Uit de Provincie Uitgebreid oriëntatiebezoek Terneuzens gemeentebestuur erneuzeiise Gemeenteraad van Axel terdag 15 decemKer'-196i? Saterdag 15 december 1962 DE VRIJE ZEEUW Pag. 3 ■TER UIT! - W Toedracht van auto-ongeluk van Prins Bernhard 25 jaar geleden BRESKENS TWEEDE AMERIKAANSE COMMUNICATIE KUNSTMAAN MET SUCCES GELANCEERD Nog duidelijker televisie tal leeftijdsgroepen kunnen ■doen. Bij iedere krant, die uit pagina's bestaat, zijn brief- rten gevoegd, die ingevuld opgestuurd moeten worden, n kan de akt'e steunen door iedere kaart een maximum- ag van één gulden aan post- ïls te plakken. Op 15 januari sluit de mogelijkheid tot in den der oplossingen, astoor-deken Van Mechelen ft alle redenen om te gelo- dat zijn aktie slagen zal. Ve- zijn van de noodzaak van een tolleke hulpkerk in Terneu- overtuigd. Bovendien meent dat gedurende de Kerslda- ieder in de gelegenheid zal zich met de pplossing van rse plezierige puzzles bezig ouden. En niet in de laatste ,ts is het Kerstfeest dè gele- teid bij uitstek om eens extra in de portemonnaie te tas ERESSANT et aktiecomté heeft in ieder I interessante vraagstukken, lkaar gevoegd, lereerst is er de „zakenprijs- g Zestig foto's van beken- aken sieren de pagina's. De g blijft nuwaar staan deze npanden. is het ook met de fotowed- 1 Er zijn in de krant tien s opgenomen van in Zeeuws- nderen bekende gebouwen, deze thuisbrengen zal een gstuk zijn dat op of rond ;tmis zal moeten worden op- st. jeugd krijgt verkeerspuzz- op te lassen, kan plaatjes in en sommetjes maken, voor niets want ook daaraan talrijke fraaie prijzen ver en. teeners en twens krijgen ;slukken die speciaal bun jd aangaat. Door het be oorden van een 15-tal vra- kan ieder Zeeuws-Vlaming tennis ovei zijn gewest toet- tuurlijk hoopt pastoor-de- Van Mechelen op bergen ie) inzendingen en nog veel extra geplakte postzegels a deze wijze zijn bekommcr- om de zielszorg der Ter- nse katholiek te verlichten. ïoofd der school, de heer door een koortje enkele •en gezongen die met een rdiend applaus werden be lt de heer Hijda werd ver- ns een causerie gehouden iet onderwerp „Rijk en toch wees er o.m. op dat bij ;ezamenlijk zingen in de als onderdeel vam de ere- de psalmen een schat van ieën bevatten die de nheid van deze psalmen tdrukking brengen, indien de juiste wijze worden ge- J. is de taak der loerkrach- ermede bij het zangonder op de school rekening uden, opdat bij het ge- dijk zingen der psalmen en jen deze kinderstemmen n steun kunnen verlenen, volle aandacht werd hier- uisterd een voor het voet tredend koortje dat zeer eus enige psalmen ten ge- racht, waaruit de schoon- an deze liederen tot uit- ng kwam. ds. Den Boer en ds. nburg werd thans gele- d geboden om hen vragen en en met hen van gedach- wisselen. eerste gedeelte van deze werd afgesloten met het van ..Grote God, wij lo- door oen kwartet van 2 en 2 heren op voortreffe- ijze gezongen. 5 daarop volgende pauze en kopje koffie met ver- ng aangeboden. pauze herdacht de voor- et overlijden van H. K. H. Wilhelmina, die gezegd iet over Haar verscheiden en treuren. gedachlen gaan uit naar n naar Koningin Juliana huisgezin. kan Oranje genoeg doen ederland, maar ook Ne- kan nimmer genoeg doen is Vorstenhuis. Staande :zongen de coupletten 1 an het „Wilhelmus van ven" lu volgende programma telijk een afsluiting van (Zie verder pagina 8.) De leden van de gemeenteraad van Terneuzen hebben gisteren een drukke dag gehad: 's mor gens om half negen vertrokken zij vanaf de Markt voor een ex cursie die de nieuwbouw te Sluiskil, het spaarbekken van de Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen", het recreatiegebied in de Braakman, het