.N AKEN Inleiding tot de Gemeentebegroting voor 1963 Mysterieuze dood van Amsterdamse kleermaker D E C'E.Y IBÊïT Ï5B7 isen basis Kongolo st van Katanga Kongolese leger opgeblazen NDAMME TVANGEN: RLEROUX wrcsT 4 DECEMBER 1962 Verbetering in financiële positie der gemeente Terneuzen Tekort van £102.833,- (vorig jaar f 127.000,-) DF, VRIJE" ZEEÜW LAATSTE LESUUR OP VRIJDAG GEWIJD AAN HERDENKING VAN H. K. H. PRINSES VVILHELMINA BEWONERS VAN TRISTAN DA CUNHA GAAN TERUG NAAR VULKANISCH EILAND Nog geen evacuatie van Chinese troepen uit Ladach Gemeenteraad van Vogelwaarde WERD KLEERMAKER IN AMSTERDAM VERMOORD Gestommel in de nacht Zelfmoord Waar is het vuurwapen Geregeld bezoek van 14-jarige jongen REORGANISATIE IN PORTUGESE KABINET v DODEN EN EEN i ARGEWONDE R BOTSING OP JKSWEG 12 '8 12, van Utrecht naar is zalt-rda, uto ■ed, —igmiddag een die in de richting 7 tijdens het inhalen vrachtauto niet aan- n door een Duitse per- welke eveneens in de aanhangwagen Nederlandse perso- werd geheel vernield. G. R. uit Vorden werd gedood, de 51-jarige R.G. die de auto rd zwaar gewond inzittende mevr. H. Vorden, is later in te Zeist overleden, een beeld van de ravage. ider De G. erd G. w de uit huis eeft irdvoerder van de Ka- regering heeft mee at de brug die de Ka- militaire basis Kon- de rest van Katanga door het Kongolese leger is opgeblazen, gese garnizoen was nu orrading afgesneden nog stand tegen aan- het Kongolese natio- zijde van de V. N, is d. dat Kongolo in dei 24 uur in handen van Iese nationale leger is laar door de Katange- Dverd. 'oritmmker TELEF. 2566 ee 1ste kwaliteit AREN ƒ1,40 per K.G. ƒ2,60 U ƒ3,- ALAPPEN voor 1,75 B voor ƒ2,50 ƒ2,75 PEN voor 3,50 Br ƒ4,— ƒ2,30 ƒ2,50 ƒ1,80 N voor 2,10 let. per 250 gram et. per 250 gram et. per ?50 gram ESWAREN, alles gelcatalogus ederland 1963, 1,50; >nisch arboekje 1963, ƒ2.95. BOEKHANDEL crijstr. 2. Terneuzen. Telefoon 2380 SERING Pagina 5 Burgemeester en Wethouders van Terneuzen hebben de leden san de gemeenteraad een inlei ding tot de begroting voor het dienstjaar 1963 doen toekomen, waarin het college een algemeen overzicht geeft van de verschil lende zaken, die bij de behande ling van de begroting op 21 de cember a.s. aan de orde zullen komen. Tot ons genoegen, aldus B. en W„ kunnen wij do inleiding van deze begroting aanvangen met de mededeling dat in de financiële positie van de gemeente een ver betering valt op te merken. Het betreft hier weliswaar geen krachtige vooruitgang doch in elk geval een kentering ten goede. Als deze zich doorzet in de mate waarin dit in het nieuwe begrotingsjaar wordt voorzien, kan op financieel gebied meer perspectief worden verwacht. Voor 1963 moest een tekort worden geraamd van 102833, Hiermede wordt 21264,of on geveer 20 ingelopen op het na delig saldo van het lopend jaar, dat 127097,bedraagt. Deze verbetering is niet ge ring. Opvallender echter is het feit dat de belangrijke garantie uitkering omlaag kon worden ge bracht van 130894.. tot 3772, Dit dank zij de zgn. verfijning van de uitkering per inwoner, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 10 september 1962. Voor de nabije toekomst be tekent het terugdrukken van de garantie-uitkering een lagere last van 93162, Zoals bekend wordt de garan tie gekort in 5, telkens met 20 oplopende jaartermijnen, te be ginnen in 1965. In 1970 moet der halve het gehele bedrag zijn in gelopen. In het beginjaar van de gelei delijke delging zal naar de thans beschikbare gegevens niet een bedrag van 26178,maar van J 7546,worden ingehouden. Dit maakt nogal enig verschil en dit feit vormt al een gunstig per spectief ten opzichte van de uit komsten van het begrotingsjaar 1962.,i, oir.ii!" Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat in deze be groting niet alle rijksuitkeringen konden worden opgenomen, die nog over dit en voorafgaande jaren de gemeentekas zullen ver sterken. En voorts dat de ramin gen die de Minister van Binnen landse Zaken wegens gemeente fonds-uitkeringen voorlopig heeft geadviseerd, enige reserve zul len inhouden. Tenslotte is het complex van maatregelen met betrekking tot de financiële ver houding op dit ogenblik niet helemaal afgerond. Dit zijn alle factoren die doen vermoeden, dat met de thans be schikbaar gestelde middelen het plafond niet is bereikt. Een en ander houdt niet in dat het financicei beheer met minder voorzichtigheid kan worden ge voerd. Integendeel, wij hebben er leeds eerder op gewezen dat een eigen onafhankelijk finan cieel beleid zich onder de huidige regeling moeilijk laat indenken. Steeds moet rekening worden ge houden met een zekere bevoog ding van hoger hand, voorname lijk op het gebied der investerin gen, zo schrijven B. en W. De ramingen zijn reëel opge steld en vertonen nergens een geflatteerd beeld. Wel zijn in het bijzonder de kapitaalslasten moeilijk tc ramen, zodat in deze posten wel enige reserve kan schuilen. In dit verband vermel den B. cn W. afzonderlijk de post ..onvoorziene uitgaven" waarop is uitgetrokken een bedrag van 27781.Uit dit krediet zal niet behoeven te worden geput. De raming in de begroting heeft geen ander oogmerk dan tot uit drukking te brengen met welk bedrag de rentelasten zouden stijgen, als alle investeringen voor een vol jaar op de begro ting zouden drukken. PERSONEELS VOORZIENINGEN B. en W. vr .gen voorts aan dacht voor enkele personeels voorzieningen bij de •administra tieve diensten. Bij raadsbesluit van 19 januari 1961 is overeenkomstig een daartoe strekkend vooistel en aan de hand van een daarbij over gelegde formatie-opzet, besloten tot uitbreiding van het getal der ambtenaren ter secretarie. Hoewel sindsdien nog geen twee jaren zijn verstreken, doet zich opnieuw de behoefte gevoe len aan enige uitbreiding van de administratieve staf. Terloops werd reed? de wense lijkheid naar voren gebracht van de aanstelling van een ambte naar, die zich speciaal zou kun nen wijden aan de vraagstukken m de culturele sector. Ter ge legenheid van de behandeling van het voorstel tot de stichting van (,en Cultureel Centrum werd de behoefte aan een deskundige op dit terrein nog eens onderstreept. NIEUWE AFDELING Hel college is dan ook lot de conclusie gekomen, dat liet aan beveling verdient een nieuwe af deling aan de secretarie 1c ver binden, belast met do vraagstuk ken op het gebied van het on derwijs, de eultuur en de sport onder de benaming „Onderwijs, Culturele en Sportzaken". Deze combinatie is met opzet gekozen, omdat die drie gebieden nauw met elkaar zijn verweven. Een functionaris in de rang van hoofdcommies zal worden aange trokken. c"'- met de leiding van de afdeling zal worden belast. Daaraan zal kunnen worden toe gevoegd een administratieve kracht in de rang van typiste. Voorts zal de ambtenaar voor de sportzaken de afdeling comple teren. Daarnaast acht het college het noodzakelijk de afdeling alge mene zaken met een typiste en de afdeling bevolking met een jeugdige administratieve kracht uit te breiden. De op de afdeling algemene zaken reeds tewerk gestelde jeugdige ambtenaar, die de registrator assisteert, ware in het nieuwe begrotings jaar in de jeugdloonregeling op te nemen. Bij de raming van de salaris- post is met deze maatregelen rekening gehouden, alsmede met de bevordering van een drietal functionarissen en de toeken ning van enkele periodieke ver hogingen aan de laagstbezoldig- de medewerksters (typisten). WONINGBOUW7 B. en W. wijzen op de trage gang van zaken met betrekking tot de woningwetbouw. Uiteraard stemt het tot vol doening. dat aan Terneuzen voor het jaar 1962 een bouwvolume werd toegewezen van 176 wonin gen. Deze voldoening wordt ech ter getemperd door het feit, dat het moeilijk blijkt deze woningen tegen aanvaardbare prijzen te bouwen, hetgeen temeer klemt nu versobering in de plannen welhaast niet meer mogelijk is en