(/aoe de \Jcauw Zo'n grote meid.... Onze aankopen in december Mechanisering van het huishouden 3 opschrijven, 2 onthouden Nieuwe Nede» landse haarmode rr rr van de week ^VIERDAG 5 DECEMBER 1962 D.E V T\ I f E ZEEUW Pagiaa 7 TERWIJL de couturiers al weer een seizoen op vóüi denken, piekeren wij nog hoe we er in deze winter en vooral met de Kerstdagen en de jaarwisseling modieus, gezellig en toch representabel kunnen uitzien, rekening houdend met onze spulletjes uit de kast. die nog een jaartje mee kunnen en waar we soms ook echt nog geen afstand van kunnen doen. Na de opwindende indrukken van de laatste weken en alle haastige inkopen voor St. Nicolaas, kunnen we weer rustiger winkelen. We wandelen nog een keertje lang.s de Ipl^jÈ^ide étalages van de modemagazijnen en snuffelen wat in een paar modebladen. IET GEMAK DIENT DE VROUW ÖET is zaak gemakkelijk zit tende kleding te kiezen, waar we ons in thuis voelen, zodat we ons zowel in huis als buitenshuis ge makkelijk kunnen bewegen. Een rollje met een vest of jumper vinden we bijna allemaal voor thuis wel het prettigst. Even meer gekleezijn de gebreide twe'e- of driedelige pakjes, en of die nu fijn en dun of grof ge breid zijn, we zijn er modern mee. We zullen onze Franse zusters wel niet zo gauw navolgen om onze gasten in een pantalon- costuum te ontvangen, denk ik. Maar wellicht voelt het jonge, slanke mevrouwtje er wel wat voor? De lange broek wint zeker meer en meer terrein. Niet al leen bij sport en in de vakanties, maar ook als gemakkelijk en warm kledingstuk in huis. Ook kunnen we er ons echt nog wel ,,mooi" in voelen, als we een pantalon van fluweel nemen en er een zijden blouse op dragen. Eenvoud verricht wonderen VOOR 's middags zijn er de japonnen, die heel sober van lijn zijn. met meestal wat hoog aan gegeven taille. Mooie stoften maken de japonnen nóg sjieker en eleganter; dunne wonen stof fen. wol met zijde en zijden crêpe zijn het materiaal van dit seizoen. Als het u staat, neem dan zwart. Hebt u een nieuwe uitgaans- japon nodig? Het is misschien weer het verstandigst een een voudig model te kiezen. Een ja pon met het raffinement van de eenvoud geeft u juist dat slanke en sjieke silhouet waar u naar zoekt. Een diep uitgesneden rug. garnering van gitjes of kraaltjes, is toonaangevend voor 1962. Ook nu zien we weer veel zwart. Maar bent u op een leef tijd, dat zwart u eerder een jaar tje ouder dan jonger maaKt, dan zijn er genoeg beeldige tmten om uit te k.ezen. En u zult zich zeker niet minder modieus voelen. Door de ogenschijnlijke sobere lijn zal ook bij deze japonnen de aandacht des te meer op de stoffen vallen. Enhoe sim peler de coupe, hoe meer u met uw asseccones kunt goochelen. Mantel en tailleur BIJ het aanschaffen van een nieuwe mantel gaan we ook meestal met over één nacnt ijs. De redingote-lijn, die op het eer ste gezicnt misschien wat stijf jes aandoet, is toch wel erg ge- scniKt voor de doorsnee Neder landse vrouw. De verhoogde taille is vaak op geraffineerde wijze aangegeven, voor de for- seien onder ons zijn de mantels met het even getailleerde voor pand en de ruime rug zeker mooier. En welke vrouw heeft niet graag een tailleur? Een tailleur is eigenlijk een onmisbaar ele ment in onze garderobe. Het hangt natuurlijk helemaal van uw persoonlijke smaak at' of u een sportief of gekleed model kiest. Tailleurs met bijpassende mantel of cape zijn hartver- overend. Capes en mantelcapes zijn een heerlijke praktische dracht voor de jongeren. Met al deze gegevens kunnen we onze garderobe na wat wik ken en wegen op de juiste ma nier samenstellen. De vele moge lijkheden die er zijn, kunnen iedere vrouw, hoe groot, hoe