PROVINCIAAL NIEUWS Afscheid van Prinses Wilhelmina £§8 Voo geme HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AGENDA De moord op Roger Ackroyd DE VRIJE ZEEUW XIAANDXC'10 DECEMBER 19(62 Flat 500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Flat 11CO 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- ■B TERNEUZEN OTHENE Druppel i rngina 2 (Vervolg van pagina 1.) Dit heeft zij ervaren, toen zij met vreugde ging arbeiden aan die nieuwe taak, alle mensen tot Christus te brengen. Wat was ze blij, dat zij jonge ren zag zoeken naar eenheid, als zij met anderen samen Avond maal kon vieren. Wat zou zij graag de ver scheurdheid van Christus' Kerk ongedaan hebben gemaakt en de ene kudde onder do ene Herder reeds hier op aarde hebben ge zien. Zo had de zending haar gro. te belangstelling: de hele wereld moet immers van Christus horen. Kerkelijke en onkerkelijke men sen moet het heil geboodschapt: want er is heil, redding, behoud. Eens wordt het; ,,Zic Ik ben met U" volkomen, als de Heer een mens die Hem gelooft tot Zich roept, want dan roept Hij die mens tot Zijn volle gemeen schap. Nu is het ook duidelijk, waar om deze bijzetting geen droeve begrafenisplechtigheid kan zijn. Het jubelt van leven: Jezus leeft en wij met Hem. Ons overglanst naar een woord van de Prinses de zon van Pasen. Maar het is „Opstan ding". Eraan vooraf ging dood, pijn, kwelling, benauwdheid, angst. Daarom is dit getuigenis van vreugde zo ontzaglijk belangrijk voor allen die in nood zijn. Als straks naar de wens van de Prinses een vers van Psalm 72 wordt gezongen, is het uit de oude Koningspsalm van Israël. Maar de koning David zong in deze Psalm van de grootste aller Koningen, wat in Jezus Christus, de Vredevorst, is vervuld. Kerstfeest nadert. Straks klinkt de boodschap: „U is een Heiland geboren". Maar als de engel dit bood schapt zingt het engelenkoor: „Ere zij God". Wij zijn dankbaar voor Gods leiding, die in het leven van Ko ningin en Prinses Wilhelmina haar en ons is gegeven en de lof en dank ervoor gaat boven de aarde uit tot Hem, Die haar leven heeft geleid en Die voor haar stierf en haar doet leven bij Hem. Nu roep ik U op, gij allen, die hier in de Nieuwe Kerk zijt. en heel Nederland en allen die deze dienst volgen, om het getuigenis van Prinses Wilhelmina niet in de wind te slaan. Ik roep U op, ook te buigen voor de Koning der Koningen en Heer der Heren. Die in Zijn on eindige liefde Zijn Zoon gaf, om mensen in nood blij te maken. Laat los Uzelf, los, waar ge ook op steunt, los Uw zonden en hoort van Uw eigen hart de levensboodschap: Ik ben met U. God heeft zo groot geduld met ons, laten wij Hem niet laten no digen. Als gé hoort, Hij is er. In de schaduw van de dood is een Herder Die leidt tot het Licht". Dan is de dood de ingang tot het leven. Dit is ook de troost die we nu nodig hebben. Dit geldt bijzonder voor haar dochter en haar gezin. Ik herhaal de woorden van Uw koninklijke moeder: Wat een voorrecht, zulk een moeder gehad te hebben'. En als het verlies diep gevoeld wordt, ruist de troost, ons toe: Christus blijft. Zij is geborgen bij haar Heer. En Hij zegt tot ons: Zie, Ik ben met U al de dagen tot de volein ding der wereld. Amen. Na het gezamenlijk zingen van „Christus onze Heer verrees' las de Waalse hofprediker ds. G. I. P. B. Forget in het Frans uit het twintigste hoofdstuk van het Evangelie van Johannes de verzen 11 tot 18 voor, waarin verhaald wordt van de opstan ding en de eerste verschijning aan Maria Magdalena met on der andere de woorden: „Ik vaar op naar mijn Vader en uw Vader, naar mijn God en uw God." Na dien weerklonk het „A toi la gloire" door het bedehuis, dat was getooid met duizenden witte bloemen op een ondergrond van bladplanten in grijze, groene, donkerrode en okergele tinten. Na