Provinciaal nieuws Aardenburg haalde burgemeester M. van Berckel feestelijk in Dagelijks Bestuur der Z.L.M. vergaderde te Goes Dinsdag 18 december 196? L) V i l jl jl u vv Pagina 5 TERNEUZEN AXEL BRESKENS RETRANCHEMENT SLUIS ZAAMSLAG GEREDDE MATROOS VAN DE NAUTILUS MAAKT HET GOED Veelvoudige aanvaring op de Rijn. Belgisch Koninklijk bezoek aan Engeland. Uitvoering Openbare U. L. O. Vrijdagavond j.l. gaf de open bare U. L. O. haar gebruikelijke tweejaarlijkse schooluitvoering in het Concertgebouw. Om even over achten begon liet vlot lopende programma met het zingen van het U. L. O.-lied, waarna de voorzitster der school club, Ella Jonker, de propvolle zaal van harte welkom kon heten. Vele ouders en oud-leerlingen gaven acte de présence, terwijl ook vele ouders der buitenleer lingen aanwezig waren. Hierna speelde de schoolband „The Gold Stars" een aantal be kende tophits, die direkt al voor een goede stemming zorgden. Het goede spel en het leuke décor trokken hierbij de aandacht. Daarna was het de beurt aan een aantal eerste en tweede klas- sers, die met het buitengewoon leuk gespeelde toneelstukje „Een uurtje les bij meester Muis" veel sukses oogstten. Het eerste deel van het pro gramma werd afgesloten met het tweede optreden van „The Gold Stars", waarna het pauze werd. Hierin werd een verloting ge houden, waai'voor over de hon derd prijzen beschikbaar waren gesteld. Na de pauze was het de beurt aan de leerlingen van de derde en de vierde klas. Enkele leer krachten hadden zelf een ope rette gemaakt: „Misdaad en Liefde", die buitengewoon suk ses had. Alle individuele rollen en ook het meisjeskoor werden leuk vertolkt. Vele malen werd het stuk onderbroken door een har telijk applaus. Zonder tekort te doen aan de anderen mogen hier wel even worden genoemd Riet Lauret, Nelis Meertens, Anneke Verijzer, Bert Stenvert en Karei Buijze, die de hoofdrollen vertolkten. Aan het eind van de avond overhandigde de voorzitster de hoofdrolspeelsters bloemen, ter wijl ook de heren Van Vugt, De Kramer en Peters een attentie ontvingen voor hun werk aan het stuk. Zo kon het hoofd der school, de heer Van Vugt, deze zeer ge slaagde avond tevreden en met vele woorden van dank sluiten. Een bloeiende schoolgemeen schap had ouders en andere be langstellenden zijn kundigheden, ook op dit gebied, weer eens ge toond. Kaartsavond S. P. V. De commissie der Samenwer kende Personeels Verenigingen organiseerde vrijdag j.l. in de kantine van het Rijkskantoren- gebouw een kaartavond voor de leden der aangesloten vereni gingen. Om half acht opende voorzit ter Sprangers de bijeenkomst, waarna door de wedstrijdleider nog enkele mededelingen en toe lichtingen werden gegeven. Er waren 100 deelnemers die aan 25 tafels de strijd aanbonden. De wedstrijd had een vlot verloop. Er werden 4 ronden gespeeld van 20 punten. De uitslag voor de ploegen- prijzen was: 1. P. T. T. 391 pnt (wisseltrofee en herinneringsbeker)2. Ge meente 382 pnt. (plaquette)3. Rijkswaterstaat 381 pnt. (pla quette) 4. P. Z. E. M. 377 pnt.; 5. Belastingen 366 pnt.; 6. Mare chaussee 351 pnt. De beste individuele resultaten werden behaald door de heren J. van Drongelen, Gemeente; Th. van Laere, P. Z. E.M.; Van Uden, P.T.T.; J. Buijze, P.T.T.; G. Minnik, Gemeente; v. d. Steen Marechaussee; L. J. de Mul, Be lastingen; C. Cornelissen, Rijks waterstaat; J. van Kerkvoort, Rijkswaterstaat; P. Looy, P. T. T. Om 11 uur konden de prijzen worden uitgereikt en sloot de voorzitter deze bijzonder gezel lige en geslaagde kaartavond, die zeker nog wel een vervolg zal krijgen. G G feestelijk geopend In het winkelpand