LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TAHKSTATION FOTO/FILM GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN t/üvi KERKDIENSTEN Gemakk lei KmGeschenken-Show Zaterdag 22 di DE VRIfE ZEEUW Zaterdag 22 december '62 Gemeentebegroting aangenomen Ruimte voor uitvoerige beschouwingen MET ESSO BENT U BETER UIT! AMERIKAANSE MISSIE NAAR KONGO KRACHTTOER Blitse arts na niertransplantatie overleden ONTWIKKELDEN BRITTEN ZELF NIEUWE KERNWAPENS KERKNIEUWS Voor de zondag BELANGRF] STREEKDE IN HULS' Wedstrijdprograi van de K. N, V. Z. V. B. voor zate en zondag 23 dece "npinri 2 Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Terneuzen gisteravond de begroting voor 1963 aangenomen, waarhij dient te worden opgemerkt, dai de lieer Dielemaii (S. G. F.) zich princi pieel tegenstander verklaarde van alle subsidies voor sport, spel en openbare vermakelijkhe den. De woordvoerders van de F-v.d.A.. de K.V.P., de C.H.U. en de A.R./G.P.V. hebben van de ge legenheid een algemene beschou wing te houden, ruimschoots ge bruik gemaakt. Uit deze beschou wingen viel op te merken, dat al. Ie grote vraagstukken die zich in een snel groeiend Terneuzen aan de orde zjjn, de onverdeelde aandacht van alle partijen heb ben en dat er over het algemeen een eensgezind oordeel hierover bestaat. Men was het college van B. W. zeer dankbaar voor de voort varende wijze waarmee de pro- blemeh worden aangepakt en B. W. op hun beurt prezen de raad om de eensgezindheid die op allerlei manieren raar buiten treedt. Het was met name de wet houder van Financiën, de heer H- A. M. A. de Meijer, die hierbij opmerkte dat dit vooral bij de Overheid een zeer goede indruk moet maken. Veelheid van zaken Als eerste woordvoerder sprak de heer R. Hol namens de P.v.d. A., die in zijn beschouwing over de financiën kon concluderen, dat de „Financiële Verhoudings wet 1960" een, naar het zich laat aanzien wat zekerder basis biedt voor de samenstelling der ge meentebegroting dan voorheen, al dient hierbij enige reserve in acht te worden genomen. Hij meende, dat een voorzichtig financieel beleid geboden blijftt, al moet een geraamd tekort van ruim 102.000 niet als verontrus tend worden beschouwd. Hij zei het gematigd optimisme van het college van B.. W„ voor wat de financiën bettreft, te kunnen delen. Hij wees er verder op, dat het realiseren va« vele infrastructu rele werken in onze gemeente no dig is. Bevordering woningbouw De woningbouw blijft een bron van zorg als het gemeentebe stuur het hoofd wil blijven bieden aan de voortdurende bevolkings aanwas. In de eerste plaats aan dacht voor de woningbouw met daarnaast ook aandacht voos de bouw van grotere typen wonin gen leek de woordvoerder van de P.v.d.A. allernoodzakelijkst. Meer dan voorheen dient er aandacht te worden besteed aan de bouw van kleinere eenheden voor be jaarden en alleenstaanden. Twee faktoren verontrusten dé fractie van de P.v.d.A., aldus de heer Hol. Enerzijds de zorg om de zozeer begeerde bouwvolu mes, aan de andere kant de strijd om voor aanvaardbare prijzen woningen te kunnen bouwen. De heer Hol bepleitte en later werd hij in deze mening gesteund door de wethouder van Openbare Werken, de heer M. de Vos het realiseren van continu-bouwpro- gramma's op langere termijn en in grotere contingenten, terwijl men waarschijnlijk zal moeten overgaan tot gehele of gedeelte lijke systeembouw of verdergaan de normalisatie. Inzake het ver loop der grondprijzen gedurende de laetste tien jaar wenste de heer Hol verder te worden inge licht. Hij vroeg zich af, of het geen aanbeveling verdient in ruimere mate tot grondaankoop over te gaan, eventueel renteverlies en verdere onkosten ten spijt. Een wat groter