Dood van kleermaker blijft mysterie Naar een hoger prijsniveau in 1963? BEURSOVERZICHT Rechtszaken RADIO EN TELEVISIE De moord op Roger Ackroyd DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 LIEVER KANDIDAAT DAN SOLDAAT 1.398.000 LEERLINGEN BIJ HET G. L. O. EN 42.000 LEERLINGEN BIJ V. G. L.O. TBEIN VAN VIADUCT GEWAAID IN KBOATIE DE STBIJD IN JEMEN TITO IN RUSLAND Opnieuw celstraf voor 81-jarige recidivist Chinezen vuurden nog op Indische onderdanen Woensdag 5 december '62. I>e dood van de 55-jarige Am- dersleerling was. Er was evenwel -terilanise kleermaker >1. F- W. \an Dam is tot maandagavond iaat een mysterie gebleven, hoe- >vel de zaak door de aanhouding van de bijna 28-jarige varens gezel E. S. en de vrijlating van le 14-jarige jongen een eigenaar- .lige wending beeft genomen. De varensgezel meldde zich maandagavond omstreeks half 7 op het nooldkancoor van politie. _-nj gaf te kennen dat de jongen onsenuldtg was, omdat hij de eni ge getuige zou zijn geweest van ae zelfmoord van de Kleermaker. De politie heeft voorlopig alleen -naar naar hei verhaal van de va rensgezel geluisterd, maar zij neeft hem in ieder geval ingeslo ten wegens diefstal van 4d0 uit de portefeuille van het slachtof fer. Na de dood van de kleerma xer ging hij er met deze porte feuille en het pistool vandoor. De portefeuille en het pistool wierp nij ergens in de binnenstad in een gracht, zo altnans luidt het ver naai van de varensgezel. Hij zal nog nader aan de tand worden gevoeld ,want er zijn nog teveel onopgehelderde punten. De varensgezel neeft te kennen ge geven dat hij het pistool alleen .naar heeft meegenomen en er .andoor is gegaan, omdat hij be vreesd was van moord of dood slag te worden beschuldigd. De dieistal van het geld heeft hij grif toegegeven. Het slachtoffer en de varensgezel kenden elkaar al enige tijd. Zaterdagavond, kort voor ue oood van de heer Van Dam, waren beiden in enkele cafés in de binnenstad gesigna ieerd. De 14-jarige jongen, die een goede bekende van de kleerma ker blijkt te zijn geweest, werd na een verhoor van ongeveer drie uur op vrije voeten gesteld. Er waren verdenkingen tegen hem gerezen, omdat hij in zijn verkla ringen nogal verward was. Zo gaf hij op bij een kapper te wer- xen, doch het bleek dat hij schil- sprake van een misverstand. Bij een kapper schilderde hij het in terieur op Inmiddels had de politie in de prullemand van de kleermaker 'n verscheurd briefje gevonden met de naam van E. S. en de woorden „een pantalon, geen kosten". Het merkwaardige was, dat één van de vrienden van de kleermaker E. S. zaterdagavond met Van D. in een café in de binnenstad had gezien. De politie had juist een onderzoek in het café voltooid, toen omstreeks half zeven van 't hoofdbureau het telefonische be richt kwam, dat zich daar een nogal nerveuze man had aange meld, die te kennen had gegeven de 27-jarige E. S. en varensgezel te zijn, die in de kranten over de mysterieuze dood van de kleer maker had gelezen. „Ik was erbij toen de kleermaker zelfmoord pleegde", zei hij. „Die jongen heeft het beslist niet gedaan", voegde hij er zenuwachtig aan toe. Op het politiebureau aan de Overtoom luisterden de officier van Justitie mr. W. K. baron van Dedem, afdelingschef P. L. Land man en recherchechef H. G. Oele daarop nar het relaas van de va rensgezel, die het slachtoffer al een jaar kende. Hij ging vaak met hem uit. De kleermaker betaalde dan altijd. Een week tevoren was hij als klant bij hem geweest met een broek, die gerepareerd moest worden. Dat klopte met de ge vonden snippers van het briefje. Zaterdagavond ontmoette hij de kleermaker aan