Nieuwstraat 16 alhier heeft de firma G. W. Naeije en G. H. Faas gisternamid. dag om 2 uur onder grote belang stelling haar nieuwe, moderne dames, en meisjesmodezaak ge opend. De firma G G, zoals de naam officieel wordt gevoerd, heeft in dit zeer verfraaide pand een uit gebreide collectie van internatio naai allure op het gebied van damesmantels, rokken, blouses, deux-pièces en meisjesmantels. De beste kwaliteitsstoffen uit de meest bekende textielvervaardi- gende Europese landen zijn daar op een smaakvolle wijze, onder het licht van talrijke lampen bij eengebracht. In moderne kleuren combinaties uitgevoerd geeft het interieur een bijzonder cachet. Vier paskamers staan de da mesklanten ten dienste. Van vele vrienden en relaties mocht G G een schat van bloe men ontvangen. Het gehele fees telijk versierde en verlichte inte rieur, geheel afgestemd op de komende feestdagen is reeds van af buiten door de smaakvolle ruime étalage te bewonderen. Lichte aanrijding. Zondagavond te ongeveer 6.30 uur zijn op de rijksweg Axel- Kijkuit, even vóór de Tweede Verkorting, twee personen-auto's tnet elkaar in botsing gekomen. Een Mercedes-Benz, komende uit do richting Kijkuit, bestuurd door de heer O. v. D. uit Clinge, en een Opel, bestuurd door de heer M. W. uit Terneuzen. ko mende uit de richting Axel, zijn tijdens het passeren langs elkaar heengeschoven. Beide voertuigen hadden lichte materiële schade. Scheepsbrandje. Maandagmorgen is brand uit gebroken aan boord van de ..Hol land 42" in de veerhaven alhier. De brand was ontstaan tijdens het ontsteken van de kachel in het bemanningsverblijf. De ijlings gealarmeerde brand weer wist de brand te bedwingen met een schuimblus-apparaat. Het schip werd later naar de handelshaven gesleept om bij een eventueel opnieuw uitbreken van de brand, deze met water te kun nen bestrijden. De materiële schade bleef be perkt. Duivententoonstelling'. Gedurende een tweetal dagen heeft de duivenvereniging „Nog Sneller" alhier ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan een jubileumtentoonstelling gehou- waarvoor 763 duiven waren in gezonden. Burgemeester J. Eekhout liet deze 45 jaar de revue passeren In 1918 werd door de huidige voorzitter, de heer A. Vermeu len, het initiatief genomen tot oprichting dezer vereniging, die is geworden tot een mooie vorm van vrijetijds-besteding. Het op- hokken van de duiven is nimmer door de politie gecontroleerd moeten worden, dit werd steeds stipt uitgevoerd, dank zij de zor gen van de heer Vermeulen, die bij' zijn 40-jarig jubileum eeni koninkl. onderscheiding mocht ontvangen. Het kan gezegd wor den dat „Nog Sneller" de sym pathie van de gehele bevolking heeft, die over de door de Com missaris der Koningin geschon ken medaille zich zeer verheugd. In het openingswoord van de voorzitter der tentoonstellings commissie, de heer J. CareK, kwam de vreugde tot uiting, dat na 45 jaar, nog 3 personen, die de vereniging hebben opgericht, hier in de 'zaal aanwezig zijn, n.l. de heren A. Vermeulen, J. Veij en J. Pleijte. De voorzitter van „Nog Snel ler", de heer A. Vermeulen, zei- de dat het voor hem wel een zware dag is geweest, maar hij werkte met veel genoegen. In 1918 werd gestart met 20 leden, nu telt de vereeniging 92 leden. DE BEKRONINGEN. Oude doffers: 1. J. Dathijn te Breskens; 2 en 3. J. Klaaijsen te Breskens; 4. A. Weeda te Nieuw- vliet; 5. A. Vermeulen te Breskens. Oude duivinnen: 1. M. de Visser te Breskens: 2. .T. Evers te Aarden burg: 3. J. Welle te Zuidzande; 4. E. Rijckaart te Breskens; 5. J. v. d. Broeke te Breskens. Jarige doffers: 1. Gebr. Timmer man te Hoofdplaat: 