areaal heeft tevens 't voordeel van tijdwinst voor on derhandeling en eventuele ont eigening. De heer Hol bepleitte waak zaamheid voor de toenemende omvang van de dienst van Maat schappelijk Werk in verband met de groei van de gemeente. „De industrialisatie heeft in het voorbije jaar een bevredigend verloop gehad" noemde de heer Hol een uitdrukking van het col. lege van B. W. dat hen siert om de bescheidenheid. Niet min der dan 135 ha grond werd in en kele jaren tijds gebruikt voor in dustrievestiging. Er is sprake van een spectaculaire ontwikke ling. Door vestigingen van toe leveringsbedrijven naast de nieu we industrieën wordt de werkge legenheid in de kanaalzone zeer gevarieerd. In zijn beschouwing wijdde de heer Hol aandacht aan cie plan nen die door ir N. Snijders zijn ontworpen voor de aanleg van nieuwe havens. Volgens een des tijds verschenen rapport was cir ca 25 c/c van de gemeentebevol king rechtstreeks of zijdelings met de scheepvaart verbonden. Een uitvoering der plannen, zo dra de financiering veilig is ge steld achtte de heer Hol noodza kelijk. Voor wat de recreatie betreft meende spreker er goed aan te doen de aandacht te vestigen op de noodzaak van een jeugdher berg, een vrije jachthaven en ten kampeerterrein. Nu de verkeerssituatie via de Invalsweg gedeeltelijk is voltooid en onbevredigend moet worden genoemd, vroeg de heer Hol, of met de uitvoering van het tweede gedeelte kan worden begonnen. Na nog enige aandacht te heb ben besteed aan het Postkantoor dat voor nieuw-Terneuzen veel te excentrisch ligt, het politiebureau waarvoor volgens de voorzit ter, mr H. Rijpstra, juist door de Dienst der Domeinen de koopacte van de grond aan de Roscgracht was ingezonden en een plaat-, selijk museum drong de heer Hol met klem aan op de totstandko ming van een vaste oeVerverbn- ding. Hoogtepunt Namens de K.V.P-fractie voer de de heer W. Weterings het woord, die zo mogelijk een nog uitvoeorigere beschouwing hield dan de voorgaande spreker. De heer Weterings noemde de moge lijkheid tot het houden van deze jaarlijkse beschouwing een hoog tepunt in het politieke leven van onze gemeente. Hij \yees er daar bij op dat een enorme vooruit ging werd geboekt ten aanzien van de onderlinge verdraagzaam heid. Hij bracht eveneens hulde aan het college van B. W. en aan de ambtenaren ter gemeente-se cretarie. Alvorens tot de eigenlijke alge mene beschouwing over te gaan wilde de fractieleider der K.V.P. enkele belangrijke puntent in het afgelopen jaar noemen. Hij me moreerde de benoeming van de heer Henry tot burgemeester van Numansdorp en Klaaswaal, het afscheid van de heer Dees als ge meentesecretaris en de benoe ming van zijn opvolger, de heer Van Pagee, de opening te Sluis kli van het „Bad-. Brandwéer. en Bajescomplex", de diverse grond- transacties en het ontwikkelings plan voor de haven- en industrie terreinen door ir. Snijders. Ten slotte de belangrijke besluiten in verband met de bouw van een cultureel centrum, de oprichting van een gemeentelijke H.T.S., het spuitplan Serlippenspolder en de aanleg van de verbindingsweg TerneuzenSluiskil. Niet verontrustend De gemeentelijke financiële toestand kon de heer Weterings niet verontrustend noemen. De ontwikkeling van Terneuzen noemde hij van groot belang voor de gehele streek. Daar men van het secretariepersoneel niet het onmogelijke mag verwachten is de K.V.P.-fractle het met B. W. eens met de personeelsuitbrei ding op korte termijn, evenals met het in het leven roepen van een nieuwe gespecialiseerde afde. ling voor „Onderwijs, Culturele en Sportzaken", waaraan de K.V.P. graag zou zien toever trouwd het mede-helpen op gang brengen van een intensiever vreemdelingenverkeer. De ge dachten van de K.V-P.