Sneeuw is grote vijand van man en (/fttë de \jcauw vrouw Is uw WONING nog bewoonbaar De vrouw van middelbare leeftijd Wintertijd - Trainingstjjd enu van de week Zaterdag 12 januari 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina RUSTIG, EVENWICHTIG EN OPGEWEKT MEESTAL ANDEREN TOT STEUN Kerkboeken WAAROM TAST SNEEUW UW SCHOENEN EN UW AUTOLAK AAN Goed verzorgd en goed gekleed Geen ontmoedigende zelfobservatie Ruime nachtrust, sobere voeding DE ZEBRA IN DE MODE Sneeuw bevat zwavelzuur Pekel vormt zoutzuur Waarom „pakt' de sneeuw niet VOOR KROTTEN KAN DE HUUR WORDEN VERLAAGD Ga nu eens een tijdje turnen! U KUNT NIET ALLES WETEN! Een vrouw van middelbare leeftijd behoeft niet snel te verouderen, integendeel. Niet zonder reden wordt er wel gesproken over een „tweede jeugd"! In vele gevallen, helaas niet in alle, ziet men dat de natuur een wonderbaarlijke verjonging teweegbrengt als de enigszins moeilijke overgangsperiode achter de rug is. BOEKHANDEL VAN DE SANDE Noordstraat Terneuzen HUISVROUW LET OP UW SAECK Sneeuw! Hoe heerlijk klonk ons dit vroeger als kind in de oren. Wild waren we er allemaal op. Als het aan ons lag, dan was er de hele winter sneeuw. In sneeuw kon je heerlijk spelen als nergens anders. Maar al ouder wordend kregen we toch wel een andere kijk op de sneeuw en de gevolgen ervan voor de mens. We leerden inzien, dat sneeuw een van de meest barre vijanden van de mens is, een vijand die wij zeker niet mogen onderschatten. VAAK FLINKER, GEZONDER EN GELUKKIGER Van veel vrouwen worden jeugdjaren bedorven door ziekte en slapte; in de levens periode tussen vijftig en zeventig jaar zijn zij soms veel gezonder, flinker en ook gelukkiger. Nu behoeft de normale gang van zaken natuurlijk niet te worden omgekeerd! De vrouw van middelbare leeftijd moet zich geen dartel heid aanmeten, die niet bij haar past, want dan is ze al gauw belachelijk. Haar natuurlijke charmes liggen op een heel ander vlak zij kan zulk een prettige per soonlijkheid zijn, omdat zij rustig, evenwichtig en opge wekt is, meestal weinig ge kweld door ziekelijke stoor nissen. Het is natuurlijk wel nodig, dat zij haar uiterlijk goed verzorgt en dat zij goed ge kleed gaat. Een jong meisje kan op een paar afgetrapte opèn schoenen nog best een grappige indruk maken; bij iemand boven de vijfenveertig jaar liggen de dingen echter anders. De vrouw die wij ophet oog hebben, kan vertrouwen wekken, zij kan anderen tot steun zijn. Zij zal kunnen in springen in huishoudens waar huip nodig is, zij kan even tuele kleinkinderen goed ver zorgen. De vrouw die de vijfenveer tig gepasseerd is, kan ook een opwekkend gezelschap zijn voor vrienden en buren. Met begrip en takt kan zij vaak mensen om haar heen, die op de een of andere wijüe in moeilijkheden zijn geraakt, weer een hart onder de riem steken. Maar deze dingen zijn alleen mogelijk wanneer de vrouw in kwestie zich tijdig heeft Voorbereid op het tijdperk, dat een schakel vormt tussen de volle levensbloei en het begin van de oude dag. Iemand die voortdurend be dacht is op het handhaven van haar gezondheid, is een vervelende pietlut. Zich zor gen maken over haar welzijn of ontmoedigende zelfobser vatie, is het laatste wat vrou wen op de leeftijd die wij hier op het oog hebben, moeten doen. Want hoe gaat het: het huishouden en andere bezig heden uit vroeger jaren ne men minder van haar tijd in beslag; er komt nu volop ge legenheid om in de spiegel te zien dat men er niet jonger op wordt, om bij het trappen lopen te merken dat men over minder adem beschikt. Een aantal hygiënische leef regels dient echter wel in acht te worden genomen. Er moet evenals voorheen vol doende reinheid worden be tracht in de woning en bij de lichaamsverzorging. Andere belangrijke punten zijn een ruime nachtrust en een sobere maar zoveel mogelijk afwis selende voeding. Vrouwen van middelbare leeftijd moeten zich hoeden voor grote vermoeienissen en andere excessen; die bekomen hun slecht, omdat zij de veer kracht van haar