De goede kant van zaak-Strauss de Rechtszaken BEURSOVERZICHT Eric de Noorman - Het Wolvenjong fïngen in ZeJzate Politie zoekt met man en macht naar „Zwarte Jeanne" VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 DE VRIJE ZEEUW PagLia 7 Herstel van het burgerlijk bewind in Zuid-Korea BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING 5ECEMBER 1962 rzicht van do ravage, brandweer uit Zelzate, van de brandweer uit door des middags nog '•orde brandweer van Ter. brand meester gewor- lammen, ook met die van ;n, trachtte zoveel moge- lere uitbreiding van de voorkomen. De oude oduktie-installatie is ontploffingen en de rwoest. n tegen het einde van en brandde nog een van jenzoltanks, de twee an- en geblust. Verschei- bouwen in de nabijheid abriek werden uit voor- ruimd. ;ens ooggetuigen werd (plotting voorafgegaan en luid gesis. Een twee- losie deed zieh een kwar- ter voor. Huizen aan de ,nt van het kanaal tus- ■nt en Terneuzen schud- liun grondvesten en vlogen aaibxscherven. clitige vlammen en rook- stegen op. ielzate ontstond een be an paniek, daar men dat de gehele fabriek ueht zon vliegen, moment van de ontplof- kten 100 mensen in de Er zijn geen vermisten, i weinig slachtoffers zijn wordt als een wonder td. niddag om half een had iweer het vuur over- Door een massaal go rt koolzuurschuim doóf- lammen vrijwel oninid- ach anderhalf uur later e vlammen opnieuw op, >ok assistentie werd in- van de brandweer van n. »e tijd met de nevelspuit te hebben bestreden, r de brandweercomman heer C. van Strien het lan de gemeentepolitie am nog meer sneeuv - rieel te zenden, waaraan laan. de verzoek werd door iweercommandant van jericht tot de fabrieks- en te Sas van Gent en vaaraan eveneens werd tamenlijke brandweren erin de opnieuw oplaai- id meester te worden. ;eveer 4 uur kon de r van Terneuzen inruk NIEUWS IN HET KORT nacht is een 19-jarige litse onderofficier bij ;ge naar West-Duits- ;evlucht. Hij had zijn der opdracht gegeven erdacht spoor na te :n vluchtte daarna in n en volledig bewapend is over. erlijn zijn in de nacht derdag bij de Ameri- sectorgrens meer dan geweerschoten ge- ealarmeerde Westber- n Amerikaanse politie- konden echter niets worden. he spoorwegen schrij- ,n automobilisten die brokken door het rode ïuwingslicht op onbe- overwegen zijn gere- soonlijke brieven met luwingen. Zij hebben k fototoestellen aan- t die opnamen maken sserende auto's wan- rode licht brandt, zo- er gemakkelijk achter komen wie de over- begaan heeft. Tot nu de brieven niet verge- gaan van een bekeu- De politieke bliksemcarrière van Franz Josef Strauss is ten einde. Voorlopig tenminste, want een come back lijkt wel waar schijnlijk bij deze Beier die in telligent en jong en hardnekkig is. Hij heeft in zijn loopbaan een te opvallend talent vertoond om in schandalen verwikkeld te ra ken dan dat hij ais minister eigenlijk nog te handhaven was. En de Spiegel-zaak heeft hierbij de deur dicht gedaan: Niet om de zaak zelf, maar om de manier waarop hij met leu gens tegen zijn collega's-minis ters, tegen het par ement en in het algemeen zijn grote aandeel in een juridisch niet geheel fris se zaak heeft pogen te bemante len. Als hij op de normale weg van aanklacht en vervolging het justitiële apparaat tegen de Spiegel in het geweer had ge bracht, op de eerlijke manier dus, zou deze zaak nog bedenke lijk blijven door de merkwaar dige interpretatie van wat staats geheim is, maar men zou het Franz Josef niet euvel hebben kunnen duiden. Belangrijker dan de zaak zelf is echter wel, dat er geen twijfel aan bestaat cf enige tijd geleden nog zou kanselier Adenauer zich van al het rumoer geen draad aangetrokken hebben. Hij zou alle verzet in de kiem hebben ge smoord en Strauss rustig hebben gehandhaafd, dankbaar met een man die zoals nu wel zeker lijkt in zijn geest had gehan deld. Dat hij dit deze keer niet kon, is niet alleen een kwestie dat de C. D. U./C. S. U.