-woord- voerder gingen daarbij ook uit naar de jeugdzorg. Het stichten van een nieuw po litiebureau achtte de heer Wete rings eveneens zeer urgent. Voor wat betreft de volksge zondheid vroeg spreker de aan dacht voor de subsdiëring der Kruisverenigingen, van de Schoolartsen dienst en de School- tandverzorging. Iets mis In de sector Volkshuisvesting hebben wij de indruk dat er iets mis loopt, zo merkte de heer We terings op. Als er geen bijzonde re maatregelen worden genomen krijgen wij een relatief acute nood aan bouwrijpe gronden. Hij drong aan op radicale en even tueel rigoureuze maatregelen en op het in versneld tempo aan hangig maken van de in voorbe reiding zijnde uitbreidingsplan nen, welke de overbruggingspe riode moeten opvangen tot het gereedkomen van de op te spui ten Serlippenspolder. Ook spoedi ge vastlegging van de defnitieve grondprijzen wilde de heer Wete- rigns graag onder de aandacht van het college van B. W. bren gen. Een evenwichtigte economi sche ontwikkeling van de ge meente vereist een toewijzing aan bouwvolume die in overeenstem ming blijft met de groter wor dende behoefte. Ook de heer We terings drong aan op gerationali seerde woningbouw en op het bouwen van bejaardenwoningen te Sluiskil. Voorts besteedde spre ker aandacht aan het onderwijs om daarna, evenals zijn voorgan. ger uitvoerig in te gaan op de havenplannen, waarbij de verde re economische ontwikkeling ook eisen meebrengt van verdere so ciale, maatschappelijke, culture en recreatieve aanpassing. De aandacht blijven vestigen op de noodzaak van een goede verbindings op de Westerschelde achtte de heer Weterings van eminent belang. Hij besloot met een compliment dat momenteel het bestaan van de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg geen beletsel is voor het maatschappelijk werk door orga nen van het kerkelijk initiatief, terwijl de samenwerking tussen deze diensten groeiende is. Meer tijd In de beschouwing die de heer J. A. de Feijter namens de C.H.U. fractie hield, wees hij er op dat de ontwerpbegroting vier maan den vóór de aanvang van het jaar, dus vóór 1 september moet worden aangeboden. De heer De Feijter wilde graag de uiteenzet ting van de voorzitter hierom trent (een ontbreken van de nodi ge tijd( graag aanvaarden. Wet houder De Meijer wees er in zijn nabeschouwing eveneens op dat in het vervolg deze ontwerp-be- groling in september, uiterlijk in oktober mag worden tegemoet gezien. Hoewel liet tekort ook de heer De Feijter niet verontrustte, meende hij toch te moeten wij zen op een streven naar een slui tende begroting. De memorie van B. W- op de vragen en opmerkingen naar aan leiding van het afdelingsonder- zoek noemde de heer Do Feijter te kort. De C.H.U.-woórdvoerder ze; met betrekking tot de haven plannen van ir Snijders de con crete voorstellen van B. W. met belangstelling tegemoet te zien. Ook de heer De Feijter memo reerde het belangrijke besluit der gemeente uit de Centrale Dienst te treden. Dit houdt in dat in het komende jaar veel aandacht zal moeten worden besteed aan het formeren van een eigen dienst. Hij hoopte op 1 januari 1964 met een eigen dienst te kunnen be ginnen. Met betrekking tot de indus trialisatie meende de heer De Feijter te kunnen concluderen dat hierdoor het bevolkingsover schot zal kunnen worden opge vangen. Ook de woningbouw ver ontrustte de heer De Feijter. Spreker zag in Sluiskil een grote moeilijkheid voor het gemeente bestuur. Het uitbreidingsplan houdt te weinig rekening met de be staande toestanden. De heer De Feijter verzocht om inlichtingen over het sanerings plan voor de binnenstad. Woning verbeteringen kunnen in de bin nenstad niet worden uitgevoerd, omdat men nog niet weet waar men aan toe is. Sprekende over de mogelijk heid van een derde wethouder zei de heer De Feijter tenslotte dat de C.H.U.