BINNENLANDS NIEUWS Het Hoogovenschaaktoernooi Radio en Televisie Ontwikkeling Nederlandse raket Beste Biertapsters van Nederland VOETBAL 1 Vrijdag 11 januari 1963 D F. VB If E 'ZEEUW Pagna 7 GENIEPERSONEEL VERDEDIGT BRUG TEGEN IJSSCHOTSEN Een onderofficier en zes man van het 462ste pontonniersbatal jon uit Keizersveer houden op ftet ogenblik samen met opzich ters van de Deltadienst van Rijkswaterstaat de wacht bij een brug die over een lengte van 450 meter het Haringvliet overspant. Het genienersoneel is gewapend met trotvl. Wanneer dat nodig wordt, blazen ze met die spring stof jissohotsen oo die de pijlers van de brug dreigen te vernie len. Het is niet voor niets dat mili tairen van het 462ste ponton- niersbatalion voor dit werk is ingeschakeld, want het is ,.hnn" brug Tij sloegen hem namelijk in 1959, op verzoek van Rüks- waterstaat en met behulp van materiaal dat afkomstig was van een particuliere firma die dien sten voor Rijkswaterstaat ver richtte. De brug, die negen over spanningen van 50 meter telt. verbindt twee bouwputten in h°t Haringvliet, waarin resp. de spuishiwen en de schutsluizen gebouwd worden. Op het Haringvliet bevindt 7.ich momenteel nog al wat drüfös. Vooral bii wisselend tij dreigen schotsen de piilers van de brug ernstig te beschadigen. Woens dag hebben de pontonniers be proefd of bet iis zich met trotvl liet vernielen. Die proef is uit stekend geslaagd. BENEDENVERDIEPING VAN CAFE UITGEBRAND Bij een korte felle brand is gister-mo'-o-en om streep,, rp-ie uur de benedenverdïepincr van een woning aan de Rotterdamse Doklaan, waarin een café was gev°stl?d, na"enoe» geheel .uit gebrand. De brandweer, die het vuur met twee neveistvalen be streed. was de brand na een kwart'P" meester. O^er de oor zaak ervan kon gistermorgen nog niets met zekerheid worden gejogd. De schade die aa.n het café, waar on het ogenblik van het uitbreken van de brand al leen de eigenaresse aanwezig was, is aanzienlijk. BRAND IN GARAGEBEDRIJF Omstreeks twee uur gister middag heeft in een garagebe- drjif aan de iJCoekopkstraat 'n Utrecht eejfc lgprte, maar felle arand <rew(®dj; Bii deze brand werd niemand gewond, maar sen beiaarde en een student die !n -Te woning boven de garage verbleven, konden zich ternau- lyo-nnod via het dak in veiligbé'd brengen. De brand weer, d'e het vuur met tien stra len bpstre°d. was de brand bin nen een kwartier meester. De brand is ontstaan door kortsluiting in de elektrische .leidingen van een auto die in de garage werd gerepareerd en brak uit op een tijdstip dat de man die met de auto bezig was. even naar buiten was gegaan. Vooral door de aanwezige benzine greep het vuur snel om zich heen. De auto ging geheel verloren en ook een motor die in de garage stond werd een prooi van de vlammen. De totale schade wordt op enige duizenden guldens ge raamd. De aangrenzende huizen hepen vrij veel waterschade op. De nablussingswerkzaamheden vergden nog geruime tijd. COASTERKAPITEIN TRAD KOELBLOEDIG OP BIJ BRAND IN GRONINGEN Bij een uitslaande brand, gis ternacht aan de Singelweg te Groningen, is een bovenétage uitgebrand. De 36-jarige coas terkapitein H. Smit liep daarbij brand- en snijwonden op en moest in het Academisch Zie kenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Het vuur ontstond om half twee gisternacht, toen de heer Smit naar zijn slaapkamer wilde gaan. Hij nam een blik benzine mee naar boven, het blik viel hem uit de hand en de benzine vloeide over de trap. Aangezien do heer Smit rookte