Chroesjtsjov op het vredespad? Het weer Commentaar op de besprekingen tussen Kennedy en McMillian Moord bij Nijmegen Cubaanse thuis gevangenen met Kerstmis Kerstboodschap van de Paus TSTTE HOOGWATER ZON- en MAANSTANDS WEERBERICHT Fiat 500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- Verenigde Staten blijven bij besluit Kosten Polaris-onderzeeër LAWINE VERSPERT GOTHARDLIJN Huidgenezing Frankering bij abonnement: Terneuzen Oireeteur-Hoofdredarteur T. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand f2,per week 48 et. Losse nrs 0 et. IJE ZEEUW MAANDAG 24 DECEMBER 1962 19e Jaargang Nr 5795 Verseh'mi dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentfepriis per mm 16 et: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (e-één handels- advertenties): 5 regels fl.10. Tedere regel meer rr ,j?e'ne Advertenties HJ vooruitbetaiing. vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 mrr. voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zuidslavische leiders zeggen en Zuidslavische kranten schrij ven dat president maarschalk Tito met de vaste overtuiging uit Moskou is teruggekeerd dat de Russische premier en partij leider Chroesjtsjov definitief „voor vrede en ontwapening" heeft gekozen. Er wordt in dit verband op gewezen dat de Sowjetrussische leider moest kiezen uit twee mogelijkheden: aanvaarding van de stelling van Mao Tse Toeng c.s., die een oorlog op leven en dood tegen de „imperialisten" willen en die van hemzelf en zijn politieke omgeving, namelijk dat de communistische staten tn een vreedzame internationale samenleving met het Westen moeten wedijveren, teneinde te bewijzen dat hun maatschappe lijke stelsel het beste is. Het eerste doel hierbij moet dan zijn dat Sowjet-Rusland de Wester se mogendheden, die het verst zijn gevorderd op de weg der streeft. induslriële ontwikkeling nabij Volgens de Zuidslavische lei ders heeft Chroesjtsjov thans ondubbelzinnig zijn keus op de tweede mogelijkheid bepaald. Westerse journalisten, die voor ziclttig vragen of zij dit wel zon der meer kunnen melden, krij gen ten antwoord: ,.U kunt, zon der gevaar voor vergissingen, meldpn dat de Sowjet-Unie de finitief voor internationale ont spanning heeft gekozen." De Zuidslavische leiders ver werpen ook elk denkbeeld, dat Chroesjtsjov, na de Cubaanse crisis, een adempauze zou wil len hebben, om dan weer in het offensief te gaan. Het antwoord hierop luidt: „Cuba heeft Chroe- sjotsjov de ogen geopend. Hij zal geen vergissing meer be gaan, die tot oorlog zou kunnen leiden". In dit verband wordt dan te vens gewezen op het grote werk, dat de Sowjetrussische econo mie nog wacht en dat onver enigbaar is met 'n grootscheep se oorlogsinspanning. CHROESJTSJOV NAAR ZUID-SLA Vilt. Radio-Moskou heeft zaterdag medegedeeld, dat de Russische premier een uitnodiging van president Tito om een bezoek aan Zuid-Slavië te brengen, „dank baar" heeft aanvaard. De datum van het bezoek zal nader worden bekend gemaakt. President Tito is zaterdag van een „werkvakantie" van achttien dagen in de Sowjet-Unie, in Bel grado teruggekeerd. In Belgrado wordt het ko mende bezoek van de Russische premier en zijn echtgenote, hoe wel het als een „vakantiebezoek" werd aangekondigd, beschouwd als een verdere consolidatie van de hernieuwde vriendschap tus sen de Sowjet-Unie en Zuid- 31-avië. Dit zal het derde bezoek van de Sowjet-premier aan dit land zijn. Het eerste bracht hij in mei 1955, bij welke gelegenheid hij verontschuldigingen aanbood