PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDS NIEUWS Geen Nederlandse visa voor jonge Russen Zondagdiensten AGENDA Zaterdag 22 december '62 DE VRJjE ZEEUW Pag. 3 TERNEUZEN Afscheid directrice landbouw- huishoudsch. „Do Leeuwtjes". Gistermorgen vond in een dei- lokalen van de landbouwhuis- houdschool „De Leeuwtjes" een bijeenkomst plaats, waarin de directrice, mej. M. N. Zandee, na 1 jaar aan de school verbon den te zijn geweest wegens haar aanstaand huwelijk afscheid nam. Hoewel dus kort, bleek toch wel uit de vriendelijke woorden, de bloemen en geschen ken, die de scheidende directrice aangeboden werden, dat zij zich in dit tijdsbestek een gewaar deerde kracht heeft getoond. Overigens vond mej. A. v. d. Leede, consulente van de Z. L. M., die hier de honneurs waar nam, deze tijd van het jaar niet bepaald gunstig om afscheid te nemen. Verscheidene personen, die hier gaarne bij tegenwoordig hadden willen zijn, moesten we gens andere besognes verstek laten gaan. Zo kon de voorzitter voor het landbouwonderwijs in Zeeland, de heer B. H. G. ter Haar Romeny hoe gaarne deze dit ook had gewild niet aan wezig zijn en ook namens de Commissie van het Landbouw- huishoudonderwijs was er be richt van verhindering. Wel wa ren er leden van de Commissie van Toezicht, de directrice van de school te Axel, mej. M. Ge luk, vertegenwoordigsters van de Bond van Plattelandsvrouwen en natuurlijk het voltallige leer krachtencorps aanwezig! Uit hetgeen mej. v. d. Leede verder in haar openingswoord zeide, bleek wel, dat men door het bedanken van de huidige di rectrice nogal met de handen in liet haar had gezeten. Enige sol licitatie-oproepen hadden geen succes en het bestuur van de Z. L. M. vreesde dan ook, dat men in 1963 een directieloos tijdperk aan de huishoudschool te Ter- neuzen zou ingaan, toen plotse ling als een reddende engel als waarnemend directrice kon wor den benoemd mej. M. G. A. van Maldegem uit Kortgene. Mej. Van der Leede zei voorts hoe langer hoe meer bewonde ring te hebben voor jonge men sen, die de moed hebben, de lei ding der school op zich te nemen, omdat hieraan veel verantwoor delijkheid verbonden zit. Zij dankte mej. Zandee voor het prettige zakelijke contact, dat zij steeds met haar had, doch ook voor de persoonlijke relatie. Mevr. J. E. DekkerVarel in haar funktie van voorzitster van de Commissie van Toezicht en de heer Slabbekoorn, na mens de leerkrachten, namen met een prettig speechje af scheid, waarbij de laatste op merkte, dat de school in 14 maanden tijds vier leerkrachten wegens huwelijk verloor! Tenslotte waren het de schei dende en de nieuwe waarnemend directrice, die het woord voerden. De eerste noemde het een leer zame en prettige tijd in Terneu- zen doorgebracht en roemde de steun en samenwerking die zij van leerkrachten en de concier ge, de heer De Priester, steeds had mogen ontvangen, terwijl mej. Van Maldegem zich intro duceerde als tijdelijk directrice en hierbij de hoop uitsprak, dat alle goede dingen die ten opzich te van de verhoudingen waren gezegd, tijdens haai- beheer zou den worden bestendigd. Mej. Zandee overhandigde hier na de sleutels van het gebouw aan mej. v. Maldegem. wat dan de symbolische overdracht van het directieschap betekende. Het of ficiële gedeelte van dit afscheid was hiermede beëindigd Mej. v. Maldegem is streekver- heteringslerares en pas terug ge keerd van een reis naar Amerika, die zij in het uitwisselingspro gramma van de Plattelandsjon geren maakte. Kerstwijding afd. Terncnzen- Centruni van de Ned. Chr.