Donkere dagen voor Kerstmis Nederland incasseerde dit jaar twee miljard van buitenlandse toeristen RADIO EN TELEVISIE De moord op Roger Ackroyd Pagina 5 DE WINTER SPEELDE ONS PARTEN HONDSDOLHEID GRIJPT OM ZICH HEEN GEGOOCHEL MET BELASTINGCIJFERS MINISTER VISSER VRAAGT GEEN EXCUUS DE KOSTEN VAN DE OPHEFFING VAN RASSENSCHEIDING MONA LISA OP WEG NAAR DE VER. STATEN EN HET HUWELIJK GING NIET DOOR.... lancïag 17 decemkprlifÜfl I Maandag 17 december 1962 DE VRIJE ZEEUW 'i: fles'3- 55 RAPPORT R DE KORTERE CHOOLWEEK daagse schoolweek levert orwegende bezwaren op kleuterscholen, de lagere de huishoudscholen, de en voor de V. Q. L. O,- De invoering van de schoolweek is wel be- voor het U. L. O. «n O., voor de U. T. S.'en 'en. voor de weekscho- opleidingsscholen voor idsters en voor de op- cholen voor M. O.-akw conclusie uit het rap- de verkorting van de uitgebracht door een ministerie van O. K. mengestelde commissie, aren van deze eommis» de invoering van de schoolweek voor di llen houden verband lenging van de schooï- ïet moeten afschaffen je middag en met die kheid van een vakan- ng. De commissie b«- voor het weekeinde ■erk op te geven. 'dige rapport van de zal eerst in februari gend jaar gereed zijn De vorst, die ons land vorige week nog stevig in zijn greep hield, heeft ons deze week zij het tijdelijk losgelaten. Al met al heeft net vorstverlet ons land reeds een vijftienhonderd huizen gekost, vant tienduizenden arbeiders zaten thuis achter de kachel of trok ken baantjes op de vele geopende ijsbanen. De regering en vele aannemers vragen zich bezorgd af, hoeveel vorst er deze winter Inog zal volgen. En niet alleen de koude, maar ook de mist heeft ons veel narig heid gebracht. Deze zette zich op de ijskoude wegen als een ijs- lagje af en veroorzaakte op sommige plaatsen weer tal van slip- artijen en kettingbotsingen. In Den Haag en Rotterdam moest zelfs in de stad het openbaar vervoer worden lamgelegd, zó dicht as daar de mist. Het goederenverkeer van de spoorwegen kwam ok tot stilstand en de personentreinen reden met grote vertragin gen. Tot overmaat van ramp viel in Zeeland en in westelijk Noord- Erabant de stroomvoorziening van de N. S. precies op 5 december it en herhaalde dit euvel zich de volgende dag tussen Rotterdam n Gouda, nog gevolgd door een draadbreuk op het drukste traject botterdamDen Haag. De scheepvaart kwam ook ongeveer stil te liggen, evenals onze luchtvaart. Een zware storm zette tijdens het week-end de kroon op het onheilswerk. Een Nederlandse kustvaarder liep in de Bot- nische Golf aan de grond en moest door de bemanning op een rub- bervlot worden verlaten. Gelukkig heeft een loodsboot uit Zweden de vijf mannen aan boord kunnen nemen. HONDSDOLHEID BREIDT ZICH UIT De hondsdolheid greep ook deze week nog verder om zich heen. In Laren viel een kat een hond aan en neemt men nu ook al voorzorgen tegen verdere ver breiding van de hondsdolheid, die vermoedelijk de drijfveer was. De hond is in observatie ge nomen en de kat is doodgescho ten. Een kat in Hoofddorp (Haar lemmermeer) blijkt inmiddels te zijn overleden aan de gevreesde rabiës. De honden in de gehele polder moesten onmiddellijk wor den gemuilkorfd en met de in enting zal zo snel mogelijk een begin worden gemaakt. Gezien de hier en daar optre dende gevallen moet het helaas aannemelijk worden geacht, dat de hondsdolheid nog lang niet bedwongen is. Integendeel, de ziekte wordt kennelijk onzicht baar voor mensenogen verder verbreid, hetgeen door allerlei dieren (o.a. ratten en muizen en zwerfkatten, vossen enz.) kan geschieden. Het is dus dringend geboden thans alle huisdieren zo snel mogelijk te laten vaccineren en met kracht ratten en muizen te bestrijden. Honden moeten worden vastgehouden en katten mogen niet meer buiten worden gelaten. Het is moeilijk voor de eigenaars