voor de behandeling van Zuid- Slavië door de Sowjet-Unië in de voorgaande jaren en de uit zetting uit da Kominform in 1948. Dit leidde tot een verzoe ning tussen heide landen. In sept. 1956 bracht Chroesjtsjov een tweede, en ditmaal een par ticulier, bezoek aan Belgrado voor besprekingen met maar schalk Tito, toen nieuwe me ningsverschillen begonnen op te doemen. Daarna zetten 'de beide regeringsleiders hun besprekin gen in Moskou voort. Een maand later kwam het ideologische ge schil tussen de twee landen op nieuw in de openbaarheid bij het uitbreken van de Hongaarse opstand. sunroof Export Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. ImportriceJ. Leonard Lang s Automobielbedrijven N.V.^materdam VORST TIJDELIJK IETS MINDER STRENG Hoewel het hogedrukgebied met de kern boven Zuid-Zweden MAANDAG 24 DECEMBER v.m. n.m.. Breskens 0.02 12.19 Terneuzen 0.37 12.54 Hansweert 1-17 1.34 Walsoorden 1.27 1.44 DINSDAG 25 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.43 1.18 1.58 2.0S n.m.. 12.55 1.30 2.10 2.20 WOENSDAG 26 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 n.m.. 1.29 2.04 2.44 2.54 DONDERDAG 27 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m.. 1.54 2.10 2.29 2.45 3.09 3.25 3.19 3.35 24 25 26 27 op 8.47 8.48 8.4S 8.48 ZON onder 16.32 1 o 32 16.33 16.34 5.50 6.57 8.02 9.01 MAAN op onder 15.11 15.45 16.27 17.11 zich onverminderd handhaaft, stroomde zondagavond met naar noordoost gedraaide winden wat minder koude lucht over ons land. Zondagavond waren de tem peraturen over het algemeen dan ook enkele graden hoger dan zaterdagavond om dezelfde tijd. Het kwik zal echter ook over dag nog beneden het vriespunt blijven, zodat de reeks van ijsda gen, die zaterdag is begonnen, nog enkele dagen zal worden voortgezet. Zondag is de thermometer in het oosten van het land bij 8 graden blijven steken, terwijl in Den Helder de hoogste middag- temperatuur met 2 graden werd bereikt. In Duitsland bleef het kwik plaatselijk beneden de 10 gra den. Het vorstgebied heeft zich thans over bijna geheel Europa uitgebreid. Alleen de kustgebie den van de Middellandse Zee, Ierland, Schotland en de Noorse Westkust zijn nog vrij van vorst. medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudende vorst Over het algemeen zonnig en droog weer, maar plaatselijk ook enkele overdrijvende wolkenvel den. In de ochtend op enkele plaatsten weer strenge vorst; overigens lichte tot matige vorst, overwegend matige wind uit oos telijke richtingen. moderne coiffures de betere toiletartikelen electrische ontharing boutique robert De Amerikaanse wnd. minister in Defensie, Gilpatric, heeft zaterdag in een door hem afge legde verklaring gezegd, dat het besluit der Verenigde Staten om het Skybolt-programma niet verder voort te zetten, onveran derd blijft, ondanks de geslaagde proef van zaterdag. De proef van zaterdag de enige geslaagde van de zes tot dusver ondernomen Skyboltproe- ven was reeds enige tijd vóór de vrijdag j.L tussen president Kennedy en premier MacMil- lan bereikte overeenstemming vastgesteld, aldus minister Gil patric. Deze proef heeft niet af doende trefzekerheid van de raket, waarvoor hij werd ont worpen, aangetoond. De minister liet doorscheme ren, dat geen nieuwe proeven met de Skybolt meer zullen wor den genomen, hoewel er nog wel vele op het programma hadden gestaan. Een woordvoerder van de West- duitse regering toonde zich zeer ingenomen met wat er in het communiqué is gezegd over een NAVO-kernstrijdmacht. Hij