Einma Dc Provinciaal nieuws Hevige ontploffingen in teerfabriek te Zelzate AGENDA De moord op Roger Ackroyd DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 TERNEUZEN AXEL AARDENBURG BRESKENS OOSTBURG OVERSLAG SLUIS VOGELWAARDE SCHEEPVAART ONDERVINDT NOG WEINIG HINDER VAN HET IJS Brand met incidentje in Frederik-kazerne in Den Haag GROOT AANTAL VAN DE DERTIG BENZOL TANKS GEëXPLODEERD TWEE ARBEIDERS LICHT GEWOND VRIJDAG 7 Verheugend tok Herstel vai r. ZEELAXD ZONDEK STROOM Als gevolg van een explosie van een vermogensschakelaar in het onderstation te Geertruiden- berg. welke explosie werd ge volgd door brand, hebben Zee land en Westelijk Noord-Bra bant gistermorgen twee uur van 7.10 tot 9.10 uur zonder stroom gezeten. Het station in Geertruidenberg bedient de cen trale voor Zeeland in Vlissingen. Waarschuwing Hoewel hel ijs in de grote vijver in het Sportpark nog onbetrouw baar is gebleken, werd hierop door de jeugd reeds geschaatst. Van de zijde der politie wordt aan de ouders het verzoek ge richt nun kinderen te verbieden dit nog zwakke ijs te betreden, tot deze vijver voor de ijssport wordt vrijgegeven. Geen voorrang verleend Gisternamiddag te 5 uur had op het kruispunt Arsenaalstraat Noordstraat een verkeersonge val plaats doordat de heer C. F. V. uit Halsteren als bestuurder van een personenauto, rijdende in de Noordstraat, op genoemde kruising geen voorrang verleen de aan een in de Arsenaalstraat rijdende bestelwagen, bestuurd door de heer A. J. van W. Bij de daarop volgende aanrij ding werden beide voertuigen licht beschadigd. Gem. badinrichtingen. De gemeentelijke badinrichtin gen te Terneuzen en Sluiskil werden in de maand november j.I. als volgt bezocht: Terneuzen 2340 (vorige maand 1783), Sluis kil 1351 (vorige maand 1156). Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Axel komt dinsdag a.s. bijeen ter be handeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot vaststelling van de regeling tot het toekennen can een huurcompensatie aan gepensioneerden. Voorstel tot vaststelling van: a.. een verplaatsingskostenver. ordening; b. de 11e wijziging van het Al gemeen Ambtenarenregle ment. Voorstel om burgemeester en wethouders te machtigen tot het doen uitbetalen, bij wijze van voorschot, van de verhoging van de salarissen per 1 januari 1963, 1964 en 1965. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend subsid.e over 1961 aan de Protestants-Christelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk in Oost Zeeuws-Vlaande ren. Voorstel tot verhoging van het gemeentelijk subsidie aan het Jansenius Lyceum te Hulst over het jaar 1962. Voorstel tot het onderhands aanbesteden van de riolerings- en bestratingswerken in het ex ploitatieplan Kleine Noordpolder inclusief de reconstructie van de Oudeweg. Voorstel tot het onderhands aanbesteden van riolerings- en bestratingswerken in het uit breidingsplan „Oost"' met bijko mende werken. Voorstel tot aankoop van gronden en water van de polder ..Be-oosten- en Bewesten Blij" te Axel. Voorstel tot het Intrekken var. de verordening op de heffing van een baatbelasting no. 1 in de gemeente Axel, Voorstel tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen. Voorstel tot liet vaststellen van de gemeente-begroting met de le en 2e wijziging, de bedrijfsbegro- tingen en de begroting van de Sportstichting Axel, alle betref fende het dienstjaar 1963, goed keuring van de begroting van de gemeentelijke instelling voor so ciale zaken voor het dienstjaar 1963 en beslissing op de ingeko men verzoeken om subsidie. MEDEDELINGEN. B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 27 november 1962 gestelde vra gen