de predikatie van ds. Ber- kel klonk de geloofsbelijdenis van Nicea uit het jaar 325 na Christus. Twee coupletten van het Wil helmus werden daarna samen gezongen, namelijk „Mijn schild ende betrouwen" en „Oorlof mijn arme schapen". Vervolgens ging ds. Forget voor in gebed. GEBED Ds FORGET. „Wij bidden samen. Geef stilte in onze harten, o Heer, opdat al hetgeen wij U vragen in dit ge bed door U ingegeven zij. Want bidden is eerst U ontmoeten en U aanhoren. Maar in onze nood, in onze zwakte, staat gij ons toe U aan te roepen en te leunen op U. Aldus wenden wij ons tezamen tot de bron des levens op het ogenblik dat de dood voorbijgaat. Want wij laten de stoffelijke res ten van een zeer geliefde moeder, vorstin en Christin heengaan naar de plaats van haar laatste rust. Onze geesten zijn ontroerd en onze zielen bedroefd. Geef ons Uw troost en Uw vrede, bevestig ons in dit ogenblik stevig op de rots van Uw Evangelie. En be waar ons in Uw genade, zoals Gij haar hebt beschermd, geïnspi reerd, gesteund, en behouden. Wij zijn tezamen rondom deze ltaar, gekomen van zeer verschil lende einders, maar allen Uw kin deren. De smart verenigt ons, maar ook en vooral de hoop en het geloof. Zie, Heer, daar is eerst dit ge zin, h.et Koninklijk Gezin tier Ne. derlanden. Een moedor is inge slapen. In de dagen der jeugd ge lijk in de dagen des ouderdoms, in de dagen der sterkte gelijk in de dagen der beproevingen is zij standvastig gebleven, evenals de telgen van het oude en edele ge slacht, waarin zij U heeft ge- dend. Evenals de voorouder die terecht de Vader des Vaderlands wordt genoemd, en op wie zo wondei oaarlijk het woord uit de Heilige Schritt van toepassing is: „Vv ant bij bleef standvas.ig, als ziende de Onzienlijke". Evenals de zachtmoedige en reine Koningin Emma, uie als eerste het kind, dat Vorstin werd, het onvergelijKelijke gezelschap liet kennen van de Meester van net Evangelie, dank zij wie iedere gelovige, zells in de donkcisle aagen kan zeggen: „Ik ben met alleen, want ue Vader is met mij". wij vragen U tezamen, heel de rijkdom van Uw troost te gunnen aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden en aan heel net "koninklijk Gezin. Met hen dan ken wij U, dat Gij ons vergund hebt te weten, dat er in het nart der natie een moeder was, een veeleisende, maar rechtvaardige en ware moeder, waardig om lei ding te geven, omdat zijzelvo ge leid werd door U. Heer, indien cr enige troost is in de liefde, doe dan aan hen die dc afgestorvene bewenen, heel de lietde voelen van het Nederlandse volk. Want rondom het koninklijk Gezin, dit weten wij, is als een lichaam rondom één hart, het volk van dit land. En het is dit volk dat tot U bidt en U dank en hulde brengt omdat Gij het zoveel hebt gege ven sedert de verre dagen waar in Gij door de bevelen en de be loften van Uw Woord, het ge slacht Oranje hebt geroepen om in dit land Uw kudde te leiden; dit volk, dat ondanks de droefe nis van heden zich erover ver heugt Konitsgin Wilhelmina te heboen gekend, te hebben ge volgd, te hebben gehoorzaamd, zodat het zich verneugt en U dank brengt omdat het in ver trouwen haar, die Gij tot haar op. volging hebt geroepen, kan vol gen. En dit volk van Nederland, dat stil is in erkentelijkheid en toe genegenheid, is niet alleen. In een wereld waar de wetenschap doet duizelen en die door voorspoed wordt verdwaasd, in een wereld waarin de oorzaak van tegenstel lingen en geschillen zich verme nigvuldigen, komen hier naties bijeen en tot elkaar. Naburige en verre volkeren komen hier getui gen van hun eendracht in rouw en hoop. Wat de wijsheid van de wereld niet kan. dat doet de dwaasheid van het Evangelie. Mensen, gemeenschappen, ras sen, zeer verschillende in cultuur en tradities, zelfs en vooral in godsdienstige