JUMPER 19.®° N0YITA Provinciaal nieuws De V. N. en Hongarije Ontwapeningsoverleg opgeschort Vrijdag 21 december 1962 Pag. 3 TERNEUZEN AXEL BOSCHKAPELLE SAS VAN GENT SLUIS ZAAM SLAG LANCERING VAN DE RANGER-6 NIET IN JANUARI ^1 Dé vertegenwoordiging van Jemen bij de V. N. AGENDA DE PAUS MAAKT HET ZEER GOED CHINEZEN LATEN GEVANGENEN VRIJ AUSTRALIË ERKENT JEMEN SCHAKEN DE SCHELDE-RIJN VERBINDINGEN Kerstbloemwerk «FLOR A» AANVARING OP DE SCHELDE Het Belgische vrachtschip ..Mokambo" (9099 brt) is gister morgen op de Schelde bij Bors- sele aan de grond gelopen na een aanvaring met het 4600 brt me tende West Duitse s.s. „Regine". Het West Duitse schip is met een gat aan stuurboord boven de waterlijn en een verwoest sloe- pendek naar Vlissingen dooi ge varen voor het opnemen van de schade. Het Belgische schip was eigen dom van de Cie Maritime Beige S. A. te Antwerpen, hot West Duitse vaartuig had Bremen als thuishaven. Kinderfonds van de Verenigde Naties. Met dankbaarheid maakt het plaatselijk comité dat zich belast had met de organisatie van de verkoop van Unicel-kaarten, be kend dat door kinderen uit Ter neuzen ten behoeve van het Kin derfonds der Verenigde Naties 600 kaarten zijn verkocht, welke een waarde vertegenwoordigen van van 19.200 glazen melk, die verstrekt zullen worden aan een uiteraard klein deel van de 600 miljoen ondervoede kinderen in deze wereld. Het comité betuigt haar dank aan de jongelui, die de kaarten aan de vrouw of man hebben ge bracht en ook aan hen, die deze actie hebben gesteund door een of meer kaarten te kopen. Toneel, en muziekuitvoering Terneuzense Lyceumclub. Voor een bijna geheel bezet Concertgebouw gaf de Terneu zense Lyceumclub woensdag avond haar jaarlijkse uitvoering. Clubvoorzitster Marleen Borgh- stijn sprak een kort welkomst woord tot de aanwezigen, onder wie burgemeester mr. H. Rijp stra en mevr. RijpstraKnook, rector en conrector van het ly ceum, de heren drs. A. J. Jansen en drs. A. Haas, de commissie van toezicht, het college van cu ratoren en leraren, van wie zij speciaal begroette de heer ir. W. D. G. Toorenman, die na lang durige ziekte aanwezig kon zijn. Wegens ziekte van de heer J. Wisse, werd het orkest gediri geerd door de heer J. Dekker. Uitgevoerd werd de derde sym- phonie van Schubert in D-dur. De jeugdige muzikanten speel den dit stuk op verdienstelijke wijze en er kon worden gecon stateerd, dat het orkest, vergele ken bij het vorige jaar, kwalita tief vooruitgegaan was. Hoofdschotel van de avond vormde het toneelstuk „De vol maakte misdaad", (La clef dé la chambre peuf), een thriller in drie bedrijven van M. Dubois in een vertaling van K. Spierings. Dra J. H. MulderSchutte voerde de regie over het voor treffelijk gespeelde stuk, dat in derdaad de zaal van de eerste tot de laatste minuut in spanning hield en waarin de hoofdrol van commissaris Benoit in de per soon van Harry van Gelder een beste vertolker had. Een ovatio neel applaus van een dankbaar publiek beloonde de jonge ama teurs. Mej. Borghstijn voegde hier aan nog enige geschenken toe en dankte verder alle medewerken den. Hierna konden de leerlingen en ouderen zich nog enkele uren verpozen op de dansvloer in hotel „Rotterdam". Belangrijke beslissingen in het „Üran.jekwartier" Hoewel er op de laatste leden vergadering van de buurtvereni ging „Oranjekwartier'' in lunch room „Maurits" weinig leden aanwezig waren, zijn er vrij be langrijke beslissingen genomen met betrekking tot de speeltuin. Reeds lang werd de behoefte gevoeld om voor de speeltuinver eniging een afzonderlijk bestuur te vormen. De omvang van de speeltuin ejn de groei van Ter- ncuzen zijn in dusdanig stadium gekomen, dat het bestuur