de bar van een café in de binnenstad. „Kom bij me zitten", nodigde de kleerma ker S. uit. Ze dronken samen wat bier, waarna ze om half twaalf een wandelingetje gingen ma ken. In een ander café werd nog een biertje gedronken, waarna weer een wandelingetje werd ge maakt. Besloten werd naar huis te gaan. De varensgezel zou bij de Kleermaker overnachten. Met een taxi reed het tweetal naar de hoek OvertoomZocherstraat, vlak bij de woning van 't slacht offer. Tussen kwart over twaalf Het Verbond van Nederlandse Werkgevers zinspeelt In zijn tijd schrift „De Nederlandse Indus trie" op een prijsstijging in 1963. die het resultaat zal zijn van de in cat jaar te verwachten stijging van de loonkosten. In een commentaar op het nieuwe loonsysteem schrijft het verbond o.a., dat in het kader van de S.E.R.-rapporten en de daarop gebaseerde conclusies voor de loonpolitiek niet voorbij zal kunnen worden gegaan aan de inhoud van de prijspolitiek. Er zijn volgens het verbond om standigheden denkbaar, dat de regel van het verwezenlijken van een zo stabiel mogelijk prijsni veau ook in zijn algemeenheid niet zo strikt gehanteerd kan worden, dit is dan met name het geval, wanneer aanvaard wordt, dat zich een loonkostenstijging zal gaan voltrekken, die uitgaat boven hetgeen macro-technisch gezien op grond van de produkti- viteitsstijging mogelijk zou zijn en volgens het verbond verkeren wij thans in die situatie. Immers regering en bedrijfsleven hebben geaccepteerd, dat in 1963 zich een loonkostenstijging zal voordoen in de orde van grootte van 7,5 van de loonsom, d.w.z. een stij ging die enige procenten uitgaat boven de landelijke produktivi- teitsstijging. Het lag dan ook voor de hand, aldus het verbond, dat een zekere prijsstijging door iedei onvermijdelijk moest wor den geacht. Een overweging daar bij was, dat wij ons een derge- Tientallen Britse militairen, die graag voor hun diensttijd om is weer het burgerpak zouden willen aantrekken, hebben hun naam geplaatst op de lijst van mogelijke kandidaten voor de bijverkiezing, die in maart in de Britse piaat.s Rotherham gehou den zal worden In Engeland geldt namelijk het militaire voor schrift, dat iedere militair, die bekend heeft gemaakt dat hij zich kandidaat wij stellen voor een parlementszetel, uit dienst ontslagen moet worden. Per dag vragen zo'n 12 militai ren de papieren aan, die men moet invullen om kandidaat te kunnen staan. Vroeger werd de ze manier om voortijdig uit dienst te komen maar weinig ge bruikt, omdat oen kandidaat, die er niet in slaagt een achtste van het totaal aantal uitgebrachte stemmen op zich te verenigen zyn waai oorgsom van ruim 1.500 gulden kwijt is. Kortgeleden heljben twee mili tairen, die zich kandidaat hadden gesteld, in een kiesdistrict, ech ter ontdekt dat men niet werke lijk kandidaat behoeft te staan om uit dienst ontslagen te wor den, maar dat een verklaring, dat men van plan is is om dit té doen, voldoende is. lijke kosten- en prijsstijging kon den permitteren omdat ook in de met ons concurrerende landen zich een loonkostenstijging zou voordoen die zou uitgaan boven de produktiviteit. Het is volgens het verbond duidelijk, dat de prijspolitiek in 1963 allerminst een eenvoudige zaak zal zijn. Bij de uitvoering ervan zullen niet zonder meer de tot nu toe geldende regels voor het prijsbeleid onverkort gehanteerd kunnen blijven, be halve dan deze regel dat dit uit voering met veel beleid zal moe ten plaatsvinden. Volgens een bij het Centraal Bureau voor de Statistiek ver schenen statistiek van het ge woon- en voortgezet gewoon la ger onderwijs 1961 '62 bedroeg net aantal leerlingen bij het G. L. O. ongeveer 1.398.000 1869/ '611.416.000), en bij het V. G. L. O. 42.000 45.000) Van de leerlingen bij het G. L. O. zat 57% (O. T. U.67%) in klassen met 35 en meer leer lingen. Het overeenkomstige percen tage voor het Openbaar, en het Prot. Christelijk en het Rooms- Katholiek onderwijs is resp. 51, 56 en 64. Op het platteland en in de verzorgende centra betrof dit 56 "o, in de industriesteden daarentegen 63% van de leer lingen. Ruim de helft van de leerlin gen op de V. G. L. O.