ASPRO Klap voor britse kernmacht BEURSO VERZICHT In 1963 komen meer woningen gereed Kerkelijke gezindten De moord op Roger Ackroyd VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 öE VRifE ZEEUW Geen vervoer. Geen Britse en geen Franse COMMENTAAR OP JONGSTE REDE VAN iCHROESJTSJOV neem DE DE OPSTANDIGE BEWEGING IN ARGENTINIë Amerikaans vliegtuig neergestort ARRESTATIES VAN SPIONNEN IN WEST-DUITSLAND ONTPLOFFING IN DUITSE MIJN De redevoering van Dean Aeheson, eertijds minister van Buitenlandse Zaken en nu advi seur van president Kennedy, waarin hij onder meer ten berde bracht dat liet met het Britse rijk niets meer gedaan was, heeft in Londen veel kwaad bloed ge zet. Ook al sprak Aeheson als privé-persoon. Men heeft daar min of meer het gevoel dat Achesons venijnige uitspraak ongeveer de geestelijke gesteld heid weergeeft die in Washing ton overheerst en die naar men vreest ook zal blijken uit een boodschap die Londen vermoedt in de aktentas van minister MacNamara van Defensie. De boodschap dat de Verenigde Sta ten maar willen ophouden met het werken aan de Skybolt-raket. Die nog niet bestaande raket om over vijftienhonderd kilo meter vanuit een vliegtuig te worden afgevuurd met een kern lading heeft de Verenigde Staten al zo'n miljard gulden gekost, dat is vijf maal de ra ming. en het eind is nog niet in zicht. In Washington zit men eigenlijk ook niet te springen op dit middel om vliegtuigen nog een rol te laten spelen in de kernoorlogvoering. Men heeft ondertussen zijn Polaris- en Mi- nuteman-raketten, die van zee. onder zee zelfs en van onder de aarde kunnen worden gelan ceerd. zo inefficiënt, dat daaraan al thans voor de gewapende macht niet verder wordt gewerkt. De Britten zijn dus voor het afwer pen van kernbommen aangewe zen op de V-bommenwerpers. Een weinig praktische manier, want de luchtverdediging wordt zo geperfectioneerd dat over een jaar of wat een raketje elk toe stel a] heeft neergehaald voor het de kans krijgt op een stra tegische plek zijn vernielende last te lozen. De Blue Steel-raket is ontwor pen om daaraan enigszins tege moet te komen, maar die heeft slechts een beperkte reikwijdte, zoiets van honderdvijftig kilo meter. Engeland heeft dus de Skybolt hard nodig om zijn kern macht enigermate effectief te kunnen laten opereren. Zonder dit vervoermiddel van de Britse bom gaat de dreiging van het wapen niet veel verder dan de bunker waarin het wapen ligt opgeslagen, Nog duidelijker ge zegd: zonder Skybolt is Groot- Brittannië kernmacht-af. Wat kunnen de Britten doen? Zeggen dat als de Ver. Staten de Skybolt naar de sloper sturen, de Amerikanen Holy Loch moe ten ontruimen? Een kwalijke zaak onder bondgenoten. Zelf de raketontwikkeling overnemen? De schatkist zal niet juichen. Hoe of wat is niet bekend, maar dat de Amerikanen van het Skybolt-project af willen is zeker. En een aankondiging nu zou hun des temeer passen, om dat ze er eigenlijk duidelijk mee in het licht stellen dat er ge woon geen ruimte is voor oen tweede kernmacht in het Weste lijk blok, wat ook president De Gaulle en de Britse minister van Defensie Thorneycroft zeggen. Door de Britten zo de pas af te snijden, hopen de Amerikanen wellicht maar dan haast zeker wel vergeefs president De Gaulles afgunst op de kern macht van zijn overburen aan het Kanaal te beteugelen. En ook zijn drijven naar een Franse, desnoods Europese kernmacht naast de Amerikaanse. MacNamara heeft voor de ko mende Navo-vergadering van Parijs een aantal plannen opge steld voor een gemeenschappe lijke kernmacht. Daar is Wash ington wel niet zo erg op gesteld, maar ziet die altijd nog liever dan een onafhankelijk Europese. De zwakheid van de enige andere Westerse atoommogendheid zo duidelijk in 't licht stellend hoopt MacNamara wellicht de Navo- partners een van zijn planner te verkopen. (Nadruk verboden.) Maar er is een afspraak tus sen de Britten en de Amerika