-combina- tie thans de absolute meerder heid in de Bondsdag heeft ver loren en dus aangewezen is op een coalitie. En het is ook niet alleen dat de oude man door zijn leeftijd alleen aan gezag heeft ingeboet. Verheugend teken De voornaamste reden dat Adenauer nu moet wijken en zijn eigen man Strauss heeft moeten laten vallen, is wel de druk van de openbare mening, die dit van Strauss eenvoudig niet meer nam. Een dergelijke druk is er wel eerder getveest, maar dooi de autoritaire kanselier steeds aan de kant geveegd. Maar zo sterk als ditmaal was de pressie van de publieke opinie nooit te voren. Het is een verheugend teken dat het na-oorlogse Duitsland ove - welks gebrek aan democra tisch gevoel menigmaal terecht is geklaagd een dergelijke me ning kon opleveren. Het is goed ook een dergelijk pluspunt te memoreren en niet alleen de na druk te leggen op de onvoldoen des die af en toe het politiek rapoort van de Duitse natie ont sieren. Er komt nog een tweede punt bij. Veei van zijn autoritair op treden werd Adenauer vergeven omdat hij lang de enige forse fi guur van aanzien is geweest in her Duitse politieke leven. Dat is niet langer zo. In de C.D. U. ziet men een man als Dufhues, de zakelijk leider van de partij, op komen als man van gezag en vooral, in het kampvan de socialistische oppositie, Willy Brandt. Voldoende keuze Lange tijd is officieel de S. P. D. gedoodverfd als niet genoeg Westers georiënteerd, te onbe trouwbaar. wat te zacht tegen over de communisten. Dat kan niet langer, Brandt heeft derge lijke vooroordelen uit de weg ge ruimd. Voor de meerderheid der Duit sers is Adenauer niet meer de enige die hen kan leiden. Er is nu keus en uit de constante winsten van de S. P. D. in de laatste verkiezingen ziet men dat die keus, de basis van democra tisch leven, ook wordt uitge oefend. Daarom is het belangrij ker dat de socialisten in Beieren van dertig of vijfendertig pro cent stegen dan de C. S. U. zijn onaantastbare positie nu wist om te zetten in een absolute meerderheid. Dit alles is niet genoeg om nu de Bondsrepubliek af te schilde ren als een toonbeeld van demo cratisch elan. Het gekuip om de vorming van de nieuwe regering is genoeg om ieder daartoe de lust te ontnemen. Maar do af faire-Strauss heeft toch wel ge toond, dat er in de opvattingen over gezag en over wat betame lijk is in een democratisch staatsbestel wel aanzienlijke ver beteringen zijn gekomen. (Nadruk verboden.) Bussumse arts vrijgesproken van schuld aan dood van patiënte Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdagochtend de 64- iarige Bussumse arts H. van de U. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schu'd van zijn 59-jarige patiënte mej. W. H. van Ameyden uit Utrecht aan wie hij op 14 oktober van het vorige jaar door zijn 23-jarige ongediplomeerde maar wel ge- instrueerde assistente in verband met haar reuma-aandoening een zuurstofinjectie liet toedienen. De patiënte stierf op de massa getafel. De procureur-generaal, die evenals de officier van justitie bij de rechtbank het gedrag van de arts als hoogst roekeloos, on achtzaam, nalatig en onvoorzich tig had gediskwalificeerd, had een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met een proeftijd van 3 jaar, een boete van 500 gulden of 50 dagen hech tenis en verbeurdverklaring van de zuurstofcylinder geëist. Het gerechtshof bevestigde het vrij sprekende