KANTONGERECHT TERNEUZEN Dag gewijd aan de ontwikkeling van de akkerbouwbedrijven De moord op Roger Ackroyd Kerkconcert Chr. gem. koor „Laudamus ir DE VRIJE ZEEUW IN GRONINGEN, IIOEKSE WAARD EN DE NOORD OOST POLDER AGENDA DE TOESTAND IN SENEGAL BELGISCHE OPLICHTERS GEARRESTEERD Woensdag 19 december '62 Oud-minister Hofstra (Veroltne) benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer woeiisoag vt c Gemeente Gisteren werd in het Luxor Theater te Terneuzen een bijeen komst gehouden, georganiseerd door de studieclubs en R. L. V. D. in Zeeuws-Vlaanderen en gewijd aan de ontwikkeling van de ak kerbouwbedrijven in Groningen, Hoekse Waard en de Noord- Oostpolder. De opening geschiedde door de heer A. Ramondt, die erop wees dat er in de laatste tijd een ge leidelijk tempo van veranderin gen in de landbouw te merken was. Dit kwam o.a. door de op leiding van toekomstige boeren, de voorlichting aan boeren en vooral door de steun van de regering. Verder sprak hij een hartelijk welkom uit aan alle aanwezigen. Vooral dankte hij de burgemees ter van Terneuzen voor zijn aan wezigheid. Daarna gaf de heer Ramondt, die voêrzitter is van de vereniging, het woord aan de eerste spreker de Rijkslandbouw- consulent voor Noordelijk Gro ningen ir. M. Sanders. Ir. M. Sanders gaf duidelijk, en op soms humoristische wijze weer, het verschil tussen twee uiteenlopende gebieden in Gro ningen n.l. de Noordelijke bouw- streek en het Oldambt. In het eerste gebied komt men over wegend kleigronden en zavel gronden tegen. Hier vinden we dan ook overwegend akkerbouw. Spreker sprak over de zgn. ..Bouwplancombinaties", die in hielden dat de leden, losse ar beiders vooi' een bepaalde tijd konden „huren". Tegenwoordig ziet men dit niet meer als de ideale oplossing, omdat het de afvloeiing van vaste arbeiders bevordert, en dit voor ieder landbouwbedrijf altijd buitengewoon onvoordelig is. Een probleem is verder ook het achteruitgaan van de bodem vruchtbaarheid. waardoor lage opbrengsten bij betrekkelijk hoge kosten optreden. In Groningen treffen we over wegend graanbedrijven aan. Hoe komen de boeren in Gro ningen er nu toe om zoveel graan te verbouwen? Omdat de stro kartonfabrieken er een hoge prijs voor het stro betalen. Dus van zelfsprekend schenken de boe ren zeker zoveel aandacht aan het stro als aan de korrel. De bedrijfsvoering was vroe ger geheel ingesteld op losse ar beidskrachten. Nu deze steeds moeilijker te krijgen zijn, zien we een snelle opkomst van de maaidorser, die ook weer vele moeilijkheden meebrengt ten aanzien van de strowinning en het drogen en bewaren van de korrel. Ir. Sanders wees er verder op dat de Groningse boer meer zorg moet besteden aan de ruilver kaveling. Met alle geweld moet hiernaar gestreefd worden, besloot de spreker. De burgemeester van Terneu zen, die vervolgens het woord voerde, wees erop, dat de boeren zoveel mogelijk door het ge meentebestuur zullen worden ge steund. Bijzonder veel waarde ring had hij voor het goede werk van de landBouwstudie-clubs, waarin men o.a. verschillende problemen bestudeert, zodat men later in de praktijk zijn plannen beter zal kunnen realiseren. Verder was het de wens van de spreker dat hij, evenals het gemeentebestuur, goede relaties met de agrarische industrie zal mogen onderhouden. DE AKKERBOUW IN DE HOEKSE WAARD Hierna kreeg de Rijksland- bouwconsulent voor Zuidelijk Zuid-Holland, de heer J. J. van Gastel, het woord. De Hoekse Waard is een ak kerbouwgebied in zijn algemeen heid. De ruilverkaveling is hier redelijk goed. Het bouwplan van de Hoekse Waard bevat gemiddeld 20 °o tarwe. 