ER ÏO ATOR Redelijk bestaan in land en tuinbouw mogelijk TERNEUZENS INVALSWEG GROEIT GESTADIG Geen prijsverlaging voor koelhuisboter K. L. M. met ingang van 1 februari naar Djakarta? VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 mmm Fraai gelegen flats nabij de Schelde RUSSEN EN AMERIKANEN GAAN SAMENWERKEN IN DE RUIMTE COMMUNICATIE HET RUSSISCH- AMERIKAANS OVERLEG OVER CUBA PROCES TEGEN KENNEDY, DE GAULLE EN CHROESJTSJOV LUISTERGELDEN IN BELGIE OMHOOG Samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven in het belang van de land- en tuinbouw Aan de kop in de E. E. G. Borgstellingsfonds ITALIAANSE CONSUL IN ELISABETHSTAD UIT KATANGA GEBANNEN SOEKARNO EN SIHANOEK DOEN BEROEP OP INDIA EN CHINA Radiorede over de loonpolitiek in 1963 7 DECEMBER 1962 DE VRIJE ZEEUW Pag. 3 ispfekefs. g van de lank kleur- w toestel. Dit unbod radio's.) 516 32 mM 1:1 eit! - BLEU W MID- tET MOS- Zoals wij gisteren onder de agendapunten van de a.s. don derdag te houden raadsvergade ring reeds vermeldden konit o.m. in behandeling een herziening van het uitbreidingsplan in on derdelen Van Steenbergeniaan Oesterputten. Met behulp van beide tekenin gen en onderstaande uiteenzet ting kan men zich een beeld vormen hoe dit stadsgedeelte zich In de naaste toekomst zal ontwikkelen. Het plan „Van Steenbergen laan—Oesterputten" is ontwor pen om de open ruimte te vul len. welke overgebleven is na de totstandkoming van de uitbrei dingsplannen Zuid, Oostelijk Bolwerk en Serlippenspolder. Het bevat dan ook de tussen de genoemde uitbreidingsplannen resterende grond en liet wordt langs de westkant ingesloten door de bestaande bebouwde kom. HOOFDELEMENTEN Een hoofdelement van het plan is de ook in het uitbrei dingsplan in onderdelen „Zuid" voorkomende verlengde Willem de Zwijgerlaan (invalsweg!, welke via de Scheldedijk naar de Seheldekade voert. Een zijtak hiervan gaat via het nieuwe ter rein voor het stadhuis in de richting van de Oostkolk. Een tweede belangrijk element vormt de doorgetrokken Van Steenbergenlaan. welke aansluit on de ontworpen tertiaire weg, die tevens de hoofdverbinding vormt van de oude stad met het plan Serlippenspolder. OPENBARE GEBOUWEN Ten noorden van de genoemde verbinding is een belangrijk deel van het plan ingenomen door het zwembad, dat thans zijn voltooi ing nadert en het parkeerterrein en ligweide. Ten westen daarvan is gepro jecteerd een tweetal openbare gebouwen, waarvan er één be doeld is als gymnastiekgebouw tevens sporthal. Tegenover het Juliana-zieken- huis zijn reeds gebouwd een Groene-Kruis-gebouw en een openbare lagere school. Verder is er langs de Van Steenbergen laan nog ruimte voor een twee tal openbare gebouwen, waarbij gedacht zou kunnen worden aan een postkantoor. VILLABOUW Langs de Scheldeoever zijn 5 villa's geprojecteerd, welke een uniek uitzicht op de rivier zullen hebben. De minimum-inhoud van deze villa's zal 500 m3 moeten zijn. Teneinde het uitzicht voor het achterliggende flatgebouw zo min mogelijk te belemmerer is een maximum-hoogte bepaald van 13 m boven N. A. P. (de dijk is 8,25 boven N. A. P.). Het betreffende terrein is langs de dijk reeds opgespoten tot genoemde hoogte van 8,25 N. A. P. ÈTAGEBOUW In het plan is voorts nog ruim te voor circa 200 étagewoningen. Deze woningen zullen alle zo ge bouwd kunnen en moeten wor den, dat zij vanuit de voornaam ste kamers uitzicht over de Wes- terschelde krijgen. Dit is ook voor het zuidelijkste blok moge lijk doordat de Schelde oever ge leidelijk aan meer naar het oos ten en zuidoosten draait. De parallel met de verlengde invalsweg geprojecteerde flatwo ningen moeten worden gebouwd in drie woonlagen boven twee onderverdiepingen. Het