Het Senegalese Nationale Vergadering door politie en soldaten bezet Nuttige Frans-Britse besprekingen weer Stakingsonlusten in Peru Papoea-delegatie ontvangen door minister-president DINSDAG 18 DECEMBER 1962 19e Jaargang Nr 5790 Afgevaardigden die motie van wantrouwen aan het voorbereiden waren omsingeld REGERING-DIA AFGEZET Regering afgezet BEMIDDELINGS VOORSTEL INZAKE INDIAAS-CHINESE CONFLICT Arbeiders wilden koper- en zinkraffinage- installaties bezetten NA HET BRITS-FRANSE OVERLEG SOEKARNO OVER HET NEDERLANDS- INDONESISCH AKKOORD Te veel „jammerklachten" uit de landbouw HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN AANSLAG TEGEN BERLIJNSE MUUR Mariner 2 meer dan een miljoen kilometers voorbij Venus zendt nog steeds uit Frankering bi] abonnement: Terneuzen Mrecteur-Hoofdredarteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,oer kwartaal: per maand f2,per week 48 et. T.os^e nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdvprtenHepriie per mm 16 et; minimum per advertentie f2.40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties): 5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. rnzendïng advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op bevel van de premier van Senegal, Mamadou Dia, is de de nationale vergadering van dit land maandagmorgen door poli tie en soldaten bezet. Het ge bouw, waarin de afgevaardig den een motie van wantrouwen tegen de regering aan het voor bereiden waren, werd afgezet, waarna de troepen het gebouw binnengingen en om de afge vaardigden heen gingen staan. In de vergadering waren veertig ondertekenaars van de motie nanwezig, alsmede enige minis ters die de motie steunden. Na een half uur werden de af gevaardigden het gebouw uit ge zet. Enige afgevaardigden zou den zijn gearresteerd. Om één uur gistermiddag kwamen nieuwe troepen aan, die alle straten naar het gebouw hebben afgezet. Uit welingelich te kringen wordt vernomen dat vier afgevaardigden zijn gear resteerd, onder wie Abdoulaye, oud-minister van Handel en In dustrie, Ngom, tweede vice- president van de nationale ver gadering, en Cisse. De militaire leiders met aan het hoofd kolonel Diallo, com mandant van de parachutisten, zijn in het kantoor van president Senghor bijeengekomen. Uit Parijs wordt door func tionarissen van het Franse mi nisterie van Posterijen gemeld dat alle telefoonverbindingen met Dakar zijn verbroken. De republiek Senegal is voor malig Frans gebied, dat in augustus 1960 onafhankelijk is geworden. Senegal is een tijdlang lid geweest van de Mali-federa tie. Het land telt iets meer dan twee en een half miljoen in woners. De ministerraad bestaat uit 15 leden en de nationale ver gadering uit zestig afgevaardig den, die in democratische ver kiezingen zijn gekozen. De president, Leopold Senghor, is een bekend dichter. Hij wordt als een gematigd politicus be schouwd. Onlangs deden geruchten de ronde over ernstige meningsver schillen op politiek en religieus gebied tussen de president en de premier, Dia. De regeringspartij, de progressieve unie-partij (U. P.S.) heeft deze geruchten ech ter officieel tegengesproken. De regering van premier Ma- madoe Dia van Senegal is giste ren afgezet, nadat de nationale vergadering in een buitengewone zitting in de woning van haar voorzitter, Lamine Gueye, een motie van wantrouwen tegen de regering had aangenomen. 48 leden hadden hun stem aan de motie gegeven, onder wie zeven ministers die waren afgetreden om aan de stemming te kunnen deelnemen. Het totale aantal leden dei- nationale vergadering bedraagt tachtig. President Senghor had, over eenkomstig de grondwet, vergun ning gegeven deze buitengewone zitting in de woning van de voorzitter te houden. De presi dent is een politieke tegenstan der van premier Dia. Onmiddellijk na het aannemen van de motie van wantrouwen werd in de nationale vergadering een voorstel ingediend tot het houden van een volksstemming over wijziging van de grondwet. Tot zolang zou de regering on der leiding van president Seng hor moeten staan, die zelf zijn ministers zou