F RU VINCIA AL NIEUWS ...en de Martini BINNENLANDS NIEUWS TERNEUZEN CADZAND. Plannen voor jeugdverkeerstuin te Terneuzen in vergevorderd stadium Terneuzen vierde Buitenlanders Afronding Ook voor volwassenen Bestuur SLUISKIL SLUIS STOPPELDIJK tMHtttWIil I III I fill >111.1 Kosten IJZENDIJKE Hlflesf 6.9> Jb flesf3.55 DELEN VAN SCHIP AANGESPOELD OP STRAND OP TEXEL TWEE DODEN BIJ BRAND IN LUIKSE WONING NIET TE VEEL ETEN MET KERSTMIS Tewaterlating motor- vraehtschip. Gistervoormiddag te 11 uur werd met goed gevolg op de werf van de N.V. Terneuzensche Scheepsbouw Mij voor buiten landse rekening te water ge laten een enkelschroef motor vrachtschip van het type open/ gesloten shelterdekker, klasse Lloyd's 100 A1 met ijsverster- king en F. B. O. N. en voorzien van Mac-Gregor stalen luiken op hoofd- en shelterdek. De motorkamer en accomo- datie bevinden zich in het ach terschip. De verdere technische gege vens zijn: Lengte over alles S9.94 m: lengte tussen 1.1. 81,71 m; breedte 13,25 m; holte 5,11/ 7,51 m; diepgang 5,06/6,33 m; D.W. als open shelterdekker 2400 ton; D.W. als gesloten shelter dekker 3350 ton. De snelheid bedraagt 13% knoop. De hoofdmotor is een Werk spoormotor van 2400 pk bij 250 toeren/minuut. Als hulpwerktuigen zijn aan wezig: Twee stuks Stork-Ricar- do diesel dynamo-aggregaten, be staande uit: dieselmotor 260 pk, dynamo 170 kW; 1 stuks haven aggregaat bestaande uit: die selmotor 65 pk. compressor 15 m'!, dynamo 40 kW; ballastpomp; bilgepomp, zoet- en zoutwater- koelkomp; 2 brandstof pompen; brandstof- en smeeroliesepara tor; brandbluspomp, 2 smeer- oliepompen; 2 compressoren 100 m3; S electrische laadlieren 5 ton; 1 ankerlier 10 ton; 1 kaap stand 3 ton; 8 stuks 5-tons laad bomen en bezit verder moderne na vigatiemiddelen Het schip heeft een zeer mo derne gpcomodatie voor officie ren en bemanning, hoofdzakelijk 1-persoons verblijven. Gehele ac- comodatie is van een centrale verwarming voorzien en bezit een motorreddingboot voor 27 personen en een roeireddingboot eveneens voor 27 personen. Ledenvergadering Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Oost Zeenwsch-Vlaanderen" G.A. verdere uitbouw van het afzet- apparaat dienen te waken voor versnippering van de investerin gen, aldus spreker. De heer J. Blank, inspekteur bij het Centraal Bureau, besprak enkele problemen bij de mest- stoffenhandel en de peulvruch- tenmarkt. Het gunstige prijs niveau van de peulvruchten kan aanleiding geven tot een te grote uitbreiding van het peulvruch ten-areaal, met als gevolg een onrendabele produktie. Spreker riep de telers op om bij de vast stelling van hun areaal enige zelfbeheersing te tonen. Bij de gehouden bestuursver kiezingen werden de heren Jac. Dieleman, Iz. de Feijter en J. K. de Putter herkozen. In de vakature van lid voor de Commissie van Toezicht werd gekozen de heer Jac. de Feijter te Hengstdijk. Na een slotwoord van de voor zitter nodigde hij de aanwezigen aan een gemeenschappelijke maaltijd. Lichte aanrijding Gistermiddag omstreeks kwart over vijf had op de kruising Gui- do GezellestraatFrederik van Eedenstraat een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door mej. De P. uit Schoondijke, rij dende in de richting van de stad, en een motorrijwiel, bereden door de heer A. L. F. de W. uit Axel, rijdende in de richting van Driewegen. Ter plaatse van de genoemde wegkruising week de automobi liste naar links uit, waardoor een aanrijding ontstond met de op de Invalsweg rechtdoor rijdende mo torijder, die hierbij zijn linker been bezeerde. Door dokter Van Breda Vries man werd hem eerste hulp ver leend. Zowel auto als motor hadden materiële schade. Berging