Scheepsramp voor de Nederlandse kust De storm over Nederland Slechts 1 overlevende hij het vergaan van Nautilus Belgisch radioschip „Uilenspiegel" bij Cadzand gestrand Storm over West-Europa UEÖSjj Nieuwjaars- advertenties Flat,500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Flat 1800 9.850,— Flat 2300 11.850,- hartverwarmend HET WEER WEERDICHT ZON- en MAANSTANDEN frankerinz bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. E VRIJE ZEEUW MAANDAG 17 DECEMBER 1962 19e Jaargang Nr 5789 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2.40. Rubriek: Kleine Advertenties géén bandels. advertenties!5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de vliegende storm van het afgelopen weekeinde hebben zon dagochtend 23 mensen bij een scheepsramp voor onze kust het leven verloren. Het was bijna de gehele bemanning er werd slechts één opvarende gered van het 3.200 b.r.t. metende Duit se vrachtschip „Nautilus", dat op ongeveer 15 mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel zonk. Zondagmorgen kwart over zes meldde de kapitein van de „Nau tilus" dat zijn schip zinkende was. Hij vroeg assistentie van sleepbo ten en reddingboten. ,,De opva renden- zijn bezig het schip te ver- laten", zo werd geseind. Verscheidene schepen begaven zich in allerijl naar het in nood verkerende schip, maar de hulp is alleen voor de 26-jarige ma troos Lenhard Frei uit Bunde in Oost-Friesland op tijd gekomen. De anderen waren reeds omge komen, toen de redders op de plaats des onheils arriveerden. Van 17 bemanningsleden werden de stoffelijke overschotten gevon den, van zes man was geen spoor meer te vinden. Aan het zoeken naar overlevenden werd ook deel genomen door een marinevlieg tuig van het vliegveld Valken burg. Lenhard Frei werd zondag avond kwart over 7 in IJmuiden aan land gezet door de Duitse kustvaarder „Gretchen von All wörder", die hem uit zee had op gepikt. Hij is in het ziekenhuis in IJmuiden opgenomen. De poli tie hield bij zijn aankomst alle belangstellenden en ook de pers op een afstand. De kapitein-eigenaar van de kustvaarder, de heer E. A. von Allwörder, vertelde dat toen de „Nautilus" aan het zinken was, er twee reddingboten werden neergelaten. Een ervan kapseis de. Van twee opblaasbare rubber dinghies blies er een zichzelf niet op. Lenhard Frei is daarna met zi.in zwemvest om te water ge sprongen en heeft zich vijf en een half uur boven water weten te houden. De kustvaarder „Gretchen von Allwörder" was op weg naar Brussel met een lading hout van Kristianstadt (Zweden). Met zijn schip was hij nabij Texel in het stormweer blijven liggen, toen het S.O.S. van de Nautilus werd opgevangen. Omstreeks elf uur in de mor gen ontdekte zijn bemanning wrakhout en twee ronddrijvende mannen in zwemvesten. De stuurman van de „Gretchen von Allwörder" slaagde erin een man aan boord te hijsen; de andere was intussen verdwenen. „We hebben Lenhard Frei warm ge wreven, gedroogd en cognac ge geven. Hij kwam heel gauw bij en is niet gewond", aldus de ka pitein va nde „Gretchen von All wörder". Lenhard Frei is niet gehuwd en in het ziekenhuis was zijn eerste werk het aanvragen van een tele foongesprek met zijn moeder in Duitsland. Traditiegetrouw worden in het blad van maandag 31 december de opgenomen. Voor zover U Uw geluk wens bij het intreden van de jaarswisseling nog niet heeft opgegeven, bestaat hiertoe nog de gelegenheid tot zaterdag 22 december a.s. moderne coiffures de betere toiletartikelen elektrische ontharing „boutique robert" Amerikaanse kunstmaan gelanceerd Van het eiland Wallops in de Amerikaanse staat Virginia is zondag een kunstmaan gelan- eerd die gegeven moet verschaf fen over de risico's die toekom stige ruimtevaarders van de kant van meteorietjes lopen. De kunst maan werd met een viertrapsra- ket omhoogebracht in een baan van 772 tot 1.078 km hoogte om 'Ie aarde. Zij meet 60 bij 193 cm. He geleerden willen weten of de deeltjes zo talrijk zijn dat beman de of onbemande ruimtevaartui gen gevaar lopen, en beproeven welke materialen er het beste te ë«n boatand tun. Het Belgische radioschip „Uilenspiegel' is zondag avond bij Cadzand op het strand gelopen. De