moeten kiezen. Dit voorstel is echter nog niet in stemming gebracht. Volgens Reuters correspondent in Dakar is na deze gebeurtenissen in Se negal weer censuur ingesteld. De Ceylonese ambassadeur in Birma, Pieris, heeft gistermor gen aan premier Nehroe geheime voorstellen overhandigd voor een regeling van het grensconflict tussen India en communistisch China. Deze voorstellen zijn af komstig van Ceylon, Indonesië, Ghana, Birma, Cambodja en de Verenigde Arabische Republiek, waarvan vertegenwoordigers vo rige week in Colombia bijeen zijn geweest. Het onderhoud van Pieris met Nehroe duurde slechts 20 minu ten. Vandaag zou de ambassa deur naar Peking doorreizen om daar de voorstellen ter kennis te brengen van premier Tsjoo En- Lai. Officiële kringen in Nieuw Delhi zijn niet enthousiast over de suggesties van de zes neutra- listische landen. Volgens Indiase persberichten houden de sugges ties de instelling van een gede militariseerde zóne in Ladach in, waarbij de Indiërs in hun huidi ge posities zouden blijven en de Chinezen zich zouden terugtrek ken tot de stellingen welke zij op 8 september j.l., dus vóór het be gin van de vijandelijkheden, in namen. In Franse officiële kringen toon de men zich zondagavond opti mistisch, dat de onderhandelin gen tussen Engeland en de E.E.G. tot een goed einde zullen worden gebracht, ondanks de problemen die zijn gerezen over de Britse landbouw. Naar aanleiding van de passa ge in het officiële communiqué over het overleg in het afgelopen DRIJVENDE KRAAN LOSGESLAGEN De anker-winch van een drijven de kraan in de in aa.-.l g zijnde werkhaven van de Deltawerken Den Osse in Brouwershaven is in de nacht van zaterdag op zon dag tijdens de storm losgeslagen. De kraan strandde op de zeedijk. De glooiing van de dijk werd over een afstand van ongeveer 35 meter en een breedte van on geveer vier meter beschadigd. Op de foto zien we de kraan in zjjn benarde positie terwijl arbei ders druk bezig zijn de gaten met stenen te dichten. In het mijndistrict Oroya zijn maandag een arbeider en twee politie-officieren om het leven gekomen tijdens ongeregeldheden die hun ontstaan vonden in po gingen van stakende arbeiders van een mijnbouwmaalschappy om zich meester te maken van de koper- en zinkraffinage-installa- ties. Om dit te beletten, maakte de politie eerst van traangas ge bruik, om de stakers te verdrij ven en vervolgens van vuurwa- dood werd. Hierna ontstond een pens, waardoor een arbeider ge- vuurgevecht tussen de politie en stakers, waarbij twee politie-of ficieren omkwamen. Vervolgens rukten de stakers op naar de stad Oroya, die zij ge durende enkele uren bezet hiel den en waar zij vijf grote brand- stofopslagplaatsen in brand sta ken. die later in de lucht vlogen. De stakers hebben de enige, slecht begaanbare weg tussen Lima en Oroya en ook de spoor weg geblokkeerd Er zijn omvangrijke versterkin gen naar Oroya gezonden om de orde te hersteilen. weekeinde tussen president De Gaulle en premier MacMillan, dat Engeland zijn pogingen tot toe treding tot de E.E.G. zal voort zetten ondanks de in Brussel ge rezen moeilijkheden, zei een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken: „Wij moeten een oplossing vinden voor de ontzettend tech nische moeilijkheid van de land bouw". Afgezien hiervan is de lucht grotendeels gezuiverd. Volgens de woordvoerder ha peren de besprekingen in Brussel op twee punten; 1. De te volgen methode voor het vaststellen der landbouwprij zen, waarover Engeland en Frankrijk het niet eens zijn. 2. Fen prijzenpolitiek die er op gericht is de prijzen van land- bouwprodukten op zodanig ni veau te houden dat overproduk- tie wordt voorkomen. Hierover zijn de Britse en Franse gedelegeerden het eens, doch de andere leden van de E.E.G. niet. De woordvoeder verklaarde in antwoord op vragen, dat de mo gelijkheid dat de onderhandelin gen in Brussel op een misluk king zouden uitlopen, tussen pre sident De Gaulle en premier Mac Millan nimmer ter sprake is ge komen. Verwijzend naar de mededeling in het communiqué dat de onder handelingen