van de „Uilenspiegel'' zal' niet eenvoudig zijn. Het ziet er naar uit, dat de Gisteravond heeft tijdens een te kunnen openen heeft het De jaarlijkse algemene ver gadering van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „O. Zceuwsch-Vlaanderen" G.A. te Terneuzen, welke vrijdag jj. in hotel „Rotterdam" te Terneuzen werd gehouden, ondervond een goede belangstelling. De voorzitter, de heer F. Dek kerDekker, wees in zijn ope ningswoord op de goede resul taten, welke in het afgelopen boekjaar zijn behaald, mede als gevolg van een toenemende be langstelling voor, en deelname aan de coöperatieve bewerking en afzet van landbouwprodukten. Hij vroeg speciale aandacht voor de noodzakelijke koncen- tratie van krachten bij de afzet van het produkt. Uit het jaarverslag van de direkteur, de heer J. J. Heijge- taar, vermelden wij een stijging van de goederen-omzet tot ruim 17 miljoen kg, terwijl de geld- omzet is gestegen tot meer dan 5 miljoen gulden. Deze omzet stijging betreft zowel de afdeling meststoffen als die van de gra nen. zaden én peulvruchten. De uitvoering van de bouw plannen vordert gestadig. Een nieuwe zaaizaadloods met mo derne machinale installaties is in gebruik genomen. Voor oogst 1963 zal men over een viervou dige innamecapaciteit ver deeld over drie stortputten voor losgestort graan kunnen beschikken. De heer J. Gast, adjunkt-direk- (eur van het Centraal Bureau, hield een interessante causerie over het onderwerp: „Problemen rond de graanafzet". De inwerkingtreding van de Euromarkt betekent een verste viging van de positie van de graanproducenten binnen de Ge meenschap. Voor het verstevigen van onze onderhandelingspositie is het noodzakelijk om te stre ven naar een gekoncentreerd af- zetapparaat tegenover 't samen gaan van de industriële verwer kers bi.j« de aankoop van onze produkten. Bovendien zal het aanbod zo veel mogelijk bij de vraag moe ten worden aangepast. Van het overvoeren van de markt gaat een sterk prijsbedervende wer king uit. Spreiding van het aan bod over de langere konsumptie- periode is één van de middelen om een gunstige prijsstelling te bewerkstelligen. Voor het behoud van onze kon- Uurrentiepositie ral men bij de persconferentie de inspecteur- korpschef van de Temeuzense Gemeentepolitie, de heer D. van Ooyen, medegedeeld dat de plan nen voor een jeugdverkeerstuin te Terneuzen reeds in een ver gevorderd stadium verkeren. Toen de heer Van Ooyen tot inspecteur-korpschef te Terneu zen werd benoemd, was één van zijn wensen, de plannen van zijn voorganger, wijlen de heer K. Reinders, te realiseren. Er werden vruchtbare contac ten gelegd met een grote ben zinemaatschappij en met een bekende brouwerij want de plan nen van de „Stichting", waarvan de akte op 20 november werd ge passeerd, zijn veelomvattend. Er zijn in Nederland tot nu toe slechts drie plaatsen, Assen, Amhem en Deventer, die over een jeugdverkeerstuin beschik ken. Terneuzen zou de vierde plaats zijn in Nederland en deze jeugdverkeerstuin zou niet al leen een zeer doelmatig leermid del voor Terneuzen, maar ook voor Zeeuws-Vlaanderen en zelfs voor geheel Zeeland kunnen zijn. De Stichtingsbestuur heeft daar omtrent zeer positieve plannen die met enige medewerking uit stekend gerealiseerd kunnen worden. Stichtingsbestuur het oog laten vallen op een aantrekkelijk stuk grond. Tussen de schaatsvijver en de Bellamystraat ligt een per ceel van 0,85 ha dat voor het doel uitnemend geschikt is. Daar wil het bestuur ook de mogelijkheid van een vestiging van een theehuis of zelfs een res taurant onder ogen zien en voor dit doel werden met een grote brouwerij contacten gelegd. De mogelijkheid dat een