-scholen zat in klassen met 25 tot 34 leerlin gen, bij de afdelingen daarente gen in klassen met 15 tot 24 leer lingen. Het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer bedroeg bij net G. L. O. 34, bij de V. G. L. O.- scholen 25 en bij de V. G. L. O - afdelinger 21. Het aantal onderwijzers bij het G. L. O. bedroeg 41.489 (41.633), bij het V. G. L. O. 1.725 (1.735). Het aantal scholen voor G.L.O. bedroeg 7.723 (7.700), het aan tal scholen voor V. G. L. O. 360 (339). Bovendien waren er nog 100 (146) afdelingen voor V. G. L. O. verbonden aan scholen voor G. L. O. Bij Oton in Kroatië zijn maan dag 13 wagons van een goederen trein van een viaduct gewaaid. De windkracht was 150 tot 180 km per uur. Het ongeluk heeft vier mensen het leven gekost. De wagons maakten een val van 28 meter en kwamen op twee huizen ferech; waarin zich op dat moment niemand bevond. Eén van de huizen is volkomen verwoest. en één uur moeten ze zijn thuis gekomen, nog steeds volgens de verklaring van S. Daarna vertelde S. de toe dracht van het zelfmoordverhaal. De kleermaker zou teneer gesla gen zijn geweest, omdat hij on enigheid had gehad met zijn vriend, het 14-jarige jongetje. De varensgezel was in 't tussenka- mertje, terwijl Van D. in de ach terkamer bezig was. De kleerma ker dronk overdadig uit een fles met cognac. Hij was achter zijn schrijfoureau gaan zitten. Hij rommelde wat in het bureau en was toen gaan schrijven. Dit zou volgens de politie kunnen duiden op het gevonden briefje voor een familielid van de kleermaker, waarop te lézen stond: „Geeft niets uit huis. In alle vorderingen tot op de laatste cent. Johan." Het is geen afscheidsbrief, maar wel een laatste wilsbeschikking. Daarop zou ook de begrafenis polis en het codicil kunnen dui den. Het briefje was geschreven op een velletje uit het maten- boek van de kleermaker. Plotseling zou S. de kleerma ker in de achterkamer hebben zien rondlopen met een pistool in zijn rechterhand. Dat hij in het bezit van een vuurwapen was, heeft de politie inmiddels van een bekende van de kleermaker ver nomen. „Doe niet zo idioot", zou de varensgezel Van D. hebben toegevoegd. S. was weer in het tussenkamertje gegaan toen hij opeens een schot hoorde. Hij zou hevig zijn geschrokken. Pas na een minuut zou hij in de voorka mer zijn gaan kijken. Hij vond er het lichaam van de kleermaker liggend op de divan op de linker zij met een schotwond achter het linkeroor en een pistool in de rechterhand. Dodelijk verschrikt zou de va rensgezel aan niets anders heb ben gedacht, dan dat de verden king wel eens op hem zou kun nen vallen. Een half uur a een uur ijsbeerde hij in het huis rond. Toen nam hij de portefeuille met 400 uit de zak van de kleerma ker en stopte ook het pistool in zijn zak en ging er ijlings van door. De deur smeet hij hard ach ter zich dicht, hoewel buren de deur zondag de gehele dag op een kier hebben zien openstaan, na dat zij hem die nacht wel hard hadden horen dichtgooien. Portefeuille en pistool wierp de varensgezel ergens in de binnen stad in een gracht. Het geld be hield hij. De waterpolitie heeft de hele avond