2. C. Jansen te Breskens; 3. Jac. Jansen te Bres kens: 4. A. Weeda, vnd.; 5. J. Quaars te Breskens. Jarige duivinnen: 1. J. Vasseur te Cadzand: 2. C. de Jonge te Sasput; 3. Weeda, vnd.: 4. F. Wagenaar te Vlissingen; 5. J. Versprille te Groe- de. Jonge doffers: 1. J. Leijnse te Vlissingen; 2. J. Pleijte te Bres kens; 3. K. Blommers te Biervliet; 4. Iz. de Jonge te Biervliet; 5. P. Buize tc Breskens. Jonge duivinnen: 1 en 3. G. Du- sarduijn te Groede; 2. Weeda, vnd.: 4. P. Buize, vnd.; 5. J. Faas te Breskens. Late doffers: 1. N. de Jonge te Biervliet; 2. J. Klaaijsen, vnd.: 3. M, de Reu te Biervliet; 4. J. Adam te Breskens: 5. F. Lacor te Vlissin gen. Late duivinnen: 1. Ko Quaars te Breskens; 2. H. de Krijger te Bier vliet; 3. Joh. de Smet te IJzendijke; 4. J. Klaaijsen, vnd.; 5. J. Carels te Breskens. Kampioen-doffer: 1. A. Vermeu len, vnd..; 2. A. v. d. Voorde te Breskens; 3. J. Haak te Biervliet; 4. J. v.d. L\jke te Breskens. Kampioene-duivinnen: 1. C. de Jonge, vnd.; 2. P. v. d. Broeke te IJzendijke. Kampioen jonge duif: 1. C. de Jonge, vnd.: 2. P. de Zutter te Aardenburg; 3. Gebr. Termote te Biervliet. Kampioene jonge duivin: 1. P. de Zutter, vnd.; 2. F.. Lacos, vnd.: 3. C. Ekkebus te Groede. Kampioen doffer: A. Vermeulen, vnd. Kampioene duivin: M. de Visser, vnd. Jaarvergadering an V.V.V. De plaatselijke V. V. V.-afde- ling hield haar jaarvergadering in café Luteijn onder voorzitter schap van de heer J. A. A. Pat- tist. Voor deze samenkomst be stond een vrij goede belangstel ling. De Provinciale V. V. V. werd vertegenwoordigd door de heer Do Regt. De voorzitter bracht de plan nen in herinnering tot aanslui ting bij de V. V. V. van Cadzand, welke plannen geen doorgang vonden, daar de eigen bevolking liever zelfstandig wenste te blij ven. Naar het schijnt zijn de daaruit voortvloeiende moeilijk heden, welke vooral van finan ciële aard waren, overwonnen en de afdeling kan dan ook terug zien op een gunstig jaar. De vergadering besloot met al gemene stemmen burgemeester J. A. Leenhouts te benoemen tot erevoorzitter. Uit het jaarverslag, uitge bracht door de administrateur, de heer Chr. Lauret, bleek dat wegens het ongunstige weer de kampeerterreinen deze zomer onderbezet waren. Veel vakantie gasten gingen vervroegd naar huis terug. De pensiongangers hadden geen reden tot klagen. Ook het verhuren van woon ruimten had in het algemeen een vlot verloop. De afdeling telt momenteel 34 gewone en 16 bijzondere leden. Het contact met de gemeente werd onderhouden door het raadslid, de heer Joh. Vercoute- ren. De bestuursfuncties zijn thans als volgt verdeeld; J. A. A. Pat- tist, voorzitter, Chr. Lauret, sec retaris-penningmeester, H. Zwier, vice-voorzitter, Joz. Basting en H. van Soolingen, leden. De gemeente verstrekte een subsidie van 150 en een bijdra ge van 155 in de kosten voor folders. In diverse gevallen kon gerekend worden op de mede werking van het gemeenteperso- neel. Een kascommissie werd geko zen, bestaande uit de heren Abr. Barendse en P. Goossen. De jaarrekening wees een ba tig slot aan en ook de begroting voor het volgend jaar ziet er niet slecht uit. Besloten werd enkele leden, die weigeren het aantal overnachtin gen op te geven, indien zij wei gerachtig blijven, te schrappen van de leden- en hotellijst. Naar aanleiding van het agen dapunt voor 1963 een of andere attraktie te organiseren voor de zomergasten, merkte de heer De Regt op, dat het dan aanbeveling verdient een evenementencom missie te benoemen. Een beslis sing hieromtrent werd nog niet genomen, De heer Chr. Lauret, die het correspondentschap) een jaar had