Provinciaal nieuws jssSSSïïgaw De verplichte ziekenfondsverzekering DE VRIJE ZEEUW ZAAMSLAG de m. SKODA Combi staat altijd vóoru klaar ïS Sl" meae- «.p..4™TIS;,,™a.lSs S«Xesen ,s S SnDs °s Schietende kerstman DE ZENDING OP NIEUW-GUINEA Paragnost wees plek aan waar vermist Leids jongetje verdronk BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING ï"n<rjn- 2 Maandag 17 december 1962 baziliaan's vrachtschip gestrand en los gekomen Het 5400 ton metende Brazili aanse vrachtschip Loide-Hondu- ras, op weg naar Antwerpen, is In de nacht van zaterdag op zon dag op de Spijkerplnat. ter hoog te van Borssele, geslagen. Met assistentie vain de sleep boot „Scaldis" is het vrachtschip zondagmiddag weer los gekomen. TERNEUZEN Aanrijding Zondagmiddag te ongeveer kwart over drie had op een paar meter afstand van do kruising AxelsebrugHerengracht een botsing piaats tussen een auto, bestuurd door de heer J. de G. uit Terneuzen en een rijwiel, be reden door de heer H. Z., even eens uit Terneuzen. De aanrijding ontstond vermoe delijk doordat 'tengevolge t an de harde wind, gepaard gaande met slagregen, de wielrijder onvol doende rechts hield en vóór de auto terecht kwam. De heer Z„ die hierbij een rech ter onderboenbreuk opliep, werd nadat dokter Hoving eerste hulp had verleend, per ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuis ver voerd. Het dr. .1, Rutgershuis geopend. In de benedenzaal van hotel „Rotterdam" werd zaterdagmid dag, in aanwezigheid van burge meester mr. Rijpstra en mevr, Rijpstra-Knook, de gemeente secretaris, de heer J. A. van Pagee. ds. P. A. v. d. Vlugt. de directeur-geneesheer valt het Juliana-ziekenhuis, chidurg H. A. Boland, mej. E. Oosthoek, namens het bestuur van het Groene Kruit-, vertegenwoordi gers van het hoofdbestuur en Zeeuwse vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging voor sexuele hervorming, ver tegenwoordigster van de N.V.V. Vrouwenvereniging en van het Humanistisch Verbond, het Con sultatiebureau voor huwelijks- en geslachtleven, officieel door mr. Rijpstra geopend. De voorzitter van het bureau- bestuur, dat bedoeld is voor ge heel Oostelijk Zeeuws-Vlaandern, de heer P. J. Huijbrecht, zei in zijn welkomstwoord dat dit bu reau. een noviteit voor Zeeuws- Vlaanderen, om twee redenen te Terneuzen was opgericht. In de eerste plaats vanwege de ver bindingen en vervolgens omdat de kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren een steeds grotere bevol kingsconcentratie te zien geeft. Hij sprak daarbij de hoop uit dat dit bureau, waarvan reeds 500 gezinnen lid zijn, zegenrijk werk zal verrichten en bracht tenslotte danlj; aan het Groene Kruisbestuur dat zo bereidwillig was voor de spreekuren van het nieuwe bureau, ruimte beschik baar te stellen. Nadat de voorzitter mevr. Rijp stra bloemen had aangeboden, sprak burgemeester Rijpstra de openingsinleiding uit. Hij zei dat hij het verzoek van het bestuur het Consultatiebu reau voor huwelijks- en ge slachtsleven te Terneuzen met een enkel woord te willen ope nen, met genoegen had inge willigd. Hierbij heeft hij zich la ten leiden door 't inzicht en de overtuiging dat het bestuur en de medewerkers zich in een be wust gedragen verantwoordelijk heid willen occuperen met een problematiek, welke in ons land en ook in onze gemeente, van zeer grote betekenis is. Kan de overheid met de opening van 'n dergelijk bureau van zuiver par ticulier initiatief te maken heb ben? Zeer veel, en wel op grond Van haar eigen taak en verant woordelijkheid op het maat schappelijk terrein, van waaruit zij herhaaldelijk geconfronteerd wordt met de grote moeilijkhe den waarop zij in het licht harer eigen functie zelf weinig steun kan bieden, ja zelfs