gedregd, maar niets gevonden. De politie zal nu nagaan wat er juist is van het verhaal van de varensgezel. Hij is al een paar maal veroordeeld wegens joy riding, diefstal en doorrijden na een aanrijding. Dat hij in het huis van de kleermaker is geweest, staat in ieder geval vast, want de politie heeft onder de divan, waarop het slachtoffer lag, een manchetknoop gevonden, die van hem bleek te zijn. Maar een raadsel is nog waar de huls van de afgeschoten patroon is geble ven. En ook is nog niet opgehel derd hoe het rechtshandige slachtoffer zich in de linkerslaap heeft kunnen schieten. De kogel is vier cm benedenwaarts in de hersenen verdwenen en vier cm van de achterschedelwand blijven steken. Drs. D. Eskes van het politie-laboratorium zal het stuk je huid met de kogelwond onder zoeken om na te gaan van welke afstand is geschoten. Als de zelf moordtheorie van S. juist is, zou men bloedvegen hebben moeten vinden in de ogen. Er zaten wel wat vlekjes op, maar beduidend waren ze toch niet. Wat men voor een echte bloedveeg aanzag, bleek kaarsvet te zijn. Behalve de portefeuille en het I pistool heeft S. na het verlaten van de woning van het slachtof fer ook zijn gerepareerde broek nog meegenomen. Hoe de relatie ten opzichte van de kleermaker, de 14 jarige jon gen en de varensgezel onderling is geweest, is niet bekend. Vast staat in ieder geval dat de va rensgezel de jongen ook kende. „ZELFMOORDWAPEN" GEVONDEN De Amsterdamse waterpolitie 'heeft gistermiddag uit het water van de Singel nabij de Kort» Nieuwe Dijk het pistool opge- dregil, waarmee de 55-jarige Amsterdamse kleermaker J. van Dam zich volgens de aangehou den varensgezel E. S. van hel leven zou hebben beroofd. De portefeuille van het slacht offer werd nog niet gevonden. Na zijn aanhouding verklaarde E. S. dat hij na de dood van de kleermaker het pistool en de portefeuille in de Singel nabij het Hekelveld zou hebben ge gooid. Dit verhaal blijkt in ieder geval juist te zijn. Het pistool wordt nu op het politielaborato- rium onderzocht. Het is niet be kend of de huls van de patroon nog in het pistool zit. Deze werd namelijk in de woning van de kleermaker niet gevonden. De varensgezel blijft inmiddels in zijn aanvankelijke verhaal vol harden, namelijk dat Van Dam in zijn aanwezigheid zelfmoord heeft gepleegd. Radio-Mekka heeft in een in de Jordaanse hoofdstad Amman op gevangen radio-uitzending mede gedeeld dat de koningsgezinde Jeministische troepen uit vier richtingen oprukken naar de Je- menistische tweeling-hoofdsteden Sanaa en Taiz en de Rode Zee haven Hodeira. Dit is bekend ge maakt in een officiële verklaring, die door het hoofdkwartier van Imam El Badr is uitgegeven. In de verklaring van dit hoofd kwartier wordt verder gezegd dat bij een gevecht in het gebied van Sirwah zeven officieren en een aantal soldaten der Egyptische troepen in Jemen werden ge dood. Boven ditzelfde gebied werd een Egyptisch hefschroef- vliegtuig omlaag geschoten. Bij een botsing in het gebied van Arousj verloren de Egypte- naren vier gevechtwagens. Voorts sneuvelden 220 Egyptische mili tairen. In de door het hoofdkwartier van Imam El Badr uitgegeven verklaring wordt tenslotte nog medegedeeld dat zich op de markt van Sanaa een botsing heeft voor gedaan tussen republikeinse Je- rheniten en Ë'gyptenaren. Hierbij verloren veertien Egyptische of ficieren en minderen het leven. Ook vijf republikeinen lieten het leven. De Zuidslavische president, Tito, is dinsdag per trein in Mos kou aangekomen om zijn eerste bezoek aan de Sowjet-Unie sinds 1956 af te leggen. Hij werd har telijk door premier Chroesjtsjov begroet, die