van de buurtvereniging zich niet meer in staat acid net speeltuinwerk langer naar behoren te kunnen beheren. Er werd met algemene stem men besloten een apart speel- tuinbestuur, bestaande uit 15 leden, te vormen. Om velerlei re denen, en men meent in het „Oranjekwartier" dat ook de overheid dit zal appreciëren, werd de vorm van een Stichting gekozen- Men is er wel van overtuigd dat er een stevige band zal die nen blijven te bestaan tussen de buurtvereniging en de speeltuin. De buurtvereniging heeft niet al leen de speeltuin opgericht, maar heeft in het begin de speeltuin op gang geholpen door geldelijke bij dragen. Daarom werd besloten de voorzitter van het „Oranjekwar tier" ook voorzitter van de Stich ting speeltuin te doen zijn. De overige bestuursleden had den gehoopt, dat de voorzitter, de heer P. Muilwijk, die sedert eni ge dagen weer thuis is, na een afwezigheid van ruim een jaar, ook het voorzitterschap van de speeltuin zou aanvaarden. Daar het nog niet zeker is dat de heer Muilwijk in Terneuzen blijft en mogelijk weer naar de West te rugkeert, kon hij deze benoeming niet aanvaarden. In zijn plaats werd de heer S. de Vlieger ge kozen. De aanwezigen meenden, dat de invloed van de buurtvereni ging op de speeltuin wel een beetje verder mocht gaan dan alleen met een voorzitter. Op voorstel van het bestuur werd dan ooit besloten dat het bestuur van de Stichting Speeltuinvereni ging „Oranjekwartier" voor 23S uit leden van de buurtvereniging zou bestaan. Het bestuur van de Stichting Speeltuinvereniging Oranjekwar tier ziet er als volgt uit: Voorzit ter: de heer S. de Vlieger; secre- 'aris-penningmeester: de heer. L- Stolk; verder als leden: mevr. Van Hecke en de heren D. Fre- lier, F. Lauret, M. de Jonge, G. van Krimpen. O. Ribbens, P. Din- gemansc, J. Renaud. W. Voogt. N. Willeboordse en dr Hofman. Geluidsinstallatie op de toren der Ned. Ilerv. kerk In de Kerstnacht zal er van de toren der Ned. Herv. kerk door middel van een geluidsinstallatie kerstzang ten gehore worden ge bracht. Indien de weersomstandighe den gunstig zijn kan deze zang in de gehele kom der gemeente wor den gehoord- Kerstbijeeiikonist bejaarden. sociëteit. De bejaarden herdachten woensdagmiddag in het Torenlo kaal het a.s. Kerstfeest. Deze Kerstherdenking stond weder onder leiding van vicaris Den Blauwen, die als steeds weer had gezorgd dat de bejaarden een gezellige en smaakvolle mid dag hadden. Dit was een van de laatste bij eenkomsten die vicaris Den Blauwen organiseerde, daar hij binnenkort als predikant zijn in trede zal doen te Oostwolde. De bejaardensociëteit zal het organisatietalent van de schei dende vicaris zeker erg missen. Mevr. IJsebaart-v. d. Berge was het die de vicaris alls volgt toe sprak Dominé, namens de bejaarden sociëteit wil ik u dank brengen voor het vele dat u voor ons hebt gedaan. Onze sociëteit was ook de Uwe. U was het die steeds zorg de voor de gezelligheid, er was bij u geen verschil tussen kerke- lijken en buitenkerkelijken en .er was nimmer enige afstand tussen u en ons. Hoe vaak heeft u de bejaarden verrast met het vertonen van films en lichtbeelden. Dit is het laatste Kerstfeest dat wij met u zullen vieren en al zal u 400 km van ons verwijderd zijn, toch zal onze bejaardenso ciëteit een prettige herinnering aan u blijven behouden. We hopen dat u ook met ge noegen op onze bijeenkomsten zal terugzien. Hoe jammer wij het ook mogen vinden, dat u Axel gaat verlaten, zo moeten wij toch ook blij en dankbaar zijn, dat u thans naar Oostwolde gaat, waar u een eigen pastorie krijgt en hopelijk een blijde toe komst te gemoet gaat. Wij allen wensen u het aller beste: Gods zegen toe. Vergadering P. v. d. A. De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid hield op de bovenzaal van „Het Centrum" een ledenvergadering. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden resp. uitgebracht door de heer K. Hamelink en de heer J. Dronkers. Deze verslagen werden goedgekeurd en de voorzitter, de heer C. van Bendegem dankte deze functionarissen en legde vooral de nadruk op de accura tesse van de penningmeester. Het bestuur werd uitgebreid met mevr. MaasDieleman. Besproken werd ook nog de laatste behandeling van de ge meentebegroting en vooral de ge houden algemene beschouwin gen van G. P. V., A. R. en C. H. Men had begrip, dat de raads fractie van de P. v. d. A. niet ge negen was op deze niet terzake doende aanvallen te antwoorden. Besloten werd op een doel matige wijze de bevolking over een en ander in te lichten. De vergadering sprak zich uit, dat het van weinig goede smaak getuigde dat een raadslid in een op papier gestelde vraag en toe lichting wethouder Van Bende gem van oneerlijke antwoorden aan de raadsleden werd beschul digd en dat het bedoelde raads lid geen excuus aan wethouder Van Bendegem heeft aangeboden, toen de burgemeester de raad van een en ander had ingelicht en aangetooond, dat wethouder Van Bendegem geheel vrij uil gaat. Examen S- P. D. Te Rotterdam slaagde voor het examen S. P. D. bedrijfsadmini stratie (2e gedeelte) de heer R- Dobbelaer alhier. Kanarie-tentoonstelling. De traditionele jaarlijkse Ka narie- en Vogelshow, welke door de Sasse vereniging van vogel vrienden telkenjare rond de jaar wisseling wordt georganiseerd, mocht zich dit jaar wel in een bijzonder grote belangstelling verheugen. Door bestuur en leden was dit jaar ook bijzondere aandacht aan de inrichting van deze show besteed, getuige de prachtige aanleg van de bloementuin in de zaal en de keurige schikking der geëxposeerde vogels. Ook de kwaliteit en de kwan titeit der ingezonden vogels, waaronder ook vele siervogels, lag dit jaar bijzonder hoog. Een woord van lof tot de organi serende vereniging is hier zeer zeker op zijn plaats. Kerstversiering. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar weer de mooie kerstver siering rond de westelijke kanaalarm door de gemeente aangebracht. Bij binnenkomst der gemeente geeft deze kerst versiering langs de waterkant een zeer stemmige indruk. Wel dient het verkeer de nodige voorzichtigheid in acht te nemen bij de kruising aan de dam, aangezien door de verlich ting der kerstbomen de stadslich ten van passerende motorvoer tuigen slecht opvallen. Met pensioen. Door directie en het personeel der N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek zal a.s. zondagavond tij dens een groots opgezette feest avond afscheid worden genomen van een 9-tal werknemers, welke gedurende de loop van het jaar het bedrijf verlieten in verband met het bereiken der pensioen gerechtigde leeftijd. Districtsoef ena vond E.H. B. O. In het parochiehuis alhier werd een districtsoefenavond gehou den waaraan werd deelgenomen door teams uit Waterlandkerkje, Oostburg, Groede, IJzendijke, Breskens en Sluis. Deze avond werd o.m. bijge woond door burgemeester P. F. van Hootegem, wethouder J. H. Gevaert, pastoor J. Lavrijssen en de artsen H. Bom uit Cadzand, G. de Meijer uit Sluis en A. Lie- vens uit IJzendijke. Een gefingeerd ongeval werd behandeld en, nadat iedere ploeg die aan de beurt was geweest, werd de behandeling door een van de aanwezige artsen be sproken. Verkoping woonhuis. Ten overstaan van notaris De Graaf uit Axel werd gisternamid dag in het café „Het Wapen van Zeeland" ten behoeve van de erven wijlen mej. M. de Feijter in het openbaar verkocht een woon huis met erf, staande in de