De sociale uitkeringen Vluchtelingen vraagstuk Middel tot ijsvrij-maken van landingsbanen Eric de Noorman - Het Wolvenjong Wenken voor automobilisten in de winterperiode Met VELPON zie je er geen barst van! bever Saterdag 12 januari 1063 DF. VRIJE ZEEUW Pagina 3 WEGENWACHT VERZAMELT BROOD VOOR HONGERENDE VOGELS DE SITUATIE IN ZUID-VIETNAM DREIGEND CONFLICT TUSSEN BELGISCHE REGERINGEN MAGISTRATUUR INTERIMWET INVALIDITEITSWET DE WONINGBOUW IN NOVEMBER 1962 STROOMMOEILIJK- HEDEN IN ENGELAND VERJAARDE SMOKKELAARS- AVONTUREN DE LOSPRIJS VOOR DE CUBANEN „Poort naar de vrijheid" wordt gesloten Voor mensen die kwaliteit verisn^enF Franse militaire constellation neergestort TERECHTSTELLINGEN IN OESOEMBOERA UITGESTELD VOORUITZICHTEN OVER OPLOSSING SCHELDE—RI [N- KWESTIE „GUNSTIG" VORIG JAAR KWAMEN 1454 PERSONEN OM BIJ VLIEGTUIG ONGELUKKEN Br bestaat geen aanleiding om van rijkswege in verband met de huidige weersomstandigheden 'n bijzondere algemene maatregel tot het geven van een tijdelijke toeslag op de uitkeringen krach tens de sociale uitkeringsregelin gen te overwegen. Dit zeggen de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer B. Roolvink, en de minister van Maatsenappelijk Werk, mej. dr M. A. M. Klompé, in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de lieer Suurhoff (P.v.d.A.). Sinds enige jaren wordt aan werkloze werknemers ingevolge de sociale voorziening uitsluitend een uitkering op basis van een percentage van het door d.e be trokkenen verdiende loon ver leend. Het behoort eenter tot de bevoegdheid van de gemeentebe sturen zo nodig aanvullende hulp in verband met de weersomstan digheden van de laatste weken te verstrekken, aldus het antwoord. •Verschillende gemeentebestu ren hebben op die grond reeds een toeslag uitgekeerd. In hetzelf- de vlak ligt ook de eventuele aan vullende hulp aan zelfstandigen, die ter overbrugging van een pe riode van gedwongen werkloos heid een uitkering ontvangen in gevolge de sociaal-economische voorziening voor 'zelfstandigen. Vogelliefhebbers, die brood of ander voer beschikbaar hebben voor de vogels in nood, kunnen dit aan die A.N.W.B.-wegenwach- ten geven, die op het scherm van hun gele motor of op de voorruit van hun wegenwachtauto een let ter B hebben aangebracht. Met cieze letter B geeft de patrouille rende wegenwacht te kennen, dat hij voor de vogels in de plassen of sloten langs zijn route „brood nodig" brood en ander eten nodig heeft Voert deze wegenwacht deze letter niet, dan betekent dit, dat er geen verzamelplaatsen van vo gels langs zijn route voorkomen of dat hij voldoende voorzien is van brood en voer. Bij alle kantoren van de ANWB is sinds gisteren het boekje „Win tervoeding van vogels" verkrijg baar dat wordt uitgegeven door de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels. Admiraal Pelt, bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, hééft een kort bezoek aan Saigon gebracht voor be- sprckingen'-'met Zuidvietnamese autoriteiten en de leiding der Amerikaanse militaire missie. Vrijdag reisde de admiraal door naar Bangkok. Vóór zijn vertrek verklaarde hij de situatie in Zuid-Vietnam zeer bemoedigend te achten. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de Vietcongs, de communis tische opstandelingen wier aan tal hij op 20.000 schatte plus on geveer 100.000 sympathisanten, er niet in zullen slagen de over heid te krijgen, dank zij de nieu we, evenwichtige politiek der Zuidvietnamese regering. In België dreigt een openlijk conflict tussen de regering en de magistratuur door het besluit de verhoging van de ambtena rensalarissen niet toe te passen op de magistraten. De boosheid van de gerechtèlijke dienaren richt zich vooral tegen de Bel gische minister van Justitie, P. Vermeylen. Volgens hen heeft hij zijn verplchtingen tegenover de magistratuur verwaarloosd door zich bij de behandeling van de salarisaanpassingen voor de ambtenaren in de Kamer van Volksvertegenwoordigers uit te spreken tegen toepassing hier van ook op de salarissen van de magistraten. Zij hebben thans gedreigd met maatregelen, indien de socialis tische minister zijn standpunt niet binnen 24 uur wijzigt. Een afvaardiging deelde hem don derdag volgens het Brusselse blad „De Standaard" mede, dat de magistratuur zal weigeren enig fiskaal proces op de rol te plaatsen indien hij zich niet ach ter hun eisen plaatst Verder zouden in gerechtelijke uitspra ken, waarbij de keuze mogelijk is tussen boeten en gevangenis straffen, gevangenisstraffen worden opgelegd. De magistraten deelden minis ter Vermeylen voorts mede, dat het onmogelijk zal zijn het door deze maatregel hogere aantal met hechtenis gestraften ergens onder te brengen, omdat de Bel gische gevangenissen „in slechte biaat en overvol zijn". VIERJARIG JONGETJE VERDRONKEN Het vierjarig zoontje Johnnie van de familie Kijlstra uit Krom menie is donderdagmiddag in een wak gevallen en verdronken. Jon gens, die uit school kwamen, zagen het kind drijven in een open gedeelte onder een brug. Pogingen om het bewustzijn op te wekken hadden geen succes meer, Ook deze uitkering is gerelateerd aan het voorheen genoten inko men en de gemeentebesturen kunnen ook aan hen zo nodig aanvullende hulp verstrekken. Wat de voorziening voor blinden betreft merken de bewindslieden op, dat deze regeling basisuitke ringen kent, welke bedoeld zijn als een tegemoetkoming in de kosten van het levensonderhoud. Een aantal blinden ontvangt daarom boven de uitkering inge volge de voorziening voor blinden onder overigens voor hen norma le omstandigheden reeds aanvul lende bijstand van gemeentewege. Uiteraard wordt de noodzaak tot toekenning van aanvullende bij stand door de huidige weersom standigheden geaccentueerd. Krachtens de rijksgroepregelin- gen voor oorlogsslachtoffers en gerepatrieerden hebben de ge meentebesturen ter zake de be voegdheid tot het verlenen van aanvullende uitkeringen. De tijdelijke bijstandregeling voor mindervaliden kent alleen uitkeringen toe aan ongehuwde meerderjarigen, die in gezinsver band met ouders of grootouders wonen. Indien deze laatsten zelf in financiële moeilijkheden geraken, kunnen ook zij voor extra hulp in aanmerking worden gebracht. De K.N-A.C. Wegeninformatie dienst geeft een aantal adviezen aan de automobilisten voor het rijden in deze periode van sneeuw en ijzel. Rij persé niet weg vóór men de ruiten van de auto zodanig heeft schoongemaakt, dat er zo wel van voren als naar achteren een redelijk uitzicht is. Bij gara ges, benzinestations en drogisten zijn middelen te krijgen, die kun nen helpen bij het ijsvrij maken van de ruiten. Omdat tijdens het rijden de neerslag vaak direct tot op de ruiten bevriest, doet men er verstandig aan, de ruiten van de voorportieren omlaag te draaien, zodat naar links en naar rechts goed uitzicht gegaran deerd blijft. Tevens wordt hier door een goede ventilatie bevor dert, die nodig is om het beslaan van de ruiten aan de binnenzijde te voorkomen. Richt de warmte van de kachel zoveel mogelijk op de voorruit. Als andere middelen niet helpen, kan men na een periode van warmdraaien de voorruit