Premier Nehroe blijft bij de door hem gestelde voorwaarden Het weer Honderden brachten een laatste groet aan Prinses Wilhelmina Amerikaanse DC-7 neergestort op Idlewild Eerste verjaardag van de Papoeavlag rustig verlopen Rede van Oe Thant WEERDICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Mikojan terug in Moskou tinkering bij abonnement: Temeuzen Dtreefeur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie, adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal: per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 3 DECEMBER 1962 19e Jaargang Nr 5777 Vprschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis ner mm 16 et: minimum per advertentie f2.40. Rubriek: Kleine Advertenties te-één handels- adverfenties)5 reeels fl,10. Tedere reeel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dff Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Premier Nehroe van India heeft in een brief aan premier TsjoeEn-Lai van communistisch China nogmaals verklaard, dat India het herstel wenst van de toestand aan de grens tussen China en India, zoals die be stond vóór 8 sept. 1962, „opdat de noodzakelijke sfeer geschapen kan worden voor een terugkeer naar vreedzame methoden". Nehroe's brief is een antwoord op een brief van de Chinese pre mier. Nehroe zegt, dat het voor stel ter regeling van het con flict, dat de Chinezen op 24 okt. hebben gedaan, een duidelijke poging is om het Indische stand punt inzake de grens te ver zwakken. De Chinese omschrij ving van de feitelijke grens, zo als die op 7 nov. 1958 bestond, was volgens hem een poging om onder het mom regelingen voor het bestand te treffen, in feite in het bezit te blijven van een gebied, waarop India aanspraak maakt. Hiermee kunnen wij niet akkoord gaan, aldus Nehroe. Nehroe zegt dan in zijn brief te hopen dat Peking de nogal DO.V JU AN CARLOS EN PRINSES SOPHIE ONTMOETTEN MARISOL In het Orplieus-theater in Athe ne is de Griekse première gegaan van „I loved an angel", de nieuwste film van het Spaanse sterretje Marisol. die wij in Ne derland tijdens de Rudi Carrell- riiow hebben gezien en gehoord. 11e 14-jarige Marisol werd bij deze gelegenheid voorgesteld aan Don Ju au Carlos en prinses Sophie. ingewikkelde en verwarde kwes tie van hetgeen Tsjoe En-Lai „de grens van feitelijke machts uitoefening" noemt, zal verdui delijken. Do Chinese voorstellen van 24 okt. 1962 en de Chinese verklaring over het bestand en de terugtrekking van 21 nov. 1962 zijn duidelijk gericht op het handhaven van de Chinese macht in gebieden, die nooit onder Chinees bestuur hebben gestaan. Als de toestand van vóór S sept. 1962 echter hersteld zou worden, dan zo schrijft Neh roe bestaat er geen gevaar meer voor botsingen tussen bei de partijen. Van gezaghebbende Indiase zijde is zondag meegedeeld, dat patrouillerende Indiase troepen in het noordoostelijke grensge bied „geen voeling" meer heb ben met Chinese troepen. Of de Chinezen zich hadden terugge trokken kon men niet zeggen. Wèl was er enige beweging waargenomen van Chinese vrachtauto's in de streek van Bomdila. Aan het front was er geen activiteit. Het persbureau „Nieuw China" heeft gemeld, dat Chinese grens wachten zich zaterdag uit twee stellingen aan de Indiase noord oostelijke grens (Tsjila en Sa- moeweierhhebben teruggetrok ken. Uit gezaghebbende Indiase bron is voorts vernomen, dat tot dusver ongeveer 10.000 man van de naar schatting 14.000 marv Indiase militairen, die door de Chinezen tussen Bomdila en de Se La-pas waren afgesneden, veilig zijn teruggekeerd. Het bestuur van de Indiase communistische partij heeft zich volledig geschaard achter het standpunt van de Indiase rege ring tegenover het Chinese be stand en de Chinese voorstellen. De Indiase minister van Bin- nelandse Zaken. Sjastri. ver klaarde op een openbare bijeen komst nog eens nadrukkelijk dat India geen besprekingen met de Chinezen