tradities, buigen zich tezamen boven deze baar. Zij hebben het getuigenis gehoord van haar die, meer dan alle an dere dingen, Christus heeft wil len plaatsen in het middelpunt van heel haar leven. Zij brengen U hulde door haar te eren, die niet meer van deze wereld is en hun aanwezigheid is als het voor spel voor de dag, waarnaar zij, die van ons heengegaan is, in haar wensen en gebeden zozeer heeft gehaakt, de dag waarop de wereld aanvaarden zal Uw vrede te ontvangen en waarop in Jezus' naam iedere knie zich zal buigen, in de hemelen, op aarde en onder de aarde en waarop iedere tong belijden zal dat Jezus Christus de Heer is. Heer. hoe zouden wij in dit ogenblik van inkeer niet denken, hoe zouden wij niet tot U spre ken van dit volk of van deze vol keren, die nog verdeeld en ge kwetst. worden door menselijke grenzen, hoe zouden wij niet uw volk begroeten, Uw onmetelijk en onzichtbaar volk, het volk, dat door bepalingen noch grenzen kan worden bedwongen, dat door geen enkele leerstelling kan wor den bedwongen, dat door geen enkele leerstelling kan worden afgebakend, het volk dat Jezus van den beginne af heeft gekend en liefgehad, en dat Hij ook heeft doen liefhebben door Zijn diena res, Koningin Wilhelmina. Daar zijn zij, stil en dankbaar, al diegenen met wie zij één heeft willen zijn in liefde en geloof. Jeugd van de wereld, ongeruste en bedreigde jeugd, vurige en ge kwelde jeugd, onafzienbare leger scharen van lijdenden, armen, vervolgden, slachtoffers van eco nomische conflicten of van ras sentegenstellingen, dolend en op gejaagd. gevluehten. verstrooi, den, met verborgen zwakten maar ook met verborgen krach ten, onbekenden, bezocht door het grote onbekende; verant woordelijke Christenen, verlan gend de eisen van hun arbeid te doen stroken met de geboden van het Evangelie; zendelingen en ge tuigen van overal, al deze hebben een plaats gehad in het gebed en in de liefdevolle, waakzame en actieve zorg van Koningin Wil helmina. Zij danken U dat Gij, door het leven en het werk van de grote vriendin die zij bewenen, de stra lende troost van de zaligsprekin gen levendiger en werkelijker hebt gemaakt: „Zalig die honge ren en dorsten naar de gerech tigheid. want zij zullen verzadigd worden". Heer, wij weten dat ons leven geen enkele zin zou hebben in dien het niet gericht was naar Uw leven. Wij weten allen dat wij vergeefs zouden werken, dat wij vergeefs zouden zoeken, dat wij vergeefs zouden liefhebben, dat wij vergeefs zouden wenen, als aan de einder vaii al onze wegen niet Uw Koninkrijk was. Dat leert Gij ons en blijft Gij ons leren door het eeuwig Evangelie. Gij doet het ons ook weten door de wondere macht die Gij heeft aan Uw kinderen. Gij hebt het ons doen welen en gij zult het ons steeds doen weten door haar, wier lichaam gaat slapen aan de zijde van haar gemaal, van Prins Hendrik, wiens goedheid nog straalt in de herinnering van ve len, in deze aarde waarin reeds zovele grote dienaren rusten; wier lichaam gaat slapen tot aan de Opstanding, maar wier geest blijft in diegenen, die op Uw trouw en Uw genade bouwen en die, wachtend op het uur van het gpote wederzien, beloven „Ik zal handhaven". Ds Forget eindigde dit gebed met het uitspreken van het ..On ze Vader". De gemeente zong tenslotte Wees gegroet gij eersteling der dagen". Dan viel een diepe stilte in de kerk. De chef van het militaire huis begaf zich naar de katafalk en nam het kussen met het grootkruis van de Militaire Wil lemsorde van de kist. De dragers namen dezz daarna opnieuw op de schouders. Langzaam schreed een korte stoet, voorafgegaan door de grootofficier mr. W. C. baron Snouckaert van Schau- burg, de commissaris van de koninklijke grafkelder burge- meestr D. de Loor en de hofpre dikers naar de trappen van de grafkelder van het Huis