sprak de hoop uit, dat dit zou leiden tot een algemeen akkoord met alle andere Europese deelgenoten. (West-Duitsland mag volgens het verdrag van Brussel geen kern wapens bezitten.) De rechtse republikeinse sena tor Barry Goldwater is het niet eens met Kennedy's besluit het Skybolt-project te laten vallen Hij noemde het „een voortzetting van de eenzijdige ontwapening". Hij wil de Senaat een onderzoek laten instellen naar de redenen, die Kennedy tot zijn besluit heb ben gebracht. In de omgeving van de Franse regering acht men het onwaar schijnlijk dat president De Gaulle de Amerikaanse Polaris-raketten op dezelfde voorwaarden zal aan vaarden als Engeland. De Gaulle heeft steeds een geheel onafhan kelijke nationale kernstrijdmacht voorgestaan. Weliswaar heeft Engeland het recht gekregen de eigen atoom wapens te gebruiken als de hoog ste nationale belangen op het spel staan, maar het blijft de vraag, zo menen waarnemers in Parijs, of Engeland zelfstandig kan uitmaken wanneer dat het geval is. Radio-Moskou heeft gezegd dat het beslist geen verschil maakt of Engeland nu Skybolt- of Polaris- raketten krijgt. „Waar het om gaat, is dat GOV DA IN KERST STEM MINI, De Noorse ambassadeur heet: in Gouda vóór het stadhuis de Noorse Kerstboom ontstoken. Bovendien brandden in het eeuwenoude stadhuis en in de huizen rond de markt duizen den kaarzen. jChinezen melden ontruimingen "Het persbureau „Nieuw-Cni- na" meldt, dat Chinese troepen zich uit verscheidene plaatsen in Ladach en in de oostelijke sec tor van de Chinees-Indiase grens hebben teruggetrokken. Volgens het persbureau duurt de terugtocht voort. In de bossen achter het bejaar den tehuis „Levensavond" op de gTens van Nijmegen en Groes- beek is vrijdagavond de 29-jarige Groesbeekse fabrieksarbeider H. W. Peters vermoord- De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de 21-jarige fabrieksarbeider R. D. uit Nijme gen, een collega van het slachtof fer, aangehouden. Deze heeft toegegeven dat hij het voorzien had op de Kerstgra tificatie van Petei's ad. 180 om voor zijn meisje een kostbaar horloge te kunnen kopen. Omstreeks half negen vrijdag avond was de politie gewaar schuwd door drie jongens, die in het bos achter genoemd bejaar dentehuis bij het uitlaten van een hond over een op het pad liggen de man waren gestruikeld. Ge meente- en rijkspolitie zetten een grootscheepse speuractie in on der leiding van de officier van Justitie, mr. A. Pfeil. Dat nog in de loop van dezelfde nacht tot en arrestatie kon wor den overgegaan, was goeddeels te danken aan een Arnhemse speur hond, die op het met koplampen van politiewagens beschenen bos- terrein een met bloed besmeurde jas vond, kennelijk van de dader. Dieper in het struikgewas vond de hond nog enkele papieren, die naar achteraf bleek, bij een wors teling waren verloren. Ook deze documenten wezen aan in welke richting het onderzoek moest worden geleid. Omstreeks 1 uur in de nacht werd besloten tot arrestatie van de 21-jarige fabrieksarbeider B. D. in zijn pension nabij de Gera niumstraat in Nijmegen. Na een aanvankelijk ontkennen gaf D„ die bij zijn verhoor een volkomen rustige indruk maakte, de aan slag toe. Gebleken is dat de dader, die het op de Kerstgratificatie van 180 van zijn collega H. W. Pe ters uit Groesbeek had voorzien, vrijdag zijn slachtoffer heeft ver teld, dat hij enkele mooie kana- groot vogelliefhebber was, had hiervoor veel belangstelling en afgesproken werd dat 's avonds gezamenlijk de koop zou