industrie terrein van Terneuzen en gere den naar het in aanbouw zijnde zwembad, waarna een bezoek van 36 miljoen gulden, aldus de heer Dikötter, die verder zeiCe, dat technisch het plan geheel klaar is en men, in samenwer king met Belgiëe het hoogste rendement uit dit project wil halen. Burgemeester mr. H. Rijpstra dankte ir. Dikötter voor zijn hel der exposé en zeide onder de in druk te zijn van deze bijzonder grote werken, en er niets dan lof voor te hebben. Ook hier dankte mr. Rijpstra voor de interessante uiteenzet ting en nadat het gezelschap een rondgang over de terreinen had gemaakt, vertrok men na een maaitijd te Philippine te hebben gebruikt, naar Terneuzen, waar de in aanbouw zijnde Philips- (Slot.) De Voorzitter zegt geen behoef te te hebben over de besproken politiek iets te zeggen, maar wil proberen een ieder over wat (ie gemeente aangaat, zo goed en dui delijk mogelijk te antwoorden. Eerst wil ik de heer Oggel ant woorden op zijn gezegde dat er geen rechte lijn in het beleid is. De heer Oggel heeft wel kritiek, maai uit z'n betoog is nergens gebleken werd gebracht aan een gedeelte van de Kanaalwerken. Tussen dit alles door werd een mosselmaaltijd gebruikt in het bekende restaurant hotel „Au Port" te Philippine. Om 17.15 uur was men terug in het gemeentehuis te Terneu zen, waar het gemeentebestuur afscheid nam van ir. C. A. de Vlieger in verband met diens aanstaand vertrek naar Gronin gen en werd een welverdiende verversing gebruikt. Onderweg waren de heren van laarzen voorzien, die hen door de directeur van de Water leiding Mij de heer ir. G. P. M. Dikötter, ter beschikking waren gesteld en die op deze barre tocht geen luxe bleken te zijn. In het gezelschap bevonden mr. P. H. F. Teilegen, de oud- zich voorts: oud-burgemeester mr. P. H. F. Teilegen, de oud gemeentesecretaris A. A. J. Dees, de gemeentesecretaris A. J. van Pagee, de directeur van de Centrale Dienst Bouw- -en Wo Vervolgens bezochten de heren het pompstation en reden via het punt waar het water uit België komt naar het recreatie oord in de Braakman, waar zij namens de Beheerscommissie werden ontvangen door burge meester A. P. Kostense van Biervliet en door de directeur van het recreatiecentrum de heer A. A. Dourleijn. Burgemeester A. F. Hanssens gaf een overzicht van doel en vorderingen van de aanleg van het recreatie-oord. Voor de ka naalzone zag hij hierin, speciaal met het oog op het sociaal toe risme, een bijzonder belang. Burgemeester Hanssens was er trots op, dat drie kleine dof pen, Philippine, Hoek en Bier vliet, deze recreatie hebben mo gen plannen. Er wonen hier in dit gebied harde werkers, men wil de kinderen hier zwemles geven, doch ook ouderen en men wil hier ook de zeilsport popu lair maken. fabriek werd bezichtigd. In de productiehal, die vier dui zend vierkante meter groot is en waarvan de bouw reeds in ge vorderde staat verkeert, werd het gezelschap voorgelicht door een der medewerkers van de Philips-fabriek een bekeek men vervolgens de verdere in aan bouw zijnde ruimten. Via de nieuwe woonwijken reed men Vlieger dank voor de ontvangst en uiteenzetting en zeide, het voor Terneuzen als een groot verlies te voelen, dat de heer De Vlieger vertrekt. Het gemeente bestuur betreurt dit vertrek, doch is bijzonder dankbaar voor datgene wat ir. De Vlieger voor deze streek gedaan heeft. Ir. De Vlieger heeft het begin van een historisch werk gelegd ningtoezicht C. Roelands en enige vroegere gemeenteraads leden. Allereerst werd naar Sluiskil gereden, waar in het plan Zuid- West tachtig woningen in aan bouw zijn; van hieruit begaf men zich naar de plaats waar de in valsweg komt en begonnen is met de