mag bieden, aldus mr. Rijpstra. Het is hem bekend dat over de juiste waardering van het werk van de Stichting de meningen uiteenlopen, zowel landelijk als plaatselijk. Ergens kan hij dit begrijpen, omdat dit werk nauw verbonden is met de levensbe schouwelijke aspecten en dus ook voor dit werk de vraag gesteld worden of samenwerking in bre der verband, gelijk wordt voor gesteld, verkozen moet worden boven de eigen specifiek gerich te organisatie. Burgemeester Rijpstra druk te tenslotte er zijn tevredenheid over uit dat het Groene Kruis hieraan wilde medewerken en besloot met de wens dat het bu- reaubestuur niet zal beschaamd worden in zijn hooggestemde verwachtingen en dat het voor velen tot heil moge zijn. Hierna volgde een lange rij van sprekers waarvan het hoofd bestuurslid, de heer C. Dam- miaans als eerste het Terneu- zense bureaubestuur feliciteerde met de opening van dit 36e bu reau in Nederland. Hij wees op de radicale veranderingen die er op het gebied der sexuele voorlichting hebben plaats ge had en zei dat één der doelstel lingen, de geboorteregeling niet alleen betekent geboortebeper king, doch ook eventueel bevor dering. Hij memoreerde het ..ge sprek onder vier ogen" waar voor ds. Timmer voor de chris telijke groeperingen is aangewe zen en voor de buitenkerkelijken, de heer Huijbrecht. Dokter B. J. Looy, die namens de geneeskundige raad sprak, zei dat het medische werk sterk is toegenomen en gaf een glo baal overzicht van de werk zaamheden, die de medische raad als supervisor te verrichten heeft. Dokter K. J. Hoving, die als medisch leider bij het Terneu- zens Bureau fungeert, sprak over de ontstellende noden, die de huisarts ontmoet en die het noodzakelijk maken, dat deze gezinpen geholpen worden wil hot huwelijksleven niet ten on der gaan. Hij zei als medicus, die toch bepaalde principes heeft, blij te zijn aan dit bureau Ie kunnen meewerken. Mej. Oosthoek, die namens het Groene Kruisbestuur sprak, feliciteerde het bureaubestuur en zei, dat, het bestuur, na zich volledig te hebben ingelicht over de doelstellingen van het bureau graag zijn medewerking wilde geven door het gebouw voor de spreekuren beschikbaar te stel len. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer J. Wonder- gem (Oost-Souburg), namens het Gewestelijk Bestuur Zee land; de heer A. J. van Hinte te Kloetinge, voorzitter van de afdeling Goes, namens de afde lingen Zuid- en Noord-Beve land, dokter Kroonenberg, als geneeskundig leidster te Goes; de heer P. van Huet te Rotter dam namens gewest Rotterdam; de heer P. Du ine, namens de af deling Middelburg en mevr. Schutter-Levasier te Vlaardin- gen namens de afdeling Zuid- Holland. Al deze sprekers toonden zich verheugd over deze nieuwe ves tiging die door een hardwerkend bureaubestuur veel vroeger kon gerealiseerd worden dan men aanvankelijk in feite had mogen verwachten. De heer Huijbrecht mocht ook van verscheidene sprekers een enveloppe met inhoud in ont vangst nemen om het nodige voor het nieuwe bureau aan te schaffen. In het bureau, dat in het Groene Kruisgebouw aan de Van Steenbergenlaan is gevestigd, wordt ispreekuur gehouden op de eerste en derde dinsdag van iedere maand van 19 tot 21 uur. Er zijn spreekuren voor geboor teregeling. geboortebevordering en geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Tevens is er een spreekuur voor algemene seksuele problematiek en ge zinsmoeilijkheden „Onder vier ogen". Hiervoor zijn aan het bu reau verbonden ds. R. G. J. Tim- mers uit Hulst en de heer P. J. Huijbrecht. Het bureauteam is als volgt samengesteld; medisch-leider dokter K. J. Hoving, arts te Ter neuzen deskundig medewerk ster mevr. H. J. Stenvert-Le- geer te Terneuzen; beheerster