-fractie hiermee in be ginsel kan instemmen, doch dan zal er tussen de Protestans- Christelijke fracties in deze raad toch wel een zekere overeen stemming moeten zijn. Twee fracties Als woordvoerder van de A.R. en G.P.V. merkte de heer A. Ra- mondt op dat, hoewel er een zeer goede samenwerking tussen de A.R. en de G.P.V. is, deze toch als twee afzonderlijke fracties dienen beschouwd te worden. De heer Ramondt wees op het steeds versnellende tempo waar in Terneuzen zich ontwikkelt. Voor de naaste toekomst althans koesterde hij hooggestemde ver wachtingen. Ook hij sprak zijn bewondering uit voor het werk van B. W. en het secretarie- personeel- Woningen Ook deze woordvoerder ver heelde zijn ongerustheid omtrent de woningbouw niet. Als oorza ken noemde de heer Ramondt het late beschikbaar komen van het extra volume, achterstand bij de uitvoering van het bouwrijp maken der terreinen en vooral de sterke prijsstijging bij de aanbe stedingen van de laatste tijd. Premiewoningen en woningen in de vrije sector zou hij graag meer zien gebouwd worden om zo meer ruimte te krijgen voor woningwetwoningen Zorgenkind Ook uit hegeen de heer Ra mondt over Sluiskil opmerkte, bleek dit stadsgedeelte het zor genkind van deze fractie te zijn. Voor Sluiskil staan er momen teel grote belangen op het spel, Hij meende dat de leefbaarheid, waarover tegenwoordig zoveel wordt uitgesproken, sterk in het geding komt. De heer Ramondt zei dat de realisatie van het „nieuwe Sluis kil" veel duurder komt dan oor spronkelijk werd aangenomen cn dat is zeer te betreuren. ..Als wij oorzaak en gevolg, de Rijkswaterstaatswerken en de herbouw, als één geheel zien en daarin betrekken dat men wel een huis voor zichzelf maar een woonplaats voor de volgende generaties bouwt, dan menen wij te mogen stellen dat de extra kosten, welke het gevolg zijn van binnen dit herbouwplan uiter aard nodige sanering, niet mo gen komen ten laste van de huidige ingezetenen, maar dat hiervoor een beroep op de over heid gerechtvaardigd is". De heer Ramondt besteedde eveneens aandacht aan het on derwijs en wees op de onmogelij ke toestand waarin de Christelij ke ULO school zich bevindt. Perfektc samenwerking In de allereerste plaats de voorzitter, burgemeester mr. H. Rijpsti-a. en daarna de beide wet houders, de heren M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer, toonden zich zeer erkentelijk voor de lof, die hen, het secretariepersoneel en de politie werd toegezwaaid, en de voorzitter meende de raads- dan ook dank te moeten bren gen voor de prettige en eens gezinde samenwerking, ondanks politieke tegenstellingen. De voorzitter zei. dat het hem verheugde, dat particulier initia tief tot oprichting van een mu seum wilde komen. Uit de beantwoording van de verschillende beschouwingen nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.! Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Slechts Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet hel: bleek, zowel bij de voorzitter als bij de beide wethouders, een zij het voorzichtig optimisme. Voor wat de sportvelden te Sluiskil betreft, hoopte mr. Rijp- Rijpstra spoedig de plannen te kunnen voorleggen. Ook de re creatie-mogelijkheden voor Ter neuzen wilde de voorzitter gaar ne in studie nemen. De nieuwe ambtenaar zal dit als onderdeel van zijn taak krijgen. Het schetsplan voor de open bare kleuterschool te Sluiskil is 2 dagen geleden opgezonden, al dus mr. Rijpstra, en ook hij noemde de toestand, waarin zo wel de Christelijke als de Rooms Kaholieke ulo-school verkeert, onhoudbaar. Het