van Oranje. Alleen de koninklijke familie volgde. Aangekomen bij de trappen stelden zij, die voor de kist liepen zich aan weerszij den van de ingang op. Slechts de Koningin, de Prins en vier Prin sessen volgden de kist naar be neden. Terwijl zij daar toefden en witte bloemen strooiden zong dc gemeente een door de Konin gin uit het Noors vertaald lied „De zon schijnt in mijn ziel". Nadat de Koningin, de Prins en de Prinsessen, zichtbaar ont roerd, weer naar hun plaatsen waren teruggekeerd, werd de dienst besloten met het zingen van het elfde vers van Psalm 72, luidende: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. Men loov' Hem vroeg en spa! De wereld hoor' en volg' mijn zangen. Met amen, amen, na Tenslotte geleidden de hofpre dikers, de burgemeester van Delft, de hofmaarschalk, de eer ste stalmeester, de grootmeester en de chef van het militaire huis de leden van de koninklijke fa milie, de groothertogin en de prins van Luxemburg, de konin gen van Noorwegen en Dene marken, het Belgische konings paar en de andere vorstelijke gasten naar de uitgang van de Nieuwe Kerk. Met hofauto's werd teruggereden naar Huis ten Bosch, waar de lunch ge bruikt werd. Nadat ook de leden van de Nederlandse en buiten landse hofhoudingen vertrokken waren, stroomde do kerk lang zaam leeg. Nadien begon het eerste défilé van belangstellen den door de kerk. DE KONINGIN ZAL MET KERSTMIS OVER HAAR MOEDER SPREKEN Het particulier secreta riaat van de Koningin heeft zaterdag meegedeeld dat H. M. de Koningin voorne mens is met Kerstmis voor de radio over haar moeder te spreken. sunroof Export Geheel compleet, inci. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e d. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand november. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 290 277.411 Geschut afvaart 284 277.837 Gelost of geladen te: Terneuzen Terneuzen (rede) Sluiskil Sas van Gent 62 6 11 4 34.263 55.840 23.970 1.073 Importrlce: J.Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam AFNEMENDE WIND Met stormachtige noordwcsre lijke winden werd zondag polaire lucht over de Noordzee naar WestEuropa aangevoerd. Daarin zullen vandaag naast enige op klaringen opnieuw enkele buien voorkomen. De noordwester gaat geleidelijk afnemen, zal aanvan kelijk langs de kust n0g krachtig waaien, maar wordt in het bin nenland overwegend matig. De temperaturen, die zondagmiddag tot 6 a S graden opliepen, zullen vandaag lager blijven. WEEWOT medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder zacht. Opklaringen, maar ook af en toe buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Tot matig of krachtig afnemende noordweste lijke wind. Over het algemeen lagere middagtemperaturen. MAANDAG 10 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert t Walsoorden v.m. 0.2S 1.03 1.43 1.53 n.m. 12.46 1.21 2.01 2.11 DINSDAG 11 DECU: TER v.m. n.m. Breskens 1.17 1.33 Terneuzen 1.52 2.08 Hansweert 2.32 2.48 Walsoorden 2.42 2.58 ZON MAAN op onder op onder 10 8.36 16.29 16.18 6.49 ïi 8.37 16.29 16.59 8.16 12 8.38 16.28 .17.50 9.25 13 8.39 16.28 18.49 10.24 14 8.40 16.28 19.53 11.11 moderne coiffures dc betere toiletartikelen elektrische ontharing „boutique robtrt" BINNENVAART. Opvaart. Aantal Ton Motorschepen 1744 710.309 Slcepschepen 197 204.419 Sleepboten enz. 296 11.622 Afvaart. Aantal Ton Motorschepen 1585 659.840 Sleepschepen 188 189.091 Sleepboten enz. 296 10.798 Gelost of gela-deu te: Aantal Ton Terneuzen 225 81.087 Terneuzen (rede) 34 42.237 Sluiskil 208 113.149 Axel-Sassing 19 4.710 Sas van Gent 371 130.167 STAKING BELGISCHE HIVIERLOODSEN GEËINDIGD De staking van de Belgische rivierloodsen is zaterdagavond opgeschort. Na een vergadering van de afgevaardigden van de loodsen met de heer Delwaide, schepen van de