GROND GEVRAAGD Beursoverzicht De herziening van de belastingen Uitreiking Nieuw Guinea-kruis Slagroom Dringend verzoek parkeer niet midden op de weg Vrijdag 11 januari 1963 Als de minister het goedvindt begin maart verkoop van keukenboter aan krijgsmacht T.V.-veiling voor liefdadig doel wetsontwerp voor „rijbewijs" in belg1e D F VRIJE 7tEÜW Pagina S VRAAGKOORTS DOET DE PRIJZEN STIJGEN 1 (Van onze sociaal-econ. medewerker) In de laatste jaren zijn de prijzen van onroerende goederen snel gestegen. De oorzaak zullen wy meestal zoeken in de toegenomen waardedaling van het geld en in de enorm gestegen kosten van de arbeid. De bouwprijzen zijn hierdoor rechtstreeks beïnvloed en zo lang er een tendens blijft bestaan om de tonen verder op te trek ken, kunnen wij er zeker van zijn dat de prijsiyn voor alles wat bouwwerk is zich verder naar boven zal bewegen. Geldt deze gang van zaken ook voor de prijs van de grond? Op het eerste gezicht plegen wij dan een vraagteken te plaatsen. Bij nader inzien zullen wij echter spoedig de konklusie moeten trek ken dat ook de grondprijs aan een verdere styging niet zal ont komen. Ook voor dit goed kunnen wy zeggen dat er steeds meer arbeid aan wordt besteed, terwijl er daarnaast nog enkele bijzon dere factoren werken. ONZE GROND WORDT SCHAARS Wanneer ergens een stuk grond ligt, is dit zonder meer nog niet voor gebruik gereed. Voor agrarische doeleinden is er steeds meer sprake van onder zoek voordat de grond in gebruik wordt genomen, maar voor bouwdoeleinden geldt dit nog in veel sterkere mate. Dat blijkt ook uit het rapport van de Com missie Grondkosten, die in 1961 door de minister van Volkshuis vesting is ingesteld. Deze com missie vsdjst erop dat onder meer de pryzen en onteigeningsver goedingen voor ruwe grond een tendens tot stijging vertonen. Het is begrijpelijk dat door de uitbreiding van steden en dorpen de gemeentebesturen steeds ver der vooruit moeten zien en dat zy trachten de ring van grond rond hun gemeente zoveel moge lijk onder beheer te krijgen. In de eerste plaats om tijdig grond- speculaties te voorkomen en vervolgens omdat zij doelmatige uitbreidingsplannen willen ont werpen, die de steden van de toekomst een modern en ruim aanzien zullen geven. Hoe meer zy echter vroegtijdig op die grond beslag leggen, hoe meer er ook voor lange tijd enorme grondringen buiten een reeks van gemeenten buiten de sfeer van de direkte vraag en het onmiddeliyke aanbod worden gebracht. Dit doet de schaarste toenemen of op zyn minst wekt Voor Nederland is bovendien het de gedachte dat de grond zeer schaars wordt. Steeds meer nodig die gedachte van toenemende schaarste beslist geen fictie, zy wordt voor bouwgrond ook be vorderd door grootse recreatie plannen. Deze zyn wel nuttig, maar vragen enorm veel grond. Een volgende kostenverhogen de factor vinden wy in de vele voorzieningen, die van publieke zyde moeten worden getroffen om de grond als bouwgrond ge schikt te maken. Er moeten ma ten worden aangelegd met veel betere verlichting dan voorheen om het verkeer van dienst te zijn. Datzelfde verkeer vraagt parkeerterreinen en ruimte voor garages en benzinestations. Aan het wegdek moet alle zorg wor den besteed. Aan de watertoevoer en -af voer worden de hoogste eisen gesteld. Dit vergt enorme som men, die uiteindelijk door de be woners moeten worden opge bracht. Of moeten deze kosten door de gehele gemeenschap worden gedragen? Dit is een nog niet opgeloste vraag. Opwaartse druk By het opmaken van Uïtbrei- dings- en saneringsplannen moet een gemeente dikwyls aanwezige opstallen kopen. Ook deze kos ten moeten er weer uit komen INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER, AKU VAST De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren bij de opening gemakkelijker