PROVINCIAAL NIEUWS BURGERLIJKE STAND De moord op Roger Ackroyd DE VR IJE ZEEUW Vrijdag 11 januari 1963 AUTO TEGEN TREIN: 1 DODE; DRIE TREINREIZIGERS GEWOND LEZERS die schrijven De nood der vogels. Sowjet-Unie heeft nu de in de ruimtevaart leiding AXEL BRESKENS AGENDA Beperkingen op goudbezit in India WESTDUITSE ECONOMISCHE SITUATIE VRIJWEL ONVERANDERD KERKNIEUWS ZAAMSLAG Ijsfeest op de Bossche kreek SLUIS LC0P m BEVOLKING OVER 1962 „Paradijs der stilte" werd hel VERKLARING VAN COUVE DE MURVILLE qpin* In de gemeente Oostdijk is gistermiddag omstreeks 13.45 een meikauto op een met auto matische knipperlichten bevei ligde overweg tegen de trein VlissingenAmsterdam gereden. Ds chauffeur van de meikauto werd gedood. Drie treinreizigers werd gewond. Als gevolg van de botsing met de auto is de trein ontspoord. Het ongeluk gebeurde nabij Oostdijk tussen de sm'ions Kruiningen en Krabbendijke. De verongelukte chauffeur van de meikauto is de circa 35 jaar oude A. Geelhoed uit Kruinin gen. Do meikauto is eigendom van de firma Wed. Louisse uit Schore. De gewonde treinpassagiers hebben slechts letsel van geringe betekenis, veroorzaakt door glas scherven. Zij konden ter plaatse worden verbonden. D^ trein had als gevolg van het. ongeluk een vertraging van anderhalf uur. Het treinverkeer kon over één lijn doorgang vinden. Voorzover de politie heeft kunnen nagaan, hebben de bellen en knipper lichten, waarmee de overweg be veiligd is, wel gewerkt. Het zicht ter plaatse wordt voor automo bilisten, die, zoals in dit geval, uit de richting Oostdijk komen, naar links belemmerd door o.a. een woning en een dijk. HERDENKING VAN WATERSNOODRAMP IN ZIERIKZEE Ter herdenking van de waters noodramp in februari 1953 zal op vrijdag 1 februari in Zierik- zee een interkerkelijke herden kingsbijeenkomst worden gehou den. Deze dienst in de grote kerk in Zierikzee wordt in een nationaal programma via de radio uitgezonden. De commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de oud- burgemeester van Ouwerkerk, de Vele vogels in Zeeuws-Vlaan- deren zijn in nood. Ze hebben dringend voedsel nodig. De leer lingen van de Openbare Lagere School in Zaamslag zijn gestart met een actie om deze vogels te helpen. Een voedselinzameling, die donderdagmiddag na schooltijd werd gehouden, zorgde er voor, dat een grote groep vogels, die bij de kreek aan de Groenstraat zeer in nood verkeerde, voorlo pig is gered. Inwoners van Zaamslag wordt gevraagd brood en andere etens waren te brengen1 naar de Iris- school aan de Gerard van der Nissestraat; het voedsel mee te geven aan een van de leerlin gen of 01153—400 te bellen, waarna het voedsel zal worden afgehaald. A. BAIJENS Hoofd der Openbare Lagere School te Zaamslag HOEK. Geboorten: 21 dec. Francoise Janna, d. van Daniël Jozias Haak en Cornelia Maria Dieleman. Huwelijks-voltrekkingen: 5 dec. Pieter van der Maas (van Wissen- kerke) 27 j., jm. en Leuntje Catha- rina Tollenaar, 19 j., jd. Overlijden. 7 dec. Sara Janneke van der Male, 78 j„ d. van Jannis van der Male en Maria Risseeuw. 26 dec. Jan Cornelis Daniël de Kraker, 8 j., z. van Jozias de Kra ker en Maria Haak. Pieter Ver- straaten, 9 j., z. van Pieter Ver- straaten en Aagje van de Velde. 