negen opvarenden waren eerder van boord gehaald. In de nacht van zaterdag op zondag was het vaartuig, dat ter hoogte van Zeebrugge juist bui ten de territoriale wateren lag, in moeilijkheden gekomen door dat het van haar ankers was ge slagen en op drift geraakte. Te ongeveer 3 uur werden enige luiken weggeslagen waardoor het water maakte. Met pompen kon het schip drijvende wor den gehouden. De zenders wer den totaal vernield, waardoor geen verbinding met de wal kon worden verkregen. Van de 7 ont stoken vuurpijlen mislukten er 4, terwijl de resterende 3 niet op de kust werden waargenomen. Zondagmorgen om ongeveer half elf werd op de ferryboot Zeebrugge—Dover het in nood verkerende schip opgemerkt en bijstand verleend, terwijl radio grafisch de betreffende instan ties op de hoogte werden ge steld. De reddingboten uit Oostende en Zeebrugge voeren uit, bene vens de sleepboten „Artevelde", die er in slaagde 5 man aan boord te nemen, en de „Burge meester Van Damme", die na enige vergeefse pogingen er in slaagde het radioschip op sleep touw te nemen in de richting van Vlissingen. Ter hoogte van Cadzand brak echter de sleep tros. De „Uilenspiegel" kwam toen in hachelijke omstandighe den te verkeren, daar het dicht onder de kust lag en door de noordwesterstorm snel naar de kust werd gedreven. De reddingboot „President 3. V. Wierdsma" uit Breskens slaagde tegen half zes in de avond onder zeer moeilijke om standigheden er in twee opva renden van de vier bemannings leden van boord te halen, en juist toen de „Uilenspiegel" de branding in sloeg konden de laat ste twee opvarenden door de Breskense reddingboot van boord worden gehaald. Kort daarop liep het radio schip aan de oostkant van de Zwingeulmond op het strand, tussen Retranchement en Cad zand, ongeveer 5 km aan de Ne derlandse kant van de grens Van de zijde der bevolking van Cadzand bestond grote belang stelling voor de stranding. Al enige tijd tevoren had men het stuurloze vaartuig zien naderen. De burgemeester van Cadzand nam maatregelen voor de bewa king van het wrak. Niet alleen het schip, maar ook de gehele radio-installatie aan boord heeft zware schade opgelopen. Omstreeks 7 uur arriveerde de „President J. V. Wierdsma" met de vier geredde schipbreu kelingen in de haven, waarna deze door tussenkomst van de burgemeester van Breskens van droge kleren werden voorzien en een maaltijd ontvingen. Door dokter Van der Maas werd aan de lichtgewonde eer ste hulp verleend. De namen der vier aldaar aan wal gebrachte schipbreukelin gen zijn: de kapitein M. van Massenhoven, 37 jaar, uit Heijst aan Zee, de 52-jarige machinist O. van Torre uit Zeebrugge, de 28-jarige R. Dumolyn uit Zee brugge, en de 18-jarige P. Bock- stael uit Antwerpen. Per auto werden deze later op de avond naar Blankenberge ver voerd. De „Uilenspiegel" heeft niet veel geluk gehad. Enige tijd ge leden waren vanaf dit vaartuig reclame-uitzendingen begonnen met populaire muziek. Vorige week nam het Belgische parle ment 'n wetsvoorstel aan, waar bij medewerking aan zogenaam de „piratenzenders" strafbaar werd gesteld. De eigenaar van de „Uilenspiegel", Georges de Caluwé, overleed diezelfde dag in een ziekenhuis waar hij al enige tijd werd verpleegd. Veertig jaar geleden had de heer De Caluwé een zender opge richt, die uitzendingen verzorg de vanuit de toren van een Ant werpse kerk. Deze zender „Ra- dio-Kerkske", had veel succes bij de luisteraars. Tijdens de oorlog namen de Belgische autoriteiten echter de installatie in beslag. Na de oorlog deed de heer De Caluwé tevergeefs pogingen om de zender terug te krijgen. Ook werd hem geen zendvergunning verleend. Daarop liet hij een vissersboot verbouwen tot het radioschip „Uilenspiegel", dat buiten de Belgische territoriale wateren commerciële uitzendin gen verzorgde. Schipper W. van de Broecke van de „President J. V. Wierd sma" vertelde dat bij de redding de zee zeer woest was; terwijl de schipbreukelingen van het schip werden gehaald was er een hoogteverschil van vijftien meter en meer. Intussen ligt de „Uilenspiegel" voor de Cadzandse kust met de neus naar de Nederlandse dui nenrij. Het schip is vanaf het strand onbereikbaar, door