hem de hand schud de en omhelsde. Tientallen poli tiemannen hadden de perrons schoongeveegd. Een muziekkorps van het Moskouse garnizoen speelde de volksliederen terwijl een erewacht de wapens presen teerde» Shroesjtsjov zei tevreden te zijn over de manier waarop de be trekkingen tussen beide landen zich ontwikkelen. De Sowjet-Unie streeft ernstig naar uitbreiding van de, culturele, wetenschappe lijke en andere betrekkingen met Zuid-Slavië, wat in het belang is van alle socialistische landen. INTERNATIONALS ONGEANIMEERD LAGER De stemming voor de interna tionale waarden is dinsdagmid dag bij de opening ongeanimeerd geweest met over de gehele linie lagere koersen ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Er ging in de hoofdfondsen zeer wei nig om. De markt stond onder invloed van de flauwe (tien tot vijftien punten lager) tendentie, die de Westduitse beurzen dins dag te zien gaven, terwijl ook Zwitserland aan de lage kant was. Verder stelden de slotkoer- sen uit Wall Street teleur, vooral voor de Nederlandse hoofdfond sen, die er een flinke stap terug moesten doen. Alles bij elkaar factoren die een min of meer flauwe stemming in Amsterdam in de hand werkten. In alle hoeken viel midden koersaanbod te verwerken waar door, zoals dan gebruikelijk, laag wordt ingezet. Philips bijv. vier gulden lager op 147,80. Unilever verloor 2,40 op 137,40. Kon. Olie min een gulden op 147,30. AKU moest een groot gedeelte van de maandag behaalde koers winst prijsgeven bij een notering op 392 (395%), terwijl Hookovens acht punten lager in de markt lagen op 569. Zoals meestal na een lage opening als gevolg van middenkoersaanbod het geval is, zo trokken ook gistermiddag de koersen later wat aan. Dit bleek echter een tijdelijke opleving te zijn want in het laatste beurs- halfuur brokkelden de koersen wederom af. De handel bleef ge durende de gehele middag zeer klein. Gezien de haussetendentie van de voorgaande vier weken, mede ten gevolge van de onverwachte opleving in verschillende takken van het bedrijfsleven, is men er in Amerika lang niet van over tuigd, dat in januari 1963 de zo gewenste belastingverlagingen door de regering aldaar zullen worden aangekondigd. De grote begrotingstekorten werken be lastingverlagingen niet direct in de hand. Men vreest dat, wan neer belastingverlagingen zullen plaatsvinden, deze dan over een zeer lange tijd zullen worden uit gesmeerd. De belastingkwestie vormt een onzekere faktor voor het koersverloop in Wall Street voor de eerstkomende dagen, al dus de beurs. In Amsterdam is de gang er wat uit. Men wordt kieskeuri ger ten aanzien van de keuze van aandelen. De tussentijdse berich ten van het Nederlandse bedrijfs leven zijn zeker niet slecht te noemen. Tot verkopen gaat men dan ook alleen over wanneer winst kan worden genomen. Op de incourante markt werden aan delen van de Levensverzekering Maatschappij „Nillmij" belangrijk hoger geadviseerd. Dit op een tweede uitdeling in agio-aan- delen. In de scheepvaartsector viel de stemming niet tegen. De omzet ten waren echter minimaal. De leidende cultures moesten wat terrein prijsgeven. In de Staats- fondsenhoek lag de Staffellening gevraagd in de markt. In de lokale afdelingen werden de bankaandelen, die maandag zeer vast waren, wat lager ge adviseerd. Aandelen „Aniem" Nationaal Bezit, in welk fonds maandag bij een zeer vaste stem- miner voor nominaal 80.000 werd omgezet, kregen een iets lagere advieskoers. Koudijs noteerde dinsdag ex tien procent dividend. Beursindices Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 30'11 3/12 4/12 470.8 468.3 461.3 326.4 326.2 323.3 