mede: a. Vraag van de heer Oggel of reeds nadere gegevens bekend zfjn over de herindeling van de gemeenten in Oost Zeeuws- Vlaanderen Ons college is niets bekend over een herindeling van de ge meenten in Oost Zeeuws Vlaan deren. b. Vraag van de heer Oggel inzake liet functioneren der straatverlichting, waarbij deze speciaal wijst op het uitvallen van lantaarns aan de Nieuwen- dijk. de Bankertstraat en de De Ruiiterstraat: De N.V. P. Z. E. M. oefent zelf geen controle uit op het func tioneren der openbare verlich ting. Een regelmatige en afdoen de controle van gemeentewege op alle lampen is praktisch niet te verwezenlijken. Het inschake len van particulieren, een zgn. „adoptiesysteem", zoals dit in dertijd werd toegepast, bleek in de praktijk niet te voldoen. In dien wordt geconstateerd dat lantaarns zijn uitgevallen, het geen 1en stadhuize en bij ge meentewerken kan worden op gegeven, wordt dit aan de ver- lichtingsdienst van de N.V. P. Z. E. M. doorgegeven. Als geen op gaaf ontvangen wordt en het euvel niet door eigen functiona rissen wordt geconstateerd, kan he- vnoe'-nrnen dat herstel enige tijd uitblijft. De door de heer Oggel gesig naleerde gc-allen zijn inmiddels aan fle ver^hingsdienst van do N.V. P. Z. E. M. doorgegeven. c. Vraag van de heer Oggel in zake op'ie tot koop of voorkeurs- recli) van koop op gemeentelijk" gronden: Aan het verlenen van voor keursrecht van koop op gemeen telijke bouwgronden zijn onder scheidene facetten verbonden. De aard van dit onderwerp ver draagt zich naar onze mening dan ook niet met openbare be handeling. Wij zijn uiteraard be reid in de desbetreffende Com missie en/of aan vragensteller persoonlijk ter zake nadere me dedelingen te doen. Wij handhaven de in de vorige raadsvergadering gedane mede deling, dat wij geen optie lot koop verlenen. Bij onderzoek is gebleken, dat in één bepaald ge val de term „optie" is gebruik', hetgeen op een abuis beru..t. Het onderwerp van de bewuste brief sprak echter van „voorkeurs recht bouwgrond". Nog zij opgemerkt, dat deze brief aan derden was gericht en niet aan belanghebbende. d. Vraag van de heer Oggel om een opgaaf van iloor de rard vrijwillig aan burgemeester en wethouders gedelegeerde be voegdheden Voor zover ons bekend zijn er een tweetal delegatiebesluiten t.w. a. het raadsbesluit van 24 maart 1948' sedert gewijzigd, waar bij de verhuur van woning wetwoningen aan ons college wordt gedelegeerd; b. he^ raadsbesluit van 6 maart 1951, houdende overdracht van enige bevoegdheden aan ons college op grond van het Wegenverkeersreglement De onderhavige raadsbesluiten liggen bij de stukken ter inzage. e. Vraag van de heer Van der Lee om een voorstel tot uittre ding uit de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken en om instel ling van een commissie ad hoe ter bestudering van de vraag welke maatregelen daarna geno men moeten worden, mede in samenhang met de vacature van directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf: Deze materie is bij ons college in studie. Zodra ons standpunt bepaald is, zullen wij deze zaak aan uw raad voorleggen. f. Vraag van de heer Den Doel- der om de openbare verlichting in de gehuchten Watervliet en het Fort op nachtverlichting te schakelen: Het is inderdaad gewenst de genoemde gehuchten van nacht verlichting te voorzien. Aange zien het technisch niet mogeliik is een gedeelte der lichtpunten om te schakelen, hebben wij op dracht verstrekt de gehele ver lichting van deze gehuchten, om vattende in totaal vier lampen, op nachtverlichting te schakelen. g. Vraag van de heer Scheele om verbetering van de voorzie ning in voetgangers-oversteek, plaatsen, met name