van huisdieren om b.v. poezen binnenshuis te houden, wij weten het, maar de gezond heid en het leven van onze me demensen en vooral van onze kinderen hangt daar van af! HOGER LONEN, HOGER PRIJZEN De loon- en prijspolitiek heeft de laatste tijd nogal wat kritiek ondervonden. De gedifferentieer de loonpolitiek zou volgens be paalde uitlatingen schipbreuk hebben geleden en de bakkers klaagden steen en been dat zij ondanks hun te lage inkomen de broodprijs met één cent mochten verhogen, terwijl daarentegen de „rijke oliemaatschappijen" met hun steeds stijgende winsten wel de prijzen van benzine, olie e.d. voor de zoveelste maal mochten opschroeven. Minister Veldkamp en staats secretaris Roolvink ontkenden met vuur, dat zij van hun prin cipes afweken. Zij stelden dat hun vrijere loonpolitiek volledige werkgelegenheid en een verras sende stijging van het werkne mersaandeel in het nationale in komen heeft gebracht, hetgeen niet wijst op een failliete boedel. Per 1 januari a.s. doet nu een nieuw stelsel zijn intrede. De 700 000 werknemers die dan een nieuwe c.a.o. moeten aangaan, zullen echter niet allemaal aan een verhoging van 2,7 °/o toeko men, omdat de mogelijkheid bij het bedrijfsleven thans niet meer zo groot zijn in alle sectoren. En wat de bakkers betreft: die krijgen toch de verhoogde brood prijs. Niet omdat grote instellin gen hun prijzen verhogen, maar omdat de bloemprijs vrij hoog ligt. Als de prijs van het bloem vóór 7 januari daalt, gaat de broodprijsverhoging van één cent niet door. Wat er gebeurt als de bloemprijs verder stijgt, is er niet bij gezegd. De centjes die nood zakelijk zijn om de arbeidsvoor waarden voor het bakkerij perso neel een tikje te verbeteren, zijn geweigerd. DE FISCUS ROERT CE CIJFERS OM Over de belastingen is dit jaar al veel te doen geweest. Alhoe wel er vorig jaar een belasting verlaging was toegezegd in de miljoenennota, is daar dit jaar weinig van terecht gekomen. Om dat de minister van Financiën ons niet met lege handen wil af schepen, is er duchtig in de cij ferreeksen geroerd en zijn er met veel omhaal enkele kleine schep jes uit de belastingpot gekomen. De staat derft met die goochelarij geen inkomsten, maar houdt de inkomsten van de fiscus toch in evenwicht, zodat het Nederlandse volk in zijn geheel er niets mee epschiet. Zo wordt o.a. de aanslaggrens voor loontrekkenden verhoogd van 8000 tot 12.000, maar waar geen inkomstenbelastingen ge heven wordt, eist dan de loonbe lasting haar portie. Met een her ziening van het tarief voor bij zondere beloningen is het uitein delijk resultaat voor de schatkist gelijk. Ja. er is alleen maar voor deel voor het rijk, want de be lastingadministratie wordt er een voudiger door. Maar het is niet Sijmen die daarvan profiteert, maar ook hier weer vadertje Staat. Er is voorts gespeeld met de mogelijkheden van vermogens winstbelasting, die niet doorgaat omdat er ook vaak vermogens- verlies is, en ondernemingsbelas ting, die (voorlopig) wordt afge wezen, Er is zelfs al sprake van, dat de omzetbelasting in verhou ding tot die van de Euromarkt- partners zal worden opgetrok ken. maar dat daar meer om zetbelasting wordt geheven om dat er veel minder directe belas tingen zijn, staat er in de stukken niet bij. Ingevolge de herhaalde roep om splitsing van de inkomens var. man en vrouw, zodat het voor gehuwde vrouwen aantrekkelij ker wordt een eigen inkomen te zoeken en daardoor het tekort aan arbeidskrachten aan te vul len, maken de bewindslieden nu bekend, dat het gezamenlijk in komen onderworpen moet blijven aan het fiscale tarief. Als uitzon dering willen zij wel toestaan, dat de gehuwde vrouw een aan slag wordt opgelegd over haar eigen aandeel in het gezamenlijk inkomen en in het gezamenlijk vermogen, doch dan uitsluitend op speciaal verzoek. Vrouwen die een laag eigen