belang is, dat zij in de toe komst kijken en, zoals hij het uit drukte, deze met vertrouwen te gemoet zien. Ir J. Roest, de directeur van de school, sprak als laatste. Hij sprak warme woorden van hulde aan het adres van de oprichters der school en huldigde in zeer sympathieke bewoordingen de heer H. A. M, van de Vijver, die als leraar dierkunde en veeteelt vanaf de oprichting aan de school verbonden is geweest. De heer v, d. Vijver ontving een keurige oorkonde en zijn echtgenote mevr, v. d. Vijver Meddens een prachtig boeket rozen. De heer A. P. de Roo, die 25 jaar het onderwijs dient, kreeg, evenals de heer v. d. Vijver, het fotoboek van West Zeeuws-Vlaan deren aangeboden; zijn echtgeno te kreeg een tuil rozen, evenals mevr. E. Neele, de werkster van de school, die reeds 12% jaar haar werk in de school verricht. Tenslotte sprak de heer A. de Feijter het slotwoord, waarna de oud-leerlingen en de gasten zich aan een gezamenlijke maaltijd verenigden. 's Avonds werd in het Ledel theater door het Reizend Volks toneel uit Hulst een opvoering gegeven van het toneelspel De Gekroonde Leerse. Het was een zeer geslaagde vie ring van een feestelijke gebeurte nis. De Canadese regering heeft goedgekeurd dat tussen 1964 en 1968 nog vier Canadese kunst manen voor onderzoek van de kosmische ruimte worden gelan ceerd, zo heeft de minister van Defensie, Hadkness, vrijdag be kendgemaakt Er moet nog for mele goedkeuring van de Ver enigde Staten worden verkreken, omdat de kunstmanen door de Nasa zullen worden afgevuurd, maar dit is slechts een formali teit. De kosten van de vier kunst manen zullen ongeveer acht miljoen dollar' bedragen. De eerste Canadese satelliet, de „Alouette" (Leeuwerik), is vorig jaar sepember van de basis Vandenberg in Californië gelanceerd. ft- SCHAATSENRIJDEN Het bestuur van de vereniging i onbegaanbaar heeft gemaakt. He- „De Friese elfsteden" heeft za terdagavond tijdens een. vergade ring in Leeuwarden als voorlopi ge datum voor de elfstedentocht vastgesteld donderdag 17 januari a.s. Een vereiste voor het door gaan van de tocht op die datum is dat de route op korte termijn sneeuwvrij kan worden gemaakt. Een definitieve beslissing over de datum zal heden worden genoi men. „Als er niets gebeurt", zo ver klaarde de heer J. L. Hoogland, de voorzitter van de vereniging, na afloop van de vergadering, „kunnen we zeker geen elfsteden tocht houden. Maar als de bevol king, zoals we verwachten, en thousiast meehelpt moet er als de vorst tenminste aanhoudt zeker kunnen worden gereden". Eigenlijk is er maar één traject dat de organisatoren grote pro blemen biedt, namelijk de route tussen Bolsward en Harlingen. Niet in de eerste plaats omdat het ijs hier nog niet de vereiste dikte heeft, doch eerder omdat de laas kunnen er geen mechanische sneeuwruimers worden ingezet, zodat men daar uitsluitend met mankracht kan werken. Eén ding staat nu wel vast: zelfs bij goede weersomstandigheden zal het een heel zware tocht worden. Door de sneeuw is het ijs bijzonder moei lijk berijdbaar, zodat aan de deel nemers stellig zeer hoge eisen worden gesteld. Geen limiet Het bestuur van de „De Friese elfsteden" heeft besloten voor de ze 12e tocht geen limiet vast te stellen voor het aantal deelne^ mers. In 1956, toen de laatste elf stedentocht werd gehouden, wer den tot de toertocht 5.000 rijders toegelaten en tot de wedstrijd 500. De volledige route staat mo menteel niet geheel vast. Zo is bijvoorbeeld nog niet bekend waar zal worden gestart, aange-» zien het ijs in de Ffiese hoofdstad op sommige plaatsen bijzonder slecht is. Ook in het Gaasterland zijn ten aanzien van de te volgen roue enkele problemen. De Luts, een verbindingswater tussen de sneeuwval het traject volkomen meren is bijvoorbeeld nog open, doordat de plaatselijke zuivelfa. briek er warm water in afvoert. Vast staat wel, dat het traject Stavoren, Hindelopen, Workum de rijders op het IJsselmeer zal brengen. Indien heden inderdaad wordt besloten de tocht donderdag a.s. te houden, zal de organiserende vereniging zoals gebruikelijk in hotel „De Groene Wijde" te Leeu warden een centrale post inrich ten. Het zal de twaalfde maal wor den dat de ruim 200 km lange tocht langs de elf Friese steden