bij de kruis punten in de Stationsstraat en in de Kerkdreef: De oversteekplaatsen in de Sta tionsstraat en de Bylocquestraat zijn voornamelijk aangebracht met het oog on de veiligheid van de schooljeugd. De V. O. P. in de Kerkdreef is vooral van beteke nis gedurende de marktdagen. In het belang van het autover keer dient het aantal oversteek plaatsen zoveel mogelijk beperkt te worden. Naar ons oordeel is de verkeersintensiteit in deze ge meente niet van die aard, dat uitbreiding van het aantal over steekplaatsen thans noodzakelijk is. Dit geldt ook voor de.genoem- de punten en de daar thans be staande situatie, aangezien men niet in alle gevallen wettelijk verplicht is van een binnen een straal van 30 meter gelegen V. O. P. gebruik te maken. Deze verplichting bestaat n.l. niet, in dien men, om de V. O. P. te be reiken, een andere straat moet oversteken. h. Vraag van de heer Scheele inzake inschrijving van een leer ling op de B. L. O.-school te Ter neuzen: Blijkens telefonische medede ling van het hoofd der B. L. O. school te Terneuzen is het door de heer Scheele bedoelde kind daar ingeschreven en bezoekt de school regelmatig. OVERIGE MEDEDELINGEN Mej. Verdurmen, hoofdarbeid ster, is bij ons besluit van 20 november 1962 benoemd tot typiste ter secretarie, ingaande 1 januari 1963. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie te Axel zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen: Een bruin lederen portemon- naie. Hoofdweg Noord A 183, Zuiddorpe; een kinderportemon- naie met opschrift Sneeuwwitje, Pr. Hendrikstraat 40; zilveren ketting met hanger, Wilhelmina- straat 77een damesrok, Ooster straat 27; een paar dames gla- ce's. Joost de Moorstraat 21 rode kinderportemonnaie. Oude weg 72; snelbinder. Kanaalkade 82; bankbiljet van ƒ10, Irene- straat 14; wit plastic kinder handtas inhoud een portemon- naie, Walstraat 9b; licht blauw kinderwantje. Buitenweg 1 zwarte electr. kabel met stekker, Weststraat 2; wit zijden dames shawl met blauwe cirkels, Beatrixstraat 26; boodschappen tas, Singelweg 28 (Zorgvliet); een wollen grijze handschoen, Joost de Moorstraat 1; bruin le deren portemonnaie met inhoud, Bernhardstraat 31. Aan het bureau van de Rijks politie zijn de volgende gevon den voorwerpen te bekomen Een blauwe gymnastiekschoen. een sroen-griize damesvlacé zwarte glacé dameshandschoen, halsketting met hangertje, 2 plas. tic mappen inhoudende oen schrijfmap en een paar paarse kinderwanten. Installatie van nieuwe burgemeester. Maandagmiddag, 17 december, vindt de installatie plaats van de nieuwe burgemeester van Aar denburg. Hij arriveert om kwart voor twee aan de Kaaipoort. Onmid dellijk daarna, om 2 uur. vindt de installatie plaats tijdens een extra raadszitting. Na afloop hiervan zullen de inwoners in de gelegenheid ge steld worden om met de heer Van Berckel kennis te maken. Aanvoer vismijn Op de vismijn te Brsekens werd in de week van 25 november t/'m 1 december aangevoerd: 831.110 haring, 12.775 kg exuortgarna- len. 24 kg binnenlandse garnalen, 1016 kg bot, 1484 kg schar, 938 kg schol. 125 kg tong, 122 kg rog, 23.261 kg kabeljauw, 45.239 kg wijting. 