- Vrouwenbond. Een groot aantal leden der af deling TerneuzenCentrum van de Ned. Christen-Vrouwenbond was woensdagavond in het ge bouw „De Schakel" bijeen voor een te houden Kerstwijding. De zaal was met kerststukjes en brandende kaarsen sfeervol versierd. Ter opening werd gezongen Ps. 9S 2 en 4, waarna de presi dente mevr. M. TerlouwVink voorging in gebed, ook werd een gedeelte uit het Evangelie van Johannes door haar gelezen. Mevr. C. van Overbekede Zeeuw verzorgde de inleiding over „Een Kind is ons geboren" en de Kerstliturgie uitgegeven door het hoofdbestuur van de Ned. Christen-Vrouwenbond werd door drie bestuursleden op ge voelvolle wijze gelezen en gede clameerd. In de pauze, die daarna volg' de, werd koffie met gebak aan geboden. Na de pauze werden eerst twee coupletten gezongen van het zeer bekende Kerstlied „Stille nacht", waarna het zangkoortje van de afdeling onder leiding van mevr JumeletVermeer een zeer mooie Kerstcantate ten gehore bracht, terwijl de presidente tus sen de zangnummers door het Kerstevangelie las. Het mooie Kerstverhaal „Het raadsel der liefde", gelezen door mevr. T. den Engelsman Zegers, wérd met grote aandacht gevolgd en hiermee was ook het eind van deze stemmingsvolle avond genaderd. Staande werd nog „Ere zij God" gezongen waarna mevr. Dijkhuizen Goot jes met dankgebed eindigde Kerstbijeenkomst afdeling Terneuzen Nederl. Ver. van Huisvrouwen. Donderdagavond vierde de Nederl. Ver. van Huisvrouwen, afd. Terneuzen, haar Kerstavond in de feestelijk versierde zaal van het jeugdgebouw „De Schakel" De voorzitster, mèvr. W. Ver meulenMaarsse, mocht een groot aantal leden verwelkomen, alsmede de voordrachtskunsten», res mevr. Aafje Top.. Na de samenzang: „Daar is uit 's werelds duist're wolken", hield de presidente een Kerst toespraak, waarna gezongen werd: „Nu zijt wellekome, Jesu, lieve Heer". Aafje Top vertelde nu de legen de van Robert Crottet: „Het ant woord van het grote rendier", een teer en sprookjesachtig ver haal, waarnaar door allen met grote aandacht werd geluisterd. In de pauze werd traditiege trouw chocolademelk met be schuitjes en andere versnaperin gen rondgediend. Vervolgens droeg Aafje Top voor twee verhalen van Anna Blaman: „De arme student" en „Hotel Bonheur". Tot slot werd gezongen: „Komt allen tezamen", waarna de presi dente Aafje Top dankte voor haar mooie voordracht en allen een vrolijk Kerstfeest en een ge lukkig nieuwjaar wenste. Zij hoopte dat de vreugde van deze avonS aan anderen zou wor den doorgegeven. Mutaties Korps Koninklijke Marechaussee. Met ingang van 2 januari a.s. is de kommandant van het dis- trikt Terneuzen van de Konink lijke Marechaussee, majoor E. N. Spronk, overgeplaatst naar de Staf van de 3e divisie Konink lijke Marechaussee te Arnhem. Met ingang van dezelfde datum wordt het kommando van het distrikt Terneuzen overgenomen door majoor J. W. Cramwinckel van de Staf le divisie Konink lijke Marechaussee te Breda. Majoor Spronk heeft alhier het kommando gevoerd van no vember 1956. Prijzenswaardig initiatief op tentoonstellingsgebied. Twee nog jeugdige Temeuze- naars, n.l. mej. Loes de Theije en de heer Ad Weterings, hebben het loffelijk initiatief genomen het perceel Dekkerstraat 3 te Terneuzen om te toveren in een permanente expositieruimte. Zij zullen er voorlopig op bescheiden schaal hoofdzakelijk eigen werk tentoonstellen, zoals schilder werk, tekeningen, poppen, enz. Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd ook werk van binnen- en buitenlandse artisten te exposeren. Met enkelen heb ben zii bereids contact opgeno men, ó.m. met de Rotterdamse kunstenaar Voskuil. Uiteraard is de opzet van mej. De Theüe en de heer Weterings eenvoudig gehouden, maar hun streven is er in elk geval op ge richt de stad hunner inwoning aan een blijvende expositie te helpen, die ten allen tijde voor uitbreiding vatbaar blijft. Wij kunnen een ieder aanraden er eens een kijkje te gaan nemen. BRESKENS Kerstmiddag bejaarden- sociëteit. In „De Uitkomst" is woens dagmiddag de jaarlijkse