mevr. D. de Lange-van de Pol te Terneuzen. De afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen is gestart in mei 1959 en telde per 1 november '62 418 leden. Het aantal leden in Zeeuws-Vlaanderen is thans ruim 600, terwijl het ledental in de gehele provincie ruim 3100 bedraagt. AXEL Plattciandsavond van de Land bouw Jongeren Gemeenschap Vrijdagavond hield in „Het Centrum" de afdeling Axel Zaamslag van de Landbouw Jon geren Gemeenschap een „platte- landsavond". De voorzitter van de afd. Axel- Zaamslag. de heer C. Dekker, riep de volle zaal een hartelijk welkom toe. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de secretaris van het district Zee land dep L. J. G. en tot de -jury voor de beoordeling van het op te voeren toneelstuk. De voorzitter zeide verder dat het in de bedoeling ligt om meer contact te gaan houden met an dere jongeren, daar het aanbeve ling verdient alle facetten van het platteland te leren kennen. Hierna trad voor het voetlicht het accordeontrio Sari Nijssen, Tanny Dekker en Kees Quaak, dat enkele bekende liedjes uit hun repertoire lieten horen. Als hoofdnummer van deze avond volgde nu de dolle klucht „Drie vrouwen om... Eén". De regie van deze groep jonge spe lers was in handen van de heer P. Olijslager. Zonder hier namen te noemen kunnen we zeggen dat allen hun beste beentje hebben voorgezet, zodat liet spel goed en vlot werd gebracht. Dit bleek ook wel uit het lange applaus uit de zaal. Nu was het de beurt aan de aanwezigen om zelf mee te gaan ■werken, want op de muziek van de „Skj Rockets" uit Terneuzen volgde een gezellig bal. De organisatoren van deze plat tciandsavond kunnen met voldoe ning hierop terugzien. Wandeltocht voor „Open het Dorp" De wandelsportver. „Emma" organiseerde zaterdag een wan deltocht, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie „Open het Dorp", Ondanks regen en harde wind waren toch 140 deelnemers om half drie aan de start. Onder deze 140 waren ook nog enkele deelne. mers uit Kloosterzande, Zaam slag en Westdorpe, die het slech te weer hadden getrotseerd om voor het goede doel naar Axel te komen wandelen. Vijf deelnemers liepen door storm en regen 15 km, terwijl en kele groepjes 10 km onder de voeten lieten doorgaan. Het over- grote deel van de tippelaars vond 5 km in dit weer voldoende, te meer daar het hier ging om het doel waarvoor werd gelopen, en niet om een sportieve prestatie. Alle deelnemers ontvingen na afloop een speciaal voor dit doel gemaakte medaille, met het op schrift „Open het Dorp" en het bekend geworden sleuteltje. Jammer dat de organisatoren geen beter weer hebben getrof fen voor dit loffelijk doel, waar door er zonder twijfel een grote re deelname zou zijn geweest. IJit Nieuw Guinea teruggekeer de Axel.se militairen bijeen In een intieme samenkomst kwamen de Axelse gerepatrieer de militairen uit Nieuw-Guinea in gezelschap van hun ouders, echt genote of verloofde bijeen in het restaurant „Zomerlusl". Dit op uitnodiging van het Pro testantse Vereniging voor Mili taire Tehuizen „Pro Rege" en het dagelijks bestuur der gemeente. De voorzitter van „Pro Rege", de heer S. van Harn te Spui, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij stelde, dat het in deze bijeenkomst te doen was om de dank, welke de militairen ver diend hebben, in een gezellige sfeer te tonen. De burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, zei ook be hoefte te hebben om de dank van het gemeentebestuur over te brengen. „Gij allen hebt in Nieuw Guinea onder moeilijke omstan digheden uw plicht moetent doen. Nu dit alles achter de rug is zijn wij bovenal dankbaar, dat allen weer gezond en wel terug zijn in hun familiekring", want spreker is