dergelijk gebouw gerealiseerd zal worden is zeer concreet. Dan zullen de begeleiders der kinderen, de be zoekers van de sportevenemen ten op het sportveldencomplex, de vele wandelaars die steeds in grotere getale naar deze fraaie omgeving trekken en de beoefe naars van de schaatssport, zo deze ooit nog eens kan beoefend worden, een aantrekkelijk rust punt vinden. Het Stichtingsbestuur gaat in de toekomst de mogelijkheid on der ogen zien of er ook eventu eel Belgische schoolkinderen van deze jeugdverkeerstuin kun nen gebruik maken. Dan zouden Belgische politiefunctionarissen hen mede moeten begeleiden om deze kinderen met de verkeers regels, die in België gelden, ver trouwd te maken. De heer Van Ooyen houdt er bij het opstellen van zijn plan nen zeer concrete ideeën op na. Hij redeneert n.l., dat nu de kin deren na de theoretische lessen een practisch examen afleggen op de fiets, al of niet in het be zit worden gesteld van een ver- keersdploma. Wanneer de kinderen tijdens de theoretische lessen van tijd tot tijd les krijgen in de jeugdver keerstuin en dan ook fungeren als bestuurder van een auto of een scooter, te maken krijgen met voorrangswegen, voorrangs kruisingen, bewaakte en onbe waakte overwegen, wegversper ringen enz. dan leren zij toch echt wel vertrouwd te raken met alle moeilijke 1 facetten van het moderne verkeer. Het Stichtingsbetuur wil daar om ook contact opnemen met het Provinciale Verbond (waar van de heer Van Ooyen vice- voorzitter is) voor Veilig Ver keer om in dit verband de exa mens af te nemen. En met de inspecteur voor het Lager Onder wijs. opdat door hem op alle scho len de aandacht op de grote waar de van deze jeugdverkeerstuin kan worden gevestigd. Het zal ook dienstig zijn, zo redeneert de heer Van Ooyen contact op te nemen met de Pro vinciale V. V. V. om vandaar uit de aandacht op deze mogelijkheid te Terneuzen te vestigen. Scho len maken uitstapjes en waar om dan niet enkele uren van die dag naar de Jeugdverkeerstuin en de rest aan het strand door gebracht. Hij heeft daarbij ook de overtuiging dat gedurende daguitstapjes ouders met hun kinderen in deze jeugdverkeers tuin een aantrekkelijke attractie zullen vinden. Voor de aanleg en men hoopt de verkeerstuin in juni 63 Het Stichtingsbestuur wordt gevormd door heren uit diverse takken van de maatschappij. De heer D. van Ooyen (politie) fungeert als voorzitter, de heer G. Giele, kandidaat-notaris te Terneuzen, is secretaris. De func tie van penningmeester wordt vervuld door de heer P- Loof, di recteur van de Twentsche Bank, alhier. Verdere bestuursleden zijn de heren J. van der Peijl, adjunct directeur N.V. „De Hoop", C. Roe- lands, directeur Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht, W. Bliek, voorzitter van „Terneuzen Klimop", en A. Westdorp, onder wijzer. „Uilenspiegel" nog wel een tijdje voor de Cadzandse kust zal blij ven liggen en deskundigen be twijfelen het zelfs, of er ooit nog wel een kans zal zijn om het schip te bergen. Het vaartuig is namelijk als gevolg van het hoge water en de harde wind zo hoog komen te zitten, dat waarschijn lijk dezelfde weersomstandig heden als van de afgelopen zaterdagnacht en zondagnacht nodig zullen zijn om de „Uilen spiegel" weer in het water te krijgen. Er liggen verscheidene sleepboten bij de „Uilenspiegel" en een ervan, de „Burgemeester van Damme" uit Zeebrugge, heeft zondagavond reeds enige pogingen gewaagd om het schip vlot te trekken. Dit is echter niet gelukt, 1ot tweemaal toe brak de sleeptros. De burgemeester van Cadzand, politie-autoriteiten en douane autoriteiten zijn zondagavond aan boord van het schip gegaan, waar zij een enorme