zal beginnen tenzij deze zich terugtrekken op de stellingen die zij vóór 8 septem ber bezetten. PRINSES BEATRIX TERUG IN NEDERLAND Prinses Beatrix is weer thuis. De hele Koninklijke familie heeft haar zaterdagochtend op Schip hol ingehaald, toen ze terugkeer de van haar reis door het Verre Oosten. In vier wagens waren Komr- ginJuliana, Prins Bernhard, de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke o.n S uur naar het vlieg veld vertrokken, waar ze een half uurtje op de iets vertraagde aankomst van de DC-8 uit Tokio moesten wachten. Toen het toe stel om 9 uur tot stilstand was gekomen besteeg het Koninklijk 'gezin snel de trap en begaf zich naar binnen, waar ong-zien door de vele belangstellenden de be groeting volgde. Schiphol bood een winters aanzicht op deze eerste decem berdag. Het vroor heel licht en een lage zon scheen recht de deur van het vliegtuig binnen. Daarin verscheen na enkele mi nuten onze Kroonprinses, ge kleed in een zwarte mantel en een zwart hoedje. Ze daalde de trap af en begroette vriendelijk enkele leden van het gevolg. Het duurde alles slechts enkele se conden. Daarna stapten de in een korte bruine bontjas gehulde Koningin en de, ondanks de kou de zonder jas verschenen Prins Bernhard met hun oudste en jongste dochter in de voorste hofauto, terwijl de Prinsessen Irene en Margriet in de tweede wagen plaats namen. In het winterse zonnetje gleed de stoet van wagens vervolgens snel het platform af. op weg naar Soestdijk. Na zes weken is het Koninklijk gezin weer her enigd. In een vooraf klaargemaakte reele in de John Hopkins-univer- siteit te Baltimore, heeft secreta ris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties gezegd, dat er „zeer goede redenen zijn" om te geloven, dat de Russische leider Chroesjtsjov geen oorlog wenst, maar dat bet Westen „de volledige betekenis van deze klaarblijkelijke verande. ring van politiek klimaat" niet schijnt te beseffen. Do meeste leiders in het Wes ten zien, volgens Oe Thant, de wereld als een slagveld tussen 2 tegengestelde stelsels waar po gingen om tot een compromis te komen als verraad worden be schouwd. Deze houding bleef ge handhaafd zelfs als het karakter van de Sowjet-uitdaging reeds veranderde, aldus Oe Thant. De secretaris-generaal van de Ver Naties deed een beroep op Oost en West om de overeen komst inzake Cuba te herleiden tot een algemene beweging naar dooi in de koude oorlog. Hij no digde de wereldleiders uit de Ver enigde Naties te gebruiken voor persoonlijke contacten en herin nerde hen eraan, dat het wereld orgaan beschikbaar is voor be spreking van vraagstukken als de kwestie Berlijn. Oe Thant prees president Ken nedy's „vooruitziende blik" door vorig jaar de neutralisering van Laos voor te stellen, waarmee hij had toegegeven, dat de poging om een reeks pro-Westelijke re geringen in Azië in het leven te roepen, had gefaald. Secretaris-generaal Oe Thant sprak de hoop uit, dat de geest van de minnelijke schikking, die de besprekingen tussen de Sow- jetUnie en de Verenigde Staten in het geval Cuba had geken merkt, zou kunnen bijdragen tot de oplossing van de koude oorlog, zoals de ontwapening, de kern wapenproeven en Berlijn. Oe Thant merkte tenslotte nog op dat de wereld ook niet in har. monie zou kunnen leven, zolang twee derde van haar bewoners al moeite heeft alleen maar om in leven te blijven. HELDER WINTERWEER Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer krachtig en omvang rijk gebied van hoge luchtdruk, dat zich vrijdag van Engeland naar midden, Europa verplaatste, beheerste gedurende het weekein de ook het weer in ons land. In de droge en heldere lucht, die van uit het noorden was binnenge stroomd. daalde de temperatuur in het oosten van het land tot 5 a 7 graden onder het vriespunt en elders tot 2 a 5 graden onder nul. Op de dag steeg; het kwik weer tot aan of even boven het vriespunt. Ook elders in Europa veroorzaakt dit hogedrukgebied vorst. In Duitsland komen daar bij minima voor van min 5 tot min 10, in Oostenrijk plaatselijk nog lager.' Ook in Frankrijk vriest 't in de nacht op de mees1- te plaatsen 2 tot 5 graden. i Het laat zich aanzien dat het krachtige hogedrukgebied, dat weinig meer van plaats veran dert, ook de komende paar dagen nog voor aanhouden van licht vriezend weer zal zorgen met zuidoostelijke winden. medegedeeld door hei K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vriezend weer. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de ochtend lichte, plaat selijk nog matige vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. MAANDAG 3 DECEMBER ZON MAAN Dec. op onder op onder 3 8.27 16.32 13.09 22.56 4 8.29 16.31 13.37 5 S.30 16.30 14.02 0.14 8.31 16.30 14.26 1.33 7 8.33 16.30 14.49 2.54 8.34 16.29 15.15 4.15 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.29 6.04 6.44 6:54 n m. 5.59 6.34 7.14 7.24 Vele Nederlanders hebben zater. dagmorgen de tocht gemaakt naar het door wit berijpte bomen omringde paleis Het Loo om een laatste groet te brengen aan Prinses Wilhelmina. Des morgens om zes uur ston den er al tientallen mensen de koude trotserend te wachten voor de grote hekken. Een groep, die zich gestadig uitbreidde. Om tien uur hadden honderden en honderden zich in lange rijen gepchaard onder het toeziende oog van talrijke politiemannen. Er waren oude mensen bij, maar ook kinderen met een bosje bloe men in de hand. In de kapél van 't paleis speel de de secretaris van de intendan ce, de heer J. W. Buitink, „Jezus is mijn toeverlaat" op het orgel, toen de wachters van het eerste uur binnenkwamen om afscheid te nemen van hun geliefde Prin ses. Om de baar, die was bedekt met de landsvlag, waarop een bij het Evangelie van Johannes openge slagen statenbijbel lag, stond stram een erewacht gevormd door de heer Th. Booy, de parti culiere secretaris van Prinses Wil helmina, de koninklijke opperbos- wachters L. Jacobs en A. Kersten en boswachter C. Marchal van het park Het Loo. De boswachters droegen hun groene houtvestersuniform. Op een wit kussen vóór de kist lag het grootkruis van de Mili taire Willemsorde. Rode en witte cyclamen, ge kleurde anjers, boeketjes chry santen en grote kransen waren in de kapel neergelegd. Er waren van de vereniging van ex-politie ke gevangenen, van de bond van mobilisatie invaliden 1914—1918, het herstellingsoord voor oud- illegale werkers „Het Loo" en de gemeente Apeldoorn. Op het tweede lint van de krans van oud-Engelandvaarders stond „Aan de Moeder van de Oranje haven." Jvr. J. C. C Roëll. hofdame van Prinses Wilhelmina. de oud-op- perboswachter T Brandsma en douairière jhr. D. J. A. van La- wick Pabst, de intendanten van het paleis hadden samen een krans bij de baar gelegd. En het tapijt van bloemen werd steeds dikker. Eenbiedig werden kleine en grote boeketten neer gelegd door de mensen, die stil en devoot door de lange gangen van het paleis naar de kapel gin gen voor een laatste eerbewijs aan hun „Oude Koningin." Ook in de loop van de morgen Na anderhalf uur hadden naar schatting al enkele duizenden Nederlanders uit Apeldoorn, maar ook van ver daarbuiten langs de baar van Prinses Wilhelmina ge defileerd. Sommigen van hen konden per soonlijke, ontroerende herinnerin. gen aan de Prinses ophalen, weer anderen dachten aan de verhalen die zij van hun ouders of groot ouders hadden gehoord uit het veelbewogen Jeven van de Konin gin. De erewacht rond de baar wordt ieder uur afgelost door steeds weer andere leden van het paleis- personeel, die op deze manier voor het laatst hun respect be tuigen aan de vrouw, die in hun leven zo'n grote plaats heeft in genomen. KONING OLAF VERWACHT Naar van betrouwbare zijde in Oslo is vernomen, aldus meldt N. T. B, zal koning Olaf van Noor wegen bij de begrafenis van Prin ses Wilhelmina