inkomentje heb ben, kunnen dit alsdan beter af zonderlijk opgeven en laten be zien, dan het als „dure top" bij het inkomen van haar man te laten belasten. Het is nog niet zover, maar we zullen hopen dat daarmee een eerste stap wordt gezet naar belastingverlaging, resp. vermindering van het tekort in de specifiek vrouwelijke be roepen. IS EEN VISSERTJE ALTIJD LOOS? Minister Visser heeft zich de verontwaardiging op de hals ge haald van vele Nederlanders die menen, dat ook een hoge bewinds man de moed dient op te brengen ongelijk te bekennen en eerher stel te geven aan Iemand, die door hem onrechtmatig was ont slagen. Maar minister Visser wei gerde de rehabliteit van de heer Van der Putten en het gevolg is geweest, dat met name de Ka merfractie van zijn eigen partij stelling tegen hem heeft geno men. We zullen zijn naam niet meer op de komende verkiezings lijsten terugzien. De zelfde minister wordt wel door ongelukkige beleidskwesties achtervolgd. Zo blijkt ook de zelf moord van een dienstplichtige in een Maastrichtse kazerne te wij ten te zijn aan een onjuiste be handeling van de betrokkene, die psychisch niet tegen de dienst was opgewassen. Daarover zijn thans ernstige vragen gesteld in de Tweede Kamer. Met de onverkwikkelijke affai re rondom de ontgroening, die tenslotte nog leidde tot heftige aantijgingen in de senaat van de Amsterdamse universiteit, de spoorloze verdwijning van één der vrouwen uit het Amsterdam se rosse leven en de al bijna ge bruikelijke misdaden van do week. weer een roerige en don kere week uit de donkere dagen voor Kerstmis. (Nadruk verboden.) De Amerikaanse regering heeft meer dan 4.250.000 dollar uitgegeven om de neger James Meredith op de Universiteit van Mississippi te krijgen en hem ge durende oktober te beschermen tegen eventuele verdere acties van voorstanders van de rassen scheiding. Zoals bekend kreeg Meredith op 1 oktober j.l. na een nacht van hevige ongeregeldheden toe gang tot de universiteit. Het grootste deel van de kos ten bestond uit soldij voor de militairen op een bepaald ogenblik 23.000 die de federale politie ter zijde stonden. De Mona Lisa, het wereldbe roemde schilderij van Leonardo da Vinci, is vrijdagochtend haar reis naar de Verenigde Staten begonnen. Een aluminiumkist met een houten kist met de lijst werden met een kogelvrije bestelauto, begeleid door negen auto's en vier motoren van de politie naar Le Havre vervoerd. Na de formaliteiten in het door vijftig politiemannen afge zette douanekantoor werden de twee kisten met een speciale schokvrije wagen aan boord van het passagiersschip „France" gebracht, waar de meest luxu euze hut voor de Mona Lisa was gereserveerd. DE HAVEN VAN ROTTERDAM De haven van Rotterdam heeft in de maand november 1962 in totaal 2029 zeeschepen ontvan gen met een gezamenlijk netto- register-tonnage van 5,04 miljoen n.r.t. De haven is nu hard op weg naar het getal 25.000. Gistermor gen vroeg was de stand 24.695 binnengekomen zeeschepen, zo dat er nog maar 305 nodig zijn om het rond getal vol te maken. Het 25.000ste schip wordt maan dag of dinsdag verwacht. De Maasstad gaat deze gebeurtenis uiteraard vieren. Het eindcijfer van vorig jaar (24.553) werd al enkele dagen geleden gepasseerd. Overeenstemming over salarisverhoging voor ambtenaren in 1963 De Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in Amb tenarenzaken heeft zich akkoord verklaard met het voorstel vanT de regering over het jaar 1963 een algemene salarisverhoging van 2 te geven, met dien ver stande, dat de verhoging van de loongroepen 1, 2 en 3 gelijk zijn aan die voor de loongroep 4. Dit is door het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendge maakt na een gisteren gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, waarbij de minister van Binnen landse Zaken aanwezig was. In deze vergadering zijn de salaris maatregelen voor het overheids personeel over het jaar 1963 aan de orde geweest. Een nacalculatie van de voor gestelde verhoging, zo werd ver der meegedeeld, zal op zo kort mogelijke termijn geschieden, na het bekend worden van de loons verhogingen in het vrije bedrijf, die bepalend zijn voor de vast stelling van de „trend" voor het overheidspersoneel. Overeenkomstig de maatrege len terzake in het bedrijfsleven zullen ter compensatie van de verhoging van de A. O. W.