Kerst middag voor de bejaarden van Breskens gehouden. In het openingswoord van mevr. Poissonnier, voorzitster der Vereniging van Huisvrouwen werd een welkomstwoord ge sproken tot burgemeester J. Eek- hout met zijn echtgenote en de talrijke bejaarden. Wij stelien het op prijs, aldus de presidente, dat de burgemees ter samen met vele inwoners deze Kerstmiddag wil vieren. Wij zijn samen gekomen om deze herdenking op onze eigen wijze te vieren- Wij streven er naar troost te brengen bij eenzamen, bejaarden en zieken. Laten wij op deze Kerstherdenking alle zorgen vergeten en allemaal het goede denken en ons gelukkig prijzen dat wij deze middag kun nen medemaken, aldus de presi dente. Door mevr. Niermans werden de bejaarden die in het afgelopen jaar overleden zijn herdacht, als mede H. M. Koningin Wilhelm! na. Zij verzocht enkele minuten stilte te betrachten ter hunner nagedachtenis, waarna het 6e couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Onder leiding van mevr. Vroon werd door enkelen het licht in de kerstboom omstoken waarna „Wij komen te zamen" werd ge zongen, begeleid op het harmoni um door mevr. Goldsmeding. Door verschillende dames wer den nog Kerstgedichten en ver halen voorgedragen. Onder leiding van mevr. Kareis zong een meisjeskoor met Th. v. d. Heuvel aan het harmo nium. Bij de sluiting was het weder om mevr. Poisonnier die dank bracht aan de velen die hun me dewerking aan deze middag heb ben verleend. Voorts werd het gemeentebestuur dank gebracht voor zijn financiële steun voor het sociëteitswerk, evenals zovele anderen, die steun aan de be jaardensociëteit verlenen. Voorts spoorde zij de bejaarden aan de sociëteit te bezoeken en hoopte zij dat in deze vlug voortschrij dende tijd nog eens de eerste steen voor een bejaardentehuis zal worden gelegd. Vergadering luchtbuks- vereniging. Door de luchtbuks vereniging Breskens is in de zaal van het „Casino" de algemene jaarverga dering gehouden. De voorzitter, de heer J. van Steenbergen, noemde het een goed jaar voor de vereniging. Alle uit- en thuiswedstrijden kon den worden gewonnen, waarbij de hoogst gemiddelde schutters waren: O. de Witte 294/9 pnt; P. Versprille 28 5/9 pnt en v. d. Lyke 281/9 pnt. Wegens vertrek naar elders nam de voorzitter afscheid en werd de heer O. de Witte tot voorzitter gekozen. Tot bestuurs leden werden gekozen de heren J. Keijmel en L. Oostenbrugge. Dia-avond V.V.V. In zaal „Casino" heeft de Breskense V. V. V. voor leden en belangstellenden een dia-avond gegeven, welke, ondanks het slechte weer, zeer goed bezocht was. Voorzitter J. Heijboer richtte een bijzonder woord van welkom tot burgemeester J. Eekhout, de verschillende verenigingsbestu ren en de heer E. Gittenberger, die dia's zou vertonen. Nadat de oud-voorzitter, de heer J. Moorlag, door de heer Heijboer dank was gebracht voor het vele werk, dat hij voor de V. V. V. had gedaan, vertoonde de heer Gittenberger zijn kleu rendia's over W. Zeeuws-Vlaan- deren, „Vacantieland". De heer J. Heijboer dankte aan het slot van de avond de heren Gittenberger en Vis voor het vertonen der dia's. TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Th. Bos, Markt 25, tel. 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstr. 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: Zuster J. M. A. Burger, Van Steenbergen laan 65, tel. 3360. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- straat 36, tel. 777. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts Janssen te Axel. Centrale bakkerij De oprichting van de N. V. Broodbakkerij West Zeeuws- Vlaanderen te Breskens is thans een feit. Deze week konden na een voorbereidingsperiode van ongeveer twee jaar de oprich- tingsaktie voor de aankoop van de grond gepasseerd worden. Deze centrale bakkerij zal ge vestigd worden in het uitbrei dingsplan van Breskens, ten oos ten van de rijksweg. Het gebouw, waarvoor inmid dels de rijksgoedkeuring verkre gen is, zal een afmeting krijgen van 40 bij 40 m. Mede dank zij de medewerking van het E. T. I. en de Rijksmid denstandsconsulent, de heer J. Corstanje, hoopt architect J. Loonen uit Breskens op korte termijn dit project bestedings- klaar te hebben, zodat in 1963 nog begonnen kan worden met bakken van brood en banket, waarvoor de modernste machi nes op bakkerijgebied zullen worden geplaatst. Met dit pro ject wordt Zeeland een primeur bezorgd. Bakkers uit andere gemeenten hebben reeds belangstelling voor deze centrale bakkerij, om hier van brood te betrekken. Mede ook de vele persorteelsmoeilijk- heden en de grote vraag naar brood en banket in het seizoen. Voor Breskens zal ook de bezor ging vereenvoudigd worden en met het modernste bezorgings materiaal worden uitgevoerd. De binnenverdeling zal in vier delen worden gesplitst. Er zal een deegafdeling worden ge bouwd, welke door een transport band verbonden zal zijn met een automatisch gaasmatoven, welke door gas verwarmd wordt. Naast deze gaasmatoven zal men de beschikking krijgen over enkele inschietovens voor klein werk, zoals banket. De directie zal gevoerd worden door alle negen deelnemende bakkers waarvan er enkele di recteur zullen zijn en de overige commissaris. Deze bouw en haar organisa tie is mede te danken aan de steun en de medewerking van de heer Schuilenburg van de Ne derlandse Bakkerijstichting in Den Haag. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van de rijks politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over de volgende voor werpen: diverse wanten en handschoe nen, ceintuur, wit metalen ko kertje met inhoud, tasje met in houd, bankbiljet en regenbroek. BOSCHKAPELLE Kaartavond KAB Aan de eerste kaartavond van de KAB afdeling in dit wintersei zoen werd door 40 leden deelge nomen. Er werd gekaart op pun ten en met verwisseling van maat. Uit de plaatselijke kas wa ren een aantal mooie prijzen be schikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: 1. E. Piessens: 2. L. Erpelinck; 3. J- Lambert; -I. A. van Baste- laar; 5. J. de Klerk; 6. S. Erpe linck; 7. J. de Klerk; 8. E. Lam bert; 9. L. de Smet en 10. A. Meijs. OVERSLAG Konijnen gestolen Donderdag was de rijkspolitie alhier in actie voor de opsporing van de dader(s), die des nachts een ongewenst bezoek hadiden) aan de konijnenhokken van rus tig slapende inwoners. Aanvankelijk was de hond op het goede spopr. dat, zoals ver wacht werd, naar de Belgische grens leidde, doch door de felle regenbuien raakte de hond het spoor kwijt op de betonnen ver keersweg, waarop de Belgische politie, die alle medewerking verleende, het verdere onderzoek op Belgisch grondgebied voort zette. Door haar werd een ledige juten zak gevonden, waaraan konijnenhaar kleefde, doch dit was tot nog toe alles, zodat de dader(s) nog op vrije voeten rondhuppelen, hetgeen met de konijnen wel niet meer het ge val zal zijn. ZAAMSLAG Herv. Vrouwenver. „Martha" Woensdagavond werd door de Herv. Vrouwenverenigng „Mar tha" met enige genodigden in het Verenigingsgebouw een advents- wijdingsdienst gehouden. De zaal bood met haar passende versie ring en de vele ontstoken kaar sen een stemmingsvolle aanblik. De presidente mevr. Becht van der Zee opende deze samen komst met een hartelijk wel komstwoord en verzocht als ope ningslied te zingen Gez. 1 1, 3 en 5, als samenzang volgde nog Gez. 88, waarna de presidente voorging in gebed. Eer de liturgie van deze kerst herdenking aanving declameerde mevr. Lensen—de Bokz het inni ge „Kerstfeest" van D. A. Cra merSchaap, met als slot: En Hij wilde daarmee zeggen: „Zie, zo ben Ik; neem Mij aan!" Het is Kerstfeest, zegt