tegenwoordig zijn. Er wordt nog een officiële mede deling hieromtrent verwacht. Koning Olaf zou van plan zijn vrijdag om 12.30 uur per vlieg tuig uit Noorwegen te vertrek ken. vervoerden extra bussen nog vele mensen naar het paleis Het Loo. PRINSES ALEXANDRA VAN KENT VERLOOFD Donderdagavond is in Londen de verloving bekend geworden van prinses Alexandra van Kent met Angns Ogilvy, de tweede zoon van graaf en gravin van Alrlie. De verloofden kenden elkaar reeds acht jaar. De foto toont het nu verloofde paar op de paardenraces van Perth in Schotland in 1955. moderne coiffures de betere toiletartikelen elektrische ontharing „boutique robert" DINSDAG 4 DECEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.24 7.04 659 7.39 7.39 8.19 7.19 8.29 Een opvallend klein aantal Pa poea's heeft zaterdag in Hollan- dia gedemonstreerd voor 't. be houd van de Papoeavlag en het Papoea-volkslied. Na het verbod van de „Untea" om de demonstratie te houden en de bekendmaking van de orga nisatoren, dat de demonstratie niettemin door zou gaan, ver wachtte men zaterdag in Hollan dia wel kleine botsingen tussen groepen demonstranten, maar de grote politiemacht, die op de been was gebracht, hoefde nergens tot actie over te gaan. Enkele tientallen Papoea's reden zaterdagochtend in jeeps en auto bussen door de hoofdstad van Nieuw-Guinea. maar de menigte van duizenden Papoea's, die vol gens de organisatoren met Pa- poeavlaggen in Hollandia zouden demonstreren, had zich kennelijk aan het verbod van de „Untea" gehouden. Er heerste zaterdagochtend wel enige spanning, toen de Papoea's in alle vroegte op een aantal ge bouwen in Hollandia spandoeken bevestigde, waarop leuzen waren geschreven als „Papoea's willen zelfbeschikking" en „Wij willen de vlag en het volkslied hand haven." Tot laat in de avond gebeurde er evenwel niets. Rond het middaguur verschenen enkele jeeps en twee autobussen, omhangen met Papoeavlaggen in de stad. Luid toeterend raasden de auto's alle wegen van Hollan dia af, maar daarmee was de hele demonstratie ook afgelopen. De eerste december, de dag waarop de Papoea's, volgens een aantal nationalistische leiders op grootscheepse wijze het éénjarig bestaan van de vlag zouden vie ren, verliep verder uiterst rustig. „ANTI-SOEKARNO- BEWEGING" Militaire autoriteiten in Oost- Java hebben de leider en enkele leden van een „anti-Soekarno- beweging" gearresteerd. Dit heeft het militaire commando in dit gebied, volgens 't persbureau Antarra meegedeeld. Een blad in Soerabaja, de Djawa Timoer, mag niet verschijnen. De hoofd redacteur werd gearresteerd om dat hij berichten over genoemde beweging had gepubliceerd. Een uit Charlotte, ill ile Ame rikaanse staat Noord-Carolina, naar New York vertrokken DC- 7 van de Amerikaanse „Eastern Airlines", is vrijdagavond, bij een instrumentlanding in dichte mist op het vliegveld Idlewild van New Y'ork, omlaag gesiort en in brand gevlogen. Hierbij hebben 25 van de 51 inzittenden 46 passagiers en een vijf kop pen sterke bemanning het leven verloren. Het toestel is bij de landing aan het begin van de landingsbaan verongelukt en in brand gevlo gen. Er hing een dichte mist boven het vliegveld. De „Eastern Airlines" verzorgt alleen binnen landse lijndiensten. Men weet nog niet of het vlieg tuig bij het neerstorten ontploft is, maar de schok moet wel zeer hevig geweest zijn, daar de wrak stukken over een grote afstand verspreid liggen. Ambulance» en brandweerwagens reden di rect na het neerstorten naar de plaats van het ongeluk. Het red dingswerk werd zeer bemoeilijkt door het grote aantal politie auto's, particuliere wagens en nieuwsgierigen dat op het onge luk afkwam. Onder de overlevenden bevin den zich twee stewardessen. En kele gewonden konden te voet de plaats van het ongeluk ver laten, maar de meesten moesten op brancards worden weggedra gen. De mist was zó dik, dat de reddingsploegen