11.730 kg sardijn, 6 kg zalm, 53 kg makreel, 33 kg tar bot, 1651 kg ongesorteerde vis, 4296 kg onverkochte sardijn, 57 kg onverkochte bot. Uitslag ballonwedstrijd Door de Visserij Coöperatie werd tijdens do Visserijdagen een ballonwedstrijd gehouden, welke een groot succes is geworden. De ballon van de eerste prijswinna- res legde een afstand van 100C km af, terwijl de andere ballon nen gemiddeld 300 km aflegden. De uitslag luidt; 1. Anny Eki kebus, Gröede; 2. Jenny Hu- brechtse; 3. Vera Albrechtse; 4. Ineke Riteko; 5. Anneke van de Wege, allen te Breskens. Opbrengst collecte De huis aan huis collecte voor de mindervaliden vereniging AVO heeft te Breskens ƒ196,34 opgebracht. A'ergadering P. v. d. A. De afdeling Oostburg van de Partij van de Arbeid hield in café De Wilde een ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer P. Ivens. Uitgebreid werd van gedachten gewisseld over de frequentie van de veerdiensten over de Wester- schelde, dit naar aanleiding van enige voorstellen van de afdelin gen Terneuzen en Oostburg, die op de gewestelijke najaarsverga dering in Goes behandeld zullen worden. De heren P. Ivens. Kamminga en De Ridder werden aange wezen als afgevaardigden naar deze najaarsvergadering. De heer Ivens zal de afdeling verttegenwoordigen op het lan delijk congres. Een bespreking werd nog ge wijd aan de onderwijsmogelijk heden in de streek met. name die van het technisch onderwijs. St. Nicolaasfeest De goede Sint heeft de kinde ren van Overslag ook dit jaar niet vergeten. Aan de meisjes school op Belgisch Overslag werd hij door de Belgische schoolkinderen ontvangen. Daar na ging 't naar de Nederlandse- Belgische grens waar de Sint werd verwelkomd door de bur gemeester van Nederlands Over slag, de heer Dierick. Door de goede Sint werd aan de burge meester gevraagd of het werd toegestaan Nederlands grondge bied te betreden in verband met de hondsdolheid. Hiertegen was geen bezwaar daar een heilige man, brave Pieten en brave schoolkinderen rustig de ge meente konden binnenkomen en geen gevaar zouden oplopen. Daarna ging het ezeltje, dat St.. Nicoiaas vergezelde, door het Nederlandse dorp, waarbij volop snoepjes werden uitgedeeld. Na do doortocht ging St. Nicolaa.s naar het patronaat waar hij nog vele geschenkjes aan de verza melde jeugd uitdeelde. Sint Nicolaas'viering. In het R. K. parochiehuis al hier vierden de kinderen van alle lagere scholen gezamenlijk het Sint Nicolaasfeest. Ook de kinde ren van de kleuterscholen wer den daarbij niet vergeten. Dank zij de zorgen van het plaatselijk Sint Nicolaascomité kon, na af loop aan elk kind een passend geschenk uitgereikt worden. Si. Nicolaas bezocht lleille. Sint Nicolaas bezocht met zijn Zwarte Pieten de wijk Heille der gemeente Sluis. Hij werd in het dorpshuis ontvangen en toege sproken door de voorzitter van de Wijkraad, de heer A. van Hoorickx. Namens de bewoners van Heille maakte hij de verlan gens kenbaar die er leven in de ze eenzame streek langs de grens. Installatie burgemeester Molthoff. De installatie van burgemees ter P. J- G. Molthoff vindt plaats op maandag 10 december tijdens een buitengewone raadsvergade ring ten gemeentehuize van Vogelwaarde. De plechtigheid vindt plaats om één uur, nadat ,1c- burgemeester op de grens van cie gemeenten Vogelwaarde en Hontenisse, op bet kruispunt Provincialeweg—Havendijk, zal zijn begroet door- de commissie van ontvangst. Na do installatie volgt van 2 uur tot half drie een receptie, die eveneens ten ge meentehuize wordt gehouden. De burgemeester en zijn familie, de leden van het comité, raad, gemeentepersoneel en genodig den maken vervolgens een rond rit door de gemeente. In ieder kerkdorp zal gelegen heid worden gegeven de burge meester nersoonlijk te begroeten en wel te Stoppeldijk in het Ver enigingsgebouw. te Hengstdijk in de kleuterschool, te Ossenisse en Boschkapelle in het Parochie huis. Tevens zullen hier de kin deren van de kleuterscholen en van de lagere scholen worden ge tracteerd. Voor de genodigden volgt daarna nog een ontvangst en een koffietafel. Op de dag van de installatie mogen de café's geopend zijn tot twaalf uur en mag gelegenheid tot dansen worden