bouw van bungalows. Enkele woningen en een bunga low werden bezichtigd, terwijl de heer Roelands een toelichting gaf op het uitbreidingsplan. Een volgend bezoek gold het spaarbekken van de Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" waar jr. G. P. M. Dikötter het gezel schap ontving in het directie- verblijf en een toelichting gaf op de werkzaamheden aldaar. Zelfs in grote agglomeraties zoals Rotterdam is de water voorziening voor de industrie een probleem geworden. Jaren geleden werd door de maatschap pij het spaarbekkenplan reeds geprojecteerd, doch jammer ge noeg kon men de bevoegde in stanties toen niet direct van het nut ervan overtuigen. De industrie komt nu volledig op gang, doch helaas is de maatschappij nog niet met haar plannen gereed, omdat men tot 1961 bij de instanties heir- voor heeft moeten pleiten. Men is nu gelukkig zover dat de ver eiste subsidies van het rijk ver kregen zijn en twee spaarbek kens, een groot en een kleiner, waar Belgisch oppervlakte-wa ter, dat thans verloren loopt en van uitstekende kwaliteit is, in de winter kan worden opgeza meld, om 's zomers beschikbaar te stellen. De besprekingen, met België hierover, zijn in de beste vorstandhouding gevoerd. In Nederland zal echter tot ontzil- ting moeten worden overgegaan, om bruikbaar polderwater op te zamelen. Een industrie als de Down Chemical heeft alleen al 1314 miljoen m3 water per jaar nodig. Wanneer een dergelijke industrie naast andere fak- toren niet voldoende beschikt over zoet water, wordt zij lam gelegd.** - 5 Dit alles vergt een investering De zwemgelegenheid is klein, men moest bescheiden z in de hele opzet en deze wordt dan ook vergroot. Er zullen het komende seizoen zeilboten wor den verhuurd en er is zelfs al een bescheiden werf, waar zeil boten worden gebouwd De bun. galowbouw begint te lopen en de kampeerterreinen voldoen wel. De commissie streeft naar af wisseling, zo is er dus een jacht haven. een speelweide voor de kinderen en er komt ook een restaurant. Met de aanleg van wegen zal spoedig worden be gonnen, aldus burgemeester Hanssens, waarbij hij niet ver heelde, dat de riolering enige zorg baart. Een verder aspect biedt de vissport. De aanplant van het bos is cadeau gedaan door het Staatsbosbeheer en is al sterk gegroeid, het onderhoud ervan vergt echter grote bedra gen. Het recreatiegebied zal de leefbaarheid van deze streek op voeren en de mens tot rust brengen in deze nerveuze we reld. steeds gewerkt, maar soms doen I'11 ten slotte: hoe staal het nu hierop naar het zwembad, waar in beide gevallen de heer Roe lands uiteenzettingen gaf. waar na tot slot van de excursie naar de directiekeet van de Rijkswa terstaat werd gereden, waar ir. C. A. de Vlieger het gezelschap ontving en een exposé gaf over de kanaalwerken. Toen men zich hierna verza meld had in de raadszaal na nog een en ander van de in uit voering zijnde werkzaamheden te hebben bezichtigd werd hoofdingenieur De Vlieger toe gesproken door de burgemeester in verband met het aanstaande vertrek van eerstgenoemde. De burgemeester bracht ir. De en de burgemeester zal hét con tact dat hij met hem had, nim mer vergeten. Namens het ge meentebestuur overhandigde hij hem een ingelijste oude kaart van de provincie Zeeland. Ir. De Vlieger dankte hiervoor en de tot hem gesproken woor den en zeide verder altijd met veel plezier in deze streek te hebben gewerkt. Hoofdingenieur C. A. de Vlie ger werd per 1 januari 1963 in een leidende funktie benoemd bij de Waterleiding Maatschappij Groningen. Met deze korte plechtigheid werd deze excursie beëindigd. Er wordt thans al het moge lijke gedaan om de juiste toe dracht te achterhalen