zLh slechts zeer langzaam naar het vliegtuig konden begeven, en daarbij vaak geholpen moesten worden door politiemannen te voet om de weg niet kwijt te raken. Het achterstuk van het vlieg tuig is intact gebleven, maar 't overige gedeelte van de romp is volkomen vernield. Drie overlevenden konden zon der meer huns weegs gaan. Aan de 23 anderen werd eerste hulp verleend, waarna zij naar een ziekenhuis werden overgebracht. Een der overlevenden ver klaarde: „Toen wij uit het toe stel kropen brandde al het gras erom heen. Ik denk dat de mees te slachtoffers zich in het voorste gedeelte van het vliegtuig heb ben bevonden en dat zij door verbranding om het leven zijn gekomen." De twee vermisten zijn later in ziekenhuizen aantroffen. Hier door is het aantal overlevenden tot 26 gestegen. De federale Amerikaanse or ganisatie voor de luchtvaart is zaterdag een onderzoek begonnen naar de oorzaak van het onge luk. Een functionaris van deze organisatie verklaarde dat een ander vliegtuig van de „Eastern Airlines", ondanks de mist, en kele minuten eerder veilig was geland. Tito naar de Sowjet-Unie President Tito van Zuid-Slavië is zondag, vergezeld van zijn vrouw met een speciale trein naar de Sowjet-Unie vertrokken. Hoewel officieel is verklaard dat het een vakantiereis betreft, ver wacht men dat de president be sprekingen zal voeren met pre mier Chroesjtsjov. Naar verluidt reist hij via Boe dapest, waar Tito een korte ge- dachtenwisseling zal hebben met premier Janos Kadar en andere Hongaarse leiders. De vorige keer dat Tito een bezoek aan de Sowlet-Unle bracht, was in 1956, Overbrenging stoffelijk omhulsel van Prinses Wilhelmina naar Den Haag Dinsdagmiddag 4 december a.s. om 17.30 uur zal Prinses Wil helmina paleis Het Loo voor al tijd veriaten. Na een korte dienst in de ka pel, die uitsluitend zal worden bijgewoond door de Koninklijke familie en het personeel van Het Loo, wordt zij uitgedragen onder de klanken van het volkslied van Waldeck. De Prinses heeft zelf bepaald, dat dit lied op dit ogenblik zou worden gespeeld, als een hulde betoon aan haar moeder, Konin gin Emma, die haar met zo'n grote wijsheid en toewijding op voedde voor haar levenstaak en die tientallen jaren met geheel haar persoonlijkheid achter Ko ningin Wilhelmina stond. Z. K. H. de Prins der Neder landen zal de witte auto met het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina naar het paleis Lange Voorhout te Den Haag begeleiden. De Russische eerste vice-pre- mier Anastas Mikojan is zon dagochtend van zijn bezoeken aan Cuba en de Verenigde Sta ten teruggekeerd, zo heeft het Sowjet-persbureau „Tass" be kend gemaakt. Op het vliegveld zei Mikojan over zijn besprekingen in Wash ington een „algemene indruk" te hebben, dat standpunten van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in een aantal internatio nale zaken dichter bijeen zijn. Mikojan had donderdag een vier uur durend onderhoud met president Kennedy gehad, vrij dag gevolgd door een bespreking met minister Rusk. Volgens de Russische vice- premier hecht de Sowjet-Unie groot belang aan goede betrek kingen met de Verenigde Staten, om^ial beide over kernwapens beschikken. Als we een goede verstandhouding met elkaar heb ben bestaat er geen gevaar dat deze wapens de mensheid zullen bedreigen, aldus Mikojan. De re geringen van beide landen moe ten over een hoge mate van ver antwoordelijkheidszin beschik ken en een redelijke en verstan dige politiek voeren, zo zei hij. De Russische leider zei ver volgens, dat het de politiek van premier Chroesjtsjov is om elk vraagstuk stap voor stap te re gelen en een program van vreedzame coëxistentie te volgen. Over zijn gesprek met president Kennedy zei Mikojan: „Wij raak ten daarbij overtuigd van de goe de wil aan Amerikaanse zijde Diezelfde goede wil hebben wij ook getoond."

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1