gegeven. JONGE SPAANSE HEEFT MEER OP HAAR KERFSTOK De jonge, vermoedelijk Spaan se vrouw, die dinsdag kans zag via een wisseltruc uit het kan toor van de Hema in Amsterdam ruim drieduizend gulden ie ont vreemden, :iccft woensdag door dezelfde truc bij de Boerenleen bank in Haastrecht 2100 in han den gekregen. Daarna heeft de vrouw haar tocht voortgezet naai- Arnhem, waar ze bij een handel in tabaksartikelen heeft geprobeerd op dezelfde wijze gold te bemachtigen. Ditmaal is het haar echter niet gelukt. Tot dus ver is de politie er niet in ge slaagd de vrouw te achterhalen. Behalve in Zeeland, Limburg en het westelijk deel van de pro-, vincie Noord-Brabant komt hans op bijna alle kanalen ijs voor. Voor de scheepvaart levert dit in hot algemeen geen of maar weinig hinder op. Op het IJsseimeer begint zich langzaam meer ijs te vormen. Ook hier ondervindt de vaart na genoeg nog geen hinder. Minder •crachtige of lege schepen moe ten evenwel in de vaarroute langs de zuidelijke oever en in de omgeving van Lemmer en Schokkerhaven wel op enige ninder rekenen. Scheepvaart op het Vcluwe- meer is alleen mogelijk in kon vooi of met hulp van een sleep- DOOÏ. De kazernecommandant van de Nieuwe Frederikkazerne in Den Haag zal een onderzoek instellen naar een incidentje dat zien daar gisterochtend heeft voorgedaan, in de manschappenkantine van die kazerne woedde een brandje en een free lance persfotograaf wilde daar een foto van maken. Een burger-werkman die dat zag wilde dat de fotograaf beletten. Hij zou de fotograaf diens toe- stol hebben willen ontrukken waardoor het schade zou hebben opgelopen. Over dit geval zijn twee lezin gen, zo vernamen we van de leger voorlichtingsdienst. Een luidt dat de fotograaf op het hek van de kazerne geklommen zou zijn. Een andere zegt dat hij van eei> laddertje van de brand weer gebruik gemaakt zou heb ben om de opname te maken. De brand heeft een schade aangericht van naar schatting een halve ton. Hij is ontstaan op het toneel in de kantine. Vermoe delijk heeft een brandende lamp die te dicht bij gordijnen hing die gordijnen doen vlam vatten. Hot toneel is uitgebrand en het hou ten dakbeschot boven he: toneel is verbrand. VRIJDAG 7 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „De kampioen-leuge naar". ZATERDAG 8 DECEMBER. OTHENE: Verenigingsgebouw, 7 uur: Prijskaartint^ In een kolenmijn in de Ame rikaanse staat Pennsylvania heeft zich donderdag een ontplof fing voorgedaan. Een vijftiental mijnwerkers wordt vermist. OPLOSSING ST. NICOLAASPUZ^LE De oplossing is als volgt: Horizontaal: 1. radio; 6. arend. 10. Java; 11. klink; 12. sein; 14. eg; 15. roe. 17. tot; 19. eo; 20. eek: 22. prutsen; 25. KRO; 26. arm; 28. rei. 29. tho; 31. praal; 32. thema; 34. elk; 35. ski; 37. alm; 39. aal; 41. edelman 44. ala; 46. ar; 47. one; 48. ade; 50. al; 51. kiel; 53. zwaar. 54. gram; 56. armoe; 57. droog. Verticaal: 1. rage; 2. av; 3. dar; 4. oker; 5. Sinterklaas. 6. akte; 7. Est; 8. ne; 9. dier. 10. joep; 13. Noor; 16. opmaken. 18. onthand; 21. Karei; 23. ur; 24. si. 25. komma; 27. ral; 30. hel; 33. kaak; 35. se; 36. im; 38. kalm; 10. aria; 42. deze. 43. .ard; 45. laag; 47. olm; 49. ego. 52. er; 55. ro. Na loting tussen de vele goede inzendingen gingen de prijzen naar: le prijs: L. de Koeijer, Oostkant 1, Terneuzen; 2e prijs: A. Eeaufort. St. Hubrechtstraat 31. Hoek; 3c prijs: K. de Jonge. Nieuw Neuzenpolder P31, Ter neuzen. Dit is de titel vjn het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en Ideuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 Rookwolken en steekvlammen tot in Zeeuws-Vlaanderen te zien Omstreeks half tien gistermor gen is met een reeks