nen. in casu president Eisenho wer, gemaakt die de Ver. Staten min of meer dwingen tot de nu wel zeer duur geworden experi menten voor de Skybolt. Dat was een afspraak waarbij de Ameri kanen ook de beschikking ge kregen zouden hebben over de Polaris-basis Holy Loch. En voor de Britten ligt de zaak anders. Zij hebben kern bommen. maar hun eigen inter continentale raket om ze te ver voeren werd zo kostbaar en ook De Engelse ..Times" schrijft naar aanleiding van premier Cbroesjtsjovs rede van woensdag dat de Russsche leider waar schuwde. dat hij de Chinezen niet zal toestaan, te blijven verkondi gen. dat zij alleen de ware com munisten zijp. Chroesjtsjov wilde duidelijk maken, aldus de „Ti mes". dat een breuk niet kan worden vermeden als de Chine zen blijven volharden in hun hui dige gedrag en hun kritiek op Moskou. De ..Guardian" is van mening, dat de belangrijkste passage in de rede waarschijnlijk de opmer king is, dat het linkse opportu nisme nu gevaarlijker is dan het rechtse revisionisme. De „Daily Telegraph" merkt op. dat Chroesjtsjov enige aan wijzing heeft gegeven, dat de Sowjet-Unie niet alleen vrede wenst maar ook bereid is er iets voor. te offeren. „In zijn vastbe radenheid behoeft het Westen niet zelf onredelijk te zijn", aldus het blad. GORILLA STAPTE MET VERKEERDE BEEN UIT BED Enkele dagen geleden is de volwassen vrouwtjes-gorilla So phie in de Rotterdamse dier gaarde ..Blijdorp" kennelijk met het verkeerde been uit bed ge stapt. Oppasser J. Karsbergen ver telde dat hij, terwijl hij het ont bijt voor de apen aan het klaar maken was, een geluid hoorde of er een granaat ontplofte. Het bleek dat Sophie kans had ge zien een dikke ijzeren strip van de plank, die voor de luiken van het buitenverblijf is aange bracht, los te peuteren en daar mee vrolijk bezig was de T.L.- buizen boven de kooi kapot te slaan. In korte tijd sneuvelden acht T.L.-buizen. Toen werd het stuk ijzer gebruikt als koevoet; eerst om de 8 meter lange plank, waar de strip af kwam, grondig te slopen, daarna bij een poging de tralies aan de achterkant van de kooi te ontzetten. Op dat mo ment wist oppasser Karsbergen met behulp van de brandslang het stuk ijzer te bemachtigen en even later zat Sophie in de bui- tenkooi. Personeel van de tech nische dienst begon de chaos op te ruimen. Dat vergde drie uur. Toen kon de mensaap weer „thuis" komen, zeer verbaasd dat er niets meer te vernielen viel, Sophie is een volwassen gorilla die ruim 80 kg weegt en een waarde vertegenwoordigt van tenminste 25.000. De kracht van het dier is enorm. Geen mens kan tegen haar op. Zij geMt inmiddels als een schoon- he in haar soort, wat weer be wijst dat over smaak niet ge twist, moet .worden. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft goede hoop, dat door een zeer restrictief goedkeuringsbeleid in 1963 een hoger aantal woningen gereed zal komen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting voor zijn de partement zegt hij voorts, dat de werktijdverkorting in de bouw nijverheid tegen de verwachting in heeft geleid tot produktiever- lies. Mede daardoor is vertraging ontstaan in het gereedkomen van woningen, terwijl ook het aantal in uitvoering zijnde wo ningen zeer hoog is gebleven. De ontstane vertraging zal van tijdelijke aard zijn. De minister vindt, dat de huren van de over grote meerderheid van de nieuwe woningen zeker aanvaardbaar zijn voor de bevolkingsgroepen met normale inkomens. De oor zaak, dat onvoldoende doorstro ming plaats heeft, waarbij wo ningen beschikbaar kamen voor de financieel zwakkeren, ligt niet in de eerste plaats bij de aller nieuwste woningen, meent mi nister Van Aartsen. Meerdere facetten zijn er aan dit ver schijnsel van niet-doorstroming te onderkennen, ook het feit, dat de bereidheid om de huis vesting de haar toekomende plaats in het bestedingspatroon te geven eerst geleidelijk groeit. Aan de behoefte aan woningen