-pre mie de salarissen met 1 procent worden verhoogd over een maxi mum bedrag van 9.000,ter wijl het maximum van de huidi ge compensatie A. O. W. ad 5,6 procent zal worden gebracht van 38,50 op 42,— per maand. Verder zullen met ingang van 1 januari a.s. de compensaties voor de huurverhogingen van 1960 en 1962 in de pensioen grondslag worden opgenomen. Een Poolse arbeider werd in de afgelopen oorlog in Duitsland te werk gesteld. Hij ontmoette er een jonge Poolse, er ontstond een liefde en deze leidde weer tot de geboorte van een kind. Tot een huwelijk kwam het niet. De jonge Pool moest zijn geliefde verlaten, die vervolgens met een andere man in het huwelijk trad. Deze adopteerde het kind, een meisje, dat er onkundig van werd gelaten wie haar werkelij ke vader was. Het meisje, dat de Duitse na tionaliteit had, groeide op tot een aanvallige, nu 21-jarige danseres. Uok zij werd, evenals eens haar moeder verliefd... en ook op een Pool. Deze, de vlotte 41-jarige Ciszewski, wekte iets in haar op, dat zij tot dusverre nimmer bij het kennis maken met een man had gevoeld. Haar liefde werd beantwoord. Het ja-woord gege ven en de jonge Katherina nam het op zich om voor de vereiste huwelijkspapieren te zorgen. Tenslotte was dat voor haar, als Duitse, gemakkelijker dan voor de Poolse vreemdeling Ciszew- CSivi. Alles scheen te lopen, zoals het moest. De papieren werden vlot verkregen, Katharina ging ze bestuderen... en deed een ver bijsterende ontdekking. De man, met wie zij in het huwelijksboot je wilde treden, was dezelfde als degene, die haar moeder zijn vurige liefde had betuigd. En zij waszelf het meisje, dat uit deze. verbintenis was ontsproten, zo dat zij op het punt had gestaan met haar eigen vader in het hu welijk te treden. Het huwelijk ging niet door, maar een dochter had haar vader en deze zijn dochter hervonden en mag de ontdekking voor bei den wellicht een slag zijn ge weest, dan zullen zij mogelijk troost putten uit de veronder stelling, dat in dit geval de liefde haar ontstaan te danken kan hebben aan de wederzijdse „ver bondenheid door het bloed". Volgens de heer J. Vet, voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van V. V. V. -directeuren, zal de financiële doorwerking van het buitenlandse vreemde lingenverkeer op de Nederlandse economie dit jaar dicht bij een bedrag van twee miljard gulden liggen. Op een dezer dagen in Amsterdam gehouden pers conferentie ter gelegenheid van de zevende nationale vakbeurs voor Horeca- en aanverwante be drijven „Horecava", die van 7 tot en met 10 januari in het Rai- gebouw in Amsterdam wordt ge houden en die in het teken van het toerisme zal staan, raamde de heer Vet de uitgaven die de buitenlandse toeristen dit jaar in de Horecabedrijven hebben ge daan op 300 miljoen gulden. Daarnaast wordt nog eens een overeenkomstig bedrag uitgege ven aan transport, vermaak, reissouvenirs e.d. Het aldus verkregen bedrag van 600 miljoen gulden wordt volgens de persoonlijke mening van de heer Vet verdubbeld als men de niet tot de souvenirs be horende aankopen van buiten landers in de detailhandel hier aan toevoegt. De passageont vangsten van niet-ingezetenen door K. L. M. en de Nederlandse rederijen werden daarbij in 1960 reeds becijferd op rond 550 mil joen gulden. Het Horecabedrijf, dat slechts 15 procent van het