Gemeenteraad van Zaamsiag Conjunctuurtest over november 1962 Pagina 10 DE V R IJ E 2 E E U vV Zaterdag 22 december '62 BRAND OP AMERIKAANSE LUCHTMACHTBASIS (Slot.) 10. Behandeling gemeentebegro ting 1963. De Voorzitter verzocht de Com missie voor het nazien van de be groting verslag uit te brengen van hun bevindingen. Namens de Commissie rappor teerde de heer De Visser dat de begrotingen werden nagezien. De Commissie sprak haar waardering uit voor de duidelijke en overzich telijke wijze waarop de begroting is samengesteld en zei dank voor de toelichting die op alle posten zijn gegeven. Met voldoening kon vastgesteld worden dat de finan ciële toestand van de gemeente ge zond is. Dit is te danken aan rui mere uitkeringen uit het gemeen tefonds maar ook aan verschillen de maatregelen die in het verleden werden getroffen b.v. de instelling van het reservefonds voor wegen enz. De Commissie" stelde voor de brandstoffentoeslag van 40,te verhogen tot 50, De Voorzitter zeide dat het voor stel van de Commissie behandeld zal worden bij de desbetreffende post, volgno. 346. Van de gelegenheid algemene beschouwing te houden werd door niemand gebruik gemaakt, waar na de Voorzitter de artikelsgewtjze behandeling van de begroting aan de orde stelde. Volgno. 33. Bijdrage van het rijk in de exploitatie kosten van wo ningwetwoningen, gebouwd voor 31 dcc. 1945. De heer Florussen zeide, hoewel dit niet precies op dit volgnununer thuishoort, de slechte toestand van de riolering van de woningen in de Puntstraat naar voren te willen brengen. Vele woningen komen met de riolering op een punt samen en dat geelt van tyd tot tijd moeilijkheden. Bij verstop pingen moet, waar de gecombi neerde aansluiting ligt, steeds in de tuin gegraven worden. Iedere woning zou afzonderlijk aangeslo ten moeten kunnen worden. De Voorzitter zeide dit met de de opzichter te zullen bespreken. De heer l>e Visser zeide dat de riolering geheel volgens de teke- ning uugevoerd, maar waarschijn- Üjk zal dit indertijd zo gedaanzjjn uit bezuinigingsoogpunt, werden de woningen nog via een septietank aangesloten op de ge meentelijke riolering, kater is daarvan afgestapt, hoewel hu wel van mening is dat dit nog eens spaak zal lopen. De heer Florussen bracht verder het schilderwerk aan de gemeente woningen ter sprake. Ieder jam: wordt er wat aan geschilderd, maar nooit eens afdoende. Hij zou liever zien dat iedere schilder een aantal woningen kreeg toegewe zen die hij volledig in onderhoud heeft. De Voorzitter zeide dat er nu een rioleringssysteem is. Deze zaak kan bekeken worden, maar men moet niet vergeten dat de onder- houdsnorm veel te laag is. De heer De Visser was eveneens van mening dat het onderhoud on toereikend is. Goed onderhoud is alles voor een woning. Er moet zijn inziens een norm gevonden worden om aan een behoorlijk onderhoud toe te komen. De heer Van Cadsand merkte op dat de situatie ten opzichte van de riolering ook zo is bij de huurkoop woningen in de Axelsestraat. Volgno. 91. Huur van gronden. De heer Florussen vroeg welke grond de gemeente heeft achter het Geref. rusthuis. De Voorzitter deelde mede dat dit een tuin is die vroeger behoor de bij de woning van het hoofd van de school op het Plein. De tuin is nu tijdelijk in gebruik ge geven aan de heer Oele. Volgnos. 121/147/334/ 363: Ver pleging blinden/ Blindenzorg. Van de directeur van het Blin- dengesticht te Bussum is bericht ingekomen dat de verpleegprijs met ingang van 1 jan. 1963 voor L. de Keijzer met 600 wordt ver hoogd Ingevolge de regeling voor ziening blinden wordt 60% van de kosten van verpleging van het rijk terug ontvangen. De volgnos. 121, 334 en 362 die nen met 600 te worden verhoogd en volgno. 147 dient met 360 te worden verhoogd. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten Hoofdstuk XI. Belastingen. De heer Florussen vroeg of er in verband met de gunstige finan ciële positie van de gemeente de mogelijkheid tot enige belasting verlaging bestaat. De Voorzitter deelde mede dat dit reeds in het college van B. en W. is besproken. B. en W. zijn ook van mening dat langzamerhand de lijd daarvoor aangebroken is. B. en W. willen deze zaak tegen 1964 opnieuw bekijken. In 1963 vindt de laatste limietkorting plaats op grond van de nieuwe financiële verhouding. De nieuwe regeling gaat dus in 1964 in z'n geheel werken. Destijds moesten verschil lende belastingen ingevoerd wor den om voor een hogere uitkering uit het gemeentefonds in aanmer king te komen. Als we steeds maar zoggen dat de gemeente er goed voorstaat, moeten de burgers daar ook iets van zien. De verlaging zal zodanig gekozen moeten worden dat zoveel mogelijk ingezetenen van profiteren. De heer Florussen kon zich hienpee verenigen; het voorzie- ningspeil van de gemeente mag daardoor natuurlijk niet verminde ren. Volgno. 169. Algemene uitkering uit het gemeentefonds. In de staatsbladen nr. 375, 376 en 377 zijn de besluiten verfijning algemene uitkering probleemgebie den, mijngemeenten en Wadden eilanden geplaatst. De verhoging van de algemene uitkering bedraagt, te beginnen met het uitkeringsjaar 1961, voor do probleemgebieden, waaronder alle gemeenten in Zeeland behoren, 2,per inwoner, verhoogd met het uitkeringspercentage. Dit volgno. kan dus verhoogd worden met 3125 x 2,12 is ƒ7000. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 12. Vergoeding aan de burgemeester voor het gebruik van eigen auto binnen de gemeente. De heer Van Cadsand merkte op dat er al rekening mee gehou den is dat de nieuwe burgemees ter een eigen auto zal hebben. De Voorzitter zeide dat het in derdaad voor de nieuwe burge meester geldt. De waarn. burge meester komt daarvoor niet in aanmerking en mag aileen de door hem gereden kilometers in reke ning brengen. Volgno. 24. Presentiegeld leden van de raad. De heer Florussen vroeg hoe de leden er over dachten 's avonds te vergaderen. Dit leek hem practi- scher. De heer Faas zegt dat hij daar altijd nog vóór is geweest. De heer De Visser zeide daarvan nooit een voorstander te zijn ge weest. In de avonden wordt er toch al zoveel beslag op de mensen gelegd voor allerlei andere verga deringen. Indertijd is gezegd dat er pre sentiegeld moest komen omdat er loonderving was. Nu is er presen tiegeld en nu is het weer niet goed. Soms is het inderdaad wel eens ongemakkelijk, maar hij vond dat het eigenlijk tekort doet aan het decorum van de raad om 's avonds te vergaderen. Bovendien bepaalt de Voorzitter de vergadering. Het vergaderen in de avond lokt hem niet aan. Mogelijk kan het aan- vangsuur wat worden verschoven b.v. naar 4 uur. De Voorzitter wees er op dat het regl. van orde op het ogenblik be paalt dat de vergaderingen bij voorkeur worden gehouden op maandag des namiddags 2.30 uur. De heer Faas zeide dat hij voor de avondvergaderingen nooit ge pleit heeft uit financiële overwe gingen, maar het kan in een be drijf bepaald moeilijk zijn; door het aanvangsuur zoals het nu is, is de hele middag gekraakt. Voor al van maart tot november levert het bezwaren op. De Voorzitter zeide dat hij per soonlijk liever over dag de verga deringen heeft. Hij stelde voor dat B. en W. zich over deze zaak zul len beraden. Hiermee werd akkoord gegaan. Volgno. 28. .Jaarwedden van ambtenaren en bedienden te secre tarie. De heer Van Cadsand zeide dat er bij de pensionering van de ge meente-ontvanger verschillende verschuivingen in de posities heb ben plaats gehad. Hij vroeg of dit een goed verloop heeft gehad en of dat van invloed is geweest op de verhoudingen. De Voorzitter zeide dat de amb tenaren in het overleg betrokken zijn geweest. De goede verhoudin gen onder het personeel zijn ten volle gebleven. Volgno. 