waargenomen, werd als admini strateur herbenoemd. De heer J. Hoekstra (Oost burg) stelde enkele vragen, waar op meegedeeld werd, dat aanvra gen per kerende post beant woord worden, dat ieder lid be schikt over een huishoudelijk reglement en een exemplaar van de statuten zal ontvangen, dat controle op de opgave van over nachtingen niet gewenst is en liever moet berusten op vertrou wen, en tenslotte, dat de leden desgewenst folders en hotellijs- ten zullen ontvangen. Filmavond. In de Ned. Hervormde kerk te Sluis werd in het daarbij be horende jeugdgebouw een film avond gegeven, verzorgd door de Ned. Herv. ontspannings vereniging „De Instuif". De film „Liefde, sneeuw en zonneschijn" viel bijzonder in de smaak van de zeer vele aanwezigen. Voorzit ter M. A. Leenhouts bracht dank voor de grote belangstelling. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen hield een bijeen komst in café „Wilhelmina" i.v. m. de a.s. Kerstdagen. Mevrouw Lako uit Cadzand sprak een openingswoord tot veel aan wezigen. Mevr. MarsmanKlein uit Sluis gaf een demonstratie figuurknippen met gekleurd pa pier en dit viel zo in de smaak dat de aanwezige dames besloten tot het houden van een cursus figuurknippen. Het verdere gedeelte van de avond werd geheel door eigen krachten verzorgd. Hoogwater op de Griete Gedurende het stormweer in de nacht van zaterdag op zondag stond het Scheldewater tegen het talud van de zeedijk alhier. Hoe wel het water een hoogte van 3.50 m. boven N. A. P- heeft be reikt, is de zeewering slechts ge ringe schade toegebracht. Bietenaanvoei- geëindigd Op de weegbrug op de haven te De Griete werden gedurende het bietenseizoen 1962 gewogen voor de Coöp. Sas van Gent 2.089.430 kg Centrale 309.370 kg Roosendaal 1.790.480 kg EERSTE GEGEVENS VAN VENUS Robert J. Parks, directeur van een laboratorium in de Ameri kaanse staat Californië, toont met een trotse lach de eerste ge gevens, welke door de „Mariner II" naar ae aarde zijn doorge seind. Natuurlijk zijn alle gege vens nog lang niet bewerkt. Doch vast staat reeds, dat de gegevens van zeer grote waarde zijn. Samen 4.189.280 k; Matroos Lennhard Frei (26) uit Bunde in West-Duitsland, de enige overlevende van de onder gang van de veertig jaar oude Duitse vrachtvaarder Nautilus op de Haaksgronden bij Texel, op zondagmorgen, maakt het goed. Dit is gisteren verklaard door een woordvoerder van de Neder landse stichting „Deutsche Hilfs- verein", die de matroos in het Antonius ziekenhuis in IJmuiden heeft opgezocht. Matroos Frei is gisteren naar Den Helder gebracht om te as sisteren bij de identificatie van de zeventien bemanningsleden van de Nautilus, die daar in de aula van de centrale begraaf plaats staan opgebaard. Daarna zou hij opnieuw ter observatie in het ziekenhuis in IJmuiden wor den opgenomen. Verwacht wordt dat hij midden deze week zoda nig hersteld is van de uitgestane ontberingen Frei heeft meer dan vijf uur in het ijskoude water rondgedreven voor hij door de Westduitse kustvaarder Gretchen von Allwoerden werd opgepikt dat hij naar Duits land terug kan vliegen. Zoals bekend zijn bij het ver gaan van de Nautilus, een stoom schip van 3218 ton uit Bremen, 23 bemanningsleden omgekomen. Zeventien van hen zijn geborgen door de reddingboot van Den Helder en de Nederlandse kust vaarder Banka. Tegen het inval len van de duisternis werd zon dagavond het zoeken naar zes andere vermisten opgegeven. De schipper van Den Helderse red dingboot Prins Hendrik heeft verklaard dat de polshorloges van de meeste geborgen beman ningsleden van de Duitse vracht vaarder stil waren blijven staan cp tien