rechtbankvonnis met overneming van de gronden. De officier van justitie bij de rechtbank die in deze zaak appri had aangetekend omdat z.i. de arts zijn plichten als geneesheer grovelijk had veronachtzaamd, had een gevangenisstraf van acht maanden waarvan vier voor waardelijk geëist. De Utrechtse mej. Van Amevden werd al ge ruime tijd behandeld door de arts Van de U.. di- naar hij verklaarde met zijn zuurstof therapie (het onder hoge druk in spuiten van een hoeveelheid zuurstof in het onderhuidse vel- weefsel) al- enige arts van Ne derland sinds 1938 vooral bij reu ma-aandoeningen veel resultaat had bereikt. Op een kwart mil joen zuurstof-injecties was nog nooit iets mis gegaan. Mej. Van Ameyden kreeg er in totaal 62. Eij de dodelijke injectie kwam de zuurstof terecht in de aderlijke bloedsomloop waardoor, de 'vrouw overleed. TWEETAL REISDE HET LAND AF OM RADIOTOESTELLEN TE STELEN De rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen de. 28-jarige chauffeur S. A. van der Z. en de 21-jarige schilder H. van K. uit Den Haag beid-; veroordeeld -ot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk en aftrek van het voorarrest Ze stonden terecht De in Zuid-Korea aan het be wind zijnde „hoge militaire raad voor nationale wederonbouw" heeft donderdag met algemene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd over het herstel van het burgerlijke bewind in het land. Krachtens dit wetsontwerp zal Zuid-Korea het volgend jaar weer een burgerlijk bewind krij gen. Op 17 december zal over dit wetsontwerp een volksstemming gebonden worden. Het wetsontwerp voorziet in de verkiezing door het volk van een president, die een veel grotere uitvoerende macht zal hebben dan de verbannen Syngman Rhee. Syngman Rhee, de eerste en enige president van de „eerste republiek", werd in april 1960 door studentenrelletjes tot aftre den gedwongen. Na Rhee's heen gaan, brak de periode van de „tweede republiek aan". De uitvoerende macht kwam in handen van de premier, die ver antwoordelijk was tegenover de nationale vergadering. En nu is dan de basis gelegd De dichte mist die sinds maan dagavond over Noord-Duitsland hangt was ook donderdag nog niet opgetrokken. Tussen Cux- hafen en Brunsbiittelkoog wach ten vele schepen op beter weer. Bij een botsing tussen de snel trein MoskouBerlijn, en een autobus te Minsk Mazowiecki in ae buurt van Warschau zijn woensdagavond zes mensen om leven gekomen en negentien gewond. voor de ..derde grondwet van moet volgens republiek". De deze renub'iek de plannen van kracht worden a's het in mei ge kozen nieuw parlement, dat; maar één huis of kamer zal kennen bij een is om een einde te maken aan het militaire bewind, dat al van mei 1961 de touwtjes in han den heeft. wegens diefstal van talrijke ra diotoestellen. Het tweetal reisde per auto door het land en be zocht dan radiozaken. Terwijl de een de winkelier aan de praat hield stal de ander een draag bare radio. Dit gebeurde onder nieer in Rotterdam, .Amsterdam, Den Haag, Amersfoort en Apel doorn. De officier van justitie had veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk c-n aftrek van voorarrest TWEE JAAR GEËIST WEGENS BEROVING Wegens beroving van een 39- jarige dronken timmerman uit Schoonoord óp de Zeedijk te Am sterdam heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof in de hoofdstad gisterochtend een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek geëist tegen de Surinaam se zeeman O. V. Z. en de uit Cu raeao afkomstige zeeman M. L. Z. Beide zeelieden die verklaar den onschuldig te zijn aan de beroving hadden appèl aangete kend tegen het vonnis van de rechtbank die ook een gevange nisstraf van twee jaar oplegde. De verdachten legden gecom pliceerde verklaringen af waar uit hun onschuld zou moeten biijken. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson. baseerde zijn eis op de verklaringen van twee agenten, die er getuige van wa ren geweest, dat de verdachten de i .mmermac aanspraken en het verleden van beide veruaeh- ten, ate in Ned. wand reeds ieder vier veroordelingen wegen- dief stal op hun strafblad hebben. De straf is volgens mr. Aberson zwaar, maar Het is te ernstig dat men zich niet meer veilig in Amsterdam op straat kan bewe gen. De raadslieden, mr. J. A. J. erheyen en mr. E. A. C Brau- tiga pleitten (rijspraak omdat e;- verschil in interpretati1 be staat Mr. Braviigam noemde het zelfs aannemelijk dat de Surina mer en de Curacaoenaar in el- kaars gezelschap zijn geweest omda; tussen beiden een grote rivaliteit beslaat. Het hof z il op 19 december arrest wijzen. EEN JAAR GEKIST WEGENS DIEFSTAL VAN ƒ.30.000 De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. mr. Maris, heeft gisteren een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met of trek van het voorarrest geëist tegen de 21-jarige bankbediende C. van der Q. uit Wassenaar. Verdachte had op 3 september ,.in een impuls" uit de kas van een bankinstelling in Den Haag waarbij hij werkzaam was, 30.000 gestolen en daarvoor voor zijn meisje dure cadeaus en voer zichzelf een auto gekocht. „Ik heb niet veel plezier ge had van het geld. Sinds iiet ge beurde heb ik geen nachL meer kunnen slapen, maar ik durfde bet geld niet weer terug te bren gen." zo zei Q. gistermorgen. Na de diefstal was verdachte tint merman geworden. De officier van justitie consta teerde dat men niet kan sDreken van een misdadige opzet. De rap porten over verdachte zijn gun stig en er zijn goede reclasse- ringsperspectieven HOEK Huwelijksaangiften: 1 nov. An- dries Hendrik Keekkoek (won. te Axel), 21 j. jm. en Catharina Ha melink, 19 j. jd. 21 nov. Pieter van der Maas (won. te Wissen- kerke), 27 j. jm. en Leuntje Ca tharina Tollenaar. 19 j. jd. Huwelijks-voltr.: 22 nov. An- dries Hendrik Koekkoek (won. te Axel). 21 j. jm. en Catharina Ha melink-, 19 j. jd. VOGELWAARDE Geboren: 2 nov. Maria Louisa Irene. d. van Richard Joseph J. de Theije en van Elvira Maria Baecke. 7 nov. Lucien Antonius, z, van Leonardus Ludovicus A. M. Mangnus en van Maria The- resia Staal. 9 nov. Christianne Wilhelmina Renata, d. van Cyril lus René E. Cornelissens en Euphemia Maria C. de Wit. 24 nov. Harry Josephus Rosalia, z. van Josephus Maria van de Vij ver en van Ludwina Philomena de Poorter. 28 nov. Antonius Ito- bertus Margriet, z. van Josepnus Camilius Vernimmen en van Paulina Baart. 25 nov. Maria Jo- bina, d. van Jacobus Boonman en van Apollonia Pieternella Ver in ue. Huwelijksbevestiging: 8 nov. Alousius Petrus C. van Dorsse- laer, 23 j., won. te St. Jansteen, en Marie Louise Jacobs, 21 j. 24 nov. Gerardus Josephus Verdun men, 24 j., won. te Maastricht, en Erna Regina de Bakker, 23 j.; Marcel Alphons M. de Rijk, 23 j„ en Mariëtte Anna van der Vel- pen, 22 j. 26 nov. Bernardus Jo sephus Tieleman, 25 j., won. te Hontenisse, en Gerarda Pietro- nella M. Roctus, IS j. 28 nov. Fredericus Johannes van Vooren, 26 j., en Maria Louisa Mahu, 24 26 j., en Maria Louisa Mahu, 24 j. VOGELWAARDE In de maand november hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. J. M. Burggrave. van Oos terhout; E. P. P. Ferket en ge zin, van Clinge; A. A. Ferket, van Clinge. Vertrokken: M. L. van Dorsse> laerJacobs, naar Kemseke; P. M. de VreeStrobbe, naar Hon tenisse; H. E. Lossie, naar Hulst; W. J. Cappendijk, naar Honte nisse; A. A. Jansen, naar Honte