hogere bouwprijzen tot te hoge huren zullen leiden. Wat de premie- en vrije sec torbouw betreft, heeft de geringe toewijzing aan de provincie Zee land ertoe geleid, dat aanzienlijk minder woningen dan voorgaan de jaren in déze sectoren konden worden gerealiseerd. Ook de toe wijzing voor 1963 geeft niet veel reden tot een meer optimistisch geluid. Inmiddels kon met «Ie bouw van een Protestants Christelijk bejaardencentrum- een aanvang worden gemaakt, terwijl gehoopt wordt dat in 1963 ook een begin zal kunnen worden gemaakt niet de bouw van een R. K. bejaar dencentrum. Teneinde tiidig gereed te zijn met liet bouwrijpmaken van gronden, zullen in versneld tem po stratenplannen worden uitge voerd. Op het programma staan de plannen „Zuid-West", „Zuid" (omgeving R. K.-centrum), Oes terputten, Serlippenspolder (bij prot. bejaardencentrum) en Sluiskil (Noord). Als overbrugging voor liet tijdvak tot liet gereedkomen van de opspuiting van de Serlippens polder (waarmede begin 1963 een aanvang zal worden gemaakt), 'n uitbreidingsplannen in voor bereiding voor de gronden tus sen de nieuwe begraafplaats en de Invalsweg. VERDERE PLANNEN Do uitvoering van stratenplan nen te Sluiskil geeft ons moge lijkheden voor verdere uithouw van dit deel der gemeente. Ge noegzame aandacht zal daarbij worden geschonken aan de ver schillende woningbouw-sectoren en niet in het minst aan de reali sering van bejaardenwoningen. Hopelijk zal in het bogrotings jaar voortgang kunnen worden gemaakt met de instelling van een eigen dienst gemeentewei' ken. Als begeleiding voor de in dustrialisatie der gemeente zal op het gebied van het onderwijs bijzondere aandacht moeten worden geschonken aan de ver dere uitbouw van liet technisch onderwijs. Een besluit tot liet op richten van een hogere techni sche school werd reeds genomen. Er zullen stappen worden gedaan om de realisatie van dit besluit te bevorderen, al zal daarmede ongetwijfeld veel tijd zijn ge moeid. Behalve het kleuter- en lager- onderwijs, zal ook verbetering en nieuwbouw van ulo-scholen voortdurende zorg dienen te heb. hen. De plannen voor hel nieuwe lyceum beginnen vastere vorm aan te nemen. Dit houdt in, dat daarmede tevens de' gemeente lijke schouwburg zal worden ge realiseerd. Het nieuwe zwembad kan in 1963 in gebruik worden genomen. De aanleg van sportterreinen werd grotendeels voltooid, terwijl gegronde hoop bestaat, dat met de bouw van een kleedgebouw annex tribune in het begin van het volgend jaar zal worden aan gevangen. Eveneens zijn de plannen voor het nieuwe politiebureau dichter bij verwezenlijking gekomen, te meer nu er een aanzienlijke rijks bijdrage voor de bouw in liet vooruitzicht is gesteld. Wij ver wachten met de dienst der domei nen spoedig tot overeenstemming te kunnen komen, inzake de grondverwerving aan de Rose- gracht. Van de voornaamste bouw plannen noemen B. en W. ten slotte nog die voor het nieuwe stadhuis. Uiteraard vergen deze voor een dergelijk belangrijk ge bouw geruime tijd van voorbe reiding en er kan dan ook niet bij benadering worden gezegd wanneer de bouw zal kunnen aanvangen. Niettemin wordt er gestaag aan doorgewerkt en het college hoopt in het komende jaar de plannen te kunnen voor leggen. De industrialisatie van Terneu. zen heeft in het afgelopen jaar een bevredigend verloop gehad. De reeds in exploitatie genomen terreinen aan de Industrieweg en de Nieuw Neuzenpolder, ter ge zamenlijke oppervlakte van circa 135 ha, hebben biina alle een bestemming gevonden. Voorstellen tot het in exploi tatie nemen van nieuwe terrei nen zijn in voorbereiding. Het in orincipe aanvaarde ontwikke lingsplan van ir Snijders, inzake haven en industrieterreinen, wordt besteksklaar gemaakt. PERSONEEL Eind 1961 waren 17S personen in dienst van de gemeente, nu 189, terwijl in de begroting is gerekend met een personeel ter sterkte van 199 leden. In totaal geraamd aan salaris sen 1335000,—, tegen