ravage aan troffen. Er zal nu nagegaan worden, aldus deelde de burge meester van Cadzand mede, of het schip onder de strandvon derij-voorschriften valt, m.a.w., wie nu eigenaar van de „Uilen spiegel' is. De „Uilenspiegel" ligt met de neus gericht naar de duinen. Het schip is van het strand geschei den door een diepe geul. die al leen bij laag water droog komt. Het ligt op grote afstand van de vaargeul. Verkeersongeval. Gistemamiddag te 5 uur had op de Oostkade 'n aanrijding plaats waarbij twee in de richting Axel rijdende vrachtauto's waren be trokken. Na het voorbijrijden van de voorste vrachtauto met aanhang wagen, geladen met stro en be stuurd door de chauffeur G. van P. uit Stekene, sneed de chauf feur van de met mest geladen vrachtauto, P. van G. eveneens uit Stekene, zodanig dat een aan rijding ontstond. Laatstgenoemde reed echter door, doch kon, na telefonische verwittiging van de politie alhier, aan de grens worden aangehou den, om aldaar te worden ver hoord. De met stro geladen vracht auto werd licht beschadigd, ter wijl de andere vrachtauto slechts enkele schrammen aan de rech terzijde had opgelopen. Uitvoering gymnastiek vereniging. De gymnastiekvereniging „Wil. len is Kunnen" gaf onder leiding van de heer P. Fraanje een zaal uitvoering in het parochiehuis. De belangstelling was groot. In een vlot tempo werden de vrije oefeningen met de toesteldemon straties afgewisseld. In haar openingswoord kon mej. Ohms o.m. welkom heten burgemeester P. F. Hootegem, wethouder J. Gevaert en pastoor J. Lavrijssen. De verloting, met talrijke waardevolle prijzen, werd een succes. Tentoonstelling huisvlijt In het Verenigingsgebouw werd een tentoonstelling gehou den van werkstukken, die door de plaatselijke huisvlijtclub zijn vervaardigd. De werkstukken van deze jongens, die voor het meren- deel nog de lagere school bezoe ken, verdienden en kregen via een verheugend groot bezoek aan de tentoonstelling de nodige belangstelling. Opvallend was verder een inzending van teke ningen en produkten van han denarbeid van de lagere school, alsmede een serie schilderijen van Jozef Fassaert, die van veei aanleg blijk gaven. De leider van de huisvlijtclub, de heer D. van Goethem, heeft met zijn assistenten veel eer met dit mooie werk weten te behalen en deze actieve club verdient ze ker alle steun om op de ingesla gen weg te kunnen blijven voort gaan. aren aa^'dfze^ïentoonstelHng 3 rOSSO - biUUCQ - CXtTU dry Al met al gaat dit plan nogal wat geld vragen. Enerzijds is men althans van een gedeelte lijke financiële steun verzekerd. Anderzijds zal men de kosten ge deeltelijk bestrijden door een kleine entreé te heffen en door eventueel een beroep te doen op het bedrijfsleven, de midden stand en misschien ook op de burgerij. Het Stichtingsbestuur is vol goede moed. De vooruitzichten zijn gunstig, de samenwerking met het gemeentebestuur is uit stekend en men hoopt dat de jeugd, die liefst al spelende leert, graag van deze unieke gelegen heid zal gebruik maken. Natuurlijk zal er een beheer der moeten worden aangesteld en zal er altijd deskundig perso neel aanwezig moeten zijn. Daar voor zal van de zijde der politie worden gezorgd. Wanneer deze plannen door gang kunnen vinden, en daar ziet het er werkelijk naar uit dan zal Terneuzen met Wester- scheldo en Braakman jn de naas te omgeving weer een attrac tie rijker zijn waar de jeugd zich niet alleen kan vermaken maar ook spelend waardevolle lessen voor het dagelijkse leven kan op doen. waren enkele attracties verbonden, Geslaagde Bonte Avond. De Bonte Avond van het Zeeuws-Vlaamse Accordeon or kest „Flandria" is een buiten gewoon succes geworden. On danks het hevige stormweer kon de voorzitter de heer C. Marteijn een volle concertzaal verwel komen. Nadat dirigent Anthonis- se met de herkenningsmelodie de avond had geopend kwam de conferencier de T.V.