voor de zogenaamde midden groepen kan worden voldaan in de premiesector en door een zekere voorrang te verlenen voor goedkopere huurwoningen in de ongesubsidieerde sector. De mi nister is voornemens op iets rui mere schaal B-premies te ver strekken. Voor een reeks van jaren zal het noodzakelijk zijn, dat per jaar ongeveer 90.000 wo ningen worden gebouwd. Deze omvang maakt het noodzakelijk, dat op grote schaal arbeidsbe sparende methoden worden toe gepast. Continuïteit en concen tratie kunnen eveneens voor delen opleveren. Medewerking dient te worden gegeven aan woningbouwinitiatieven, waar van de uitvoering zich over en kele jaren zal uitstrekken, meent de minister. Hij ziet hierin geen aanleiding om de woningbouw- contingenten voor bijvoorbeeld drie achtereenvolgende jaren vast te stellen. Voldoende zeker heid en continuïteit voor de gro tere agglomeraties zijn er in de mogelijkheden ten aanzien van het verstrekken van contingen ten aan agglomeraties. Bij de verdeling van de contingenten 1962 hebben sommige provincies deze mogelijkheid gebruikt. Minister Van Aartsen vindt het niet opportuun een interim regeling tot stand te brengen voor faciliteiten voor de onge subsidieerde woningbouw in het kader van maatregelen ter be vordering van het eigen-woning- bezit. De materie leent zich niet voor een interim-regeling. Er wordt gewacht op het advies van de voorlopige raad voor de volkshuisvesting en een interim regeling zou een tamelijk ingrij pend vooruitlopen zijn op een defintieve regeling. De minister verwacht, dat in 1963 voor zogenaamde koop woningen slechts bij uitzonde ring premie wordt verleend. De daling van de toekenningen van toeslagen voor de bouw van eigen-woningen houdt verband met de daling van het aantal premiewoningen. JURY-RECHTSPRAAK IN BELGIë De Belgische minister van Justitie, P. Vermeylen, heeft woensdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaard geen aanleiding te zien tot wijziging van het stelsel van jury-rechtspraak in België. Tijdens de behandeling van zijn begroting oefenden verschei dene Kamerleden critiek uit op het verloop van het „Softenon- proces" in Luik en de ruchtbaar heid, die aan deze rechtszaak werd gegeven. Zij stelden de vraag, of een uitspraak over de schuldvraag niet beter kan worden gedaan door de jury en de rechters ge zamenlijk en of er geen verbod dient te worden uitgevaardigd op de aanwezigheid van fotogra fen en TV-camera's in de rechts zaal. Minister Vermeylen antwoord de echter, dat het een grondregel van het Belgische recht is, dat de burger via de jury over de schuldvraag oordeelt. Hij zei niet te geloven, dat er misbruiken zijn geweest, die een wijziging van de juryrechtspraak nodig maken. „Er zijn de laatste tijd enige vrijspraken geweest, maar het is normaal, dat een jury ook vrijspreekt". De Belgische minister beaam de, dat er in de zaal van het „Softenon-proces" „meer orde had moeten heersen" en dat het nemen van foto's verkeerd was. De jury-rechtspraak in België wordt alleen toegepast bij zware misdrijven, die worden voorge legd aan het hof van assisen. MODERNE BRUG OVER MEDWAY IN NIEUW STADIUM De enorme brug van voorge spannen beton, welke voor een groot deel in vrijdragende con structie over de rivier Medway in Engeland wordt gebouwd, is alweer een stuk gevorderd. De eerste blijvende verbinding tus sen beide helften is tot stand ge komen. De brug, waarvan de kosten op 27,5 miljoen gulden worden geschat, maakt deel uit van de belangrijke verkeersweg M 2, tussenïBochester en Cuxton. Volgens berichten uit de Ar gentijnse stad Cordoba hebben vele leden van het opstandige luchtmachtgarnizoen aldaar zich overgegeven aan regeringsge trouwe legereenheden. Men ver wachtte dat de leider van de op standige beweging, de als chef van de luchtmacht afgezette bri gade-generaal Cayo Alsina, zich ook spoedig zou overgeven. Later werd officieel bekendge maakt dat het