de de diepe geul tussen het schip en het strand. Men zal trachten het schip van de zeekant vlot te krijgen. Er liggen al verschillende sleepbo ten rond het schip om te pro beren het los te trekken. Bomdila weer in Indiase handen Na het terugtreken van de Chi nese troepen uit de stad Bomdila zijn zondag Indische functionaris sen naar deze stad teruggekeerd en hebben het bestuur van het gebied op zich genomen. De Chi nezen hadden de stad op 18 no vembei- ingenomen. Zij hebben hun troepen uit Bomdila op de plaats Darrang Dzong, 10 km noordelijker teruggetrokken. Vliegtuig neergestort Een viermotorig vrachtvlieg tuig van het type Constellation van de „Flying Tiger Line" is vrijdagavond op een fabriek in een dichtbevolkt district van N.-Hollywood neergestort waar door een aantal huizen in de omgeving in brand geraakte. De drie bemanningsleden en minstens 4 inwoners van Holly wood kwamen om het leven. Het vliegtuig had op een vlieg veld vlak bij Hollywood moeten landen. Het grootste deel van de romp van het toestel viel op een leeg terrein vam de fabriek. Stukken vielen in het rond, o.m. in de badkamer van een huis waarvan de bewoners echter geen letsel opliepen. De ontstane- branden werden spoedig gedoofd. Vliegtuigongeluk in Brazilië De Braziliaanse luchtvaart maatschappij „Panair do Brasil" heeft meegedeeld dat een Con stellation mei-,vijftig personen zeven bemanningsleden en 43 passagiers, onder wie drie zuige lingen aan boord, vrijdagoch tend vroeg in een moerasachtig gebied nabij een zijrivier van de Amazone is neergestort. Dit ge schiedde op zes minuten vliegens van Manaus, in Noord-Oost-Bra- zilië. Volgens de eerste berichten werden verscheidene inzittenden gewond. Er zouden echter geen doden te betreuren zijn. Vliegtuigongelukken op Groenland 40 km ten zuid-oosten van de Amerikaanse luchtmachtbasis te Thule op Groenland is een Ame rikaans straalvliegtuig met één inzittende neergestort. Een hef- schroefvliegtuig met zes man, dat naar de plaats van het onge luk is gezonden, wordt vermist. Reddingsploegen met Eskimo honden en sneeuwtrekkers en vliegtuigen zijn op zoek naar de vliegtuigen. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is za terdag op Groenland neerge stort. Twee van de vijf inzitten den zijn om het leven gekomen. De drie anderen zijn door een hefschroefvliegtuig opgepikt. Het toestel verongelukte toen het op weg was naar de plaats waar het Amerikaanse straal vliegtuig was neergestort. Russen hervatten kernproeven Seismografen van het Zweed se ministerie van Defensie heb ben zaterdagmorgen een Russi sche kernexplosie in het gebied van Nova Zembla geregistreerd. Volgens het betrokken insti tuut was de ontploffing er één in de submegaton-klasse (min der dan een miljoen ton T.N.T.) en werd zij zowel in Kiruna, Lapland, als in Stockholm waar genomen. Met deze proefneming werd mogelijk een nieuwe serie Rus sische kernproeven ingeluid. Premier Chroesjtsjov had, zo als bekend, de vorige maand op een receptie in het Kremlin aangekondigd, dat de Sowjet- Unie haar toenmalige serie proeven per 20 november zou staken. De laatste geregistreer de explosie de 32ste van de serie deed zich op 17 nov. in het gebied van Semipalatinsk in Centraal-Azië voor. In het ge bied van Nova-Zembla zijn sinds 4 nov. geen kenproeven meer genomen. Drie dagen vóór de mededeling van Chroesjtsjov had president Kennedy gezegd, dat de Verenig de Staten hun serie kernproeven Oceaan hadden afgesloten, maar dat de ondergrondse kernproe ven in Nevadda zouden worden voortgezet. Het seismologisch instituut van de universiteit van Uppsala deelde zaterdagavond mee, dat daar geen kernexplosie was ge registreerd. 