jonge jaren nu eenmaal niet meer bezit ten. dr. ALFREDA BRIEDE. (Nadruk verboden.) „Zebra-bont" of een kunstvezel-imitatie daarvan is er in de mode bij de warme kleding voor deze winter. Hier is een leuke combinatie van een zebra-mof en -muts gemaakt van imitatie zebrahuid, welke in Londen werd getoond. WAT HEEFT SNEEUW NOU TE BETEKENEN! Vooral wij Nederlanders heb- en nogal eens de neiging de nacht van de sneeuw te bagatel liseren. Die enkele keer dat het neeuwt in onze kwakkelwinter- jes, och, dan heeft die sneeuw /einig betekenis. Ze ligt een ;aar uur, soms een paar dagen n dan nog maar in een betrek- eiijk dunne laag, die bij het ;tijgen van de temperaturen /eer vlot verdwijnt. Lawines ;omen hier helemaal niet voor. Ouderen onder ons weten ech- :er nog wel hoe in die enkele winters die Nederland heeft ge kend, waarin het werkelijk enorm sneeuwde, deze sneeuw leidde tot bijzonder onprettige gevolgen. En nu, dit jaar, zitten we er opeens weer volop in. We zien het om ons heen, sneeuw is oorzaak van gladheid, mensen vallen, vervoermiddelen glijden bij het remmen door of lopen vast, ongelukken aan de lopende band. De wind kan bij behoorlijke hoeveelheden sneeuw zelfs steden, dorpen en streken isoleren, doordat ze het witte stof tot hoge wallen opjaagt. Een en ander heeft weer tot gevolg, dat ons economisch leven in de war dreigt te lopen. De bevoor rading van uw winkeliers stag neert en zo kunnen weer moei lijkheden ontstaan bij onze voed sel- en brandstofvoorziening. Kortom hoe we het ook bekij ken, de sneeuw is een bijzonder onprettig natuurverschijnsel. Daar komt nog bij, dat sneeuw ons ook nog de nodige schade kan bezorgen. We weten alle maal wel dat sneeuw bijvoor beeld een funeste, zeer schade lijke inwerking heeft op het leer van onze schoenen. Waar zit dat in, zullen velen zich afvragen, want sneeuw is toch niets meer dan bevroren regen. Nu zo eenvoudig is het niet. Het water in de lucht bevriest en deze kristallen hebben een sterke neiging zich te verbinden met de roetdeeltjes die in de lucht voor komen. In dit roet zit koolstof en... zwavel. Door deze binding met zwavel krijgt sneeuw die ruïneuze eigenschap, die ook zwavelzuur heeft, alleen is het bij sneeuw in een zeer zwakke vorm, doch voldoende om uw schoenen te bederven. Hetzelfde geldt ook voor de in vloed van sneeuw op het chroom en de lak van auto's, die door ge brek aan garageruimte de win ter buiten moeten doorbrengen. Als er veel sneeuw in een winter is gevallen en die sneeuw is lang op de wagen blijven liggen, dan bemerken we in het voorjaar wanneer we de wagen weer'eens grondig onder handen nemen en oppoetsen, dat er overal in de lak en in het chroom, hele kleine bruine putjes zitten. Dat zijn allemaal plekjes waar de sneeuw doormiddel van de zich daarin bevindende zwavel in de lak en het chroom heeft gevreten. Het fraaie is van het lakwerk af en zo'n auto lijkt meteen jaren ouder dan hij misschien in wer kelijkheid is. Daarom is een zo genaamde autopiama, zo'n kleu rige hoes op maat voor een auto, zo'n nuttige bescherming voor de carrosserie. Van onderen loopt de auto nog het risico te worden aangetast door de zoutzuurvorming na het pekelen van besneeuwde wegen. Hoeveel schade daardoor kan ontstaan, kunt u aanschouwen op een autosloperij, waar u vrij nieuwe wagens kunt zien liggen met grote gaten in de onderzijde. Gelukkig zijn er middelen om auto's van onderen corrosievrij te houden. Maar dat vergt een vrij kostbare bewerking. Overigens blijkt, wanneer we' ons er iets in verdiepen, dat alle sneeuw niet hetzelfde is. Dat hebben we trouwens reeds als kind ontdekt. Er was toen sneeuw waarvan je heerlijk sneeuwballen en sneeuwpoppen kon maken, omdat ze zo lekker „pakte" en er was sneeuw, die we „los" noemden, omdat ze niet wilde samenklonten. Dat verschil zit in de structuur van de sneeuw. Is er ijle sneeuwval bij rustig .weer, en flink lage temperatuur, dan zijn het heel fijne kristallen die naar beneden komen, die weinig neiging