aan de oostzijde van deze weg gelegen flatgebouw zal acht woonlagen hebben boven twee onderverdie pingen en zal tezamen met de watertoren een interessant mo tief in het silhouet van Terneu- zen vormen. De Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten zullen gezamenlijk weerkunstmanen en satellieten voor kartering van het aardmag netisme oplaten. Volgens de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigdde Naties, Stevenson, die dit woensdag bekendmaakte, waren beide landen voorts over eengekomen samen te werken bij experimenten in de ruimtecom municatie. Het akkoord was af gelopen zomer tot stand geko men na gesprekken tussen dr. Dryden van het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) en professor Blagonravov van de Russische academie van weten schappen. Op verzoek van de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsov, zijn de Rus sische en Amerikaanse delegaties dinsdag in New York bijeen gekomen ter bespreking van de Cubaanse kwestie. Oorspronke lijk stond voor dinsdag geen bij eenkomst op het programma. Ook ditmaal kwamen de uiteen lopende standpunten niet nader tot elkaar. Volgens een Ameri kaanse zegsman verstrekte Koez netsov aan Adlai Stevenson, de leider der Amerikaanse dele gatie, bijzonderheden over de terugtrekking van de Iljoesjin- bommenwerpers uit Cuba, en met name over de schepen en de vertrekdata daarvan, alsmede het aantal bommenwerpers die de Sowjet-Unie uit Cuba zal terugtrekken. Italiaanse advocaat eist vergoeding voor schade veroorzaakt door neerslag van kernproeven Een rechtbank in Genua is begonnen met de behandeling van een zaak, die een Italiaan se advocaat aanhangig heeft gemaakt tegen presidenten Ken nedy en De Gaulle. Hij eist ver goeding voor eventuele schade, aan de mensheid berokkend door radio-actieve neerslag als gevolg van kernproeven. Dezelfde advocaat had reeds eerder een soortgelijke eis inge diend tegen Sowjet-premier Chroesjtsjov. Deze zaak is nog in behandeling. Thans heeft de advocaat om samenvoeging van beide zaken gevraagd. Een uit spraak hierover heeft de recht bank nog niet gegeven. Kijkgeld, blijft onveranderd Bij het Belgische parlement is een wetsontwerp ingediend om de radiobelast ing met ingang van 1 januari 1963 te verhogen van 144 tot 204 frank per jaar (ƒ14,80). Het kijkgeld blijft on veranderd 60 gulden per jaar. Voor een t. v.- en radiotoestel in een woning wordt een vermin dering toegepast van ongeveer 10 gulden. In België waren op 1 januari van dit jaar 2.155.000 radiotoe stellen en 798.000 t. v.-toestellen geregistreerd. Directeur-Generaal van de Landbouw: Afgaande op de verhalen die de laatste jaren de ronde doen moet een jonge vent wel crazy zijn als hij nog de landbouw in wil, vindt de directeur-generaal van de Landbouw, ir J. W. Wel len. Maar met die verhalen en dus met de afwijzende houding van die jonge vent is hij het niet eens. Volgens hem kan een goe de ondernemer in land- en tuin bouw een redelijk bestaan ver dienen. Zo iemand moet met elkaar vergelijken wat hij met zijn capaciteiten in het agrarisch bedrijf èn in een andere be drijfstak kan verdienen, en er dan rekening mee houden dat tien a twaalfduizend gulden per jaar voor de gemiddelde Nederlander een hoog bedrag is. En wat de in de landbouw gemaakte werktijden betreft: niemand die een verantwoor delijke positie bekleedt kan met een werktijd van 48 uur per week volstaan. De heer Wellen zei dit gister morgen in Amsterdam in de algemene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waar hij een inleiding hield over „Samenwerking tus sen overheid en bedrijfsleven in het belang van land- en tuin bouw". Het door de voorzitter de heer J. A. van