-komieken „De Mounty's" aankondigen. Ge weldig is er gelachen met ieder nummer van deze raskomieken. Het publiek heeft in een non-stop programma kunnen genieten van buitengewoon goede muziek van dit sublieme orkest. Vooral de beide nummers welke op de grammofoonplaat zijn opge nomen alsook de Czardasfürstin mochten een overweldigend ap plaus ontvangen. Na afloop was de voorzitter zeker de tolk van allen toen hij zijn dank uitsprak aan de TV- artisten voor het gebodene en vooral ook aan dirigent en leden van „Flandria". Hierna nam de voorzitter af scheid van het scheidend lid me vrouw C. RamondtVermeulen die wegens vertrek naar elders de vereniging gaat verlaten. Meer dan 20.000 km had zij af gelegd om de wekelijkse repeti ties te IJzendijke te bezoeken, al dus de voorzitter. Hij zeide ge weldig trots op haar te zijn ge weest, toen zij te Zeist kampioene van Nederland werd en stelde haar tot voorbeeld voor de jon gere leden. Als blijvend aandenken aan deze 8 mooie jaren van haar lid maatschap werd haar de eerste grammofoonplaat van het orkest aangeboden. Op het strand bij De Koog op Texel zijn dinsdagmiddag 160 dekluiken aangespoeld, waar schijnlijk afkomstig van de zon dag vergane Duitse kustvaarder „Nautilus". Ook werden op het strand delen van een stuurhut en sloeptanks aangetroffen. Tot nog toe heeft - men geen stoffelijke overschotten gevonden. Er wor den nog zes opvarenden vermist. Twee inwoners van Luik heb ben maandagnacht de dood ge vonden bij een brand in hun wo ning. In paniek sprongen zij van de derde verdieping naar bene den. Andere bewoners van het pand konden zich in veiligheid stellen. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Maandagavond omstreeks ze. ven uur is op de Dorpskade te Wateringen de 65-jarige heer J. Janknegt bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een personenauto toen hij midden op de weg van zijn fiets was ge stapt. AUTO VAN VERMISTE LEIDENAAR GEVONDEN De auto van de 44-jarige ac countant A. Have uit Leiden, die sinds vorige week vrijdag wordt vermist, is maandagavond terug gevonden op het marktplein in Wassenaar. De heer Have is ech ter nog spoorloos. De in overheidsdienst werkza me accountant is 1.88 meter lang, heeft een mager postuur en don kerblond haar. Hij was gekleed in een donkerblauw pak, donker grijze overjas, wit overhemd en bruine schoenen. 2100 GULDEN SNEL VERBRAST Een 21jarige jongeman uit Rotterdam is dankzij de oplet tendheid van twe« agenten tegen de lamp gelepen, Ongeveer een week geleden verbraste hij zijn laatste geld in een café. Hij leen de een dubbeltje om een vriend om geld te bellen. Bij de telefoon hing echter een jasje van de caféhouder met een goed gevul de portefeuille. Een enkele greep leverde hem 2100 op. Hij be taalde de caféhouder met zijn eigen geld en zag kans het ge stolen bedrag op Katendrecht en in Amsterdam in een week op te maken. Berooid en wel keerde hij iri Rotterdam terug en stal er een bromfiets. Twee agenten, die hem wel kenden, zagen hem op de bromfiets rijden en vonden dat verdacht genoeg om hem aan te houden. Het gewicht van de gemiddelde volwassen Deen zal na Kerstmis 3,2 kg zijn toegenomen, zo heeft een arts te Kopenhagen ver klaard. Hij zei tot dit getal te zijn gekomen op grond van een onderzoek bij 350 personen tus sen 18 en 80 gedurende verschei dene Jaren. Zijn conclusie luid de: „Wij eten in de kersttijd te veel".

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5