tot samenklonten hebben. Dergelijke sneeuw wordt ook wel stuifsneeuw ge noemd, omdat ze wanneer de wind er vat op krijgt, als ware wolken kan worden opgezweept en als. poeder rondstuift. Een en ander is afhankelijk van de tem peratuur. Want is de tempera tuur niet zo erg laag, dan krij gen de sneeuwkristallen de nei ging iets te smelten, waardoor ze bij aanraking van andere kris tallen weer willen samenvriezen, waardoor de sneeuw beter pakt, beter blijft liggen en niefc stuift. Overigens is het ook zo, dat men dikwijls ziet dat er een flink pak sneeuw gevallen is en dat men in de veronderstelling ver keert dat dit allemaal water is. In de praktijk blijkt echter, dat er bij smelting slechts een tien de deel van de hoeveelheid aan water overblijft. Een laag van 10 cm sneeuw levert bij smelten dus een laag van ongeveer 1 era water op. De oorzaak hiervan moeten we zoeken in het feit, dat er tussen de sneeuwkristallen veel lucht zit, die overigens ook weer een prima isolerende wer king heeft, waardoor het onder het sneeuwtapijt niet zo koud wordt. Een sneeuwdek be schermt uw planten daardoor tegen bevriezen. MR. K. HILDEBRAND. (Nadruk verboden.) Er zijn nogal wat krotwoningen in ons land, helaas! Onder krotwoningen wordt verstaan een woning die on geschikt moet worden geacht voor bewoning. Onder deze woningen zjjn er die Ingevolge de Woningwet onbewoon baar zijn verklaard. Begrijpelijk, dat de huren van deze woningen niet in aanmerking mogen komen voor huurverhoging. Voor deze onbewoonbare woningen gelden daarom de na-oorlogse huurverhogingen niet, dat wil zeggen, dat voor deze woningen geen hogere huur mag worden bedongen dan die welke gold op 31 december 1950. Zodra een woning onbewoonbaar verklaard wordt, moet de huurprijs automatisch terugvallen op die van 31 decem ber 1950. De appel is wel het winterfruit bij uitstek. Een van de meest na tuurlijke, frissmakende soorten is wel de goudreinet, die niet al leen ais handappel gebruikt kan worden maar zich ook heel goed laat verwerken in allerlei gerech ten. Het is dan ook zeker de moeie waard om onderstaand re cept van „Apfelstrudel" eens te proberen. ZONDAGKaascocktaii, spruit jes, varkenshaasje, aardap pelen, Apfelstrudel. MAANDAGBami, yoghurt met vaniüevla, mandarijnpartjes en banaan. DINSDAGKoolrolletjes met kaas en aardappelpuree, wentelteefjes. WOENSDAG: Tomatensoep met kaas, gebakken lever met gefruite uien, sla, rijst. DONDERDAG; Rode kool, ge bakken bloedworst, aardap pelen, flensjes met chocola devla. VRIJDAGStamppot rauwe an dijvie met kaas óf gestoofde vis met mosterdsaus, wor teltjes, sneeuwpudding met bessensapsaus. ZATERDAG; Harde eieren met kerrysaus, witlofsla en aard appelkoekjes, kwark of Bul gaarse yoghurt met vruch ten. APFELSTRUDEL 200 g bloem, 1 ei, 10 a 15 g gist, 1 dl lauwe melk, zout, 75 g boter, kg appelen, 100 g krenten en rozijnen, 50 g sucade, 100 g sui ker, geraspte citroenschil. De bloem in een kom doen, in het midden een kuiltje maken en hierin zout, ei en in melk opge loste gist gieten. Het deeg kne den tot een zeer soepele bal, deze met bloem bestrooien en onge veer 1 Vs uur in de kom laten rijzen, dicht gedekt met een in warm water uitgewrongen doek. De kom bij de kachel of de ver warming zetten. Hierna het deeg uitrollen op een met bloem be stoven doek. Het deeg zo dun mogelijk uitrekken en bestrijken met gesmolten boter. Vervol gens het vulsel erover strooien, gemaakt van gesnipperde appel, suiker, snippers sucade, gewas sen en gedroogde krenten en ro zijnen, geraspte citroenschil. Het deeg stevig oprollen door het met doek en al aan één kant op te tillen. De rol overbrengen op een ingevet bakblik en bestrij ken met boter. Gaar bakken in een matig warme oven in onge veer 1 uur. Koud laten worden, bestrooien met poedersuiker en in plakken snijden. KAASCOCKTAIL 100 g belegen kaas, '/s dl mayo naise, 1 dl koffieroom, Vt dl witte wijn, ketchup, sherry, peterselie. De kaas in kleine blokjes snijden en de koffieroom en de