Handschoenen en Wanten Laatste openbare Raadszitting in 1962 te Sas van Gent. RECHTSZAKEN Sportnieuws ZATERDAG 29 DECEMBER 196- DF, VRIJE ZEEUW PagLia 7 GEMEENTEBEGROTIN G 1963 VASTGESTELD Voetbal DIT WEEKEINDE GEEN VOETBAL Feijenoord op 6 februari en 13 maart definitief tegen Reims NEDERLAND—BELGle OP 3 MAART DE SPORTTOTO jaar wegens poging tot doodstraf VERSTERKING WESTBERLIJNSE POLITIE-GRENS- PATROUILLES Voor motor, fiets en werk Zijn warm, goedkoop en sterk De gemeenteraad van Sas van Gent kwam deze week voor de laatste maal in 1962 in openbare zitting bijeen. De verzoekschriften van de R. K. school „St. Petrus" in de Zandstraat, van de R. K. kleuter school in de Zandstraat en van de jongens- en meisjesscholen te Sas van Gent om gelden uit de gemeentekas voor veranderingen aan de gebouwen of vernieuwing van meubilair en lesmateriaal werden ingewilligd. De heer De Meijer drong er op aan, dat bij deze aanvragen een begroting werd overlegd, zodat de raad zich nader kan informe ren. Volgens de L. O.-wet is dit niet verplicht, aldus de heer De Kijk als onderwijsdeskundige. Het zou in sommige gevallen zelfs moeilijkheden opleveren, indien men de scholen aan zekere be dragen zou binden. De aanvrage van de heer C. J. D. Strijdonck om gemeentegrond in erfpacht werd aangehouden. Het gevraagde stuk grond voor de bouw van 4 woningen grenst n.l. aan de Vrijstraat, waar een andere aanvrager ook woningen wil bouwen. Grond in erfpacht werd uitge geven aan de firma gebr. Claeys- sens aan de Ivoystraat. Deze aannemersfirma had daar reeds grond in erfpacht, doelt uit de ingezonden tekeningen bleek die grond ter realisering van 6 wo ningen niet voldoende. De meer benodigde grond werd dan ook tegen de normale erfpachtcondi ties uitgegeven. De heren H. J. de Bliek en P. F. M. v. d. Eeckhout ontvingen beiden een perceeltje grond in erfpacht achter hun woning aan de Westdam. Deze grond mag evenwel .niet bebouwd worden voor bewoning. Aan de heer R. L. ten Haken uit Westdorpe werd grond in erfpacht verleend aan het Rijsen- burg voor een woning. Ook de gebr. E. J. L. en U. J. M. Ver schelden kregen grond in erf pacht toegewezen op het indus trieterrein aan do Vier Ambach tenstraat voor de bouw van een magazijn ten behoeve van hun schildersbedrijf. De heer A. Pieters te Sluiskil, had een verzoek tot de raad ge richt voor aankoop van gemeen tegrond voor woningbouw aan de Paul Krügerdreef tussen de openbare school en de woningen van de E. N. C. B. S. Aangezien deze grond bestemd is voor bijzondere bebouwing en destijds gereserveerd werd voor eventuele uitbreiding van de school met een of meer lokalen, werd het verzoek afgewezen. Onder voorwaarde, dat ook in 1963 een uitvoering zal plaats vinden, werd aan de stichting Mattheus-Passion te Hulst een subsidie verleend van 75. De begroting van de gemeen schappelijke vleeskeuringsdienst te Sas van Gent, tevens centrum gemeente voor de gemeenten Terneuzen en Hoek, werd goed gekeurd, evenals de begroting van de stichting „Het Sasse Zwembad". Alvorens de begroting van de gemeentelijke instelling voor Sociale Zorg vast te stellen, ging de raad op verzoek van de heer De Meijer gedurende pl.m. 20 mi nuten in besloten zitting, waar na de begroting werd aangeno men. De gemeentebegroting. Alvorens tot vaststelling van de gemeentebegroting over te gaan, werd de raad in dc gele genheid gesteld tot het houden van politieke beschouwingen. Namens de Katholieke fractie werd hiervan gebruik gemaakt door de heer J. de Rijk. De heer L. de Meijer voerde zijn beschou wing namens Gemeentebelang, de heer H. Stevens namens de P. v. d. A. en de heer J. de Braai v oor de Prot. Christelijke groep. Algemene beschouwingen De heer J. de Rijk (K.V.P.), bracht dank aan het gemeente- personeel voor de keurige ver zorging van de begroting 196.3. De verkiezingen hebben ons een absolute meerderheid be zorgd. Wij weten dat deze uit slag ons een grote verantwoor delijkheid oplegt. Het