buitenlandse vreemdelingenbudget opstrijkt, is volgens de heer Vet het funda ment geworden waarop het vreemdelingenverkeer en het toe risme steunt. De economische functie van deze bedrijfstak gaat z.i. dan ook ver uit boven de omzetten die in deze bedrijven worden gemaakt. Sprekende over de toeristische propaganda achtte de heer Vet het begrijpelijk dat de landelijke overheid bij haar toeristische subsidiebeleid de propaganda voor ons land primair op de Ver enigde Staten en Engeland ge richt wil zien in verband met de grote belangen die K. L. M. en de rederijen bij het transatlan tische verkeer hebben. Maar de inkomsten voor de Horecabedrij ven uit de overzeese vreemde lingenverkeer noemde spreker klein tegenover die welke het continent inbrengt. Volgens de heer Vet liggen de belangen van de Horecabedrijven dan ook veel meer in Europa dan daar buiten. Onze positie als vakantieland voor buitenlandse toeristen is daarbij nog steeds relatief onbe langrijk. De indrukwekkende toeristenstroom uit Duitsland, grotendeels beperkt tot de hoog tijdagen, leverde de Nederlandse hotels in 1961 rond 1 miljoen overnachtingen op. De heer Vet meent dat het V. V. V.-wezen en het bedrijfsle ven zich dienen te realiseren dat ook met een verhoogd A. N. V. V.-subsidie de middelen voor een TWEEDE NTS-JOURNAAL Met ingang van 1 januari 1963 zal er dagelijks een tweede N. T. S.-journaal worden uitge zonden na afloop van het gewo ne televisieprogramma. Tot 1 oktober 1963 zal dit geschieden in de vorm van een kort bulletin, onder meer aan de hand van kaarten en foto's gebracht door een nieuwslezer. In principe zul len de uitzendingen geen film bevatten. Na 1 oktober, wanneer intussen de personeelsbezetting is uitgebreid, zal deze tweede uitzending grotere overeenkomst vertonen met die van het eerste journaal, zo deelt de N. T. S. me de. intensieve bewerking van de Europese toeristenmarkt vol strekt onvoldoende zullen zijn, tenzij de handen ineen worden geslagen en met elkaar wordt voorzien in de hiervoor benodig de bedragen. De heer Vet herin nerde er aan dat de kosten voor toeristische propaganda onder bepaalde voorwaarden door het rijk tot maximaal een miljoen gulden worden verdubbeld naar mate het bedrijfsleven deze kans zal aangrijpen. Met name het be drijfschap Horeca zou hierin aanleiding moeten vinden voor een fantasierijke besteding van de aanzienlijke bedragen welke het voor propagandadoeleinden ter beschikking staan. „Zoek het niet alleen in advertentiereclame en dure radiouitzendingen", zo gaf de heer Vet het bedrijfschap in overweging. In de landelijke propaganda acht spreker het ge rechtvaardigd een beroep te doen op de gratis publiciteit, om dat het toerisme en de propa ganda voor eigen land een alge meen belang zijn. De heer Vet die besefte hiermee een knuppel in het hoenderhok te gooien be toogde dat de V. V. V.'s ook meer een beroep moeten doen op de massa-communicatiemedia. „In Arnhem hebben wij dit jaar kans gezien dertien maal op het Duitse televisiescherm te ko men", zo zeide de heer Vet trots. Hij geloofde dat de V. V. V.'s de bakens moeten verzetten. „De concrete offerte van het reisbu reau is onze grootste concurrent geworden", aldus de heer Vet. „We krijgen de toeristen niet meer door in een folder onze lekker ruikende bossen aan te prijzen als het reisbureau een vijfdaags reisje naar Parijs voor 98 gulden aanbiedt". Spreker gaf te kennen dat de V. V. V.'s op de tenen van de reisbureaus moe ten gaan staan en een markt moeten blijven zoeken voor het binnenlandse toerisme. „Als we onze taak willen blijven vervul den, zullen we als V. V. V.'s met verve op de toeristenmarkt moe ten komen", zo meende de heer Vet, die in dit verband zijn plei dooi hield voor gratis publiciteit in de communicatiemedia. Door - AGATHA CHRISTIE 31.) „Interesseert hij