opstandige garni zoen in Cordoba zich heeft over gegeven. Generaal Alsina heeft zich onvoorwaardelijk overgege ven aan de leiding van de lucht macht. OLIES VAST IN LICHT VERDEELDE MARKT Het zijn gistermiddag de aan delen Kon. Olie geweest die bij de opening vast in de markt hebben gelegen. Dit fonds no teerde toen op 152,70 circa twee gulden boven de voorgaande slotprijs. Aanhoudende vraag, hoofdzakelijk voor buitenlandse rekening, deed de koers voor ge noemde olie-aandelen oplopen tot ƒ153.10. De stemming voor de overige hoofdfondsën was licht verdeeld bij kalme handel. Philips lag nauwelijks prijshou dend in de markt op ƒ142,50, Unilever een gulden hoger op ƒ138,10. AKU, welk fonds eer gisteren opviel door de vaste stemming, moest ruim een punt prijsgeven op 4071AHoogovens hielden zich goed op 570, na een opening op 568 en een vorige slotnotering van 566%. De aanvankelijk hogere koer sen woensdag in Wall Street konden later op de dag niet be houden blijven. Zij brokkelden af bij geringe omzetten. De markt aldaar liet aan het slot toch nog lichte koersverbeterin- gen zien. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag Kon. Olie er Ons land telde op 31 mei 1960 ruim 4,6 miljoen Rooms-Katho- lieken en ruim 3 miljoen Neder lands-Hervormden. Voorts ruim 1 miljoen Gereformeerden, waar toe zijn gerekend degenen, die opgaven te behoren tot de Gere formeerde kerken, de Gerefor meerde kerken (vrijgemaakt), de Christelijk Gereformeerde ker ken, de Gereformeerde gemeen ten en de Oud-Gereformeerde gemeenten. Het gezamenlijk totaal voor de overige, kleinere, kerkgenootschappen en gods dienstige gemeenschappen be droeg bijna een half miljoen. Daarnaast wensten ruim 2 mil joen personen niet tot een kerk genootschap te worden gerekend. Deze cijfers zijn berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek op grond van gegevens die beschikbaar kwamen bij de volkstelling van mei 1960. Toen deze volkstelling werd gehouden was de Nederlandse bevolking met twee miljoen zielen, ofwel met 20 pet, toegenomen sinds de volkstelling van 1947. Het C.B.S. signaleert, dat voor de afzonder lijke kerkgenootschappen de tóeneming vrij belangrijke af wijkingen vertoont van dit alge meen gemiddelde. Voor de Rooms-Katholieken bedroeg het toenemingspercentage 25. De Nederlands-Hervormden namen toe met 8 pet, de Gereformeerden met 14 pet en de overige gezind ten met 17 pet. Het aantal niet tot een kerkgenootschap beho rende personen vermeerderde met 28 pet. De Rooms-Katholieken vormen 40,4 pet van de totale bevolking tegen 38,5 pet in 1947. Ook het aandeel van de groep zonder kerkelijke gezindte nam toe en wel van 17,1 tot 18,4 pet. Daartegenover staat een terug gang voor de Nederlands-Her vormden (van 31,0 tot 28,3 pet van de gehele bevolking), de Gereformeerden (van 9,7 tot 9,3 pet) en de groep overige kerke lijke gezindten (van 3,7 tot 3.6 pet). gevraagd tot vast in de markt. Dit kwam het Damrak gisteren goed van pas, hetgeen dan ook duidelijk in de koers van deze aandelen naar voren is gekomen. Woensdagavond werd in Am sterdam als hoogste prijs ƒ153 voor de olie-aandelen betaald. Voor Philips gold toen ƒ144, voor Unilevers f 139. Zwitserland nam wat aandelen Philips en Unilevers uit de markt. De vaste tendentie van woensdag voor de hoofdfondsen kon gistermiddag merendeels niet alleen worden gehandhaafd, er werd zelfs nog een schepje bovenop gedaan. Gedurende de gehele beursduur bleef de handel in vrijwel alle hoeken van genoemde hoofd fondsen kalm. In de scheepvaarthoek was de stemming goed prijshoudend tot iets beter met weinig zaken. De leidende cultures lagen verdeeld in de markt. HVA een weinig hoger, daarentegen Deli wat lager. In de staatsfondsenhoek kwamen geen veranderingen ten opzichte van het vorige slotni- veau van enige betekenis voor. In de lokale afdelingen werden aandelen „Cultuurbanken" op 23 geadviseerd tegen een