ontstond er brand, die zich snel verbreidde. Ook de kleren van de bewoner vatten vlam, maar hij wist die te doven door in de sneeuw te rollen. Daarna hielp hij zijn vrouw met het naar buiten dra gon van het meubilair. De brandweer wist met twee miststralen en een waterstraal het vuur te bedwingen. BRAND IN SCHOOL Dinsdagavond 's in een lagere schooi aan de Jhr. Mollerslaan te .Apeldoorn brand ontstaan. De oor ->k van de brand is waar schijnlijk oververhitting van de piip van een der kachels geweest, waardoor een plafond in brand vloog. Dit plafond vormde tevens de vloer van de zolderver dieping, waar het vuur in korte tijd hevig woedde. De brand weer bestreed het vuur met grote kracht en slaagde er vrij spoedig i bet te blussen. Er werd veel waterschade aange- r; ht, zodat de school de eerste dagen vermoedelijk wel gesloten zal zijn. Over het bedrag van de schade is nog weinig bekend. Dat zal '"vi-moedelijk niet groot zijn, om- t dit schoolgebouw binnenkort u worden afgebroken om plaats maken voor een nieuwe school, j men reeds aan het bouwen is. AANZIENLIJKE SCHADE DOOR BRAND Donderdagmorgen is een ka mer op de benedenverdieping van een woning aan de Tweede van der Schansstraat in Rotter dam, bewoond door een 42-jarige tuinder, geheel uitgebrand. Men raamt de schade op ƒ10.000. De brand is vermoedelijk ontstaan tijdens het aansteken van een olie-kachel waarvan het olie reservoir niet geheel afgesloten was. Vóór de Rotterdamse brand weer kon ingrijpen heeft de be woner nog gepoogd met een brandblusapparaat de vuurzee te bedwingen, waar hij niet in slaagde. SCHOOL IN OUDENBOSCH WEGENS DE KOU GESLOTEN Een der lagere jongensscholen in Oudenboseh is door de inspee teur van het lager onderwijs gis termorgen gesloten. De tempera tuur in de lokalen was nog niet boven de tien graden gestegen. Toen 't schoolbestuur de inspec tie hiervan in kennis stelde, volg de de sluiting van de school. Het betreft hier een totaal verouderd schoolgebouw, dat in geen enkel opzicht meer aan redelijke eisen voldoet. Zowel het schoolbestuur als het gemeentebestuur zijn al enkele jaren bezig om van het Rijk goedkeuring te verkrijgen voor de bouw van een nieuwe school; echter tot nu toe nog zon der uitzicht op resultaat. KWEEKSCHOOLLEERLING KREEG NIEUWJAARSKAART VAN NASSER Een kweekschoolleerling uit Jou- re heeft dit jaar een Nieuw jaarskaart van president Nas ser van Egypte ontvangen. Ongeveer vijf jaar geleden heeft de toen 14 jaar oude H. de With brieven gestuurd naar vele staatshoofden met het verzoek hem postzegels te zenden. Hij is namelijk een verwoed postzegelverzamelaar. Onder meer van president Nasser heeft hij 'toen post zegels gekregen. Ook kreeg hij, onder meer, een gunstig antwoord van president Eisen hower. Nu, vijf jaar later, werd de kwekeling verrast met een kaart van president Nasser met de beste wensen voor Kerstmis en Nieuwjaar. Het is een dubbele kaart met een Egyptische en een Engelse tekst Op de achterzijde staat de nationale vlag van Egypte. KOK AANGEHOUDEN De rijkspolitie te water te Am sterdam heeft de 25-jarige scheepskok A. M. uit de hoofd stad aangehouden verdacht van een lange reeks diefstallen sinds 1958 gepleegd aan boord van de kustvaarder „Reality" uit Delf zijl. In het huis van de kok in Amsterdam trof de politie een opslagplaats van goederen ter waarde van vele duizenden gul dens aan. Inmiddels is komen vast te staan dat alle goederen afkomstig zijn uit de lading van het schip of van de overige be