is onze plicht deze verantwoordelijkheid niet te schuwen en het vertrou wen van onze kiezers niet tc be schamen, aldus spreker. Een terugblik over het afge lopen jaar heeft geen zin. Iedere fraktie heeft aan de verschillen de projecten medewerking ver leend. Wel willen wij erop wijzen, dat onder het huidige college wordt gestreefd naar meer open heid van zaken en betere voor lichting aan raadsleden en pers. De bevordering van het alge meen welzijn, de taak van elk gemeentebestuur, kan slechts geschieden op de juiste wijze, in dien de burgers inzicht hebben in en een reële invloed op het ge meentelijk bestuurlijk beleid. Daarom dient het gemeentebe stuur te streven naar kontakt met de burgerij, zodat deze het gemeentelijk bestuur ervaart als een eigen bestuur. Wij geven B. en W. in overweging de mogelijk heid te onderzoeken om te komen tot een uitgifte van een gemeen teblad. zoals dat reeds in verschei dene gemeenten bestaat. Samenwerking met andere ge meenten is noodzakelijk. Deze samenwerking kan de zelfstan digheid van elk der samenwer kende gemeenten bevorderen. Deze samenwerking blijve niet beperkt tot de gemeenten op Nederlands gebied, maar strekke zich ook uit tot de Belgische randgemeenten. Het college za' er op moeten toezien, dat iedere gemeente haar streekfunktie zo goed mogelijk vervult en haar uitgroei niet stimuleert ten kos te van de andere gemeenten. Bij de woningbouw bevordere het gemeentebestuur in de eer ste plaats het eigen woningbezit als de meest geëigende vorm van bezitsvorming. Bij de toewijzing houdt het college ernstig reke ning met de belangen van de economisch zwakkeren en de grote gezinnen. Ten opzichte van het onderwijs stelle de gemeente zich tot taak de mogelijkheid te scheppen tot het volgen van alle soorten on derwijs waaraan behoefte ont staat. Aan de onderwijswet 1920 en de kleuteronderwijswet moet zowel ten opzichte van het open baar als ten opzichte van het bij zonder onderwijs een loyale uit voering worden gegeven. De ge meente onthoude zich van recht streekse bemoeiingen met het bijzonder onderwijs, zowel op pedagogisch als op didactisch terrein. De gemeente bevordere dat aan kinderen met voldoende aanleg en afkomstig uit gezin nen, die niet in staat zijn een aan die aanleg aangepaste stu die te bekostigen, de nodige steun voor het volgen van die studie wordt verleend. Het verheugt onze fraktie, dat in deze begroting een post voor komt van 100.000 om te komen tot aanleg van industrie-terrei nen. De waarde van sport en spel als recreatiemogelijkheid en voor de vorming van de jeugd dient van gemeentewege te wor den onderkend. Het gemeentebe stuur streve er dus naar de ge plande sportvelden zo spoedig mogelijk te doen aanleggen. Spe ciale aandacht vragen wij ook voor de vrije speelgelegenheden voor de jeugd. Onze fraktie ziet niet in, waarom de aanleg van de geprojecteerde speeltuinen zo lang op zich laat wachten. De gemeente neme een daadwerke lijk aandeel in het streven tot ontplooiing en behoud van de cultuur. Wij willen hierbij aan halen het bouwen van b.v. een cultureel centrum, en denken hierbij aan de plaats van de oude openbare school. Het zou onze fraktie verheugen, indien het college met plannen dienaan gaande ter tafel kwam. Wij zien dc noodzaak van het heffen van belastingen in de toekomst in, maar men houde echter rekening met het draag krachtbeginsel. Hoewel de meerderheid van de huidige raad bestaat uit leden van de Katholieke fraktie, zal deze toch medewerking verlenen aan het tot stand komen van een gemeentelijk bejaardentehuis, mits enkele nog duistere punten worden opgelost en niettegen staande in de vorige periode door eenzelfde meerderheid het Ka tholiek bejaardentehuis aan ons ontnomen is. Door de afwijzing van het Katholiek bejaardente huis werd onze bejaarden een slechte dienst bewezen. De uit slag van de verkiezingen heeft dit nog eens duidelijk onder streept. Na het eventueel tot stand komen van het