DETT (/ftoc de \Jcouw I I 10 I De plaats van de vrouw in het gezin pprêteerd :linq Zonder last van winterhanden pSIZE COMPACT HULST prijsklassen "ote sortering dien lederwaren AN DE SANDE van de week EEN KERSTCADEAU VOOR HAAR iterdag 15 december 1962 In onze zaak ide :en 1GERUIMTE ATIE SGLIGGING december 1962) .5 m »'v V 1 eleleon 2653 -<r. -&\ r ->?r *7. Zaterdag 15 december 1962 OM DE DUIZEND WEKEN De lange rijen koetsjes van een stalhouderij of de auto's van een taxibedrijf snorren weer geregeld voorbij. In de voorste wagen zitten een bruid en een bruidegom. Tegenwoordig zie je bruidjes in het wit, lichtblauw, rose, lichtgroen en meer van die tinten. Korte, lange, wijde, nauwe bruidsjurkjes prijken in de étalages. Is er nu wel één bij die je volkomen zou staan? Er zijn natuurlijk meisjes die een echt confectiefiguurtje hebben, maar de meesten hebben toch altijd wel de één of andere kleine afwijking. Meisjes met smalle heupen maar brede schouders, meis jes met lange armen maar korte benen, meisjes met een slanke taille maar brede schouders, en zo ga je maar door. Daar wordt natuurlijk ook*"eerT"mooi" 'tapijt bij de modemagazijnen niet aan gedacht. Een zelf gemaakte bruids- orU3 hebben en een ideaal bank- kan zijn op haar nieuw gepoetste het maar leuk lakt. Aan de muur meubeltjes. En waar de man kun je leuke foto's of plaatjes 's avonds rustig in z'n eigen hangen. stoel zijn krantje kan gaan lezen, I In de ideale keuken staan of in zijn kamer kan studeren, in 1 (kijk je pas verworven echtge- de tuin werken en zijn vrienden noot maar eens lief aan) een ontvangen. Om goed te willen fornuis met oven, een ijskast, wonen moet je op het ogenblik een etenskast, een keukentafel- wel in het bezit zijn van geld, tje en een stoel en (daar zorgt anders lukt het niet. de huishaas voor) een aanrecht Denken we alleen al aan de met daaronder twee kastjes. Als vloerbedekking: in de zitkamer dat niet allemaal ineens kan, zou je zo graag linoleum willen gaan we er toch voor sparen, hebben, maar dan moet je weer een jaartje langer sparen. Je wilt Qp een flatje Wat het huis zelf betreft, heb japon zal je daarom nog het beste staan, omdat je met de vormen tige kachel^een Itaante^che- ioor^he^zeggZ^Je "zult mls- van je lichaam rekening kunt houden. En daarbij, je kunt het ook i merlamp, enzovoorts, laten doen door een of ander modehuis, het kost wel iets meer,tt i 0 Hoe ricnten we ons inr maar dan kun je er ook zekr van zijn dat je een prachtige bruid zult zijn. Het gaat er voornamelijk om dat een bruidje er zo een voudig mogelijk uit ziet, het moet geen opgemaakte pop zijn. Ben je als jonggetrouwd stel zo gelukkig een huis te bemach- schien wel in aanmerking komen voor een flat! Als je samen bent, dan is zo'n flat ook wel gemak kelijk. Een flat eist niet veel ver zorging en alles is gelijkvloers. Voor echte tuinliefhebbers is het tigen, dan ga je dat natuurlijk natuurlijk niet zo leuk. Man samen inrichten. Je ouders zou- netje-lief zou graag 's avonds J 1 lie nou echt eens samen. Je bent Een bruidsjurk kan ook na het 1 r'S te zitten en het is wel ge- j0ng en je hebt 'n andere smaak, huwelijk nog van nut zijn. Als er wenst de dag van tevoren of je neemt die felle kleuren die je nog geen kinderen zijn, dan maak i liefst nog diezelfde ochtend het zo prachtig vindt, en volgt niet je er een avondjapon van. Komt haar te laten kappen. Lang haar de raad