vorig jaar ƒ1123000,—. FINANCIERING Deze gaf in de verstreken pe riode weinig moeilijkheden. De bruto-vlottende schuld is 450000,en werd aangegaan krachtens besluit van 30 augus tus 1962. Tot consolidatie van dit bedrag en ter versterking van de liquiditeitspositie is in dezelfde vergadering besloten tot liet aan gaan van een vaste geldlening van ƒ2,miljoen. De afsluiting moet geschieden door tussen komst van de minister van Bin nenlandse Zaken. Een aanbieding is tot nu toe niet ingekomen. NIEUWE INVESTERINGEN Deze worden verwerkt in een eerste wijziging op de begroting. Het overzicht van enkele der be langrijkste verschillen ten op zichte van 1962 luidt als volgt; Na- Voor delen delen (in gld.) (in gld.) onderhoud gemeentehuis 1899 telefoonkosten 1500 stembureaus 2315 brandweer 2100 openbare verlichting 7000 waarschuwingsborden 1500 bescherming bevolking 1037 vleeskeuringsrechten 1200 ziekenhuizen 4054 schoolartsendienst 2928 schooltandverzorging 26S7 vleeskeuringsdienst 2127 bad. en zweminrichtingen 979i entreegelden bad- en zweminrichtingen 1S600 bijdragen woningbouw 1013 reservefonds woningbouw 10007 bouw. en woningtoezicht 17385 wegenbelasting 1000 verplaatsingskosten 1000 begrafenisrechten 2000 precariorechten 1500 straten en pleinen 5396 plantsoenen 2304 pompen en riolen 1609 begraafplaatsen 3630 reinigingsdienst 1662 huisvesting schipperslcerlingen 4600 kleuteronderwijs 8744 huur sportvelden 1620 bbibliotheken 2S17 muzieksubsidies 4190 volksfeesten 1425 maatschappelijke zorg 57S44 financ. verli. uitk. alg. doeleinden 229360 reservering infrastr. werken 41819 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de rijksscholen verzocht, voor zover dit in de afgelopen dagen nog niet mocht zijn ge beurd. het laatste lesuur op vrij dag a.s. 7 december te wijden aan een herdenking van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Voorts heeft de minister beslist dat de rijks scholen op zaterdag 8 december gesloten zullen zijn. In een rondschrijven aan de gemeentebesturen en besturen van bijzondere scholen heeft de minister medegedeeld, dat de regering het op prijs zal stellen indien de gemeentelijke en de bijzondere scholen dezelfde ge dragslijn zullen volgen. De voormalige bewoners van het vulcanische eiland Tristan Da Cunha, die zoals bekend een tijd geleden in Engeland een toe vlucht hebben gekregen na zwa re uitbarstingen op hun eiland, hebben zich nu met 148 tegen 5 stemmen uitgesproken voor te rugkeer naar hun geboortegrond. Aan de stemming hebber, alle volwassen leden van deze be volkingsgroepen mogen deelne men. De mensen zijn onderge bracht in een voormalig kamp van de luchtmacht bij Southamp ton. Het Engelse klimaat bleek in de afgelopen tijd een slechte uitwerking op hun gezondheid te hebben. Het resultaat van de gehouden geheime stemming is aan de Britse regering meege deeld. Een groep van twaalf is in aug. j.l. reeds naar Tristan Da Cunha teruggevaren om de door de vul canische uitbarstingen aangerich te schade wat te gaan opknappen. BEKLEMMENDE DEMONSTRATIE IN PARIJS Bij het opera-gebouw in Parijs hebben zeventigduizend Franse oud-strijders een demonstratie gehouden voor verbetering van hun pensioenen. Beklemmend was tijdens deze demonstratie liet passeren van vele tientallen invaliden in hun wagentjes. Volgens de laatste inlichtingen die de militaire autoriteiten in Srinagar hebben ontvangen, zijn de Chinese troepen nog niet be gonnen met de evacuatie van vooruitgeschoven posten in La dach. zoals zij hadden aangekon digd te zullen doen. Als burgemeester Molthoff straks zijn functie als burge meester van Vogelwaarde aan vaard zal hebben, behoeft hij zich in ieder geval geen zorgen te maken omtrent de gemeente- financiën. Dank zij de nieuwe Financiële'-Verhoudingsregeling kon de raad van Vogelwaarde, voor de laatste maal in ver gadering bijeen onder voorzitter schip van waarnemend burge meester