verkrijgen van een urgentie-verklaring is ech ter uiermate moeilijk. De Gemeentelijke H. T. S. is bij het Ministerie van O, K. en W. aan de orde gesteld. De wethouders aan het woord In zijn antwoord wees de heer De Vos op de op handen zijn de eigen dienst voor de Gemeen tewerken. Wanneer deze zal kun nen aanvangen, is moeilijk te zeggen, omdat er te veel fak- oren een rol in spelen. Ook was spreker van mening, dat de wo ningbouw niet loopt zoals wen selijk is. Systeembouw leek ook hem de juiste oplossing, al moet men daar enige voorzichtigheid bij moet betrachten. Over het bouwen in de Serlip penspolder zei de heer De Vos, dat hierin nog niet kan worden begonnen, omdat na de aankoop van de gronden het idee van op- spuien kwam. Dit zal nog wel enige tijd vergen. Het bouwen van woningen in de premie- en vrije sector, wordt over het algemeen gemeend, dat hierin moet worden beperkt.. Daarin maakt Terneuzen een uitzondering omdat wij hier wo ningen van allerlei typen nodig hebben. Betreffende Sluiskil merkte de heer De Vos op dat de ongerust heid daar toch ook weer niet te groot mag zijn. „Luister niet naar de profeten die niet. met de tijd mee kunnen en nog altijd naar het verleden kijken". Het zal veel mooier en leerbaarder wor den dan het ooit geweest is. De wethouder betreurde het dat er mensen zijn die de dupe worden van de kanaalplannen. Maar over het algemeen kan de toekomst daar met vertrouwen tegemoet worden gezien. De havenplannen noemde de heer De Vos zeker voor de eerste jaren voldoende. Het is zaak mot beide benen op de grond te blij ven, want déze plannen kosten vele miljoenen. Als wij redelijk blijven zal de overneid gemakke lijker naar ons luisteren. Ook de wethouder van Finan ciën, de lieer De Meijer, bleek daarna deze mening te zijn toe gedaan. Hij zei dat men niet zo maar aan de eerste de beste grond moet verkopen. Terneuzen komt voor wat dat betreft voldoende in de belang stelling, waaraan de voorzitter later toevoegde dat op Nieuw jaarsdag een der radio omroepen tussen 12.00 en 12.40 uur aan Terneuzen aandacht zal besteden als ontwikkelingsgebied. Over de industriële ontwikke ling merkte de wethoudei van Openbare Werker op dal het ge meentebestuur soms verweten wordt dat het de plannen te lang bij zich houdt. Hij meende dat het beter is deze eerst dan vrij te ge ven wanneer een grondaankoop een feit gaat worden. Toekomst „Wij moeten zeker ook aan de toekomst denken, voor wat het economische klimaat betreft", aldus wethouder De Meijer in zijn hoopvol gestemde nabeschou wing, „al kunnen wij de eerste jaren wel vooruit. Hij voorspelde dat B. W. niet zullen terug schrikken grote kosten te maken wanneer de omstandigheden zulks eisen. De toekomstmogelijk heden zijn groot en de eerste 5 a 6 jaar zullen wij zeker unieke kansen krijgen, zo meende de wethouder van Financiën. In de E.E.G.-landen staan wij in het centrum van de belangstelling. Over het P.TT.-kantoor zei de heer De Meijer vernomen te heb ben dat er plannen zijn tot ver nieuwing en uitbreiding van het bestaande kantoor. Dit riep reacties op bij de raadsleden die meenden dat ook in nieuw-Terneuzen de mensen volledig moeten kunnen worden geholpen. Voor wat de acquisitie van de haven en industrie betreft zei de heer De Meijer, dat er genoeg be. langstelling is en dat de haven plannen van ir Snijders in '67/'68 moeten verwezenlijkt zijn, wil de scheepvaart kunnen opgevangen worden. De heer De Meijer verwachtte voor de toekomst dat wellicht 75 procent der bevolking hiervan zal kunnen profiteren. Hopelijk ten voordele van de gehele streek, zo voegde hij er aan toe. Na nog enkele punten nader te hebben besproken werd overge gaan tot het