toch wel eens bang geweest, dat hij een droeve tijding zou krijgen met het verzoek om de betrokken familie op de hoogte hiervan te stellen. Na een verversing te hebben gebruikt hield de heer Van Harn op zijn bekende wijze een verhan deling over de aanpassing van de soldaat. Het is niet eenvoudig om als burgerjongen zich aan tg passen aan het soms ruwe en rauwe sol datenleven; maar het is soms nog moeilijker om zich in omge keerde zin aan te passen Er moet, en vooral in Nieuw- Guinea zal dat zeker wel het ge val geweest zijn, onder ondenk baar moeilijke omstandigneden, de dienstplicht worden vervuld Hierbij groeit een band met ae kameraden, die men in de bur- germaatschappij soms zo node mist en waar men met weemoed aan terugdenkt. De burgemeester bood de repa trianten het mooie Zeeuwse foto boek „Ontworsteld Land" en een schrijfmap aan. Hierna bleef men nog enige tiid gezellig bijeen. Naast het voltallige bestuur van „Pro Rege" was ook net vol tallige college van B. en W. aan wezig. Jaavergadering Meis.jesvereni- gmg „Ora ef Labora" en Jon gelingsver. „Samuel" I rijdagavond werd in het jeugd- gebouw „De Poort" de jaarver gadering gehouden van de meis jesvereniging „Ora et Labora" muel" •'ongelingsvereni2in£ "Sa- Vele jongeren en ouderen vul den het gebouw toen de presiden te, mej. v. d. Ree, bij de opening verzocht te zingen Gez. 152 vers ,vyaa''na z'i voorging in gebed. Als Schriftlezing volgde Efeze 6 10 t/m 20. Mej. v. d. Ree verwelkomde daarna de vele aanwezigen; in het bijzonder de spreker de heer J. P Balkenende uit Kapellg— Biezelinge. De secretaresse bracht hierna haar jaarverslag over 1962 uit en leSeervfngaanWeZigen aa" t0t Daarna bracht de secretaris van de jongelingsvereniging, de hej W; „O P,„ttr. wifiL- dameskoor zong hierna „Welk een Vriend is onze Jezus" en Jezus gaat velen voorbij". vr,Ü!i?rna was het wo°rd aan de spieker van deze avond, de heer Balkenende. Deze wees erop, dat wij allen in de maatschappij een opdracht en een taak hebben ge degen, on zeke,- die. te behoren tnl I gemeente van Jezus Chris tus. Spreker verhaalde van de rijke jongeling, die alles had en veel had gedaan, maar wie één ding ontbrak, waardoor hij te leurgesteld heenging. 111 Hch niet schamen voor het Evangelie van Christus. God vraagt geen toeschouwers, maar deelnemers. Wij moeten de toekomst blijmoedig tegemoet gaan en het hoofd omhoog hef Tijdens de pauze werd een o^Jeu ?ffie met versnapering aangeboden en een goed geslaag de verloting gehouden ten bate van het jeugdgebouw. Daarna werd door de-eigen to neelgroep opgevoerd het blijspel „Cupido in een speelse bui" Tij dens dit spel ontbrak het geens zins aan vrolijkheid en toen de dames en heren aan het einde nog eenmaal op het podium ver- - - henen, werd hun een ware ova tie gebracht. Aan het slot van de avond werd gezongen Ps 13S vers 1 waarna ds M. den Boer met een kort woord dit prettig samenzijn herdacht en vervolgens het dank gebed uitsprak. Uitvoeringen „De Volharding" Vrijdag, en zaterdagavond heeft de muziekvereniging „De Volhar ding in de bovenzaal van „Het Wapen van Zeeland" haar leden en donateurs weer eens een ge zellige avond aangeboden. „De Volharding" had hiervoor beslag weten te leggen op de toneelgroep van de muziekvereni ging „Vrijheid Blijheid" uit Lamswaarde. Daar dit gezelschap reeds meerdere malen met suc ces voor „De Volharding" is op- draagvermogen 400 kg laadruimte met neergeklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat supermotor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u Prijs - geheel compleet - v.a. f 6475,- W - ...j - een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN TEL: (01717) 2010* DEALER: Garage G