bejaarden tehuis dient aan onze bejaarden zoveel mogelijk de gelegenheid tot zelfstandig wonen in daartoe geschikte woningen te worden geboden. De heer L. de Meijer (Gemeen tebelang) spreekt eveneens waardering uit aan het college van B. en W. en het secretarie- personeel voor de overzichtelijke begroting met bijbehorende me morie van toelichting. Uit de begroting 1963 blijkt, dat de financiële verhoudingswet reeds nu een ongunstige invloed op het financieel beleid begint uit te oefenen. Tot onze spijt hebben we in de toelichting moeten lezen dat men in overweging neemt het heffen van enkele gemeentelijke belas tingen. Wij willen het college verzoeken deze heffingen slechts in uiterste noodzaak in te voeren. Wij zouden ook gaarne zien, dat het subsidiebeleid voor wat be treft instellingen buiten onze ge meente nader onder de loep ge nomen wordt, teneinde besparing te verkrijgen, aldus de heer De Meijer. Het verheugt ons, dat een lang door onze fraktie gekoesterde wens. die wij de laatste jaren telkens bij de behandeling van de begroting nadr voren hebben gebracht, n.l. het bouwrijp ma ken van de industrieterreinen met insteekhaven aan de west zijde van het kanaal thans niet langer alleen een paarse vlek op het uitbreidingsplan betekent, maar door de opdracht aan het Ingenieursbureau Hasselt De Koning meer realiteit heeft ge kregen. Wij zouden gaarne zien. dat uw college voor de verdere uitvoering van deze plannen spoed betracht. Wij willen nogmaals attende ren op de mogelijkheid een uit valsweg te kreëren, die het plan Noord-West verbindt met de rijksweg langs het kanaal. Wij dachten hierbij aan de dijk tus sen de Autrichepolder en de Hel lingpolder. Nu de heer De Vlieger de dienst van Rijkswaterstaat gaat verlaten, zouden wij willen vra gen of het college met de heer De Vlieger en zijn opvolger en onze stedebouwkundige de toe komstplannen van onze gemeente nog eens terdege heeft bekeken. Wij denken vooral aan de aan sluiting bolwerk, Westkade, ge plande brug. De plannen van Rijkswaterstaat voor wat het kanaalgedeelte van Sas van Gent betreft, zijn bestekklaar en hier in is niet voorzien in de bedoelde aansluiting van bolwerk, West kade en brug. Volgens recente persberichten zijn onze gemeente 20 woning wetwoningen toegewezen, alsme de 8 toewijzingen ter vervanging van krotwoningen, waarover wij zeer verheugd zijn. Gaarne had onze fraktie gezien, dat u met de industrie in nauw kontakt zou willen treden, voor wat betreft financiële medewerking voor het realiseren van een aaetal betere woningen, welke wij gaarne in een speciaal daarvoor te bestem men gedeelte van het plan Noord-West ondergebracht za gen. Wat betreft de bouw van de bijz. R. K. kleuterschool, zouden wij gaarne zien, dat het college bij de betreffende instanties aan dringt, op een spoedige afgifte van de goedkeuringen, zodat we niet langer gebruik moeten ma ken van de afgekeurde open bare school. Verder zagen wij tot onze grote vreugde, dat er een bedrag van ƒ700.000 is uitge trokken voor aankoop van de gronden in het plan Noord-West, alsmede 600.000 voor het bouw rijp maken van een gedeelte van deze gronden. Wat wij echter missen, is de tweede spoorweg overgang en doorbraak van het bolwerk naar plan West en naar de Westkade. Wij stellen voor hiervoor alsnog een post in de begroting op te nemen. Mede hier in verband zouden wij het college willen vragen hoever het staat met de verbetering van de Vrijstraat, waarover de gemeen te Assenede destijds bepaalde toezeggingen heeft gedaan. Wat de bouw van het alge meen bejaardentehuis betreft dringen wij aan op realisatie van de in de laatste raadsvergadering toegezegde definitieve aanbeste ding. Bij de behandeling van het punt „toewijzing van woningwet woningen aan do R. K. woning- bou vereniging Kloosterzande", kwam duidelijk naar voren hoe de stemverhouding zes/vijf zich in de toekomst zal ontwikkelen. Waar niemand het nul van een derde woningbouwvereniging