ge weest. Bijna alle koersen van deze groep van aandelen lagen beneden het vorige slotniveau. Een uitzondering hierop vorm den de AKU-aandelen, die on veranderd op 428 openden. De buitenlandse belangstelling voor dit' fonds bleef ook gisteren aan houden. Van lokale zijde viel er beginbeurs in deze hoek gisteren weinig aktiviteit te bespeuren. Dit had tot gevolg dat de koers inzakte tot 425'/s. In het laatste beurshalfuur trad het fonds weer in de belangstelling. Een golf van kooporders uit verschil lende richtingen leidde de koers tot 431. Hiermede kwam dit fonds nog 3 punten boven het vorige slotniveau te liggen. Winstnemingen, na de zeer vas te stemming van de vorige beursdagen, deden het Damrak gistermiddag voor de overige in ternationale waarden een stapje terug doen. De handel was zeer gering, behalve dan in de AKU- hoek. Philips ging ruim een gul den lager uit de markt op 149. Gedurende de verdere beurs- id.uur werd zelfs 148 gedaan. Unilevers 80 cent op 144,50. Kon. Olies 2 gulden lager bij een notering op 159,50. Hoog ovens min 6 punten op 558. Dit concern heeft over 1962 belang rijk meer gas geleverd aan de gemeenten dan in 1961. De koop lust voor dit fonds voor West- duitse rekening was gisteren niet aanwezig, waardoor de ge dane zaken tot een minimum beperkt bleven. Dat de K.L.M. in het „nieuws" is bewijzen de grote omzetten in de aandelen van dit concern ter beurze, als mede de recente forse koersstij gingen voor dit fonds. De koers van deze aandelen steeg in één week van 43 tot woensdag 56. K. L. M. behaalde woensdag de grootste omzet ter beurze met nominaal 496.200. Gisteren werden de stukken wat lager ge adviseerd. Dit in het raam van de algehele marktconstellatie. In Wall Street noteerde K. L. M. woensdag wederom hoger. De stroom van verkopen, door winstnemingen, werd woensdag in Wall Street zeer goed opge vangen. De markt sloot er wat Verdeeld. De hausse-tendentie Zondagtoetje van de Nederlandse hoofdfond sen werd op de Newyorkse beurs een halt toegeroepen, behalve dan voor K.L.M. De Westduitse beurzen waren gisteren lager mede in verband met het nade ren van de komst van premier Chroesjtsjov naar Oost-Berlijn. In verband hiermede blijft men op de Westduitse beurzen aan de voorzichtige kant ten aanzien van het aangaan van posities. In de scheepvaarthoek viel weinig te beleven. Ook hier was de stemming iets gemakkelijker. Dit kan ook gezegd worden van de leidende cultures, evenals van de staatsfondsen. In de lokale afdelingen werden aandelen „Scholten Carton" op 700 geadviseerd, tegen een laatst- gedane notering van 581. Daar tussen lagen steeds biedkoersen. Nederlandse Grondbriefbank werd op 800 geadviseerd. Voor dit fonds was de laatstgedane notering 737. „Vredestein" keert over 1962 een onveranderd in terim-dividend van 4 procent uit. Beursindices 8/1 9/1 10/1 Int. conc. 477.5 485.1 481.5 Industrie 327.0 327.5 327.3 Scheepvaart 137.7 139.7 138.3 Banken 259.5 261.1 260.8 Handel, enz. 152.3 154.4 154.3 Algemeen 354.5 358.7 356.8 NABEURSKOERSEN AKU: 437—44 gi (431'/a) Kon. Olie: 160.50—161.90 (159.30) Philips: 148.60—150.50 (148.40) Unilever: 145.40—146.40 (144.90) Hoogovens: 562 (55714) Advieskoersen BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.0710.17, Ca- kaanse dollar 3.57'/a3.61 V=, Bel- nadese dollar 3.30—3.35, Ameri- gische frank (100) 7.197.24, Franse frank (100 73.25—73.75, Duitse mark (100 89.5590.05, Zweedse kroon (100 68.80—69.80, Zwitserse frank (100) 83.05 83.55, Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00, Deense kroon (100) 51.5052.50, Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92V3—14.021/,, Por tugese escudo (100) 12.50—12.65, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.90—6.05. en zij zijn niet gering. Wordt hier wel