van: „Nou, ik vind dat dient te worden opgestoken en donkerbruine veel mooier". Pro- kort haar kan worden gekruld, beer te combineren. Als je nog Heb je kort haar, dan staat een weinig wandversiering hebt, leidt diadeem bijzonder goed en heb dan een klimplant langs de muur je lang haar dat tot een bol en zorg voor een gezellig boeken- boven op je hoofd is gekapt, dan rek dat later kan worden uitge- staat een kransje van bloemen breid. In de kamer komen een om de bol gedrapeerd erg leuk. bankstel, een dressoir, een Een bruid mag niet al te op- kachel, een schemerlamp en een gemaakt zijn, ze draagt dus geen rooktafel te staan. Voor de lange oorbellen, maar bijvoor- ramen kun je aan de voorkant beeld kleine paarlen knoppen in een kort kantje nemen en lange de vorm van een neervallende overgordijnen of lange witte ter den zich er ook zo graag mee wil- nog jn de tujn wiuen werken of len bemoeien, maar dit doen jul- zitten maar hij moet zich nu be_ hn nnii nnht nnnc- nowiov» T<\ Kr>vi4- helpen door zich in te krimpen dan het eerste kindje en je bent al uitgekeken op je avondjapon, maak er dan een doopjurkje van voor het kind. Komt er een twee de kindje, dan kun je het doop jurkje nog verknippen tot aller lei randjes en versieringen voor de wieg, als de oorspronkelijke stof aan die wieg inmiddels ver geeld is! Ben je nogal lang, schaf je dan geen lange bruidsjapon aan, je lijkt dan nog langer. Er zijn ook WARM EN WATERDICHT SUjzonder leuk voor koude school-1 en Iilion van Stella in Milaan. De dagen is deze op een poncho ge-1 mantel met een leuk ruitdessin lijkende meisjesmantel, welke is behalve waterdicht ook lekker aan beide zijden is te dragen.1 warm. Het is een nieuw model in wol! Mensen die aanleg hebben om winterhanden te krijgen, weten van de voorgaande jaren maar al te goed wat het betekent, als zij in de ko- mende weken kleine jeukende bobbeltjes op de huid zien verschijnen. Dat zijn geen muggebeten, dat zijn geen „galbulten", zoals de onerva- rene zal denken. Nee, dit is het begin van een hele winter sukkelen met prikkelende en jeukende, glimmende en op- gezette rode vingers, waar, als het erg is, ook nog kloven in vallen: winterhanden! NOG tijd voor maatregelen Nu is het nog tijd om maat regelen te nemen waardoor het slepende ongemak van de win terhanden geheel kan worden voorkomen. Dat kost wat tijd, dat kost wat doorzettingsvermogen, maar het is zeer zeker de moeite waard om die er toch maar in te steken. Het genezen van winterhan den, wanneer die eenmaal zijn ontstaan, is namelijk een bezig heid die nog veel meer geduld en energie kosi. droge handdoeken Hebt u aanleg voor die hin derlijke winterplekken, dan is het zaak, de handen telkens grondig af te drogen, elke keer wanneer ze met water in aan raking zijn geweest. Zorg daar bij vooral voor droge handdoe ken Vooral de huisvrouwen onde» onze lezers dienen dit goed ter harte te nemen. Zij worden im mers meer dan anderen door de kleine gebeurtenissen van alle dag telkens uit haar werk ge haald. En hoe vaak staan zij juist op zulke ogenblikken niet met voch tige of met natte handen. Door deze vaak terugkerende samen loop van omstandigheden ont staan soms winterhanden. geen wind of tocht Verder zijn wind en tocht twee dingen, waar men gevoelige han den niet aan mag blootstellen. Veel te weinig mensen zijn zich dat bewust: in elk geval wordt dit voorschrift zelden in acht