28 dec. Dirkje Spruijt, 88 j., wed. van Frederik van der Welle. Von Braun: Op een persconferentie in West-Berlijn heeft de raket-des kundige prof. Werner von Braun gezegd, dat de Sowjet-Unie nu in de ruimtevaart de leiding heeft omdat zij vijf jaar eerder met de ontwikkeling van grote raketten is begonnen. Weliswaar waren de intercon tinentale raketten van de Ver enigde Staten moderner, maar de Russische raketten konden een grotere nuttige lading meevoe ren. Een hetere brandstof heb ben de Russen volgens Von Braun niet. Met betrekking tot de trefze kerheid van militaire zware ra ketten zei Von Braun, dat doel als grote steden met dodelijke zekerheid getroffen kunnen wor den. Daarover bestond in de V. S., noch in de Sowjet-Unie twijfel. heer J. Romeijn, houden herden kingstoespraken. De uitzending van de bijeen komst is een onderdeel van een nationaal programma, dat zal duren van half acht tot half elf 's avonds. De dienst in Zierikzee begint om kwart, over acht. Het is nog niét bekend hoe het na tionaal programma is samenge steld. Agenda vergadering gemeenteraad. De agenda van de a.s. dinsdag des namiddags te 7 uur te hou den openbare vergadering bevat o.m. de volgende punten: Ingekomen stukken en mede delingen. B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 11 december 1962 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer Scheele inzake de keuring van en con trole op de toestand van de gas houders: Alleen de hogedruk- gasbergingen zijn aan de goed keuring en controle dooi' het Stoomwezen onderworpen. Ons Gemeentelijk Gasbedrijf beschikt slechts over 2 lage- druk-gashouders met een druk van circa 100 mm waterkolom, die zo gering is, dat geen gevaar voor ontploffing bestaat. De gashouders worden regel matig door de eigen dienst op eventuele gebreken gecontro leerd. De gashouder te Terneuzen verkeert nog in goede staat; die van Axel is evenwel minder goed. Aan het Gasinstituut te 's-Gra- vènhage is daarom opdracht ge geven een onderzoek ter plaatse te doen instellen en ons aan de hand van de bevindingen te rap porteren. Het onderzoek heeft op 11 de cember j.l. plaats gehad. Het rapport is evenwel nog niet in ons bezit. b. Vraag van de heer Scheele of er ingezetenen zijn, die in aan merking komen voor een uit kering ingevolge de Tijdeijike BijstandSregeling Minder Vali den, of de normen der regeling in Axel gehanteerd worden en of de verhogingen per 1 septem ber 1962 en I januari 1963 reeds thans uitgekeerd worden: Krach tens de Tijdelijke Bijstandsrege ling Minder Validen wordt aan een 10-tal personen uitkering verleend. De T. B. M.-regeling is een rijksgroepsregeling waarvan de uitvoering is opgedragen aan de gemeentebesturen. De uitke ringsnormen worden door het Ministerie van Maatschappelijk Werk vastgesteld en onveranderd toegepast. Dit geldt ook voor de verhoging per 1 september 1962 en 1 januari 1963. De verhoging, ingaande seo- tember 1962, is aan de betrok kenen uitbetaald. De per 1 janu ari 1963 van kracht geworden verhoging zal bij de eerste be taling in januari worden opge voerd. c. Vraag van de heer Maas om het pand Gentsevaavtstraat 26 aan te kopen, mede in verband met de revaarlüke toestand voor het verkeer: Vooralsnog achten wij geen voldoende aanleidmg aanwezig B. en W. voor te stel len dit pand aan te kopen. d. Vraag van de heer Vink in zake de onslagplaats van af braakmaterialen aan de Nieu- wendiik: Door B. en W. wordt ter zake met betrokkene overleg geoleegd. Eventuele verwijdering zal uiteraard op kosten van de heer Heijnsdijk, hetzij van ge meentewege, hetzij door hem zelf, moeten geschieden. e. Vraag van de heer Vink be treffende de riool- en reinigings rechten c.a.: Spreiding van de betalingstermijnen is niet moge lijk, omdat deze in de verschil lende belastingverordeningen zijn „Neem me mee naar liet Oosten, ik heb genoeg van het Westen" Bij het controlepunt Charlie aan de muur tussen Oost- en West-Berlijn is woensdagavond even na middernacht een jonge man met een Italiaans paspoort komen aanlopen, die tegen de dienstdoende grenswachter