de nodige zuinigheid betracht? De stemmen hierover zijn nogal verdeeld. Soms ziet men prachtige wij ken, die royaal zijn opgezet, maai de grondprijzen zijn er dan ook naar. Als de koper die prijzen hoort, vraagt hij zich wel eens af of de overheid er nu naar streeft de kostprijs zo laag mo gelijk te houden of dat zij zo veel mogelijk winst tracht te maken. In elk geval vormt de door de gemeenschap gevraagde prijs voor bewerkte grond dik wijls een stimulans voor anderen om ook maar weer de prijs te verhogen. Er zou dus een druk op de grondprijs komen door be rekening van overheidsgrond tegen kostprijs en door het be trachten van zoveel mogelijk soberheid. Genoemde commissie vindt een grondcomplex van be tekenis op langer zicht goed koper dan het werken met kleine stukjes. Deze stelling is wel aan vechtbaar, want die grote com plexen worden dan zoals gezegd voor lange tijd uit de markt ge nomen. Duurder grondwerk wy mogen vanzelfsprekend niet vergeten te vermelden dat aan de grond bestede arbeid ook steeds duurder wordt. Evenmin werkt de zich uitbreidende wel vaart bevorderlik voor een lage grondprijs. Er komen meer lief hebbers voor een eigen stuk grond en als er geld is, kijkt men niet op een meter! Vermenigvuldig deze gedach te met zoveel maal duizend en er is opnieuw een oorzaak ge vonden voor de vraagkoorts. Hoevelen zyn er niet die een stukje recreatiegrond, al dan niet met vakantiehuisje, privé willen bezitten? Nederland groeit in tal en in grondlasten. Er woont een volk binnen zijn grenzen dat snakt naar ruimte voor industrie en woongelegenheid. Als poort van Europa wordt het een interna tionaal centrum, dat vestigingen oproept voor allerlei organen. En al deze activiteit mondt uit in vraag naar grond. Zal er ooit een kentering komen in de prijsbeweging? Het lijkt er nog niet op, maar zodra de investeringen in bouwwerken afnemen, de koopkracht schaar ser wordt, zal er ook matiging worden betracht in de vraagprijs voor grond. Dan ebt de specu- iatiemarkt, die nog altijd bestaat, snel weg. Op dit ogenblik zullen velen zich plotseling afvragen wat ze toch inet al die ruimte moesten. Wellicht komt er dan enige rust in de prijzen met een neiging tot dalen. Voorlopig iykt het er nog niet op. De grond wordt steeds duurder en wie zai deze beweging stuiten? drs, HERMES. (Nadruk verboden.) Ir. J. Lohmann prijst N. S.-personeel en publiek De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, meent, dat zijn bedrijf de moeilijke dagen van sneeuw en ijs redelijk goed is doorgeko men. Volgens hem is dit in hoge mate te danken aan extra in spanningen van het personeel, dat op zijn beurt weer stimulan sen ontving van het begrip en de medewerking van het publiek. De heer Lohmann zei donder dagmiddag op zijn nieuwjaars persconferentie in Utrecht, dat het bedrijf niet geoutilleerd kan worden op weersomstandigheden die zich slechts sporadisch voor doen. Stuifsneeuw gepaard met strenge vorst en sterke wind is een van de vijanden die men bij de spoorwegen niet met volledig succes het hoofd kan bieden. De moderne beveiligingen, met een minimaal aantal bewegende delen in de buitenlucht, blijken het minst gevoelig voor ongun stige weersomstandigheden. De vertragingen die zich in de afge lopen weken hebben voorgedaan werden in de meeste gevallen veroorzaakt door vastvriezende wissels en bevroren automati sche koppelingen. In ons land be. hoort het tot de zeer hoge uitzon deringen, dat een trein eenvou dig vastloopt in de sneeuw, zoals dat deze winter enkele malen is voorgekomen. NIEUWJAARSREDE President-Directeur der Nederlandse Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1962 voor het eerst geen winst gemaakt. Het ver lies wordt thans geraamd op 25 a 30 miljoen gulden. In een rede die hijzelf overwegend