manningsleden. Tot nu toe heeft de kok, die binnenkort voor de officier van Justitie zal worden geleid, alleen de diefstal van het seheerappa- raat van kapitein Toxopeus wil len bekennen. In de loop der jaren Is voor totaal duizend gul den aan geldsbedragen ver dwenen uit het geldkistje van de kapitein en van enkele beman ningsleden. M. bleek in het be zit van een sleuteltje van de geldkist. In het huis van de kok is een grote hoeveelheid textiel, schoei sel, een schrijfmachine, proviand, gereedschappen en de hele scheepsbibliotheek iij beslag ge nomen. Sinds 1958 werden aan boord van de „Reality" steeds diefstal len uit de lading of uit de bezit tingen van de bemanning ge constateerd. Geruime tijd dacht men dat de werkkrachten in buitenlandse havens de schul digen waren. De rijkspolitie te water is van mening hier met een zeer grote reeks diefstallen te maken te hebben. Volgens de politie had de kok het plan om als vrijgezel een flat van 22.000 te kopen. Hier voor zou hij de opbrengst van zijn diefstallen hebben bestemd. Mr. J. DERKS NA ONGEVAL OVERLEDEN De 50-jarige publicist mr. J. Derks uit Hollandsche. Rading is dinsdagavond op het'Damrak in Amsterdam tegen een tram gelo pen en vrijwel onmiddellijk over leden. Mr. Jan ">erks werd geboren te l.'burg 9 december 1912. Zijn gymnasiale opleiding genoot hij op het Wiliibrorduscollege te Katwijk a. d. Rijn. Later op hui ze Katwijk in Den Haag. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Utrecht. In 1937 werd hij benoemd tot Romeins redacteur van De Tijd. Geduren de de oorlogsjaren nam hij enige tijd het hoofdredacteurschap waar, totdat hij op bevel van de bezetters vervallen werd ver telaard van het lidmaatschap van het Verbond van Nederlandse journalisten. Na de oorlog nor- vatte hij zijn werkzaamheden aan De Tijd als adjunct hoofd redacteur. Van 1947 tót 1S52 was hij hoofdredacteur van dit blad. In 1952 trad Jaan Derks in dienst van de N.V. Reclame- en Adver tentiebureau De la Mar te Am sterdam. VEEL BINNENSCHEPEN VAST IN HAVENS VAN ROTTERDAM Het scheepvaartverkeer in de Rotterdamse haven ondervindt voor wat de grote vaart betreft, nog maar weinig hinder van het ijs. Convooien ijsbrekers schui men dag in dag uit het havenge bied af op zoek naar plaatsen waar het ijs moeilijkheden gaat opleveren. Door deze activiteiten vertrokken woensdag 200 schepen en duw-eenheden uit de Rotterdamse haven en men ver wacht dat ook de komende dagen de grote vaart normaal zal kun nen functioneren. Anders is het thans met de binnenvaart ge steld. Vele schepen, tussen 200 en 500 ton liggen muurvast in de havenbekkens, 'n omstandig heid die trouwens niet van in vloed is op de algemene toestand waarin de binnenvaart nu ver keert. Uitgezonderd de vaarwe gen naar Den Haag en Amster dam, zijn maar weinig plaatsen aan kanalen in Nederland vanuit Rotterdam voor de binnenvaart te bereiken, zodat er toch niet gevaren kan worden. NA VAL VAN STEIGER OVERLEDEN De 54-jarige monteur A. J. O'Prinsen uit Goirie is in het St. Elisabethziekenhu's te Til burg donderdag overleden. Hij bezweek aan de verwondingen, die hij 4 januari j.l. opliep, toen hij tijdens zijn werkzaamheden in een gebouw van een steiger viel. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Donderdagmorgen is te Maas tricht op het kruispunt van de Statensingel en de Cabergerweg de 15-jarige leerling-schilder W. Nelissen uit Maastricht door een autobus aangereden. De jongen was op slag dood. De jongen fietste naast de autobus, die arbeiders vervoerde, draaide met de bus mee naar links en verzuimde daarbij de Ventweg in te gaan. Zodoende raakte hij knel, werd van de fiets geslingerd en kreeg het linker achterwiel van de bus over zich heen. DE WERVING VAN ADSPIRANTEN BIJ DE POLITIE. Uit het feit dat reeds op 3 december een opleidingscursus van de Rijkspolitie voor jonge adspiranten is begonnen, kan niet worden afgeleid dat het korps Rijkspolitie bij de werving een voorsprong heeft ten opzichte van de gemeentepolitie. Dit zeggen de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, en zijn ambtgenoot van Ju stitie, mr. A. C. W. Beerman, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Geertsema (V.V.D.j. Zoals ieder jaar is op 2 januari de cur sus voor adspiranten der Rijks politie aan de opleidingsschool van het korps Rijkspolitie begon nen. Aangezien het ongewenst geacht werd de adspiranten van 18 tot en met 20 jaar langere tijd zonder emplooi en inkomsten te doen zijn, zijn bij wijze van voor bereidende maatregel een aantal gegadigden van deze groep opge roepen zich op 3 december 1962 bij de opleidingsschool te melden met het oog op hun administra tieve indeling, aanmeten van uni form n enz., alsmede voor het verrichten van passende werk zaamheden MAX TAILLEUR MOET WORDEN GEOPEREERD Max Tailleur, die een maand geleden ten tweede male werd opgenomen in het Centraal Israë litiseh ziekenhuis te Amsterdam, moet worden geopereerd. Hij li,jdt niet alleen aan reuma, waar voor hij pijnstillende middelen krijgt, maar heeft bovendien een maagzweer. Vermoedelijk zal de Amsterdamse moppentapper reeds volgende week aan zijn maag worden geopereerd. Zijn enthousiasme voor het Reuma-fonds, dat hij gesticht heeft, is nog onverflauwd. „Ik hoop, dat de mensen niet verge ten, dat ik reuma heb èn een reuma-fonds", zei hij, „Het loopt geweldig. Ik ben skipper van de Flying Dutchman. De K.L.M. be noemt in die functie alleen haar beste klanten, dus mensen die veel vliegen. In het Skipper- nieuws is thans vermeld, dat ik een reuma-actie heb ontketend en nu stromen van al die honder den skippers over de gehele wereld de chequès binnen. Ook in Nederland loopt de actie nog steeds formidabel. Alleen jam mer, dat ik nu geen gelegenheid heb me er volledig achter: te spannen." Intussen is het tehuis, waar Nederlandse reuma-patiënten in de toekomst een onbezorgde vakantie zullen kunnen door brengen, al gekocht. De keuze is gevallen op het vroegere hotel „Tanah Abang" aan de Rijks straatweg onder Bussum. Nu het geld nog voor de restauratie en de vakanties. Max ziet het per brief tegemoet in zijn postbus 1000, Amsterdam, of ten gunste van het Max Tailleur Rheuma- fonds op postgirorekening 8000 van de Amsterdamsche Bank. Met een beproeving óp het terrein van het Nationaal lucht en ruimtevaartlaboratorium in de Noordoostpolder, zo verneemt het ANP desgevraagd, is woens dag de eerste fase afgesloten van de experimenten bij de ontwik keling van een Nederlandse ra ket. Deze raket, die de naam „Omor 9-250" zal dragen, is een zogenaamde Sustainer of onder steuningsraket, die gebruikt kan worden bij onderzoek met super sonische snelheden in de vrije vlucht. Een ondersteuningsraket vormt de tweede of volgende trap van een meertrapsraket, die dus in werking komt nadat met de eer ste trap al een bepaalde snelheid en hoogte zijn bereikt. De „Omor 9-250" is ontwor pen door het researchteam van de Nederlandse spx-ingstoffen- fabrieken te Ouderkerk aan de Amstel en Muiden, in nauwe