ge nomen. Kantoormensen kunnen met handschoenen aan naar hun werk gaan, zij kunnen ook be trekkelijk gemakkelijk iets doen tegen de mogelijke tocht, die door de ramen over hun handen speelt. Ook hier heeft doorgaans de huisvrouw het het moeilijkst. Zij moet geregeld aan de voordeur rt)n, zij heeft kleine werkjes te doen in de tuin, op het balcon, °P het plaatsje. huidmassage De gebrekkige bloedsomloop tn de vingers de oorzaak van aHe kwaad mag niet verder worden belemmerd. Vandaar dat de handschoenen die 's winters worden gedragen, ruim en soe pel moeten zijn. Wanten zijn eigenlijk nog beter. De bloedsomloop ter plaatse kan worden bevorderd door huidmassage en door zogenaam de bloedvatgymnastiek. Bij de massage wrijven we de huid van de handrug, de hand palm en de vingers elke ochtend goed in met een vette crème. De bloedvaten laten we gym nastiek doen doordat wij ze af wisselend zich laten verwijden en vernauwen door wisselbaden. BLOEDVATGYMNASTIEK Voor deze wisselbaden zijn twee kommen nodig, waarvan de ene met koud en de andere met warm water wordt gevuld. De handen worden dan beur telings twee seconden in het koude en vijf seconden in het warme water ondergedompeld. Wisselbaden worden het best toegepast vóór het naar bed gaan. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) leuke korte bruidsjurken. Een kleine figuur kan daarentegen een lange japon dragen. Heb je brede heupen, dan natuurlijk geen wijde rok met een petticoat, maar 'n eenvoudig neerhangend jurkje. Een bruidjurk mag ook geen geraffineerde indruk ma ken, dus geen uitgesneden hals of een blote rug! Het opmaken Het haar dient ook altijd keu druppel voor een bol gezichtje en lenka gordijnen als je geen inkijk iets grotere in de vorm van een middelmatige knoop voor smalle gezichtjes. Bewerk je ogen niet, doe geen felrode lippenstift op en geen drie centimeter poeder. Ben je wenst Bepalen we ons nu tot de eet kamer waar we vooral 'n kalen der aan de muur hangen. Een servieskast, 'n tafel en zes stoelen behoren hier tot het meubilair. een bleekgezichtje dan kun je na- r>e slaapkamers hebben een bed! tuurlijk altijd wel een beetje rouge opdoen. Maar denk er om, bij alles niet te veel! Je zult toch wel stralen! WELK NESTJE KIES JE ALS JE GAAT TROUWEN? Ook voor ons komt eens de tijd om te trouwen. Het is misschien nog niet zo ver, maar er komt een dag in mei, dat ook wij thuis komen van de huwelijksreis. Dat „thuis" is een heel belangrijk probleem. Waar komen we „thuis"? Bij een vreemde op kamers, in die twee kamertjes boven bij pa en moe, of in je eigen huisje? En hoe richten we die kamers in? Het is zo fijn om als jongge trouwd stel een eigen nestje te hebben waar het jonge vrouwtje ijverig kan koken voor haar man, zorgen kan dat het huis in orde is als „hij" thuis komt en trots U ZULT het wel met me eens zijn als ik be weer, dat de plaats van de vrouw in het middelpunt van het gezin is. Zij is het, die de sfeer in huis schept, die bezieling aan het gezin geeft; kortom zij is de spil, waar alles om draait. Maar hiermee bedoel ik allerminst, dat de vrouw de slaaf van haar huisgezin moet worden en geen andere be langstelling meer mag koesteren dan voor datgene, wat binnen de besloten kring van haar gezin valt. Als de plaats van de vrouw in het gezin op deze manier geïnterpreteerd zou worden, zou dat tot allerlei misver standen aanleiding geven. Je hoort wel