F. A. de Bakker, weer een ruim sluitende begroting vaststellen. De begroting 1963 kreeg veel waardering van de raad. Toch waren er wel enkele punten, die de aandacht hadden getrokken van de begrotingscommissie en bij monde van de heer Schelfhout werden deze kwesties naar voren gebracht. Wat de post aankoop van boeken en kosten van abon nementen betreft, gaf de com missie B. en W. in overweging over te gaan tot het verstrekken van een passend in de handel zijnd boekwerkje aan de leden van de raad, waardoor deze een beter inzicht kunnen krijgen in het bestuur van de gemeente. Wat de verlichting betreift, was het opgevallen, dat Hengst dijk met 17 lichtpunten en geen enkele nachtlamp en een on- kostenrekening van slechts 346,20 wel erg karig aan zijn trekken komt. Ook wat dit punt betreft werd ernstig in over weging gegeven om op korte termijn voorstellen tot uitbrei ding van de verlichting ter tafel te brengen. Het voor het bijzonder lager onderwijs beschikbaar gestelde bedrag van 65,per leerling achtte de commissie zeer rede lijk, maar men wilde toch niet nalaten om enkele statistische cijfers te noemen, waaruit bleek dat boven de rivieren de vergoe ding hoger is dan in het zuiden van het land en dat Vogelwaar de, voor wat de provincie Zee land betreft, een goed figuur slaat. Dit laatste behoefde naai de mening van do heer Peers man niet te betekenen, dat het bedrag in de toekomst niet voor verhoging vatbaar zou zijn. De commissie betreurde hot, dat het subsidie aan het Jansenius-ly- ceum te Hulst op voorschrift van hogerhand beperkt dient te blijven tot ƒ40,per leerling uit deze gemeente. Hoewel op deze begroting niet beknibbeld hoefde to worden, kregen tocli verschillende sub sidie-verzoeken nog de kous op de kop, waaronder het verzoek van de Stichting Matthaus-Pas- sion te Hulst, zulks tot grote te leurstelling van de heren Schelf hout en Peersman. De heer Schelfhout noemde de jaarlijkse uitvoeringen van de Matthaus- Passion een grote culturele re clame voor Zeeuws-Vlaanderen en hij stelde, dat Vogelwaarde als gemeente in het land van Hulst het op prijs zou moeten stellen dit cultureel evenement te kunnen steunen. Het voorstel van de heren Schelfhout en Peersman om al thans een bedrag van 50,uit tc trekken, werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. De tegenstanders verklaarden daarbij, dat zij liever de cultuur in eigen gemeente gediend zagen door bijv. meer subsidie te geven i de plaatselijke toneelvereni ging. Bij de eerste wijziging van de begroting werd een bedrag van 3 5.000 uitgetrokken voor herstel van de ambtswoning van de bur gemeester en voor aanleg van centrale verwarming in die wo ning. De Voorzitter deelde nog mede, dat voor het uitvoeren van di verse kapitaalswerken een lening moet worden aangegaan van 300.000. De raad toonde begrip voor het standpunt van de Coöperatieve Boerenleenbank te Stoppeldijk, die deze lening niet kan ver strekken vanwege de weinig aanlokkelijke rente van 414 die de gemeente op voorschrift van Binnenlandse Zaken niet mag overschrijden. De begroting werd vastgesteld met een bedrag aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van bijna 900.000 met een post onvoorzien van 8000. terwijl een bedrag van 65.000 kon worden toegevoegd aan de algemene re serve. Overigens zal van dit laat ste bedrag een flink gedeelte no dig zijn om de in 1963 sterk stij gende kapitaalslasten op te van gen. De kapitaaldienst gaf een be drag aan inkomsten en uitgaven te zien van ƒ2.972.902,67 resp. 3.223.601,OS. De begroting van het Burger lijk Armbestuur, die sluitend moest worden gemaakt met een subsidie van de gemeente van 52.000, verkreeg eveneens de goedkeuring van de raad. De raad verleende medewer king aan een verzoek ingevolge artikel 72 der L.O.