nisse; R. van Damme, naar Hon tenisse; E. F. de Nijs, haar Hulst; M. A. de Rijkvan der Veipen, naar Hontenisse; F. J. van Voo ren, naar Terneuzen; M. L. van Vooren—Mahu, naar Terneuzen; G. P. M. TielemanRoctus, naar Hontenisse; L. J. de Bakker, naar Koewacht. VOORBEREIDINGEN IN DELFT In do Nieuwe Kerk in Deift neerst grote bedrijvigheid: Hier zien we hoe het praalgraf van Willem de Zwijger zorgvuldig wordi schoongemaakt. DIRECTEUR VAN „DER SPIEGEL" VRIJGELATEN De directeur van het West- duitse weekblad „Der Spiegel", Hans Detlev Becker, is donder dagmiddag uit voorarrest ont slagen, zo heeft de advocaat van Becker in Hamburg meegedeeld. Er bevinden zich nu nog drie mensen van „Der Spiegel" in hechtenis, namelijk de uitgever Rudolf Augstein, de plaatsver vangend hoofdredacteur Conrad Ahlers en de redacteur Hans Schmelz. Ook twee officieren van de Westduitse „Bundeswehr", Adolf Wicht en Alfred Martin, de Tunesische honorair consul in Bonn, Paul Conrad, en de broer en advocaat van de uitgever, dr. Josef Augstein, worden nog vastgehouden. Hoofdredacteur Claus Jacobi is al tien dagen geleden vrijge laten. Met man en macht heeft de Amsterdamse politie woensdag gezocht naar de sedert maandag avond verdwenen vrouw J. V., een als Zwarte Jeanne bekend staan de aan lager wal geraakte doch ter uit een keurig Haags gezin. De rijkspolitic te water heeft tot het invallen van dc duisternis tevergeefs gedregd in een water langs de Windtunnelkade nabij het Nationaal Luchtvaartlabora torium, waar woensdagavond het laatstS spoor van de vrouw uit het water werd opgevist: het rode. plastictasje, dat „Zwarte Jeanne" altijd bij zich had. als ze op de Haagse weg tippelde. De Amsterdamse recherche hov thans zeer ernstig rekening STEMMING VIEL TEGEN Bij zeer kalme handel heeft het Damrak gistermiddag bij de opening een licht verdeelde stem ming voor de internationale wr.arden te zien gegeVen. AKU lag toen op 404 ruim een punt boven het slotniveau van woens dag. Kon. Olie plus 1,60 op 151,80. Philips twintig cent ho ger op 150,50, daarentegen moesten Unilevers dertig cent prijsgeven bij een notering op 140 rond. Hoogovens begonnen heel goed op 587. plus 6 1 - punt. Toen" aan de geringe vraag in al le hoeken was voldaan volgde voor AKU en Hoogovens een koersdaling tot resp. 401 en 581, dit als gevolg' van winstnemin gen. Vergeleken met de hoogste koersen van de niet officiële ochtendhandel, toen AKU 404 la, Philips ƒ151,50, Kon. Olie ƒ152 en Unilevers 141:50 noteerde, viel de stemming op de officiële beurs gedurende het eerste beurshalfuur eerder wat tegen. Volgens de arbitrage had men woensdag in Amsterdam wat te hoog gegrepen met als gevolg, dat men het gisteren wat kal mer aan deed. Toch kreeg het Damrak goede steun van de West-Duitse beurzen die vijf tot tien punten hoger noteerden. Daarnaast waren de slotkoersen uit Wall Street zeker niet teleur stellend te noemen, vooral niet voor de Nederlandse hoofdfond sen. Op de New Yorkse beurs was de stemming woensdag aan de vaste kant met een hoge om zet van 6.28 miljoen aandelen tegen 5,21 miljoen de voorgaande dag. Leiders van grote indus trieën in Amerika verwachten i voor de eerste helft van 1963 een bescheiden uitbreiding van de economie aldaar. Zoals gezegd bleef men in Am sterdam gisteren aan de voor zichtige kant. Gedurende het laatste beurshalfuur brokkelden de koersen verder af als gevolg van, winstnomingen in een zeer dunne markt. AKU daalde tot 399 1 2, Philips tot 149,50 en Unilever zelfs tot 138,20. Hoog ovens zakten in tot 577. Kon. Olies tot 151,30. In de scheepvaarthoek was de affaire minimaal. De koersen bleven een tot twee punten be neden