0e zware noordwesterstorm, die in de nacht van zaterdag' op zondagochtend over ons land heeft gewoed, heeft op het land betrekkelijk weinig schade van betekenis veroorzaakt. Men was op zijn hoede ge weest en van zaterdag tegen middernacht af is er zowel op de dijken in het zuidwesten van het land als op die bij Den Helder en langs de kust van Groningen en Friesland door manschappen van de Rijkswaterstaat, de Pro vinciale Waterstaten, de Water schappen en de Hoogheemraad schappen gepatrouilleerd om te zien of de dijken het zouden houden. Duizenden man perso neel van de politie, de B. B. en van het leger werden in staat van paraatheid gehouden voor het geval deze beperkte dijkbe waking zou moeten veranderen in volledige dijkbewaking, het geen echter niet nodig is ge weest. In het noorden van het land is de storm nogal meegevallen. Men meldde uit Harlingen b.v„ jüü sunroof Export Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, rultensproeïers e.d. m 91 Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V<;Ameterdam dat de windkracht in deze buurt niet hoger is geweest dan 8. In het noorden kon dan ook de be perkte dijkbewaking het eerst worden opgeheven, namelijk zon dagochtend tegen de middag. Voor het district Zuid was dit eerst zondagavond om ongeveer zeven uur het geval. Maar hier was de storm dan ook heel wat erger geweest. In Rotterdam is zelfs een windkracht 11 geme ten. Het had er overigens drei gend genoeg uitgezien; behalve een zware storm werd een vrij hoge waterstand verwacht. Men hield rekening met een stijging van tegen de twee meter. Bij Hoek van Holland van bijna drie meter en in Rotterdam en Vlaar- dingen zelfs van aanmerkelijk meer dan drie meter. Niet alleen werd met het oog hierop beperk te dijkbewaking ingesteld, de stormvloedkering bij Krimpen aan de IJssel ging dicht, in de nacht van zaterdag op zondag om twee uur ,en bewoners van huizen buiten de West- en Oost zeedijk werd aangeraden vloed plankjes aan te brengen. Het door een razende storm opgezwiepte water heeft echter tijdens de kritieke uren, tussen 5 en 7 uur zondagochtend, ner gens noemenswaardige schade aangericht. Tegen half vier za terdagnacht werden de berich ten wat gunstiger. De storm loeid toen nog wel met onver minderde kracht voort, maar nu uit een iets gunstiger hoek. Nergens kwam de waterstands verhoging boven de drie meter, waarvoor men in de buurt van de Waterweg bevreesd was ge weest. Buiten de gebruikelijke schade, die tijdens een hevige storm ontstaat afgewaaide T.V.-an- tennes, dakpannen en schoor stenen, omgewaaide bomen enz. valt er over de gevolgen van de storm op het land o.a. te melden, dat bij Hoek van Hol land een sluisdeur in de Krimp- sloot stukwoei. De Krimpsloot is een vaart, die de Nieuwe Water weg verbindt met het Westland. maar het schijnt, dat door het beter worden van de weersom standigheden dit gevaar is ge weken. In Koudekerk werden in aan bouw zijnde woningen door de felle rukwinden grotendeels ver nield. In Amsterdam werd van een houten noodschool een ge deelte van de zijkant en van het dak afgewaaid. Een vuilnisschuit en twee kolenschuiten raakten los en dreven tegen woonsche pen op. In Den Haag was de enige stormschade van beteke nis het zinken van een woon- scheepje, dat was losgeslagen en lekgestoten. De bewoners kon den zich in veiligheid brengen. De boulevard in Scheveningen was zondagmorgen tussen half acht en half één voor wat be treft het gedeelte tussen de ha ven en de vuurtoren verboden geweest voor alle verkeer, daar overslaand water gevaar ople- erde. Het plaveisel van de bou levard werd eniszins beschadigd. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg werd zater dagmiddag reeds gestaakt. De loodsdiensten langs de kusten waren zaterdagavond omstreeks tien uur alle gestaakt. In de Biesbosch liepen enkele polders onder, hetgeen hier overigens een vrij regelmatig voorkomend verschijnsel is. Ook bij Oosterhout langs de Donge is het water over de dijk van een buitenpolder geslagen. Tus sen Dordrecht en Sliedreeht ge beurde dat ook bij polders, die tussen de Merwede en de Nieu we Merwede liggen. Enige ge deelten van Oud-Dordrecht kwa men onder water te staan. Men vindt dit in Dordrecht overigens niet verontrustend, want een dergelijke wateroverlast komt steeds voor, wanneer de water stand boven 2.10 meter stijgt. Een zware storm heeft de hele nacht van zaterdag op zondag en gistermorgen boven Engeland, Frankrijk, België en Nederland gewoed. In Groot-Brittannië wer den talrijke kleine ongelukken veroorzaakt. Wegen werden door omgewaaide bomen versperd. In enige streken, zoals in Lanca shire werden