eens vrouwen zeggen„Ik ben volkomen tevreden met mijn huishouden. Man en kinderen maken mijn wereld uit". Het klinkt heel mooi en verheven en zulke vrou wen zijn waarschijnlijk erg tevreden met zich zelf en menen oprecht, dat de andere gezins leden het ook kunnen zijn. HIJ EN Z1J Maar een wereldje, dat alleen uit man en kinderen bestaat, kan op een dag een gevaar lijk wankel wereldje worden. En een belang stelling, die niet verder reikt dan het wel en wee van het huishouden, dreigt op de duur dood te lopen en te verzanden in gemis aan interesse voor wat anderen aangaat en voor wat er in de wereld gebeurt. ZE MOET MEELEVEN! LATEN we nu zo'n toestand eens bekijken vanuit het standpunt van de andere gezins leden. De man, de echtgenoot, staat door zijn werk zaamheden, die hem de hele dag opeisen, in het centrum van het leven. Hij heeft te ma ken met andere mensen, met de dingen die in de wereld gebeuren en wanneer hij thuis komt, wil hij wel eens van gedachten wisselen met zijn echtgenote. Daar moet een vrouw ook aan kunnen voldoen. Zij mag dus haar leventje niet beperken tot het huisgezin. Zij moet ook meeleven in de wereld, ook op de hoogte zijn van de dingen die er gebeuren. Datzelfde doet zich voor wanneer de kinde ren groter worden. Ze krijgen hun algemene ontwikkeling op de scholen en ze willen er met moeder over praten. Ze willen ook met moeder praten over de dingen die ze ondervin den, die ze ontdekken, kortom ook voor hen moet moeder „bij de tijd" zijn. Een kind heeft niet genoeg aan alleen maar materiële ver zorging, hoe perfect die ook mag zijn. OOK GEESTELIJK VOEDSEL EEN kind heeft niet genoeg aan goede voe ding, aan keurig gewassen, gestreken en ver stelde kleren, het heeft ook geestelijk voedsel nodig, en dit voedsel krijgt het in het contact met de ouders, het contact dat wanneer ze nog klein zijn gaat over de belevenissen op de school en over de blijdschap en het verdriet in de omgang met de vriendjes. Maar wanneer ze ouder worden, gaat hun belangstelling een wijder vlucht nemen en in die vlucht willen ze contact houden en van gedachten wisselen met moeder. De vrouw in het gezin heeft er maar voor te zorgen dat ze dit contact kan volhouden door tijdig haar belangstelling eveneens op de wereld om zich heen te rich ten. Vrouwen die zo geheel opgaan in hun huis houden, dat ze geen tijd hebben voor andere zaken in de wereld, roesten geestelijk vast en zullen daar vroeg of laat de nare gevolgen van ondervinden in het contact met man en kin deren Veel vrouwen zijn er zich te weinig van be wust, dat ze naast een goede huisvrouw nog een belangrijke taak hebben, namelijk geeste lijk rustpunt, contactpunt, vraagbaak en wat al niet meer te zijn in het gezin. Soms is dit voor de gezinsleden nog belang rijker dan een goede materiële verzorging. De gaven van hart en geest heeft een vrouw niet alleen gekregen, om ze uitsluitend te gebrui ken voor het oppoetsen van haar huis en het koken van het dagelijks eten! twee- of éénpersoons, een tafel en twee stoelen, een klerenkast, een toilettafel. Inplaats van een nachtkastje kom je wel met een plank toe, voorlopig, als je man als een schildpad met dat kleine balkonnetje. De slaapkamers zijn ook niet al te groot en je zult er echt niet al te veel in kunnen plaatsen. Maar ja, ze zijn er ook om te slapen en niet om in te fuiven. Over fuifjes gesproken. Jong gehuwden organiseren ook nog