Ter neuzensestraat, groot 1 are 64 ca. Koper werd de heer C. A. Dees alhier voor de som van 12.300. EUROVISIE- KERSTPROGRAMMA ZAT ERD AG MIDDAG OP BEELDSCHERM Het Kerstgroetenprogramma dat de Eurovisie via de satelliet Relay naar de Verenigde Staten wilde overzenden, doelt dat we gens de onvoldoende sterkte van de batterijen van de satelliet op de band is vastgelegd en door de lucht naar Amerika wordt over gebracht, zal zaterdagmiddag om drie uur door de N. T. S. wor den uitgezonden. Het ongeveer twintig minuten durende pro gramma is samengesteld uit Kerstflitsen uit Oostenrijk (Oberndorf). Frankrijk (Parijs), Nederland (Amsterdam), Enge land (Londen), België (Brugge), Spanje (Barcelona), Denemar ken (Kopenhagen) en Italië (Rome). De regie berust bij het technisch centrum van de Euro pese Radio Unie te Brussel. BIJDRAGEN DELTAWERKEN Het ontwerp Bijdragenwet Deltawerken heeft het departe ment van Waterstaat verlaten, zo bericht minister Korthals in de Memorie van Antwoord op zijn begroting. De concentratie van waterke- rende waterschappen heeft, tij dens het vooroverleg over dit wetsontwerp, voortgang' gehad zowel in het noorden des lands als in Zeeland. In Zeeland is dit werk voor het grootste deel vol bracht. In het noorden van het land zijn onlangs weer belangrij ke voorstellen tot waterschaps concentratie ingediend. De lancering van de Ranger-6, een ruimteschip met televisie voor opnamen van de maan, zal niet in januari 1963 plaatsvinden, zoals aanvankelijk was vastge steld. Men wil meer proeven ne men om het succes van de tocht te vergroten en daardoor zal het ruimteschip enkele maanden la ter van start gaan dan de bedoe ling was, zo maakte het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart woensdag bekend. HUISVLIJT-BROMMER :e 70-jarige Brit Charlie Luke i uit Fradilon in Cornwall is de bezitter en de maker van de meest merkwaardige bromfiets van het gehele Britse Gemene best: gedurende tien jaar verza melde hij op schroothopen en sloperijen alles waarvan hij maar dacht het te kunnen gebruiken en na uren noeste vljjt is het driewielige vehikel klaar. Het motortje drijft een staaf af komstig van een tuinhek aan, waarover een kurken hol schuift. Deze bol drijft weer het achter wiel aan. De berijder heeft de keus uit 17 overbrengings-ver- lioudingen! De verlichting is af komstig van de ponywagen van Luke's vader en is bijna honderd jaar oud. 't geval rijdt nog ook... De V. N.-commissie voor de ge loofsbrieven heeft met vijf tegen vier stemmen een Amerikaans voorstel aanvaard om de geloofs brieven van de Hongaarse dele gatie naar de Ver. Naties niet te accepteren. In het Amerikaanse voorstel was er op gewezen, dat Hongarije de resoluties der algemene ver gadering nog steeds blijft nege ren. De Sowjet-vertegenwoordi- ger in de commissie had te ver geefs een beroep gedaan op de Amerikaanse gedelegeerde om zijn voorstel in te trekken met het oog op het belang van het elimineren van spanningen, ont staan door de koude oorlog. De algemene vergadering heeft, met 50 tegen 13 stemmen en 43 onthoudingen, een reeds door de speciale politieke commissie aan genomen Amerikaanse resolutie- voorstel aanvaard, waarin secre taris-generaal Oe Thant wordt gevraagd elk initiatief te nemen dat hij in verband met de Hon gaarse kwestie nuttig acht. VACATURES BIJ P. T. T. EN N. S. Bij de P.T.T. bedraagt het personeelstekort bij de poste rijen 700 man, bij de telefoon dienst 1430 man. De tekorten be treffen voornamelijk diensten in het westen van het land. Veel overwerk wordt verricht, terwijl met alle beschikbare middelen, zoals détachering uit andere delen van het land en het aan trekken van hulpkrachten voor