zich voor de paardesport? De races bedoel ik?" „De races? O nee, dat geloof ik niet." Poirot knikte. Zijn belangstel ling scheen te verflauwen. Traag liet hij zijn blik door de kamer glijden. „Ik geloof dat ik nu alles wel gezien heb." Ook ik keek de kamer rond. „Als die muren eens konden spreken," mompelde ik. Poirot schudde het hoofd. „Spreken is niet voldoende," zei hij. „Ze zouden ook moeten kunnen zien en horen. Maar denkt niet dat die dode voorwer pen" en raakte even de bo venste plank van de boekenkast aan „altijd stom zijn. Voor mij spreken ze soms duidelijke taal stoelen, tafelsze hebben allemaal iets te zeggen." Hij keerde zich naar de deur. „Wat hebben ze u vandaag dan gezegd?" kon ik niet nalaten uit te roepen. Hij keek over zijn schouder, één wenkbrauw spottend opge trokken. „Een open raam," zei hij. „Een gesloten deur. Een stoel die blijk baar benen gekregen heeft.... Alle drie vraag ik: „waarom? maar ik krijg geen antwoord." Hij schudde het hoofd, zette zijn borst uit en bleef ons met knipperende oogjes staan aankij ken. Hij zag er belachelijk zelf ingenomen uit en onwillekeurig vroeg ik mij af of hij werkelijk zo'n bekwaam detective zou zijn als men beweerde. Misschien had hij zijn reputatie wel uitsluitend aan geluk te danken! Ik geloof dat kolonel Melrose hetzelfde dacht; hij fronste ten minste het voorhoofd en vroeg kortaf: „Nog iets dat u zien wilt, M. Poirot?" „Ach, misschien wilt u wel zo vriendelijk zijn me de vitrine te laten zien, waaruit het wapen is weggenomen? Dan zal ik niet langer misbruik maken van uw welwillendheid." Wc begaven ons naar de salon, maar halverwege hield een agent de kolonel staande en zei iets op zachte toon, waarna de kolonel zich bij ons verontschuldigde en verdween. Ik liet Poirot de be wuste vitrine met het glazen blad zien; nadat hij die enkele malen had opgetild en weer laten vallen liep hij naar de opénslaan- de deuren en wandelde het ter ras op. Ik volgde hem. Inspecteur Raglan kwam juist de hóek van het huis om en liep op ons toe. Hij zag er grimmig en zelfvoldaan uit. ,Aha, daar bent u dus, M. Poi rot," zei hij. „Wel, als u het mij vraagt is het zo eenvoudig als wat. En ik moet eerlijk zeggen dat ik het jammer vind van die jongen. Verder geen onsympa thieke knaap." Pcirots gezicht betrok. Minzaam zei hij: ,D-an ben ik bang dat ik u wel niet meer van dienst zal kunnen zijn?" „Een volgend keer misschien," zei de inspecteur troostend. „Hoe wel we in dit vredig uithoekje van de wereld niet elke dag een moord op te lossen krijgen." Poirot keek hem bewonderend aan. „Mijn compliment voor uw scherpzinnigheid," prees hij. „Mag ik vragen hoe u te werk bent gegaan?" „Zeker," antwoordde de in specteur welwillend. „Om te be ginnen: methode. Ik zeg altijd: methodisch werken is het be langrijkste!" .Ah!" kreet de ander. „Dat is precies wat ik altijd zeg! Een methodische werkwijze.... en dan de kleine grijze cellen na tuurlijk." „De cellen?" herhaalde de in specteur niet-begrijpend. „De kleine grijze hersencellen," legde de Belg uit. „Ach, natuurlijk. Maar die ge bruikt tenslotte iedereen." „In meerdere of mindere ma te," mompelde Poirot. „En er zijn ongetwijfeld kwaliteitsverschil len. Dan is er ook nog nog zoiets als de psychologie van de mis daad. Daar moet men een studie van maken." „Houdt u zich ook met die psy- cho-analytische onzin bezig?" zei de inspecteur, meewarig glim lachend. „Ik ben maar een een voudig man, maar...." Dat zal mrs. Raglan beslist niet met u eens zijn," viel Poirot hem met een hoffelijk buiginkje in de rede. Inspecteur Raglan boog even eens, lichtelijk uit het veld ge slagen. „Ik zal u vertellen hoe ik te werk gegaan ben. Zoals ik al zei: methode is alles. Ik redeneerde als volgt: Mr. Ackroyd is voor het laatst in leven gezien door zijn nicht, miss Flora Ackroyd, om kwart