20 °.o aardappelen. 20 0'o suikerbieten, 20 zomergerst en 20 1 o overige gewassen. In zijn algemeenheid is het bouwplan sterk gericht op de teelt van aardappelen en suikerbieten. Ook hier is een sterke achter uitgang van vaste werkkrachten. Dit hoofdzakelijk als gevolg van de grote arbeidsbehoefte in de industrieën van de randstad Hol land. De mechanisatie is hier vrij goed. Er is op de 15 ha cultuur grond één trekker. Naast het steeds schaarser worden van de arbeidsvoorzieningen in de land bouw spelen ook de arbeidskos ten een belangrijke rol. In ver houding stijgen deze veel ster ker dan de overige kosten. Dit heeft tot gevolg dal. af hankelijk van de bedrijfsomstan digheden, in toenemende mate gebruik moet worden gemaakt van dc mogelijkheden van sa menwerking. her inschakelen van loonwerk en het vereenvou digen van het bedrijfsplan. Hiermee besloot de heer Van Gastel zijn interessante uiteen zetting. Na de middagpauze zette de Rijkslandbouwconsulent voor de Noord-Oostpoldor en Flevoland, de heer A. P. Th. Willems, de toestand van de akkerbouw in de Noorü-Oostpolder uiteen. Spreker deed dit aan de hand van duide lijke lichtbeelden. De arbeidsbezetting is ook hier weer sterk gedaald. Ook de be zetting van losse arbeidskrach ten wordt steeds moeilijker. De mechanisatie is in de Noord-Oostpolder ver doorge voerd. Het aantal trekkers in 1954, 2,7 per 100 ha cultuurgrond, nam toe tot 4 in 1961. In dezelfde periode nam het aantal rooima- chines van 0,2 tot 0,8 en de maai dorsers van 0,1 tot 0,4 toe. Het aantal melkmachines nam toe van 2 tot 7,8 per 100 ha gras land. Verder is hier sprake van een sterk toenemende kapitaals behoefte, waardoor aan de finan ciering van het bedrijf steeds hogere eisen wordt gesteld. Nadat de heer Willems zijn in leiding beëindigd had, kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen aan een forum, waar van ir J. A. Haenen de voorzitter was, en de drie bovengenoemde sprekers de leden waren. Er wei den ook veel schriftelijke vragen gesteld. Hierna dankte de voorzitter de heer Ramondt, alle aanwezigen voor hun komst en sloot hij deze leerzame studiedag. mmm WOENSDAG 19 DECEMBER. TEP.NEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Cape Fear". DONDERDAG'20 DEC. ZAAMSLAG: Hotel „Het Wa pen van Zeeland", 2 uur: Vei ling woonhuis. Na een mislukte staatsgreep van de premier van Senegal. Ma- madou Dia. heeft de nationale vergadering aan president Seng- hor de hoogste uitvoerende macht verleend. Dit betekent dat president Senghor de volle verantwoording draagt voor dc macht in het land en dat hij een plan voor grond wetshervorming zal opstellen, dat aan een referendum zal worden onderworpen. Troepen en politie die op de hand van Dia waren hadden maandag het gebouw van de na tionale vergadering bezet en de afgevaardigden uit het .gebouw gezet om te voorkomen dat een motie van wantrouwen zou wor den aangenomen. Deze motie werd daarna op een bijeenkomst in een particuliere woning aan genomen. ZITTING VAN 18 DECEMBER „Lichtelijk fantaseren is te sterk uitgedrukt," zei mr. C. C. Wabeke, raadsman in de zaak togen de 41-jarige melkhande laar Th. A. dc S. te Philippine, over de houding van de verbali sant, de opperwachtmeester der rijkspolitie A, „maar ik ben van mening, dat hier niet de nauw keurigheid is betvacht, waar een verdachte recht op heeft!" De S- had met zijn melkauto het