haven van Ant werpen, hebben de loodsen een bemiddelingspoging van de stad Antwerpen tussen hen cn het departement van Verkeerswezen aanvaard. In afwachting van de afloop van deze poging hebben de lood sen besloten hun actie te beëindi- gen en het werk onmiddellijk te hervatten. FRUIT AANVOER IN ZEELAND WORDT WAT MINDER. Het wordt op het ogenblik wat minder met de aanvoer van fruit op de Zeeuwse veilingen. Er zijn in dit gebied nog wel vrij ruime voorraden, maar deze staan op geslagen in de koelhuizen en de telers hebben geen haast om ze te verkopen, zeker niet in deze tijd nu er overal in het land speciale veilingen worden ge- MAANDAG 10 DECEMBER. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De nacht vóór de gelofte" DINSDAG II DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Mijn dochter Patricia" Hotel „Rotterdam", 8 uur: Voordiacht van de heer W. A. Tiernan over: ..Humor en tra giek in het politiebureau". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. WOENSDAG 12 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Mijn dochter Patricia" HET LIED „DE ZON SCHIJNT IN MIJN ZIEL" Het lied „De zon schijnt in mijn ziel", dat in do Nieuwe Kerk tij dens de bijzetting van Prinses Wilhelmina werd gezongen, is door de Noor Edmund Hewitt ge dicht en door diens landgenoot Sweney getoonzet. Het werd door Koningin Juliana in haar studietijd in het Nederlands ver taald, In „Eenzaam maar niet alleen" heeft wijlen Prinses Wil helmina dit lied opgenomen met een beschrijving van het geeste lijk herontwaken van Noorse ge vangenen, die door tekst en toon getroffen werden. houden, waarop een groot aan bod van fruit is. Om te bereiken dat cr steeds een voldoende ruim aanbod blijft, wanneer er wordt geveild, heb ben de Zuid-Bevelandso veilin gen besloten met ingang van deze week nog maar één fruit veiling per week te houden. In Goes zal dat op dinsdagmiddag om 1 uur zijn. In Krabbendijke op dinsdagmorgen om 10 uur en in Kapelle op woensdagmiddag om 1 uur. Laatste duizend-gulden prijs uitgereikt. De laatste waardebon van 1000,— door de Terneuzense Middenstandsvereniging „Klim op" ter beschikking gesteld in verband met het Sint Nicolaas- feest moest voor de tweede maal door twee gelukkigen worden ge deeld. De-heren M. Romeijnsen. Dahliastraat 114, en C. den En gelsman, Frederik Hendriklaan 3, kregen ieder een waardebon van 500. Zij hadden beiden het getal 836702 ingezonden. Het door de notaris aangegeven getal was 836674. In zijn geheel is de actie een groot succes geweest. Duizenden zegels werden bij de secretaris van „Terneuzen-Klimop". de heer L. Stolk, ingeleverd. Vooral voor de laatste waardebon was de be langstelling zeer groot, gezien het overstelpende aantal zegels dat gedurende de laatste dagen werd ingezonden. AARDENBURG Kreustegging b(j monument in Eede. Om half tien zaterdagmorgen werd in een ijzig koude wind bij het monument in Eede bij Aar denburg, dat werd opgericht ter herinnering aan liet feit, dat daar op 13 maart 1945 H. M. Koningin Wilhelmina na een afwezigheid van bijna vijf jaar voor het eerst de landsgrens overschreed, een krans van witte chrysanten ge legd namens het provinciaal be stuur van Zeeland. Dit gebeurde doop de in Aardenburg wonende leden van Provinciale Staten, mevr. E. van den Broeckede Man en de heer C. van Bellegen. Daarna legde de waarnemend burgemeester van Aardenburg, de heer A, I. Catsman, in tegen woordigheid van de wethouders een bloemstuk namens de g& gemeente Aardenburg. Een aan tal inwoners van deze gemeente legden vervolgens groen en bloe men aan de voet van het monu ment. Onder hen bevond zich de „St Baafs" groep van de Neder landse padvinders. OOSTBURG Raadsvergadering De raad der gemeente Oost burg kwam donderdagavond in zitting bijeen. Aan de