van een auto-ongeluk, dat Prins Bern hard 25 jaar geleden, n.l. in no vember 1937, is overkomen. De Prins wenst dat dit gebeurt, omdat gebleken is dat er ver schil van mening bestaat over de toedracht. Zelf wil de Prins zich liever niet officieel over deze zaak uitlaten, daar zijn ken nis van de toedracht van het ongeluk vcpr het grootste deel gegrond is op mededelingen van derden. Mocht uit het onderzoek blijken, dat de feiten, vermeld in do door Alden Hatch geschreven biografie van Prins Bernhard, niet juist zijn, dan zal de Prins zorgen dat de nodige correcties worden aangebracht, zo is door het particulier secretariaat van Prins Bernhard meegedeeld. (Vervolg van pagina 2.) het eerste deel, en volgden voor drachten en zangnummertjes van de kinderen, waarvoor 3 hoofdprijzen en 7 troostprijzen beschikbaar waren gesteld. De inzameling van gelden voor „Sonnevanck" bedroeg 305,11 Het hoogste bedrag werd op gehaald door de leerling Jac. Jansen, die als prijs hiervoor een armbandhorloge ontving. Vier kinderen zullen een gratis reis kunnen maken naar Harder wijk („Sonnevanck"). Tijdens de nu volgende pauze verlieten de kinderen deze pretti ge ouderavond. Daarna zong het kwartet we der enige liederen. Mej Los, onderwijzeres der school hield daarna een lezing over „Leven en gebed", welke met volle aandacht werd beluis terd. Tenslotte deed het hoofd der school enige mededelingen over het verloop der school gedurende het bijna verstreken jaar 1962. 24 kinderen verlieten de school, en bezoeken thans scholen in an dere gemeenten: 25 nieuwe leer lingen werden lngescnreven, en de school heeft thans 138 leerlin gen. Personeelsverwisseling «^tad niet plaats. Er bestond hierna geiegénhëva om met de leerkrachten te spre ken over de vorderingen of .ge drag der kinderen. f De voorzitter dankte aan het einde de verzorger der cantine, het personeel, het kwartet, de jury en de organist. Het kwartet zong tenslotte nog Stille Nacht" en „Uit de hoge hemel daalt Hij neer". Ds. Den Boer sprak een kort sllotwoord. Als slotzang werd gezongen Ps. 138 1. Ds. Den Boer besloot deze geslaagde ouderavond met het uitspreken van een dankgebed. Geslipt. Door de gladheid van het weg dek is gistermorgen een perso nenauto, bestuurd door de heer W. de S. alhier, op de rijksweg tussen Breskens en Schoondijke geslipt en in de naast deze weg lopende sloot terecht gekomen. Het liep voor de heer De S. goed af, doch zijn auto was deerlijk gehavend. dat er geen rechte lijn is. Hij zegt uok, tia i er een mcuw e koers is en er n geringere voorlichting is dan juist sterk toegenomen. De nieuwe ingestelde commissies van openoare werken en culturele zasen is toch ook wel een stuk toelichting. Veraer wil spreker wijzen op de ettelijke iniorrueie pesprekingen en ..e gesloten laadszntingen, daar met anes in net openpaar kan „oi den Dêhandeld. ue bevoegdneden als college zijn ,n de wei,oinscnreven, ook cue van ue laadsiecien. Vv'e moeien doen wat onze wettelijke taak is. w'at uetreit net niet planmatig werKen. aan spreker mededelen, cat wij sleeas p.ooeren zo planma tig mogelyk te werk te gaan. vVal betrelt de Sporistienting, hiervan was niet diiect te over zien welke ïinanciele consequen ties daaruit zouden voortvloeien. Over heigeen de heer Oggel ge zegd heelt, dat ie grote bedragen zijn uitgegeven voor oude wonin gen, hierop wil spreker antwoor den, dat de meningen hierover uit een kunnen lopen. Wij zijn van mening, dat wanneer wij van onze inwoners iets willen kopen, we niet moeten proberen om steeds het minste te geven. Zij hebben recht op een redelijke prijs. Dat de voorzitter van de Sport stichting een uitgesproken politieke