klein, dik of slank ze ook is, naar de laatste eis gekleed doen gaan. terwijl ze er toch net ,.dat" in kan brengen, dat haar eigen per soonlijkheid accentueert. De accessoires DENKEN we meteen uit de „zorgen te zijn", als we klaar zijn met het kiezen van een nieuwe mantel en het in orde brengen van onze verdere garderobe, dan hebben we het lelijk mis. Gaat u eens even kritisch na of uw tas wel bij deze nieuwe mantel past, of uw handschoe nen nog mee kunnen en hoe het met uw hoedje staat. Maak een lijstje van wat u denkt nodig te hebben en begin met de meest noodzakelijke din gen aan te schaffen. In overleg met uw gezond verstand en uw portemonnee werkt u het lijstje dan verder in volgorde af. Mis schien kunt u het eens terloops aan uw man laten zien Hebt u wel aan een warme shawl gedacht? Weet u dat lak- i assen erg modern zijn en dat u in brede ondiepe tassen ge makkelijker iets kunt terugvin den, dan in de smalle hoge mo dellen? Hand en handschoenen KOOPT u een sportief hoedje of is het beter dat u een wat gekleder gevalletje neemt? Deze winter speelt bont wel een heel belangrijke rol bij de hoeden- mode. Zo'n bonthoed is flatteus, kan tegen een stootje en is ge makkelijk weer eens anders van model te maken. Nu de mantels een wat kor tere mouwlengte vertonen, is het verstandig een wat langere hand schoen te kiezen. Weet u dat een voering van kunstzijde sterker is dan een wollen voering en dat deze laatste prettiger aanvoelt dan een nylon voeling? Wilt u heel erg duur doen, dan zijn lang vallende handschoenen afgezet met een randje edelbont. het allernieuwste op het gebied van de handschoenenmode. Het is verstandig', de handschoenen zo mogelijk "in de kleur van de schoenen te kiezen. Schoenen en haren EN schoenen? We hebben graag veel schoenen. Ach, dat is geen hebzucht. Dat gaat zo van zelf. We kunnen niet zonder een paar stevige wandelschoenen. Een schoentje met hoge hak is onontbeerlijk en om eens gauw wat boodschappen te doen dra gen we graag een schoen met een wat steviger hakje. En al lopen we op al deze schoenen nóg zo goed. als we thuiskomen glippen we gauw even in een paar gemakkelijke slofjes. Voor kousen kiezen we deze winter een lichte kleur. Wilt u een niet al te lichte tint, waak zeker voor te donkere kousen. U wilt toch echt met de mode mee doen? Houdt u ervan ook eens van haarkleur te veranderen? Zon nige beige en notenbruin zijn op het ogenblik het nieuwste. Voor de lippen kiezen de brunettes déze winter liefst heldere tinten rood en de blondjes zachte tere kleuren. Hebt u alles met zorg gekozen en zijn alle détails (dus ook oor hangers, broches enz.) nauwlet tend op elkaar afgestemd, dan kan het niet anders of u bent zeer modieus en smaakvol ge kleed. BETTY TEELING. (Nadruk verboden.) In Den Haag is deze week tijdens een show de nieuwe Nederland se haarmode 1963 gepresenteerd. Hier twee modellen met de zgn. „Champagne-lijn", welke gelan ceerd is door de groep oorspron kelijke Nederlandse haarmode. De ontwerpers van deze model len zijn J. Gisolf, J. de Vree en H. van Buuren. M*maWDrw-aniM. - EFFICIENCY MAAKT „MEVROUW" CREATIEF REKENEN IS MOEILIJKER DAN U DENKT Meer liefde en geduld bij onvermogen EEN kind dat moeite heeft met rekenen, dient allereerst te wor den aanvaard zoals het is. Dat moet niet alleen gebeuren door de leerkrachten, maar ook door de ouders, die zich met de sommetjes gaan bemoeien. Boze woorden, ongeduld, dreigementen, ergernis ot straffen hel pen niet om verbetering in de resultaten te krijgen; integendeel, ze roepen bij het kind alleen maar emotionele spanningen op, waar door het rekenen nog slechter gaat. Getallen met drie cijfers WIE