samenwerking met de artillerie- inrichting, die de motorkamer voor de raket vervaardigde. Deze Nederlandse, door vaste brandstof gedreven raket, waar voor de onderzoekingen ziin be gonnen in 1961, ontwikkelde bij de beproeving van woensdag ge durende 9 seconden een stuw- druk van 250 kg. Er zijn woens dag in de Noordoostpolder drie exemnlaren statisch beproefd in stands op de grond. Naar de PREMIE VRITWILLÏGE ZIEKENFONDS VERZEKERING IN 1963 De Ziekenfondsraad heeft be kend gemaakt, dat de premie voor de vrijwillige verzekering met ingang van januari 1963 door 61 fondsen is verhoogd. De ver hogingen variëren van ƒ0,10 tot 0,45 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 37 fond sen is de premie voorlopig niet gewijzigd. Gemiddeld is de pre mie gestegen van 2,66 in januari 1962 tot ƒ2.86 in januari 1963. In januari 1962 varieerde de premie van 2,08 tot 3,50, in januari 1963 beweegt zij zich tus sen 2,19 (in de provincie Gro ningen) en 3,80 (Apeldoorn en Dordrecht en omgeving). Van de vrijwillig-verzèkerden heeft thans 81 procent aanspraak op de verstrekking van kraamgeld (januari 1962 77 procent) en 77 procent op de verstrekking „ver pleging in een verpleeginrich ting" (januari 1962 58 procent)". leider van het onderzoek, dr. J. Trommel, ons verklaarde waren de resultaten van het experiment van woensdag in overeenstem ming met de verwachtingen. De volgende reeks proeven met de „Omor 9-250" zal worden gehouden in Frankrijk, in sa menwerking met de S. E. P. R. (Societé d'Etude de la Propulsion par Reaction), die de Nederland se springstoffenfabrieken be hulpzaam was met de research voor een Nederlandse raket. In het begin van deze: zomer hoopt men de experimenten af te slui ten met een aantal lanceringen boven de Waddenzee. WENKEN VOOR HET GEBRUIK VAN GASGEISERS In verband met recente onge lukken door het verkeerd ge bruik van gasgeisers geeft de vereniging van gasbedrijven de volgende wenken: 1. Sluit de gastoevoer van geiser af, wanneer u deze niet ge bruikt. 2. Wilt u de geiser gaan gebrui ken, open dan de warmwater kraan (rode knop). 3. Alleen als er water uit de uit loop van de geiser stroomt en nadat de warmwaterkraan, daarna weer is gesloten en de gastoevoer geopend, mag de waakvlam worden aangesto ken en kan de geiser worden gebruikt. 4. Voor het aftappen gedurende de nachturen volge men de in structies welke bij de geiser zijn verstrekt. Katangaanse frank moet tegen Kongolese frank worden ingewisseld De centrale Kongolese re gering heeft een besluit afgekon digd, waarbij is bepaald daj- de Katangaanse frank a pari tegen de centraal-Kongolese frank moet worden ingewisseld. In het zuiden van Katanga mag de Katangaanse frank tot een nader te bepalen tijdstip nog in circulaire blijven. Financiële waarnemers ver wachten weinig moeilijkheden uit deze omwisseling. Zowel de Katangaanse frank als de Kon golese gaan zwaar onder infla tie gebukt, hoewel de Katan gaanse frank op de buitenlandse markten iets hoger noteerde. Door de V. N.