Zeeuwsche Stichting voor Revalidatie te Middelburg werd op haar verzoek een een malige subsidie van 5 cent per inwoner verstrekt voor de aan koop van het pand Dam 34 te Middelburg. Met de N. V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten werd een rekening-courant overeenkomst gesloten groot ƒ125.000,— voor 1963. B. en W. achtten dit crediet voor Oostburg voldoende. Een voorstel, dat in de vorige vergadering door B. en W. werd teruggenomen, op verzoek van het raadslid A. Terheijde, werd na een toelichting van B. en W. in een uitvoerige nota aanvaard. Het betrof het aantal wekelijkse lesuren voor vakonderricht aan de O. L. school en aan de U. L. O. scholen. Ook werd een leerkracht aan getrokken voor het onderricht nuttige handwerken. Mej. De Windt uit Breskens zal 4 lesuren nuttige handwerken onderrich ten. 25.) ,,'k Heb liever dat de dokter meegaat, als u niet erg vindt, miss Sheppard." zei Flora. Ze kan erg op de man af zijn als dat nodig is. Tact zou in dit geval volkomen aan Caroline verspild zijn geweest. „Ziet u," legde ze uit, ais pleis ter op de wonde. „dr. Sheppard is arts en bovendien heeft hij het lichaam gevonden Hij kan M. Poirot dus meteen alle inlichtin gen geven die nodig zijn." ..Ja." zei Caroline met tegen zin. „Dat begrijp ik." Ik liep een paar keer de kamer op en neer. „Flora," zei ik ernstig, ..neem een goede raad van me aan en meng die detective cr niet in." Flora sprong overeind; het bloed schoot naar haar wangen. „Ik weet heel gced waarom u dat zegt!" riep ze, „maar dat is nu juist de reden waarom ik het wél wil. U bent bang! Maar ik niet. Ik ken Ralph beter dan u hem kent „Ralph?" zei Caroline. „Wat heeft Ralph er mee te maken?" Geen van beiden sloegen we acht op die vraag. „Ralph mag dan geen sterke Door AGATHA CHRISTIE figuur zijn," vervolgde Flora, „en hij mag vroeger een heleboel gek ke dingen gedaan hebben mis schien zelf wel slechte dingen hij zou nooit iemand kunnen ver moorden." „Nee, nee," riep ik uit. „Dat heb ik nooit gedacht." „Waarom bent u dan gister avond naar de „Three Boars" ge gaan?" vorste Flora.. „Toen u nadat ooms lijk gevonden was, naar huis ging?" Even voelde ik me in een hoek gedreven. Ik had gehoopt dat dit bezoek onopgemerkt zou zijn gebleven. Hoe weet je dat?" informeer de ik. .,'t Ben er vanmorgen naar toe gegaan," zei Flora. „Ik had van het personeel gehoord dat Ralph daar logeerde...." Ik viel haar in de rede: „Wist je dan helemaal niet dat hij in King's Abbot was?" „Nee. Ik kon mijn oren niet ge loven. Ik ben er direct heenge gaan en heb naar hem gevraagd. Ze vertelden me en dat zullen ze u ook wel verteld hebben dat hij gisteravond om een uur of negen is weggegaan en niet meer is teruggekomen." Ze keek me uitdagend aan als tartte ze me, hieruit bepaalde conclusies te trekken. Ik zei niets, maar blijkbaar las ze toch iets in mijn blik dat haar niet aanstond, want ze zei heftig: ..Wel, waarom zou hij niet? Hij kan overal naar toe gegaan zijn. Misschien is hij wel teruggegaan naar Londen." „En zijn bagage dan, die hier achter is gebleven?" vreog ik zacht. Stampvoetend viel Flora uit: ,,'t Kan me niet schelen. Er zal heus wel een heel eenvoudige verklaring voor zijn." „En wil je daarom naar Her- cule Poirot? Lijkt 't je niet beter de zaak eerst even aan te zien? Vergeet niet dat de politie Ralph helemaal niet verdenkt. Ze heb ben een heel ander op 't oog." „Maar dat is het juist, ze ver denken hem wel!" riep het meis je half schreiend. „Vanmorgen is er iemand uit Cranchester geko men, een zekere inspecteur Rag lan, een afschuwelijke man, net een wezel. Ik hoorde dat hij van morgen nog vóór mij in de „Three Boars" is geweest; hij heeft alle mensen daar ondervraagd. Hij denkt vast dat Ralph het gedaan heeft." „Als dat zo is zijn ze wel plot