al graag feestjes, en als ze het geld er voor hebben, dan geef ik ze groot gelijk ze zijn tenslotte ook nog jong en tegenwoordig moeten de jongeren toch al hard werken en het uitgaansleven is niet al te best in de kleine steden of dorpen. Maar denk er wel om, dat flats nogal gehorig zijn! Als het eerste kindje er is, dan is er nog wel plaats in zo'n flat. We hebben nogwel een kamertje over. Wordt het gezin groter, dan kunnen wij ons opgeven voor een éénsgezinswoning en mijn heer krijgt zijn tuintje. Zijn jullie echter goede spaarders, dan zou ik maar een huis kopen, maar daar moet je enig beginkapitaal voor hebben. Ik ken een jong getrouwd stel dat ook aan het sparen was voor een huis, het duurde echter zo lang dat ze nu maar een woonboot hebben ge kocht en... het bevalt zo enorm. Ze kunnen nog eens van om geving veranderen! ANNEKE NEEFJES. (Nadruk verboden.) Wanneer we in deze weken bij de groenteboer komen, zien we 'aar ook schorseneren liggen. Bijzonder veel schorseneren worden in ons land niet geteeld. Het gewas komt oorspronkelijk uit Spanje en de lange, zwarte, van binnen witte wortels, worden als groente gebruikt. Bij het kopen er vooral op letten, dat u dikke exemplaren krijgt. Het schoonmaken is nogal tijdrovend (telkens 5 cm af schrappen met een dunschiller, dit afsnijden en direct in een mengsel van melk met water leggen om verkleuring te voor komen) maar de smaak is bij zonder lekker. ZONDAG: Bouillon; gegrati neerde schorseneren, osse- haas, aardappelen; schuim- omelet. MAANDAGHachee, rode kool, aardappelpuree; mokka-yo- ghuri. DINSDAGStamppot, rauwe andijvie met kaas; gebraden appels. WOENSDAG: Bloemkool, sau cijsjes, aardappelen; gries- meel met bessensap. DONDERDAGBloemkoolsoep met kaas; gebakken lever, appelmoes, aardappelpuree. VRIJDAGChampignonomelet (of gestoofde vis), sla en aardappelenbroodschotel- tjo. ZATERDAGErwtensoep met spek en worst; appelpanne- koek. GERATINEERDE SCHORSENEREN Maak de schorseneren schoon en kook ze in ongeveer 30 minu ten gaar in ruim water met een scheutje melk. Afgieten. Maak een blanke saus van boter, bloem, melk. Schik de schorse neren in een vuurvaste schotel, bedek ze met de saus en strooi er een laagje geraspte kaas over. Hier en daar een klontje boter leggen en in ongeveer 20 minu ten in een matig warme oven een bruin korstje geven. MOKKAYOGHURT Maak een Va liter mokkavla (door 1 lepel oploskoffie te klop pen door een flesje vanillevla). Meng een flesje yoghurt door deze mokkavla. Eventueel iets basterdsuiker erdoor roeren. Overdoen in een glazen schaal en de bovenkant garneren met 3 lepels even gewelde rozijnen. Hierover iets ruim sprenkelen. Hoeveel heren hebben er dit jaar een werkelijk ge slaagd Sinterklaaas cadeau tje weten te verzinnen voor hun vrouw? En hoeveel vrouwen, verloofden en jonge meisjes zijn er tevre den met hetgeen St. Nico- iaas bracht en ruilen hele maal niets om? We weten dat alle heren er van overtuigd zijn dat het leuker is om zelf iets voor hun vrouw te verzinnen dan om een al te duidelijke aan wijzing af te wachten. Of maar iets te nemen wat een winkeljuffrouw hem op een gegeven moment aanraadt. Natuurlijk was het van die heren verstandiger geweest, als ze af en toe een aan tekening in hun agenda hadden gemaakt, als mam ma ergens zeer verrukt van was, óf als ze verzuchtte juist dit of dat nog net te missen. Er zijn ook mannen die de wensen van