minuten over zeven. Onder do geborgen lijken is dat van de 64-jarige kapitein Hein- rich Schupke uit Bremen. Na deze reis zou hij met pensioen zijn gegaan. DIRECTORIUM AVRO Het algemeen bestuur van de AVRO heeft, naar het gister middag heeft meegedeeld, in zijn vergadering van 15 december in verband met het besluit in plaats van één directeur, een directori um te benoemen waartoe sta tutenwijziging is vereist be sloten de heren J. C. Bongenaar, J. M. van Overvest en S. K. van der Zee tijdelijk te benoemen tot respectievelijk adjunct-directeur administratie, adjunct-directeur hoofd radio-bedrijf en adjunct directeur hoofd televisie-bedrijf en deze te belasten met de ver tegenwoordiging van de AVRO in de bestuurscolleges van N. R. U. en N. T. S. Maandagmiddag heeft op de Rijn. tussen Wesel en Rees, een botsing plaats gehad, waarbij vijf vaartuigen betrokken waren. De stroomopwaarts varende Nederlandse sleepboot „Spes". die het Nederlandse motorschip „Wil helmina", de Nederlandse aak „Damco 82" en de Duitse aak „De Gruyter 29" in sleep had. kwam in aanvaring met de Duitse duw boot „Rudolf Ohmann". Alle vijf schepen liepen averij op. De Duitse aak, die met 1600 ton ijzererts geladen was, moest met een ingedeukte voorsteven aan de grond worden gezet. Aardenburg had zich maandag middag in feesttooi gestoken. Een feesttooi van vrolijke wap perende vlaggen, veel kinderen en een fanfarekorps, alles ter ere van Aardenburgs nieuwe burgemeester de heer M. van Berckel uit Renkum, die 's mid dags tijdens een buitengewone raadszitting tot Aardenburgs eerste burger werd geïnstalleerd. Aan de grens van de gemeente bij de Kaaipoort werd de burge meester. die vergezeld was van zijn verloofde, mej. mr. Wrees- man uit Amsterdam, door het Aardenburgs muziekgezelschap, de Koninklijke Fanfaren opge wacht. Voorafgegaan door het muziekcorps, gevolgd door de schooljeugd die met vlaggetjes zwaaiden en bij de Markt de ere haag vormden voor de nieuwe burgemeester, betrad deze, ver gezeld van zijn familie, het ge meentehuis. Mej. Wreesman kreeg van drie leerlingen van de scholen, een' van de openbare lagere school, een van de R. K. school te Eede en een van de R. K. school te Aardenburg. een prachtig bou quet bloemen aangeboden. In de raadszaal werd het woord gevoerd door de loco-burgemees ter de heer C. Lansu, die alle genodigden hartelijk verwelkom de. Onder de gasten waren o.m. de oud-burgemeester van Aar denburg. de heer J. A. C. M. van Dongen met zijn echtgenote, vele burgemeesters uit West Zeeuws- Vlaamse gemeenten, de heer C. Zuydweg, directeur van de Cen trale Technische Dienst, de ad judant der rijkspolitie, de heer J. B. Becu, dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluis, het gehele gemeentepersoneel en vele anderen, waaronder een de putatie van het gemeentebestuur van Renkum. De secretaris, de heer Paridaen, las het Kon. Besluit voor waarin de heer M. G. M. van Berckel tot burgemeester van Aardenburg werd benoemd. De loco-burgemeester zeide in zijn toespraak tot de nieuwe bur gemeester, dat hem bij de grens van de gemeente het Zeeuws- Vlaamse volkslied door de schooljeugd was toegezongen. Dat was, aldus de heer Lansu, niet zo maar gebeurd, omdat men hierin de verwachting neerlegde, dat de burgemeester in de toe komst Zeeuws-Vlaming tussen de Zeeuws-Vlamingen zou zijn. De heer Lansu gaf verder een kort overzicht van wat Aarden burg en zijn bewoners bezig houdt. Daar zijn allereerst de oudheid, kundige vondsten uit de Romein se tijd, waardoor een stuk ge schiedenis van Aardenburg aan het licht komt. Doch Aardenburg, aldus de heer