Voorschotten aan gemengde bedrijven Opzienbarend „misverstand,, onder de Russen in Genève Eric de Noorman - Het Wolven jong Landbouwprijs-indexcijfers MAANDAG 10 DECEMBER 1962 DE VRIJE ZEEUW Pag. 3 Druppel op een gloeiende plaat RAKETTEN EN VEILIGHEID KENNEDY ACHTER STEVENSON Vrijwel algemeen is de vaste commissie voor Landbouw en Visserij uit de Tweede Kamer van mening, dat een feitelijke leniging van de acute financiële nood op vele gemengde bedrij ven in 1962/63 bepaald niet be reikt kan worden door de be schikbaarstelling van voorschot ten van duizend gulden. Van ver schillende kanten werd zelfs ge sproken van „een druppel op een gloeiende plaat". De commissie deelt dit mee in haar voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegroting lyb2, waar in voor het verlenen van aeze voorschotten een bedrag van 25 miljoen wordt aangevraagd. Eén van de redenen waarom de minister geen toeslagen wil geven is, naar hij in zijn memo rie van toelichting heeft meege deeld, dat hij elke schijn van strijdigheid met E. E. O.-ver plichtingen wil vermijden. Voor „vele andere leden" is dit aanleiding om op te merken, dat het verlenen van renteloze voor schotten het geven van een rechtstreeks rentesubsidie aan de betrokken bedrijven inhoudt. Waaruit put de minister de zekerheid, dat dit wel in over eenstemming is met de E. E. G.- verplichtingen? En hoe is de situatie, wanneer men in betekenende mate zou moeten overgaan tot kwijtschel ding van verleende voorschot ten? Heeft de minister zich er van tevoren van vergewist dat zijn opvattingen gedeeld worden door de Europese commissie? Indien de minister deze vraag bevestigend zou kunnen beant woorden, moet daaruit dan wor den geconcludeerd dat het ge rucht als zou de Europese com missie van de door de minister aanhangig gemaakte plannen inzake ae oprichting van een ontwikkelings- en sanerings fonds via de radionieuwsdienst van het A. N. P. op de hoogte zijn gesteld, onjuist is? Het antwoord isaangezien de regering na amper beraad heeft besloten géërt toeslagen toe te kennen Waarbij beleidsover wegingen. mede verband hou dend met de E. E. G., in deze bepalend zijn geweest heeft de minister ook geen overleg met de Europese commissie ge pleegd. Zeer vele leden hebben er be zwaar tegen, dat alleen de op zandgronden gelegen bedrijven, kleiner dan 15 ha, voor de voor schotten in aanmerking komen. Zij noemen enkele cijfers over uitkomsten van weidebedrijven en pleiten ervoor, ook deze be drijven in de regeling te betrek ken. De verliezen op bedrijven groter dan 15 ha zijn niet ge ringer dan die op de kleinere bedrijven, zo leiden zij uit deze cijfers af. De minister erkent dat ook op een aantal bedrijven buiten het zandgebied de bedrijfsüitkom- sten dit jaar minder gunstig zijn geweest. Een maatregel als cie onderhavige dient echter een uitzondering te blijven en daar om heetf hij gemeend, de voor schotverlening tot het zandge bied te moeten beperken. Ook ten aanzien van het criterium betreifende de bedrijlsgrootte geldt dat ergens een grens ge steld moet worden. Van de gro tere bedrijven kan gesteld wor den, dat er meer gelegenheid is geweest een zekere weerstands- Kracht te ontwikkelen. RUIM 22.000 AANVRAGEN VOOR VOORSCHOTTEN Volgens nog' niet-definitieve cijfers zijn er 22.100 aanvragen ingediend voor de voorschotten van duizend gulden, waarmee de regering de boeren op de ge- Naar nader bekend is gewor den, heeft bij de donderdag op de basis tape Canaveral geno men mislukte proef met 'n nieuw type Polaris-raket het systeem om per radiosigraal een fout- gaande raket terstond te vernie tigen, gefaald. Een groot gedeel te van de raket kwam ruim twee honderd kilometer ver in de At lantische Oceaan terecht. Een functionaris zei: „Als dat stuk de tegenovergestelde richting had