worden gesloten. Onder dit voorwendsel ge lukte het D. Peters het bos in te lokken. Hij werd gevolgd door zijn collega, die hem daarbij on verwacht met een mes in de rug stak. Peters sloeg op de vlucht, doch werd ingehaald. Bij de worsteling die toen ontstond werd hij nog enkele malen zó ernstig door het mes geraakt, dat hij overleed. Na de aanslag maakte D. zich meester van de Kerstgratificatie en reed op de bromfiets van zijn slachttoffer naar huis terug. Overeenkomstig de gemaakte af spraak haalde hij daarna zijn meisje van huis en bezocht met haar de koopavond in Nijmegen. Hij kocht van het geroofde geld een kostbaar polshorloge dat hij haar had beloofd. Voor zichzelf zocht hij nog een paar schoenen uit. De heer Peters stond in Groes beek zeer goed bekend'. Vooral in kringen van vogelliefhebbers had hij vele vrienden. Hij was gehuwd en vader van een kind van 3 jaar. Binnenkort wordt nog een baby verwacht. D. heeft toegegeven dat hij op het moment van de aanslag wist dat zijn collega ongeveer 180 gul den bij ach zou hebben. Een onderzeeër, uitgerust met zestien Polarisraketten, kost on geveer 41 miljoen dollar. Goed in gelichte kringen in de Britse hoofdstad, die dit hebben opge merkt in verband met het jong ste besluit om Amerikaanse Pola risraketten aan Engeland te leve ren, zeiden dat de pas te water gelaten eerste Britse atoomduik boot, die twintig miljoen pond sterling heeft gekost, niet ge schikt is om met raketten van dit type te worden bewapend Men dient daarvoor andere on- ries te kop wist. Peters, die een derzeeërs te bouwen. eaat Donovan, die als tussenper soon had gefungeerd, tekenden I vrijdagavond in Havanna een De Cubanen, die bij de misluk- overeenkomst waarin de vrijla- te invasie van vorig jaar door Castro-strijdkrachten gevangen werden genomen, zullen vóór Kerstmis naar de Verengde Sta te terugkeren. De prijs voor hun vrijlating be staat uit medische artikelen en zuigelingenvoeding. De levering daarvan aan Cuba is zaterdag be gonnen. Dit is bekendgemaakt door generaal Lucius Clay, die voorzitter is van een raadgevend comité voor Cubanen, die vóór het Castro-bewind naar de Ver Staten zijn gevlucht. Premier Castro en de Amerikaanse advo- ting en de losprijs werden gere geld. Op Cuba zitten ongeveer 1100 Cubanen, die aan de mis lukte invasie in april 1961 deel namen, gevangen. De gevangenen zouden worden vrijgelaten, zodra twintig procent van de „losprijs", die een waarde vertegenwoordigt van 53 miljoen dollar, is voldaan. Schepen en vliegtuigen, die de medicamenten en voeding naar Cuba brengen, zullen op de terugweg Cubaanse gevangenen meenemen. De eer sten zijn reeds zondag In Miami hebben ruim een jaar geduurd Het geld voor de losprijs is bij eengebracht door familieleden van de gevangenen, vakbonden en particulieren. Veel artikelen zijn door de everanciers geschon ken. Radio-Havanna heeft het tot stand komen van de regeling bevestigd en gezegd dat de „schadeloosstelling" binnen 6 maanden zal worden voldaan. De gevangenen zullen vandaag vrij gelaten worden. Donovan heeft persooulijk het nieuws bekend gemaakt aan ge vangenen in het Castillo del Principe te Havanna en bood schappen gezonden naar ande- Amerika en Engeland de kernbe wapeningswedloop weer active ren" aldus de radio. De Britse ..Daily Express" brandmerkte de overeenkomst als „omkoperij". Groot-Brittannië krijgt de Polarisraket doch wordt daardoor vast aan Europa ver bonden, zo zegt het blad. Het communiqué Iaat zien dat Ken nedy