zei: „Neem mij mee, wil je. Ik heb genoeg van het Westen". De grenswachter, die zoiets niet voor de eerste keer meemaakte, antwoordde hierop: „Ga naar huis én naar bed joh, morgen denk je er weer anders over". De Italiaanse „vluchteling" bleef echter aandringen en werd toen maar het warme wachtlo kaal binnengebracht. Daar ver telde dat hij een twintigjarige student was, die asiel in Oost- Duitsland wilde hebben. De dou anebeambte luisterde aandachtig toe en verdween toen met hem naar de luitenant van de wacht. De grenswachter zei tegen een verslaggever: „Wij krijgen er zo wel zes per week. Sommigen zijn alleen maar dronken en anderen hebben schulden of hun meisje is in moeilijkheden. Er zijn er niet veel bij die werkelijk hier willen zijn. Deze laatste brengen wij voor een nacht in een jeugdver- blijf onder en morgen zullen we hem wel weer terugbrengen", geregeld. Daaraan moet derhalve de hand worden gehouden. Steeds wordt er naar gestreefd de aanslagen zo spoedig mogelijk te doen uitgaan. Dit hangt ech ter van verschillende factoren af, welke door ons niet kunnen worden beïnvloed, zoals de op gaven van de belastingdienst, het bijwerken van het kadaster, e.d. B. en W. stellen alles in het werk om betrokkenen zoveel mo gelijk ter wille te zijn. Mej. K. Scholten, typiste ter secretarie, is bij besluit van B. en W. van 4 januari 1963 bevor derd tot steno-typiste ter secre tarie, afd. financiën, ingaande 1 januari 1963. Voorstel tot benoeming van *wee leden van de Gemeentelijke Trictellmg voor Sociale Zaken. Volgens de rooster ziin aan de beurt van aftreden als lid van de Gemeentelijke Instelling voor So ciale Zaken de heren I. de Feij- ter en J C. Overdulve, die her- bznoembaai' zijn. Voorstel tot wnziging van de gemeenschappelijke regeling "ioktpkivstenvoorziening ten be hoeve van ambtenaren in dienst der gemeenten in Zeeland (I. Z. A.). Voorstel tot het aankonen van de garage Oosterstraat 3 te Axel van de. heer H. Verstraten, Oos terstraat 4 te Axel. Voorstel tot vaststelling van do exn'oitat'e-vergoeding der bij zondere lagere scholen over de iaren 1960 en 1961 met verreke ning ontvangen voorschotten en vaststelling van de vergoeding vakonderwijs over I960 en 1961. Voorstel tot vaststelling van de werkeliike kosten van het open baar gewoon i->ger onderwijs ov"1 het iaar 1961. Voorstel tot vaststelling van verschillende hesluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920. Voorstel tot het onderhands aanbesteden van de reconstruc tie van de traverse met bij komende werken. Voorspel 'tot reconstructie van de onenbare verachting in plan „Oost" en „West". Voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke subsidie aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland in de kosten van de in Axel te organiseren evenemen ten. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Christelijke Zangvereniging „Asaf" in het te kort op de uitvoering van de „Johannes-Passion". Voorstel tot het verlenen van "en subsidie in een eventueel te- '-ort, verbonden aa.n de uitvoe- rincr van de Matthaus-Passion" te Hulst. Voorstel tot akkoordverklaring met een beduit tot toekenning ven een uitkering-ineens over 1962 voor de gemeentesecretaris sen, -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. Door de koude bevangen. Tüdens het wachten op de veerboot is mej. G. E. op het veerplein door d° koude bevan gen en ineengezakt. Daar de veerboot juist binnen kwam, werd zij door eveneens wachtende passagiers on de boot gebracht, waar zij weldra weer zodanig hersteld was, dat zij bij aankomst te Vlissingen zich naar haar werk kon begeven. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der Rijkspoli tie alhier werden als gevonden aangegeven de volgende voor werpen: diverse wanten en handschoenen, groene ceintuui', bankbiljet, zwarte regenbroek, damesbeurs met inhoud, zwart witte ceintuur en een combina tie-tang. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Liefde op staatsbevel". ZATERDAG 12 JANUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Liefde op staatsbevel". Concertgebouw, 8 uur: „De dood rijdt mee". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Tarzan da aapmens". DE JAARWEDDEN VAN GED. STATEN OMHOOG De jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten zijn met terugwerkende kracht tot 1 juli 1962 met 4.000 gulden ver hoogd, aldus blijkt uit een in het Staatsblad gepubliceerd be sluit. De leden van Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Hol land ontvangen op grond van de nieuwe regeling 22.000 gulden en die van de overige provincies 20.000 gulden. In India werden gisteren maat regelen van kracht, die het on wettig maken goud te bezitten zonder dit aan te geven. Uit zondering wordt gemaakt voor sieraden en enkele andere voor werpen, doch deze mogen voor taan niet meer dan 14 karaats zijn. De maatregelen werden be kendgemaakt door de minister van Financiën, Desai, die in een radiorede meedeelde dat de han del in goud zal worden gecontro leerd door 'n stelsel van vergun ningen voor handelaars en be werkers. Dit moet de illegale binnenkomst van goud bemoei lijken. Het particuliere goudbezit in India wordt, volgens interna tionale prijzen, becijferd op 18,5 miljard roepies. Indiërs van alle klassen bezitten goud als spaar pot of als bruidschat voor hun dochters. Ook wordt het goudbe zit wel gebruikt om belasting te ontduiken. De goudprijs is hier door in India tweemaal zo hoog als elders, hetgeen het smokke len zeer aantrekkelijk maakt. In zijn eerste economische overzicht van dit jaar geeft het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken een beeld van de huidige conjunctuur dat over het geheel genomen nauwelijks veranderd is maar dat er wat de export betreft wat beter uitziet. De krachten die al lang de ont wikkeling bepalen, vooral de sterke toeneming van het ver bruik, zijn nog steeds werkzaam. Ook de overheidsuitgaven blij ven bijdragen tot een verdere toeneming van de vraag. Daar entegen vertoont de vraag naar kapitaalsgoederen opnieuw teke nen van zwakte. De bestellingen uit het buitenland geven een ge ringe opleving te zien. Het mini sterie verklaart echter over de duurzaamheid van de huidige ontwikkeling niets te kunnen voorspellen. NED. HERV. KERK. ZUIDZANDE. Afscheid Ds. Eljgendaal. Dominee J. Eijgendaal, pi'edi- kant van de Ned. Hery. Gemeen te alhier, zal in een bijzondere kerkdienst welke zondagmiddag 13 januari a.s. wordt gehouden, afscheid nemen van Zuidzande, in verband met zijn vertrek naar Angeren. IJs op het water, Vuur in 't gemoed, Zwevend op schaatsen geeft tintelend bloed. (Oud liedje.) Hoewel de barre koude woensdagmiddag zelfs schaatsliefhebbers het verblijf in de warme huiskamer zullen hebben geprefereerd boven een bezoek aan het ijsfeest op de Bossche Kreek, kan het bestuur van de IJsclub ..Het Sluisie" met voldoening terug zien op het door haar gehouden ijsfeest, want het bezoek aan de Bossche Kreek is druk geweest, terwijl de deel name aan de uitge schreven wedstrijden goed genoemd kan worden De uitslag hiervan was als volgt: Kinderen tof 10 jaar (jongens) 500 meter: 1. Johan Scheele, Vo gelwaarde; 2. Cor. den Hamer. Axel; 3. C. Bareman, Axel. Meisjes: 1. Ting Scheele, Vogelwaarde; 2. Claar Scheele, Vogelwaarde. Kinderen 