Lansu, leeft niet alleen in het verleden. Het stelt bij veran dering van tijden vast, welke we gen moeten worden ingeslagen. De landbouw in Aardenburg is vooruitstrevend. Ruilverkavelin gen en streekverbetering zijn aan de orde geweest. Er is een omschakeling gaan de naar de tuinbouw en zuivere melkveehouderij. De tuinbouw, gekomen toen het met de vlasse- rij minder ging, is een gezond wicht, aldus spreker, dat echter nog wel wat gekoesterd mag worden. Het gemeentebestuur heeft de ontwikkeling naar de tuinbouw warm gestimuleerd. Sprekende over de „leefbaar heid" en een goed woonklimaat op het platteland voerde de heer Lansu aan, dat Aardenburg zich opmaakt om een goede woonge meente te worden van de Kanaal- zóne, die zich zo stormachtig ont. wikkelt. Ook de bevordering van het toerisme zal in de toekomst de aandacht van het gemeentebe stuur vragen. Er staat U voor uw taak als burgemeester, een team van goede ambtenaren en gemeente werklieden terzijde; die zullen helpen bij de groei en bloei van Aardenburg. Met de wens uit te spreken dat de burgemeester voor de vervul ling van zijn taak de kracht en wijsheid mag ontvangen beëin digde de heer Lansu zijn begroe tingsrede. Hij verzocht de heer A. I. Cats- man, die op een zo voortreffelij ke wijze waarnemend burge meester is geweest tijdens de interim-periode, de nieuwe bur gemeester de ambtsketen om te hangen. De heer Catsman, sinds vrijdag ere-burger van Aardenburg, hing daarop burgemeester Van Ber ckel de ere-ketting met de me daille van Aardenburg om de hals. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de heer Van Berckel een waardig opvolger van burge meester Van Dongen zal worden. Na zijn installatie sprak de burgemeester een rede uit; waarin hij o.m. zeide: Zojuist heeft U het Koninklijk Besluit horen voorlezen waarin ik benoemd ben tot burgemees ter van de gemeente Aardenburg. U zult begrijpen, dat het be richt van mijn benoeming mij in hoge mate verheugde. Een reeds lang gekoesterde wens werd hierdoor een feit. Het is mij daarom een behoef te hier in het openbaar Hare Majesteit de Koningin mijn er kentelijkheid te betuigen voor deze benoeming. Ook wil ik gaar ne Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandse Zaken oprecht dank zeggen voor het feit, dat hij mij bij de Kroon heeft willen voordragen en mijn dank gaat allerminst in de laatste plaats uit naar de heer Commissaris van de Koningin in deze provincie, die mijn benoeming mogelijk heeft gemaakt. Loco-burgemeester, heer Lan su. de woorden van welkom, welke U tot mij heeft gesproken hebben mij aangenaam getrof fen. Do welwillendheid en de hartelijkheid waarmede ik reeds bij mijn eerste kennismaking ben tegemoetgetreden wettigen de verwachting, dat ook met uw wethouder, de heer Slager, de kiem van een prettige samen werking reeds aanwezig is. Hij ontveinsde zich niet, dat een zware taak thans op zijn schouders rust, doch wil trach ten om met do inzet van zijn eigen persoon en met de inspan ning van al zijn krachten ter zijde gestaan door zijn aanstaan de vrouw en gesteund door de hulp van alle medewerkers de gemeente Aardenburg te dienen. Welk een schoon voorbeeld wordt mij hierbij geboden in de wijze, waarop mijn ambtsvoor ganger, de heer Van Dongen, zijn taak als burgervader heeft opgevat. Hierna richtte hij zich tot de heer Catsman. Het verheugde, hem in hoge mate, dat deze zich alvorens uit het politieke leven terug te trekken, als laatste daad mij de ambtsketen heeft omge hangen. Alhoewel met enkele geringe onderbrekingen heeft U gedurende een 35-tal jaren deel uitgemaakt van het ge meentebestuur van