gekozen, hadden we niet anders kunnen doen dan bidden dat het niet op een bewoond gebied te rechtkwam. Naar gemeld wordt is men nu doende met een herziening van de veiligheidsmaatregelen. De mislukking van donderdag was de zesde in een reeks van evenveel proeven met de Pola- ris-A-3 die op vaste brandstof werkt en voor gebruik van on derzeeboten af is bedoeld. De ra ket geraakte uit de koers nadat de tweede trap was ontbrand. Zij had geen atoomkop. Links boven; Het Koninklijk Paar en de vier Prinsessen tijdens de dienst in de Nieuwe Kerk in Delft Links onder: Prinses Armgard, Prins Felix van Luxemburg, Prinses Alice, gravin van Athlone, Koning Olaf van Noorw egen, en Koningin Fa- biola en Koning Böudewijn van België tijdens de dienst in de Nieuwe Kerk Rechts boven: Nadat de baar uit liet paleis Lan ge Voorhout in Den Haag was gedragen, verliet H. M. Koningin •Juliana het paleis Rechts onder: Terwijl de kist Van de trappen van de grafkelder wordt afgedra gen, volgen de leden van de Ivo- rede, die Tsarapkin op de ont- mnklijke Familie de baar Een Sowjetrussische woord voerder heeft vrijdag in Genève nogal wat verwarring gewekt door eerst mee te delen, dat de Rus Tsarapkin op de ontwape ningsconferentie het aanbod had gedaan, dat internationale we tenschapsmensen toegang zou den krijgen tot de onbemande seismografische stations op Russisch grondgebied en daar na zijn woorden in te trekken met de mededeling, dat het alle maal een misverstand was. De betrokken woordvoerder, het lid van de Russische delegatie Ros- jine, had op een persconferen tie passages voorgelezen uit de wapeningsconferentie zou uit spreken. Later zei hij tot ver- mengde zandbedrijven wil hel pen in hun acute moeilijkheden. Minister Marijnen deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het desbetreffende wetsontwerp. Per provincie is het aantal aan vragen als volgt verdeeld: Gel derland 4500. Overijssel 5100, Noord-Brabant 8200, Limburg 1500, Drenthe 1150. Friesland 950. Groningen 400, Utrecht 230, Zeeland 35, Noord-Holland 30 en Zuid-Holland 5. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Stati stiek bedroeg het algemeen land- bouwprijsindexcijfer in oktober 100 tegen 97 in september, f1949/ '50 1952/'53 100.) Ten op zichte van oktober 1961 is dit vier punten lager. Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten onderging slechts een geringe verandering: het steeg met 1 punt tot 111. Ver geleken met de overeenkomstige maand van het vorig jaar (112) daalde het met 1 punt. Het groepsindexcijfer voor veehouderijprodukten liep met 3 punten op tot 97. Tegenover la gere prijzen voor vlees stond een hogere voor eieren en melk. Ten opzichte van oktober 1961 (102) daalde het groepsindex cijfer met 5 punten. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren daalde met 1 punt tot 158 als gevolg van de lagere prijzen voor kunstmest stoffen. Het ligt 9 punten hoger dan in oktober 1961. slaggevers, dat de gedeelten van de rede betreffende de toelating van een internationale weten schappelijke commissie tot de seismografische stations de zogenaamde zwarte dozen wa ren vervallen. De kwestie van vrije toelating tot een bediening van de zwarte dozen op Sowjetrussisch grond gebied is bij de Sowjet-leiders in bespreking geweest, maar er is nog geen beslissing over geval len, zo zei hij. In de passages van de rede die niet waren uitgesproken had Tsarapkin, zo had de woordvoer der tevoren nog gezegd, het Rus sische aanbod inzake de zwarte dozen „een wezenlijke poging" van de Sowjet-Unie genoemd om verandering te brengen in de on verzoenlijke houding van het Westen. De Amerikaanse afgevaardig de Dean herhaalde dat zijn re gering bereid is tot bestudering van elk voorstel, dat de Sowjet- Unie betreffende de befaamde „zwarte dozen" zou