74. toormachines. De heer Florussen vroeg naar de aanschaffing van de nieuwe schrijfmachine. Hij vroeg of door de aanschaffing voldoende de mo derne tijd gevolgd wordt, waarbij hij het oog heeft op een copieer- apparaat. Bepaalde stukken kun nen dan gemakkelijker aan de raadsleden ter inzage worden ver strekt. De heer De Visser was van me ning dat het noodzakelijk blijft door lezing van de diverse stukken de polsslag van het beleid van B. en W. te blijven voelen. Men moet niet denken dat dit met het co- piëren en toezenden van allerlei stukken kan worden opgelost. De Secretaris deelde mede dat de post voor een nieuwe schrijf machine op de begroting is ge bracht voor een machine die ver vangen moet worden. Dit is dus in de eerste plaats nodig. Over de aanschaffing van een copieer- machine is ook al eens gesproken en mogelijk dat daartoe nog wel eens een verzoek komt. Volgno. 88. Reisgeld aan passan ten en overige uitgaven der poli tie. De heer Florussen vroeg waar om door de gemeente uitgaven ge daan moeten worden voor de rijks politie. De Voorzitter zeide dat voor een schietwedstrijd van de reserve rijkspolitie een bijdrage wordt ge geven. De heer Van Cadsand zeide dat dit dus voor burgers uit deze ge meente is die zich bij de reserve rijkspolitie hebben verbonden en die bij bijzondere gelegenheden dienst in de gemeente doen. Aanschaffing kan- De heer De Visser zeide dat op deze post ook de uitgaven komen voor passanten, dat zijn dus men sen die niet verder kunnen en die geholpen moeten worden. Volgno. 90. Beloning van brand meesters en handspuitlieden. De door het bestuur van de vrij willige brandweer voorgestelde be dragen zijn, met enkele correcties, in de gemeentebegroting opgeno men. De heer Van Hoeve vond de kosien van vergaderingen onder na. 5 van de begroting nogal hoog. De Secretaris deelde mede dat hieronder o.a. vallen de kosten van bestuursvergaderingen van de vrijwillige brandweer en de kosten voor de maandelijkse kaderverga- deringen. De Voorzitter wees er op dat het een vrijwillige brandweer is en het moet op prijs gesteld worden dat de mensen zich hiervoor beschik baar stellen. Z.h.st. werden de bedragen van de verschillende uitgaven van de vrijwillige brandweer geraamd, zow als deze door het brandweerbe- stuur waren voorgesteld en zoals deze in de gemeentebegroting zijn opgenomen. Volgno. 108. Subsidie ter-zake van verkeer en toerisme. Ingekomen was een verzoek van de Vereniging voor Veilig Verkeer Temeuzen en omstreken om een subsidie voor 1963. B. en W. stel den voor een subsidie te verlenen van 50. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B, en W. besloten. Volgno. 120. Kosten van en bij dragen voor kraamverpleging. Ingekomen is een verzoek van de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland om, zo moge lijk met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1962, de subsidie voor de kraamcentra te brengen op 2, per verzorgingsdag. B. en W. stelden voor de subsi die met ingang van 1 jan. 1962 vast te stellen op 1,50 per ver zorgingsdag met een maximum van gemiddeld 10 dagen per ver zorging. Het aantal verzorgings- dagen over 1961 bedroeg 224 voor het kraamcentrum van de Groene Kruisverenigingen in Oost Zeeuws- Vlaanderen en 19 voor het kraam centrum van het Wit-Gele Kruis. De heer Van Cadsand vroeg waarom 1,50 werd voorgesteld, terwijl ƒ2,— werd gevraagd. De Voorzitter zeide dat het nu al een stijging is van 0,25 tot 1,50. Z.h.st. werd overeenkomstig hel voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 122. Subsidie aan de vereniging ,,Het Groene Kruis' Ingekomen is een verzoek van de vereniging ,,Het Groene Kruis" om de subsidieregeling te willen herzien in dier voege, dat met in gang van 1 jan. 1963 een subsidie wordt verleend tot de helft van de door de leden betaalde contributie, De contributie bedraagt op het ogenblik 7,50 per lid, per jaar De opbrengst van de contributies is in