1012 jaar: 1. Jan Buijze. Hardrijden jongens van 1215 jaar (gewone schaatsen): 1. F. SCHAATSWEDSTRIJD SLUIS—BRUGGE v.v De wedstrijd SluisBrugge v.v. werd gisteren verreden met een record aantal deelnemers, n.I. 42, waarvan 40 de finish te Sluis bereikten. In de eindsprint versloeg W. den Hamer uit Philippine in 1 uur 5 min. 17 sec. J. Lipjes uit Sluiskil, die 1 uur 5 min. 18 sec. nodig had voor de 32 km lange tocht. Na afloop van de wedstrijd werden in hotel „De Koren beurs" de prijzen uitgereikt door burgemeester P. F. van Hoote- gem. De uitslag luidde verder: 3. J. de Roo, Schore, 1.5.23; 4 en 5. J. van Hoeve, Zuidzande en P. van Acker. Cadzand, 1.6.15; 6. P. Kools, Cadzand, 1.6.50; 7. J. van Goeree, Kapelle-Biezelinge 1.7.07; 8. J. de Jager, Kapelle-Biezelin ge, 1.10.16; 9. P. Rijn, Schore, 1.10.19; 10. J. Kools, Cadzand, 1.11.50. Schaatswedstrijden voor de schooljeugd. Op de Sluisse vaart werden schaatswedstrijden verreden voor de schoolgaande jeugd. De uit slagen luidden Meisjes 6, 7 en 8 jaar: 1. Sonja Coppens, 2. Janneke van Loo, 3. Elsje Neve. Jongens 6, 7 en 8 jaar: 1. Ger- rit Kramer, 2. Jan Verschoore, 3. Rogier Tas, 4. Fredy van Rie. Meisjes 9 en 10 jaar: 1. Fran- cien van der Knaap, 2. Babs Marsman, 3. Annelies Bosch, 4. Vera van Ommen, 5. Maria Kap- senberg. Mark van de Vijver, 4. Roland Leppens, 5. Hans Risseeuw. van Damme, 2. Jan Dekker, 3. Jongens 9 en 10 jaar; 1. Frank tine Dutré, 2. Denise de Meijer, 3. Marjan Rombout, 4. Maria Ris- Meisjes II en 12 jaar: 1. Celes seeuw, 5. Jennie van Hoeve. Jongens 11 en 12 jaar: 1. Re- nier van de Luijster, 2. Ronnie Clyncke, 3. Wim Roth, 4. Pim Dekker, 5. Guilaume Herrel. Jongens 13 en 14 jaar: 1. Tony Claysens, 2. Kees Jansen. Klaar voor de start: van links naar recht J. Buijze, Terneuzen; B. Wieles Terneuzen en L. Dieleman, Hoek. Zeegers, „Kreekkant", Zaam slag; 2. Mar. Zeegers, Zaamslag- Veer. Jongens van 1215 jaar (No ren) 500 meter: 1. J. v. d. Velde, Zaamslag; 2. Jan Dekker, Axel; 3. D. Oggel, Axel; 4. Schoones, Axel. Hardrijden heren (gewone schaats) 5C0 meter: 1. W. Bare man, Axel; 2. A. Bareman, Axel; 3. Jac. de Blae'j, Zaamslag-Veer; 4. Domie Boogaert, Zaamslag. GROEDE Geboren Ingekomen M. 8 33 V. 14 31 Tot. 22 64 41 45 86 Overleden Vertrokken 13 62 5 66 18 128 75 71 146 Bevolking op 31 dec. 1961 31 dec. 1962 1010 976 984 958 1994 1934 Verminderd 34 26 Aantal huwelijken 17. Aantal echtscheidingen 1. 60 KULST Geboren Gevestigd M. 50 137 V. 45 190 Tot. 95 327 187 235 422 Overleden Vertrokken Bevolking op 31 dec. 1931 31 dec. 1962 42 162 42 186 84 348 204 228 432 2787 2770 3136 3143 5923 5913 17 +7 10 Voltrokken huwelijken 40. Echtscheidingen 1. WATERLANDKERKJE Geboren Gevestigd Overleden Vertrokken Bevolking op 31 dec. 1961 31 dec. 1962 Vermindering M. 5 6 V. 6 Tot. 11 14 11 14 25 2 12 4 18 6 30 14 22 36 263 260 240 232 Voltrokken huwelijken 4. 503 492 11 Door - AGATHA CHRISTIE 49.) Hij lachte en gaf me een knip oogje. „Ik raadpleeg graag experts," zei hij geheimzinnig, maar wei gerde verdere uitleg. .In elk geval zult u alle klets- oraatjes uit het dorp wel gehoord hebben, of die nu waarheid be vatten of niet," zei ik. „En heel wat kostbare infor matie," voegde hij er rustig aan toe. „Zoals Hij schudde het hoofd. „Waarom heeft u me de waar heid niet gezegd?" vroeg hij. „In een dorp als dit móést het doen en laten van Ralph Paton wel bekend worden. Inplaats van uw zuster had iemand anders ook toevallig het bos door kunnen gaan." „Ja natuurlijk," gaf ik gemelijk toe. ,En waarom stelde u zoveel belangstelling in 'mijn patiën ten?" ,In één van hen, dokter, in één van hen m"ar." „De laatste?" waagde