daverende ontploffingen, die tot ver in de omtrek te horen waren, een nieuwe installatie van een fa briek van teerderivaten in Zel zate in de lucht gevlogen. Door de ontploffingen werden twee personen betrekkelijk licht gewond. Er zijn geen doden te betreuren. Er werken bij deze onder neming, de Société Chimique de Zelzate, enige honderden men sen. De brand ging gepaard niet een enorme rookontwikkeling. Tot in Zeeuws-Vlaanderen waren de rookwolken en de steekvlam men te zien. De fabriek ligt aan het kanaal tussen Terneuzen en Gent en als gevolg van de brand werd zowel op dc weg als in het kanaal het verkeer gestremd. De ontploffing vond plaats in do benzolafdeling, dc voornaam ste produktie-afdeling van het bedrijf. Van de 30 tanks met ben zol. die zich op het fabriekster rein bevinden, zijn een groot aan tal geëxplodeerd en in brand ge raakt. Een aantal van de creo- soottanks, die op vrij grote af stand van de benzoltanks staan, is eveneens geëxplodeerd. De brandweer van Zelzate, ver sterkt met die van Gent, en des middags, na het opnieuw oplaai- Een overzicht van dc ravage, nadat de brandweer uit Zelzate, met hulp van de brandweer uit Gent en door des middags nog gealarmeerde brandweer van Ter. neuzen, de brand meester gewor den. Door AGATHA CHRISTIE 23) Nadruk verboden. Enkele minuten later kwam Raymond terug, in gezelschap van Blunt. „Ik had gelijk", zei Raymond opgewonden. „Het is de Tunesi sche dolk!" „Majoor Blunt heeft hem nog niet eens gezien." protesteerde de inspecteur. „Ik zag hem zodra ik de stu deerkamer binnenkwam," zei Blunt kalm. ,.U herkende hem dus direct?" Blunt knikte. „Waarom hebt u daar niets van gezegd?" vroeg de inspecteur achterdochtig. ,,'t Leek me niet het geschikte ogenblik. Er kan heel wat kwaad gesticht worden door op het ver keerde moment er alles uit te flappen." Hij keek de inspecteur aan zon der met de ogen te knipperen. Deze bromde iets en wendde zich af. Hij pakte de Chinese kom ■en liet Blunt de dolk zien. „Dus u weet het heel zeker, sir? Geen vergissing mogelijk?" „Absoluut zeker." ..Waar werd dit voorwerp be weerd.' Weet u dat nok. sir?" Het was de scerctaris die ant woordde „In de zilvertafel in de zitka mer." ..Wat?" riep ik uit. Iedereen keek me aan. „Wel dokter?" zei de inspec teur aanmoedigend. Ik schudde het hoofd. „'t Is de moeite niet waard," legde ik verontschuldigend uit. „Alleennu ja, toen ik hier vanavond kwam voor het diner en de zitkamer binnen wilde gaan, hoorde ik het glazen deksel van wat mr. Raymond de „zil vertafel" noemt, dichtvallen." De inspecteur wierp me een half spottende, half ongelovige blik toe. „Hoe wist u dat het dat glazen blad was?" Ik zag me genoodzaakt hem uitvoerig uit te leggen hoe ik tot die conclusie gekomen was, hoe wel ik dat liever niet gedaan had. De inspecteur onderbrak me geen enkele keer. Pas toen ik uit gesproken was, vroeg hij „Toen u de voorwerpen in die vitrine stond te bekijken, lag die dolk er toen ook bij?" .Dat weet ik niet." antwoordde ik .Ik herinner me niet hem ge zien te hebben maar dat hoeft nog niet te betekenen dat hij er niet was. Misschien heb ik hem over het hoofd gezien." ,,'t Wordt tijd dat we eens een praatje maken met de huishoud ster," vond de inspecteur, op het belletje drukkend. Parker, die prompt verscheen, werd weggestuurd om miss Rus sell te halen en even later stond ze voor ons. „Ik geloof niet dat ik in de buurt van de zilvertafel geweest ben." zei ze, in antwoord op een desbetreffende vraag van de in specteur. „Ik was even gaan kij ken, of de bloemen soms ver verst moesten worden. O, wacht, nu herinner ik het me opeens: het deksel van de vitrine stond open