voor tien. Dat is feit num mer één, is 't niet?" „Als u dat zegt." „Dat is feit nummer één. Vol gens de dokter hier moet mr. Ackroyd om half elf minstens een half uur dood geweest zijn. Daar blijft u toch bij, dokter?" „Zeker," zei ik. „half uur of langer."' „Uitstekend, Blijf dus een kwar tier waarin de misdaad moet zijn gepleegd, namelijk van kwart voor tien tot tien uur. Dus ik maak een lijstje met de namen van alle huisgenoten en werk dat systematisch door; achter elke naam vermeld ik waar zij zich bevonden en wat ze deden gedu rende die fatale vijftien minu ten." (Wordt vervolgd) MAANDAG 17 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Dagopening; 7.20 Klassieke gram.; 7.35 Sportuitslagen van zaterdag; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.15 Geestelijke muziek (opn.); 8.30 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstan den; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.10.20 Theologische ether leergang; 11.05 Moderne muziek 11.35 Lichte muziek; 12.05 Lichte gram.; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Licht instru mentaal kwintet; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Lichte gram.; 14.05 School radio; 14.35 Lichte gram.; 15.45 Licht strijkorkest (gr.); 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Alt, cello en clavecimbel; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Hawaiian-klanken (gr.); 17.40 Beursberichten; 17.45 Re geringsuitzending 18.00 Orgel spel; 18.30 Klass. gram.; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Gram. voor de teenagers; 19.30 Radio krant; 19.50 Gospel-songs (gr.); 20.00 Licht instrumentaal kwar tet; 20.20 Feest in de flat, Ad- ventsspel; 21.20 Geestelijke mu ziek; 21.50 Klass. pianomuziek (gr.); 22.00 Parlementair com mentaar; 22.15 Muzikale mo mentopnamen; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking22.55 Boek bespreking; 23.05 Klass. gram.; 23.35 Klanken uit Arabië (gr.); 23.5524.00 Nws. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Lichte gram.; 8.00 Nws; 8.15 Amus. muz. (gr.); 9.00 Gymn. voor oudere luisteraas; 9.10 De groen teman; 9.15 Klass. gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeids vitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Programma voor de vrouw; 12.00 Hammondorgel spel en zangsoliste; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Lichte orkestmuziek (gr.); 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursberich ten; 13.30 Lichte orkestmuziek; 14.00 Zangrecital; 14.30 Musette- ensemble (gr.); 14.45 Voor dracht; 15.00 Zangspel (gr.); 16.40 Perseus en Andromeda, hoorspel (6); 17.15 Gram.; 17.30 Licht instrumentaal combo; 17.50 Koorzang (gr.); 18.00 Nws; 18.15 Politiek praatje; 18.25 Ama teursprogramma; 18.50 Open baar Kunstbezit; 19.00 Opera fragmenten (gr.); 20.00 Nieuws; 20 05 Programma voor de hele familie; 22.30 Nws; 22.40 Ac tualiteiten; 23.00 Jazz- en dans muziek; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12 03 Lichte muziek; 12.30 Weer bericht 12.35 Voor de landbouw, 12.42 Pianorecital; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Lichte orkest en pianomuziek; 14.20 Opera; 16.00 Beursberichten; 16.06 Voor de zieken; 17.00 Nws; 17 15 Zangrecital met pianobege leiding; 17.45 Franse les; 18.00 Protestantse godsd. uitz.13.15 Lichte orkestmuziek; 18.18 Paar- desportberichten; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radiokroniek; 19 00 Nws; 19.40 In en om de opera; 20.00 Jazzmuziek; 20.30 Voor de teenagers; 21.00 Gevar. muz- 22.00 Nws; 22.15 Volks- muz 22.35 De Zeven Kunsten; 22.55 Nws; 23.00—23.15 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED TV.: 19.30 Huckleberry Hound, fiim; 20.00 Journaal en weeroverzicht20.20 Politieke lezing; 20.30 Golven, koraal en steen, documentaire film; 21.10— 22.35 Groot alarm bij de geheime dienst, speelfilm. BELGIË (VI 19.00 Voor de jongeren; 19.30 De eerste passen, filmreportage; 19.40 Zoeklicht op de culturele actualiteit; 20.00 Nws; 20.30 Der Rest ist schwei- gen, dramatische speelfilm; 22.20 Medium: muziek; 22.40 Nws. DINSDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.15 Oude muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws.; 8.18 Lichte gram. muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lez.10.25 Lichte or- kestmuz.