witte wijn door de mayonaise mengen. Op smaak afmaken met ketchup, sherry en fijngehakte peterselie. De kaas verdelen over 4 cocktail glazen en de saus erover schen ken. Zeer koud serveren. BEWOONBARE KROTTEN Hoe vreemd het ook moge klinken, niet alle bestaande krotwoningen zijn onbe woonbaar verklaard, echter vele hiervan kunnen wel degelijk met het stempel „onbewoonbaar" bedrukt worden. Auto matisch vallen de huren van deze wonin gen echter niet terug op het peil van 31 december 1950. Toch staat de Huurwet toe ook deze woningen gelijk te stellen met reeds onbe woonbaar verklaarde woningen, maar om zover te komen, moet eerst de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn „fiat" hieraan geven. Eerst zal echter moeten worden onder zocht of deze woningen door het aanbren gen van verbeteringen niet zodanig kun nen worden opgeknapt, dat zij in bewoon bare staat komen te verkeren. Het is om deze reden, dat wij de aandacht van huur ders van deze „niet onbewoonbaar ver klaarde krotwoningen" vragen om tot de bovengenoemde huurverlaging te komen, want zij zijn het die hiertoe het initiatief moeten nemen. DE AANVRAAG Zij kunnen daartoe een gemotiveerd ver zoek indienen of rechtstreeks aan genoem de minister, of aan burgemeester en wet houders van de gemeente waarin de vrij wel onbewoonbare woning staat. De schrijver mag niet vergeten, in deze brief op te geven de volledige naam en het adres van de huurder, maar ook van de eigenaar. Tevens moet de toestand worden omschreven waarin de woning verkeert en eventuele andere gegeyens die het onder zoek kunnen vergemakkelijken en van be lang zijn. Het is niet zo, dat de huurder bij de in diening van het verzoek reeds direct mag overgaan tot verlaging van de huurprijs tot het peil op eerder genoemde datum. HET GEEN EIGEN SCHULD De minister vraagt eerst advies aan B. en W., het is in dit verband het beste het verzoek niet rechtstreeks aan de minister te zenden, maar aan B. en W., omdat dit college het verzoek zal moeten doorzen den met zijn advies. Voordat B. en W. dit doen, stellen zij de eigenaar in kennis met de klachten en geven hem daarbij gelegenheid zijn mening kenbaar te maken. Het is wel voorge komen, dat de opgesomde feiten aan de huurder zelf te wijten waren en dat zal •hem ook wel duidelijk worden gemaakt. Een huurder heeft immers ook verplich tingen en als hij die niet nakomt, kan dat geld gaan kosten. Als uit het onderzoek door of namens Je minister of B. en W. mocht blijken, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, krijgt de verzoeker daarvan bericht. Het verzoek wordt dan geseponeerd. (Nadruk verboden) J. HOLTSLAG. De sintelbanen liggen trooste loos en verlaten. Af en toe breekt een waterig sneeuwzonnetje door het grijze wolkendek en weer spiegelt zich dan in de grote waterplassen, die de sintelbanen hebben veranderd in een ware modderpoel. De tribuneszijn leeg en doen je koud aan, vooral als je be denkt, dat het hier 's zomers zo drukkend warm kan zijn. Niet alleen door de verzengende zon, maar vooral door de spanning die hier kan heersen. Als je dit alles zo ziet als ech te liefhebber van de „pure sport", dan denk je met wee moed en met een sterk verlan gen terug aan het afgelopen sei zoen, tóen je je overtollige ener gie hier op deze zelfde plaats in gezonde concurrentie met je tegenstanders, die eigenlijk je beste sportvrienden zijn op deze, nu zo doorweekte baan, zo heer lijk in een krachtsexplosie kon spuien. Je was de koning te rijk, wan neer je dan eindelijk eens voor die ene jongen of dat ene meis je het finishlint deed breken. Misschien was je soms ook diep teleurgesteld, als je hem of haar toch weer net niet voor kon blij ven en je dat heerlijke konink lijke gevoel van overwinnaar te zijn aan een ander moest gun nen. Als zoiets gebeurde zei je tegen jezelf: „Ik zal deze winter nog meer en nog harder trainen, dan ik het afgelopen jaar gedaan heb I" TIJD VAN VOORBEREIDING Alhoewel de winter een perio de is, waarin je de echte