wachtverbod overtreden, dat geldt vlak vóór zijn melkzaak, in de Havenstraat te Philippine. „Een moeilijk geval" vond ook de officier van justitie, mr. T. Lebret, het. De S. had, zoals hij altijd doet, zijn wagen geparkeerd vóór zijn zaak, teneinde deze te lossen. Hij was echter eerst in huis gegaan, om zich te ontdoen van jas en geldtas. Om hier te komen, moest hij verscheidene deuren openen en zodoende was hij, volgens de dagvaarding, 3 a 4 minuten binnen gebleven. „Om rustig een kopje thee te drinken," vulde mr. Lebret de verklaring van verdachte aan, die overigens de tijdslimiet op ten hoogste twee minuten stelde. „Absoluut niet", antwoordde De S. hierop. Op de vraag van de officiei-, waarom hij niet eerst de kratten zuivel op het trottoir of binnen gezet had, zei hij, dat dit wettelijk verboden is. De officier was echter van me ning, dat, of men nu tien of hou derdmaal heen en weer moet lopen, dit is toegestaan, echter met dien verstande, dat men 'het lossen onmiddellijk begint en geen drie minuten binnen blijft. Overigens deelde hij de mening van de verdachte, dat het hier inderdaad een moeilijk geval be trof en eiste een boete van drie gulden. Mr. Wabeke. zeide in zijn plei dooi, hiermede zeker accoorcl te zijn gegaan, als het hier een één malig geval zou betroffen- Dit is echter niet zo; als de verbalisant erop wilt letten, kan verdachte zesmaal per dag hangen. Met het produkt zuivel, kan men direct in conflict met de Warenwet komen. Het moet zich bevinden in de koelcel of auto, overal elders is fout, zei mr. Wa beke, die zich verder nog af vroeg. of men bovendien het trottoir wel als pakhuis mag ge bruiken. De straat waar De S. woont, is twaalf meter breed, als de melkauto voor Dc S. zijn deur staat, kan alle verkeer er nog gemakkelijk door. De ver houding van de opperwachtmees ter noemde mr. Wabeke niet nauwkeurig en wonderlijk. In diens verbaal staat, dat De S. zich erg ingespannen heeft, geen wachtverbod vóór zijn deur te krijgen, doch volgens de ver dachte, is hiervan geen sprake, het wachtverbod was er opeens Verder noemde; mr. Wabeke het wonderlijk, dat enige tijd later, toen De S. eveneens het wachtverbod niet in acht nam dc wachtmeester, nu in gezel schap van een collega, hem toe voegde: „Zie je nu wel, dat wij zo beroerd niet zijn, nu maken we weer geen verbaal op." Mr. Wabeke verzocht de recht bank tenslotte de situatie ter plaatse zelf op te gaan nemen. De zaak weid voor nader on derzoek aangehouden. „Ik sta in mijn onrecht," ant woordde de 26-jarige fabrieks arbeider G. J. S. te Terneuzen, op de vraag van dc kantonrech ter mr. H. v. d. Belt, of hij op de eis van ƒ25 boete van dc of ficier, inzake het door hem over treden van de maximale snelheid als berijder van een bromfiets nog iets te zeggen had. „Inderdaad", zei mr v. d. Belt, „ais u daar maar van overtuigd bent" en veroordeelde hem des wege tot 15 boete. S„ die zich in bovengenoemde ziifSnede blijkbaar versprak, twij felde aan de per gatsometer op genomen snelheid van 35 km. Hij reed op 27 nov. om kwart vóór tien 's morgens over de Axelse straat om de boot te halen. „In ieder geval zat U boven de 30 km," zei de kantonrechter. De officier zeide, dat bijna alle bromfietsongelukkcn ontstaan door te hard rijden en kwam hier tot bovengenoemde eis. Ook als bestuurder van een traktor heeft men terdege de maximale snelheid in acht te ne men, al bedraagt die dan ook maar 16 km. Tocii wordt deze nogal eens overtreden. De landbouwer R. A. de S. te