Nieuwenhuy- zen, in diens openingsrede ge maakte verwijt dat het land bouwbeleid der Nederlandse re gering te passief is, terwijl men in andere landen veel actiever is, wees hij van de hand. Wat de Franse minister van Landbouw Pisani met reusachtige bedragen gaat doen, hebben we hier in Nederland al. We zijn hier al in het volgende stadium, waar re gering en bedrijfsleven samen iets aan moeten doen, meende de heer Wellen. Hij vertelde dat de regering de laatste acht jaar voor de oplossing van de moeilijkheden in de landbouw twee tot drie duizend gulden per onder nemer per jaar beschikbaar heeft gesteld. Daarmee staan we in de E. E. G. nog altijd aan de kop. Het landbouwonder wijs wordt voor honderd pro cent door het Rijk bekostigd, het onderzoek voor 95 procent, de voorlichting en de cultuur technische werken grotendeels. Wie 't goed heeft gedaan, heeft geld verdiend Naar aanleiding van de moei lijkheden waarmee varkens- en pluimveehouders dit jaar te kampen hebben merkte hij op dat wie op verstandige manier varkens en kippen heeft gehou den, er gemiddeld genomen aar dig aan heeft verdiend. Bij de rundveehouderij zit het, voor wat de melk betreft, erg moeilijk maar voor zover het de vlees- produktie betreft heeft men er, als men het goed heeft gedaan, aan kunnen verdienen. Er zijn in Nederland ook tak ken van land- en tuinbouw waar mee iiet goed gaat. Vooral geldt dat de tuinbouw. Men durft daar ook te investeren. En over 't al gemeen kan men ook niet stel len dat het met het inkomen van de akkerbouw in de beide Hollan den dit jaar minder goed zou zijn. Moeilijkheden voor de ak kerbouw op het Hoogeland en in het Oldumbt in Groning n zijn et- wel. De kilogram-opbrengsten per hectare zij»: daar te gering. Maar met een hogere tarweprjs lost men dat volgens de heer Wellen niet op. Andere maat regelen, bijvoorbeeld op het ge bied van rassenassortiment en verkaveling, zullen nodig zijn. De heer V/ellen vestigde de aandacht op het Borgstellings fonds voor de Landbouw en po neerde daarbij de stelling, dat in Nederland voc iedere verant woorde investering in land- of tuinbouw geld kan worden op genomen. Als men echter, in plaats van te lenen om te kun nen investeren, de schulden bij de voederleveranciers laat op lopen, dan is daar geen land bouwpolitiek tegen opgewassen. Het Borgstellingsfonds heeft, vooral in de tuinbouw, zeer veel investeringen mogelijk gemaakt, die er anders niet zouden zijn gekomen. In de sector akker- en weide- bouw maakte men maar weinig gebruik van het fonds: het meest in Brabant en Limburg, in Dren the en Overijssel bijna niet, ter wijl de landbouw in die vier pro vincies toch dezelfde moeilijk heden had. Tweede Kamer r>e Katangaanse minister van Binnenlandse Zaken Moenongo heeft donderdag te Elisabethstad op een persconferentie verklaard dat de Italiaanse consul ter plaat se uit Katanga is gebannen. De consul, Guido Natali, heeft het land reeds verlaten Moenongo verklaarde 'dat Na tali pamfletten onder de leden der Italiaanse gemeenschap in Katanga had laten verspreiden, waarvan de inhoud kwetsend voor de Katangaanse regering was. Hij voegde hieraan toe dat de genomen maatregel uitsluitend betrekking had op de persoon van Natali en dat zij niet van invloed was op de Katangaans-Itaiiaanse betrekkingen. Aan Michel Struelens, die in de Ver. .Staten als vertegenwoordi ger van de Katangaanse voor lichtingsdienst optreedt, is mede gedeeld dat hij Amerika moet verlaten. Doet hij dit niet, dan •*l t Uil woedenujtgewezen Naar het A. N. P. op Biak van bevoegde zijde heeft vernomen zal de K. L. M. waarschijnlijk met ingang van 1 februari a.s. naar Djakarta gaan vliegen. De wekelijkse dienst