atle tiek niet kunt beoefenen, geeft dit jaargetijde je toch gelegen heid te over om je degelijk en goed voor te bereiden op het nieuwe seizoen, dat dichter voor de deur staat dan je misschien wel denkt. In deze tijd, waarin men spreekt over vluchten naar de maan en vele satellieten de Aardappelpuree zal beter uit vallen als u in plaats van koude melk, kokende melk er bij gebruikt. j». voelt u zich niet zo erg fit? Misschien bent u nog net in staat het volgende drankje klaar te maken, waardoor u zich een ander mens gaat voelen; klop één ei los met één lepel honig en 1% dl melk. De drank al kloppende verwarmen. Er kan voor de smaak nog geraspte citroen- of sinaasappelschil aan toe gevoegd worden. Warm op drinken! C Is er kaarsvet op uw koperen of tinnen kandelaar gedropen, houdt deze dan even in heet water. Het kaarsvet smelt weg en kan dus zonder de kande laar te beschadigen, verwij derd worden. 9 Als u het deeg aan het kne den bent, is liet reuze handig één of meer plastic zakken bij de hand te houden. Wordt er gebeld, of gaat de telefoon, dan „trekt" u heel eenvoudig even zo'n zakje aan bij wijze van handschoen. Geen ge haast om vluchtig uw handen te wassen. Een ideale toestand ontstaat er in uw knopendoos, als u alle bij elkaar horende kno pen aan een grote veilig heidsspeld of aan een stevige draad rijgt. 9 Slaat de kaas in de stolp gauw uit? Leg er een klontje suiker bij en de kaas zal mooi droog blijven. lucht wordt ingeschoten, is de tijd een kwestie van levensbe lang geworden. De mensen wil len zoveel dingen, in zo'n korte tijd tegelijk doen, dat het begrip „tijd" iets wordt, dat zo snel voorbij gaat, dat zij er bijna geen voorstelling van hebben, dat zij zo van de winter al weer in da periode van beter en warmer weer zitten. Maar laat ik niet afdwalen. Er zijn heel wat jonge atleten, die niet of niet goed weten, hoe zij de winter moeten doorbrengen, zonder dat hun lichaam uit „vorm", zoals men dat dan noemt, raakt. Zoals ik al heb op gemerkt, is de winter juist de periode, waarin je je zelf in zo'n conditie kan brengen, dat je na een paar weken buitentraming vroeg in het seizoen weer je oude vorm hebt teruggevonden, zo niet verbeterd. KIJK EENS NAAR HET TURNEN Voor de winter-training van de atletiek moeten wij een kijkje gaan nemen bij één van de allermooiste sporten, turnen/ gymnastiek. Dat turnen één vaa de mooiste sporten is, zal nie mand durven tegen te spreken. Wie kijkt niet met stomme ver bazing naar de prachtige oefe ningen aan de rekstok, of op da lange mat? Wie komt niet in da verleiding om ditzelfde ook te presteren? Een atleet, tenminste een at leet die alles voor zijn sport over heeft en er ook alles aan doet steeds beter te worden, ook al heeft hij een bepaalde positie in de atleuekwereid bereikt, zal deze verleidng niet kunnen weer staan! Dat hij aan deze verlei ding moet toegeven is helemaal niet erg en het is zelfs aan te be velen om in de wintermaanden veel aan deze prachtige sport ta doen. Vele turn- en gymnastiek oefeningen passen precies in het straatje van de atleet en je zult merken, dat alles wat je eerst misschien wat droge kost toe scheen, heel belangrijk kan zijn en als je het goed doet zeker is voor de ontwikkeling van ver schillende spieren, die je straks weer aan allerlei krachttoeren zal gaan blootstellen, zo gauw het weer het maar enigszins zal toelaten. Denken wij hier even aan de verschillende oefeningen voor arm-, been-, en buikspie ren, die wij misschien eerst als „flut"-oefeningen zullen betite len, maar die in wezen van zeer veel belang zijn. Het zal misschien zelfs door deze wintertraining zover kunnen komen, dat je er een tweede sport bij vindt waar je vroeger in de verste verte niet van ge droomd zal hebben. Een sport, die je door middel van de atle tiek kunt leren, kennen en waarmee je misschien nog eens tot de hoogste plaatsen van de sportladder zal kunnen komen.,»* (Nadruk verboden.) WILL MOONS.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9