en toen ik er langs kwam heb ik het dichtgedaan." .Ze keek hem uitdagend aan. „Ach juist." zei de inspec teur.. „Weet u misschien ook of deze dolk op zijn plaats in het kastje lag?" Miss Russell bekeek het wapen onbewogen. „Dat zou ik u niet kunnen zeg gen," antwoordde ze. „Ik heb er verder niet naar gekeken. De familie kon elk ogenblik beneden komen en ik had haast om weg te komen." .Dank u." zei de inspecteur. Het leek even. of hij haar graag nog een paar vragen had gesteld. Maar miss Russell vatte zijn woorden op als een teken dat ze kon gaan, hetgeen ze dan ook deed. „Wat een Kenau," zei de in specteur, haar nakijkend. ..Eens even kiiken- dc zilvertafel staat voor een van de deuren dat zei u toch, dokter?" Raymond was me voor: „Ja, voor de linkerdeur.'' „En waren de deuren open?" „Ze stonden op een kier." „Wel, ik geloof niet dat het zin heeft nog verder op deze kwestie in te gaan althans voorlopig niet. Iedereen ik zeg iedereen was in de gelegenheid zich van die dolk meester te maken en wanneer dat nu precies ge beurd is, is van ondergeschikt be lang. Morgenvroeg kom ik terug met de hoofdinspecteur, mr. Ray mond. De sleutel houd ik zolang bij me; ik wil dat kolonel Melro se alles nog in precies dezelfde toestand te zien krijgt. Ik weet toevallig dat hij ergens te dine ren is gevraagd en waarschijn lijk de nacht overblijft Zwijgend keken we toe toen hij dc kom met de dolk opnam. „Dit zal zorgvuldig moeten in gepakt," merkte hij op. „Het zal ons belangrijkste bewijsstuk zijn, in meer dan één opzicht." Toen ik een paar minuten latei- met Raymond de biljartkamer uitkwam begon deze zacht te grinnikken. Ik voelde de druk van zijn hand op mijn arm en de richting van zijn blik volgend zag ik'dat inspecteur Davis met Parker stond te praten. Blijkbaar vroeg' hij hem zijn mening over een kleine zakagenda. „Dat is nogal duidelijk, hè?" mompelde mijn metgezel. „Hij verdenkt Parker dus. Wat vindt u zouden we inspecteur Davis maa- niet meteen gerieven met onze vingerafdrukken." (Wordt vervolgd.) en der vlammen, ook met die van Terneuzen, trachtte zoveel moge lijk verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. De oude benzolproduktie-installatie is door de ontploffingen en de brand verwoest. Gisteren tegen het einde van de morgen brandde nog een van de drie benzoltanks, de twee an dere waren geblust. Verschei dene gebouwen in de nabijheid van de fabriek werden uit voor zorg ontruimd. Volgens ooggetuigen werd de ontploffing voorafgegaan door een luid gesis. Een twee de explosie, deed zich een kwar tier later voor. Huizen aan de overkant van het kanaal tus sen Gent en Terneuzen schud den op hun grondvesten en ruiten vlogen aaifc^fcelierven. Reusachtige vlammen en rook wolken stegen op. In Zelzate ontstond een be gin van paniek, daar men vreesde dat de gehele fabriek in de lucht zou vliegen. Op het moment van de ontplof fing werkten 100 mensen in de fabriek. Er zijn geen vermisten. Dat er zo weinig slachtoffers zijn gevallen wordt als een wonder beschouwd. Gistermiddag om half een had de brandweer het vuur over meesterd. Door een massaal ge bruik van koolzuurschuim doof den de vlammen vrijwel onmid dellijk, doch anderhalf uur latei- laaiden de vlammen opnieuw op, waarop ook assistentie werd in geroepen van de brandweer van Terneuzen. Na enige tijd met de nevelspuit het vuur te hebben bestreden, werd door de brandweereomman dant dc heer C. van Strien het verzoek aan de gemeentepolitie gericht om nog meer sneeuw- blusmaterieel te zenden, waaraan werd voldaan. Eenzelfde verzoek werd dooi de brandweercommandant van Zelzate gericht tot de fabrieks- brandweren te Sas van Gent en