om de zuid route via Biak naar Sydney zal dan i.p.v. via Biak over Djakarta gaan lopen. Aangezien de pool- vlucht naar Biak eind dit jaar zal worden opgeheven, zullen de Nederlanders die na 1 februari uit Nieuw-Guinea naar huis wil len reizen, daardoor via Djakarta moeten vliegen. Verwacht wordt dat de landingsrechten in Dja karta formeel reeds per I januari a.s. aan de K. L. M. zullen wor den verleend, dezelfde datum waarop de Nieuw-Guinese lucht vaartmaatschappij „De Kroon- duif" aan de „Garuda Indonesia Airways" zal worden overgedra gen. Het is op Biak ovarigens offi eieel nog niet bekend of de over eenkomst tot overdracht van „De Kroonduif" aan de „Garuda" in Djakarta is ondertekend. De di recteur van „De Kroonduif", A. Janssen, heeft het nieuws via radio-Australië gehoord maar het telegram dat hij van dr. E. van Konijnenburg zou ontvangen zo dra de handtekeningen zijn ge zet, was nog steeds niet binnen gekomen. Aangezien de partijen vorige week reeds volledige overeenstemming hadden be reikt, rekent men er op dat alles in kannen en kruiken is. Bij de K. L. M.-directie is niets bekend omtrent de mogelijke hervatting per 1 februari a.s. van diensten naar Djakarta zo dat dit in dit stadium noch bevts- tigd noch ontkend kan worden. Ten aanzien van de routeveran deringen welke daarna zullen op treden, wordt van K. L. M.-zijde meegedeeld dat deze pas kunnen worden bestudeerd als het resul taat van het gesprek dat de on der-directeur van de K. L. M. dr. E. van Konijnenburg in Djakar ta voert over het tijdstip van hervatting en de frequentie be kend is. IN DE TOEKOMST OOK VROUWELIJKE RIJ-EXIMINATOREN ■A „Het is juist, dat in het Ver leden voor de functie van exa minator voor het rij-examen zich wel vrouwelijke gegadigden heb ben aangemeld, doch dat tot dus ver nog geen vrouwelijke exami natoren zijn aangesteld. Evenals in andere landen is in Nederland steeds aan mannelijke sollicitan ten de voorkeur gegeven." Dit verklaart de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid mei. Ten Broecke Hoekstra (VVD). Bij het bestuur van de Stich ting Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbe wijzen bestaat er, volgens de mi- ter, evenwel geen bezwaar tegen in de toekomst vrouwelijke sol licitanten, die aan de voor het vervullen van deze functie ge stelde algemene voorwaarden vol doen, volgens dezelfde normen van geschiktheid te beoordelen als een mannelijke. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van mevr. C. P. de Roos—Oudegeest (P.v.d.A.) meegedeeld, dat tot prijsverla ging voor koelhuisboter niet zal worden besloten. Er was op 4 december een voorraad van 22.000 ton koelhuisboter, maar de binnenlandse afzet is het meest gebaat bij een zo stabiel moge lijk prijsniveau. Optimistisch was de minister ten aanzien van de ontwikkeling van de export. BELGISCHE LEIDING VOOR WEDSTRIJD FEIJENOORD—V ASAS De derde en beslissende ont moeting tussen Feijenoord en het Hongaarse Vasas voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen zal door een Belgisch trio worden geleid. Scheidsrech ter is de heer Van Nuffel. Hij zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Hauben en Deckx. FEIJENOORD—VASAS NIET OP TELEVISIE De voetbalwedstrijd Feijen- oord-Vasas, die woensdag 12 de cember te Antwerpen zal wor den gespeeld, wordt niet per te levisie uitgezonden. Van de zijde van de N. T. 8. werd ons mede gedeeld, dat de Belgische voet. balbond geen toestèmm'ns heeft verleend. Ook via de Belgische televisie wordt de wedstrijd niet uitgezonden. Tot april 1963 kan er nog 16.000 ton koelhuisboter worden afge zet. Het Produktschap voor Zuivel heeft wel besloten koelhuisboter met een speciale bestemming