Philippine had er zich volgens zijn zeggen, in de Zandstraat aan schuldig gemaakt, omdat hij twee aanhangwagens had, die erg zwaar liepen. Hierdoor moest hij de snelheid wel opvoeren, want, zei hij, anders viel de motor stil. „Maar ik vind 25 boete erg veel," voegde hij eraan toe. Dit gezegde verbaasde de kan tonrechter enigszins, aangezien de officier in deze zaak nog niet aan het woord was geweest. Hij doelde hierbij echter op de schik king die hij had kunnen treffen en die overigens wel overeen bleek te stemmen met de eis. Dit hoorde verdachte echter pas even later, evenals de uitspraak die ƒ20 luidde. J. B. te Axel, ambtenaar, had zich gedurende korte tijd reeds voor de derde maal te ver antwoorden wegens een ver keersovertreding. Bij het inrijden van de Pr. Hendrikstraat te Axel, had hij als bestuurder van een personen auto niet genoeg rechts gehou den, waardoor een aanrijding met een hem tegemoet komende auto was ontstaan. Verdachte was volgens zijn zeggen het gebeurde op 20 augustus van dit jaar verblind geweest door het zonlicht- De officier hoopte, verdachte niet weer te zien verschijnen en ook de kantonrechter vond de manier van rijden van B. niet aangenaam. Hij vonniste hem conform de eis tot 40. „Kan liet niet voor minder?" De 61-jarige J. A. O. te Axel had op 7 nov. 's morgens om half acht over de Axelsestraat gereden met zijn fiets, waarvan het achterlicht niet brandde. Hij vond het heel erg dat hij hier voor bekeurd was en de uit spraak. die conform de eis 3 'bedroeg, was al gevallen, toen hij nog vroeg: „Kan het niet voor minder?" „Volgende zaak," repliceerde mr. v. d. Belt. Fietsen op slot! Het onbeheerd laten staan van fietsen, komt ook weer meer voor. De fietsen worden dan mee genomen om diefstal te voorko men, zoals de kantonrechter zeide tegen de 49-jarige H. M. E. te Sluiskil, die zich aan dit euvel had schuldig gemaakt. Hij werd hiervoor conform de eis tot 5 boete veroordeeld. De Belgische mej. M. V. R. had op 15 oktober, met haar auto rij dende richting Kijkuit, onvoldoen- de rechts gehouden, waardoor zij een wielrijder aanreed. De schade, die deze hierbij opliep, bedroeg maar eventjes een be drag van 2000. Beklaagde was niet verschenen. Eis en uitspraak: 40 boete. Nabij het kruispunt Driekwart had M. S- te Terneuzen, een trac- In Brussel zijn dinsdag drie Belgen gearresteerd die zich door oplichting enige tientallen mil joenen Belgische franken ten na dele van een bankier te Genève, de Katangaanse president Moise Tsjombe en andere Afrikaanse personen hebben toegeëigend. Het zijn de 51-jarige Jean Knae- pen, de 26-jarige Jean Delvaux en een Algerijnse Europeaan, Van der Sleyen. Het drietal is op 30 november aan de Nederlandse politie ont komen na een poging in contact te komen met de Mwami van Boeroendi tijdens diens bezoek aan Den Haag. Op 11 december waarschuwde dc ambassade van Boeroendi in Brussel tegen „zekere individuen van twijfelachtig gehalte, die zich voor afgevaardigden van de Mwami of van de regering van Boeroendi uitgeven om geld los tc krijgen". 