in onze gemeente kan aantonen, bleek duidelijk aan dc stemuit slag, dat hier niet „het belang der gemeente" gold, doch dat het ging om een principe-kwestie. De heer H. Stevens (P.v.d.A.) dacht met tevredenheid terug aan de dit jaar gehouden ge meenteraadsverkiezingen. Het komt niet zo vaak voor, d-" e°n nolit'eke groepering ziin stemmenaantal met de helft ziet toenemen. De grote verliezer was „Ge meentebelang". Terwiil wij (al'eo ut ronde cijfers) van de 400 oo 600 kwamen, daalden zij van 600 op 400. Geluk hadden de Katholie ken. Met hun 1194 stemmen wa ven zij juist 2 stemmen over de helft van het totaal, dat is nog niet één duizendste over de helft van het totaal geldige 2384. Maar die 2 stemmen bezorgden hun ondanks een kleiner over schot dan wij de laatste zetel, al dus spreker. Dat bij de wethoudersverkie zing de heer W. Colsen de eerste wethouderszetel zou bezetten, daarover bleek de gehele raad het aanstonds eens. In het vorige college van B. en W. was 90 c/c van de bevolking rechtstreeks vertegenwoordigd, maar dat thans de 2e wethou- derszetel ook door een lid van de Kath. fractie bezet moest worden en dus B. en W. voor 100 Katholiek zou worden, terwijl pre cies de helft der bevolking op hen gestemd heeft, is in ons democratisch land ongebruike lijk. Voor veel inwoners onzer ge meente was dit een duistere zaak, die zijn oorzaak vindt in politiek gewroet. Wat onze fractie betreft, wil len wij verklaren, dat het optre den der nieuwe wethouders met welwillendheid tegemoet wordt gezien, ook al liggen er op enkele punten onoverbrugbare princi piële verschillen. Voor het onderwijs staan wij op het standpunt, dat dit voor de verdere industriële ontwikkeling van de gemeente van groot be lang is. De uitgaven voor het on derwijs stijgen nog steeds, maar wij zijn het eens met hen, die dit de beste investering noemen. Zolang de jongelui gedwongen zijn uit Zeeland weg te trekken, omdat zij elders een beter inko men kunnen verwerven, plukken wij niet de vruchten van de on derwijsuitgaven. Naarmate ons gewest zich aanpast aan de rest van het land, zal deze trek op houden, wat van invloed kan zijn op iiet inkomen onzer bevolking en van onze gemeente. De totstandkoming van het al gemene bejaardentehuis was voor onze fractie een grote vol doening. De begroting vertoont weinig verschil met die van voorgaande jaren. Dat het batig slot is terug gelopen, wijst niet uitsluitend op de gevolgen van de nieuwe finan ciële verhouding tot het rijk, maar ook op verhoogde activiteit van het gemeentebestuur op al lerlei gebied. Tal van subsidies worden gegeven, die vroeger niet op de begroting voorkwamen, an dere worden regelmatig ver hoogd. Dat de nieuwe financiële ver houding nadelig uitvalt, is een feit. Er zijn echter ook goede kanten. Zo zal onze gemeente blijvend een rijksbijdrage krijgen van SO in de kosten van Socia le Dienst. Al met al is er geen reden om somber te zijn. Wanneer wij over gaan tot het invoeren van ge meentelijke belastingen, dan staan wij gelijk met vele andere gemeenten in ons land. Met instemming hebben wij een post van 100.000 voor aan koop en bouwrijp maken van in dustrieterrein gezien, zodat er thans eindelijk mee begonnen kan worden. Wij hebben dus iets tc bieden. Dat hiervoor een inge nieursbureau wordt ingeschakeld lijkt de beste oplossing. Een periode, zoals wij thans beleven, biedt aan onze gemeen te do gelegenheid een sprong vooruit te maken, maar dit blijft niet duren. Dit komt soms slechts eens per eeuw voor, doch ook wel over een langer tijdperk. Het zijn de beide wethouders, die nu de stuwkracht moeten op brengen. Dit is wel hun belang rijkste taak. Als sociaal-culturele begeleidng van een verdere industriële ont wikkeling is een soort „dorps huis" onmisbaar. Het gemis doet zich in tal van verenigingen ge voelen. De plannen voor een sportvel- den-compelx moeten na de lange voorbereiding thans toch zeker voltooid zijn. Onze bevolking van weldra 5000 