ik te vra gen. „Ik vind miss Russell zeer in teressant." ontweek hij mijn vraag. „Bent u het met mijn zuster en mrs. Ackroyd eens dat z:j iets verdachts heeft?" vroeg ik. „Zeggen ze dat?" „Heeft mijn zuster gistermid dag niet iets dergelijks tegen u gezegd?" „C'est possible." „Zonder enige reden," ver klaarde ik. „Les femmes," generaliseerde Poirot. „Merkwaardige wezens! Ze verzinnen maar iets op goed geluk en, als door een wonder hebben ze nog gelijk ook. Of eigenlijk is het geen wonder. Vrouwen bemerken onbewust duizend kleinigheden op, die ze in hun onderbewustzijn bij ei kaar voegen en dan noemen ze het resultaat intuïtie. Ik ben een knap psycholoog, ik ben op de hoogte van die dingen." Hij zette een hoge borst op en zag er zó bespottelijk uit dat het me moeite kostte niet in lachen uit te barsten. Toen nam hij een slokje chocolade en veegde zorg vuldig zijn snor af. „Ik wou dat u me nu vertelde wat u van de hele geschiedenis denkt," barstte ik uit. Hij zette zijn kopje neer. „Zou u dat graag willen?" .Ja zeker." „U hebt gezien wat ik heb ge zien Zouden wij 1 niet dezelfde mening er over hebben?" „Ik ben bang dat u me zult uit lachen," zei ik stijfjes. „Natuur lijk heb ik niet uw ervaring in dit soort zaken." Poirot glimlachte toegevend. „U bent net een klein kind dat weten wil hoe de machine werkt. U zou deze zaak nu eens niet als huisdokter willen zien, maar als detective, die voor geen van allen belangstelling heeft, die geen van allen kent en ze allemaal gelijke lijk verdenkt." „Ja, dat hebt u goed bgrepen." „Daarom zal ik u een lesje ge ven. Allereerst moet men precies weten wat er die avond gebeurd is en er steeds aan denken dat de persoon die verslag uitbrengt wel eens zou kunnen liegen." Ik trok mijn wenkbrauwen op, „Dat is wel een zeer achter dochtige houding." „Maar een die absoluut nood zakelijk is. Om te beginnen: dok ter Sheppard verlaat het huis om tien minuten voor negen. Hoe weet ik dat?" „Omdat ik het c gezegd heb." „Maar u kunt onwaarheid heb ben gesproken of uw horloge kan niet gelijk geweest zijn. Maar Parker zegt ook, dat u om tien minuten voor negen het huis heeft verlaten. We accepteren die verklaring dus en gaan verder. Om negen uur loopt u een man tegen het lijf we komen nu aan wat we „het verhaal van de Geheimzinnige Vreemdeling" zul len noemen juist buiten het hek van het park. Hoe weet ik dnt het waar is?" „Omdat ik het u verteld heb," begon ik weer, maar Poirot legde me met een ongeduldig gebaar het zwijgen op. „U bent vanavond een beetje dom m'ri waarde. U weet dar het zo is, maar hoe kan ik dat we ten? Eh bien, ik kan u zeggen, dat die Geheimzinnige Vreemde ling geen zinsbegoocheling van u is geweest, omdat het dienstmeis je van miss Gannett hem een paar minuten voor dat u hem zag, is tegengekomen en omdat hij ook haar de weg naar Fernly Park heeft gevraagd. We kunnen dus aannemen dat die man be staat en we zijn vrij zeker v-„n twee dingen die hem betreffen: dat hij hier in de buurt onbekend was en dat hij er geen geheim van maakte dat hij naar Fernly wou, want hij vroeg twee maal naar de weg." „Ja," gaf ik toe, „dat is zo." „Ik heb moeite gedaan meer over die man te weten te komen. Hij heeft in de „Three Boars" iets gedronken en het barmeisje zegt, dat hij met een Amerikaans accent sprak en dat hij vertelde dat hij pas uit de Verenigde Sta ten was gekomen. Is het u opge vallen dat hij een Amerikaans accent had?" „Ja igeloof van wel," zei ik na even te hebben nagedacht, „maar 't was wel een heel licht ac :ent." „Précisément. En dan heb ik hier ook nog datgene, wat tk zo als u zich zult herinneren in het tuinhuisje