-actie zal de Ka tangaanse frank echter nog' ver der moeten devalueren. Donderdagmorgen zijn in Be verwijk twee afgebroken partij en uit de tweede ronde van het Hoogovenschaaktoernooi uitge speeld. De uitslagen luiden: TanMilic 10 O'KellyëPilnik 1—0 De partij IvkovGereben werd opnieuw afgebroken. De uitslag van de partijen ge speeld voor de derde ronde van 't Hoogovenschaaktoernooi, lui den als volgt; Robatsch—Tan afgebr. v. Scheltingav. d. Berg 0—1 MatanovicBronstein PilnikDonner afgebr. TrifunovicO'Kelly GerebenPirc afgebr. Stahlberg—Ivkov afgebr. ParmaLangeweg 10 MilicAverbach afgebr. „Het rookte in het Kennemer- Theater", zeiden de schakers. Dat was niet alleen vanwege de nieu we kachel (50.000 calorieën), die als hulpverwarming is ingescha keld, doch vooral vanwege de op alle borden duidelijk gedemon streerde vechtlust. In totaal kwamen slechts vier partijen tot een einde. De vrees, dat spoedig een onoverzichtelijke stand zou ontstaan als gevolg van de hang- partijen, schijnt te worden be waarheid. Zomin als de stand ge makkelijk te analyseren zal zijn, zomin is het eenvoudig de veel heid van schaakgebeurtenissen alle recht te doen wedervaren. Parma, de wereld-jeugdkam pioen, deed het tegen Langeweg zeer spectaculair. Hij bracht een stukoffer voor enkele pionnen in ruil voor een initiatief op lange termijn. Of deze zaak correct was? Het is onmogelijk te bewij zen, maar in de praktijk bij beperkte bedenktijd is het al tijd zeer hoopgevend, voor de gene die het offer brengt uiter aard en niet voor de tegenstan der. Langeweg deed het geruime tijd zeer goed, doch in tijdnood verloor h<i het schaakleven door een veelheid van vijandelijke vrijpionnen. Van den Berg won van Van Scheltinga. Hoe, dat valt mis schien zelfs morgen nog niet te zeggen, daar beide spelers in hevige tijdnood het noteren dei- zetten achterwege lieten en een toreneindspel als vluggertje schoven, dat plotseling op onver klaarbare wijze door de Amster dammer gewonnen was. Zeer precies spel was aan de slotfase voorafgegaan. Met dat al deelt Van den Berg plotseling met Parma de eerste plaats. Trifunovic was een beetje on tevreden. Hij won niet van O'Kelly terwijl hij hem „in de tang" had. Maar de Belg verde digde zich aalglad en bleef aldus op een score van 50 procent. Het publiek hoopte op sensatie bij Matanovic-Bronstein. Laatst genoemde ging in een Siciliaan op de scherpst denkbare variant in. Qua ondernemingsgeest uitermate dapper, doch in de praktijk komt het op „koorddan sen" neer. Dat gelukte de Rus overigens meesterlük en een remise was het resultaat. Een pluim voor Pirc, die on dernemend en secuur dat is in het schaken eigenlijk pas groot meesterlijk de altijd gevaar lijke Gereben in bedwang hield en langzaam maar zeker in moeilijke positie manoeuvreerde. Het afgebroken dame-eindspel biedt de Zuidslaviër kansen. De prognoses in de overige afgebroken partijen luiden: Ro batschTan: kansen voor zwart; PilnikDonner, remise-achtig; Stahlberg—Ivkov; kansen voor zwart; MilicAverbach: kansen voor zwart. Vandaag staat de uitgestelde partij uit de eerste ronde tus sen Gereben en Langeweg op het programma. Morgen wordt de vierde ronde gespeeld. Drie dames zijn tenslotte en kele duizenden heren de baas ge bleven in de Naionale Biertap- wedstrijden 1962, waarvan de fi nales ter gelegenheid van de Ho- recaya woensdag in het R. A. I.- gebouw werden afgewerkt Na tal van voorwedstrijden in het gehele land kwamen nu de fina listen in Amsterdam bijeen. Daar heeft een geduldige jury bijna de gehele dag nauwgezet de wijze van tappen van een glas bier, de breedte van het manchet en de kwaliteit daarvan beoordeeld. Toen de uitslagen bekend wer den gemaakt bleken de dames hun mannelijke collega's te zijn voorbijgestreefd. In de categorie eenmanszaken won mej. T. de Nijs uit Roosendaal, voor de he ren M. J. Simonsma uit Leeu warden en H. van Asperen uit Katwijk aan Zee. In de groep van de grotere zaken zegevierde het dameskoppel mevr. M. Dok