een kind dat slecht in rekenen is, wil helpen, moet eerst eens op z'n gemak na gaan waar de moeilijkheden nu eigenlijk zitten. De fouten die er gemaakt, worden, kun nen van zeer uiteenlopende aard zijn, heel vaak liggen zij merkwaardigerwijs in het al lereerste rekenbegin. INT onze zonderlinge tijd wordt, een al heel oude menselijke zwakheid steeds meer geaccen tueerd: men koopt artikelen niet in de eerste plaats omdat men ze zo nodig heeft, maar ómdat men door deze aan schaf in maatschappelijk aan zien zal stijgen. Men gaat be paalde produkten beschouwen los van hun praktische beteke nis. Mannen, die van een klei ne, knusse wagen houden, rij den in reusachtige auto's, om dat degenen met wie zij wed ijveren er ook zo'n slee op na houden. Televisie-toestellen worden niet gekocht omdat ..Hilversum" voor zulke dave rende schermprestaties zorgt, maar omdat familie en ken nissen- er ook eentje hebben. Koelkasten dienen niet in de eerste plaats om het eten on bedorven te houden, doch om niet achter te blijven bij de buren. Zo ontstaat bij het aankopen van een pródukt, vooral van duurzame gebruiksgoederen, oen wirwar van strevingen en bewegingen naast en dik wijls tegen elkaar. De ten dens hierin is dat men het ge wenste produkt losmaakt van de oorspronkelijke bedoelin gen. waarvoor het gemaakt is. Iets anders, wat in wezen bij zaak zou moeten zijn, wordt hoofdzaak. Toch is het logisch, dat wij een pook behoren te beschouwen in verband met een kachel alvorens er over te spreken of hij misschien ook niet geschikt is om er onze vrouw mee te slaan. De mechanisering in het huis houden, welke zich de laatste jaren in zeer snel tempo vol trekt, roert het probleem van de statussymbolen ook aan. Koelkast, mixer, wasmachine en elektrische, naaimachine worden echter-niet geprodu ceerd om de buren de ogen er mee uit te steken, doch het zijn middelen om de huishou ding te vereenvoudigen of te verlichten. Techniek moet dienen DE psychologe Céleste Herbe- richs publiceerde onlangs in het pedagogisch maandblad ,,Dux" hierover een interes sante bijdrage. Hierin betoogt zij, dat de huisvrouw meer oog zal moeten krijgen voor de dienende funktie van de tech niek. Al wordt een keuken nog zo met de nieuwste snufjes uitgerust, een huishouden wordt nooit een bedrijf met alleen-maar-zakelijke normen. Drs. Hcrberichs gelooft dat door mechanisatie en efficien cy vooral de creativiteit van dc huisvrouw gestimuleerd wordt. Zij heeft dan des te meer ener gie voor gezellige extraatjes en verrassingen, wanneer do rou tinewerkzaamheden zonder overbodige inspanning ver lopen. Het principe van de arbeids besparing, dat in de industrie altijd heeft gegolden, wordt nu ook systematisch toegepast op de huishouding. Daarbij maakt drs. Herberichs haar lezers duidelijk dat het onzin is te beweren aat huishoudelijke werkzaamheden op een ietwat mytische wijze in verband die nen te worden gebracht met het „wezen" van de vrouw. Zodra er roerend gesproken wordt over vrouwelijke zorg en liefdevolle aandacht, maakt men meestal rare gedachten- sprongen. Is de vrouw, die zelfglanzende boenwas ge bruikt, een minder zorgzame echtgenote dan zij die haar vloeren eerst moeizaam uit wrijft? Doet ze haar man te kort als zij no-iron-hemden voor hem koopt en zodoende het vermoeiende strijkwerk afschaft? Men kan ook zeggen dat een gezin gelukkiger is als de moeder het water bij de pomp haalt inplaats van .het uit de geyser te tappen ...jchtans zet de moderne ma nier van huishouden-doen zich op het moment krachtig door. De stofzuiger heeft de veger- en-'oïik reeds lang vervangen, de volautomatische wasmachi ne heeft de plaats van de was tobbe