die van het vorige slotni veau. Ook de leidende cultures moesten over de gehele linie ter rein prijsgeven. De staatsfond- senhoek was aan de vaste kant. Aandelen K. L. M. werden hoger op 51 geadviseerd. In de lokale afdelingen was het uiterst stil. Aandelen Beers' Zonen werden vijf punten hoger op 420 geadviseerd. Het boekjaar 1962 laat zich, aldus de directie, van dit concern, gunstig aanzien. „Bammens" noteerde gisteren 6 procent interimdividend. Op de incourante markt werden de aan delen van de N. V. Drukkerij Koch en Knuttel op 310 (300) geadviseerd op de gunstige gang van zaken. De laatste verhan- deldag van claims Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank bracht een adviesprijs van 300 voor de cllaims, neerkomende op circa 860 procent voor oen nieuw aan deel met 20 procent storting. Voor de inschrijving a pari op de 30 miljoen 4 procent gul- densobiigaties ..Europese Inves teringsbank" bestond zeer grote belangstelling. De N. V. Tapijt- fabriek „Desseaux'' heeft in het afgelopen boekjaar een belang rijk hogere winst behaald ten opzichte van het vorige jaar. De omzetstijging heeft zich ook in de eerste maanden van het nieu we boekjaar, aldus de directie, verder voortgezet. Int. concern Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Beursindices 4/12 5/12 6/12 461.3 471.3 470.6 323.3 325.4 325.2 132.1 132.4 131.3 248.8 249.0 250.3 148.0 149.3 149.5 344.1 349.5 349.2 Advieskoersen buitenlands bankpapier Do advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10.07—10.17 Amer. dollar 3.57 Vb—3.61 '/a Canadese dollar 3.30 Va—3.35 Va Franse frank (100) 73.10—73.60 Belg. frank (100) 7.20A—7.25 Va Duitse mark (100) 89.75—90.25 Zweedse kroon (100 69.15—70.15 Zwits. frank (100) 83.20—83.70 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.35—52.35 Noorse kroon (100) 49.65—50.65 Oost. schilling (100) 13.90—14.00 Port. escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta O00 gr. coup.) 5.92 1 6.07 Va Nabeurskoersen AKU: 398—402 1 'a Kon. Olie: 150.50—151.90 gl Philips 148.50—150.00 gl Uniiever 138.50—139.50 Hoogovens 583 (400%) (151.30) (149.80) (139.10) (578 80. Bij het invallen der duis ternis beginnen de twee mannen zich hoe langer hoe onbehaaglijker te voelen. De koude, de honger die hen steeds meer begint te pla gen, het wach'en en niets doen, dat alles draagt daar r.a uurlyk „Is het de bedoeling dat we hier zogezegd blijven zitten tot. we vastgroeien?" gromt Svein na een lange stilte huiverend. „We kunnen er ook bii gaan staan," antwoordt de Noorman met een g.ir.ias, „maar hier blü- tóe bij. Maar het is Egil waar ze Ven doen we, als je dat soms be- zieh het meest bezorgd over ma- doelt. Afspraak is afspraak." ken, I „Alles goed en wel," gromt de Sakser „maat als die knaaj) wat overkomen Is zogezegd..." Zuchtend legt Eric. zfjr. makker het zwijgen op. Een ellendiger toe stand heeft hij zelden meegemaakt. We moe'en zit'en wachten op iema' d die misschien ncoit meer terug komt terwijl z\jn eigen zoon in Skapti's kerker zit, mijn drie schepen ergens'in een verborgen inham liggen, wat met het oog op mogelijke zeerovers ook niet zon' der gevaren is, met een hevel om. als hij en Svein binnen een week niet terug zijn, tot actie over te gaan. De week is bijna om... „Wat er ook gebeurd is, met onze dwaze vriend Egil," zegt, fric na een lang sitilzwügen. „We kun nen niet langer on hem wachten dan uiterlijk morgenochtend en dan moeten we snel naar de boten terug. Maar als je het mü vraagt Svein, zouden we nu al kunnen opstappen, want ik heb geen hoop meer dat we Egil nog ooit terug zien..." met de mogelijkheid van repre saille (mogelijk ontvoering, maar