figuur zou zijn, heeft bij zijn benoe ming niet het minste in de weeg schaal gelegd. Dit is gebeurd om zijn or ganisatorische bekwaamheden en de leiding die hij daarbij kan geven. Spreker gelooft dat het geen zin heeft om over de woningbouw en de sport van Spui opnieuw te gaan debateren. Er is voor Spui nog geen uitbreidingsplan, maar er wordt hard aan gewerkt. De voet balvereniging Spui krijgt een nieu we afrastering rond haar terrein, zodat hierover eerder met dank dan verwijtend zou moeten worden gesproken. Het spijt het college dat het financieel niet meer kan doen om het leefklimaat te verbeteren. De vraag over de propaganda voor industrie-aantrekking, daar kan nog niet veel aan gedaan wor- den, daar het eerst planologisch in orde moet zijn, maar er wordt wel aandacht aan geschonken. Het stratenplan, dat we hier hebben, daarmede wordt nog De Verenigde Staten hebben donderdag een tweede communi- catie-kustmaan, „Relay" ge naamd, gelanceerd, waarmee op- uw directe intercontinentale televisie- en radio-uitzendingen zullen worden gedaan. De kunstmaan werd met een Thor-Deltaraket precies op het vastgestelde tijdstip, n.l. 23.30 uur gmt (half één in de nacht Ned. tijd) gelanceerd. De Relay is een pvismavormige kunst maan die ongeveer 77 kilo weegt. Verwacht wordt dat de drietraps raket de Relay binnen een half uur met een snelheid van 27.000 km per uur in haar baan zal brengen. Deze baan moet va riëren tussen 1100 en 6000 km. Volgens voorlopige aanwijzin gen schijnt de Relay in zijn baan gekomen te zijn. Maar de kunst maan moet een volledige baan beschreven hebben voordat dit kan worden bevestigd. Naar schatting zal de Relay drie uur nodig hebben om één baan te voltooien. Tegen half vijf gistermorgen heeft een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (Nasa) bekend gemaakt, dat de Relay in een baan om de aarde draait. De kunstmaan heeft een zen der die vier keer zo krachtig is als die van de Telstar. De tech nici verwachten, dat de Relay nog duidelijker televisie- en an dere signalen dan de Telstar zal geven. De kunstmaan Relay zal gebruik maken van vier fre quenties en wel van 1723,3, 1726,5, 4165 en 4175 megacycles. De achtkantige kunstmaan is 125 cm hoog en heeft acht pane len met in het geheel 8.215 zon necellen, die speciaal tegen stra lingen, waardoor de cellen van dc „Telstar" werden beschadigd, beschermd zijn. In deze cellen wordt het zonlicht in elektrische energie omgezet voor de batte rijen van de kunstmaan. De eerste communicatieproef is gistermiddag tegen 3 uur ge nomen. In Goonhilly (Engeland) zullen televisiebeelden via de „Relay" naar Andover in de Amerikaanse staat Maine uitge zonden worden. De .Relay" be schrijft dan zijn vijfde baan. ■Sidderaal in de netten. Door de TX 8 is aan de vismijn alhier aangevoerd een sidderaal wegende 20 kg. Deze vis komt hoofdzakelijk voor in de Middel landse Zee en de Atlantische Oceaan. Zij bezit electrisch gela den organen, welke bestaan uit niet minder dan 1000 5 5 6-hoeki- ge prisma's van 1 mm doorsnede. Wanneer de vis volwassen is kan het 50 a 60 kg wegen en heeft dan een lengte van 150 tot 160 cm. zich gevallen voor die voorrang moeten hebben b.v. bij opdooi of andere omstandigheden. De heer Oggel zegt, dat b.v. bij de datum van het feest, dat we vol gend jaar organiseren, historisch niet juist is, maar hij wijkt hier af van de algemene me ning. Wij vinden het juist, dat wij voor een feest van onze stad gelden beschikbaar stellen. Maar wil de heer Oggel een comité vor men en het bedrag bijeen brengen, hebben wjj hiertegen niet het min ste bezwaar. Wat betreft de vraag over de ar cheologische werkgemeenschap, zullen wij