Aardenburg. Spreker wilde volstaan met de heer Catsman in het openbaar namens de ganse gemeente van harte te danken voor de wijze, waarop deze zijn krachten aan de gemeente heeft gegeven. Secretaris! U zult begrijpen, dat ik vol verwachting onze ont moeting heb tegemoetgezien, want van welk een onschatbaar belang is het niet, dat een burge meester en een secretaris, die zo nauw samen zullen werken el kaar goed verstaan en begrijpen. De gemeente Aardenburg heeft een rijk historisch verle den en het verheugt mij mede daarom ten zeerste in deze stad het burgemeesterschap te mogen aanvaarden. Juist in deze dagen in verband met het verscheiden van onze geëerbiedigde Prinses, Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina, is deze gemeen te weer voor het voetlicht getre den. Hierbij denk ik aan het feit, dat onze toenmalige Vorstin, Hare Majesteit Koningin Wilhel mina voor het eerst na de twee de wereldoorlog alhier de bevrij de vaderlandse bodem betrad. Spreker zou zijn persoonlijke visie op een enkel aspect van het burgemeesterschap in het ge meentelijk bestel willen noemen. De staatsrechtelijke taak kan men voor het overgrote deel vin den in de Gemeentewet. Door deze gehele wet heen stuit men steeds weer op deze functionaris, soms als voorzitter van de raad of het college van burgemeester en wethouders, dan weer als hoofd van de politie, terwijl ook weer op velerlei terrein voor hem een plaats is ingeruimd. Zojuist noemde ik de gemeen teraad. In dit college, het hoofd van de gemeente, vindt het de mocratische stelsel haar volle wasdom. Immers in opzet is het de bedoeling, dat de onderschei den groeperingen der bevolking daarin vertegenwoordigd zijn. Het is daarom jammer, dat door het vertrek van de hoer Catsman zijn geestverwanten niet niet meer direct bij het be stuur zijn betrokken, al zullen de inzichten en verlangens van die politieke groepering het ge meentebestuur wellicht op ande re wijze bereiken. Aan de burgemeester nu om de onpartijdigheid te betrachten door boven de partijen te staan. Het stemt tot voldoening, dat in de raad van de gemeente Aai- denburg verschillende schake ringen aanwezig zijn, zodat haar vergaderingen levendig kunnen zijn en dientengevolge kunnen bijdragen tot een actief gemeen telijk bestuur. Spreker aanvaardde het ambt van burgemeester der gemeente Aardenburg met het uitspreken van de bede. dat Gods zegen moge rusten op zijn en uw werk in het belang dezer gemeente. De installatie-toespraak van de burgemeester werd namens de raad door de heer A. Paridaen be antwoord, die de burgemeester namens zijn fractie alle steun toezegde. Voorts werd nog het woord gevoerd door de raadsle den mevr. E. J. v. d. Broeeke— de Man, de heer R. O. Buyck en de heer J. J. Rosseel. De gemeente-secretaris, de heer J. M. Paridaen, verzekerde de burgemeester namens het ge meentepersoneel dat allen hopen dat de prettige verhouding die er is ook in de toekomst onder de nieuwe leiding zal stand houden, en zegde toe dat ieder bereid is om zich geheel in te zetten. Burgemeester Van Berckel sprak een kort dankwoord tot de raadsleden waarna de raadsver gadering werd gesloten. Van de gelegenheid om te spreken, die daarna aan de ge nodigden werd geboden, maakte als eerste spreker oud-burge meester Van Dongen gebruik. Deze ezide o.m., dat het dienst verlenen, hulp verlenen, coördine ren en stimuleren een van de be langrijkste taken is van de bur gemeester. Open staan voor anderen en willen samenwerken, is, aldus de heer Van Dongen, niet in de wet omschreven, doch vraagt inzet van de gehele mens. Met de wens uit te spreken, dat de burgemees ter in Aardenburg een goede tijd tegemoet mag gaan, beëindigde oud-burgemeester Van Dongen zijn toespraak. Namens de R. K.