vrouwlief niet afwachten, maar zon der aarzelen één of aondere luxe gevalletje uitzoeken. Iets wat een vrouw nooit voor zichzelf zal kopen. Een sieraad waar je stil van wordt of een wondermooie leren tas. Ja, gelukkig zijn deze mannen er ook. Man nen, die er ook geen been in zien voor hun vrouw een droom van een nachthemd Kerstmis en misschien nog een verjaardag voor de boeg echt een beetje met de handen in het haar? Er zijn beeldige dingen waar uw vrouw vast en zeker ver rukt van zal zijn. De parfumverstuivers, die niet lekken in de tas, om dat een klein reservoirtje, met voldoende inhoud voor één parfumering, eerst vol gepompt moet worden door middel van een drukbewe- ging. Het doet iets denken aan het vullen van een vul pen. Ze zijn er in verschil lende prijzen, het principe van allemaal is hetzelfde, alleen varieert de uitvoering van eenvoudig tot zeer luxe. Echt apart is het tas- asbakje. Een klein doosje, waarin een uitklapbaar steuntje voor een sigaret. Ook hier weer diverse uit voeringen. Erg mooi maakt u het, indien u zo'n asbakje kiest, als u dan een kam- étui èn een poederdoos in dezelfde uitvoering er bij neemt. Dit is zelfs nog weer uit te breiden met een pillendoosje, een lippenstift- te kopen. Waarmee ik maar êtuitje en meer van derge- wil zeggen, dat ze dus lijke zaken, royaal-weg een aaak bin nenstappen, waar over het algemeen maar vrouwen komen. Endat ze het voor zo'n keertje zelfs hele maal niet vervelend vinden. TIPS VOOR KERSTMIS Zit U deze maand met VEEL VAKJES Wat denkt u van een beauty-case? Weer eens even iets anders dan de toilettas. Een beauty-case met zijde gevoerd, veel vak jes voor de toiletspulletjes en een handige bergruimte voor flesjes. Er is altijd nog wel plaats voor een nylon niemendalletje ook. Een luxe cadeautje mét veel mo gelijkheden en veel ovrzich- telijke bergruimte. Een toneelkijkertje. Som mige vrouwen vinden dat ze er een beetje hun leeftijd mee verraden. Maar het is een gezellig geschenkje. Ze zijn er tegenwoordig heel klein en heel licht van ge wicht en kunnen dus ge makkelijk in een avondtasje meegenomen worden. Geeft u haar een para- pluie? Wees dan origineel en koop een paar hoezen in verschillende kleuren extra. De paraplu past dan bij ver schillende kledingstukken, in opgevouwen toestand na tuurlijk. Och, als het regent kijken we niet meer zo nauw. HAAR HOBBIE Een beeldige corsage, een mooi boek over kamerplan ten of een boekje met hand werken zijn dat misschien nog dingen waar u nooit aan gedacht zou hebben? Let eens op haar liefheb berijtjes, heren! Geven deze adviezen u de indruk, dat uw keus vaak niet goed is? Of dat vrou wen erg ontevreden zijn? Niets van dit al is minder waar. Wij probeerden alleen er de nadruk op te vestigen dat voor veel moeders een persoonlijk cadeautje heel belangrijk is. Moeders die vaak moeten rekenen als de broek van Wim alweer ka pot is en Liesje de trui van vorig jaar onmogelijk meer aan kan of als de vloer bedekking zo gaat slijten. Moeders die dan vaak al leen maar praktische wen sen te berde brengen. Als de geschenkjes met zorg en liefde worden uit gezocht, is ze er heus echt blij mee. Maar geef haar dit jaar eens een niet zo nut tig cadeautje, een aardig heidje, eens helemaal iet» buiten de gewone, dagelijk se dingen om. BETTY TEELING (Nadruk verboden.) (Nadruk verboden.) ELLY MARTINS.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9