op die manier vaak nog schoonkrijgen. Het rijden van de stoep: bij gladheid moet men dit vanuit de tweede versnelling doen. Als de wielen doorslaan, kan men eventueel de handrem een wei nig aantrekken, hetgeen het doorslippen tegengaat. Laat de koppeling voorzichtig opkomen. Rij bij duisternis ook binnen de bebouwde kommen met ge dimd groot licht en laat overdag uw stadslichten of eventueel zelfs uw dimlichten aan. U is dan beter zichtbaar voor ande ren, die hun ruiten slecht heb ben schoongemaakt of die on derweg opnieuw last van ijzel op het glas krijgen. Bewaar een extra ruime af stand tot fietsers en bromfiet sers. Zowel zij als u, in uw auto, kunnen gaan glijden. Bewaar tevens een extra grote afstand tot andere auto'sniet alleen om blikschade te voorkomen, maar ook omdat voorliggers vaak pekel doen opspatten, waardoor lak en chroom van uw auto worden aangetast. Het is niet onverstandig om in deze dagen een oud vloermatje in de auto mee te nemen. Raakt Met ingang van 1 januari is het Ouderdomspensioen, dat een aan. tal gehuwde vrouwen op grond van artikel 7, tweede lid, onder C, der Algemene Ouderdomswet genoot, daar zij als kostwinners waren aan te merken en hun echtgenoten de leeftijd van 65 jaar nog niet hadden bereikt, in getrokken. Het Tweede-Kamerlid Van Lier (soc.) neemt aan, dat deze in trekking verband houdt met de invoering van de Interimwet-In- validiteitsrentetrekkers, aange zien ten gevolge daarvan het jaarlijkse inkomen van de bedoel de echtgenoten is komen te lig gen boven de norm gesteld in de beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid d.d. 4 december 1956, .nr. 5440, gebaseerd op artikel 7, der de lid, van de Algemene Ouder domswet De heer Van Lier heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid nu schriftelijk gevraagd, of de invoering van de InterimwetInvaliditeitsrente- trekkers dientengevolge voor een aantal gezinnen een achteruit gang in inkomen met zich heeft meegebracht. Hij vraagt de mi nister te bevorderen dat door wij ziging van de beschikking of op andere wijze de achteruitgang in inkomen ongedaan wordt ge maakt. men ergens vast, dan kan zo een mat voor een wiel gelegd, goede diensten bewijzen. Bij gladheid van het ogenblik is kennis vereist van de veilig ste methoden tot het voorkomen en opvangen van slips. Bedien alle pedalen met kalmte en voorzichtigheid. Een forse stoot gas kan een slip inleiden. Rem niet alleen met de voetrem, maar zoveel mogelijk ook met de mo tor. Treedt een slip in, ontkop pel dan zo snel u kunt. Met snelle stuurbewegingen is een ontkoppelde wagen zelfs uit zeer ernstige slips te halen. Wie bij gladheid plompverloren op zijn rem gaat staan, glijdt zonder de geringste twijfel door. Het is bovendien uitgesloten om gelijk te remmen en te stu ren. De enige methode, waarbij u binnen een redelijke afstand tot stilstand kunt komen en ook nog stuurcorrecties kunt uitvoe ren, bestaat uit pompend rem men, aldus de K. N. A. O. Volgens gegevens van het Cen. traal Bureau voor de Statistiek werden in november van het af gelopen jaar 8790 nieuwe wonin gen opgeleverd. In november 1961 werden 8622 nieuwe wonin gen voltooid. In de eerste elf maanden van 1962 kwamen in totaal 71.011 nieuwe woningen gereed, tegen 74.802 in de overeenkomstige pe riode van 1961. Van de in november voltooide woningen werden er 809 in sys teembouw uitgevoerd. In de pe riode januari tot en met novem ber 1962 kwamen 7088 systeem woningen gereed. In november 1962 werden 8104 woningen in aanbouw genomen (november 1961: 8622 woningen). In