seling van koers veranderd, sedert gisteren," zei ik langzaam. „Gelooft hij niet in Davis' theo rie, dat Parker het gedaan heeft?" „Parker stel je voor!" snoof mijn zuster. Flora kwam naar me toe en legde haar hand op mijn arm. ..Alstublieft, dr. Sheppard, laten we nu meteen naar die meneer Poirot gaan. Hij zal achter de waarheid komen, dat geloof ik zeker. „M'n lieve Flora," zei ik op zachte toon en mijn hand sloot zich over de hare. „Weet je heel zeker dat het ons werkelijk om de waarheid te doen is?" Ze keek me ernstig aan en knikte. „U bent nog altijd niet over tuigd," zei ze. „Maar dat ben ik wel. Ik ken Ralph beter dan u hem kent." „Natuurlijk heeft hij het niet gedaan," zei Caroline, die zich met moeite al die tijd stilgehou den had. „Ralph mag dan een beetje verkwistend zijn, hij is een lieve jongen, en zo hoffelijk.' De aanwezigheid van Flora weerhield me ervan Caroline er op te wijzen dat massa's moorde naars heel beleefde jongens wa ren. Aangezien het meisje vast besloten was, gaf Ik tenslotte toe en samen gingen we de deur uit. voordat mijn zuster de gelegen heid had tot verdere uitspraken, beginnend met haar geliefkoosde: „Natuurlijk". Een oude vrouw met een en orme Bretonse muts op deed ons open. M. Poirot bleek thuis te zijn. We werden in een kleine zit kamer gelaten, uiterst vormelijk gemeubeld, en een ogenblik later kwam, mijn vriend van de vorige dag binnen. „Monsieur ie docteur." zei hij glimlachend. ..Mademoiselle." Hij maakte een kleine buiging voor Flora. (Wordt vervolgd Vastgesteld werden de bedra gen. die per leerling voor hot openbaar lager onderwijs wer den uitgegeven. Dit is voor de lagere school ƒ52,49 per leerling per jaar, en voor de U. L. O. school 50,56 pop jaar. Tot zover verliep de raadsver gadering bijzonder vlot, doch agendapunt 14 nam ruim 5 kwartier in beslag. De gebr. Brugge, die aan het Ledelplein te Oostburg een gaia- gebedrijf exploiteren, vroegen de raad ten tweede male om een perceel bouwgrond ter beschik king te stellen voor uitbreiding van de bestaande garage. Daar volgens het uitbreidings plan en het herbouwplan de De- schikbare bouwgrond ter plaatse bestemd is voor 'n openbaar ge bouw, wees het toenmalig colle ge van B. en W. op 1 juni 1960 dit verzoek af. Ook thans zijn B. en W. van mening, dat de be doelde grond niet aan haar be stemming mag worden onttrok ken. Men heeft nl. plannen om een bejaaraentehuis te Oostburg te bouwen. De heer W. F. do Coene stelde na een langdurige discussie, waarin hij met B. en W. van me ning verschilde over de bestem ming van het bedoelde stuk grond, voor om het herbouwplan zodanig te wijzigen, dat het ga ragebedrijf de gevraagde bouw grond voor uitbreiding ter be schikking kan worden gesteld. Hij meende, dat de plaats zo midden in het centrum vanwege de drukte volkomen ongeschikt was voor de bouw van een be jaardentehuis. De heer De Coene achtte uitbreiding van het be staande garagebedrijf meer in het belang van Oostburg. De heer J. Barendregt was een voorstander van het plan om het bejaardentehuis in het centrum te houden. Dc raadsvoorzitter burgemees ter J. L. van Leeuwen was het met deze mening roerend eens, en bestreed de mening van de heer De Coene, dat hiermede niet het gemeentebelang is ge diend. Na een besloten zitting, die ruim drie kwartier duurde, ble ken de meningen niet gewijzigd te zijn. Nadat het voorstel, om het verzoek van de Gebr. Brugge, om ter plaatse de bestaande ga rage te mogen uitbreiden in stemming werd gebracht, bleek alleen de heer De Coene dit ver zoek te steunen. Hij kreeg echter geen steun van zijn mederaadsleden, zodat het voorstel van B. en W. om de bedoelde bouwgrond niet ter be schikking te stellen van de Gebr. Brugge werd aanvaard. Belangrijk voor de openlegging van West