-wet van het bestuur van de R.K. lagere school te Stoppeldijk. De heer Peersman, die het wel eens was met deze aanvrage, had overigens weinig waardering voor de procedure ex. art. 72, die van de raad een beslissing vraagt zonder dat de financiële conse quenties daarvan bekend zijn. De raad besloot vervolgens om toe te treden toe de Ziektekos tenvoorziening voor het gemeen tepersoneel in Zeeland, de z.g. I.Z.A.-regeling, zulks met ingang van 1 januari 1963. Tegelijk werd bepaald, dat de gemeente de ziek tekosten van de ambtenaren voor haar rekening neemt, voor zover deze kosten 4 van het salaris overschrijden. Tot nu toe gold hier een percentage van 5. De raad besteedde verder nog aandacht aan parkeerproblemen men achtte liet wenselijk dat in iedere dorpskern een parkeer verbod wordt ingevoerd voor één zijde van dc weg en de heer Burggrave zou graag de straat naam „Hengstdijk" veranderd zieli, omdat ook de dorpsnaam Hengstdijk in gebruik is. In dit verband werd over „Plezant- straat" gesproken, maar B. en W. wilden dit toch liever nog eens bekijken. Dc heer Vink was het er niet mee eens, dat liet uitbreidings plan „Stoppeldijk" gedeeltelijk in de parochie Bosehkapelie is gele gen. Hij misgunde Bosehkapelie de huizen niet, maar hij zou het toch logischer vinden als deze uit breiding bij één parochie werd ondergebracht. De voorzitter achtte dit alleen mogelijk via wijziging van de pa rochiegrens. hetgeen vanzelf sprekend niet tot de competentie van de raad behoort. De stede, bouwkundig adviseur en de raad hebben destijds de plannen vast gesteld zonder op parochiegrens zen te letten en van enige opzet is zeker geen sprake geweest. Bij de aanvang van deze ver gadering werd enige ogenblikken stilte betracht in verband met het overlijden van Prinses Wil helmina. Kogel in hoofd van slachtoffer gevonden De dood van de 55-jarige on gehuwde en alleenwonende kleer maker -L F. W. van Dam, die in de nacht van zondag op maan dag met een hoofdwond op de divan in zijn woning Overtoom 501 in Amsterdam- werd gevon den, lieeft de politie voor raad sels geplaatst. Hoewel men aan vankelijk aan zelfmoord daohl, wijzen de eerste resultaten van het politie-onderzoek op het tegendeel. De gerechtelijk-geneeskun- kundige dr. J. Zeldenrust heeft gistermiddag verslag uitge bracht van de sectie. In het hoofd van de kleermaker vond hij een kogel, die boven het linkeroor werd ingeschoten. Als de dood niet onmiddellijk is in getreden, moet de kleermaker volgens dr. Zeldenrust in ieder geval meteen bewusteloos zijn geraakt. En hierin schuilt een van de raadsels, want een vuurwapen werd niet gevon den. Vooralsnog richt de politie haar onderzoek dan ook geheel op het vermoeden, dat een mis drijf is gepleegd, „hoewel het best mogelijk is dat wij ons ver gissen", zei hoofdinspecteur P. L. Landman, de chef van het bu reau aan de Overtoom, die het onderzoek leidt. De woning van dc dode man is vlak bij het po litiebureau. Het laatste wat de buren uit dc woning van de alleenwonende heer Van Dam hebben gehoord, was gqstommel in de nacht van zaterdag op zondag. Een uur later hoorden zij iemand de trap aflopen en de buitendeur dicht slaan. De volgende ochtend mis ten ze de heer Van Dam, omdat men van hem gewend was dat hij elke zondagochtend de trap van zijn woning schoon maakte. Hij woonde op de eerste étage. Beneden was de kleermakers winkel. Toen de buren omstreeks het middernachtelijke uur gisteren nog niets van de heer Van Dam hadden gezien of gehoord en de deur van zijn woning op een kier zagen openstaan, waarschuwden zij de politie. Om half een jn de nacht van zondag op maandag gingen rechercheurs van het hoofdbureau een kijkje nemen. Ze vonden de kleermaker dood op de divan liggen. Hij was ge kleed en had een deken over zich heen geslagen. Alle omstandigheden leken op zelfmoord. Op de tafel lag een briefje voor een familielid, dat men als een soort wilsbeschik king zou kunnen beschouwen. Er naast lagen een begrafenis polis en een machtiging (Codi cil) voor crematie. De dienst doende