willen doen. Hij voegde hier echter aan toe dat de Amerikaanse geleerden niet over gegevens beschikken, waaruit zou blijken dat geheel kan worden gebroken met het stelsel van bemande controle- stations. Het blijft ook nood zakelijk dat voorzieningen wor den getroffen voor enkele ver plichte inspecties op plaatsen, waarvan men denkt dat er mo gelijk kernwapens tot ontplof 82. Aangezien ze het lief=t zo ver mogelijk uil de buurt van „Skap- ti's bureht willen blijven en zo bovendien de landstreek niet vol doende kennen, besluiten Eric en Svein, regelrecht noordwaarts te gaan, tot aan zee en dan de kust te volgen tot ze de baai waar hun drie schenen lissen, bereikt heb ben. Zoveel mogelijk vermijden ze de begaande paden en zelfs de lueht van een houtvuurtje is al voldoende, om hen met de grootste benoedzaamheid een omweg te laten nemen, want een ontmoeting met de bewoners van deze barre streek komt hen nu al helemaal niet.van pasIedere minuut telt en zouden ze mensen tegen komen, dan is het feit, dat ze haast hebben al voldoende om hen verdacht te maken Zo trekken ze enkele dagen, ge deeltelijk ook 's nachts, voort: in een duinpan hebben ze hun dorst kunnen lessen, maar de honger knaagt meer en meer, hetgeen hun stemming er nie< beter op maakt... „We zijn er bijna, Sveintje", fluistert de Noorman, wanneer ze op oen heldere avond een duin be klimmen, voor een blik over zee... „Klik die landtong daar, daarachter liggen de schepen Svein gromt tevreden en grijnst bij de gedachte aan deenorme maaltijd waar hij nu binnenkort aan beginnen kan Maar van deze stemming blijft, niets over, als ze vanaf 't duin de baai kunnen overzienwant van hun drie schepen is geen spoor meer te bekennen fing zijn gebracht. Do ontwapeningsconferentie heeft overeenkomstig het be paalde in de resolutie, welke 6 november j.l. door de algemene vergadering werd aanvaard, een verslag over het verloop der be sprekingen opgesteld, dat van daag aan de assemblee zal wor den aangeboden. Volgens een Amerikaanse woordvoerder wordt hierin onder meer verklaard: „Het is in de korte periode van twee weken, die verstreken zijn sinds de her vatting van het ontwapenings- overleg, niet mogelijk geweest overeenstemming te bereiken over een staken der kernwapen proeven". Aan het verslag is onder meer een samenvatting gehecht van voorstellen, die door de zeven neutrale landen, die aan het overleg hebben deelgenomen, werden gedaan om de ontstane impasse te doorbreken. Deze zeven staten zijn: Zweden, Bra zilië, Ethiopië, Egypte, Mexico, Nigeria en Birma. President Kennedy heeft aan Adlai Stevenson, de Amerikaan se permanente vertegenwoordi ger bij de V. N., geschreven dat hij het volste vertrouwen in hem heeft, dit naar aanleiding van geruchten dat Stevenson moge lijk zijn post zou moeten opgeven omdat hij wat betreft do blok kade van Cuba een te zachte hou ding zou hebben aangenomen. Kennedy schreef; „Dat wij de kerndreiging van Cuba uit de weg hebben geruimd is het beste bewijs van de wijsheid van onze politiek en do uitvoering daai- van waarin gij zulk een actief aandeel hebt gehad." BEROEP OP RUSSISCHE CHIRURG De Deense ouders van de drie jarige Anita Hegelund Jensen hebben een Russische chirurg opnieuw verzocht hun kind ..een nieuw hart" te geven. Zoals al eerder gemeld werd heeft het meisje een gevaarlijke hartafwij king. De ouders hebben hun hoop gevestigd op de Russisfche professor Wladimir Demokhov uit Moskou, die onderzoekingen over harttransplantatie verricht. Professor Demikhov zei vrij dag in Moskou, dat het Deense meisje eerst aan een grondig on derzoek moet worden onderwor pen. „Wij kunnen wel op dieren experimenteren, doch op een menselijk wezen is dit ontoelaat baar", aldus de Russische chi rurg.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3