ter-Arendshorst en mej. F. Wit- teveen uit Kampen. Ook bij de tweede en derde prijs waren de dames vertegenwoordigd. Die werden namelijk gewonnen door resp. de echtparen Bos uit Slag haren en Van Wezel uit Geldrop. Oe Thant niet ongerust wat betreft de toestand in het Caribisch gebied De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft in gelijk luidende brieven aan de V. S. de Sowjet-Unie en Cuba uiting ge geven aan zijn vertrouwen, dat de drie landen zich zullen ont houden van „iedere actie, die op enige wijze de toestand in het Caribische gebied .zou kunnen verergeren". Hij zei de hoop van de drie re geringen te delen, dat het ga- slaagde streven om een oorlog te vermijden, zal leiden tot een ver mindering van de spanning in andere gebieden. De Veiligheidsraad zou worden meegedeeld, dat hij zich niet meer met de kwestie behoeft bezig te houden. Foto: Mej. T. de Nijs uit Roo sendaal (links), mevr. M. Dok ter Arendshorst (midden) en mej. F. Witteveen (rechts). Burgerij betrekken bij viering „Dag van Europa in 1963 De eerste woensdag van maart zal voor de derde maal de „dag van Europa" worden gevierd. Dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft haar leden op-, gewekt dit gebeuren in 1963 meer centraal te stellen en daarbij ook de burgerij als geheel te be trekken. Het zwaartepunt werd bij voorgaande vieringen van de „dag van Europa" veelal en ook wel uitsluitend bij de scholen ge legd. Een programma met sug gesties, waarop de viering van de dag vane Europa op zes maart zowel in als buiten schoolver band plaatselijk zou kunnen uitmonden, is de gemeenten tóe- gezonden. Met de viering van de dag van Europa, waartoe het initiatief is uitgegaan van de interna tionale vereniging van gemeen ten, wordt beoogd de Europese gedachte te verbreiden en te verdiepen. De Europese bewe ging in Nederland is bereid mee te werken bij de viering door voorlichtigs- en ander ma teriaal beschikbaar te stellen. Generaal Norstad door president Kennedy onderscheiden President Kennedy heeft gene raal Lauris Norstad, die van 20 november 1956 tot 31 december 1962 opperbevelhebber van de N. A. V. O. in Europa is geweest, onderscheiden met de „Distin guished Service Medal". De Amerikaanse president prees Norstad als de man, die in de afgelopen zes jaar het meest voor de veiligheid van de vrije wereld heeft gedaan. ZATERDAG EN ZONDAG OPNIEUW GEEN VOETBAL Voor de derde achtereenvol gende maal dit seizoen hebben de K. N. V. B. en de afdelingen het volledige voetbalprogramma voor zaterdag en zondag in ver band met de gesteldheid van de terreinen moeten afgelasten. Het betaalde- en amateur programma is opnieuw een week verschoven en wel naar 19 en 20 januari. ZATERDAG 12 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lichte ochtend klanken; (7.35 Van de voorpagi na, praatje;) 8.00 Nws.; 8.18 Lichte gram. muz.; 8.40 Klass. orgelspel; 8.50 Tips voor strips en vakanties; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Klass. gram. muz.