de begroting 1963 geraamd op 6600. B. en W. stelden voor gunstig op het verzoek te beschikken. De heer De Visser was er van overtuigd dat door het Groene Kruis veel goed werk wordt ver richt. Hij achtte een contributie van 7,50 per jaar niet hoog. Naar zijn mening zou dit best kunnen stijgen tot 15,Dat wil niet zeggen dat hij de gevraagde sub sidie niet wil geven, maar hij zou wel een stem willen laten horen dat de contributie toch wel tot 10 zou kunnen worden verhoogd. De Voorzitter wees er op dat bijna ieder lid is van het Groene Kruis en de contributie moest wel zó gesteld worden dat ieder lid kan blijven. We moeten dankbaar zijn dat dit werk gedaan wordt en dat de financiën het toelaten deze subsidie te geven. Wethouder De Koeijer achtte het goed dat de subsidie gekoppeld werd aan de contributie. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 128. Subsidie voor astma- bestrijding. Ingekomen is een verzoek van de Stichting het Nederlands Ast mafonds te Utrecht om een subsi die voor 1963. B. en W. stelden voor een sub sidie te verlenen van 25. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 134. Subsidie aan vereni ging voor drankbestrijding. Ingekomen is een verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme om een subsidie voor 1963. B. en W. stelden voor een sub sidie te verlenen van 25. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 136. Uitgaven terzake van de verleende garantie aan de Stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen. De Voorzitter wees er op dat over 1962 wel de maximale garan tie betaald zal moeten worden. De bezetting van het ziekenhuis over de eerste drie kwartalen is bene den de verwachtingen gebleven, terwijl de uitgaven stijgen. De heer De Visser meende dat er vorige jaar een dalende tendens aanwezig was ten opzichte van de tekorten. Z.h.st. werd het door B. en W. voorgestelde bedrag in de begro ting gebracht. Volgno. 178. Rijwielvergoedingen, De heer Florussen merkte op dat voorgesteld werd aan J. Bak ker en J. de Bruyne ook een rij wielvergoeding te geven. Hü vroeg waarom dit niet tevens gedaan werd voor J. de Jonge en J. Ha melink. De Voorzitter zeide dat het voor stel alleen gedaan werd voor de genen die buiten de kom wonen. De heer Florussen vond het niet fair de vergoeding maar aan en kelen te geven. De anderen moe ten eveneens wel eens gebruik van hun rijwiel maken. Hij zag dit als een soort verkapte loonsverhoging. De heer Verhelst sloot zich hier bij aan. De Voorzitter zeide dat dit niet als zodanig moet worden gezien; het is zuiver een onkostenvergoe ding. Wethouder De Koeijer zeide dat het enige motief is geweest dat de betrokkenen buiten de kom wo nen. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en werd aangenomen met 6 stemmen vóór en 5 sternen tegen (vóór stemden: de Voorzitter, wethouder De Koeij er en de heren Van Cadsand, Van Hoeve, Faas en De Kraker; tegen stemden; de heren De Jonge, Flo russen, Verhelst, De Visser en De Feijter.) Volgno. 186. Kosten van de ge meenschappelijke technische dienst. De heer Florussen achtte het wenselijk dat, nu de gemeente Terneuzen uit de centale dienst zal treden, stappen worden onderno men om met enkele andere ge meenten te komen tot een geza menlijke dienst. De Voorzitter zeide dat toege juicht wordt dat Terneuzen uit de dienst zal treden. G. S. moeten dit goedkeuren en vóór de uittreding daadwerkelijk tot stand komt is er nog wel enige speling. De gedach ten gaan uit naar kleinere kernen, die waarschijnlijk ook niet duurder zullen zijn. De heer De Feijter vond dit toch een eigenaardige zaak. Indertijd zijn de gemeenten er allemaal bij gesleept en nu vond hij het niet netjes dat de grootste gemeente de anderen in de steek laat. De heer Florussen was van me ning dat de gemeente Terneuzen niet uit zou treden indien de dienst goed functioneerde. De Voorzitter deelde mede dat aan de hand van de begroting 1963 van de Centrale Dienst deze post moet worden verhoogd met 2281,26. Het bedrag per inwoner stijgt van 1,95 tot 2,675 en voor de wederopbouwuitgaven van ƒ0,065 tot ƒ0,07. Z.h.st. werd dienovereenkomstig besloten. Volgno. 