M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 203C gen-eden, was het niet te ver wonderen, dat velen zich in de zaal met een staanplaatsje moes ten vergenoegen De voorzitter van „De Volhar- ding do hoer R. J. van de Veke de. aanwezigen hartelijk welkom, jn het bijzonder de toneelvereniging uit Lamswaar de. Spreker was verheugd over de zeer grote belangstelling voor de muziekvereniging, gezien ook ten pkomst Ulf andere gemeen- leirfin wereniging doet, onder h :a" !laa' dirigent, ook haar uiterste best om uit de nut- ziek te halen wat er in zit. Daar- her Y'gt °°k de Promotie in het afgelopen jaar, n.l. de over- 1aar de waandel-afdeling mpbn dankteu voor de papierinza- mehngr ten bate van de kas en vioeg aandacht voor de tijdens deze avond te houden verloting De voorzitter van de toneel groep bracht dank aan heTte- aln'l Va" "D<? Volharding" en ?a" do aanwezigen voo,- hun gho- opkornstt, waarna hij een kor te uiteenzetting gaf ov4rTet op te voeren stuk „Speurders on hoog niveau". muers op Wederom hebben allen geno ten van het sublieme spel van de toneelgroep uit Lamswaarde elk herii-r?S g6en wonder dat na v n h rtlVOOral bi' het vallen d00k aan het Slot een dank hefn adp!aus d0 tonelisten Hk>m« hg f V°°r het gebodene. loUng p^aat^ geslaa*de ver- dankte de'v^"deVk^de he"d" d,°e0 deJan "Vriiheid Blij- deze avond mode tot dfng"Uha!faVOnd Va" "Do volhar. oing had gemaakt en sprak de ZIERIKZEE Gedeelte van «lak van werk plaats afgewaaid dergebracht in het gebouw^'f" werk kunnen voortzetten Drijvende kraan losgeslagen zeedijk. De glooifn™"000 op do gat gestort. J Steen ln het De Navo-conferentie geëindigd De conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën van de vijftien Navo-landen, is zaterdag geëindigd met de goedkeuring van een slotcommuniqué. De voorzitter van de confe rentie, de Italiaan G. Colonna, deelde op een persconferentie mede, het meest getroffen te zijn door de geest van solidari teit die sprak „uit elke verkla ring van elke minister over elk probleem" dat ter sprake is ge komen. Hij zei dat deze conferentie inderdaad geen opzienbarende besluiten heeft opgeleverd, maar dat dank zij deze samenkomst de Navo in een gunstiger posi tie is gekomen om het hoofd te kunnen bieden aan de proble men waarvoor de organisatie zich gesteld ziet. In conferentiekringen is ge zegd dat de sfeer op de confe rentie heel goed is geweest en dat men over het algemeen op- i In dit verband wees men op de goede afloop van de Cubaanse crisis, de tegenstelling tussen China en de Sowjet-Unie, en de Chinese actie tegen India, alle maal feiten en omstandigheden waar de positie van het Westen wat gunstiger door is geworden. De ministers van Defensie keurden op de vergadering van zaterdagochtend een rapport goed van de commissie die, is ingesteld om middelen te zoeken voor verbetering van de samen werking tussen de lid-staten op het terrein van de wapenproduk- tie en het speurwerk. Door dit rapport goed te keuren beves tigen de ministers hun wil tot samenwerking en hun bereid heid, om deze wil op verschil lend niveau om te zetten in da den, zo wordt hierover in het slotcommuniqué gezegd. PAPOEA-DELEGATIE OVERHANDIGDE PETITIE. Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf, zo deelt de Rijksvoorlich tingsdienst mee, heeft een depu tatie, afkomstig uit Nieuw-Gui- nca en bestaande uit de heren Wajoi, Bonay, Lucas Jouwe en Bouw, op het kabinet van de mi- nister-president aan de wnd. se cretaris-generaal van het minis terie van Algemene Zaken, mr. O. W. S. Josephus Jitta, een petitie overhandigd. Eenzelfde petitie, waarin wordt gevraagd de overdracht van Nw- Guinea aan Indonesië te vervroe gen tot 1 januari 1963, is enige tijd geleden eveneens aangeboden aan dr. Abdoh, de V.N.