ons zeker hier mee in verbinding stellen, maar we moe ten daarmede wel voorzichtig zijn met haar volle vrijheid te geven aangezien dit wel eens stagnatie van het werk tot gevolg zou kun nen hebben. De opmerking, die gemaakt is over het met een raadsbesluit niet eens te zijn en dan de stok achter de deur houden om het aanhangig te maken bij hogere instanties, dit is wel erg ondemocratisch en men moet ook daar wel erg voorzichtig mede zijn. Aan de heer Van Luijk brengt de Voorzitter dank voor diens op merking dat de verstandhouding in de raad goed is, al is men het niet over alles eens. Wat betreft plan-Oost hopen B. en W. voor Axel woningen los te krijgen, zodat we in 5 a 6 jaar plan-Oost bebouwd krijgen, al moet spreker toegeven dat het niet ge makkelijk is voor Axel woningen toegewezen te krijgen. Verschillende sprekers wezen op de aantasting van de reserve, ter wijl de gemeente toch niet zo armoedig leeft. De Voorzitter wil er op wijzen, dat in deze begroting geen bedra gen zijn uitgetrokken voor de huis vesting van bejaarden. Dit maat- schappleijk werk staat nog in de kinderschoenen, terwijl de subsidie voor het jeugdwerk nog nihil is. Spreker waardeert het dat de heer Maas een ieder vrij laat of hij al dan niet voor lijkverbranding is. Wat de heer Maas zegt over de woningwetwonigen, is wel juist, maar van 100 per jaar, die wij per woning mogen verwerken, is het niet mogelijk deze woningen volledig te onderhouden. We zijn verheugd, dat de heer Maas deze last wil helpen dragen. Er is een verzoek tot de minis ter gericht om uit de risico-reser ves een bedrag beschikbaar te stel len. We hopen binnenkort een gunstig antwoord hierover te ont vangen. De heer P. J. van Bendegem vindt het niet goed de reserve aan te tasten om de begroting rond te krijgen en spreekt over het in krijgen en spreekt over het inbren gen van de tennisbanen en de ver betering van de Markt. De Raad heeft over de tennis baan beslist en wat de Markt aan gaat moeten we proberen Axel zo verkeersveilig mogelijk te maken. Het laatste jaar zijn er reeds zes verkeersongelukken gebeurd met dodelijke afloop. Het geld dat hier aan wordt besteed, is zeker goed besteed. Van verschillende zijden is er gesproken dat de Centrale Dienst te duur is, maar ik ben er nog niet zo zeker van of dit wel het geval is, (In ons vorig nummer werd in de algemene beschouwing van de heer P J. van Bendegem abusievelijk vermeld, dat „de Centrale Dienst de gemeente Axel jaarlijks onge veer 14.000 kost. Dit moet zijn: „jaarlijks ongeveer 40.000." Red.) De heer Hamelink wees er op. om niet al te veel te willen doen maar gelijktijdig brengt hij twee nieuwe belangrijke zaken naar voren. We hebben goede hoop nog voor dat het nieuwe zwemseizoen be gint. subsidie te krijgen ten be hoeve van het zwembad. De heer Van der Lee wijst er op, dat het uitblijven van bouwver gunningen het slopen van oude ge bouwen niet bevordert. Wij kunnen mededelen dat datgene wat. ge sloopt kan worden, ook gesloopt zal worden. B en W. zijn het eens, dat er een grote achterstand is voor de volks-, gezondheid, maar we zullen doen wat mogelijk is. Wat betreft de parkeerruimte in de kom, ligt het in het voornemen dat dit door de stedebouwkundige zal worden opgenomen in het kom- plan. u Wethouder IJsebaert zegt het met de weinige maar zeer goede woorden van de heren Maas en Vink eens te zijn. Wethouder C. van Bendegein zegt wel een hoop aantekeningen te hebben gemaakt, maar wenst geen politieke rede meer te hou den. Hij hoopt dat de angst over zijn persoon ongegrond zal blijken tè zijn en is blij dat het exploita tieplan van de Kleine Noordpoldei inclusief de reconstructie van