de periode januari tot en met november 1962 werd begonnen- met de bouw van 84.114 wonin gen, tegen 95.647 woningen in de eerste elf maanden van 1961. Een 56-jarige opzichter over de landingsbanen van het vliegveld van Zürich, Heinrich Schmidt, heeft bij toeval een preparaat ontdekt, waarmede landingsba nen van vliegvelden binnen zeer korte tijd ijsvrij kunnen worden gemaakt. Schmidt had al drie jaar gele den proeven genomen met een middeltje om de carburator van zijn auto te ontdooien. Toen hij op een onbewaakt ogenblik een ous met het preparaat omstootte, ontdekte hij dat op de plaats waar het vocht terecht kwam, het ijs spoedig verdween. Hierna volgende laboratoriumproeven wezen uit, dat het preparaat met succes kan worden toegepast op beton, staal en rubber. Het werd deze winter voor de eerste maal toegepast op de lan dingsbanen in Zürich. Het resul taat was dat tijdens b.v. de kou degolf gedurende de 'Kerstdagen deze banen ijsvrij konden worden gehouden, terwijl vele andere Europese vlieghavens als gevolg van de vorst moesten worden ge sloten. Éénmaal sproeien is voldoende voor een gehele dag. De ijslaag De Britse elektriciteitsverbrui kers is verzocht in de piekuren de niet absolute nodige apparaten uit te schakelen om een vastlopen van de stroomvoorziening te voorkomen. Er dreigen namelijk moeilijkheden enerzijds door het koude weer en anderzijds doordat arbeiders van centrales een on officiële stiptheidsactie zijn be gonnen om aan looneisen kracht bij te zetten. De vakverenigings leiders werden het vrijdag nog niet eens over te voeren officiële actie. Volgende week woensdag zal opnieuw een poging worden gedaan om de impasse in de be sprekingen tussen de arbeiders vertegenwoordigers en de elektri. citeitsraad te doorbreken. Vrijdagochtend werd inmiddels in het zuid-oosten van Engeland de stroomlevering beperkt. verdwijnt binnen drie tot vijftien minuten. De kosten zijn betrek kelijk gering. De samenstelling van het pre paraat wordt geheim gehouden totdat patent zal zijn verleend. De Nederlandse textielhande laar Jo van Heivoort, die dezer dagen veel indruk gemaakt scheen te hebben met verhalen over zijn boter-„smokkelaarsprak- tijken" bij een optreden voor de Westduitse televisie, had van te voren reeds gezegd dat de be doelde gebeurtenissen van gerui me tijd vroeger dateerden en dat hij er al voor verooordeeld was, aldus heeft vrijdag de televisie verslaggever Dagobert Lindlau in München verklaard. In het interview voor de T.V.- gewekt dat hij het over kersver camera had Heivoort de indruk se belevenissen had en niet reeds vier jaar oude ude vier jaar oude keien uit de sloot haalde. Overigens had Heivoort na zijn televisie-optreden zelf reeds in Nederland gezegd dat hij de televisie-lui sprookjes had opgedist. De aartsbisschop van Boston, kardinaal Cashing, heeft donder dag verklaard, dat de miljoen dol lar die voor de onlangs in vrij heid gestelde Cubanen door Cas tro als losgeld werd geëist door hem zijn ingezameld. Het geld werd op het laatste ogenblik door een tot nu toe onbekend gebleven persoon ter beschikking gesteld en nu blijkt, dat dit kardinaal Cushing is geweest. „Wij achten het rechtvaardig en ter zake dat een Amerikaanse Rooms-Katho- lieke prelaat aan de bevrijding van de Cubaanse strijders, die hun vaderland en het geloof van hun voorouders trouw zijn geble ven, meewerkt", aldus de kardi naal. Op een afstand van ongeveer twintig kilometer van de grens, die Duitsland in tweeën deelt, aan de oostelijke rand van de Lüneburger hei, ligt de circa