bespreken van de diverse begrotingen, die zonder noemenswaardige op- of aan merkingen werden aangenomen. Als slot van de openbare raadsvergadering van gister avond werd het voorstel van B. W. de benoeming van de heer Walraven tot onderwijzer aan de Schipperssehool in te trekken, aangenomen omdat deze geen vrijstelling van militaire dienst kan verkrijgen. In zijn plaats werd de heer P. J. de Later benoemd. Kon'' Uw fotohandelaar presenteert de a m mtt," CADEAU-IDEEEN VOOR WIE BESCHEIDEN wil ZIJN OF ROYAAL MAG ZIJN AMSTERDAM HEEFT BIJNA 800 BRUGGEN Amsterdam, het Venetië van het noorden, heeft nu bijna 800 bruggen. Deze week heeft de aannemer aan het gemeentobe stuur de 600.ste brug opgeleverd, die gelegen is in de tuinstad Buitenveldert, bijgenaamd „De Zilverkunst". De 500ste gemeen- tebrug werd ruim vijf jaar gele den voltooid. Er zijn in de hoofdstad voorts 116 particuliere bruggen en 81 spoorbruggen, waardoor het to taal thans 797 bedraagt. Een uit acht man bestaande Amerikaanse militaire commissie is naar Leopoldstad vertrokken om na te gaan in welke mate de troepen van de Ver. Naties al daar behoefte hebben aan mili taire uitrusting. Het hoofd van de commissie, luitenant-generaal Truman, deelde kort voor het vertrek mede dat hij waarschijn lijk een dag of vijf, zes zal be steden aan de bestudering van deze kwestie. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen hebben de Ver. Naties gevraagd om trans portvliegtuigen. hefschroefvlieg- tuingen. jeeps en noodbruggen. Ook het hoofd van de V. N. in Kongo, Robert Gardiner, is naar zijn hoofdkwartier in Leopold stad teruggekeerd na overleg te hebben gepleegd met leden van het V. N.-secretariaat. Een Duitse ambtenaar heeft een krachttoer verricht: in 1960 werkte hij slechts een halve dag, ondanks een uitstekende gezond heid. En voor deze minimale in spanning kreeg hij zelfs nog een premie omdat zijn arbeid op een zondag viel. Deze modelamblenaar van het ministerie van Justitie van de Westduitse deelstaat Rijnland Westfalen voerde „vakbondsbe zigheden" aan als voorwendsel om nooit op zijn post te staan. Men heeft het thans echter ge merkt. want het geval is gesig naleerd in het jaarverslag dat de rekenkamer van de staat heeft gepubliceerd. De 34-jarige Britse arts Ian Clark, op wie in augustus j.l. niertransplantatie was toege past. is vrijdag in een Londens ziekenhuis overleden. Zijn vriend, de 32-jarige arts David Spencer, had toen een van zijn nieren opgeofferd in de hoop daarmee het leven van dokter Clark te kunnen redden. Voor zover bekend was dit de eerste operatie in Engeland waarbij tussen gever en ontvanger van de overgeplante nier geen bloed verwantschap bestaat. Van de zijde van het Londense ziekenhuis is meegedeeld, dat de dood van dokter Clark te wijten is aan de gevolgen van de over spanning die al jaren lang oen van de hoofdoorzaken van zijn ziekte is geweest. PARIJS ONTDOET ZICH VAN ZIJN DUIVEN De oorlog tegen de duiven, die in Parijs al enige jaren aan de gang is, treedt in een nieuwe fase met een verbod om deze schone doch bevuilende dieren waar dan ook te voederen. Men mag. strikt genomen, zelfs geen voedsel op zijn raamkozijn leg gen om de uithongering volledig te maken. De autoriteiten nemen de strijd, die tot dusver vruchte loos is gebleken, met nieuwe mid delen en met des te groter ernst op omdat grote kosten gemoeid zijn met het schoonwassen van de gebouwen welke reeds voor een groot deel van de eeuwen oude zwarte aanslag zijn ont daan. De luchtvaartmedewerker van het Britse dagblad „Daily Tele graph" wist vrijdagmorgen te melden dat de Britse lucht macht kortgeleden de studie over minstens twee kernwapens die effectiever zijn dan de