zijn onwrikbaar besluit om Engeland in Europa te krijgen, heeft weten door te zetten. Als extra duwtje bood hij ook pre sident De Gaulle Polaris-raketten aan, zo meent het blad. Het socialistische „Daily He rald" bracht het nieuws onder de kop: ..Kennedy overwint op alle fronten. MacMillans overgave". Verscheidene bladen waren echter de mening toegedaan, dat premier MacMillan de grootste politieke crisis van zijn leven te wachten staat. Zij noemden hem zeer kwetsbaar voor de argumen ten, dat Engelan.i de honderden miljoenen ponden sterling voor de Poloris-onderzeeërs niet kan opbrengen en dat het land voor niets miljoenen heeft uitgegeven aan vliegtuigen voor de Skybolt- raket. D- Amerikaanse „Washington Post" schreef zaterdag dat de klap voor, Engeland hard zal aan komen wanneer MacMillan niets anders dan de Polaris-raket mee naar huis brengt. Of de overeenkomst veel of weinig betekent zal door gebeur tenissen e'ders worden beslist, aldus het blad. dat vindt dat het gehele document druipt van gevèn en nemen. In Britse en Amerikaanse krin gen in Nassau meende men dat de door Kennedy en MacMillan gesloten overeenkomst de onder linge samenwerking in de N.A.V.O. zal bevorderen. Men wees er verder op, dat Groot-Brittannië, in NAVO-ver- band, de beschikking zal houden over een eigen kernzwaard. Voorts werd aangevoerd, dat het akkoord een onderstreping betekent van het soavereinö recht van een land, om zichzelf te ver dedigen en op de erkenning, dat het hiertoe in staat is. Volgens het Brits-Amerikaanse akkoord zal 't Britse kernzwaard deel uitmaken van een NAVO- kernwapenmacht. Engeland zal echter, in geval van nood, het onaantastbare recht bezitten om zijn kernwapens voor zijn eigen verdediging aan te wenden. Een vijand, die Groot-Brittan nië zou willen aanvallen, zal hierdoor van tevoren zeker weten dat hij in dat geval ook ramp zalige schade in zijn eigen land kan verwachten. MacMillan heeft zorgvuldig he! aanbod van Kennedy overwogen om de ontwikkeling van de „Sky bolt" voort te zetten op basis van een gelijke verdeling door Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten van de hieraan verbonden kosten. Hij kwam hierbij echter tot de slotsom dat het zeer ge waagd zou zijn voert te gaan met de vervaardiging van deze raket, indien de Verenigde Staten zelf het welslagen hiervan in twijfel trokken. Het is duidelijk dat met de ver vanging van de nog in ontwikke ling zijnde „Skybolt" door de reeds in serie vervaardigde „Pola ris" het zwaartepunt van de Britse kernwapenmacht van de luchtmacht naar de vloot is ver legd. De nieuwe onderzeeboten, di6 met de ..Polaris" worden uitge rust. zullen op Britse werven worden gebouwd en door Britse zeelieden worden bemand. De Verenigde Staten zullen hulp verlenen bij het beproeven van door de Britten te vervaar digen uitrustingsstukken, het op leiden van personeel en even tueel op nog ander gebied, waar over met Groot-Brittannië rege lingen zouden worden getroffen. Een zegsman verklaarde nog dat de nieuwe Britse kernwapen- strijdmacht als een vergroting van het NAVO-kernzwaard kan worden beschouwd. In Britse en Amerikaanse krin gen te Nassau werd de hoop uit gesproken dat de bereikte Brits- Amerikaanse overeenkomst in sterke mate tegemoet zal komen aan de wens van enkele kleinere NAVO-leden. die grotere zeggen schap willen hebben bij het be palen der kernwapenstrategie van het Nnordatlantische verbond. Er werd in deze kringen op ge wezen dat partijen er bij het sluiten van