in Brussel zullen worden voortgezet „in de geest van hetgeen tijdens het bezoek van premier MacMillan aan Champs in juni j.l. werd overeen gekomen" merkte de Franse woordvoerder op, dat in het com muniqué van juni met nadruk werd vastgesteld dat er wat be treft de E.E.G. een „belangenge meenschap" tussen Engeland en Frankrijk bestaat. De woordvoerder deelde verder mee, dat de beide staatslieden ook de Westelijke politiek en de Westelijke defensie hebben be sproken, zonder dat daarbij ech ter specifieke kwesties van mo gelijke samenwerking op het ge bied der kernbewapening ter sprake kwamen. Wel werden uiteraard bij de besprekingen over de defensie de algemene as pecten van het kernvraagstuk aangevoerd, evenals de algemene aspecten van een verenigd Euro pa. De Skybolt-raket is niet als af zonderlijk onderwerp ter sprake gekomen, doch, aldus de vvoord- veorder verder, ongetwijfeld wel aan de orde gekomen bij de be schouwingen van de situatie in het algemeen. Na de terugkeer van premier MacMillan in Londen verklaar den welingelichte kringen aldaar, dat de premier in zijn besprekin gen met president De Gaulle de Britse landbouwbelangen krach tig heeft verdedigd en vooral heeft gewezen op het ongewenste van een toestand waarbij Europa zou trachten in eigen behoeften te voorzien ten koste van de tra ditionele leveranciers buiten de E.E.G. Volgens genoemde kringen zijn de besprekingen zeer nuttig ge weest en werden zij in een har telijke en vriendschappelijke sfeer gevoerd. De Britse dagbladen, die maan- "agochtend commentaar leverden op liet overleg dat in het afge lopen weekeinde tussen presi dent De Gaulle en premier Mac Millan heeft plaatsgevonden, zijn algemeen van mening, da.c de Franse president zien noei gere serveerd heeft gemond ten op zichte van enige concessie aan het Britse toeueden tot de ge- meenscnappenjKe markt. Volgens de Farijse conespon- dent van de Tunes heelt het overleg geen tas male resultaten opgeleverd ten aanzien van de I ranse voorwaarden voor ae Britse toetreding. Volgens de iiu._rale „Guardian onthulde het communiqué niets waaruit blijkt dat De Gaulle het thans gemaKKenjKer zou vinden om Engeland „in zijn schema te passen'. De conservatieve „Daily Tele graph" vindt, dat er geen reden is om de praki ie resultaten van deze besprekingen hoog te schatten. De „financial Times" schreef: „Frankrijk doet veel moeite om te bewijzen dat net Engeland niet buiten de E. E. G- houdt, het zal waarschijnlijk echter geen enkel nieuw initiatief nemen om het Britse toetreden mogelijk te ma ken." De ruzie tussen de Verenigde Staten en Engeland over de Skyboltraket neeft het overleg tussen De Gaulle en MacMillan nadelig beïnvloed, zo meende de „Daily Express". Het onafhankelijke Franse blad „Combat" schreef maandag, dat de Britse premier „slechts vage beloften" scheen te nebben losgekregen. Het socialistische ,,Le Popu laire" vond, dat het communiqué vol stond met goede bedoelingen die niets nieuws inhielden. De conservatieve „Figaro" merkte op, dat de Britten de indruk heb ben dat Frankrijk niet van goe de wil zou zijn, omdat zijn dele gatie in Brussel de kampioene is bij de verdediging van het ver drag van Rome. Als MacMillan deze vrees geuit heeft dan kan De Gauile niet anders hebben gedaan dan hem geruststellen, zoals dit ook bij hun besprekin gen in juni van dit jaar is ge beurd. Het Gaullistische biad „La Na tion" meende, dat Engeland wel de voordelen doch niet de onge makken van de gemeenschappe lijke markt wil dragen. PAPOEA'S GAVEN PERSCONFERENTIE Een groepje Papoea's, (lat als delegatie uit Djakarta naar Ne derland is gekomen om bij de regering op vervroeging van do overdracht van Nieuvv-Guinea aan te dringen, heft zaterdag in Amsterdam een persconferentie gegeven. Tijdens deze persconfe rentie werd (1e bijgaande foto gemaakt; we zien v.l.n.r. de heren Radja Boud, E. J. Bonay, .1. N. Seholte, II- Wagai en L. Jouwe. President Soekarno heeft in Djakarta verklaard dat Indone sië tot het einde zou strijden, in dien nodig fysiek, als de Neder landers zich