enkele uren per dag, wordt ge tracht de nijpende tekorten te verminderen. De Nederlandse Spoorwegen hebben thans 1578 vacatures, waarvan 1208 in de exploitatieve, 323 in de technische en 47 in de administratieve sector. Door voortgezette maatregelen op het gebied van organisatie en effi ciency verwacht de directie het bestaande tekort te kunnen terugbrengen. Dit meldt minister Korthals in zijn memorie van antwoord op zijn begroting 1963. De commissie voor de geloofs brieven van de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft donderdag de vertegen woordigers van de nieuwe repu blikeinse regering van Jemen aanvaard. Tevoren vormden de vertegen woordigers van de koninklijke regering de officieel geaccredi teerde delegatie bij de V. N. De afgevaardigde van Guinee, gesteund door die van de Sowjet- Unie, had gesteld dat de nieuwe Jemenitische regering haar ge zag in het land heeft gevestigd en heeft verklaard het V. N.- handvest te eerbiedigen. De V S. en Engeland hebben op de Sowjet-Unie een beroep gedaan, haar onderhandelings tactiek te wijzigen wanneer de Geneefse ontwapeningsconferen tie op 15 januari haar werkzaam heden hervat. De conferentie waaraan 17 landen deelnemen, ging donderdag op reces. Op de laatste bijeenkomst in dit jaar stelden de Amerikaan Arthur Dean en de Brit sir Michael Wright de Russen ver antwoordelijk voor het feit dat het overleg dit jaar op niets is uitgelopen. Volgens hen komt dit, doordat de Sowjet-Unie streeft naar overeenstemming in beginsel en dan pas over bijzon derheden wil onderhandelen. Dit gold volgens sir Michael zowel voor het compromis-plan van de neutralistische deelnemers voor een verbod op het nemen van kernproeven als voor de kwestie van de onbemande waarnemings stations, de zogenaamde „zwarte kastjes". De Russische afgevaardigde S. Tsarapkin zei, dat de Ameri kaanse verzekeringen dat de V. S. ontwapening wensen vals klinken in het licht van de Parij- se N. A. V. O.-bijeenkomsten, waar nieuwe militaire voorberei dingen en maatregelen zijn be raamd. De Sowjet-Unie heeft zich zeer ingespannen om een verbod op kernwapenproeven te verkrijgen. Zij heeft een neutra- listisch compromis aanvaard, heeft een gedeeltelijk verbod op proeven, gepaard met de belofte om ondergrondse proeven te sta ken, goedgevonden en eveneens het voorstel van de „zwarte kast jes". Ook de Russische bereid heid om internationaal personeel op he{ gebied van de Sowjet-Unie toe te laten is een concessie. Door het aannemen van deze resolutie is tevens een einde ge komen aan de functie van de Nieuwzeelandse afgevaardigde sir Leslie Munro als speciale V. N.- vertegenwoordiger voor de Hongaarse kwestie. In de resolutie wordt o.m. de eis tot terugtrekking van de Sew,jettroepen uit Hongarije her haald. Secretaris-generaal Oe Thant heeft in beginsel een uitnodiging der Hongaarse regering tot een bezoek aan Boedapest aanvaard. In Hongaarse kringen verwacht men dat dit bezoek in april a.s. zal plaats hebben. ZATERDAG 22 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The ladies man". Concertgebouw, 8 uu: „De piraten van Tortuga". Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. Café J. P. Klaassen, Oude- landseweg: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.3o en 9 u.: „Greep naar de macht." ZONDAG 23 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De piraten van Tor tuga; 4.30 en 8 uur: „Jerry als huisknecht". Concertgebouw. 