33.1 „Maar schoenen met profielzo len worden door vrij veel men sen gedragen, is 't niet?" vroeg Poirot. „Dat wel. zeker," zei de in specteur, „en als ai het andere er niet was zou ik ook niet zoveel waarde hechten aan die voetaf drukken." „Een bijzonder dom jongmens, die kapitein Ralph Paton." zei Poirot peinzend. „Wie laat nu zó veel bewijsmateriaal achter!" „Ach." zei de inspecteur, „u moet niet vergeten dat het een mooie, droge avond was. Op het terras zelf heeft hij geen voetaf drukken achtergelaten, op het grintpad ook niet. Maar ongeluk kig voor hem is er blijkbaar kort geleden aan het eind van het pad. dat van de oprijlaan naar het ter ras voert bronwater opgeborreld. De grond is daar tenminste door weekt." Achter hem aan liepen we naar de door hem aangeduide plek die inderdaad vochtig en modderig was en waar een groot aantal voetafdrukken te zien waren, on der andere van de schoenen met de profielzolen. „Er zijn ook afdrukken van da messchoenen bij, hebt u dat ge- Door AGATHA CHRISTIE zien?" vroeg Poirot opeens. De inspecteur lachte. „Natuurlijk. Maar er lopen zo veel mensen ook vrouwen peregeld over dit pad dat het on doenlijk is al die voetafdrukken te gaan uitzoeken. Tenslotte is dit de kortste weg naar het huis. En het gaat toch uiteindelijk om die afdrukken op de venster bank." Poirot knikte. ..Het heeft geen zin nog verder te gaan." zei de inspecteur, toen we vlak bij de oprijlaan waren. „Verderop is het weer allemaal grint, daar zie je niets op." Weer knikte Poirot, maar zijn blik ging naar een klein tuin huisje dat links van het pad stond. Een smal grintpaadje leid de erheen. Hij bleef net zo lang treuzelen tot de inspecteur was terugge gaan in de richting van het huis. Toen keek hij mij aan. „Onze Lieve Heer moet u mij als plaatsvervanger van mijn vriend Hastings hebben toege dacht." zei hij met een knipoogje. ,,'t Is me opgevallen dat u niet van mijn zijde wijkt. Wat zoudt u er van zeggen, dokter Sheppard, als we eens een kijkje gingen ne men in dat tuinhuisje? Het inte resseert me," De daad bij het woord voegend liep hij er heen en opende de deur. Binnen was het bijna vol slagen donker. Er stonden 'n paar tuinstoelen en wat opgevouwen ligstoelen en er lag een croquet- spel. Min of meer verbijsterd sloeg ik mijn nieuwe vriend gade. Hij was op z'n knieën gaan zitten en kroop nu op handen en voeten over de vloer. Af en 'toe zag ik hem het hoofd schudden, alsof iets hem niet beviel. Eindelijk bleef hij op zijn hurken zitten, nadenkend voor zich uit starend. „Niets." mompelde hij. „Enfin, misschien was dat ook teveel ver wacht. Maar het zou ons heel wat Hij brak zijn zin af en ik zag hem verstarren. Toen strekte hij zijn hand uit naar een van de tuinstoelen en trok iets tussen de zijkant vandaan. ..Wat is dat?" riep ik. „Wat hebt u gevonden?" Glimlachend deed hij zijn hand open zodat ik kon zien wat er in lag. Het was een klein stukje ge steven witte stof. Ik nam het tussen duim en wijsvinger, bekeek het nieuws gierig en gaf het hem vervolgens weer terug. „En. waarde vriend, waar houdt u dat voor?" „Ik denk dat het van een zak doek afgescheurd is," zei ik schouderophalend. Weer schoot zijn hand uit en hij raapte iets op. dat er uitzag als de schacht van een ganze- veer. „En dit dan?" juichte hij triom fantelijk. „Wat denkt u dat dit is?" Ik keek hem met grote ogen aan. Hij stak het pennetje in zijn zak en keek weer naar het kleine witte lapje. ..Een stukje van een zakdoek," peinsde hij. „Misschien hebt u ge lijk. Maar weet u wel dat een goede wasserij zakdoeken niet stijft?" Hij knikte me triomfantelijk toe en borg het stukje stof zorg vuldig in zijn portefeuille. 0 HOOFDSTUK IX. De Goud vissen vjjver. Samen wandelden we naar het huis terug. Van de inspecteur was geen spoor te bekennen. Poirot bleef op het terras staan met zijn rug naar het huis gekeerd en wendde langzaam het hoofd van links naar rechts. „Une belle propriété." merkte hij tenslotte waarderend op. „Wie erft het?" Zijn woorden deden mc op schrikken. 