de Oudeweg is aangenomen. Het is wel jammer dat zijn voor- ganger, de heer De Putter, dit niet meer in zijn funktie als wet houder heeft kunnen zien verwe zenlijken. Toen spreker wethouder werd lag het. plan, kant en klaar ge maakt door de heer De Putter, op mü te wachten. Een ere-saluut, aan de heer De Putter is dan ook zeker op zijn plaats De heer Oggel zeide tot de heei Hamclink dat hij zich niet met de interne zaken van de P- v. d. A. be moeide. De heer Van der Lee wees hvj er op. dat nog nimmer één partij de lakens heeft uitgedeeld, maar dat steeds meerdere partijen hierbij be trokken waren. De antwoorden op gestelde vra gen zijn steeds erg vaag en niets zegend. Gaarne had spreker dat op een pertinente vraag ook een per tinent antwoord werd gegeven. Als men iets planmatig opzet, moet er ook vooraf een plan van zijn. Wat de prijs van de oude gebou wen betreft doelde spreker m hoofdzaak op het pand in de Zee straat en op de Markt. Het stratenplan, dat we hier hebben, is te veel verouderd en er is zulk een grote achterstand, dat het tijd is dat er een nieuw plan wordt opgemaakt om daarmede tot een groot geheel te komen. De heer Van Luijk zegt, dat al leen de Chr. politiek naar voren is gebracht.. Spreker heeft alleen vier vragen gesteld zonder daar mede kwaadwillige kritiek te be- met de steun aan net Piot, Chr. bejaardencentrum De heer .tlaus zegt zich niet te schamen om met genoemde perso nen in zee te gaan. De heer ij. van Bendegent zegt dat het college van B. en W« wei bevoegdheden heen, maar dat ae Raad de hoogste macht is. Wat net stratenplan betreft kun nen wy dit wei aan het college overlaten. 'loch wil spreker er nog even op wijzen dat de Centrale Dienst te duur is. Over het plan-Oost wil spreker er nog even op aandringen, om er een beetje drang acnter te zetten, daar het anders veel geid zal gaan kosten. Het werk dat op de Markt wordt uitgevoerd, vindt spreker geen vei. betering, uil is enicei verxraaiing. De neer HanieUnk zegt nog. maals naar voren te willen bren gen dat het zeer hard nodig is, dat er zo spoedig mogeiyk aan de ver andering van het zwembad wordt oegonnen. De heer Van der Lee zegt een protest tegen de heer Oggel te moeten uiten. Door te stemmen op de heer C. van Bendegem is du niet anti-christelijk. Het ging uiL- siuitend om een keuze te doen voor de samenstelling van het college van B. en W. Wat de overheid en de sport be treft, de tijd vraagt voor sportbe oefening, goede terreinen, goede kleedlokalen met douchecellen en ook voor het publiek een behoor lijke plaats voor het volgen van de sport. Dit kost zóveel geid, dat dit particulier niet meer is te verwe zenlijken, derhalve moet de over heid hierin bijdragen. De heer Den Dolder merkt op, dat zijn partij (Gemeentebelangen) met aan politiek doet en toch ver- wijten ze ons dat we V. V. D.-ers zi)n. Zijn partij is noch links noch rechts. De Voorzitter beantwoordt ten- slotte de heren Van Luijk en P. J.! van Bendegem, die zeggen dat de antwoorden van B. en W. vaag zijn, hetgeen hij ten stelligste van' de hand wijst. Nergens in Zeeland worden zoveel stukken ter inzage gelegd als te Axel. De bewering als zouden de finan ciën niet juist zijn besteed; de naar' voren gebrachte argumenten zijn wel erg zwak. De aankoop van de twee genoemde gebouwen is met een meerderheid van de Raad aan genomen. De heer Oggel is in strijd met da ambtseed wel een beetje te ver ge gaan. Spreker nodigt de heer Van Lujjck uit om de 2 pet uit de be groting te halen zonder de zaak aan te tasten. We moeten gelijke tred houden met de volksgezondheid, de be jaardenzorg en dergelijke. Het marktterrein zal zeker niet a alleen