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram. muz.; 11.50 Volaan vooruit, lez.; 12.00 Middagklok - noodklok12.04 Po pulaire gram. muz.;; 12.30 Med. voor land- en tuinbouw; 12.33 Lichte gram. muz.; 12.50 Actuali teiten; 13.00 Nws.; 13.15 Platen- nieuws; 13.30 Populaire gram. muz.; 14.00 Lichte gram. muz.; 14.35 Voor de plattelandsvrou wen; 14.45 Tierelantijnen, gev. progr.; 15.45 Lichte gram. muz.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Re- geringsuitz.18.00 Licht instr. kwartet met zangsolisten; 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele problemen; 18.30 Radio Volksuniversiteit; 19.00 Nws.; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Lichte gram. muz.; 20.00 Grego riaanse muz.; 20.30 Klavecimbel- spel; 20.55 Klein taaigeding, zit ting van de K. R. O.-taalrecht- bank; 21.10 Le Martyre de Saint Sébastien, mysteriespel met mu ziek; 22.30 Nws.; 22.40 Vreemd, een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders; 23.10 Lichte gram. muz.; 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram. muz.; 9.00 Gymn. voor de vr9uw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klass. gram. muz.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Regerings uitzending; 12.30 Med. voor land en tuinbouw; 13.25 Beursberich ten; 13.30 Dansorkest en zangso listen; 14.00 Adventsprogr. in familiekring; 14.30 De geschie denis van een boek, literair klankbeeld; 15.00 Met naald en schaar; 15.30 Pianorecital; 16.00 Voordracht; 16.15 Gram. muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Ama- teursprogr.17.55 New York Calling; 18.00 Nws.; 18.15 Actua liteiten; 18.20 Licht instr. trio; 18.35 Pianospel; 18.45 Licht en semble en zangsolisten; 19.00 Paris vous parlegesproken brief uit Parijs; 19.05 Harpreci- tal; 19.20 Inl. tot muz. begrip, muz. lez.; 19.35 Madrigaalkoor uit Delft; 19.55 Carillonbespe ling; 20.00 Nws.; 20.05 Sportman, sportvrouw en sportstad van het jaar 1962; 21.00 Lichte gram. muz. voor de militairen22.00 Pianorectital22.30 Nws. en me dedelingen; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Moderne gram. muz.; 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Fanfare muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Ka- mermuz.; 14.00 Opera en Bel Cantoconcert; 15.00 Kamermuz.; 15.30 Operafragmenten; 16.00 Beursber.; 16.06 Duitse les; 16.21 Kamermuz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kinderen; 17.40 Boekbe spreking; 17.50 Lichte muz. 18.18 Paardesport berichten; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radio kroniek; 19.00 Nws.; 19.30 Lez.; 19.40 Gev. muz.; 19.50 Syndicale kroniek; 20.00 Hoorspel; 21.18 Jazzmuz.22.00 Nws.; 22.15 Isra ëlische godsdienstige uitz.; 22.45 Symfonische muz.; 22.55 23 00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. (T. V.): 19.30 De plane ten, onze naaste buren in het heelal, documentair progr.; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Voor het laatst liedjesprogr.21.05 Het concilie in Rome en de verdeeldheid der kerken, gesprek; 21.45 Wereld wijs, quizprogramma. BELGIË (VI): 19.00 De Katho lieke gedachte en actie; 19.30 Franse les; 20.00 Nws.; 20.25 Het manneke20.30 Documentair programma; 21.15 Vlucht in de gevangenis, T. V.-fictiefilm; 22.10 Fluit en klavecimbel; 22.25 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5