132.4 133.5 132.1 246.2 251.2 248.8 149.7 150.2,148.0 349.0 348.7 344.1 Nabeurskoersen Aan het reeds lange strafblad van de 81-jarige Amsterdammer Bertus van der S. heeft de eco nomische politierechter in de hoofdstad dinsdagochtend een nieuwe veroordeling toegevoegd. Ditmaal een celstraf van „slechts" acht dagen wegens een deviezen- overtreding. Het ging in deze zaak om het zonder vergunning van de Ne derlandse Bank beschikken over twee baartjes oud van elk ruim 1 kilogram. Het eerste verkocht Van der S. in april 1961 aan de Amsterdamse juweliergroothan del fa. Drijfhout voor 600, het tweede bood hij dezelfde firma in juni van dit jaar te koop aan. De fa. Drijfhout had nauwelijks vastgesteld dat het 14 karaats goud was, of de douanerecherche van de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst kwam er achter dat Van der S. het eerste baartje goud onder de naam van een reeds vijf jaar overleden man had verkocht. Een baartje goud van deze grootte en vorm (het leek op een sigarettendoosje) was hoofdassistent F. C. van der Vlugt van de douanerecherche nog nooit tegengekomen. Het rijksmeik ontbrak bovendien. Het bleek dat het omgesmolten goud was met enkele resten zil ver. .,'t Was niet normaal", vond getuige Van der Vlugt en de of ficier van justitie sprak zelfs van goud „van een uitermate dubieu ze herkomst, gezien het strafblad van de verdachte". „Ik heb het in de oorlog ge kocht als appeltje voor de dorst", verweerde de bejaarde ex-koop- man zich, hoewel hij aanvanke lijk andere verklaringen over de komst van de baartjes heeft af gelegd. „Als ik het niet had ge kocht, hadden de moffen het ge daan en als u het me nu afneemt heb ik niets meer, want van de A.O.W. kan ik niet leven". Veertien dagen en verbeurd verklaring van het goud luidde de eis. De politierechter maakte er acht dagen en verbeurdver klaring van. AKU: 393—395 Kon. Olie: 148.20- -149.50 (38914) gl. (146.80) (147.50) (13790) (570%) Fhilips: 149.20—150.20 Unilever: 138.70—139.80 Hoogovens: 572578 Stemming vast. Advieskoersen buitenlands bankpajiier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engels pond 10.0610.16 Amerikaanse doll. 3.57%3.61% Canadese dollar Franse frank (100) Belgische frank (100) Duitse Mark (100) Zweedse kroon (100) Zwitserse fr. (100) Ital. lire (10.000) Deense kroon (100) Noorse kroon (100) Oostenrijkse 3.30—3.35 73.05—73.55 7.20—7.25 89.70—90.20 69.15—70.15 83.15—83.65 57.00—59.00 51.35—52.35 49.65—50.65 Schilling (100) 13.90—14.00 Portugese esc. (100) 12.5012.65 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92%—6.07% Premier Nehroe heeft dinsdag gezegd dat Chinese soldaten na de afkondiging van het bestand in het noord-oostelijke grensgebied verscheidene malen gevuurd heb ben op voorbijtrekkende Indische onderdanen. Er zijn hierbij geen mensen omgekomen. DONDERDAG 6 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Klass. gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Klas sieke gram.8.30 Gemeenschaps mis van kinderen; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Sinter klaasliedjes (gr.); 10.00 Gram.; 10.03 Adventscantate (gr.); 10.15 Morgendienst10.45 Kerkorgel concert (gr.); 11.00 Voor de zie ken; 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte muziek; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.38 Gram.; 12.45 Actualiteiten; 13.00 Nws; 13.15 Lichte orkestmuziek en zangso listen; 13.40 Licht programma; 14.00 Amus. muz.; 14.40 Kamer orkest en solist; 15.30 Amus. muz.; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Moderne muziek; 16.55 Voor de jeugd; 17.30 Schooizang; 17.40 Beursberich