verfraaien, maai- tevens ook veel verbeteren en dat is de hoofd zaak. Het college is ook overtuigd, dat het zwembad moet verbeterd worden, maar we moeten wachten op de subsidie. De aanvulling voor de sport van de overheid begint de 50 pet grens te overschrijden, maar dat is nu eenmaal noodzakelijk. Wethouder IJsebaert zegt ver baasd te zijn over de woorden van de heer Van Luijk, maar spreker heeft geen behoefte verder hier over te discussiëren. Dan komt de bijbei op tafel en deze hoort in de kerk en niet in een openbare raadszitting. De Voorzitter vraagt of er nog vragen zijn of opmerkingen betref fende de begroting. De heer P. J. van Bendegem zegt geen behoefte te hebben aan verdere bespreking, maar wenst de aantekening dat de C.H.U.-frac- tie tegen de posten 16 en 442 (ambtswoning en ƒ1000 voor festi viteiten) is. De heer Oggel wenst ook aante kening dat hij tegen post 442 is. De heren Haineling, Maas en Vink wensen aantekening tegen post 198 (onderhoud Oostenrijkse woning) te zijn. Rondvraag. ogen. Wat betreft de Sportstichting zijn de consequenties niet te over zien. Verder vindt hii het jammer dat we 2 pet. van onze begroting dit de algemene reserve moeten putten. Moet de everheid de hoofd- of de neventaak op zich nemen bij de sport, het jeugdwerk, de bejaar denzorg enz,? De heer P. Scheele: Zoals uit de pers bekend is, is in Zeist een hoge- druk gashouder in de lucht gevlo gen. De dienst van het Stoomwe zen heeft een onderzoek ingesteld, en het blijkt dat waarschijnlijk door inwerking van kolengas on der hoge druk het materiaal sterk was aangetast. Na deze ontploffing is geconsta teerd, dat tientallen hogedruk- tanks zodanig zijn geroest, dat ze vervangen moeien worden. Het heeft mij getroffen, dat de dienst voor het Stoomwezen dil niet vóór, maar na de ontploffing heeft geconstateerd. Hoewel ik meen dat bij het Gas bedrijf geen hogedruk-gashouders in gebruik zijn. wil ik toch vragen of dit bericht aanleiding heeft ge geven om de gashouders, die toch al wat jaren meegaan, aan een ex tra controle te onderwerpen. Voorts of deze tanks ook regel matig door de dienst van het. Stoomwezen worden gekeurd. En in welke staat de houders alhier verkeren. De heer Scheele: In het begin van dit jaar is een tijdelijke bij standsregeling voor minder-valideji tot stand gekomen. (Beschikking d.d. 14 april 1962, Stcrt. 3 mei '62, no. 85). De uitvoering daarvan berust bij de gemeenten. De regeling beoogt meerderjari ge ongehuwde minder-validen, die in gezinsverband leven en geen regelmatige arbeid kunnen ver richten, vanaf 1 juli een uitkering toe te kennen van 20 per week. Deze norm-uitkering is per 1 sept. 1962 verhoogd tot 21,50 per week en zal met ingang van 1 J^jan. 1963 verhoogd worden tot. 23,50 per week voor hen, die jon ger zijn dan 30 jaar, en tot 32,55 voor degenen die 30 jaar en ouder zijn. Zijn er in Axel mensen die in aanmerking komen voor deze uit kering? Spreker meent dat de gemeente niet verplicht is deze normen te hanteren, maar ook, dat men de verhoging eerder kan laten ingaan dan 1 jan. 1963, Mjjn vraag is: kunnen deze nor men worden uitgekeerd, en zo ja of de bedoelde verhoging al wordt toegepast? De heer Maas vraagt of het niet mogelijk is het pand in de Genl- schevaartstraat dat gevaar ople vert voor invallen, aan te kopen De heer Vink vraagt of er niets aan te doen is dat er puin wordt gestort achter de Nieuwendijk. aangezien dit veel last veroor zaakt. Verder vraagt hij of het niet mogelijk is de betaling van de rioolbelasling te spreiden voor een langere termijn. De vergadering wordt hierna door de voorzitter met dankgebed gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3