niet houden aan de o-ereenkomst van 15 augustus, inzake Westelijk Nieuw-Guinea, aldus een uitzending van radio- Djakarta die in Singapore werd opgevangen. Hij zei dat de rood witte vlag van Indonesië van één mei volgend jaar af zou moeten wapperen. ..Als de Nederlanders dan hun woord niet houden, zal Indonesië met al zijn macht strij den". De president verklaarde dit op een bijeenkomst van industrie arbeiders in het stadion van Dja karta. Hij zei dat de revolutie nog niet voltooid was. „Als u wilt dat Indonesië welvarend is, dan moet ieder een geest van toewij ding hebben". Hij drong er op aan hard te werken voor een hoge produktie en een rechtvaar dige verdeling. „Onze revolutie moet onze maatschappij verbete ren", aldus de president. De minister-president heeft gisterochtend de heren E. J. Bo nay, H. Wagai, L. Jouwe en Radja Boud ontvangen en hen in de gelegenheid gesteld de op zaterdag 15 december 1962 na mens eens twaalftal organisaties op Nieuw-Guinea ondertekende petitie toe te lichten. In deze petitie, waarvan ook een exemplaar werd overhandigd aan de Untea-administrator dr. Abdoh en aan president Soekar no, en waarvan een exemplaar zal worden aangeboden aan de secretaris-generaal der Verenig de Naties, wordt aangedrongen op overdracht van het bestuur door de Untea aan Indonesië op 31 december a.s. De minister-president heeft er op gewezen, dat de komst van de vier hierboven genoemde heren niet tevoren was aangekondigd en dat bij het ontbreken van een duidelijk mandaat het moeilijk is hun status te bepalen. Nadat de vier vertegenwoor digers hadden uiteengezet, dat de petitie is ingegeven door het be lang van de Papoea's, waarbij zij Er stijgen uit de landbouw te veel jammerklachten op. Het zijn werkelijk niet alleen de landbou wers die in de hoek zitten waai de slagen vallen- Dit zei de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij ir M. A. Geuze op de algemene vergadering van deze organisatie, die maandag in Goes is gehou den. Hij zei ook dat de tuinbouw en de landbouw zich meer onafhan kelijk moeten maken van de staatskas. Hij vond liet niet cor rect de huidige moeilijkheden ge- ENIGE REGEN Een depressie nabij IJsland be weegt langzaam naar het oost- zuid-oosten. Het bijbehorende front, dat voorafgegaan wordt door een zwakke rug van hoge luchtdruk, zal het komende et maal ons land met regen en in liet midden en oosten van liet land aanvankelijk plaatselijk met enige sneeuw passeren. Aanvan kelijk zal de wind krimpen naar zuidelijke richtingen, maar na de Irontpassage ruimt de wind naar DINSDAG 18 DECEMB Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.34 7.09 7.49 7.59 n.i 7.OS 7.43 8.23 8.33 west en neemt tot matig oi krachtig toe. In de ochtenduren komt op de meeste plaatsen lich te vorst voor. waarbij natte weg gedeelten glad kunnen worden door bevriezing. De middagtem- peraturen blijven op ongeveer hetzelfde niveau. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Westelijke wind Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw, tot matig of krachtig toenemende wind rui mend van zuid naar west. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren. WOENSDAG 19 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.27 8.06 Terneuzen 8.02 8.41 Hansweert 8.42 9.21 Walsoorden 8.52 9.31 ZON op onder IS 8.44 16.29 19 S.44 16.29 20 8.45 16.30 21 8.46 16.30 22 8.46 16.31 MAAN op onder 13.05 0.22 1.27 2.31 3.37 13.24 13.42 14.01 14.21 heel of gedeeltelijk toe te sehrij ven aan het totstandkomen van de E.E.G. Zonder de E.E.G. zou den de moeilijkheden niet gerin ger zijn dan nu, zo meende de heer Geuze. Dr E. H. Kemmers, directeur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, zei op deze bijeenkomst van Zeeuwse land bouwers, dat de Nederlandse tuin bouw en fruitteelt in een ver groot Europa alle kans van sla gen hebben als men zich maar wil toeleggen op gespecialiseer de massaproduktie van goede middenkwaliteiten. Hij waar schuwde met nadruk dat men met minderwaardige kwaliteiten niet veel zal bereiken. De directeur-generaal van