-bestuur- der in Nieuw-Guinea, en aan pre sident Soekarno van Indonesië. Minister-president De Quay zal de deputatie vandaag ontvangen om hem in de gelegenheid te stel len een teolichting op de petitie te verstrekken en hem daarop te antwoorden. Vrijdag deed de kerstman zijn intrede te Montreal, in Canada.. J-maar het was bepaald geen „joy- euse entrée". Het was namelijk de vermomming, waarin één van de vier bankrovers, die die dag probeerden hun slag te slaan in een bijkantoor in een voorstad van Montreal van de „Canadian Imperial Bank of Commerce", zich had gestoken. De drie an deren droegen maskers. Eén van de vier stond op de uitkijk, terwijl de drie anderen, revolver in de vuist, het bankge bouw binnendrongen. Hier werd prompt het waarschuwingsstelsel voor diefstal en beroving in wer king gezet, waardoor in minder dan geen tijd twee patrouillewa gens van de politie, met vier agenten, verschenen. De bankrovers poogden zich daarop schietend een weg naar buiten te banen. In het vuurge vecht, dat toen ontstond, werden twee politiemannen gedood en twee gewond. De bankrovers wis ten, deels te voet en deels in de auto, waarmede zij waren geko men, te ontkomen. Geen hunner werd door de kogels der politie mannen gewond. De bankrovers zouden met tien duizend dollar zijn ontsnapt. Zij hadden bij aankomst van de po litie het vuur geopend met auto matische geweren die vermoede lijk enige maanden geleden uit een legeropslagplaats in de stad Quebec waren gestolen. Minister Veldkamp heeft een wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld de invalidi- teitsrentetrekkers die krachtens de ontwerpen interimwet inva- liditeits-rentetrekkers recht krij gen op een bijslag, onder de ver plichte ziekenfondsverzekering te brengen. Voorts worden voorzieningen voorgesteld tot verplichte zieken fondsverzekering van werklie den en gepensioneerden van mijn ondernemingen. De eerste groep valt thans ge deeltelijk onder de verplichte ziekenfondsverzekering, de twee de bezit tot dusver een eigen re geling. Minister Veldkamp deelt in de memorie van toelichting o.m. mede dat aangenomen mag wor den dat de ziekenfondsraad hem binnenkort een gunstig advies zal geven over de erkenning en toelating van de Stichting Alge meen Mijnwerkersfonds van de steenkolenmijnen in Limburg (A.M.F.) als algemeen zieken fonds. Het A.M.F. zou zich dan als ondernemingsziekenfonds Ds. C. A. Versluis, missionair predikant van de Ger. Kerken Vrijgemaakt op Nieuw-Guinea, is met vervroegd verlof naar Nederland teruggekeerd wegens de onzekere situatie. Hij is anderhalf jaar in het ge bied van Boma werkzaam ge weest. Het plaatselijk bestuur heeft in verband met de onveiligheid en 't gebrek aan voedsel en medi sche bijstand, de missionair pre dikanten sterk ontraden in het Mappi-gebied te gaan werken. De andere missionair predikant, ds. M. K. Drost, die door de kerk van Enschedé-Noord is uit gezonden, komt eveneens terug, hij heeft om particuliere rede nen ontslag uit de zendings- dienst verzocht. Aangezien er voor twee man in het Mappi-gebied onvoldoende werk is, zullen de Vrijgemaakte Kerken een man uitzenden naar Nieuw-Guinea, nl. de heer J. A. v. d. Velden, voorheen R. K. priester en thans als theologisch kandidaat beroepbaar. De Utrechtse paragnost Gerard Croiset heeft vrijdagmiddag in Leiden op de Heresingel de plek aangewezen waar het Leidse knaapje Jacobus Nieuwpoort, die sinds maandagmiddag vermist werd, zou moeten zijn verdron ken. Hoewel de politie van Leiden de familie weigerde op aanwij zing van deze paragnost ter plaatse te gaan dreggen, hebben 20 buurtbewoners van de familie Nieuwpoort in het aardedonker van 's