Sluiskil, waaraan eveneens werd voldaan. De gezamenlijke brandweren slaagden erin de opnieuw oplaai ende brand meester te worden. Te ongeveer 4 uur kon de brandweer van Terneuzen inruk ken. NIEUWS IN HET KORT Woensdagnacht is een 19-jarige Oostduitse onderofficier bij Eschwege naar West-Duits- land gevlucht. Hij had zijn begeleider opdracht gegeven een verdacht spoor na te gaan en vluchtte daarna i'1 uniform en volledig bewapend de grens over. In Oost-Berlijn zijn in de nacht op donderdag bij de Ameri kaanse sectorgrens meer dan veertig geweerschoten ge lost. Gealarmeerde Westber- lijnse en Amerikaanse politie mannen konden echter niets gewaar worden. De Belgische sp°°rwcgen schrij ven aan automobilisten die zonder brokken door het rode waarschuwingslicht op onbe waakte overwegen zijn gere den persoonlijke brieven met waarschuwingen. Zij hebben namelijk fototoestellen aan gebracht die opnamen maken van passerende auto's wan neer het rode licht brandt, zo dat zij er gemakkelijk achter kunnen komen wie de over treding begaan heeft. Tot nu toe zijn dc brieven niet verge zeld gegaan van een bekeu ring. De politieke van Franz Josef einde. Voorlopig 1 een come back 1 schijnlijk bij dezi telligent en jong is. Hij heeft in zijl te opvallend taler in schandalen ver ken dan dat hi; eigenlijk nog te h En de Spiegel-zaa de deur dicht ged: Niet om de zaak de manier waaroi gens tegen zijn c ters, tegen het pa het algemeen zijn in een juridisch ni se zaak heeft poge len. Als hij op de van aanklacht en justitiële apparai Spiegel in het ge bracht, op de ee dus, zou deze zaak lijk blijven door t dige interpretatie v geheim is, maar Franz Josef niet kunnen duiden. Belangrijker dar Js echter wel, dat e aan bestaat cf enig nog zou kanselier t van al het rumoei aangetrokken hebl alle verzet in de kie smoord en Strauss gehandhaafd, dankl man die zoals lijkt in zijn gees deld. Dat hij dit d kon, is niet alleen dat de C. D. U./C. S tic thans de absol heid in de Bondsd: loren en dus aangi een coalitie. En he alleen dat de oude r leeftijd alleen aan ingeboet. Do voornaamste Adenauer nu moet v eigen man Strauss laten vallen, is wel de openbare mening Strauss eenvoudig nam. Een dergelijk wel eerder geweest de autoritaire kan aan de kant gevee sterk als ditmaal w: van de publieke opi voren. Het is een verhe dat liet na-oorlogse over welks gebrek a! tisch gevoel menigr is geklaagd een de ning kon opleveren ook een dergelijk memoreren en niet a druk te leggen op de des die af en toe rapoort van de Duit: sieren. Er komt nog een bij. Veel van zijn ai treden werd Adenau omdat hij lang de en guur van aanzien is het Duitse politieke niet langer zo. In de men een man als zakelijk leider van di komen als man va. vooral, in het kan De in Zuid-Korea wind zijnde „hoge mi voor nationale we heeft donderdag me stemmen een wetsont gekeurd over het her: burgerlijke bewind ir Krachtens dit wetS' Zuid-Korea het vol weer een burgerlijk b gen. Op 17 december z wetsontwerp een vol gehouden worden. Het wetsontwerp vc verkiezing door het v president, die een uitvoerende macht zal de verbannen Syngm Syngman Rhee, d enige president van republiek", werd in door studentenrelletj( den gedwongen. Na I gaan, brak de peri „tweede republiek ai De uitvoerende mac handen van de premi antwoordelijk was t< nationale vergadering En nu is dan de t ir De dichte mist die dagavond over Noor hangt was ook dond niet opgetrokken. T hafen en Brunsbüttel ten vele schepen op Bij een botsing tus: trein MoskouBerlij autobus te Minsk Ma: de buurt van Wa woensdagavond zes net..leven gekomen er gewoni

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2