-parochie werd de nieuwe burgemeester begroet door pastoor G. Diercx, namens de Geref. Kerk door ds. J. J. de Vries en namens de Doopsgezin de Gemeente door ds.. S. A. Vis. Burgemeester A. P. Kostense van Biervliet sprak namens de Vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West Zeeuws Vlaanderen; de heer Cam. van Belleghem voerde het woord namens de georgani seerde landbouw. De loco-burge meester van Renkum, jhr Van Nispen tof Pannerden, bracht op zeer geestige wijze de dank van het gemeentebestuur van Ren kum over. Ten slotte werd nog een kort dankwoord gesproken tot alle sprekers door burgemeester Van Berckel. Terwijl rijkelijk verversingen werden rondgediend was er ge legenheid met Aardenburgs nieu we burgemeester kennis te ma ken. Gisteren kwam het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. te Goes in vergadering bijeen. De voorzitter, ir M. A. Geuze, opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte wel kom. In deze korte vergadering dienden een aantal urgente pun ten te worden afgehandeld. Benoemingen Het bestuur besloot in de plaats van de heer W. Koster te Axel aan te wijzen als lid van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap de heer J. W. Scheele te Zaamslag. Ook voor het lid maatschap van de bestuurskom- missie van deze Gewestelijke Raad werd de heer Scheele voor gedragen. In de vakatures, ontstaan door het om gezondheidsredenen be danken van de heer C. J. van der Werff, zal zo spoedig mogelijk worden voorzien. Als hoofdbestuurslid zijn op nieuw aangewezen de heren S. J. Dees voor Noord-Beveland en C. J. v. d. Linden voor de Vereniging van Oud-leerlingen, De heer J. A. van Nieuwenhuij- zen werd herbenoemd als lid van de Kommissie Landbouwonder wijs. Bestrijding wilde haver Nagegaan zal worden of een verordening ter bestrijding van wilde haver door het Landbouw schap voor Schouwen-Duiveland juridisch mogelijk is. In ieder geval zal in samenwer king met de Voorlichtingsdienst een campagne gevoerd worden over de gehele provincie, waarbij op het gevaar van dit onkruid zal worden gewezen en op intensieve bestrijding zal worden aangedron gen. Reorganisatie Voorlichting, Het bestuur besloot een extra vergadering in januari te wijden aan de problemen rond de reor ganisatie van de Rijks Landbouw Voorlichtngsdienst en aan de taak die de landbouworganisaties ten opzichte van de voorlichting toegedacht is. Tevens hoopt het bestuur dan de door de minister van Land bouw aan de Tweede Kamer uit te brengen landbouwnota te be spreken, wanneer deze dan is uit gekomen. Onderwijs Het bestuur besloot de lagere Landbouwscholen van de Z.L.M. te Oudelande en Kruiningen sa men te voegen tot een lagere land- en tuinbouwschool met als vestigingsplaats Goes. Daarnaast blijft voor de typische tuinbouw- opleiding de lagere tuinbouw school te Kapelle bestaan. Landbouwjongereu Het bestuur besloot weer een subsidie te verstrekken aan de Zeeuwse deelnemers aan de kur- sus „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen", welke in januari aan verschillende Volkshogescho len wordt gegeven. Tevens zal, in overleg met het bestuur van de P. J. G. Zeeland, de totale Z- L. M.- subsidie worden bezien. Koning Boudewijn en koningin Fabiola zullen van 14 tot 17 me4 van het volgende jaar een offi cieel bezoek aan Londen bren gen, op uitnodiging van koningin Elisabeth. Dit is maandag in Rniecn] officieel meegedeeld

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7