hoofdinspecteur M. Wes terhof had met dit resultaat toch geen vrede. De hoofdwond leek hem een schotwond, maar een vuurwapen was niet te vinden. Daarom nam hij alle maatregelen die bij een vermoeden van moord genomen moeten worden. De po- litiefotograaf en de dactyloseo- pische dienst werden er bij ge haald. de politiedeskundige drs. D. Eskes stelde een onderzoek in en ook werd de officier van jus titie mr. W. K. baron van Dedem gewaarschuwd. Uit de sectie, die dr. Zelden rust gistermiddag heeft verricht, bleek dat een kogel van nor maal kaliber (vermoedelijk 7.65) boven het linkeroor is ingescho ten en door de hersenen is ge gaan. Aan de bovenkant van het hoofd vond hij de kogel terug. Voorzover dr. Zeldenrust het kon bekijken moet de kogel van dichtbij zijn afgevuurd. Uitwen dig letsel, behalve een paar krassen van de poes, werd ver der niet gevonden. Sporen van een worsteling evenmin. Wel vond men elders in de woning het bedleeslampje op de grond maar mogelijk kan de poes dit er hebben afgelopen. Raadselachtig en verdacht in deze zaak is volgens hoofd inspecteur Landman het ont breken van het vuurwapen. Aangezien dr. Zeldenrust heeft geconcludeerd, dat de dood on middellijk moet zijn ingetre den en indien dit niet het geval is geweest de man in ieder ge val meteen bewusteloos is ge raakt, is het uitgesloten dat de kleermaker zelf het wapen (het is nog niet zeker of het een pistool of een revolver was l heeft verstopt of weggegooid. Ook is het vreemd dat de kogel boven 't linker oor werd inge schoten, althans wanneer Van Dam zelfmoord zou hebben gepleegd, want hij was rechts- handig. Dr. Zeldenrust acht de moge lijkheid niet uitgesloten dat de man 24 uur tevoren is overleden. Dat zou dus omstreeks het mo ment zijn dat de buren gestom mel, gekerm en gejammer heb ben gehoord, gevolgd door het lopen op de trap en het dicht slaan van de deur. De arts van de G. G. en G. D. stelde in de nacht van zondag op maandag reeds vast, dat Van Dam „reeds vele uren dood moet zijn ge weest". De politie gaat nu na welke contacten het slachtoffer onder hield. Hij kreeg geregeld bezoek van mannen en jongens. Een van zijn vaste vrienden, een 14-jarige jongen, werd gistermiddag aan gehouden. Hoewel zijn ouders beweren dat de jongen zaterdag avond thuis was, wordt zijn alibi toch nagetrokken. Een onbeken de waarschuwde de politie een paar maanden geleden, dat deze minderjarige knaap geregeld bij de 55-jarige man verbleef. Do politie stelde een onderhoek in, doch kreeg te horen dat de ouders geen bezwaar hadden tegen deze vriendschap. Volgens buren van de heer Van Dam zou deze jongen in het bezit zijn geweest van een huis sleutel. Het onder leiding van hoofd inspecteur H. G. Oele, chef van de recherche van het bureau aan de Overtoom, begonnen onder zoek, wordt nu onder leiding van afdelingschef P. L. Landman voortgezet. Hij was gisterochtend voor het volgen van een 14- daagse politiecursus naar Heel- sum vertrokken, doch is i.v.m. de mysterieuze dood van de kleermaker onmiddellijk terug geroepen. Premier Salazar heeft een be langrijke reorganisatie in zijn ka binet tot stand gebracht en zes nieuwe ministers benoemd. Het kabinet in zijn vorige sa menstelling was gevormd in mei vorig jaar. Volgens waarnemers houdt de kabinetsreorganisatie verband met krachtige bezwaren, die te gen de politiek van de afgetreden ministers van Overzeese gebieds delen, Andriano Moreino, waren geuit. Zijn opvolger, kapitein- luitenant Peixoto Correira, was tot voor kort gouverneur van Por tugees Guinea. Waarnemers te Lissabon zijn van mening dat de verbetering, die in de militaire toestand in An gola is ingetreden, de 73-jarige president dr. Antonio de Olivei- ra Salazar ertoe heeft bewogen de portefeuille van het ministerie van Landsverdediging, die hij in april 1961 onder zijn beheer had genomen, weer over te dragen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5