laatst ge dane notering van 28. Deze koersdaling is hoofdzakelijk het gevolg van het faillissement van de dochteronderneming „Plasti- conam Amsterdam N.V.". „Proost en Brandt" werd iets lager ge adviseerd. Het totale resultaat Een Convair F 102 „Delta Dag ger" van het 32e squadron van de United States Air Force, dat op de vliegbasis Soesterberg is ge stationeerd, is woensdagavond op korte afstand van Soesterberg in dichte mist neergestort. De piloot, lste luitenant C. R. Henderson, heeft zich met de schietstoel in veiligheid gebracht en is onge deerd gebleven. Het toestel is terechtgekomen op het terrein van de mobilisatie-opslagmaga zijnen achter de Dumoulin-kazer- ne, op tien meter van een muni tiebunker, en is vernield. Vrij lang heeft een lichte brand in het toestel gewoed. Op het terrein is geen schade aangericht. Vier brandweerwagens van de vliegbasis hebben aan het blus- singswerk deelgenomen. 61). „Gelooft u dat Parker de waar heid spreekt?" vroeg ik. „Over die stoel wel, ja. Maar wat de-rest betreft ben ik nog niet zo zeker. Als u net zoveel met dit soort gevallen te maken zoudt hebben gehad als ik, mijn heer de doctor, zoudt u ook we ten dat ze op één punt allemaal overeenkomen." „Èn op welk punt is dat?" vroeg ik nieuwsgierig. „Alle betrokkenen hebben iets te verbergen." „Ik soms ook?" vroeg ik glim lachend. Poirot keek me onderzoekend aan. „Ik geloof het wel," antwoord de hij toen rustig. „Maar „Hebt u m; werkelijk alles ver teld wat u over die jongeman weet. die Ralph Paton?" Hij glim lachte. toen ik een kleur kreeg. „O. maakt u zich niet bezorgd, ik zal er niet op aandringen lk kom het toch wel te weten." „Zoudt u me niet eens iels over uw werkwijze willen vertellen?" Door AGATHA CHRISTIE vroeg ik haastig, om mijn ver warring te verbergen. „Bijvoor beeld waarom stelde u die vraag over de haard?" „O, dat is heel eenvoudig. U verliet mr. Ackroyd om was 't niet tien minuten voor negen?" „Ja, precies, zou ik zeggen." „Het raam was toen gesloten en gegrendeld en de deur niet op slot. Maar toen het lichaam om kwart over tien gevonden werd, was de deur op slot en stond het raam open. Wie heeft het open gezet? Het ligt' voor de hand dat alleen mr. Ackroyd zelf dit kan hebben gedaan, en dit kan om twee redenen gebeurd zijn; öf omdat het ondraaglijk warm was in de kamer (maar dat was het niet, want Parker heeft ons ver teld dat het vuur bijna uit was), óf omdat hij iemand langs die weg heeft willen binnenlaten. In het laatste geval moet dat iemand geweest zijn die hij goed kende; hij was toch juist zo ongerust geweest over dat raam?" „Het lijkt inderdaad heel een voudig," zei ik. „Als men de feiten maar me- tl odisch rangschikt is alles een voudig. Laten we ons nu verdie pen in de persoonlijkheid van die late bezoeker. Alles wijst er op dat degene, met wie mr. Ackroyd om half tien heeft zitten praten, dezelfde is als degene, die door hem via het venster werd bin nengelaten en hoewel miss Flora verklaard heeft haar oom later op de avond nog in leven te heb ben gezien, kunnen we het mys terie niet oplossen vóór we weten wie die bezoeker was. Misschien is het raam na zijn vertrek open blijven staan, zodat de moorde naar zich gemakkelijk toegang tot de kamer kon verschaffen misschien ook is lij zelf nog eens teruggekomen.Ah, daar heb ben we de kolonel weer!" Kolonel Melrose kwam monter binnenstappen. „We weten nu waar dat tele foongesprek met dr. Sheppard vandaan kwam. Gisteravond om kwart over tien werd hij opge beld vanuit een publieke tele fooncel op het station van King's Abbot. En de nachttrein naar Li verpool vertrekt om 10.23!" HOOFDSTUK VIII. Inspecteur Raglan is zeker van zichzelf. We keken elkaar aan. „U hebt op het station zeker al geïnformeerd?" vroeg ik. „Natuurlijk, maar dat is onbe gonnen werk, vrees ik. U kent dat station." Ik kende het inderdaad. King's Abbot mag dan een dorp zijn, het station is