mijn Moe- [der, Omdat God dat heeft gedaan! De leidster bij het gesprokene van de Kerstliturgie was mevr. Becht, terwijl verder hieraan medewerkten de dames Van Arenthals, Verpoorte en De Vos. Een gevormd vrouwenkoortje zong Gez. 23 en Gez. 122. Tijdens de eerste pauze werd een kopje chocolade of thee met een versnapering aangeboden, terwijl aan de aanwezige heren een rokertje werd gepresenteerd. Na de pauze las mevr. Becht het kerstverhaal „De aanrijding" van Anne de Vries, hetgeen met volle aandacht werd gevolgd. Nadat het zangkoortje het lied „Er ruist langs de wolken" had gezongen, werd wederom gepau zeerd en een verversing gebruikt, waarna als samenzang een twee tal kerstliederen werden gezon gen, gevolgd door enkele voor- drachtjes betrekking hebbende op het Kerstfeest. Aan het eind van deze herden kingsavond zeide mevr. Becht dat nog een kollekte zou worden ge houden voor leniging van de nood in Algerije, waarheen door het betreffende hoofdbestuur dekens zullen worden gezonden. Deze kollekte bracht 44,80 op. Als slotzang werd gezongen Gez. 29, waarop de presidente het gevormde zangkoortje, de aanwe. zigen en allen die op enigerlei wijze aan het slagen van deze herdenkingssamenkomst mede werking hadden verleend, dank betuigde en de avond besloot met het uitspreken van het dankge bed. ZIERIKZEE Door stuk balk getroffen en gedood. Bij restauratiewerkzaamheden aan de Nederlandse Hervormde kerk in Noordwelle, gemeente Westerschouwen, is gistermor gen de 63-jarige metselaar C. van der Velde uit Serooskerke door een stuk balk getroffen en zó ernstig gewond, dat hij ter plaat se is overleden. VLIEGTUIG IN WARSCHAU NEERGESTORT Een Pools passagiersvliegtuig is voordat het op het vliegveld van Warschau zou landen, neerge stort en in brand gevlogen. De 5 bemanningsleden en 27 passa giers zijn om het leven gekomen. De foto geeft een beeld van de ravage. ZATERDAG 22 DECEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „The ladies man". Concertgebouw. 8 u.: „De piraten van Tortuga". Café Maandag. 7.30 uur: Prijskaarting. Café J. P. Klaassen, Oude- landseweg: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.3o en 9 u.: „Greep naar de macht." ZONDAG 23 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De piraten van Tor tuga; 4.30 en 8 uur: ..Jerry als huisknecht". Concertgebouw, 8 uur: „De piraten van Tortuga." AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Greep naar de macht"; 8 u.: „De stille getuige". MAANDAG 24 DECEMBER AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De stille getuigen". DINSDAG 25 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Hercules contra de vampiers"; 4.30 en 8 uur: „Blue Hawaii". Concertgebouw, 8 u.: „Her cules contra de vampiers". Café „'Zeeland", 2.30 uur: Grote prijskaarting. Café Bison, 3 uur: Prijs- pieken. AXEL: Het Centrum, 3.45 en 8 uur: „Abends in die Scala". /WOENSDAG 26 DECEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Hercules en de vam piers"; 4.30 en 8 uur: „Blue Hawaii". Concertgebouw, 8 u.: „Her cules contra de vampiers". OTHENE: 2 uur: Prijskaar ting. AXEL: Het Centrum, 3.45 en 8 uur: „The greatestshow on earth." ZAAMSLAG: Café P. Missu, 2.30 uur: Prijskaarting. HOEK: Café Den Hamer, 2 u.: Prijskaarting. Het vervoer van honden en katten in het gehele land weer toegestaan. De minister van landbouw en Visserij heeft met onmiddellijke ingang het verbod van vervoer van honden en katten uit de ge meenten Amsetrdam en Nieuwer Amstel ingetrokken. Het Sowjet-persbureau Tass heeft vrijdag gemeld dat de Ne derlandse ambassade in de Sow- jet-Unie geen visa heeft willen geven aan een Russische jeugd- delegatie die was uitgenodigd voor het negende congres van het Algemeen Nederlands Jeugdver- bond te Rotterdam. Dit congres wordt heden geopend. Tass meldde voorts dat er geen verklaring is gegeven voor de af wijzing van de verzoeken om visa. Een woordvoerder van het cen trale comité van de bond van jonge communisten van de Sow- jet-Unie heeft volgens Tass ge zegd, dat uit de weigering ander maal blijkt „dat zekere kringen in Nederland hun toevlucht ne men tot zeer verschillende me thoden om te voorkomen dat er vriendschappelijke contacten tus sen de jeugd van de twee landen entstaan en tot ontwikkeling ko men". Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag bevestigd dat de desbetreffende verzoeken om vi sa zijn afgewezen en dat dit, zo als gebruikelijk bij het weigeren van visa, zonder opgave van redenen is gebeurd. TELEFOONVERKEER MET INDONESIË NOG NIET HERSTELD In tegenstelling tot eerdere be richten, waarin werd gesproken over hervatting van het post-, telegraaf- en telefoonverkeer met Indonesië, deelt de P. T. T. mede, dat haar uit inmiddels Ont vangen nadere mededelingen is gebleken, dat deze hervatting uit sluitend het post- en telegraaf- verkeer betreft, dooh nog niet van toepassing is op de telefoon- vert» DODELIJK VERKEERSONGEVAL Donderdagmiddag is de 24- jarige motorrijder J. Luikens uit Den Helder toen hij de betonweg bij Den Oever overstak, aange reden door een personenauto. De motor, die 25 meter werd meegesleurd, vloog in brand. De motorrijder en de automobilist werden zwaar gewond. Naar een ziekenhuis in Den Helder ver voerd. De heer Luikens overleed na aankomst. NA ONGELUK OVERLEDEN In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is vrijdagmiddag over leden de 29-jarige heer G. Lange- jans uit Alphen aan de Rijn, medicijnbezorger van een apotheek. De heer Langejans werd vrijdagmiddag gewond bij een ongeluk nadat hij in zijn per sonenauto werd ingehaald door een andere personenauto, waar bij de beide wagens elkaar heb ben geraakt. De heer Langejan is toen waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt botste tegen de muurafscheiding van het Oudhoomse begraafplaats. TWEE DODELIJKE AANRIJDINGEN IN EINDHOVEN Bij verkeersongevallen te Eind hoven zijn vrijdag twee personen om het leven gekomen. Vroeg in de ochtend is in de Hoogstraat de 59-jarige weduwnaar W. P. Amijs door een bromfiets aange reden. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. Enkele uren later werd een wielrijder, de 55-jarige gehuwde P. J. van der Broek op de Gel- dersewegPiuslaan door een be stelauto aangereden. Hij is aan zijn verwondingen overleden. Beide slachtoffers woonden in Eindhoven. Door machines veroorzaakt lawaai zou geen oorzaak van ziekten zijn Daar verondersteld wordt, dat het aanhoudend lawaai in fabrie ken het ontstaan van hoge bloed druk, suikerziekte en andere or ganische ziekten kan veroorza ken of leidt tot geestesstoringen, heeft dr. Aram Glorig voor de Amerikaanse Academie voor neus-, keel- en oorziekten een speciale studie van dit onder werp gemaakt, zo meldt U.S.I.S. Dr. Glorig is tot de conclusie gekomen, dat niets er op wijst dat lawaai enige invloed heeft op de gezondheid, behalve een vermindering van het gehoor. Zijn onderzoek heeft zich echter uitsluitend Uitgestrekt tot het lawaai dat in fabrieken wordt veroorzaakt. Hij kan daarom niets zeggen over de gevolgen van het lawaai dat met grote energie gepaard gaat, zoals bij voorbeeld dat wat veroorzaakt wordt door straalvliegtuigen, want dit onderzoek is nog niet afgesloten. Volgens deze deskundige hangt het gehoorverlies af van de in tensiteit en het trillingsgetal van het geluid. Hij merkt in dit ver band op dat het gehoorverlies bij het ouder worden ongeveer 15 decibel bedraagt en dit verlies kan zonder erngstige schade voor het vermogen om gesprek ken te voeren worden geleden. Produktie-indexcijfers De algemene produktie-index (basis 