avonds half elf tot 's nachts half twee met zeer primi tieve dregmiddelen de Singel af gezocht rond de plek die door de paragnost was aangewezen. Men vond het knaapje tenslotte waar na de politie werd gewaarschuwd het stoffelijk overschot te ver voeren. Jacobus Nieuwpoort, een 10-ja- rige jongen, die door zijn omge ving Koosje werd genoemd, spij belde maandagmiddag van school. Hij was eerst reeds met twee andere vriendjes te laat op school gekomen. Zijn onderwijze res stuurde het drietal naar het hoofd van de school. Maar Koos je ging niet naar het hoofd van de school, maar verliet het schoolgebouw samen met zijn vriendje Aart Ouwerkerk. De jongens hebben in de stad samen timistischer was dan vorig jaar.riir'°,g een batterij gekocht. Tn dit viii-hatiH s Avonds toen Koosje niet -vvwjv l»XL.L thuiskwam, werden zijn ouders ongerust. Men ging op onderzoek uit en werd aanvankelijk misleid door de mededeling van een 15- jarige jongen, die Koosje gezien zou hebben in de stad, toen hij achter een muziekcorps aanliep. Aanvankelijk werd gedacht dat de jongen zich in een uitgebreid volkstuintjescomplex in de buurt van de ouderlijke woning op hield. De bewoners van het Van Riebkeekhof, waar de ouders van Koosje wonen, hielpen mee, maar 't zoeken bleef tevergeefs. Een huisvriend van de familie Nieuwpoort, de tuinder N. Laken uit Leiderdorp, heeft een groot aandeel gehad in de talrijke po gingen het knaapje te vinden. Hoewel hij totaal geen geloof hechtte aan de capaciteiten van de paragnosten zocht hij contact met de Utrechtse Daraenost Ge rard Croiset. Deze gaf een be schrijving van de plek, waar vol gens hem, het knaapje te water was geraakt. Hij zag een vaart, 700 meter van de ouderlijke wo ning. waar een boot lag die niet vaart. Hij zag een jacobsladder. een kraan, dekzeilen en een bruin reclamebord. Toen de heer Laken de Leidse politie verzocht om eens te dreg gen in de Heresingel werd dit aanvankelijk geweigerd. De heer Laken zei toen dat hij dan zelf een poging zou wagen. Met zijn bootje toog hij erop uit maar het dreggen leverde geen resultaat op. De politie heeft in de Here singel, volgens de heer Laken, korte tijd gedregd. De heer Croiset zegde na een nieuw telefoontje van de familie Nieuwpoort toe dat hij naar Lei den zou komen. Samen met de heer Laken en nog twee vrienden van de familie Nieuwpoort werd naar de plek gereden waarvan de paragnost, volgens zijn zeggen, een beeld had gekregen. Toen hij daar aankwam, bleek de situatie niet in overeenstemming te zijn met het beeld dat hij zich in Utrecht gevormd had. Men liep wat verder en vond een analoge situatie. „Hier ligt het jongetje en het is dood", heeft de heer Croiset toen tegen de vrienden van de familie Nieuwpoort gezegd. Hij adviseerde daar te dreggen. Waar de politie de familie reeds gezegd had dat het geen zin had in de Heresingel te dreggen werd de heer Croiset ook meegenomen naar 'n andere plaats waar men vermoedde het knaapje te vin den. Maar de heer Croiset kreeg, zoals hij zei, daar in het geheel geen indrukken. Hij reed terug naar de plaats die hij aanvanke lijk aanwees en zei toen nogeens nadrukkelijk dat hij daar de emo tie kreeg van de dood. De heer Laken is toen naar de Leidse politie gegaan om deze te verzoeken ter plaatse weer te gaan dreggen. Dit werd gewei gerd. Daarop hebben de bewo ners van het Van Riebkeekhof 's avonds zelf het plan opgevat te gaan dreggen. Men vond tenslot te het lijkje van het jongetje in de vaart rond de plek die door de paragnost was aangegeven. gaan belasten met de uitvoering van de verplichte verzekering van werklieden in het mijnbedrijf en van bepaalde groepen perso nen die jonger zijn dan 65 jaar en een pensioen genieten