windstoten tot 180 km per uur waargenomen. De 25.000 ton metende „Em press of England" in de haven van Liverpool werd van zijn ka bels losgerukt en stootte op een vrachtboot, „Hindoestan" (9.000 ton), beide schepen werden be schadigd. In Parijs en omstreken werd eveneens yeel schade aangericht door omgewaaide schoorstenen, bomen en weggerukte dakpan nen. Straatsburg heeft water overlast door de grote hoeveelhe den regen, die, gemengd met sneeuw, zijn neergekomen. Het water van het riviertje de „Bien- ne' 'is sterk gestegen. Rond Saint-Quentin bereikte de wind snelheden van 110 km, per uur, aan de Middellandse-Zeekust zijn de telefoonkabels gebroken door stoten van 150 km per uur, zodat een deel van het departement ge ïsoleerd is. Bij Nice is het auto verkeer gestremd door een berg verzakking. In Greenock (Schotland) dreef een pas te water gelaten vraent- boot in de haven af en werd ern stig beschadigd. De storm bereikte in Schotland een windsnelheid van 187 km per uur. Een motorrijder werd in zuid Engeland gedood en twee an- dere motorrijders ernstig gewond door vallende bomen. Ook uit de Oostenrijkse plaat sen Salzburg en Wenen komen berichten over stormschade. In de Alpen woedde een zware sneeuwstorm. Tientallen bussen GEZEUiee MENSEN STOKEN en personenauto's, die met een duizendtal skiërs onderweg wa ren naar Alpe d'Huez, moesten naar Grenoble terugkeren omdat de weg versperd was door ijs en sneeuw. De schepen in het Ka naal hebben in de Franse havens een schiulplaats gezocht. De verbinding met Andorra in de Pyreneeën is nu al drie dagen afgesneden. Zondagmorgen is er op de weg naar het centrum een nieuwe wegversperring van 60 m lengte ontstaan door een sneeuw- lawine. In Moskou is het ongewoon warm voor de tijd van het jaar. De temperatuur is er even boven het vriespunt. Koninkrijksdag in de Ned. Anillen Daar de regen de laatste ja ren steeds spelbreker is geweest bij de herdenking van de tot standkoming van het statuut bij het Autonomie-monument in Willemstad, heelt men zaterdag de plechtigheid voor het eerst herdacht in een bijzondere zit ting van de Staten van de Ne derlandse Antillen. Hierbij werd het woord ge voerd door Statenvoorzitter J. A. O. Bikker en minister-president E. Jonckheer in aanwezigheid van militaire en kerkelijke auto riteiten, de leden van de rech terlijke macht, enige consuls en vertegenwoordigers uit het be drijfsleven. Zoals gebruikelijk is op deze dag waren ook nu alle kantoren, bedrijven en scholen gesloten, traden hier en daar drumbands en muziekkorpsen op en werden prijzen uitgereikt van wedstrij den, die reeds eerder werden gehouden. Koninkrijksdag 1962 zette traditioneel kan men haast zeg gen in met overvloedige regen, docht toen ledereen in de Statenzaal was gearriveerd brak het zonnetje weer door. OPKLARINGEN. Achter de depressie, die zon dagnacht en -ochtend een zware storm op de kust veroorzaakte, breidt zich nu een rug van hoge luchtdruk over de Britse eilan den naar ons land uit. Met matige tot zwakke noord westelijke winden wordt polaire lucht aangevoerd, waarin naast enkele buien ook flinke opkla ringen zullen voorkomen. Inmiddels breidt een nieuw groot depressiegebied op de Oceaan zich in de richting van IJsland uit, waardoor de komen de 24 uur de luchtdruk in Schot land en Ierland weer flink zal dalen. Op de nadering van het frontensysteem van de depres sie zal later van het westen uit de bewolking in de hogere ni- veaux weer gaan toenemen, waarbij de wind naar zuidwest tot zuid en iets toeneemt. De middagtemperaturen blijven op ongeveer hetzelfde niveau. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen noordwest en zuidwest. On geveer dezefde temperaturen als gisteren. H'JUbWAltK MAANDAG 17 DECEMBER v.m. n -Ti. Breskens 5.44 6.14 Terneuzen 6.19 6.49 Hansweert 6.59 7.29 Walsoorden 7.09 7.39 DINSDAG 18 DECEMB v.m. n.m. Breskens 6.34 7.08 Terneuzen 7.09 7.43 Hansweert 7.49 8.23 Walsoorden 7.59 8.33 ZON MAAN op onder op onder 17 8.43 16.29 23.16 12.43 18 8.44 16.29 13.05 19 8.44 16.29 0.22 13.24 20 8.45 16.30 1.27 12.42 21 8.46 16.30 221 14.01 22 8.46 16.31 3.37 14.21

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1