te leveren voor een afgifteprijs van 1,85 per kg. Feitelijke afzet van koelhuisboter naar landen van het oostelijk blok heeft in dit kader nog niet plaatsgevonden. Op nadere vragen van mevr. C. P. de RoosOudegeest ant woordde de minister o.m. dat de regering op het standpunt staat, dat een koppeling van de mar- garineprijs aan de boterprijs fout is. Bij de regeling voor de vetten in E. E. G. verband zal de bewindsman bijzondere aandacht schenken aan de consumenten belangen. De staatshoofden van Indone sië en Cambodja. Soekarno en Norodom Sihanoek, hebben indi rect een beroep gedaan op India en China om hun huidige ge schillen op vredelievende wijze te beslechten. Dit beroep is vervat in een ge meenschappelijk communiqué uitgegeven na afloop van een of ficieel bezoek van zes dagen van het Cambodjaanse staatshoofd aan Indonesië. In het communiqué staat, dat Indonesië en Cambodja met „droefheid en bezorgdheid" het bestaan van ernstige geschillen constateren, die zijn ontaard in een gewapend conflict tussen twee Aziatische landen. Zij ho pen, dat India en de Chinese Volksrepubliek, twee zu ster-na ties van hetzelfde vasteland, op vredelievende wijze hun geschil len aan een conferentietafel op lossen en tot een akkoord ko men dat, op voor heide partijen aanvaardbare grondslagen, -een einde maakt aan hun grensge schillen. In het communiqué wordt ook de bijeenroeping nodig geacht van een tweede Afrikaans-Azi atische conferentie, die tot doel zou hebben „het herstel van broederlijke banden tussen de landen in Afrika en Azië en het beramen van gemeenschappelij ke maatregelen die nodig zijn om de dekolonisatie en de ont wikkeling van de economie te be spoedigen". De twee ondertekenaars van het communiqué spreken zich bovendien u'^ over „de noodza kelijkheid om wijzigingen aan te brengen in de organisatie van de V. N. in het licht van de veran deringen die het gevolg zijn van de toetredidng van nieuwe Afri kaanse en Aziatische staten tot de wereldorganisatie". Zij ver klaren tot besluit, dat naar hun mening alleen de regering van Peking is gerechtigd, de 650 mil joen Chinezen die op de wereld leven te vertegenwoordigen. Voormalig overste en luitenant ter dood veroordeeld in Makassar Een krijgsraad te Makassar heeft twee mannen een voor malige overste en een onderlui tenant ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in een mis lukte bomaanslag op president Soekarno in januari van dit jaar. In deze zaak waren tevoren ook reeds twee doodvonnissen geveld. In de radiorubriek „Uit het be drijfsleven" heeft mr. A. J. R. Mauritz, algemeen secretaris van het Centraal Sociaal Werkgevers, verbond, gistermiddag gesproken over de loonpolitiek in 1963. Mr. Mauritz herinnerde aan o.m. het overleg en het bereikte akkoord over een herziening van het loonsysteem voor 1963. „Men moet constateren," aldus besloot mr. Mauritz zijn radio causerie, „dat een verschil van opvatting tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven, wanneer dit althans van wezen lijke betekenis is. bij bet nieuwe systeem sterk geaccentueerd gaat worden. In dit zo juist ge noemde gevolg van het nieuwe systeem dat zich op verschillen de wijzen zal kunnen voordoen zijn zekere risico's gelegen. Een bezwaar is voorts ook bepaald wel, dat de nieuwe uitvoerings organisatie ingewikkeld wordt omdat deze verschillend zal zijn bij normale en abnormale om standigheden. Belangrijk is ech ter dat over het nieuwe stelsel volledig overeenstemming is ver. kregen. Getracht zal moeten wor4 den de beginmoeilijkheden spoe dig te overwinnen om het nieu we systeem vroeg in 1963 qpn goede kans te geven."

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5