ten las te van de pensioenkas van het A.M.F. Uit de memorie van toelichting blijkt verder dat het bestuur van het A.M.F. een gedeeltelijke om vorming nastreeft van zijn zie kenfonds tot algemeen zieken fonds. Dit gaat gepaard met een onder de verplichte ziekenfonds verzekering brengen van het ac tieve en gepensioneerde perso neel van de mijnen. Paus Johannes XII Het Britse zondagsblad „News of the World" weet te melden, dat Paus Johannes XII kanker heeft en dat zijn artsen er ver baasd over zullen zijn als hij het nog een jaar uithoudt. De afge vaardigden naar het oecumeni sche concilie in Rome hadden dit allemaal bij hun terugkeer be vestigd. De Paus, aldus het blad, heeft op zijn eerste algemene audiën tie na zijn plotselinge ziekte ge zegd, dat „de Paus er over een jaar misschien nog steeds zal zijn, maar dat het ook mogelijk is dat er dan een andere Paus is." Volgens het blad had dit een volkomen normale verklaring van een tachtigjarige kunnen zijn. Maar vele aanwezigen wa ren ervan overtuigd, dat Paus Johannes XII hun minzaam ver teld heeft dat hij nog maar kort te leven heeft. TERNEUZEN Geboren: 6. dec. Anna, d. van Andries van Alten en Cornelia Ja- coba Sibens, won. Da Costastr. 9; Marina Maria Camila, d. van Ge orge Theophiel de Block en Gerda Virginia Maurice de Vrieze, won. te Westdorpe, Fassluis A 21. 7 dec. Johanna, d. van Johannes van de Wege en Wiljielmina Hameiink, won. Azaleastr. 112. 8 dec. André Martha Hubertus, z. van Adolph Rudo Marie Samijn en Maria Jo hanna Helenia Franken, won. te Sas van Gent, Westdam 20. 10 dec. Peter Arnold, z. van Cornells Stoffijn en Adriana de Feijter, won. Rozenstr. 142; Maria Johan na, d. van Willem Hendrik van der Hooft en Adriana Johanna Goesejje, won. Van Cantfortstr. 13; Magdalena Medic Francien, d. van George Joseph IJsebaert en Ga- briëlle Augusta Baert, wop. te Koewacht, Eikenlaan 27. Huwelijks-aangiften: 10 dec. Pieter van Meir, 38 j.,. jm., en Lucie Marie Anna Krugman, 39 j„ geh. gew.; Frits Marie IJsebaert, 30 j., jm., en Irene Gerda Johanna Maria van Mossevelde, 21 j„ jd. 12 dec. Francois Wieland, 27 j., jm., won. te Axel, en Magdalena de Feijter, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekking: 13 dec. Gian Carlo Alfonso Tacq, 24 j., jm., en Johanna Maartje Ankoné, 22 j., jd. Overleden: 7 dec. Louisa Maria Roegiers, 86 j., geh. gew. met Hen- dricus Stoks, won. Nieuwe Kerk- str. 17: Jacobus Cornelis van Her- mon, 73 j., e.v. Neeltje de Zeeuw, won. te Hoek. 10 dec. Cornelia Adriana Hoebé, 85 j„ geh. gew. met Geleijn Verlinde, won. Schel- dekade 54; Adriana Elisabeth Christina Wilhelm, 62, j„ e.v. Rei- nier de Doelder, won. De Doelder- str. 18. 12 dec. Govert Dirk van der Peijl, 66 j„ e.v. Esther Elisa beth Stoffijn, wón. Van Steenber genlaan 29. TERNEUZEN Tn de periode van 6 t/m 13 dec. zijn in deze gemeente de volgende personen ingekomen: I. H. J. J. M. GroenKlijberg, Dokweg 4, van Breda; A. M. van den Brande, Marisstr. 12, van Hulst en A. Scholten, Van Boven- str. 32, van Hoogeveen. Vertrokken: J. C. den Breker, Middenstr. 71, naar Rotterdam; J. den Breker—Hofman, Landstr. 7, naar Rotterdam: L. van den Hoek Scheele, Tramstr. 49, naar 's- Gravenhage; A. Verbokkem, Vloos- wQkstr. 47, naar Vlissingen; F. F. de Bakker, Herengracht 6, naar Vlissingen; A. J. J. Labrujere, v. Steenbergenlaan 50, naar Vlissin gen: A. A. Dourleijn, Kersstr. 15, naar Hoek: G. J. van Donderen, Grenulaan 20, naar Groningen; J. J. G. van Donderen. Grenulaan 20, naar Groningen; F. P. Koens. Bre- derostr. 10, naar Haarlem; J. Traas, Brederostr. 10, naar Bever wijk en M. J. de Haan, Stijn Streu- velsstr. 6, naar Middelburg.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2