zielen vindt haar U.staan direct of indirect in de industrie. De totale oppervlakte van 1500 ha laat, jammer genoeg, niet toe dat de landbouw betekenis «rijgt, om een meer evenwich tige en economisch minder kwetsbare gemeenschap op te oouwen. Dank zij de herverkavelingen is meer dan de helft van de Zeeuwse cultuurgrond volledig vernieuwd en men gaat nog steeds verder. Het wordt tijd ook voor ons eigen agrarisch gebied te doen, wat een gemeenfebe- stuur kan doen. Men bedenke dat het altijd de glorie van het zo juist afgesloten tijdperk van Koningin Wilhelmina zal blijven dat ons volk zich heeft verhoven tot een vooraanstaande plaats onder de volken der aai de. Of schoon Sas van Gent buiten onze gemeente voor rijk wordt aange zien, wil dit niet zeggen, dat wij ook een vooruitstrevende ge meente zijn. Aan ons is het thans dit te bewijzen. Laten wij hopen, mijnheer de voorzitter, dat wij in 1963 een drachtig kunnen zijn. Voor de ge bruikelijke politieke kibbelpar- tijtjes schieten nog genoeg onder- werpjes over. De heer J. de Braai (Prof. Chr.) ziet wel reden lot tevredenheid, doch aan de andere zijde ook voor bezorgdheid. Tevreden kunnen we zijn over het feit. dat het bejaardentehuis dicht bij het startpunt van de bouw schijnt te zijn. Ik hoop, dal met wijsheid gehandeld zal wor den bij de samenstelling van het stichtingsbestuur, daar hiervan zeer veel zal afhangen betreffen de het beantwoorden aan het doel van dit neutrale rustnuis, aldus spreker. Eveneens verheugd ben ik om trent de uitbreiding en verbete ring van de onderwijsmogelijk heden. Er kan nu overgegaan worden tot het bouwen van een nieuwe R. K. kleuterschool, ter wijl de R. K. Jongensschool zoda nig is verbeterd, dat dit het on derwijs ten goede zal komen. Eén punt van zorg vervult mij en mijn groepering. Meermalen is er de aandacht op gevestigd, dat de bezetting van de gemeen tebetrekkingen een weerspiege ling dient te zijn van de bevol kingssamenstelling. Dit is echter niet het geval en het blijkt dat nieuwe funkties telkenmale weer vervuld worden door R. K. perso neel. Een meer democratisch be leid zou van een ruimere geest getuigen. Dan is er een punt, waarover ik mij grote zorgen maak, n.l. de uitbreidingsplannen, gezien tegen de achtergrond van de ontwikke ling van de kanaalzone. Hoewel ik de tot nu toe tot stand gekomen uitbreidingen (mede gezien de enorme moei lijkheden met vergunningen enz.) niet onbevredigend acht, zijn er enige directe behoeften te vervul len. Belangrijker echter vind ik liet feit, dat het duidelijk is, dat in de periode tussen nu en over vijf jaar het gemeentebesluit be slissend zal zijn over het feit of Sas van Gent een derderangsge- meente zal worden of een eerstc- rangsgemeente. Wij kennen de aktiviteiten van onze buurgemeenten. Inden wij er niet in slagen de kanaalver breding 100 uit te buiten door het maken van industrieterrei nen, het aktiveren van vestigin gen en het wijzigen van het ge hele woonklimaat, dan hebben wij een kans gemist, welke niet meer ingehaald kan worden. La ten B. en W. hun ogen niet slui ten voor het alombekende feit, dat er weerstanden bestaan tegen het zich vestigen en wonen in Sas van Gent bij buiten onze ge meente wonenden. Men dient deze weerstanden te onderzoeken en weg te nemen. Door met de uitbreidingsplannen rekening te houden met de wensen van meer dere bevolkingsgroepen en mi lieus is hier wellicht verbetering te brengen. Rekreatie en onder wijs spelen hierin een grote rol. Vindt een industrie, welke vesti ging overweegt, een gemeente tegenover zich, welke door zijn aktivitéit en geest voldoende ver trouwen schept om tot vestiging te besluiten? Na de algemene beschouwin gen, waarop de Voorzitter zal terugkomen in een soort memo rie van antwoord, werd overge gaan tot de behandeling der ge meentebegroting, waarop wat de gewone dienst betreft een batig slot van ƒ40.000 voorkomt. In een toelichting deelden B. en W. mede, dat er met ingang van 