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Omroepkamerkoor10.00 Samen thuis, lez.; 10.05 Het spoor van Zijn komst, lez.; 10.20 Licht in strumentaal sextet; 10.45 Roton de: Gev. progr.; 12.15 In dienst van de gemeenschap, toespraak; 12.30 Meded. voor land- en tuin bouw; 12.33 Sportnieuws; 13.00 Nws.; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Jazzmuz.; 13.45 Voor de jeugd; 14.20 Radio Jazzclub; 14.50 Lachte gram. muz.15.00 Een microfoon voor het Socialisme, toespraak; 15.30 Lichte gram. muz; 16.10 Balalaika-ensemble en zangsolis ten; 16.40 Boekbespr.; 17.00 Licht vocaal-instr. ensemble: 17.15 Lichte gram. muz.; 17.30 Weekjournaal18.00 Nws.; 18.20 Operamuz.; 18.45 Afscheid van een Bestuurder, gedeelten van de afscheidsrede van de heer J. W. Lebon19.00 Artistieke staal kaart; 19 30 Nieuwe Vaart,- lez.; 19 45 Gram. muz.; 19.55 Deze week, lez.; 20.00 Nieuws; 20.05 Oude en nieuwe dansen; 20.40 Smaken verschuilenamuse- mentsorogr.21.35 Soc. commen taar: 21.50 Gram. muz.; 21.55 In de tijd van de baas. hoorspel; 22.30 Nws.; 22.40 Babysitten: licht progr.; 23.10 Dorus maakt er een bende van,- licht progr.; 23 40 Lichte gram. muz.; 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Gram. muz., strip voor de jeugd; 7.45 Geest, liederen; 7.55 Overwe ging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram. muz.; 9.00 Djinn, gev. nroor.; 12.30 Mod. voor land- en tuinbouw; 12.33 Lichte gram. muz.; 12.55 Lez over de Pax Chc'sti Bedevaart; 13 00 Nws.; 13.15 Platennieuws.13 20 Musi cerende dilettanten13 45 Franse les; 14.05 Voor de jeugd; 15 00 Klass. muz.; 15.10 Slotconcert van de Internationale Zomercur sus voor Vocalisten 1962; 16.00 Als de dag van gisteren, klank beeld; 16.30 Licht orkest en zangsolisten; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gouden Platen Ka binet; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Licht instr. octet; 18.00 Kunst kroniek; 18.30 Corte Metten licht progr.; 18.50 Gram. muz.; 19.00 Nws.; 19.10 Actualiteiten:. 19.22 Sportperiscoop; 19.30 Do oelewappers, gev. progr.; 20.00 Populaire klassieken; 20.50 Lichtbaken, lez.21 00 Tierelan tijnen, gev. progr.; 22.00 Populai re gram. muz.; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Nieuwe klassieke gram. platen; 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.: 12.03 Amusementsmuz.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Progr. overzicht; 13.00 Nws.; 13.15 Voor de teenagers; 14.00 Nws; 14.03 Musicamera, progr voor de filmliefhebbers; 14.45 De Academie der Discofie- len; 16.00 Nws.; 16.03 Lichte muz.; 17.45 Engelse les; 16.40 Openbaar kunstbez.; 17.00 Nws.: 17.15 Liturgische zangen; 18.00 Nws.; 18.03 Orgelspel; 18.28 Paardesportber.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Gev. muz.; 20.00 L;chte muz.; 20.30 Lichte orkestmuz.; 21.15 Belg. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Dans- muz.23.00 Nws.23.05 Vedetten uit binnen- en buitenland; 23.30 Lichte muz.23.55-24.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 12.55-14.00 Euro visie: Skiën: Lauberhornrennen te Wengen: Afdaling heren; 15.00 De laatste der Mohikanen, T. V.-film; 15 30 Springplank; televisiedebutanten; 15.50 Ster vend dorp, documentaire film; 16.00 Rond thee-tijd in Kitzbühel, amusementsmuz.; 16.30 Huis, thuis, wonen, documentair pro gramma; 17.00-17.45 Voor de kinderen; 19.30 De avonturen van Ivanhoe. T. V.-film; 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 21.00 Tijd voor Teddy, amusements- progr.; 21.45 Dat geeft de den ken, test van algemene ontwik keling en intelligentie; 22.10 In specteur Bollinger van Scotland Yard, T. V.-film; 22.35-22.45 Epi loog. BELGIË (VI.): 12.55-14.00 Re portage skiwedstrijden17.00- 18.00 Voor de jeugd; 19.00 Ka tholieke uitzending; 19.30 Echo; 20 00 Nws.; 20 25 Het manneke; 20.30 Het is altijd Dennis. T.V.- feuilleton; 21.00 Tijd voor Teddy, amusementsprogr.21.45 Het idool, speelfilm; 22.35 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7