op timistisch noemde, verklaarde de president-directeur van de N. S., ir. J. Lohmann, donderdagmid dag op de Nieuwjaarspersconfe rentie der N. S. in Utrecht, dat hij dit verlies wel ziet als een grote en in zekere zin bittere tegenslag, maar niet als een symptoom van zwakte. Men moet volgens hem door de „geld- sluier" heenkijken om hét be drijf te zien zoals het werkelijk is en de basis vormt voor een onverminderd winstvermogen. INBRAAK BIJ JUWELIER Gisternacht is ingebroken bij een juwelier in het Noordeinde in Den Haag. Vermist worden 1150 en 500 Amerikaanse dol lars, enig zilverwerk, waaronder |een zilveren theeservies, en ju welen. De totale schade is nog 'niet bekend. De minister en de staatssecre taris van Financier, hopen dat de algemene belastiugne -ziening vóór het einde van deze zittings periode in de Tweede Kamer be handeld zal kunnen worden. De memorie van antwoord inzake de wetsontwerpen betreffende de inkomstenbelasting, de vermo gensbelasting en do loonbelasting is ingediend. Die van de ven nootschapsbelasting en de divi dendbelasting volgen dezer da gen. Dit deelt de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra aan de Eerste Kamer mee OVERSTROMINGEN ÏN PORTUGAL Het dal van de rivier de Taag is, tot op een afstand van 100 kilometer- stroomopwaarts vanaf Lissabon, overstroomd. Daar alle wegen onder water staan, verplaatsen de inwoners zich nu in bootjes. Het water begint thans evenwel te zakken. De overstroming in het bin nenland gaat gepaard met een wilde zee, waardoor het mon- dingsgehied van de Taag moei lijk te bereiken valt. Hierdoor is ook aanzienlijke schade aange richt in het veel noorderlijker gelegen gebied van Oporto. Een vloedgolf heeft, als ge meld, woensdagavond j.I. op het 80 km ten zuiden van Lissabon gelegen strand van Santiago do Cacem 17 vissers de zee mee in- gesleurd. De lijken van dertien hunner zijn geborgen. Vier vis sers worden nog vermist. in zijn memorie van antwoord inzake de financiële beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1963. Le personele belasting en de grondbelasting vormen teza men een zo belangrijk bestand deel van het gemeentelijk belas tinggebied dat het naar de me ning van de minister geen aan beveling verdient het al dan niet moeten voortbestaan van die be lastingen te bespreken los van het binnenkort te verwachten wetsvoorstel inzake verruiming van het gemeentelijk belasting gebied. De minister van Binnen landse Zaken en de staatssecre taris v.n Financiën streven ern stig naar een spoedige indiening van dit ontwerp. De laatste dagen parkeren veel automobilisten, zowel binnen als buiten de bebouwde kommen, hun wagen niet aan de uiterste rechterkant van de weg, maar vanwege de sneeuwhopen meer naar het midden. De K. N. A. C.- wegeninformatiedienst heeft van politiezijde en ook van verschil lende busondernemingen het ver zoek gekregen om te wijzen op de gevaren en de hinder, die deze wijze van parkeren met zich brengen. In het bijzonder op de binnenwegen in Noord-Holland en Friesland lopen de bussen van de openbare vervoerbedrijven ernstige vertragingen op, door dat geparkerde auto's de rijbaan blokkeren. Het gebeurt herhaal delijk, dat de buschauffeurs de huizen langs moeten gaan, om de eigenaars van de betreffende auto's op te sporen. Eén busonderneming deelde de Als minister Marijnen het goed vindt, zal begin maart worden be gonnen met de verkoop van keu kenboter, koelhuisboter die, naar de bedoeling is, by afgifte door het V.I.B. 2,40 per kilo zal kos ten, zodat de winkelprijs om streeks 75 cent per pakje zal kun nen komen. Het bestuur van het produktschap heeft hier woens dag toe besloten. Bij de keuring van koelhuisbo ter worden drie kwaliteitsklas sen aangehouden; E (geschikt voor export), B (geschikt voor