1 januari 1963 een begin gemaakt moet worden met de invoering van een kleine heffing, n.l. van reinigingsrechten. Door de tel- kenjare verminderende batige sloten van de gewone dienst zal het in de toekomst nodig kunnen zijn om ook enkele andere be lastingen, wellicht tot nog gerin ge bedragen, te moeten invoeren. In een bijgevoegde eerste be grotingswijziging zijn voor het jaar 1963 de volgende kapitaals- werken geraamd: 1. Aanleg van een nieuwe klin kerbestrating en nieuwe riolering in de Noordwest straat, alsmede aanleg van een nieuwe bestra ting op de kleine Markt met aan leg of verbetering van de aldaar liggende riolering. 2. De aankoop van gronden voor het nieuwe uitbreidingsplan „Noord-West'tot een totaalbe drag van ƒ70.000. 3. Het bouwrijp maken van een deel van liet uitbreidingsplan ..Noord-West", waarin begrepen het aanleggen van straten en rio leringen. plantsoenen, verlichting enz. Hiervoor is voor 1963 600.000 uitgetrokken. 4. De bouw van een nieuwe bijzondere R. K. kleuterschool op de hiervoor door de gemeente aangekochte gronden aan de Westdam. 5. Planning, advies voor ex ploitatie en voorbereiding van de exploitatie van het industrieter rein ten westen van het te ver breden kanaal van Gent naai Terneuzen. 6. De aanleg van 4 speeltuinen en wel in de „Witte wijk", in plan „West", in „het Bolwerk" en in de Zandstraat, met enkele een voudige speelwerktuigen en een zandbak. 7. Realisering van de sport terreinen in he; uitbreidngsplan vastgelegd. S. De bouw van een algemeen bejaardentehuis. Dc Voorzitter sprak de hoop uit, een groot deel van deze kapi- taalswerken in 1963 te kunnen verwezenlijken. Nadat nog enkele punten der begroting door B. en W. werden toegelicht, werd deze door de raad goedgekeurd. De heer De Braai bleek een drietal schriftelijke vragen te hebben ingediend. Allereerst wli- do hij weten, of er reeds plannen bestaan tot herbestrating van de Vier Ambachtenstraat, de Lepel straat en de Joost Hamelinck- straat, aangezien deze wegdekken in slechte toestand verkeren. Dit zal voorlopig nog niet ge beuren, aangezien daarmee als regel gewacht wordt tot de bouw ter plaatse voltooid is. Wel zullen nu de trottoirbanden en de water kolken worden aangebracht, zo dat de overlast van water op deze en eventuele andere nieuwe stra ten tot het verleden gaat beho ren. Omtrent de verlichting van de Zandstraat, welke 's nachts uit gaat, om de volgende morgen om half zes ontstoken te worden, deelde de Voorzitter mede, dat het niet mogelijk is voor de P.Z.E.M. om deze verlichting des morgens vroeger te doen ont branden, aangezien deze op een punt te samen met andere ge meenten gelijktijdig aan- en uit geschakeld wordt. Ook die an dere gemeenten zullen dan des morgens hun verlichting vroeger moeten ontsteken. Nu zal met de P.Z.E.M. v/orden besproken of het misschien mogelijk is een extra nachtlamp te laten bran den. Tenslotte vroeg de heer De Braai, gezien het recente ongeval aan de Julianastraat, of het niet wenselijk was, om van de West dam een voorrangsweg te maken. In principe voelde de Voorzit ter daar niet veel voor. Meer nut zag hij in het aanbrengen van een witte blokstreep in de zij straat, waardoor de weggebrui kers automatisch de nodige voor zichtigheid betrachten. Ten over vloede zal het advies van de ver keerspolitie worden ingewonnen. In verband met deze witte blokstrepen herinnerde de heer L. de Meijer er nogmaals aan, dat destijds bekeken zou worden of het mogelijk was in navolging van Terneuzen en ook andere Nederlandse gemeenten, om op de hoeken der straten witte tegels in het trottoir aan tc bron- gen, welke voor de automobilis ten een baken vormen hoever zij kunnen parkeren bij een hoek, zonder in strijd met de wet te komen. Ook hieraan -zal de nodige aan dacht worden besteed. Nadat de Voorzitter had mede gedeeld, dat de eerstvolgende ver gadering zal worden gehouden op vrijdag 25 januari, werd de verga ring door hem gesloten. Vier Do