dertigduizend inwoners tellende stad Uelzen. Eens een belangrijk spoorwegknooppunt met indus trieën, die produkten verwerk ten, die in nabije en verderaf ge legen streken zij liggen thans in de Sowjetzöne werden ver vaardigd, heeft deze stad thans haar betekenis praktisch verlo ren, is het een plaats, die voort durend strijd moet leveren met de ongunstige ligging in het grensgebied tussen de zóne en West-Duitsland. De stad Uelzen werd echter na de oorlog in de hele wereld bekend als een plaats, waar de nood van de vluchtelingen het grootst was. Het kamp Uelzen, voor de poor ten van de stad gebouwd, heeft het leed van honderdduizenden vluchtelingen gezien, mensen die voor de terreur van het Russi sche regime vluchtten en veelal in de méést ware zin des woords slechts het naakte leven konden redden. Thans sluit dit kamp zijn poorten. In de 30 stenen en evenzovele houten barakken is het stil ge worden. Maar het is er niet stil geworden, omdat de toestand weer normaal is. Nee, het is er stil geworden, omdat de muur bestaat, die niemand meer door laat. Bijna drie miljoen mensen gingen door de poorten van dit kamp. Dat zijn er bijna 800.000 meer dan er tegenwoordig in West-Berlijn wonen Een reus achtige organisatie was noodza kelijk, om deze mensenmassa's De uit de opnamecentra komen de vluchtelingengezinnen en al leenstaande jongeren worden, zoals hier in 't doorgangskamp Massen in het Westduitse indu striegebied in aantrekkelijke huizen ondergebracht. Onze foto toont de speelplaats tussen de huizenblokken van het doorgangskamp. kinderspeelplaatsen. In de tijd van de luchtbrug naar Berlijn was de toestroom zó groot, dat het personeel zeer veel moeite had, de mensen te registreren. Destijds kwamen er ook uit het buitenland vele giften, teneinde de ergste nood te lenigen. In de dagen voor 13 augustus 1961 werkte bet personeel van het op vangcentrum weer onder hoog spanning. Thans zijn de meesten van deze vluchtelingen opgeno men in het leven van de Bonds.- republiek. Zij hebben een huis en werk gevonden. Soms spreken zij nog over het kamp Uelzen. een geschikt onderkomen te ver schaffen en hun ontslagprocedu re in de Bondsrepubliek af te Maar niet omdat zij in dit kamp wikkelen. Caritas, inwendige onmenselijk behandeld werden, zending en liefdadigheidsinstel- zoals de Oostduitse agenten het lingen ondersteunden het „vluch-1 steeds weer willen laten voor- telingendorp" voor de poorten komen nee, zij spreken van van Uelzen, dat zelfs beschikte Uelzen als van de „Poort naar de over een eigen kerk, conversatie- j vrijheid", en filmzalen, ziekenbarakken enBERNDT W. WESSLING. BOTTLED UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM Een Constellation van de Franse luchtmacht is 20 kilo meter ten noorden van Perpignan neergestort en in brand gevlo gen. Het vliegtuig had 12 man aan boord, die naar ment aan neemt allen zijn omgekomen. LAAT WASMACHINE NIET IN DE KOU STAAN De „groep van wasmachines leveranciers" te Amsterdam heeft de huisvrouwen het ad vies gegeven hun wasmachine in deze barre dagen niet in de kou te laten staan. De groep wijst erop dat huis houdelijke elektrische apparaten die motorisch worden aange dreven, zoals wasmachines en centrifuges, niet buiten of in koude ruimten moeten worden gezet, omdat dit bevriezing van do onderdelen tot gevolg kan hebben. Hierdoor wordt door branden van de motor vrijwel onvermijdelijk. neem de voordelige grote tube. De executie van vier Afrikanen en een Griek, die wegens mede plichtigheid aan de moord op de voormalige premier van