het akkoord vanuit zijn gegaan, dat dit tot overeen komsten van wijdere strekking kan leiden. In een voor Vaticaan-radio zijn geslagen, doch de geest en gearriveerd. De onderhandelingen ran het Pijnbemeneiland. uitgesproken en in tal van lan den heruitgezonden Kerstbood schap heeft Paus Johannes za terdagavond gezegd, dat het be staan van de vrede en het vurig verlangen om de vrede te bewa ren een waarborg zijn voor de rust in de wereld. Paus Johannes herinnerde aan zijn op 25 oktober uitgesproken oproep tot vrede en onderling begrijpen en zijn beroep op de regeringen van alle landen om de weg van onderhandelingen te blijven volgen voor het be houd van de vrede. Daarop terugblikkend meen de de Paus thans onloochenba re aanwijzingen te kunnen zien, dat zijn woorden niet in de wind Zaterdagnacht heeft zich in het dal van de Reus in Zwitserland een sneeuwstorting voorgedaan waardoor de internationale spoor lijn via de Sint Gothard op zes kilometer ten noorden van Goe- schenen werd geblokkeerd. Een vrachttrein, die tussen Chiasso en Bazel rijdt, werd gedeeltelijk on der de sneeuw bedolven en ont spoorde. Er zouden geen persoon lijke ongelukken gebeurd zijn, maar wel is er aanzienlijke ver traging ni het treinverkeer ont staan door de onderbreking van de verbinding tussen Bazel en Milaan. Op dit traject rijden dagelijks een driehonderdtal per sonen- en goederentreinen tussen Noord-Europa en Italië. Alle trei nen worden via Lcetschberg ge leid. De dorpen Wassen en Goesche- nen en het ski-oord Andermatt zi:n geheel geïsoleerd en van elek trische stroom verstoken. Ook de hoofdspoorlijn Zurich SalzburgWenen is zaterdag nacht door verscheidene lawines bij Langen-am-Arlberg volkomen geblokkeerd. Het spoorwegver keer tussen Zwitserland en Oos tenrijk is omgeleid over Lindau RosenheimKufstein (Beleren) met aanzienlijks vertraging voor de internatieaals treinen. het hart van vele mensen heb ben gelaakt en nu mogelijk nieuwe vooruitzichten openen op een broederlijk vertrouwen onder de mensen en de hoop levendig houden qp een waar achtige maatschappelijke en in ternationale \isede. Van alle aardse rijkdommen is de vrede de belangrijkste en de kostbaarste. - De vrede geeft de wereld veiligheid en rust. Vereiste daarvoor is echter de goede wil van alle mensen. Bij gebreke daarvan hoopt men vergeefs op vreugde en zegen. Voor het behoud van de vrede en de verdediging daarvan tegen alle gevaren zei de Paus het zijn plicht te achten „de dienaar van de dienaren van God" te zijn. De Paus verklaarde dat in de loop van twintig eeuwen zich slechts enkele malen een zó vu rig verlangen naar de door God gewenste eenheid onder de men sen heeft geopenbaard. Deze eenheid is een grote verplichting, die op ieder's geweten rust. Op de dag des oordeels zal niet ge vraagd worden of men de een heid tot stand heeft gebracht, doch of men daarvoor gebeden, gearbeid en geleden heeft en daarvoor zelfbeheersing, ver draagzaamheid en naastenliefde heeft betracht. Gewagend van de eerste zit ting van het algemene concilie, „als een lichtend baken over de eeuwige stad", zei de Paus dat één der resultaten daarvan is geweest de spontaan aan de dag getreden en door velen onver wachte zin van eenheid en be wuste aandrang tot christelijke broederschap. De Paus wekte zijn toehoor ders op te streven naar vrede rondom ons", zodat deze zich over geheel de wereld zal ver spreiden. Hutdzuiverheid - Huidgezondheid I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1