't Is vreemd, maar tot op dat ogenblik had ik daar nog helemaal niet aan gedacht. Poirot keek me strak aan. ..Die vraag was nog niet eerder bij u opgekomen wel?" vroeg hij minzaam. „Nee," antwoordde ik naar waarheid. „Ik wou dat het wel het geval was geweest." Hij keek me verbaasd aan. ,,'t Zou wel eens willen weten wat u daarmee bedoelt," zei hij peinzend. „Oh, neen!" liet hij er haastig op volgen, toen ik wilde antwoorden, „Inutile!" U zoudt me toch niet vertellen wat u wer kelijk denkt." „Iedereen heeft iets te verber gen," citeerde ik glimlachend. (Wordt vervolgd.) tor met twee aanhangwagens be- stuid, waarvan de richtingsaan wijzers niet duidelijk genoeg wa ren. De officier eiste hiervoor 25 boete: de kantonrechter maakte er 20 van. De kruidenier F. L. L. te Zuid- dorpe moest verschijnen, omdat hij de motor van zijn bakfiets had laten draaien, terwijl dit vehikel op de weg stond. In de dagvaar ding stond de benaming drie-wie- lig motorrijtuig, die volgens de verdachte voor een motor 6 cc niet klopte. Zijn voertuig was een gemotoriseerde handwagen zei hij en deze mag, stilstaande, wél draaien. Overigens beweerde deze verdachte dat de politie zelf niet wist in welke categorie zijn voer tuig moest worden onderge bracht. Hierin zag de rechtbank reden, deze zaak aan te houden. Een Chevrolet van 1950! De koopman G. A. M. te Hulst, had op 14 november met een auto te Graauw en Langendam gereden, waarvan de stuurinrich ting een speling van 110 graden vertoonde „De schroefjes waren los" zei verdachte. De kantonrechter waarschuw de hem ernstig voor het grote gevaar, dat bij een dergelijk de fect kan ontstaan, maar ja, de auto. was volgens de verdachte ook niet zo nieuw meer, een Chevrolet van 1950... Op de vraag van de officier of de wagen verzekerd was, ant woordde M. ontkennend, „want, zo'n wagen wordt niet meer ver zekerd" Dit wilde de officier graag ge loven en hij wees M. ook nog eens op de dodelijke ongeluk ken, die met een dergelijk vehi kel kunnen ontstaan wanneer men plotseling een bocht neemt. „Als we u nog een keer in zo'n wagen zien, wordt deze onher roepelijk verbeurd verklaard, zei mr. Lebret en eiste 100 boe te. De uitspraak luidde75. W. A. W„ expediteur te Ter neuzen, zag zich eveneens voor eeti dilemma geplaatst, toen hij van de gemeente de aanzegging kreeg het achtererf van zijn wo ning aan de Scheldekade vóór 15 september behoorlijk af te schei den. Hij mocht daarbij een in gang van 2.40 m open laten. Dit was echter volgens zijn zeggen, te nauw. Hij wil deze brengen op 3 meter en bovendien aan de an dere kant van zijn erf. Hij vroeg de rechtbank tijd, om dit verzoek bij de gemeente in te dienen. De officier vond echter, dat hem hiervoor voldoende tijd was gelaten en vond een boete van 25 hier toch wel op zijn plaats. Ook de kantonrechter was van mening, dat W. de zaak teveel op zijn beloop had gelaten, doch wilde diens verzoek welwillend beoordelen. Hij gaf hem hiertoe de tijd tot 19 februari 1963 en legde geen straf op. In de nacht van 26 september j.l. wilde de schipper van het mo torschip „Nazareth" opschutten in de middensluis te Terneuzen. Hot schip lag al met dc neus on der het bruggetje, toen de sluis- knecht C. M. L. de schipper som meerde achteruit te varen en op nieuw ligplaats te kiezen aan de steiger. De schipper voldeed hieraan niet, dan na een uur, toen de ri vierpolitie eraan te pas was ge