1953 is 100), heeft, blij kens het C.B.S., voor oktober een gemiddelde opgeleverd van 187 tegen 162 in september 1962 en 171 in oktober 1961. Dezelfde cij fers, doch gecorrigeerd voor sei zoen en lengte van de maand, kwamen uit op resp. 171, 164 en 161. Van enkele bedrijfsklassen zijn de indexcijfers voor oktober reeds beschikbaar t.w. bouwma terialen en aardewerk 150 (sep tember 1962: 146, oktober 1961: 138), leder en rubber 169 (154, 162), gas, elektriciteit en water 206 (183, 187). De laatst bekende cij fers van de metaalnijverheid zijn september met 200, textiel met 117 en voedings- en genotmidde len met 188 (vorige maand resp. 201, 126 en 137). DRIE ITALIANEN POOGDEN AUTO TE STELEN IN AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de Indische buurt drie Italianen aangehouden in ver band met een poging tot auto diefstal. Een 26-jarige journalist was bezig in een Nederlandse auto de bedrading onder het dashboard door te verbinden, zijn twee landgenoten, een 24- jarige monteur en een 26-jarige laarman, bevonden zich in de na bijheid in een Italiaanse auto. Het trio, dat in Rome woont, was met vakantie in Amsterdam. Zij zullen vermoedelijk wel worden uitgewezen AANGEHOUDEN WEGENS SMOKKELEN VAN JACHTGEWEREN De douane te Zevenaar heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de in Duitsland werken de P. S. aangehouden wegens het smokkelen van jachtgeweren. Twee geweren konden in beslag worden genomen. Afgelopen zo mer heeft S. twee geweren naar zijn woonplaats op Texel ver voerd. Eén daarvan werd aan een eilandbewoner, de heer T. B„ verkocht; het andere werd in zijn ouderlijke woning in de polder Eierland gevonden. De rijkspoli tie heeft tegen S. proces-verbaal opgemaakt. TWEE JEUGDIGE AMSTERDAMSE ZAKKENROLSTERS AANGEOUDEN Een 21-jarige mevr. G. F. U. T. en haar 14-jarige zusje A. M. T. uit Amsterdam zijn donder dagmiddag in een warenhuis aan de Nieuwendijk op heterdaad be trapt op zakkenrollerij. Bij hun aanhouding hadden zij twee por- temonnaises met geld in hun be zit. Rechercheurs hadden in sa menwerking met de controle dienst van een groot warenhuis aan het Damrak een uitgebreid net gesponnen om een einde te maken aan de vele gevallen van zakkenrollerij. De vrouw en het meisje hebben tegenover de re cherche toegegeven zich enkele tientallen malen schuldig te heb ben gemaakt aan zakkenrollerij, hoofdzakelijk in grote zaken in de binnenstad. KIND NA AANRIJDING OVERLEDEN In Arnhem is de achtjarige Ja cob Vaartjes door een auto ge grepen toen hij plotseling de weg overstak om naar zijn va der te gaan die met een kerst boom thuis kwam. De jongen werd bij de aanrij ding ernstig gewond en is korte tijd later in een ziekenhuis over leden. Stevenson verwacht dat Amerika en de Sowje-Unie de Cubaanse crisis nog vóór Kerstmis zullen hebben opgelost Alai Stevenson, het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties, heeft vrijdag op een persconferentie verklaard te ver wachten dat Amerika en de Sowjet-Unie vóór Kerstmis de Cubaanse kwestie zullen hebben opgelost. Over Kongo zei Stevenson, dat Amerika het zenden van een militaire missie naar dat land geen politieke oogmerken heeft. Oe Thant heeft om materiaal ge vraagd en de missie zal in dat verband ter plaatse nagaan wat er nodig is. Van Russische be moeiingen in Kongo was Steven son niets gebleken. Stevenson acht het dringend noodzakelijk, dat het in Kongo tot een hereniging komt. Bij voorkeur zou dit geweldloos moe ten gebeuren. Over de samenwerking tussen Oost en West zei Stevenson, dat de samenwerking bij het ruimte onderzoek moet worden vergroot. Op het gebied van de handel en het gebruik van kernenergie voor vredesdoeleinden zijn da vooruitzichten eveneens bemoedi* gend.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5