K. N. V. B. heeft alle voet balwedstrijden voor vandaag en morgen, zowel bij de amateurs als de semi-profs, afgelast. Het gehele amateur- en betaalde pro gramma wordt opgeschoven naar 6 januari. De inlevering van de formulie ren voor de sporttoto kan nu een week later geschieden. Ondanks de algehele afgelas ting van het voetbalprogramma wordt er zondag toch nog voet bal gespeeld. De K.N.V.B. heeft namelijk toestemming gegeven voor het spelen van de bekerwed strijd tussen R.C.H. en Wage ningen. die was vastgesteld voor Nieuwjaarsdag. Dc consul heeft het terrein van R.C.H. in Heem stede goedgekeurd en volledig heidshalve zal de witte grasmat vandaag nog worden gerold. Het bestuui van Reims heeft Feijenoord vrijdagmorgen tele grafisch laten weten dat het ak koord gaat met de data van do wedstrijden voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese beker. Reims en Feijenoord ontmoe ten elkaar 6 februari in het Pare des Princes in Parijs terwijl de returnwedstrijd 13 maart in het Feijenoordstadion wordt ge speeld. Wanneer een beslissingswed strijd noodzakelijk zou zijn, dan wordt deze vermoedelijk 20 maart in Brussel gespeeld. Het bondsbestuur van de K. N V.B. heeft na overleg met de Belgische voetbalbond besloten de ontmoeting NederlandBoi- gië, die op 10 maart 1963 zou worden gespeeld, een week 1e vervroegen. De wedstrijd word1 nu op 3 maart 1963 in het Feije- noord-stadion te Rotterdam ge speeld. Ook de interland Nederland- Frankrijk. die voor woensdag 17 april 1963 op de agenda staat, zal in Rotterdam gespeeld wor den. Voor de wedstrijd tussen het Nederlands elltal en wereld kampioen Brazilië, die voor don derdag 2 mei 1963 is vastgesteld, is het Olympisch Stadion in Am sterdam aangewezen. Dc bruto-inleg van de sporttoto bedroeg deze week ƒ828.808, van welk bedrag in totaal aan prij zen beschikbaar was 273.507. Daarbij kwam nog de niet uit gekeerde extra-prijs van de vori- ge twee weken ten bedrage van ƒ86.117.70. Voor dc eerste prijs was 150.428,85 uitgetrokken. Twee gegadigden hebben zich gemeld en zij ontvangen elk 50.000 netto. Voor de tweede prijs was in totaal 114.833.89 beschikbaaizijnde het eigenlijke bedrag 82.052,10 en 't resteren de geld van de eerste prijs ƒ32.781,79. Niet minder dan 60 deelnemers maakten aanspraak op de tweede prijs en zij tou cheren ieder een nettobedrag van ƒ1626,90. De extra-prijs was ditmaal bij zonder aanlokkelijk. In totaal was voor de prijs van de gelijke spelen 127.143,75 te verdienen. De 46 gelukkigen zijn door het raden van de vijf gelijke spelen ieder een netto-bedrag van ƒ2.349,40 rijker. De 31-jarige kantoorbediende K. .1. B. uit Rotterdam, die zijn echtgenote dusdanig met een bijl heeft bewerkt, dat zij blij vend gedeeltelijk verlamd is en aan geheugenverlies lijdt, is gistermorgen door de rechtbank in Den Haag wegens poging tot doodslag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had veertien dagen geleden wegens poging tot moord met voorbe dachte rade zes jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering geëist. Verdachte, die afkomstig is uit Suriname en die van zijn echtgenote gescheiden leefde, was op 3 januari naai de Mer- wedestraat in Den Haag geko men, waar zijn vrouw en doch tertje woonden. Toen hij daar zijn vrouw ontmoette, ging hij haar met de bijl te lijf. Van ambtelijke zijde is verno men, dat de grenspatrouilles van de Westberlijnse politie zullen worden versterkt om een einde te maken aan verdere bomaan vallen op de muur tussen Oost en West-Berlijn. De maatregel beoogt tevens het voorkomen van gevaar voor mensenlevens nadat vrijdagoch tend in de Amerikaanse sector een bom bij de muur was ont ploft: waardooi- minstens 1500 ruiten aan de Westberlijnse kant van de muur sneuvelden. Vol gens de Westberlijnse stadsbe stuurder dr. H. Albertz mag het een wonder heten, dat niemanc door de explosie, die een gat in dc muur sloeg, is gewond.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3