ingenomen, het diepvries heeft 'een punt gezet achter hel omslachtige inmaakcere- monieel. Al deze technische produkten sparen tijd uit, maar houdt in dat de huis vrouw zich dan de rest, van de dag maar moet vervelen? Drs. Herberichs maakt in haar ar tikel duidelijk, dat het juist de slechte huisvrouwen zijn, die zich dan zullen vervelen. De goede huisvrouw, d.w.z. zij die creatief is, zal de vrijgekomen tijd juist benutten om talloze andere dingen te gaan doen, die men van een huisvrouw, echtgenote en moeder kan ver wachten. MEDISCH CONSULT Jongens en meisjes die al met vrij moeilijke sommen bezig zijn. zals 7 x 9. blijken de allereerste grondbeginse len eigenlijk niet voldoende onder de knie te hebben. Wanneer >.e 63 moeten op schrijven komt er soms 360 op het papier te staan en om dat dat dan een heleboel is, wordt de nul in alle beschei denheid weer weggelaten. Er kan blijken dat een kind nog moeite heeft met het op schrijven van een gewoon ge tal. Onze Nederlandse taal geeft aanleiding tot zulk een verkeerde notitiein de mees te andere talen wordt het ge tal 63 immers zestig-drie" genoemd! Getallen met drie cijfers spreken wij nog ge- kompliceerder uitbij 238 noemen wij eerst de twee, dan de acht en dan weer de drie. Delen met een staart WIE kinderen met reken- stoornissen „bijles" wil geven, moet vaak teruggaan naar een veel eerdere fase van de rekenkunde. Het heeft hele maal geen zin alsmaar door te blijven gaan met staart delingen. als de eenvoudigste beginselen van het cijferen nooit goed begrepen zijn. Beginnen waar het kind is en dat is vaak heel ver terug. Nog onlangs zagen wij een leerling uit de hoogste klasse van de lagere school zuchten over een woiteltrekking. Bij nadere beschouwing van zijn werk bleek dat hij de vieren die hij had opgeschreven voor zevens hield, zo leken die cij fers op elkander als hij ze opschreef. Niet alle kinderen die slecht rekenen zijn dom. Ze behoe ven ook niet allemaal naar een psycholoog. Met tact, met liefde en met veel geduld is er op dit gebied een heleboel te bereiken. De leerkrachten ontbreekt het vaak aan de extra tijd die er voor zo'n kind nodig is, maar zou dat niet iets kunnen zijn voor vader of voor moeder? dl'. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) SCHOONHEIDS- EN VERWACHTING MIDDELEN OF HOOP Een Amerikaanse schrijver heeft eens beweerd, dat een vruow, die een pot crème of een lippenstift koopt, geen schoonheidsmiddelen doch slechts een hoeveelheid „hoop en verwachting" aanschaft Het is echter wel gebleken, da' ook de Nederlandse vrouw steels meer „hoop en verwachting" koopt dan voorheen het geval was, want de omzet en de pro- duktie van cosmetische artikelen in ons land is na de oorlog met sprongen omhoog gegaan. Alleen al dc omzet is in de afgelopen drie jaren met bijna 10 miljoen gulden gestegen tot een bedrag van 57 miljoen gulden. De fabri kanten van cosmetische artikelen zien dan cok de toekomst met vertrouwen tegemoet. Bovendien is gebleken, dat niet alleen vrouwen en meisjes doch ook mannen goede afnemers van dit soort artikelen zijn geworden, waardoor de markt niet onaan zienlijk is verruimd. Volgens een fabrikant zouden 'n betere salariëring, de verkorte werkweek alsmede het grote aan tal werkende vrouwen de voor naamste factoren zijn, die de ver hoogde omzet van schoonheids middelen in ons land hebben ge stimuleerd. (CONU) TOEN Mieke nog maar een kleuter was, was het al begonnen. Als er in haar kinderieventje iets naars of iets pijnlijks was, dan heette het: „Zo'n grote meid als jij huilt daar niet om!" Later was het zo gebleven. Mieke was de flinke, de stoere, de „grote meid". Liefkozingen, beklag