196. Leggers van wegen. De heer Florussen zegt van een opdracht aan de heer v. d. Waa niet eerder te hebben gehoord. De Voorzitter zeide dat deze post al eerder op de begroting ge staan heeft. Toen zijn er geen uit gaven op gedaan. Deze worden nu voor 1963 verwacht. Volgno. 272. Vergoeding aan schoolbesturen als bedoeld in art. 101, L. O. wet 1920. B. en W. stelden voor bij de mi nister van O. K. en W. een ver zoek in te dienen om bij de bere kening van de vergoeding van de kosten van de bijzondere scholen de openbare lagere school buiten beschouwing te laten. Verder werd voorgesteld de vergoeding per leerling vast te stellen op 60. Z.h.st. werd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. Volgno. 304. Subsidie aan mu ziekverenigingen. B. en W. stelden voor de subsi die voor 1963 weer te bepalen op ƒ1250. Z. h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 308. Subsidie aan Sport verenigingen. B. en W. stelden voor de subsi die voor 1963 weer te bepalen op ƒ100. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 312. Subsidie aan de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam door liet vloeken. De heer De Feijter vond deze subsidie laag. De Voorzitter zeide dat deze subsidie jaren geleden verleend is overeenkomstig het verzoek. Volgno. 314a. Subsidie aan jeugdverenigingen. Naar aanleiding van een door de heer A. Baijens ingediend ver zoek om een subsidie voor het zgn. I open-jeugdwerk stelden B. en W. voor in de begroting 1963 een post te ramen van 750 voor subsidie aan de verschillende soorten van jeugdwerk. Over de verdeling van de gelden moeten B. en VV. nog een nadere beslissing nemen. De ge dachten gaan daarbij uit naar een commissie, waarin de verschillen de soorten van jeugdwerk verte genwoordigd zullen moeten zijn en die aan B. en W. zal moeten advi seren over de wijze van verdeling van de beschikbare gelden. De heer De Visser zeide dat hij niet erg voor dit voorstel was. De confessionele verenigingen hebben nooit om subsidie gevraagd. Zij hebben zichzelf altijd geholpen en dat verdient waardering, omdat ze daarmee ook leren dat niet alles van de overheid moet komen. Hij begreep niet waarom uitbreiding aan het verzoek moet worden ge geven ten opzichte van degenen die er niet om vragen. Veel logi scher zou het z.i. zijn om het lokaal in de oude openbare lagere school gratis in gebruik te geven aan de heer Bayens. Tegen het voorstel maakte hij dus bezwaar en hij gaf in overweging het lokaal gratis beschikbaar te stellen. De heer Faas zeide ook niet met dit voorstel in te stemmen. Er is niet om deze subsidie gevraagd door de jeugdverenigingen en in hoofdzaak slaat hij achter de heer De Visser. De heer Florussen meent dat het wei goed is dal er voor de jeugdverenigingen iets gedaan wordt. Men kan wel in principe tegen zijn, maar de subsidie moet ook niet aanvaard worden. De vraag is of er een commissie kan worden samengesteld die dit uit werkt. De Voorzitter zeide dat hel ver zoek van de heer Bayens door B. en W. breedvoerig is besproken. Het wordt, niet juist geacht aan één groep subsidie te verlenen en de andere groepen buiten te slui ten. De jeugdverenigingen zijn al lemaal verenigingen met een smalle beurs, che ook wel eens graag wat meer zouden willen doen. Het is niet bekend hoe dit verder zal verlopen, maar ieder zal in de gelegenheid worden gesteld in aanmerking te komen voor een gedeelte van het uitgetrokken be drag. Hij was er niet voor het ge bouw gratis af te staan. Als dit voor de één gedaan moet worden, moet dat ook voor anderen volgen. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en werd aangenomen met 9 stemmen vóór en 2 stemmen tegen. (Vóór stem den de Voorzitter, wethouder De Koeijer en de heren Van Cadsand, Van Hoeve, De Jonge, Florussen, Verhelst, De Kraker en De Feijter; tegen stemden de heren De Visser en Faas.) Volgno. 318. Subsidie en bijdra gen voor militaire tehuizen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op de verzoeken om subsidie van de Centrale van Ka tholieke Militaire Tehuizen en van de Militaire Matigheids Missie. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, waarbij de heren Florussen en Verhelst geacht worden te hebben tegengestemd. Volgno. 320. Subsidie aan het Zeeuws Studiefonds. Ingekomen was een verzoek van de Stichting Zeeuws Studiefonds om de subsidie van 5 cent per in woner te verhogen tot 10 cent per inwoner, zo mogelijk per 1 jan. 1962. B. en W. stelden voor niet in te gaan op dit verzoek en de subsidie te handhaven op 5 cent per inwoner. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 338. Kosten overbren ging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. De heer Florussen vroeg waar om de provinciale subsidie vervalt. De Voorzitter deelde mede dat dit verband houdt met de nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Volgno. 340. Zakgeld ten behoeve van voor rekening der gemeente verpleegde krankzinnigen. Van de geneesheer-directeur van de inrichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom is een verzoek inge komen om aan de daarvoor in aan merking komende patiënten een zakgeld te verstrekken. B. en W. stelden voor aan vier patiënten een zakgeld te verstrek ken van 10 per maand. In totaal dus 480. Op deze post is geraamd 60, zodat verhoging met 420 dient plaats te vinden. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 344. Subsidie aan het al gemeen burgerlijk armbestuur. B. en W. stelden voor de begro ting 1963 van het algemeen bur gerlijk armbestuur goed te keuren. De heer Florussen zeide dank baar te zijn voor dit voorstel. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, waarbij de heer De Feijter, ge acht werd zich, als lid van het Alg. B. A., van stemming te heb ben onthouden. Volgno. 346. Kosten verstrekken brandstoffenbijslag. De Voorzitter deelde mede dat B. en W., overeenkomstig het voorstèl van de commissie voor het nazien van de begrotingen en re keningen, voorstellen de brand stoffenbijslag van 40 op 50 te brengen. De normen werden door B. en W. als volgt vastgesteld; voor gehuwden 2500 en voor on- gehuwden/alleenstaanden 1910. De heer Florussen zeide dank baar te zijn voor dit voorstel. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten en werd akkoord gegaan met de nieu we normen. Volgno. 354a/143a. Tijdelijke bij standregeling minder validen. Op 1 juli 1962 is in werking ge treden de „tijdelijke bijstandrege ling minder-validen". De kosten van deze regeling worden voor 60 van het rijk terugontvangen. Geraamd wordt aan uitkeringen 10 x 35 per week of 18200. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. (Volgno. 354a: Kosten van de tij delijke bijstandregeling minder- validen.) Op volgno. 143a: Subsidie van het rijk in de kosten van de tijdelijke bijstandregeling minder- validen wordt geraamd 60 van 18200 of 10920. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 356. Subsidie aan ver enigingen of instellingen voor ge zinszorg. In de begroting 1963 is een be drag geraamd van 1360 als sub sidie aan de Prot. Chr. StichtingP. Z. E. M. bestemd worden voor voor Maatschappelijk Werk in toekomstige investeringen. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen voor de Gezinszorg, afhankelijk van het aantal verzorgingsdagen door ge zinsverzorgsters en gezinshulpen in de gemeente. Bovendien is gevraagd om een extra subsidie van 2,per dag (voor 1962 van 2,50 per dag) voor het werk onder de bejaarden en de chronische patiënten. B. en W. stelden voor deze ex tra bijdrage te verlenen. Voor 1963 wordt aan de hand van de be schikbare cijfers hiervoor geraamd 140, zodat in totaal op deze post 1500 is geraamd. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 358. Maatschappelijk Werk. B. en W. stelden voor de subsi die voor Maatschappelijk Werk aan de Prot. Chr. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen vast te stel len op 500, zulks overeenkomstig de ingediende begroting. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 366. Subsidie aan de Johanna Stichting. De heer Florussen stelde voor deze subsidie ook te brengen op 25 zoals aan het Kon. Wilh. fonds enz. De Voorzitter stelde namens B. en W. voor hiertoe te besluiten. Z.h.st. werd aldus besloten. Volgno. 368. Bijdrage aan de Stichting Beschuttende Werkplaat sen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen. In de toelichting op de begroting 1963 is vermeld dat.de begroting van de Stichting nog niet werd ontvangen. Geraamd is 4000. In middels is de begroting ontvangen. Het aandeel van deze gemeente wordt voor 1963 begroot op 5582,21. B. en W. stelden voor de aan vankelijke raming van ƒ4000 op 5582,21 te brengen. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 374. Bijdrage ten behoe ve van het Borgstellingsfonds voor de middenstand. Het bestuur van de Stichting Borgstellingsfonds voor de midden stand in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft verzocht met ingang van 1 jan. 1963 de bijdrage per inwoner te brengen van 1,95 cent op 3 cent, B. en W. stelden voor aan dit verzoek te voldoen. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 376. Economisch-tech- nologisch onderzoek. De heer Florussen vroeg of onze gemeente daarin ook nog wordt gekend. De Voorzitter zeide dat op het ogenblik niets wordt gehoord van de commissie. Volgno. 378. Bijdragen voor bu reaus van beroepskeuze. Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 380. Electriciteitsvoor- ziening onrendabele gebieden. De heer De Feijter vroeg hoe het met het plan van de P. Z. E. M. voor deze gebieden staat. De Voorzitter zeide dat het in de bedoeling ligt de twijfelgevallen en degenen die niet meedoen nog eens te bewerken. De landbouw organisaties en de gemeente zullen daarbij medewerking verlenen. De bijdragen zijn voor de belangheb benden te hoog. De heer Faas is het met dit laatste geheel eens. Hij was van mening dat de P. Z. E. M. grotere bijdragen zal moeten geven. De Voorzitter zeide dat dit niet gemakkelijk gaat. Er is winst ge maakt, maar deze moet volgens de De heer Florussen is van me ning dat een overheidsbedrijf ren dabel moet zijn,- maar geen winst mag maken. Z.i. zullen Provin ciale Staten in moeten grijpen. De heer De Feijter zeide dat de regeling voor de onrendabele ge bieden totaal verkeerd is. De be trokkenen kunnen het niet helpen dat zy in een onrendabel gebied wonen. De heer De Visser zeide dat het rijk in deze ook veel grotere cre- dieten zou moeten geven, zoals dat bij de waterleiding het geval is. De lust om de risico's op zich te ne men mindert, vooral in de land bouwsector. Verzekering gemeente-eigendom men. B. en W. stelden voor de verze kerde bedragen voor de volgende objecten te verhogen tot de daar achter vermelde bedragen; Gemeentehuis en inventaris ƒ200.000 4 woningen Puntstraat 64.000 4 woningen Puntstraat 64.000 2x2 woningen G. v. d, Nissestraat 64.000; Toren en uur werk 100.000; Postkantoor en woning 35.000; Openbare lagere school ƒ75.000; Kleedlokaal sport terrein 12.000; School Riemens- straat 150.000; Inventaris idem 25.000School Reuzenhoek 75.000; Inventaris idem ƒ10.000; Lokaal school Polderstr. 30.000; Nieuwbouw idem 40.000; Inven taris idem ƒ25.000, Z.h.st. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgno. 440. Uitbaggeren haven. De heer Florussen vroeg of de haven nog van enig nut is. De Voorzitter zeide dat het wel mogelijk is dat by de toekomstige dijkverzwaring de haven zal ver vallen. Op het ogenblik is deze al leen van belang voor het vervoer van suikerbieten. De heer De Visser is van me ning dat we ten opzichte van de haven niet zo pessimistisch moe ten zijn en dat we moeten trachten deze in stand te houden. Het is een uitweg die de gemeente naar buiten heeft en het kan best zo zijn dat binnen 10 jaren, ten ge volge van de grote ontwikkelingen die zich in de omgevig voltrekken, aanverwante industrieën wel ge bruik van deze haven willen maken. De Voorzitter zeide dat er nu ook nog niets aan de orde is. De haven wordt weer gebaggerd en kan dan weer enkele jaren mee. De heer Florussen was van oor deel dat indien de industrieën ge bruik zouden willen maken van de haven deze niet zo zou kunnen blyven als nu. Aanleg Verbindingsstraat Axel? sestraatWeststraat. De heer Florussen vroeg hoever het met dit plan staat. De Voorzitter zeide dat de akte voor de koop en verkoop nog moet worden gepasseerd. Z.h.st. werd hierna de gemeente begroting 1963 (zoals die door B. en W. is aangeboden) en de le wijziging daarop (zoals die by de behandeling van de begroting tot stand gekomen is) vastgesteld. 11. Rondvraag en sluiting. De heer De Visser zeide dat er in de Veerstraat een lelijke verzak king is. De Voorzitter zeide dit aan de opzichter te zullen doorgeven. De heer De Feijter bracht z'n dank over voor de keurige wyze waarop het werk aan de begraaf plaats tot nu toe tot stand geko men is. De Voorzitter zeide dat het in de bedoeling lag nog deze winter de beplanting aan te brengen. Het is niet zeker of dat nog zal lukken. Na het uitspreken van het dank gebed sloot de Voorzitter de ver gadering. De conjunctuurtest over no vember 1962 van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgewezen dat de omvang der arbeidersbezetting in deze maand vrijwel niet is gewijzigd. Het ni veau van de gemiddelde dagpro- duktie was in november hoger dan in oktober. De voorraden onverkocht pro- dukt namen in omvang toe, niete- min werden deze voorraden door slechts 15 der ondernemingen te groot genoemd, bij 75 der ondernemingen waren zij nor maal en bij 10 der onderne mingen te klein voor de tijd van het jaar. De orderontvangst was zo wel uit het binnenland als uit het buitenland in november gro ter dan in oktober. In de beoordeling van de order- ontvangst kwam in november, vergeleken met oktober, per sal do geen wijziging. De orderont vangst werd rekening hou dend met seizoensinvloeden door 60 (vorige maand 50%) der ondernemingen normaal, door 20% (vorige maand 25%) der ondernemingen groot, en door 20 "o vorige maand 20 der ondernemingen klein genoemd voor de tijd van het jaar. De orderportefeuille vertoon de, na één keer voorkomende onderbreking in oktober, in no vember wederom een dalende tendentie. Vooral trad deze da ling op in de sectoren „investe ringsgoederen'' en „overige goe deren". In de sector consumptie goederen werd een stijging ge constateerd, die echter achter bleef bij de stijging in de over eenkomstige periode van het vo rige jaar. Ondanks de dalende tendentie was de beoordeling der orderpo sitie ultimo november enigszins gunstiger dan ultimo oktober; zij werd door 75% (vorige maand 70 der ondernemingen normaal, door 10 (vorige maand 10 der ondernemingen groot, en door 15% (vorige maand 20 der ondernemingen klein genoemd voor de tijd van het jaar. Het Amerikaanse luchtmacht commando in Alaska heeft be kendgemaakt, dat een deel van de luchtmachtbasis te Cape Lis- burne door brand is verwoest. De oorzaak van de brand die geen slachtoffers heeft geëist, is niet bekend. De basis Cape Lis- burne is een van de meest noor delijke Amerikaanse luchtmacht stations. Er is weinig bekend over de omvang ervan.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 10