8 uur: „De piraten van Tortuga." AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Greep naar de macht"; 8 u.: „De stille getuige". Professor Gasbarrini, de lijf arts van Paus Johannes, heeft woensdagavond verklaard, dat de Paus het „zeer goed" maakt, zoals men trouwens, aldus de lijfarts, ook tijdens de algemene audiëntie van vandaag heeft kun nen constateren. Prof. Gasbarrini ontkende, dat de Paus aan kanker lijdt of aan verkalking van de bloedvaten in de maagwand, zoals in sommige Vaticaan-kringen was gezegd. De Chinezen hebben woensdag 368 Indiase gevangenen vrijgela ten, die gewond of ziek waren. Zij werden aan het Indiase Rode Kruis overgedragen. Het Chinese Rode Kruis deelde mee, dat don derdag een tweede groep gewon den en zieken aan India zal wor den teruggegeven. Officieel wordt in Canberra meegedeeld, dat Australië de jonge republiek Jemen heeft er kend. NEDERLANDSE SCHAKERS TELEGRAFEERDEN NIKITA CHROESJTSJOV Sowjet-premier Chroesjtsjov heeft bij de vele zorgen, die hem dagelijks kwellen, er een bij ge kregen. Dr. Max Euwe en mr. W. Vroom hebben hem donderdag een telegram gezonden met het verzoek er toe te willen bijdra gen dat de Russische grootmees ters J. Averbach en D. Bronstein aan de serie in Nederland te hou den simultaan-seances rond de jaarwisseling zullen deelnemen. De beide schakers, die in janu ari in het Hoogoventournooi zul len spelen, hadden voor de slmul- taan-tournee afgeschreven, het geen voor ongeveer 2000 Neder landse schakers een grote teleur stelling zou betekenen. Met spanning wacht men in Amsterdam thans op het ant woord uit Moskou. Het is niet bekend of de heer Chroesjtsjov ter bespreking van deze kwestie de Opperste Sowjet bijeen zal roepen. MONTY EN COCO Veldmaarschalk Montgomery heeft in Londen de opening bij gewoond van het beroemde cir cus van Bertram Mills, een ge beurtenis, welke ieder jaar tegen Kerstmis plaatsvindt. Hier is de veldmaarschalk in gesprek met „Coco" de clown, die alle kinde ren in Engeland kennen, mede door diens nimmer aflatende strijd voor verhoogde verkeers veiligheid voor kinderen. In de Memorie van Antwoord op de Waterstaatsbegroting deelt minister Korthals mede, dat de onderhandelingen met België over een verbetering van de Schelde-Rijnverbinding in de laatste maanden tot een zekere verduidelijking van de wederzijd se posities geleid hebben. Dit geeft aanleiding tot de verwach ting, dat er ondanks de gecom pliceerdheid van de technische, economische en juridische pro blemen, die met deze kwestie zijn verbonden, binnen afzienba re tijd een afgerond beeld za) kunnen worden verkregen van de mogelijkheden, die voor de beide regeringen openstaan. Uitgangspunt van de Neder landse regering bij deze onder handelingen is geweest de bereid heid om een zo goed mogelijke en verantwoorde Schelde-Rijn verbinding tot stand te brengen. Hierover kan bij de Belgische re gering geen misverstand heersen. Onder deze omstandigheden moet de maximale mogelijkheid bestaan om van Belgische zijde royaal mee te werken teneinde de Rijnvaartpremies op te hef fen, zo veronderstelt de regering. ZESJARIG JONGETJE VERDRONKEN Gistermorgen is te Bolsward de zesjarige Rienk de Groot door verdrinking om het leven ge komen. Het kind was 's morgens om halfacht, toen het nog donker was, met een boodschap naar zijn tante gestuurd. Het keerde daarvan niet terug. De ongerust geworden moeder ging informeren en toen bleek dat het kind nimmer op het aan gewezen adres was geweest. On geveer drie uur later zag de concierge van het verenigings gebouw „Het Convent" in de stadsgracht het stoffelijk over schot. Schitterende AZALEA'S BEGONIA'S CYCLAMEN Grote keuze. BLOEMENHUIS Noordstraat 82, Terneuzen Telefoon 2250 V. HALS zuiver wol Kleuren: Geel, tabaks bruin, bleu, marine, ko- renblauw, midden grijs, anthraciet, mosgroen. Maton 38 tot en met 44. Yxelsestraat 88 Terneuaen

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5