of eens meer dan gewone belangstelling, waren voor haar niet weggelegd. Zij was de oudste. Moe der had ni-t veel tijd. Altijd was ze druk met het huishouden of met de grote kennissenkring. Zij was er zich niet van bewust, dai die voortdurende aansporing tot flinkheid alleen voor haar eigen ge mak diende en niet voor het welzijn van OPVOEDING het kind. Moeder had een hekel aan ,.zeu-ren". Zij zag helemaal niet, dat vlak naast haar een gevoelig, spontaan kinderhart tevergeefs hunkerde naar wat liefdebetoon. En toen gebeurde het met Moppie, het. kleine, witte keeshondje, dat vlak voor het huis door een vrachtwagen werd overreden. Mieke was ontroostbaar en zó overstuur, dat zij met hoge koorts te bed moest blijven. Moeder sprak van „aanstellerij". ..Doe niet zo overdreven", berispte zij, „een grote meid als jij moest verstandiger zijn 1" HET ENIGEDAT ZIJ HAD DE kleine Mieke dacht aan het warme hondenlijfje, dat zij zo menigmaal in haar armen had gekoesterd, aan do trouwe hondeogen, die haar zo vragend konden aankijken en aan het warme, rose tongetje, dat haar handen likte. In het roezemoezige huishouden, waar ieder zo'n beetje voor zichzelf leefde, was de kleine, witte hond het enige levende wezen, dat haar nodig had en waaraan zij haar hunkerende behoefte aan hartelijkheid kon bevredigen. In haar overstelpend verdriet ontviel htt. haar: „Hij was het enige, dat ik had..." Moeder keek verbaasd en toen ont stemd. Des avonds sprak zij er met vader over. Zij vond dit een uiting van hoogst ongewenste sentimentaliteit en van die dag af werd zij veel strem" - voor Mieke. HET ONKRUID KOMT OP MIEKE groeide op tot een lang, spich tig meisje met een bril voor de bij ziende ogen. Het voortdurend leven in een opgedrongen levenshouding had haar iets vroeg-ouwelijks gegeven. Hei melijk terroriseerde zij de kleinere broertjes en zusjes en als zij alleen met hen was. mepte zij er ongenadig op los. Er was liefde noch zachtheid in haar. Stil, stug en in zichzelf gekeerd ging zij haar weg, nors en onwillig als er een beroep op haar werd gedaan en vol uit bundig leedvermaak, als één der ande ren tekort schoot. Op school had zij geen enkel vrien dinnetje. Het was, of zij zich met een muur van afweer omringde. Alleen als cr behendigheidspelletjes werden ge daan. kwam zii los. dan was ziï iedereen de baas. Met glinsterende ogen en gloeiende wangen won zij alles tot de moeder korzelig zeide: „Kan zo'n grote meid als jij niet iets nuttigers doen dan die flauwe speilejes, dat is goed voor de kleintjes Dan werd plots het blijde kinderge zicht weer tot liet gesloten masker met de stijfgeknepen lippen. ZIJ DIE ZAAIEN HET werd een stugge, onaantrekke lijke jonge vrouw. De kinderziel, die tevergeets had gehongerd naar liefko zing en koestering, was uitgegroeid tot een mensenziel vol onbegrepen wrok en koppige onverschilligheid. Alles wat haar in haar jeugd was onthouden, veroor deelde zij met bijtende spot in anderen. Haar scherpe tong maakte haar zeer on bemind; temidden van een schare vro lijke kantoormeisjes stond zij vrijwel alleen. En er was niemand, die door het krampachtige masker heenkeek en liet hunkerend hart ontdekte, dat zulke rijke schatten te geven had. Er zijn vele Miekes onder ons en de schuld van haar stuurse, wantrouwende houding ligt zo heel vaak bij hen. die lang geleden in een naar liefde hunke rend kinderhart, haat en onwil zaaiden, omdat zij niet beseften, dat geen bloem en geen mensenhart ooit tot volle bloei kan geraken zonder dc streling van warmte en zon. Het is zo gauw gezegd: „Ze is een moeilijk kind", maarhoe vaak heb ben wij ouders dat kind zo gemaakt met ons gebrek aan tijd, toewijding