ten; 17.45 Gitaarmuziek (gr.): 17.55 Lichte orkestmuziek; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Licht instru mentaal trio; 18.50 Lezing; 19.00 Door - AGATHA CHRISTIE 21) Nadruk verboden. HOOFDSTUK VI. DE TUNESISCHE DOLK. I Ik ontmoette de inspecteur bij de deur die naar de keuken leidde. „Hoe maakt de jongedame het, dokter?" „O, die knapt al weer op. Haar moeder is bij haar." „Mooi. Ik heb het personeel on dervraagd. Ze verklaren alle maal dat er vanavond niemand aan de achterdeur geweest is. Uw beschrijving van die vreem deling was vrij vaag. Hebt u niet iets positievers voor me als aan knopingspunt?" „Ik vrees van niet," moest ik hem teleurstellen. „Het was pik donker, en de man had zijn jas kraag opgezet en zijn hoed in zijn ogen getrokken." „Hm," zei de inspecteur. „Hij wilde blijkbaar zijn gezicht ver bergen. Weet u zeker dat het niet iemand was die u kende?" Ik antwoordde dat ik dit in derdaad zeker wist, hoewel mijn woerden overtuigingskracht mis ten. Ik herinnerde me opeens dat de stem van de vreemdeling me bekend was voorgekomen. Aarze lend legde ik dat de inspecteur uit. „En u zegt dat het een nogal ruwe, onbeschaafde stem was?" Ik bevestigde dit, maar het viel me in dat de platte uitspraak met opzet oveidieven kon zijn.. Als die man, zoals de inspecteur vermoedde, zijn gezicht had wil len verbergen, zou hij om dezelf de reden zijn stem ook wel heb ben kunnen veranderen. „Zoudt u nog even met me mee naar de bibliotheek willen gaan, dokter? Ik wilde u nog een paar dingen vragen." Ik knikte instemmend. Inspec teur Davis ontsloot de deur naar Ackroyd',: privévertrekken en draaide die weer achter ons in 't slot. „Hei is beter dat we niet ge stoord worden." merkte hij grim mig op. „En niet worden afgeluis terd ook. Wat heeft dat allemaal te betekenen, die praatjes over chantage?" „Chantage?" vroeg ik ontsteld. „Ja. Speelt Parkers fantasie hem parten of kan er werkelijk sprake geweest zijn van afper sing?" „Als Parker iets over chantage gehoord heeft," zei ik langzaam, „moet hij aan de deur hebben staan luisteren, met zijn oor tegen het sleutelgat." Davis knikte. „Dat lijkt me heel waarschijn lijk. Ziet u, ik heb een onder- zeek ingesteld naar de manier waarop Parker zijn avond heeft doorgebracht. Om u de waarheid te zeggen: zijn optreden beviel me niet. Hij weet iets; toen ik hem begon te ondervragen werd hij bang en kwam met een ver ward verhaal over chantage." Ik nam een resoluut besluit. „Ik ben blij dat u dit onder werp ter sprake brengt," zei ik. „Het zat me al een poos dwars en ik was 't nog niet met mezelf eens of ik het zou vertellen of niet. Ik besloot een geschikte ge legenheid af te wachten om er met u over te praten maar dat kan ik dan nu net zo goed meteen doen." En ik vertelde de gebeurtenis sen van de afgelopen avond, juist zoals ik ze hier heb beschreven. De inspecteur luisterde aandach tig en stelde zo nu en dan een vraag. „Dat is de vreemdste geschie denis die ik ooit gehoord heb", zei hij, toen mijn relaas ten einde was. „En u zegt dat die brief ver dwenen is? Dat ziet er niet zo best uit dat ziet er helemaal niet zo best uit. Het zou het mo tief kunnen zijn wannaar we ge zocht hebben: het motief voor de moord." Ik knikte. „Daar heb ik ook aan gedacht." „U zegt dat mr. Ackroyd er op zinspeelde dat er iemand uit zijn naaste omgeving bij betrokken zou kunnen zijn? Dat is een nog al rekbaar begrip." „U denkt toch niet dat het Jarker zelf kan zijn?" opperde ik. „Het zou kunnen. Hij stond kennelijk aan de deur te luiste ren toen u de kamer uitkwam. En later trof miss Ackroyd hem daar weer aan. Wie zegt dat