Sky- bolt-raket heeft voltooid. Zoals bekend zullen de Verenigde Sta ten naar verwacht wordt de leve ring van raketten van laatstge noemd type aan Groot-Brittan- nië stopzetten. Volgens de lucht vaartmedewerker heeft men de plannen voor de vervaardiging van raketten die evenals de Skybolt uit vliegtuigen wor den afgeschoten, nu geheel ge reed. Deze nieuwe raketten zou den nog moeilijker te onder scheppen zijn en een nog groter verwoestend effect hebben dan de Amerikaanse raket. De kosten die aan de produktie van deze raketten verbonden zijn, zouden een fractie bedragen van die welke met de uitrusting van een Britse vloot van Polarisonderzee- boten samenhangen. GEREF. GEMEENTE Vloos wijkstraat Beroepen ds D- L. Aangeen- brug, van Rijssen, BETHLEHEM En ze vonden het Kindeke... Lucas 2 16 „Bethlehem" is geen: kerstslem ming. Er zijn mensen, die op Kerst feest met „Stille nacht, heilige nacht" tevreden zijn. Die Kerst feest hebben, als hun ziel een en kele stonde vroom meedeint op de heilige stemming van Kerstfeest en jaareind. Het is ook ontroerend schoon. Zoals het ontroerend schoon kan zijn. als de avondzon op de onme telijke hei een eenzame wrakke hut ombundelt met haar laatste stralen. Maar aanstonds trekt dat licht weg en ja, dan is er toch niet meer dan een oude wrakke hut, die tegen de kou en nood van de nacht geen beschutting bieden kan. Zo gaat het met onze Kerst stemming: ze biedt geen baat te gen de harde werkelijkheid. Dan blijft er van ons „mooie" Kerst feest niets anders over dan wat stompjes kaars en wat vertrapte versiering en we vegen de vol gende morgen met de afgevallen dennenaalden ook de Kerststem ming ons leven weer uit. Bethle hem is: „het Kindeke". Toen ik een kleine jongen was, heb ik vaak 's avonds lang wakker gelegen, omdat vader nog niet thuis was. Ja, moeder was er wel, maar vader was er nietMaar, als ik dan de sleutel in het slot hoorde steken en vaders zware stap in de gang dan was ik ge rust. Dan ging ik slapen, want vader was thuis. Dét is de komst van dat Kin deke. In de kribbe van Bëflflëfiëm gaat de deur van de wereld open. God treedt binnen God zelf. Vader is thuis! Maar, dat Kindeke? Is dat dan geen heel erge teleurstelling: God zoeken eneen Kindeke vin den. Neen, dat is geen teleurstel ling. Dat is juist de grote rijkdom van Kerstfeest, dat die grote en almachtige God Zichzelf zó klein, zó nietig, zó armtierig heeft ge maakt, dat iedereen, ook de aller kleinste, ook de allergeringste, ook de allerslechtste erbij kan. Dat Hij die geweldige blijdschap in zó klein formaat aan de wereld presenteert, dat zelfs de kleinste mond ervan eten kan. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 23 DECEMBER. Axel: 10 uur Ds. P. J. Ponnings; 19.30 uur Kerstwijdingsdienst Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. R. G. .1. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 uui en 11 uur Ds. C. A. F. van Stipriaan Luïscius, van Genl. Terneuzen: (Noordstr.10 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag; 3 u. Ds. J. Scholten„De Schakel: 9.30 uur Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 10 uur Ds, P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Sas van Gent: (in zaaltje van de Ned. Herv. Kerk) 7 uur Ds. A. J. Verbeek. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Smit; 3 uur Ds. C. v. d. Jagt, van Zoute- Spui. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. Brons, van Bunschoten. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en S uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Frans Ilalslaan.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF\ GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en G uur Ds. Reuver. VOLLE EVANG. GEMEENSCHAP (Filadelfia kapel) Terneuzen 10 uur samenkomst. 