een belangrijk knooppunt van spoorwegen. De meeste sneltreinen stoppen er en er is een groot rangeerterrein. Er zijn twee of drie telefooncellen. Op dat bewuste tijdstip komen er drie treinen vlak na elkaar bin nen; ze hebben alle drie aanslui ting op de expresse-trein naar het noorden, die om 10.19 binnen komt en om 10.23 weer vertrekt. Het is dan altijd een drukte van belang en de kans. dat één be paalde persooon zou zijn opge merkt, terwijl hij opbelde of ter wijl hij in de trein stapte, is al heel klein. „Maar wat ik nog steeds niet begrijp," zei Melrose, „is, waar óm dr. Sheppard werd opgebeld, 't Lijkt me zo zinloos." Poirot verzette behoedzaam een Chinees beeldje op een van de boekenkasten. „Toch kunt u gerust aannemen dat het wel degelijk zin had," zei hij over zijn schouder. „Begrijpt u dan wat de bedoe ling daarvan geweest kan zijn?" „Als we dat weten, zijn we heel dicht bij de oplossing. Dit is een eigenaardig en buitengewoon interessant geval." Er was een vreemde klank in zijn stem: ik had het gevoel dat hij het gebeurde vanuit een ge heel eigen gezichtshoek bekeek, maar hoe kon ik me niet inden ken. (Wordt vervolgd.) van deze maatschappij zal iets bij dat van het voorgaande jaar ten achter blijven. Voor de aan delen van „beleggingsmaatschap pijen" bestaat de laatste tijd zeer grote belangstelling. Woens dag bijvoorbeeld ging in aan delen „Inter-Unie" voor nomi naal ƒ1.135.300 om. De eerste verhandeldag van claims Steen fabriek „Udenhout" bracht een adviesprijs van ƒ30 per claim, neerkomende op 164 procent voor een nieuw aandeel. Aan delen van de beleggingsmaat schappij „Unitas" werden iets lager geadviseerd. Deze maat schappij stelt een onveranderd dividend voor van ƒ14. Vorig jaar werd tevens nog 5 procent in agio-aandelen gegeven. Hier op had de beurs ook voor het lopende boekjaar gerekend. Beursindices 11/12 12/12 13/12 Int. conc. 458.9 463.4 465.4 Industrie 321.3 322.4 321.9 Scheepvaart 131.0 131.5 132.1 Banken 250.9 249.7 251.8 Handel, enz. 150.1 150.6 150.5 Algemeen 342.9 345.2 346.3 Nabeurskoersen AKU: 403—406 (406% Kon. Olie; 152.50 gl—153.90 (153.00) Philips: 140 gb—142.50 (142.60) Unilever: 137—137.50 (137 90) Hoogovens: 561 (5671/!) Stemming zwak. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.06—10.16, Ca nadese dollar 3.31—3 36, Ameri kaanse dollar 3.57'/23.61'A, Franse frank (100) 73.15—73.65. Belgische frank (100) 7.20—7.25 Duitse mark (100 89.70—90.2o! Zweedse kroon (100 69.05—70.05, Zwitserse frank (100) 83.30— 83.80, Italiaanse lire (10.000) 57.0059.00, Deense kroon (100) 51.5052.50, Noorse kroon (100) 49.7550.75, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92'/2—14.02'A, Por tugese escudo (100) 12.55—12.70. Spaanse peseta (100, gr. couo.) 5.95—6.10 De Westduitse veiligheidsdienst heeft de afgelopen dagen negen Oostduitse agenten aangehou den, die tot taak hadden ge gevens te verzamelen omtrent de Britse en Amerikaanse strijd krachten en de grote chemische fabrieken. Dit is donderdag door het bureau van de federale pro cureur-generaal in Karlsruhe bekend gemaakt. De agenten waren werkzaam geweest in de staten Noordrijn- WeStfalen. Rijn-Palts en Würt- tenberg. Zij werkten in drie groepen en hadden een speciale opleiding in Oost-Duitsland ge volgd. Twee van de groepen ont vingen hun instructies via de radio van het Oostduitse minis terie voor staatsveiligheid. Bij de arrestaties waren ook „tal rijke instrumenten" in beslag genomen. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt met het oog op het feit, dat het onderzoek nog niet is voltooid. Bij een gasontploffing in de Saksen-mijn bij Hamm, in West- falen, zijn donderdag zes mijn werkers om het leven gekomen en vijf gewond. De ontploffing deed zich voor op een diepte van 1150 meter. Op 9 maart van dit jaar «ritte ten ontploffing In de zelfde mijn 31 slachtoffers.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5