binnenlandse consumptie) en I ieidustrieboter)Tot voor enkele jaren werd alle E-boter geëxpor teerd. De laatste jaren echter was er zo veel E-boter dat niet alles kon worden geëxporteerd. Vandaal- dat in het binnenland eerst E-boter en dan B-boter werd afgezet, zonder prijsondersc-heid. Nu zal ,als de plannen van het Produktschap worden goedge keurd, de B boter onder de naam van keukenboter en voor een wat lagere prijs dan de E-boter wor den verkocht. Voor die lagere prijs heeft men dan een iets gro ter risico dat men een pakje van wat minder goede kwaliteit treft. Het wachten is nu nog op de beslissing van minister Marijnen. Van de zijde van het ministerie van Landbouw herinnerde men eraan dat minister Marijnen op 6 december j-L, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. De RoosOudegeest, heeft is 'n toetje met Maandag a.s. zal een begin wor- den gemaakt met de uitreiking van het Nieuw Guinea-herinne- ringskrais aan de krijgsmacht. By de Koninkiyke Marine zal de uitreiking aan het vlootperso- neel geschieden door de betrok ken commandanten tijdens een „alle hens voor de boeg" aan boord van de schepen en in in richtingen aan de wal. Voor wat het korps Mariniers betreft zal de plechtigheid plaats vinden in de Van Braam Houck- geestkazeme in Doorn. By de Koninklijke Landmacht is de eerste uitreiking op 14 ja nuari in Ermelo, namelijk bij het 41e pantser-infanteriebataljon. Op nog nader te bepalen data na 14 januari zullen de bij andere onderdelen ingedeelde landmacht militairen het herinneringskruis uit handen van hun huidige com mandant ontvangen. By de Koninklijke Luchtmacht zal de ceremonie van de uitrei king der kruizen op 14 januari plaats vinden bij nagenoeg ieder luchtmachtonderdeel, waaronder alle vliegbases. Voor het herinneringskruis in aanmerking komende militairen van de drie krijgsmachtonderde len die reeds met groot of klein verlof vertrokken zyn, zullen zo ligt in het voornemen bin nenkort dit kruis via het gemeen, tebestuur van hun woonplaats ontvangen. Het Nieuw-Guineaherinnerings- kruis werd zoals reeds eerder De Franse televisie houdt zich op het ogenblik in haar uitzen dingen bezig met het veilen van schilderijen ten bate van de slachtoffers der overstroming, welke vorig jaar de omgeving van Barcelona heeft geteisterd. Deze actie zal een week duren. Elke dag zenden aspirant kopers chèques aan de tv.-om- roep tot het bedrag dat zij voor een der te veilen schilderijen willen besteden. De volgende dag worden de hoogste binnengeko men biedingen bekend gemaakt, waarop liefhebbers gelegenheid krijgen chèques tot hogere bedra gen in te zenden. Na afloop van de actie worden de schilderijen toegewezen aan de hoogste bieders. De ontvangen chèques voor lagere bedragen zullen dan aan de afzenders wor den geretourneerd. meegedeeld ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van 29 september 1962. Dit kruis wordt toegekend aan militairen van de Koninklijke Ma rine, van de Koninklijke Land macht en van de Koninklijke Luchtmacht, die in het jaar 1962 ten minste drie maanden in wer kelijke dienst zijn geweest in Nieuw Guinea of in de aangren zende gebieden. Het staat thans vast, dat ook in België het „rijbewijs" zal wor den ingevoerd, tenzy het parle- ment zich hiertegen zal verzet ten. De minister van Justitie heeft een wetsontwerp aan de volksvertegenwoordiging voor gelegd ter invoering van dit do cument, dat echter op eenvoudi ge wijze in het bezit van de meerderjarige Belgische automo bilisten kan komen. Als over gangsmaatregel zullen zij het rijvaardigheidsbewijs namelijk kunnen krijgen door het onder tekenen van een verklaring, dat zij over voldoende kennis van de verkeersvoorschriften beschikken en voldoende vaardigheid met hun auto hebben. Belgen onder de 21 jaar