komen. Hij argumenteerde zijn houding door de bewering, dat het motorschip „Clementine" dan eveneens de schutkolk ver laten moest. De schipper van dit vaartuig echter, had zich volgens getuige L. eerder gemeld dan de „Nazareth". G. was dus gedag vaard, omdat hij niet voldaan had aan het verzoek van een daartoe bevoegd ambtenaar zijn schip te verhalen en omdat hij de doorvaart voor andere sche pen had opgehouden. Schipper P. G. van de Naza reth was niet verschenen, doch had deswege een brief ge schreven, waarin stond, dat dit hem geweldig speet, daar hij gaarne de juiste toedracht van het gebeurde aan dc rechtbank kenbaar wilde maken. De officier noemde het in zijn requisitoir een dwarse geschiede nis. Verdachte weet. dat hij zich aan de voorschriften moet hou den. Hij eiste voor het eerste feit ƒ30 en voor hot tweede ƒ50 boete. Ook de kantonrechter meende, BELGISCH RADIOSCHIB UILENSPIEGEL GESTRAND Een beeld vail het Belgische, radioschip „Uilenspiegel", dat hij adzand op liet strand is gelopen. Tot lid van de Tweede Kamer is benoemd verklaard de »heer H. J. Hofstra te Wassenaar, oud- minister van Financiën, thans vice-president van Verolme N V. De vacature is ontstaan door het overlijden van hot Kamerlid mr. A. j. Schouwenaar te Bilthoven. (P. v.d. A.). De heer Hofstra vertoeft op het ogenblik in Brazilië. Hei is niet bekend of hij de benoeming al dan niet zal aannemen. 35 Uit de programma-keuze mocht een wat meer ingewijde wel de conclusie trekken, dat er met „Laudamus" het laatste jaar wat gebeurd is- Doch, papier is gedul dig en met spanning zagen wij te gemoet wat dirigent Jan Dekker van de interpretatie zou terecht brengen. We kennen hem in do korte tijd, dat hij in Terneuzen is als een gewetensvol musicus, als een kundig paedagoog. maar nu debuteerde hij als dirigent. En hoe! Hij heeft met het kooi' een reu- zenzwaaj gemaakt. Want dezo avond was er één met muziek van het zuiverste allooi. De diri gent heeft het niemand gemak kelijk gemaakt: zichzelf niet, zijn koor niet en de luisteraars vaak gewend aan wat geromanti seerde liedbewerkingen niet. Dit moge waar zijn, het grote winspunt van deze avond is, dat er gemusiceerd is op een voor Terneuzen zeer hoog plan. Ook als dirigent toonde Jan Dekker zijn voorkeur voor de moderne meesters, hoewel hij het zij ge. zegd ook voor de „ouderen" behoorlijk plaats had ingeruimd. Voor uw verslaggever was „Christ der Du bist der helle Tag" van Hugo Distier een hoog tepunt. Deze cantate ontroerde en men vraagt zich wel eens af, wat wij van deze componist nog hadden mogen verwachten, ware hij niet op 34-jange leeftijd ge storven. Duidelijk bleek, dat Jan Dekker zijn liefde voor dit werk op zijn koor had weten over te brengen. Woorden schieten te koort om dit samenspel tussen dirigent, koor en orkest te be schrijven. En hoe zuiver en ge voelvol was de sopraan-solo van mevr. Riemensde Fouw! Doch ook in de oudere polyfo- newerken van Orlando di Lasso, Schütz en niet te vergeten Bux- tehude toonden dirigent en koor dat ze ook deze muziek op de juiste wijze tot zijn recht kon la ten komen. Het ietwat rommeli ge begin van het „Jubilate Deo" zij toegeschreven aan planken koorts. Voor de rest was dit mu zikale lijnenspel een genot om te beluisteren. Een dankbaar gehoor vond ook het strijkorkest van de Terneu- zense Muziekschool, dat het be kende „Concerto Grosso" van Corelli speelde. Voorname mu ziek, voornaam gespeeld. Hulde aan de cellist Jan Wisse Jr. en de violisten Annette Dieleman