men denkt thans serieus aan moord) door de Amsterdamse duisteere onderwereld, die het wellicht niet heeft kunnen ver kroppen dat Jeanne tot driemaal toe haar echtgenoot wegens sou teneurschap bij de zedenpolitie heeft aangegeven. Begin novem ber kwam deze 27-jarige man. een zeer bekende figuur in de Amsterdamse onderwereld, vrij van zijn laatste veroordeling. De familie van deze souteneur nam het Jeanne reeds lang bijzonder kwalijk dat zij hem tweemaal had aangegeven. Ze werd als eens mishandeld en bedreigd, maar de vrouw durfde uit angst voor re- presgaille geen aangifte bij de politie te doen. Ze leefde in voort durende angst voor wraak. Dal deze angst niet ongegrond was bleek vorige week toen zij in de nacht van woensdag op donder dag uit haar riante flat aan de Burgemeester Cramergracht in de Amsterdamse tuinstad Sloter- meer door haar man en een stel vrienden werd ontvoerd naar een woning in de Jordaan. Ze werd daar geruime tijd opgesloten, be dreigd met moord en pas vrijge laten nadat ze beloofd had de laatste aangifte tegen V. te zullen intrekken. Ondanks alle schone beloften leefde de man na zijn vrijlating weer op de portemonaie van zijn vrouw. Dit accepteerde zij niet langer en daarom was zij opnieuw naar de politie gestapt. Deze ont voering beschouwde Jeanne als een intimidatiepoging waaraan zij zich niet stoorde, want ze trok haar aanklacht niet in. Wel zou zij de Amsterdamse zedenpolitie van de ontvoering en bedreigin geen op do hoogte hebben gesteld, waarna V. nog dezelfde dag werd aangehouden. Dat was vorige week drnderdag. Ilij zit nu op gesloten in het huis van bewa ring. De politie heeft woensdag niet alleen vele figuren uit dt omgeving van het echtpaar V. verhoord, maar ook de flat van „Zwarte Jeanne" doorzocht. Niets wees erop dat zij daaruit maan dagavond vrijwillig voor langere tijd is verdwenen, want haar ge liefkoosde katten bleven onver zorgd achter, ze nam niets mee en ook liet ze de concierge van het flatgebouw niets over haar afwezigheid weten. De vrouw leefde met deze man op goede voet. Ze had hem uit angst voor wraaknemingen allang gevraagd haar goed in de gaten te houden. Als ze niet voor elf uur 's avonds thuis was. moest hij de politie waarschuwen, tenzij zij een sein tje had gegeven. Dit seintje bleef maandag uit en daarom stapte de concierga naar de politie. Een groot aantal rechercheurs van de Amsterdamse politie zagen in verband met het onderzoek in deze zaak voor de tweede ach tereenvolgende maal hun gezel lige Sinterklaasavondje verloren gaan, want velen van hen waren vorig jaar ook betrokken bij de moordzaak-Bruno Colombo, die op Sinterklaasavond een hoogte punt bereikte. Inmiddels heeft de politie een opsporingsbericht met foto van de vrouw verspreid Zij wordt in het signalement beschreven als een vrouw met lang zwart haar, lengte onge veer 1.65 meter, enigszins scheef staande ogen, een bol gezicht, een slecht gebit, flinke benen en als een Chinees type. Toen zij maandagavond haar woning verliet, was zij vermoe delijk gekleed in een lichte man tel van wollen stof. „Zwarte Jeanne" is van jongsaf haar eigen gang te zijn gegaan en haar ouders hebben niet kunnen voorkomen dat hun dochter in een Amsterdamse rosse leven is terecht gekomen. Daar kwam deze wellicht psychisch gestoorde vrouw in contact met de man waarmee zij vijf jaar geleden trouwde. Het is een beruchte fi guur van de Zeedijk. „Zwarte Jeanne" werkte geruime tijd in het Walletjes-milieu, maar vier jaar geleden trok ze zich terug in de tuinstad Slotermeer» Ze Jtocht daar voor 21J00 eèn fini te, vlak hij de Haagse Weg.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3