hij er niet voor de derde keer naar toe gegaan is, toen ze eenmaal veilig uit de buurt was? Hij stak Ackroyd dood, deed de deur aan de binnenkant op slot, klom door het raam naar buiten en liep om het huis heen naar een zijdeur die hij van te voren had open gelaten. Er zit wat in...." „Maar er pleit ook iets tegen", zei ik langzaam. „Als Ackroyd, zoals hi.j van plan was, na mijn vertrek die bewuste brief heeft uitgelezen, dan kan ik me niet voorstellen dat hij daar rustig een uur is blijven zitten om er over na te denken. Hij zou na tuurlijk Parker onmiddellijk bij zich hebben laten komen, hem van chantage hebben beschuldigd en hem de huid hebben volge- scholden. U moet niet vergeten dat Ackroyd een temperament vol man was". „Misschien heeft hij geen tijd gehad die brief verder te lezen," veronderstelde de inspecteur. „Hij had immers bezoek om half tien. Als die bezoeker meteen ge komen is, nadat U bent wegge gaan en als miss Ackroyd haar oom goedenacht kwam zeggen toen hij juist was vertrokken wel dan zou hij niet eens de ge legenheid hebben gehad zijn brief uit te lezen. Niet vóór tien uur tenminste." (Wordt vervolgd.) Nws en weerbericht; 19.10 Gees telijke liederen19.30 Radio krant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Lichte gram.; 20.20 Recht zo die gaat, hoorspel; 20.50 Ge varieerd programma; 22.00 Kerk orgelconcert; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek bespreking; 23.00 PI at en nieuws; 23.30 Dialoog met muziek; 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II; 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Programma-overzicht en lichte gram.; 9.00 Ochtend gymn. voor de vrouw; 9.10 Dr groenteman; 9.15 Klass. muz.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen gr.10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Dans- orkest en zanPriobsten risn Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lezing; 12.43 Lichte gram., 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursberichten: 13.30 Lichte gram.; 14.00 Cello en piano; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Zing met ons mee (herh. van zondag 2 december j.l.); 15.30 Voor dracht; 15.45 Licht ensemble; 16.00 Radioprogramma in een notedop; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel ac tueel; 18.20 Pianospel; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Jazzmuziek; 19.00 Aktie „Open het Dorp"; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Moderne muziek; 21.15 Inter view; 21.40 Promenade-orkest en zangsolisten; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Sportactualiteiten; 23.10 Nieuwe gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Weer bericht; 12.35 Gevar. muziek; 12.50 Beursberichten; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuz.14.00 School radio; 16.00 Boursber.16.06 Franse topliedjes; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kinderen; 17.50 Koorzang; 18.18 Paardesport bericht en; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws; 19.30 Lezing; 19.40 Lichte muz.19.50 Politieke lezing; 20.00 Chansons; 20.30 Symfonie-concert; 22.0C Nws; 22.15 Amus. muz.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T V.19.30 Beroepsge heimen van Sint Nicolaas. repor tage; 20.00 Journaal; 20.20 Tele- vizier; 20.30 Georgisch dans theater; 21.00 Van man tot man, T.V.-spel; 22.40 Einde. BELGIË (VI.): 19.00 Voor de jongeren; 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nws; 20.20 Het manneke: 20.25 Liedjesprogramma; 20.55 Inleiding tot het T.V.-spel; 21.00 Van man tot man, T.V.-spel; 22.40 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5