en Jan Bart Benders. Ook dit en semble is vooruit gevlogen. Dat Mannes Zonneveld bij de Toccata en Fuga in d-mineur van Bach niet tot een vlekkeloze inter pretatie kwam, kan voor een be langrijk gedeelte worden geschre ven op rekening van het orgel. Noch het orgel in de Gerefor meerde kerk. noch dat van de Hervormde kerk "ZÜjl gesciiikt voor deze muziek. Dit werk vraagt een mechanisch orgel en niet een lui. pneumatisch instru ment. De organist had bij de keu. ze van zijn solo werk hiermede rekening kunnen houden. Overi gens zij iiem een woord van hul de gebracht voor dc toch wei be kwame wijze, waarop hij koor en orkest begeleidde, met name in het werk van Reda- Samenvattend kunnen wij spre ken van 'n zeer geslaagde avond en inhakend bij de woorden van de heer J. van Veen, de voorzit ter van het koor, die de avond opende en sloot zouden wij alle liefhebbers van goede zang willen raden werkend lid te wor den van dit koor, hetwelk zo veel voor de toekomst belooft. Er was voor dit kerkconcert behoorlijk belangstelling. Maandagavond werd in de Ge reformeerde kerk te Zaamslag door ..Laudamus" eenzelfde con cert gegeven. Hiervoor bestond helaas een geringe belangstelling en dat bij zulk een voortreffelijke culturele avond. v. E. dat G. op de hoogte had kunnen zijn en zich anders had kunnen vergewissen op het daartoe be stemde bord. Het vonnis luidde: ƒ25 voor het eerste en 40 voor liet twee- do feit. De volgende zitting van het kantongerecht te Terneuzen, za] plaats vinden op dinsdag 15 ja nuari, nog steeds in het gebouw Pro Rege. In het verleden naar een nationaa in het bijzonder tc men bij de grondt van 1922. Toen is de moi vererving van de schillende zijlinies is de troonopvolgii de afstammelinge! gin Wilhelmina en verwanten van den Koning tot in derde graad. Dit streven zal ning, die thans „o een zekere afrondi zegt de regering ii rie van Antwoon wetsontwerp Vei' grond bestaat e overweging te ne dering in de Gr bepalingen inzake ging aan de Tweei Het verheugt het wetsontwerp verzet is gestuit. Dat in het twe kei 17 van de G derscheid wordt mannen en vrou' worden ontkend, langrijker materie van de Grondwet houdende dat door nakomelingen overleden Koning rang hebben bo- treft men dit ond< gens eveneens aan Het lijkt echter in dezo gevallen De gemeentel- vergadering van •besloten, ingevol lager onderwijsw werking te verlen stuur van de R. I St. Willihrord. aanschaffing vat kundemateriaal de school voor t lager onderwijs straat 2. HET GEMEEN. Terneuzen, 17 dece HINDER! Burgemeester van Terneuzen bare kennis, - d secretarie ter ir zoek met bij la NEDERLAND N.V.. Wassenaarsew venhage. om vergu richting van een installatie en waar-in 3-6000 voor benzine, dieselolie, 3 aftap] een elektromotor 2 elektromotoren menlijk vermogen bezigd zullen wor ceel plaatselijk dingsweg Temen; genummercjjfclndu dastraal b«cnd neuzen, sep en 1500 (getj Gedurenc dagtekening van king bestaat voc gelegenheid schril tegen het verlen- nig in te brengen tebestuur. Bovendien zal januari a.s„ des uur. in het openbare zitting den, waarin mon tegen de inwilli zoek kunnen w Een ieder der gemeente de ter zake uren. De» aandacht benden wordt dat tot beroep aanvrager van degene, die in machtigde op zitting is verscl beroep gerech zonder op de zijnverschenen .stelde termijn ren heeft ingc niet woonacht meente of in gemeente, wa; nisgeving word Terneuzen, 19 Burgemeester voorn H. RIJPSTRA A. J. VAN

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2