Zeeuws-Vlaanderen naar België was nog het raads- bsluit, om medewerking te ver lenen aan de aansluiting weg OostburgStMargriete B. Door een gedeelte van de kas- reserve aan te wenden kan de bijdrage van de gemeente n.l. ƒ11.450 en de afkoop van het onderhoud van 10.444 ineens worden voldaan. Verder zal voor deze weg jaarlijks een extrapost op de toch al krappe begroting worden aangewend. St Nicolaas op bezoek. Evenals vorige jaren kwam ook dit jaar de grote kinder vriend de jeugd van Othene een blijde dag bereiden. Mevr. Dieleman-Harte had reeds enige tijd geleden de klei nen verzameld om St. Nicolaas bij een eventueel bezoek aan Othene op keurige wijze te ont vangen en hem ter begroeting enige toepasselijke liedjes ge leerd, dat blijkbaar bij de jeugd inslag had gevonden, want even nadat St. Nicolaas met Zwarte Piet het Verenigingslokaal be traden, werd hen een hartelijk welkomstlied toegezongen. Uitgenodigd om het podium te betreden, verwelkomde de voor zitter van het gevormde comité, de heer W. de Zeeuw, St. Nico laas, op hartelijke wijze, maar kon toch niet nalaten de goede Sint er op te wijzen, dat hij wel wat „over tijd" was, want hij had zijn bezoek op een vroeger tijdstip aangekondigd. St Nicolaas antwoordde, dat deze opmerking terecht was, maar de schuld lag meer bij Zwarte Plet, die ondeugend was geweest en feitelijk zelf in de zak had moeten worden gestopt. Dit kon echter niet want juist in deze zak zaten de geschenk jes voor de kinderen van Othe ne en dus had St Nicolaas Zwar te Piet maar vergiffenis ge schonken. Terwijl Piet zijn pepernoten rondstrooide liet St Nicolaas de kinderen bij zich komen en gaf allen een geschenkje mede. ter wijl hij hen prees om hun gedrag en vlijt of een berisping sprak tot de ondeugenden, die beloofden op school beter hun best te zullen doen. Onderwijl zongen de kinderen lustig hun liedjes en was het we derom voor velen te vroeg dat deze St Nicolaasviering ten einde was. Maar het zouden geen Noten- naars of Notennaressen zijn ge weest als zij ook niet gedacht hadden aan de zo misdeelde kin deren, waarvoor Mies Bouwman en dokter Klapwijk zulk een lof waardig werk hadden verricht cn zo kon de voorzitter van het co mité, de heer W. de Zeeuw, mee delen dat aan de actie „Open het Dorp" een bedrag van niet min der dan ƒ111,47 kan worden overgemaakt. MAAXDA Vrijwel algemeen commissie voor La Visserij uit de Twe van mening, dat ei leniging van de acu nood op vele gemei ven in 1962/63 bepa reikt kan worden schikbaarstelling va; ten van duizend guld schillende kanten wc sproken van „een een gloeiende plaat" De commissie deel haat voorlopig versi wetsontwerp tot w: de landbouwbegrotin, in voor het verlene voorschotten een 25 miljoen wordt aai Eén van de reden de minister geen tc geven is, naar hij in rie van toelichting h deeld, dat hij elKe strijdigheid met plientingen wil verrr Voor „vele andere aanleiding om op te het verlenen van rer schotten het gevet rechtstreeks rentes; de betrokken bcdiijt Waaruit put de r zekerheid, dat dit v eenstemming is met verplichtingen? En hoe is de situa men in betekenende moeten overgaan tot ding van verleende ten? Heeft de mini van tevoren van vt zijn opvattingen ged door de Europese Indien de minister bevestigend zou ku woorden, moet daar; den geconcludeerd rucht ais zou de Eu missie van de door aanhangig gemaak inzake ac oprichtii ontwikkelings- en fonds via de radioi van het A. N. P. oj zijn gesteld, onjuist Het- antwoord is regering na amper t besloten géén toesl; kennen Waarbij wegingen, mede ve dend met de E. E. bepalend zijn gewec dc minister ook g met dc Europese co: Pleegd. Zeer vele leden he zwaar tegen, dat a zandgronden gelege kleiner dan 15 ha, v; schotten in aanmeii

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2