zullen een examen moeten afleggen, dat alleen uit een theoretisch gedeelte zal be staan. In bepaalde gevallen zal het ook voldoende zijn een getuig schrift te bezitten van een auto rijschool. Uit het wetsontwerp blijkt, dat het voornaamste doel van de in voering van het „rijbewijs" is strenger te kunnen optreden tegen het toenemende aantal om gelukken op de Belgische wegen, dat in 1961 de 64.000 overtrof. Na intrekking van het bewijs zal het na het verstrijken van de straftijd in de meeste geval len pas weer worden teruggege ven, nadat de gestrafte automo bilist een geneeskundig of psy chotechnisch onderzoek heeft ondergaan. BEGROTING VAN BUITENLANDSE ZAKEN GOEDGEKEURD De Tweede Kamer heeft woensdagavond laat zonder hoofdelijke stemming en na een behandeling van twee dagen de begroting van Buitenlandse Za ken goedgekeurd. De communis ten en pacifistische socialisten lieten aantekenen dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Twee leden van de fractie van de P. v. d. A. ver zochten aantekening dat zy ge acht wilden worden tegen de paragraaf over de NAVO te heb ben gestemd omdat zy tegen kernwapens zijn. De hoofdonderwerpen van de behandeling waren de NAVO, de Europese samenwerking en de Oost-West-verhouding, waarbij onder meer aandacht is besteed aan de Cubaanse crisis, de ont wapening en het vraagstuk-Ber- lijn. Verschillende Kamerleden brachten ook het optreden van de Verenigde Naties in Katanga ter sprake, waarover de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei het optreden wel gewettigd te achten omdat hy de operatie vooral zag als een tegenactie. Tegen het einde van de ver gadering sprak de Tweede Kamer zich uit voor een motie die werd ingediend door leden van de vier regeringspartijen en de Party van de Arbeid en waarin de re gering wordt verzocht alles in het werk te stellen om Groot- Brittanniës toetreding tot de Europese gemeenschappen krach, tig te bevorderen. Minister Luns zei in deze motie een ondersteu ning van het beleid van de Ne derlandse regering te zien. gezegd weinig te voelen voor een tweede soort koelhuisboter, om dat dan direct 't gevaar ontstaat dat een belangrijk deel van de normale afzet van koelhuisboter vervangen zal worden door deze keukenboter. Aan de andere kant heeft de minister door zijn nieu we melkprijsbeleid meer verant woordelijkheid bij het bedrijfsle ven gelegd voor het tot waarde brengen der zuivelprodukten. Apeldoornse raad stelt oprichting van monument voor Koningin Williehnina voor De gemeenteraad van Apel doorn heeft de burgemeester voorgesteld, dat Apeldoorn het initiatief neemt tot het oprich ten van een monument ter herin- nex-ing aan Koningin Wilhel- mina. Het monument zou in de vorm en de allure, die deze grote vorstin passen, moeten geschie den, aldus het voorstel. Kamerleden tegen gratieverlening aan oorlogsmisdadigers Enige leden uit de Eerste Ka mer bij wie zich een groot aantal andere leden aansloten verklaren in het voorlopig verslag op de begroting van Justitie voor 1963 dat een verdere gratiëring door een op jaren stellen van het vier- tal van de doodstraf reeds ge gratieerde oorlogsmisdadigers waardoor invrijheidsstelling mogelijk zou worden) zou in druisen tegen de rechtsovertui ging van alle kringen van de Nederlandse bevolking. Dit me de gelet op de strafvervolging en, welke in Duitsland thans nog worden ingesteld tegen oorlogs misdadigers, die aan de Joden vervolging hebben meegewerkt. Zij biy ven erop aandringen dat het ministerie van Justitie een dergelyke gratiëring niet zal be vorderen. K.N.A.C. mede, dat om deze re den op een van haar lijnen een bus ruim twee uur vertraging opliep, wijl het traject van deze lijn een lengte had van niet meer dan 20 km. Ook het parti culiere autoverkeer ondervindt uiteraard hinder