en ge uite, betoonde liefde. (Nadruk verboden.) <=yyi&nu In de weken tussen Sinterklaas en Kerst, zullen vele huisvrou wen extra rekening moeten hou den met hun huishoudbudget, dat in deze dure december maand zwaar belast wordt. We moeten het daarom in deze tijd zoeken in de goedko pere voedingsmiddelen en hier toe lenen peulvruchten zich bij uitstek. Als we een bonen- of erwtengerecht aanvullen met een toetje van melk of yoghurt, heb ben we toch een complete maal tijd. ZONDAGSelderijknol in kaas saus, saucijsjes, aardappe len appelmoes met schuim kop. MAANDAG: Rode kool, bloed worst. aardappelpuree; Bul gaarse yoghurt of kwark met banaan en appel. DINSDAG: Bruine bonen met spek en ananas; karnemelk- sepap. WOENSDAGBruine bonen soep; witlofschotel met ham en kaas. DONDERDAGSpruitjes, ge hakt, aardappelen; appel- pannekoek. VRIJDAG; Tomaten-kaasscho tel en aardappelpuree, óf witte bonen met tomaten saus en blinde vink; aard appelpuree; chocoladepud ding met vanillesaus. ZATERDAG: Kop witte bonen soep; pizza, gemengde sla. SELDERIJKNOL IN KAASSAUS Snijd de ongewassen knol in plakken van 1 cm dikte. Schil ze. was ze en snijd ze in dobbel steentjes. Kook ze in weinig wa ter met zout in 15 min. gaar. Maak een blanke saus van één lepel boter, 1 lepel bloem, 14 liter melk en iets selderijnat. Maak de saus af met 100 gram ge raspte oude kaas en iets noot. Doe de selderij olokjes in de saus en serveer deze groente warm. TOM A TEN-KAASSCHO TEL GAAT PAPIEREN KLEDING MARKT VEROVEREN Door enige papierconcerns ia de Verenigde Staten en Canada worden reeds geruime tijd onder zoekingen verricht om papier ook geschikt te maken voor minder traditionele doeleinden. Zo wordt thans gezocht naar de mogelijkheid om papieren heren- costuums te vervaardigen, die zowel gedurende de zomer als winter kunnen worden gebruikt, licht van gewicht zijn en niet kreuken. Daar de prijs van deze costuums, die slechts enige malen kunnen worden gedragen, zeer laag zal zijn, verwachten de fabrikanten dat voor" deze kleding onder het „moderne publiek" veel afnemers zullen worden gevonden. In dit verband wijzen zij op de succes volle verkoop van papieren bad pakken, die kleurecht zijn en zelfs in het water hun vorm be houden, papieren tapijten, gordij nen. dekens en lakens, die hun bruikbaarheid reeds in de prak tij!: hebben bewezen. In krongen van de Amerikaan se kledingindustrie wordt niet verwacht dat het papier de plaats van de textiel zal gaan innemen jong-belegen kaas en 4 in plak- Het is echter niet uitgesloten, dat ken gesneden tomaten. Bespren- dank zij de nieuwe toepassings- kelen met iets olijfolie en gar- Leg onderin een beboterde vuur vaste schotel een laag aard appelpuree, daarop een laag verse champignons (schoonge maakt, gewassen en in plasjes gesneden) en hierop in scnijven gesneden tomaten. Dik be strooien met geraspte kaas en tot slot afdekken met een laag aardappelpuree. Een laagje pa neermeel en wal klontjes boter zorgen ervoor, dat deze schotel in 30 minuten in een vrij hete oven een heerlijk croquant kors tje krijgt. PIZZA Maak voor een boterkoekvorm van 20 cm middellijn een piedeeg van 100 gram bloem, 50 gram boter, Vi dl water en Iets zout. De vorm invetten en met bloem bestrooien, bekleden met hel piedeeg en daarna vullen met 200 gram in plakjes gesneden mogelijkheden, papier niet alleen in de kledingindustrie dóch ook in andere takken van industrie een steeds belangrijker rol zal gaan spelen. (CONSU) neren met driehoekjes kaas en eventueel ansjovisfilets. In een matig hete oven in 30 min. gaar bakken. Warm serveren met gemengde sla.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7