Boeroen- di, krooonprins Rwagasore, ter dood waren veroordeeld, is don derdag op het laatste ogenblik uitgesteld tot 15 januari. Dit heeft een Britse advocaat na een telefoongesprek met Oesoemboe- ra in Nairobi meegedeeld. Deze jurist, Muir Hunter, heeft het proces, waarbij voorts drie be. Iclaagden tot levenslange gevan genisstraf werden veroordeeld, bijgewoond als vertegenwoordi ger van de internationale bewo ging voor vrije meningsuitihg, „Amnesty". Hij noemde de recht zaak de schandaligste die hij ooit had meegemaakt. Hij zou de stukken willen voorleggen aan de Britse regering en aan de Ver. Naties. De ter dood veroordeelden zou den het uitstel van de terechtstel lingen te danken hebben aait' een zaaifeest, dat donderdag in Boe- roendi is begonnen. Tijdens dit feest, dat verscheidene dagen duurt, is het volgens de bevolking niet goed mensen ter dood te brengen. 107. Luide krijgskreten slakend zetten de vijf piraten zich in bewe ging, blij iets gevonden fe hebben waarop ze hun teleurstelling over bet feit dat deze rooftocht niets opgeleverd heeft, kunnen uitleven. Egil gilt hen nog een paar wiize raadgevingen na en terwijl hun dravende voetstappen zich schie lijk verwijderen glipt hij tevreden grinnikend naar de poortVoor alle zekerheid wqcht hi) nog even om te luisteren; de woeste gelui den die tot hem doordringen over treffen zijn stoutste verwachtin gen. „Die kerels houden elkaar nog wel een tijdje bezig," mompelt hjj, „en 't zal wel even duren, vóór ze in de gaten hebben hoe ze bij de neus genomen zijn Een blik op het buvchtplein overtuigt hem dat de kust aan beide zijden van de kerkerdeur snel wegsterft, gaat Egil er als 'n haas vandoor. „De vooruitzichten om binnen afzienbare tijd tot een bevredi gende oplossing te komen zijn redelijk gunstig". Dit is vrijdag over de kwestie van de Schelde Rilnverbinding van de zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. In een verklaring over deze kwestie wordt naar aanleiding van persberichten over een Bel gisch-Nederlands akkoord over de Schelde-Rijnverbinding ge zegd, dat bij de onderhandelingen van de afgelonon maanden in he gemengde Belgisch-Nederlandse onderbandelingscommissie „be langrijke vooruitgang" is ge hoekt, „zoals trouwens onlangs door minister Luns in de Ne derlandse tweede Kamer wgrd medegedeeld". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de kwestie van de Schci.deRi.;nve''binc':ng -.-thans verder zal worden behandeld om zo spoedig mogelijk tot een de finitief akkoord te geraken", el- dus de verklaring van het Bel gische ministerie van Buiten landse Zaken. Volgens het blad Flight Inter national, dat woensdag in Lon den is verschenen, zijn vorig jaar bij vliegtuigongelukken over de hele wereld 1454 per sonen omgekomen. In 1961 waren dit er 1258. Voor de eerste maal is het aantal doden per honderd miljoen passagiersmijlen minder dan een. De verhoudingscijfers zijn 0,96 tegen 1,12 in 1961. Wel waren er tweemaal zoveel vlieg tuigongelukkon, namelijk 56 te gen 31 in het jaar daarvoor, maar van de 1454 doden (1218 passagiers en 236 bemannlngs. leden) kwamen slechts 7S0 men sen om bij geregelde lijnvluch- ten. Dit waren er in 1961 814. „Er is een alarmerende stij ging waar te nemen in het aan tal vliegongelukken op wilde vluchten", zo schrijft het blad. Er zijn geen exacte cijfers be schikbaar, maar men meent dat deze vluchten slechts tien pro cent van het gehele wereldlucht- vervoer uitmaken, waarbij het aantal ongelukken 36 procent bedraagt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3