wordt gehouden. De laatste maal konden de deelnemers aan de zwaarste schaatstocht ter wereld in '56 hun schaatsen onderbinden. Op 29 december 1960 werd de tocht ampèr 24 uur vóórdat het startsein werd gegeven wegens de dooj afgelast. Tentoonstelling te Tenieuenz TENTOONSTELLING TE TERNEUZEN BOND VAN ZATERDAGVLIEGERS E. M. M. Terneuzen Zaterdag' hield de vereniging van Postduivenhouders „E. M. M.'r van de Bond van Zaterdagvlie- gers haar jaarlijkse tentoonstel-, ling in haar clublokaal ,,'t Scheep- je" bij de heer J. Dhert, waarvoor een goede belangstelling bestond. De uitslagen: Oude doffers: 1, 2 en 3. M. v. d. Akker. Oude dui- vinnen: 1. A. Smallegange; 2. J. Zegers; 3. W. v. Hoeve. Jaarling doffers: 1. W. v. Hoeve; 2. C. KosterDeij; 3. Gebr. Scheele.; Jaarling duivinnen: 1. A. Smal-' legange; 2. J. v. Houdt; 3. Jac. Wisse. Jonge doffers: 1. M. v. d. Akker; 2. A. Smallegange; 3. D. Deurwaarder. Jonge duivinnen: 1. M. v. d. Akker; 2. D. Deur waarder; 3. Gebr. Scheele. Na- jaarsdoffers: 1. Jean Dooms; 2. A. Smallegange; 3. Gebr. Scheele. Najaarsduivinnen1. J. Dooms; 2. A. Smallegange; 3. C. Koster- Deij. 108. Terwijl Egil op zijn manier krijg voerde tegen de piratenben- de in de burcht is inmiddels de oude aanvoerder met een flinke troep gewapend landvolk op de plaats aangekomen waar Eric's mannen de wacht bij de uitgang van de vluchtgang betrokken heb ben. De Noorman zelf is even te voren grinnikend uit de tunnel te voorschijn gekomen en de manier waarop de kleine Egil de rovers de tunnel ingelokt heeft, dwingt ieders bewondering af. „Alleen, zogezegd, waar blijven die kerels nou, Noorman," gromt Svein. „Ik denk dat die verwoed er gens onder de grond aan het rond- spitten zijn naar die vermeende schat," grijnst Eric, „dus even af wachtenmaar we moesten eigenlijk voor het geval dat. .Stuur er maar een paar mannet- Een luide triomfantelijke 1 jes heen koning," grijnst hij, schreeuw doet allen opkijken en even later stormt Egil hijgend van het harde lopen op hen toe. „Die p-p-piratentroep, hehehikt Egil vol opwinding, „ze z-zitten nou allemaal zowat onder de grond Haastig vertelt hij wat voor een poets hij het stel gebakken heeft. zou zonde zijn, als ze nou toch nog op hun gemak weer naar buiten konden wandelen „Jij bent me er eentje," gromt Eric, „maar je plan is goed." Hij wendt zich tot de oude boeren aanvoerder. „Dat is een mooi werkje voor jou en je mannen," zegt hij, „tenslotte gaat jullie deze zaak ook aan." „We zullen ze keurig opvangen en vlug ook," knikt de oude grim mig. „Mooi," knikt Eric, „dan gaan ik en mijn mannen eens een kijkje nemen bij de boten in de rivier ze zullen daar wel bewakers ach tergelaten hebbenen de blik in zijn ogen voorspelt niet veel goeds voor deze bewakers De laatste tijd hebben verschil- i lende Papoea's zich tot de Ne derlandse vertegenwoordiging in Hollandia gewend met het ver-; zoek naar Nederland te mogen gaan. De Nederlandse vertegen woordiger, de heer L. Goedhart, heeft met het oog hierop in ant woord op vragen van het A.N.P. meegedeeld dat de betrokkenen in principe geen visum voor Ne derland krijgen. De Nederlandse regering stelt zich volgens de heer Goedhart op het standpunt dat Papoea's met enige ontwik keling' niet aan hun land mogen worden onttrokken. Men is van mening dat zij zich moeten richten op het werken voor eigen land en volk. Vóór 1 oktober zijn alle daarvoor in aanmerking ko mende Papoea's en andere inge zetenen van Nieuw-Guinea in de gelegenheid gesteld weg te gaan en zij zijn inderdaad weggegaan. De overige Papoea's komen dus niet meer in aanmerking voor toelating' tot Nederland, aldus de heer Goedhart. Hij wees er voorts' op, dat Nederland in de periode van het V. N.-bewind slechts in direct verantwoordelijk is voor de Papoea's. Hij zei dat hij intus sen nauwlettend toeziet op de na leving van het met Indonesië ge sloten akkoord en dat hij daar toe veelvuldig en prettig contact heeft met de V. N.-bestuurder, dr. Djalal Abdoh. BIJ VERKEERSONGEVAL OMGEKOMEN De 26-jarige Van Meijel uit Venray-Heyde is zaterdagavond, toen hij op de provinciale weg Venray—Deurne fietste, door een auto geschept, hij was op slag dood.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3