heb gevonden." (Wordt vervolgd.) Hardrijden heren (Noren) 500 meter: 1. B. Wieles, Terneuzen; 2. J. Buijze, Driewegen; 3. C. Dees, Zaamslag; 4. A. v. d. Velde, Terneuzen. Hardrijden heren (Noren) op 3000 meter: 1. J. Buijze, Terneu zen; 2. M. de Footer, Terneuzen; 3. L. Dieleman, Axel; 4. J. Dek ker, Axel. Schoonrijden parenI. De heer F. Zeegers en mevr. Overdulve— Zeegers, Zaamslag; 2. De heer C, Bareman en mej. Vermeulen, Axel; 3. De heer F. de Jonge en Lineke Dees, Zaamslag; 4. Frans Bareman en Corrie de Feijter, Axel; 5. Jac. de Bruijne en mevr. RibbensWisse, Terneuzen; S. de heer A. Bareman en mej, Jannie de Putter, Axel. Kunstrijden dames (indivi dueel): 1. mej. Vermeulen, Axel; 2. mej. M. Nijssen, Zaamslag;t 3. mej. Corrie de Feijter, Axel. Kunstrijden heren (indivi dueel): 1. J. van Bendegem, Axel; 2. A. Bareman, Axel; 3. W. Bareman, Axel. De Franse „Robffison Crusoe", Georges de Caunes, cen verslag gever van de Franse radio- en T. V.-omroep, heeft zijn droom, om evenals de held uit de roman van Daniël Defoe, alleen op een verlaten eiland te leyep, in vol komen uitputting -en een ge wichtsverlies van zestien kilo gram zien opgaan. In september vorig jaar werd De Caunus aan land gezet op Eiao, het meest dorre en on vruchtbare eiland van de Mar- quesas-Archipel in Frans Poly nesia, midden in de Stille Oce aan, Eiao is oorspronkelijk een vulkaaneiland geweest, met een oppervlakte van omstreeks vijf tig vierkante kilometers. Het heeft vroeger als verbannings oord gediend, doch werd in 1880 ontruimd in verband met de grote onherbergzaamheid. Toch wilde Caunus op dit eilandje de avonturen van Ro binson Crusoe opnieuw beleven. Hij bouwde daar een hutje, waarin hij zijn uit voorzorg mee gebrachte voorraad blikken met conserven opsloeg. Tot zijn ver dere uitrusting behoorden visma- teriaal, een huisapotheek, wat gereedschappen en een grote hoeveelheid boeken en papier. En tenslotte een kleine radiozen der, waarmede hij elke dag zijn Franse radioluisteraars in uitzen dingen van vijf minuten van zijn ervaringen op de hoogte hield. Ook had hij nog wat rivierzand meegebracht, waarop hij plan- -en hoopte te telen. Al spoedig ervoer hij, dat de „operatie stilte" niet zo prettig was als hij zich had voorgesteld. Niet alleen had hij te lijden on der de brandende en uiteindelijk deprimerende tropenzon, doch ook de duizenden vliegen, alsme de de talloze haaien die de kust onveilig maakten en de visvangst bemoeilijkten, werkten er toe mede dat het „paradijs der stil te", waarvan dé Caunus had ge droomd, hem tot een hel werd. Dezer dagen heeft hij echter het hoofd voor de werkelijkheid moeten buigen. Volkomen uitge put en zestien kilogram lichter geworden moest hij van Eiao worden gehaald. Hij werd over gebracht naar het eiland Noe- koehiva, het hoofdeiland van de Marquesas-Archipel, waar hij in een ziekenhuis werd opgenomen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, heeft donderdag de com missie van buitenlandse zaken van de nationale vergadering gezegd, dat men de Kongolezen zelf de huidige Kongo-crisis moet laten oplossen, aldus is uit -tringen van de commissie ver nomen. Hij sprak de hoop uit, dat Kongo niet in stukken ver deeld zal worden. De Franse minister had ver der gezegd, dat Britse aanvaar ding van de landbouwpolitiek van de E. E. G. noodzakelijk was voor Engelands lidmaatschap van de E. E. G. Frankrijk pro beerde niet Engelands toetreding te belemmeren. De Franse mi nister gaf toe, dat aanvaarding van het landbouwbeleid van de E. E. G. voor de Engelsen vrij veel moeilijkheden zou opleve ren.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2