de Landbouw, ir J. W. Wellen, merkte op. dat er geen enkele reden is do toekomst van de land bouw pessimistisch in te zien. In het kader van do E. E. G. liggen er voor Nederland goede kansen. De boeren die het thans moeilijk hebben, zijn voor een deel geen goede ondernemers. Als een boer Cr mee ophoudt boer te zijn is dat vaak omdat hij de capaciteiten van een goede ondernemer mist; niet omdat een bepaald produkt een lage prijs opbrengt, aldus ir Wellen. Zondagavond omstreeks negen uur is door een bomontploffing een gat van ongeveer drie vier kante meter in de Berlijnse muur geslagen. De aanslag had plaats in de Jerusalemer Strasse, in het Westberlijnse district Kreuzberg. Van nabijgelegen ge bouwen werden de ruiten ver nield. Na de aanslag snelden zwaar bewapende Oostduitse grens wachten toe om aan de Oostber- lijnse kant de wacht bij het gat te betrekken, terwijl in het wes telijk stadsdeel de politie de om trek van het gebied van de aan slag afzette. in het bijzonder wezen op de naar hun oordeel onder het Un- tea-bestuur stagnerende econo mie, heeft de minister-president een uiteenzetting gegeven van het standpunt van de Nederland se regering, zoals dat op 11 de cember 1962 reeds door hem was meegedeeld bij de algemene poli tieke beschouwingen in de Eer ste Kamer. Dit standpunt houdt in, dat. met de overdracht van het bestuur aan de Untea, de pri maire verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea van Nederland is overgegaan op de Verenigde Na ties. De Nederlandse regering heeft de overeenkomst van New York loyaal uitgevoerd en wenst zich ook in de toekomst daar aan te houden. Zij sluit zich aan bij het standpunt van de secre taris-genetaal der V. N„ als uit eengezet in diens rede ter ge legenheid van zijn ambtsaan vaarding, waarin hij in het bij zonder heeft gewezen op de noodzaak van een nauwgezette uitvoering door de betrokken regeringen van het tussen hen gesloten en door de Verenigde Naties aanvaarde akkoord. De minister-president voegde daaraan toe. dat het akkoord in zijn geheel is aanvaard en dat gedeeltelijke wijziging daarvan tot aantasting van het geheel zou kunnen leiden. De heer E. J. Bonay, ietder van de Papoeadelegaxic die gister morgen in Den Haag door mi- nister-president prof. J. E. de Quay is ontvangen, heeft na af loop van het onderhoud tegen een verslaggever van het ANP verklaard, niet teleurgesteld te zijn over het antwoord van de Nederlandse regering, die vol gens hem geen direct „nee", laat horen op het verzoek tot ver vroegde overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. Hij zei echter van mening te zijn, dat de Nederlandse regering meer direct had kunnen mee werken. Nederland heelt in de overeenkomst beioofd de belan gen van de Papoea's te bescher men en dit is slechts mogelijk door het verzoek van de Papoea's te ondersteunen, aldus Bonaj. Hij had echter de indruk, dat de Ne derlandse regering bereid zou zijn mee te werken als- het ini tiatief tot vervroegde overdracht van Nieuw-Guinea zou worden genomen door de V. N. Op de vraag of de delegatie van mening was dat overdracht van Nieuw-Guinea per 1 januari 1963 technisch nog mogelijk zou zijn antwoordde de delegatielei der. dat dit misschien niet het geval zou zijn. Het ging er ech ter om, dat de overdracht thans zo snel mogelijk zou geschieden. De delegatie is gisteren naar Bonn vertrokken, vanwaar zij naar de Verenigde Naties in New York zal doorreizen. Het Amerikaanse ruimtevaar tuig, Mariner-2 bevoi.d zich zon dagavond reeds meer dan een miljoen kilometer voorbij Venus, nog immer bijzonderheden over deze planeet naar de aarde sei nend. Volgens het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (Nasa) vangen zijn stations in Californië, Zuid-Afrika en Australië nog steeds duidelijke radioseinen van de Mariner op. die vooraan elke vierhonderd da gen een baan om de zon zal ma ken. De gegevens, die thans vin Mariner-2 worden ontvangen be treffen o.a. de radio-actieve stra ling en het magnetisme op Venus.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1