van het parke- ren midden op de rijbaan.'Bo vendien wordt het langzame ver keer gedwongen nog meer naar het midden van de weg te ko men, hetgeen de kansen op bot singen tussen auto's en (brom) fietsers vergroot. De K.N.A.C. doet daarom een beroep op alle automobilisten om in 1-bouwde kommen en op bui tenwegen waar nog sneeuw langs de kant ligt, hun wagen niet op de smalie berijdbare strook te parkeren. DROOGTE IN ARGENTINIe In het zuiden van de provincie Buenos Aires en in een deel van. de provincie Pampa is door droogte de gehele graanoogst verloren gegaan. Het verlies aan rundvee door gebrek aan voeder wordt geraamd .op 500 miljoen, pesos. Alleen al in het district Coronel Suarez zijn van de 240.000 runderen er ongeveer 40.000 overgebleven. ::v—v Prof. dr. J. Zijlstra: GEEN GEVAAR VOOR ERNSTIGE TERUGSLAG IN ECONOMISCH LEVEN- Voer zover er thans tekenen zyn van een vermindering van de overspanning in het economi sche leven zyn er geen aanwy* zingen dat deze in een ernstige terugslag zal uitmonden, zo zegt de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra in zyn me morie van antwoord inzake de algemene financiële beschouwin gen over de Rijksbegroting voor 1963 tot de Eerste Kamer. De minister is van mening, dat er vooralsnog voor een be zorgdheid over de aarzeling in de investeringsneiging weinig reden bestaat, als men de ont wikkeling ziet by het licht van de krachtige expansie van deze bestedingscategorie in de voor gaande jaren. De voortdurende krachtige vraag naar bouwver gunningen in de sector van liet bedrijfsleven wijst niet in de richting van een afzwakking van de investeringen over de ge hele linie. Het echtscheidings- vraagstuk Hoewel de bestaande wetteiyke regeling betreffende echtschei ding naar algemene opvatting onbevredigend is, aarzelt de mi nister van Justitie de indeng te bevorderen van een wetsontwerp tot het opnieuw regelen van deze materie, zeggen een groot aantal leden uit de Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de begro ting van Justitie voor 1963. Zy vinden dat zeer teleurstellend. Sommige leden waren van oor deel dat voor scheiding by on derling goedvinden en het uit breiden van gronden tot schei ding algehele ontwrichting en krankzinnigheid als nieuwe gron den een beslissing genomen dient te worden. Enige leden menen dat een zeer algemene grond voor schei ding, zoals de gezinsraad heeft ontworpen op bezwaren zal stui ten, gezien de grote diversiteit van opvattingen in ons volk. Daarnaast, zo menen zy zal by verwezenlijking van dit voorstel by de beslissing over de echt scheiding het zwaartepunt de facto worden verplaatst van de rechter naar adviserende instan ties. Kamerleden vragen strafrechtelijk onderzoek naar gedragingen van studenten in de groentijd Bepaalde verschijnselen in de laatste tyd wijzen op een ver mindering van de afweer tegen fascistische- en nationaal-soci- alistische tendensen, zo zeggen enkele leden uit de Eerste Ka mer by wie vich een groot aantal leden aansloot, in het voorlopig verslag op de begroting van Jus titie voor 1963. zy vestigen daar- by de aandacht op wat is ge beurd in de groentyd van het Amsterdamse studentencorps. Deze gebeurtenissen achtten zy een bewijs ervoor dat het huidi ge opgroeiende geslacht onvol doende kennis draagt van het leed, dat Joodse landgenoten in de laatste wereldoorlog is aange daan. Vele leden vragen of er een strafrechteiyk onderzoek en eventueel een vervolging is in gesteld tegen studenten die zich in de groentyd hebben misdra gen. Sommige leden, die overigens meenden dat tegen excessen streng moet worden opgetreden, waren van oordeel dat geen aan leiding bestaat maatregelen te nemen zoals professor Ten Have c.s. hadden gesuggereerd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3