20.30 uur bidstond. Iedere vrij dagavond om S uur samenkomst. VRIJ EVANG. GEMEENTE Terneuzen: 7 uur (in „Bethel") Ds. v. d. Molen, Vrij Ev. Pred. te Cadzand. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H Bierman. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 14 uur Lof en 19 uur Gelezen H. Mis. Glinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: K. H Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur. 10.3Ü uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H.H. Missen; 17.UU uur Avondmis WEST ZEEUWS-VLA AN DEREN. ZONDAG 23 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis (Viering H. Avondmaal). Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede; 10 uur Ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 10 uur de heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Wika R. J. Wasterval Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen (Viering H. Doop). Retranchement: 10 uur de heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk (Viering H. Avondmaal). St. Anna ter Muiden: tt uur Ds. C. Balk (Viering H. Avondmaal). Sl. Kruis: 9 uur: Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. J. Schollen, van Terneuzen. Zuidzande: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Het kwakkelweer va lopen weken heeft d programma's lelijk d> gegooid. Voor de kom Wijddagen zijn de v ten opnieuw allesbeh stig. Het heeft dus alle amateurontmoeti voor één de revue te seren. Voor het over der vastgestelde wedst .wijzen wij naar het programma hetwelk u aantreft. (Roosendaal wordt op 2e Kerstdag In de 2e klasse B st: dende ploegen Middelb se Boys en Zeeland een vrij gemakkelijke ontmoeten op eigen .Hontenisse, Uno Steenbergen. Van de heid zullen de Terneuzi zwarten gebruik moet om zich wat verder derste trio te distancië gen in Hulst en volgen thuis tegen Hontenis: de Terneuzenaars de binnen te halen, hetg' twijleld binnen hun Zij hebben de punten en er zal dus voor worden DERDE KLASSE D De Axelse oranjew vangen de Kaaise wie ze momenteel plaats delen. Een ui voor de enige Zeeuw, klasser zich alleen aai nestelen. Zeelandia dat relat: positie inneemt, trekt FC, waar de Middelbu harde dobber krijgen Bjorgvliet is verschovei Kerstdag. Goes is vrij. zodat plaats kan klimmen laaggeplaatste Meto VIERDE KLASSE H Het is jammer dat AardenburgIJzendijki week geen doorgang nde nemén de Aard' nog steeds de tweede piet een punt achte jjferseke, evenwel met Strijd minder. Yerseke wint moi Biervliet terwijl Aarde Koewacht zijn allerbest zal moeten voorzetten r Corn Boys en de Le Boys wachten op een van de twee leidend Ze zijn er dus beide qm op Clinge resp. twee punten te ve nodig zijn om een 1 leiderspap te houden LuetorSteen is van belang voor plaats van de Zuidbei Voor woensdag 26 J2e Kerstdag) zijn fcesteld de wedstrijden Koewacht; IJzend Boys enAardenoi seke. Als de Aardenburg gróte strijd in hun voor nen beslissen, lijkt on< naar het kampioenseha] de promotie geëffend. ZATERDAGVOETBAL Voor het landelijk voetbal is vandaag programma vastgesi klas B van Zuid I 'vrije middag, evenals op zaterdag 29 deceml Voor zaterdag 5 werd het programma vember j.l. geprojecte januari volgt het retu van 22 september 196: (Betaald voetli EREDIVISIE FeijenoordHeracles Fortuna '54Ajax PSVVolendam Willem II—ADO DOS—NAC VolewijckersG V AV Blauw Wit—MVV EnschedeSparta EERSTE DIVISIE Fortuna VI.Ensch Rode JC-DWS VeendamVelox RBC—Elinkwijk Schev. Holl. Sp.Lim DHC—Eindhoven WV—Sittardia Go Ahead—Excelsior TWEEDE DIVISIE Oldenza al—Heerenveen St ormvogelsTubantia ZI C—AGOVV Be Quick—Graafscli

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2